quexs - en to pt translation catalogue (610 entries)

en:  Extension
pt:  Extensão

en:  minutes
pt:  minutos

en:  on
pt:  ligado

en:  till
pt:  até

en: % Complete
pt: % Completo

en: (requires activity on the VoIP Server to take effect)
pt: (requer que exista actividade no servidor VOIP para ter efeito)

en: *nix flle
pt: Ficheiro *nix

en: *nix script file
pt: ficheiro de Script *nix

en: ARE YOU SURE?
pt: Tem a certeza?

en: Accept appointment from
pt: Aceitar agendamento de

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Timezone
pt: Adicionar fuso horário

en: Add a Timezone:
pt: Adicionar um fuso horário

en: Add a client
pt: Adicionar cliente

en: Add a sample to this questionnaire:
pt: Adicionar uma amostra a este questionário

en: Add an operator
pt: Adicionar operador

en: Add new client
pt: Adicionar novo cliente

en: Add new phone number
pt: Adicionar novo número de telefone

en: Add new phone number (with area code, eg 0398761234):
pt: Adicionar novo número de telefone (com código de área, ex: 6199991234)

en: Add note
pt: Adicionar anotação

en: Add operators to the system
pt: Adicionar operadores ao sistema

en: Add respondent
pt: Adicionar inquirido

en: Add row
pt: Adicionar linha

en: Add sample
pt: Adicionar amostra

en: Add shifts
pt: Adicionar turnos

en: Add shifts in your Time Zone
pt: Adicionar turnos no seu Fuso Horário

en: Add this phone number
pt: Adicione este número de telefone

en: Add this respondent
pt: Adiocionar este inquirido

en: Add time slot group
pt: Adicionar grupo de turno

en: Added
pt: Adicionado

en: Added appointment
pt: Agendamento adicionado

en: Added operator :
pt: Operador adicionado:

en: All in one
pt: Tudo em um

en: All queXS questionnaires and samples associated with this instrument
pt: Todos os questionários e amostras queXS estão associados a este instrumento

en: All samples
pt: Todas

en: Allow for respondent self completion via email invitation?
pt: Permitir ao inquirido completar por email?

en: Already calling case
pt: Já com uma chamada

en: Answered
pt: Respondida

en: Answering machine
pt: Caixa postal

en: Any operator
pt: Qualquer operador

en: Appointment
pt: Agendamento

en: Appointment List
pt: Lista de Marcações

en: Appointment error
pt: Erro de agendamento

en: Appointment made
pt: Agendamento criado

en: Appointment with
pt: Marcações com

en: Appointment with myself only?
pt: Agendamento apenas comigo?

en: Appointments
pt: Agendamentos

en: Are you sure you want to delete
pt: Tem a certeza que quer apagar

en: Arrow for expanding or contracting
pt: Seta para expandir ou contrair

en: Assign Time slots
pt: Definir trnos

en: Assign client to Questionnaire
pt: Associar cliente ao questionário

en: Assign clients to questionnaires
pt: Associar clientes ao questionário

en: Assign operators to questionnaires
pt: Associar operadores ao questionário

en: Assign outcome
pt: Definir resultado

en: Assign outcomes to cases
pt: Definir resultados para os casos

en: Assign samples to questionnaire:
pt: Associar amostras ao questionário

en: Assign samples to questionnaires
pt: Associar amostras ao questionário

en: Assign to questionnaire
pt: Associar ao questionário

en: Assigned questionnaires:
pt: Questionários assignados

en: Assigned samples
pt: Amostras assignadas

en: Assigned samples:
pt: Amostras assignadas

en: Assigned survey
pt: Questionário assignado

en: Assigned to case ID :
pt: Assignar ao caso:

en: Auto dialling unavailable as VoIP is not enabled
pt: Marcação automática indisponível pois o VoIP não está activo

en: Auto dialling unavailable as you are already on a call
pt: Auto marcação indisponível pois já está em chamada

en: Auto prioritise
pt: Prioridade automática

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Availability groups not defined for this questionnaire
pt: A disponibilidade de grupos não foi definida para este questionário

en: Average time on a completed questionnaire
pt: Tempo médio de preenchimento completo de um questionário

en: Begin the manual recording now...
pt: A começar a gravação manual

en: Beginning recording...
pt: A iniciar gravação

en: CONTACTED
pt: Contactado

en: Call
pt: Ligar

en: Call Answered
pt: Chamada Atendida

en: Call History List
pt: Histórico de chamadas

en: Call List
pt: Lista de chamadas

en: Call attempts made
pt: Número de chamadas realizadas

en: Call automatically ended with outcome:
pt: Chamada terminou automáticamente com o resultado:

en: Call back
pt: Ligar de volta

en: Call history
pt: Histórico de chamadas

en: Call next
pt: Chamar seguinte

en: Call this new referral immediately after this case?
pt: Contactar esta nova referência imediatamente após este caso?

