quexs - en to it translation catalogue (546 entries)

en:  Extension
it:  Numero interno

en:  till
it:  fino a

en: % Complete
it: % Completato

en: (requires activity on the VoIP Server to take effect)
it: (richiede attività sul server VoIP per essere implementato)

en: *nix script file
it: Script per sistemi *nix

en: Accept and generate bulk appointments
it: Accetta e crea blocco di appuntamenti

en: Accept appointment from
it: Accetta appuntamento da

en: Accidental hang up or temporary phone problem
it: Caduta linea accidentale o problema telefonico temporaneo

en: Add Timezone
it: Aggiungi fuso orario

en: Add a Timezone:
it: Aggiungi una zona di fuso orario:

en: Add a client
it: Aggiungi cliente

en: Add a sample to this questionnaire:
it: Aggiungere un campione al questionario:

en: Add an operator
it: Aggiungi un operatore

en: Add clients to the system
it: Aggiungi clienti al sistema

en: Add new phone number
it: Aggiungi un nuovo numero di telefono

en: Add new phone number (with area code, eg 0398761234):
it: Aggiungi un nuovo numero di telefono (con prefisso, es 0398761234):

en: Add note
it: Aggiungi nota

en: Add operators to the system
it: Aggiungi operatori al sistema

en: Add pre fill
it: Aggiungi precompilazione

en: Add quota
it: Aggiungi quota

en: Add report
it: Aggiungi rapporto

en: Add respondent
it: Aggiungi intervistato

en: Add row
it: Aggiungi riga

en: Add row quota
it: Aggiungi quota di riga

en: Add sample
it: Aggiungi campione

en: Add shifts
it: Aggiungi turni

en: Add shifts in your Time Zone
it: Aggiungi turni nel tuo fuso orario

en: Add this phone number
it: Aggiungi questo numero di telefono

en: Add this respondent
it: Aggiungi questo intervistato

en: Added appointment
it: Appuntamento aggiunto

en: All appointments (with times displayed in your time zone)
it: Tutti gli appuntamenti (mostrando l'orario nel fuso orario corrente)

en: Allow for respondent self completion via email invitation?
it: Consentire l'auto-somministrazione dell'intervista tramite invito email?

en: Allow interviewers to chat with the supervisor over XMPP (Jabber). Required is a BOSH enabled XMPP/Jabber server. The operators and the supervisor will need XMPP/Jabber accounts.
it: Consenti agli intervistatori di poter chattare con il supervisore utilizzando XMPP (Jabber). Richiede un server XMPP/Jabber BOSH-enabled. Gli operatori e il supervisore devono avere account XMPP/Jabber.

en: Answered
it: Risposto

en: Answering machine
it: Segreteria telefonica

en: Answering machine - Not a household
it: Segreteria telefonica - non è un'abitazione

en: Answering machine messages
it: Messaggi di segreteria telefonica

en: Any collected data and the limesurvey instrument will NOT be deleted
it: I dati già raccolti e lo strumento di Limesurvey NON saranno cancellati

en: Any operator
it: Qualsiasi operatore

en: Appointment
it: Appuntamento

en: Appointment List
it: Lista di appuntamenti

en: Appointment error
it: Errore di appuntamento

en: Appointment made
it: Appuntamento creato

en: Appointment with
it: Appuntamento con

en: Appointment with myself only?
it: Appuntamento solo con me stesso?