en: Call/Hangup
pt: Marcar / Desligar

en: Calling case
pt: A chamar o caso

en: Calling the supervisor, you may close this window
pt: A chamar o supervisor, deve fechar esta janela

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot connect to VoIP Server
pt: Não foi possível ligar ao servidor VOIP

en: Case
pt: Caso

en: Case History List
pt: Historial de casos

en: Case ID
pt: ID do caso

en: Case Notes
pt: Anotações do caso

en: Case id
pt: ID do caso

en: Case id:
pt: Caso Nr:

en: Case notes
pt: Anotações do caso

en: Case outcome
pt: Resultado do caso

en: Cases
pt: Casos

en: Cases by outcome
pt: Casos por resultados

en: Cases currently available to call
pt: Casos atualmente disponíveis para chamar

en: Check data to submit
pt: Verifique a data antes de submeter

en: Check that you have granted relevant permissions on 'time_zone_...' tables in database named 'mysql'.
pt: Verifique se concedeu permissões relevantes nas tabelas 'time_zone _...' na base de dados 'mysql'.

en: Checking for cases open for more than 24 hours
pt: Verificar casos abertos há mais de 24 horas

en: Choose extension
pt: Selecionar extensão

en: Clean it
pt: Limpar

en: Clear
pt: Limpar

en: Click here to begin monitoring the VoIP Process
pt: Clique aqui para iniciar a monitorização do processo VoIP

en: Click here to call the supervisor's phone. Otherwise close this window
pt: Clique aqui para ligar para o Supervisor. Caso contrário, feche esta janela

en: Click here to enable and begin system wide case sorting
pt: Carregue aqui para ativar e inicar a reordenação geral de sistema

en: Click to unassign
pt: Clicar para cancelar a atribuição

en: Client
pt: Cliente

en: Client panel
pt: Painel de cliente

en: Clients
pt: Clientes

en: Clients and questionnaires
pt: Clientes e questionários

en: Complete
pt: Concluído

en: Completed case closing
pt: Fecho do caso concluído

en: Completed sort
pt: Reordenação completa

en: Completions
pt: Finalizados

en: Completions on the previous shift
pt: Finalizados no turno anterior

en: Completions p/h
pt: Finalizados p/ hora

en: Completions per hour
pt: Finalizados por hora

en: Completions this shift
pt: Finalizados neste turno

en: Completions this time on the previous shift
pt: Finalizados a esta hora no turno anterior

en: Contact Rate 1
pt: Rácio de contacctos 1

en: Contact details
pt: Detalhes de contacto

en: Contacted
pt: Contactado

en: Cooperation Rate 1
pt: Rácio de cooperação 1

en: Could not add
pt: Não foi possível adicionar

en: Could not add operator. There may already be an operator of this name:
pt: Não foi possível adicionar operador. Poderá já existir um operador com este nome:

en: Could not update
pt: Não foi possível atualizar

en: Count
pt: Total

en: Create Questionnaire
pt: Criar Questionário

en: Create a new questionnaire
pt: Criar novo questionário

en: Create appointment
pt: Novo agendamento

en: Create new respondent:
pt: Criar novo inquirido

en: Create referral
pt: Referência criada

en: Created referral case - you may now close this window
pt: Foi criado uma referência de caso. Pode agora fechar esta janela.

en: Current Time
pt: Hora Actual

en: Current completions:
pt: finalizados até ao momento

en: Current shifts available:
pt: Turnos disponíveis:

en: Current time
pt: Hora atual

en: DELETE SAMPLE
pt: Apagar amostra

en: Dashboard
pt: Painel de Controlo

en: Date
pt: Data

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Day
pt: Dia

en: Default Timezone:
pt: Fuso horário por defeito:

en: Definite Appointment - Respondent
pt: Agendamento definido - Inquirido

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete ?
pt: Apagar?

en: Delete Questionnaire
pt: Apagar Questionário

en: Delete questionnaire
pt: Apagar questionário

en: Delete sample record
pt: Apagar amostra

en: Delete this questionnaire
pt: Apagar este questionário

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Description
pt: Descrição

en: Dial
pt: Ligar

en: Dialling now
pt: a marcar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disable VoIP
pt: Desligar VoIP

en: Disabled
pt: Inativo

en: Disconnected
pt: Desligado

en: Do not leave a message, please hang up
pt: Não deixe mensagem, por favor desligue

en: Download Call History List
pt: Descarregar histórico de chamadas

en: Download data for this questionnaire via Limesurvey
pt: Descarregar dados para este questionário pelo Limesurvey

en: Drawn from sample
pt: Selecionado da amostra

en: Duplicate column name
pt: Nome de coluna duplicado

en: ERROR: Cannot find questionnaires with LimeSurvey ID's
pt: ERRO: Não foi possível encontrar o ID do questionário LimeSurvey

en: ERROR: No questionnaires assigned to you
pt: Erro: Não tem questionários assignados

en: ERROR: No samples assigned to the questionnaires
pt: Erro: não existem numerações assignadas a este questionário

en: ERROR: No shifts at this time
pt: Erro: Não existem turnos a esta hora

en: ERROR: No tokens table defined for LimeSurvey questionnaire
pt: ERRO: não há tokens definidos para o questionário LimeSurvey

en: ERROR: Quota reached for this question
pt: ERRO: Foi atingida a quota para esta pergunta

en: ERROR: You are not logged in.
pt: Erro! Não está autenticado

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Lime survey
pt: Editar Limesurvey

en: Edit Operator settings
pt: Editar definiões de operador

en: Edit Questionnaire
pt: Editar questionário

en: Edit sample parameters
pt: Editar parâmetros da amostra

en: Email respondent for self completion
pt: Email do inquirido para preenchimento

en: Enable
pt: Ativar

en: Enable VoIP
pt: Ligar VoIP

en: Enable supervisor chat?
pt: Ativar conversa com supervisor?

en: Enabled
pt: Ativado

en: End
pt: Fim

en: End Time
pt: Hora de fim

en: End call with outcome:
pt: Terminar caso com o resultado

en: End case
pt: iTerminar caso

en: End of work
pt: Fim do trabalho

en: End time
pt: Hora de fim

en: End work
pt: Terminar trabalho

en: Ending case now
pt: A terminar o caso agora

en: Enter
pt: Inserir

en: Enter New questionnaire name..
pt: Preencha o nome do novo questionário

en: Enter a reason for this outcome before completing this case:
pt: Informe um motivo para este resultado antes de encerrar este caso:

en: Enter a value to pre fill this question with:
pt: defina uma reposta para pré preenchimento

en: Enter new sample name...
pt: Introduza um novo nome para a amostra

en: Error adding client
pt: Erro ao adicionar cliente

en: Error importing file. Please try again
pt: Ocorreu um erro ao importar o ficheiro. Por favor volte a tentar

en: Error:
pt: Erro:

en: Error: Cannot write to temporary directory
pt: Erro: não é possível escrever na pasta temporária

en: Error: Close window
pt: Erro: Por favor feche a janela

en: Example CSV file:
pt: Ficheiro CSV de exemplo:

en: Example data
pt: Dados de exemplo

en: Expand/Collapse
pt: Expandir/Recolher

en: Extension
pt: Extensão

en: Extension status
pt: Estado das Extensões

en: Extensions
pt: Extensões

en: Failed to complete case closing
pt: Conclusão do fecho do caso falhou

en: Failed to complete sort
pt: Falha ao completar reordenamento

en: Failed to create referral case - please check your input and try again
pt: Erro ao criar caso de referência - por favor verifique os dados e volte a tentar

en: Failed to update user
pt: Falha ao atualizar utilizador

en: First name
pt: Primeiro nome

en: First name:
pt: Primeiro nome:

en: Fix  this sample
pt: Corrigir esta amostra

en: FreePBX needs to be reloaded for the new VoIP extension to take effect
pt: O FreePBX necessita de de ser recarregado para activar a extenção VoIP

en: Fri
pt: sex

en: From
pt: Desde:

en: Generate
pt: Gerar

en: Generated as referral from case id
pt: Gerada como referência do id do caso

en: Generated referral to case id
pt: Gerada referência para o id do caso

en: Get a new case
pt: Obter novo caso

en: Go Back
pt: Retroceder

en: Go back
pt: Voltar

en: Go back to work
pt: Voltar ao trabalho

en: Group at a time
pt: Agrupar de cada vez

en: Hangup
pt: Chamada Desligada

en: Hangup when calling the supervisor
pt: Encerre a chamada quando for chamar o Supervisor

en: Hard Refusal, Respondent
pt: Recusa firme do inquirido

en: Import ?
pt: Importar?