en: Appointments
it: Appuntamenti

en: Arrow for expanding or contracting
it: Freccia per espandere o contrarre

en: Assign cases to operator queue
it: Assegna casi alla coda dell'operatore

en: Assign client to Questionnaire
it: assegna cliente ad un questionario

en: Assign clients to questionnaires
it: Assegna clienti ai questionari

en: Assign operators to Skills
it: Assegna operatori alle competenze

en: Assign operators to questionnaires
it: Assegna operatori ai questionari

en: Assign outcome
it: Assegna esito

en: Assign outcomes to cases
it: Assegna esiti ai casi

en: Assign samples to questionnaires
it: Assegna campioni ai questionari

en: Assign this case to operator
it: Assegna questo caso ad un operatore

en: Assign this case to operator (will appear as next case for them)
it: Assegna questo caso ad un operatore (sarà il prossimo caso)

en: Assigned questionnaires:
it: Questionari assegnati:

en: Assigned samples:
it: Campioni assegnati:

en: Auto prioritise
it: Priorità automatica

en: Availability
it: Disponibilità

en: Availability groups
it: Disponibilità di gruppo

en: Availability groups not defined for this questionnaire
it: Disponibilità di gruppo non definita per questa survey

en: Average time on a completed questionnaire
it: Tempo medio per completare un questionario

en: Begin the manual recording now...
it: Inizia la registrazione manuale ora...

en: Beginning recording...
it: La registrazione sta iniziando...

en: Broken appointment (Implicit refusal)
it: Appuntamento non rispettato (Rifiuto Implicito)

en: Bulk appointment generator
it: Generatore di blocchi di appuntamenti

en: Business, government office, other organization
it: Azienda, ufficio governativo, altra organizzazione

en: Call
it: Chiama

en: Call Answered
it: Chiamata risposta

en: Call History List
it: Lista cronologica delle chiamate

en: Call List
it: Lista di chiamate

en: Call attempts made
it: Tentativi di chiamata eseguiti

en: Call history
it: Cronologia delle chiamate

en: Call list
it: Lista chiamate

en: Call state
it: Stato chiamata

en: Call time
it: Durata delle chiamate

en: Call/Hangup
it: Chiama/Riaggancia

en: Calling the supervisor, you may close this window
it: Sto chiamando il supervisore, puoi chiudere questa finestra

en: Calls
it: Chiamate

en: Calls p/h
it: Chiamate all'ora

en: Cancel edit
it: Elimina le modifiche

en: Cannot connect to VoIP Server
it: Impossibile connettersi al server VoIP

en: Case History List
it: Lista campione

en: Case ID
it: Identificativo

en: Case Notes
it: Note sul caso

en: Case availability (cases with temporary or appointment outcomes)
it: Disponibilità di casi (casi con esiti provvisori o appuntamenti)

en: Case does not exist
it: Il caso non esiste

en: Case id
it: Identificativo del caso

en: Case id:
it: Identificativo:

en: Case not yet started in Limesurvey
it: Caso non ancora iniziato in Limesurvey

en: Case notes
it: Note

en: Case status and assignment
it: Stato dei casi e assegnazione

en: Cases by outcome
it: Distribuzione dei casi per esito

en: Cases currently available to call
it: Casi attualmente disponibili

en: Change outcome
it: Modifica l'esito

en: Click here to begin monitoring the VoIP Process
it: Clicca qui per iniziare a monitorare il processo VoIP

en: Click here to call the supervisor's phone. Otherwise close this window
it: Fai click qui per chiamare il supervisore. Altrimenti chiudi questa finestra

en: Click here to enable and begin system wide case sorting
it: Clicca qui per abilitare e avviare l'ordinamento sistemico dei casi

en: Click to unassign
it: Clicca per non assegnare

en: Code value
it: Valore di codifica

en: Complete
it: Completato

en: Completed sort
it: Ordinamento completato

en: Completions
it: Completamenti

en: Completions on the previous shift
it: Completamenti durante il turno precedente

en: Completions p/h
it: Completamenti all'ora

en: Completions per hour
it: Completamenti all'ora

en: Completions this shift
it: Completamenti per questo turno

en: Completions this time on the previous shift
it: Completamenti a questo punto del turno precedente