en: Import a sample file
pt: Importar ficheiro de amostras

en: Import sample
pt: Importar Amostra

en: Info
pt: Informações

en: Information
pt: Informação

en: Interview time for last call (mins)
pt: Tempo de entrevista para a última chamada (minutos)

en: Introduction
pt: Introdução

en: Invitation Email
pt: Email de convite

en: Is the operator a system administrator?
pt: este operador é administrador de sistema?

en: Jabber/XMPP chat password
pt: senha Jabber/XMPP

en: Jabber/XMPP chat user
pt: utilizador Jabber/XMPP

en: Kill signal sent: Please wait...
pt: Pedido de encerrar tarefa enviado: Por favor espere...

en: Kill signal sent: Please wait... </br>(Note: Process will be stalled until there is activity on the VoIP Server)
pt: Sinal para terminar enviado: Por favor aguarde... < br /> (Nota: O processo será parado até que exista atividade no servidor VoIP)

en: Kill the running process
pt: Finalizar processos em execução

en: Known respondent refusal
pt: Recusa conhecida do inquirido

en: Last  name:
pt: Último nome

en: Last Note
pt: Última nota

en: Last name
pt: Sobrenome/Último Nome

en: Last number dialled
pt: Último número marcado

en: Leave this blank to keep current password
pt: deixar em branco para manter password

en: Limesurvey template for respondent
pt: Modelo Limesurvey para o inquirido

en: List and sort samples
pt: Listar e ordenar amostras

en: Lock Screen
pt: Bloquear ecrã

en: Log entry
pt: Entrada do registo

en: Log id
pt: Log Id

en: Logout
pt: Terminar Sessão

en: MISSED
pt: PERDIDAS

en: Manage clients
pt: Gerir Clientes

en: Max call attempts
pt: Tentativas máximas de chamadas

en: Max calls
pt: Nº máximo de chamadas

en: Me
pt: Eu

en: Message
pt: Mensagem

en: Min
pt: Mín.

en: Modify
pt: Modificar

en: Modify Questionnaire
pt: Modificar questionário

en: Mon
pt: seg

en: Monitor VoIP Process
pt: Monitorizar Processo VoIP

en: Monitor system wide case sorting
pt: Monitorizar a reordenação geral de sistema

en: My appointments
pt: Os meus agendamentos

en: NO such client
pt: Cliente não existe

en: NOOOO...
pt: Nãoooo...

en: NOT CONTACTED
pt: Não houve contacto

en: Name
pt: Nome

en: Name for questionnaire:
pt: Nome do questionário

en: Never
pt: Nunca

en: New Sample Variable Name
pt: Novo nome de variável da Amostra

en: New samples available to call
pt: Novas numerações disponíveis para chamar

en: No
pt: Não

en: No VoIP
pt: Sem VoIP

en: No appointments made
pt: Não foram realizadas marcações

en: No call
pt: Não tem chamada

en: No call available
pt: Sem chamada disponível

en: No calls ever made
pt: Sem chamadas anteriores

en: No calls for this questionnaire
pt: Sem chamadas para este questionário

en: No calls made
pt: Sem chamadas realizadas

en: No calls made for this project
pt: Não foram realizadas chamadas para este projecto

en: No calls made for this shift
pt: sem chamdas neste turno

en: No case
pt: Sem caso

en: No case available
pt: Sem casos disponíveis

en: No eligible respondent
pt: Sem inquirido elegível

en: No eligible respondent (person never available on this number)
pt: Nenhum inquirido elegível (Nunca está disponível neste número)

en: No future appointments scheduled
pt: Sem marcações agendadas

en: No more numbers to call
pt: Não há mais números para marcar

en: No more than one field may be a token field
pt: Apenas um campo pode ser um campo de token

en: No notes
pt: Sem anotações

en: No operator
pt: Sem operador

en: No operators assigned
pt: Sem operadores assignados

en: No outcomes recorded for this questionnaire
pt: Nenhum resultado registado para este questionário

en: No previous shift
pt: Sem turno anterior

en: No samples assigned
pt: Sem amostra assignada

en: No samples assigned to questionnaires
pt: Este questionário não tem amostras

en: No samples assigned to this questionnaire.
pt: Sem amostras associadas ao questionário

en: No samples selected for this questionnaire
pt: Sem amostras selecionadas para este questionário

en: No shift
pt: Sem turno

en: No shifts defined for this questionnaire
pt: Não há turnos definidos para este questionário

en: No shifts for this project
pt: Não existem turnos para este projecto

en: Non contact (person not currently available on this number: no appointment made)
pt: Sem contacto (não está disponível neste momento: sem agendamento)

en: Not Answered
pt: Não atendida

en: Not Contacted
pt: Desligado

en: Not on a call
pt: Não está numa chamada

en: Not on a call, so not beginning a recording
pt: Não está numa chamada, pelo que não se inicia a gravação

en: Not on an appointment
pt: Não está numa marcação

en: Not yet called
pt: Ainda não marcados

en: Note
pt: Anotações

en: Notes
pt: Notas

en: Number
pt: Número

en: Number called
pt: Número marcado

en: Number of answering machine messages left
pt: Número de mensagens deixadas na caixa postal

en: Number of call attempts
pt: Número de tentativa de chamadas

en: Number of cases
pt: Número de casos

en: Number to call:
pt: Número para discar:

en: On an appointment
pt: Numa marcação

en: Operator
pt: Operador

en: Operator Automatically logged out after:
pt: Operador desligado automaticamente depois de:

en: Operator list
pt: Lista de Operadores

en: Operator management
pt: Gestão de operadores

en: Operator panel
pt: Painel de operador

en: Operator performance
pt: Performance do operador

en: Operator username for last call
pt: Úlitmo nome do operador da última chamada

en: Operators
pt: Operadores

en: Other, Referred to Supervisor (Eligible)
pt: Outros, Referenciados ao supervisor (Elegível)

en: Outcome
pt: Resultado

en: Outcome ID
pt: ID Resultado

en: Outcomes for questionnaire
pt: Resultados do questionário

en: Overall
pt: Global

en: POSSIBLE ERROR: Row quota reached for this quota
pt: Possível erro: Quota de linhas atingida para esta quota.

en: Password
pt: Senha

en: Password with
pt: senha com

en: Performance
pt: Desempenho

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Please click on:
pt: Por favor clique em:

en: Please confirm you wish to delete the questionnaire
pt: Por favor confirme que deseja apagar este questionário

en: Please select a questionnaire
pt: Por favor selecione um questionário

en: Please select a quota
pt: Por favor selecione a quota

en: Please select a sample
pt: Por favor selecione um caso

en: Please select your extension from the list below then click on 'Choose extension'
pt: Por favor selecione a sua extensão a partir da lista abaixo e clique em "Selecionar extensão"

en: Please wait for this call to answer before attempting to call the supervisor
pt: Por favor, aguarde esta chamada antes de tentar falar com o Supervisor

en: Please wait till you have ended this call to call the supervisor
pt: Por favor finalize esta chamada para falar com o supervisor

en: Possible uses:
pt: Usos possíveis

en: Pre-fill questionnaire
pt: Pré-preenchimento do questionário

en: Prefill questionnaire:
pt: Pré-preenchimento do questionário

en: Press the call button to dial the number for this appointment:
pt: Pressione o botão de chamada para discar o número para este registro:

en: Process is already closed (eg. server was rebooted)
pt: Processo já tinha sido fechado. (ex. Servidor foi reeniciado)

en: Process is already closed (eg. server was rebooted) - click here to confirm
pt: O Processo já foi encerrado (ex. Servidor reiniciou) - Clique aqui para confirmar

en: Project
pt: Projeto

en: Project Introduction
pt: Introdução

en: Project Quota End
pt: A quota do projecto foi terminada

en: Project end
pt: Terminar projecto

en: Project information
pt: Informação do projeto

en: Project information for interviewers/operators:
pt: Informação do projecto para operadores/entrevistadores

en: Questionnaire
pt: Questionário

en: Questionnaire Outcomes
pt: Resultados do questionário

en: Questionnaire and Sample selection:
pt: Selecção de Qquetionário e amostra:

en: Questionnaire display mode for respondent
pt: Modo de visualização para o inquirido

en: Questionnaire for testing only?
pt: Questionário apenas de teste?

en: Questionnaire list
pt: Lista de Questionários

en: Questionnaire management
pt: Gestão de Questionários

en: Questionnaire outcomes
pt: Resultados do questionário

en: Questionnaire outcomes saved
pt: Resultados do questionário guardados

en: Questionnaire permissions
pt: Permissões do questionário

en: Questionnairies
pt: Questionário

en: Quota management
pt: Gestão de Quotas

en: Quota report
pt: Relatório de quotas

en: Random
pt: Aleatório(a)

en: Rate
pt: Rácio

en: Reasons:
pt: Razões

en: Reconnected
pt: Restabelecida a ligação

en: Record
pt: Gravar

en: Referral
pt: Referência

en: Referrals not available for this questionnaire
pt: Referências não disponíveis para este questionário