en: Contact Rate 1
it: Tasso di contatto 1

en: Contact details
it: Contatti

en: Contact phone
it: Contatto telefonico

en: Cooperation Rate 1
it: Tasso di cooperazione 1

en: Could not add
it: Impossibile aggiungere

en: Could not add operator. There may already be an operator of this name:
it: Non è stato possibile aggiungere l'operatore. Potrebbe esserci già un operatore con questo nome:

en: Count
it: Conteggio

en: Create Questionnaire
it: Crea questionario

en: Create a new questionnaire
it: Crea un nuovo questionario

en: Create new report for this shift
it: Crea un nuovo rapporto per questo turno

en: Create new respondent:
it: Crea un nuovo intervistato:

en: Current completions:
it: Completamenti correnti:

en: Current outcome
it: Esito attuale

en: Current outcome:
it: Esito corrente:

en: Current shifts available:
it: Turni disponibili:

en: Currently no pre fills
it: Non vi sono attualmente parti precompilate

en: Currently no quotas
it: Nessuna quota al momento

en: Currently no row quotas
it: Attalmente nessuna quota di riga

en: Data output
it: Output dei dati

en: Date
it: Data

en: Date/Time
it: Data/ora

en: Day
it: Giorno

en: Definite Appointment - Other
it: Appuntamento Stabilito - Altra Persona

en: Definite Appointment - Respondent
it: Appuntamento Preciso Stabilito - Intervistato

en: Deidentify
it: Deseleziona

en: Delete
it: Elimina

en: Delete this appointment
it: Cancella questo appuntamento

en: Delete this questionnaire
it: Elimina il questionario

en: Describe this quota
it: Descrivi questa quota

en: Description
it: Descrizione

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable VoIP
it: Disabilita VoIP

en: Disconnected
it: Sconnesso

en: Disconnected number
it: E' caduta la linea

en: Display Appointments
it: Mostra appuntamenti

en: Display all future appointments
it: Mostra tutti gli appuntamenti futuri

en: Do not leave a message, please hang up
it: Non lasciare un messaggio, riagganciare

en: Done
it: Completato

en: Download Call History List
it: Scarica la cronologia delle chiamate

en: Download complete key file
it: Scarica key file completo

en: Download complete sample file with current outcomes
it: Scarica file completo del campione con esiti attuali

en: Download data for this questionnaire via Limesurvey
it: Scarica dati relativi al questionario tramite Limesurvey

en: Download key file: select sample var
it: Scarica key file: seleziona variabile del campione

en: Download the file for each user and save in the same folder as the voip.exe executable. When the file is executed, it will run the voip.exe program with the correct connection details to connect the operator to the VoIP server
it: Scarica il file per ogni utente e salvalo nella stessa cartella dell'eseguibile voip.exe. Quando viene eseguito, il file lancerà il programma voip.exe contenente i dettagli necessari per consentire all'operatore di collegarsi al server VoIP

en: Drawn from sample
it: Preso dal campione

en: ERROR: Cannot find questionnaires with LimeSurvey ID's
it: ERRORE: Impossibile trovare questionario con identificatori di LimeSurvey

en: ERROR: No questionnaires assigned to you
it: ERRORE: Nessun questionario assegnato

en: ERROR: No samples assigned to the questionnaires
it: Errore: Nessun campione assegnato ai questionari

en: ERROR: No shifts at this time
it: ERRORE: Nessun turno in questo momento

en: ERROR: No tokens table defined for LimeSurvey questionnaire
it: ERRORE: Nessuna tavola simbolica definita per il questionario LimeSurvey

en: ERROR: Quota reached for this question
it: ERRORE: La quota è stata raggiunta per questa domanda

en: Edit
it: Modifica

en: Edit appointment
it: Modifica appuntamento

en: Edit instrument in Limesurvey
it: Modifica lo strumento in Limesurvey

en: Edit report for this shift
it: Modifica il rapporto per questo turno

en: Effectiveness
it: Efficacia

en: Email address
it: Indirizzo email

en: Email respondent for self completion
it: Mandare una email all'intervistato per il questionario auto-somministrato

en: Enable
it: Abilita

en: Enable VoIP
it: Abilita VoIP

en: Enable supervisor chat?
it: Abilita la chat con il supervisore?