en: Refusal Rate 1
pt: Rácio de recusa 1

en: Registered
pt: Registado

en: Remain in sample
pt: Manter na amostra

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Timezone
pt: Remover fuso horário

en: Remove all sample details and contact numbers from this case
pt: Remova todos os dealhes  e números de contacto da amostra para este caso

en: Rename
pt: Renomear

en: Rename, Set viewing permissions & Manage sample variables
pt: Renomear, Definir permissões de visualização e gestão de amostras

en: Requesting
pt: A requisitar

en: Requesting call
pt: Solicitando chamada

en: Respondent
pt: Inquirido

en: Respondent Dead
pt: Inquirido faleceu

en: Respondent Selection
pt: Selecionar inquirido

en: Respondent Selector
pt: Selecionar Inquirido

en: Respondent Time
pt: Hora do inquirido

en: Respondent TimeZone
pt: Fuso horário do inquirido

en: Respondent last name
pt: Apelido do Inquirido

en: Respondent selection introduction:
pt: Introdução para o Inquirido

en: Respondent:
pt: Inquirido:

en: Response Rate 1
pt: Rácio de resposta 1

en: Restart
pt: Recomeçar

en: Restrict work to shifts?
pt: Restringir trabalho a turnos?

en: Result
pt: Resultado

en: Results
pt: Resultados

en: Ringing
pt: Chamando

en: Running process:
pt: Processos em execução

en: SGQA code
pt: Código SGQA

en: Sample
pt: Amostra

en: Sample ID
pt: ID da Amostra

en: Sample Remaining
pt: Amostras disponíveis

en: Sample Used
pt: Amostra usada

en: Sample description
pt: Descrição da amostra

en: Sample details
pt: Detalhes da amostra

en: Sample id
pt: ID da Amostra

en: Sample list
pt: Listar amostras

en: Sample management
pt: Geestão de amostras

en: Sample variable
pt: Variável da amostra

en: Sample variable (Column)
pt: Variável da amostra (coluna)

en: Sample:
pt: Amostra:

en: Samples
pt: Amostras

en: Samples assigned to questionnaire
pt: Amostras associadas ao questionário

en: Samples selected for this questionnaire
pt: Amostras selecionadas para este questionário

en: Sat
pt: sáb

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Save changes to restriction times
pt: Guardar alterações de restrição horário de chamadas

en: Save questionnaire outcomes
pt: Guardar resultados do questionário

en: Schedule Appointment
pt: Fazer Marcação

en: Search the sample
pt: Pesquisar a amostra

en: Search this sample
pt: Procurar na amostra

en: Search within this sample
pt: Procurar nesta amostra

en: Secs
pt: Segs

en: Select a question to pre fill
pt: Selecione uma pergunta para pré preenchimento

en: Select a questionnaire
pt: Selecionar questionário

en: Select a respondent
pt: Selecionar um inquirido

en: Select a sample
pt: Selecionar amostra

en: Select bulk appointment CSV file to upload
pt: Selecionar ficheiro CSV para enviar:

en: Select case from list of cases referred to the supervisor:
pt: Selecionar caso da lista de casos referenciados ao supervisor

en: Select columns to import
pt: Selecione colunas a importar

en: Select extension
pt: Selecionar extensão

en: Select file
pt: Seleccionar ficheiro

en: Select groups to limit availability (Selecting none means always available)
pt: Selecione grupos para limitar a disponibilidade (Selecione Nenhum para Sempre Disponível)

en: Select phone number to dial:
pt: Selecione o número de telefone para discar:

en: Select phone number:
pt: Selecione número de telefone

en: Select sample
pt: Selecionar amostra

en: Select week
pt: Seleccionar semana

en: Select year
pt: Seleccionar ano

en: Selected file column name
pt: selecionar coluna no ficheiro

en: Selection type
pt: Selecionar tipo

en: Self completed online
pt: Autocompletado online

en: Self completion email not available for this questionnaire
pt: Auto resposta por email não disponível para este questionário

en: Self completion invitation sent via email to
pt: O convite de auto-preenchimento foi enviado por e-mail para

en: Send
pt: Enviado

en: Send invitation
pt: Enviar convite

en: Send invitation and Hang up
pt: Enviar convite e Encerrar a chamada

en: Sequential
pt: Sequencial

en: Set BOSH URL
pt: Definier URL de BOSH

en: Set Timezones
pt: Definir fusos horários

en: Set call restriction times
pt: Definir restrição de horário de chamadas

en: Set centre information
pt: Definir informação da Empresa

en: Set default outcomes
pt: Definir resultados por defeito

en: Set default timezone
pt: Definir fuso horário

en: Set outcomes
pt: Definir Resultados

en: Set priority
pt: Definir prioridade

en: Set questionnaire outcomes
pt: Definir resultados do questionário

en: Settings
pt: Definições

en: Shift List
pt: Lista de Turnos

en: Shift end
pt: Fim de turno

en: Shift from:
pt: Alterar de:

en: Shift management
pt: Gestão de Turnos

en: Shift report
pt: Relatório de turno

en: Shift start
pt: Início de turno

en: Shifts
pt: Turnos

en: Show details
pt: Mostrar detalhes

en: Show to operator?
pt: Mostrar ao operador?

en: Soft Refusal, Respondent
pt: Recusa do inquirido

en: Sorry to bother you, I have called the wrong number
pt: Peço desculpa, liguei para o número errado

en: Sort order
pt: Ordem de ordenação

en: Sorting cases for
pt: A reordenar casos aleatóriamente para

en: Sorting cases process starting
pt: Processamento de reordenação aleatória de casos iniciado

en: Standby
pt: 'Em espera'

en: Start
pt: Iniciar

en: Start REC
pt: Inicar gravação (REC)

en: Start Time
pt: Hora de início

en: Start and monitor VoIP
pt: Iniciar e monitorizar VoIP

en: Start time
pt: Hora de início

en: Status
pt: Situação

en: Stop REC
pt: Parar gravação (REC)

en: Stop the manual recording now...
pt: Pare a gravação manual

en: Stopping recording...
pt: Pare a gravação

en: Successfully imported sample
pt: Amostra importada com sucesso

en: Successfully updated user
pt: Utilizador atualizado com sucesso

en: Sun
pt: dom

en: Supervisor chat
pt: Falar com o supervisor

en: Supervisor chat is not enabled
pt: Conversa com o supervisor não estão activadas

en: Supervisor functions
pt: Funções de supervisor

en: Supervisor is available
pt: Supervisor disponível

en: Supervisor not available
pt: Supervisor não disponível

en: Surname
pt: Apelido

en: Survey is
pt: O questionário é

en: System automatically closed case as not closed for more than 24 hours
pt: O Sistema fechou automaticamente casos que estavam abertos há mais de 24 horas

en: System settings
pt: Definições de Sistema

en: The email address is not valid
pt: Endereço de email é inválido

en: The email did not send
pt: Email não enviado

en: The last call completed this call attempt
pt: Última chamada concluída para esta tentativa

en: The number of completions to stop calling at
pt: Número de finalizados para parar de marcar

en: The username and extension must be unique for each operator.
pt: O utilizador e extenção têm de ser unicos para cadda operador

en: There are no extensions available, please contact the supervisor or click below to try again for an available extension
pt: Não há extensões disponíveis. Por favor contacte o supervisor ou clique abaixo para tentar novamente uma extensão disponível

en: There are no questionnaires assigned to you
pt: Não tem questionários assignados

en: There are no time slots groups selected for this questionnaire
pt: Não foram atribuídos grupos de turno para este questionário

en: There is no case currently available
pt: Não tem casos disponíveis

en: There's no data in this sample.  Probably was deidentified earlier.
pt: Não existem dados nesta amostra. Provavelmente foi desidentificado anteriormente.

en: This project
pt: Este projeto

en: This shift
pt: Este turno

en: This task took
pt: Esta tarefa durou

en: Thu
pt: qui

en: Time Zone:
pt: Fuso horário:

en: Time diff to Default Time zone
pt: Diferença horária ao fuso horário por defeito

en: Time slot groups
pt: Definir grupos de turno

en: TimeZones list
pt: Lista de fusos horários

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Timezone list
pt: Lista de fusos horários

en: Timezone name
pt: Nome do fuso horário

en: To be coded
pt: Por programar

en: Tokens table exists for Limesurvey questionnaire:
pt: Tabela de tokes para o questionário LimeSurvey:

en: Top CPH
pt: Principais CPH

en: Top CPH for this shift
pt: Top CPH neste turno

en: Total completions
pt: Total de finalizados

en: Total interview time over all calls (mins)
pt: Tempo de entrevista total sobre todas as chamadas (minutos)

en: Total sample
pt: Amostra total

en: Try again
pt: Tentar novamente

en: Try calling the supervisor
pt: A tentar contactar o Supervisor

en: Tue
pt: ter

en: UP
pt: SUBIR

en: URL to forward respondents on self completion (required)
pt: URL para encaminhar o inquirido para o preenchimento (obrigatório)