en: Enabled
it: Abilitato

en: End
it: Termina

en: End Time
it: Orario di fine

en: End case
it: Termina caso

en: End of work
it: Termina sessione

en: End time
it: Orario di fine

en: End work
it: Termina lavoro

en: Enter a reason for this outcome before completing this case:
it: Inserisci un motivo per questo esito prima di completare il caso:

en: Enter a value to pre fill this question with:
it: Inserisci un valore con cui precompilare questa domanda:

en: Enter report for this shift
it: Inserisci rapporto per questo turno

en: Enter standard shift start and end times for each day of the week in local time
it: Inserisci un orario standardizzato di inizio e di fine turno per tutti i giorni della settimana, nell'ora locale

en: Enter the details for creating the quota:
it: Inserisci i dettagli della quota:

en: Enter the start and end times for each day of the week to restrict calls within
it: Inserisci gli orari di inizio e di fine per restringere le chiamate in tutti i giorni della settimana

en: Error importing file. Please try again
it: Errore durante l'importazione. Prova ancora

en: Error with input
it: Errore relativo all'input

en: Error:
it: Errore:

en: Error: Cannot write to temporary directory
it: Errore: Non si riesce a scrivere alla cartella provvisoria

en: Error: Close window
it: Errore: Chiudi la finestra

en: Error: Failed to insert questionnaire
it: Errore: Inserimento questionario non riuscito

en: Evenings (After 6pm)
it: Di sera (dopo le 18:00)

en: Example CSV file:
it: Esempio di un file CSV:

en: Example data
it: Esempio di dati

en: Extension
it: Numero interno

en: Extension status
it: Stato del numero interno

en: Failed to complete sort
it: Impossibile completare l'ordinamento

en: Fax/data line
it: Linea fax/dati

en: Final Outcomes (completed, final refusal, etc)
it: Esiti Finali (completato, rifiuto finale, ecc.)

en: First name
it: Nome

en: First name:
it: Nome:

en: Friday
it: Venerdì

en: From
it: Da

en: Get a new case
it: Prendi un nuovo caso

en: Go Back
it: Vai indietro

en: Go back
it: Torna indietro

en: Go back to work
it: Torna al lavoro

en: Hangup
it: Riaggancia

en: Hangup when calling the supervisor
it: Riagganciare per telefonare al supervisore

en: Hard Refusal, Other
it: Rifiuto Deciso, Altra Persona

en: Hard Refusal, Respondent
it: Rifiuto Deciso, Intervistato

en: Household answering machine - Message left
it: Segreteria telefonica familiare - Messaggio lasciato

en: Household answering machine - No message left
it: Segreteria telefonica familiare - Messaggio non lasciato

en: Household level language problem
it: Problemi linguistici a livello familiare

en: Household-level refusal
it: Rifiuto di un membro della famiglia

en: Import: Select file to upload
it: Importazione: Seleziona il file da caricare

en: Info
it: Informazioni generali

en: Information
it: Informazioni

en: Jabber/XMPP chat password
it: Password Jabber/XMPP

en: Jabber/XMPP chat user
it: Nome utente Jabber/XMPP

en: Kill signal sent: Please wait...
it: Segnale d'arresto inviato: Attendi...