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Unregistered
pt: Sem registo

en: Update
pt: Atualizar

en: Update Questionnaire
pt: Atualizar questionário

en: Update client data
pt: Atualizar dados de cliente

en: Update error
pt: Erro de actualização

en: Update operator
pt: Atualizar operador

en: Update priorities
pt: Atualizar prioridades

en: Updated
pt: Atualizado

en: Upload file
pt: Enviar ficheiro

en: Use shift?
pt: Usar turno?

en: Username
pt: Utilizador

en: Uses VoIP
pt: Usa VoIP

en: Uses chat
pt: Usar chat

en: Value
pt: Valor

en: Var
pt: Variável

en: Var type
pt: Tipo de variável

en: Variable Type
pt: Tipo Variável

en: View operator performance
pt: Ver performance do operador

en: View shift reports
pt: Ver relatórios de turno

en: View summary results
pt: Ver resumo de resultados

en: Viewing permissions
pt: Ver permissões

en: Visible?
pt: Visível?

en: VoIP ON/Off
pt: VoIP Ligado/Desligado

en: VoIP Off
pt: VoIP desligado

en: VoIP On
pt: VoIP ligado

en: WARNING !
pt: AVISO !

en: Wed
pt: qua

en: Weight
pt: Peso

en: Will call case
pt: Será comunicado o caso

en: Will dial in
pt: a marcação será realizada em

en: Will end case in
pt: O caso irá terminar em

en: Win .bat file
pt: Ficheiro Win .bat

en: Win file
pt: Ficheiro Windows

en: Work has ended. That is it
pt: Trabalho terminado.

en: Work history
pt: Histórico de trabalho

en: Yes
pt: Sim

en: Yes - Continue
pt: Sim - Continue

en: Yes - Continue where we left off
pt: Sim - continue onde tínhamos ficado

en: You are not a valid client
pt: Não é um cliente válido

en: You do not have permission to access this area
pt: Não tem permissões para aceder a esta área

en: You have been automatically logged out of work due to inactivity
pt: Você foi automaticamente desconectado por inatividade

en: You have been unassigned from your extension
pt: Foi-lhe retirada a atribuição à sua extensão

en: You have not been assigned a case therefore cannot create an appointment
pt: Não lhe foi atribuído um caso pelo que não pode criar um agendamento

en: You may now close this window
pt: Você pode fechar esta janela agora

en: You must be an operator (as well as have administrator access) to add/edit shifts
pt: Tem de ser um operador (com direitos de administração) para adicionar/editar turnos

en: You must select one and one only Primary Phone number
pt: Tem de escolher apenas um Número de Telefone Primário

en: You must supply a primary phone number
pt: Deve fornecer um número de telefone primário

en: Your VoIP extension is not active. Please activate VoIP by clicking once on the red button that says 'VoIP Off'
pt: A sua extensão VoIP não está activa. Por favor active a sua extensão VoIP clicando no botão vermelho que diz "VoIP Desligado"

en: Your VoIP extension is not enabled. Please close this window and enable VoIP by clicking once on the red button that says 'VoIP Off'
pt: Sua extensão VoIP não está habilitada. Por favor, feche esta janela e habilite o VoIP clicando um vez no botão vermelho denominado 'VoIP Off'

en: Your database does not have timezones installed, please see here for details
pt: A sua base de dados não tem fusos horários instalados, veja aqui para mais detalhes

en: afternoon
pt: de tarde

en: characters
pt: caracteres

en: click here to confirm
pt: clique aqui para confirmar

en: close
pt: fechar

en: closed
pt: fechado

en: complete
pt: completo

en: completions
pt: finalizados

en: evening
pt: Á Noite

en: from questionnaire:
pt: do questionário:

en: is already in use
pt: já está em uso

en: morning
pt: Manhã

en: new
pt: novo

en: next
pt: seguinte

en: offline
pt: desligado

en: on
pt: ativo

en: open
pt: abrir

en: or
pt: ou

en: queXS Administration
pt: Administração queXS

en: queXS: Number of answering machine messages left
pt: queXS: Número de mensagens deixadas na caixa postal

en: queXS: Number of call attempts
pt: queXS: Número de chamadas tentadas

en: queXS: On appointment?
pt: queXs: Em agendamento?

en: queXS: Percentage complete
pt: queXS: Percentagem concluída

en: questionnaire
pt: questionário

en: sample
pt: amostra

en: seconds
pt: segundos

en: to display call script
pt: para mostrar o script da chamada

en: {Respondent:firstName} First name of the respondent
pt: {Respondent:firstName} Nome do inquirido

en: {Respondent:lastName} Last name of the respondent
pt: {Respondent:lastName} Apelido do inquirido