en: Kill the running process
it: Termina il processo in esecuzione

en: Known respondent refusal
it: Rifiuto da parte dell'intervistato stesso

en: Last  name:
it: Cognome:

en: Last name
it: Cognome

en: Limesurvey links:
it: Link Limesurvey:

en: Log entry
it: Testo del log

en: Log id
it: Log ID

en: MISSED
it: MANCATO

en: Max call attempts
it: Numero massimo di tentativi di chiamata

en: Max calls
it: Numero massimo di chiamate

en: Message
it: Messaggio

en: Message to leave on an answering machine:
it: Messaggio da lasciare sulla segreteria telefonica:

en: Miscellaneous - Unavailable for a week
it: Altro - Non disponibile per una settimana

en: Modify
it: Modifica

en: Modify case outcome
it: Modifica l'esito del caso

en: Modify operator skills
it: Modifica le competenze degli operatori

en: Modify report
it: Modifica il rapporto

en: Modify responses for this case
it: Modifica le risposte per questo caso

en: Monday
it: Lunedì

en: Monitor VoIP Process
it: Effettua monitoraggio del processo VoIP

en: Monitor system wide case sorting
it: Monitora l'ordinamento sistemico dei casi

en: Name
it: Nome

en: Name for questionnaire:
it: Nome del questionario:

en: No VoIP
it: Nessun VoIP

en: No answer
it: Nessuna risposta

en: No appointments for this case
it: Nessun appuntamento per questo caso

en: No appointments made
it: Nessun appuntamento creato

en: No call
it: Nessuna chiamata

en: No call available
it: Nessuna chiamata disponibile

en: No calls ever made
it: Non sono mai state fatte chiamate

en: No calls for this questionnaire
it: Nessuna chiamata per questo questionario

en: No calls for this quota
it: Nessuna chiamata per questa quota

en: No calls for this sample
it: Nessuna chiamata per questo campione

en: No calls made
it: Nessuna chiamata effettuata

en: No calls made for this project
it: Nessuna chiamata effettuata per questo progetto

en: No calls made for this shift
it: Nessuna chiamata effettuata durante questo turno

en: No case
it: Nessun caso

en: No case available
it: Nessun caso disponibile

en: No cases currently available to call
it: Non ci sono casi disponibili

en: No cases with this outcome
it: Nessun caso con questo esito

en: No eligible respondent
it: Nessun intervistato idoneo

en: No future appointments scheduled
it: Non è previsto alcun appuntamento futuro

en: No future shifts scheduled
it: Nessun turno previsto in futuro

en: No labels defined for this question
it: Nessuna etichetta definita per questa domanda

en: No more numbers to call
it: Nessun altro numero da chiamare

en: No notes
it: Nessuna nota

en: No operator
it: Nessun operatore

en: No outcomes recorded for this questionnaire
it: Nessun esito registrato per questo questionario

en: No outcomes recorded for this sample
it: Nessun esito registrato per questo campione

en: No previous shift
it: Nessun turno precedente

en: No respondent selection (go straight to questionnaire)
it: Nessuna selezione dell'intervistato (passa direttamente al questionario)

en: No samples selected for this questionnaire
it: Nessun campione è stato selezionato per il questionario

en: No shift
it: Nessun turno

en: No shift reports: Add report
it: Nessun rapporto di turno: Aggiungi rapporto

en: No shifts defined for this questionnaire
it: Nessun turno definito per il questionario

en: No shifts for this project
it: Nessun turno per questo progetto

en: No such case id, or case set to a final outcome, or case currently assigned to an operator
it: L'identificativo del caso non esiste, o è stato già inserito un esito finale per questo caso, oppure è attualmente assegnato ad un operatore

en: Non contact
it: Nessun contatto

en: Not Answered
it: Non risposto

en: Not attempted or worked
it: Non tentato o non andato a buon fine

en: Not called
it: Non chiamato

en: Not on a call
it: Non in chiamata

en: Not on a call, so not beginning a recording
it: Non sto chiamando, quindi non posso registrare

en: Not yet called
it: Non ancora chiamato

en: Note
it: Nota

en: Notes
it: Note

en: Now modify case outcome
it: Adesso modifica l'esito del caso

en: Number
it: Numero

en: Number called
it: Numero chiamato

en: Number of cases
it: Numero di casi

en: Number to call:
it: Numero da chiamare:

en: Operator
it: Operatore

en: Operator Performance
it: Prestazioni dell'operatore

en: Operator call outcomes
it: Esiti delle chiamate dell'operatore

en: Operator list
it: Elenco operatori

en: Operator management
it: Gestisci gli operatori

en: Operator performance
it: Prestazioni degli operatori

en: Operator who called
it: Operatore che ha chiamato

en: Other, Referred to Supervisor (Eligible)
it: Altro, Segnalato al Supervisore (Idoneo)

en: Other, Referred to Supervisor (Unknown eligibility)
it: Altro, Segnalato al Supervisore (Idoneità sconosciuta)

en: Out of sample
it: Fuori campione

en: Outcome
it: Esito

en: Outcome of last process run (if any)
it: Esito dell'ultima esecuzione del processo (se presente)

en: Overall
it: Complessivo

en: Performance
it: Prestazioni

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Physically or mentally unable/incompetent
it: Fisicamente o mentalmente inabile

en: Please check the case id's, appointment start and end times and notes are correct before accepting below
it: Verifica che l'identificativo del caso, l'orario dell'appuntamento e le note siano corretti prima di accettare

en: Please click on:
it: Clicca su:

en: Please confirm you wish to delete the questionnaire
it: Sei sicuro/a di voler eliminare il questionario?

en: Please select a questionnaire
it: Seleziona un questionario

en: Please select a quota
it: Seleziona una quota

en: Please select a sample
it: Seleziona un campione

en: Please select a shift
it: Seleziona un turno

en: Please wait for this call to answer before attempting to call the supervisor
it: Aspetta una risposta a questa telefonata prima di telefonare al supervisore

en: Please wait till you have ended this call to call the supervisor
it: Concludi la chiamata per chiamare il supervisore

en: Possible uses:
it: Possibili applicazioni:

en: Postcode
it: CAP

en: Press the call button to dial the number for this appointment:
it: Premi il tasto di chiamata per comporre il numero per questo appuntamento:

en: Primary phone number
it: Numero di telefono primario

en: Process is already closed (eg. server was rebooted) - click here to confirm
it: Il processo è già chiuso (ad esempio, il server è stato riavviato) - clicca qui per confermare

en: Project
it: Progetto

en: Project end text (thank you screen):
it: Testo per la fine dell'intervista (schermata di ringraziamento):

en: Project information
it: Informazioni sul progetto

en: Project information for interviewers/operators:
it: Informazioni sul progetto per gli operatori:

en: Questionnaire
it: Questionario

en: Questionnaire Outcomes
it: Esiti dei questionari

en: Questionnaire for testing only?
it: Questionario di prova?

en: Questionnaire list
it: Elenco dei questionari

en: Questionnaire management
it: Gestisci il questionario

en: Questionnaire outcomes
it: Esiti dei questionari

en: Quota filled
it: Quota raggiunta

en: Quota management
it: Gestisce le quote

en: Quota not yet reached
it: Quota non ancora raggiunta

en: Quota priority (50 is default, 100 highest, 0 lowest)
it: Priorità della quota (tra 0 e 100; il default è 50)

en: Quota reached
it: Quota raggiunta

en: Quota report
it: Rapporto sulle quote

en: Quota row management
it: Gestisci le quote di riga

en: Rate
it: Tasso

en: Reasons:
it: Motivi:

en: Reconnected
it: Riconnesso

en: Record
it: Registra

en: Refusal Outcomes (respondent refused)
it: Esiti Rifiuto (l'intervistato ha rifiutato)

en: Refusal Rate 1
it: Tasso di rifiuto 1

en: Registered
it: Registrato

en: Remain in sample
it: Rimani nel campione

en: Rename
it: Rinomina

en: Report
it: Rapporto

en: Reports for this shift
it: Rapporti per questo turno

en: Requesting
it: In richiesta

en: Requesting call
it: Sto prenotando la chiamata

en: Requires coding
it: Richiede codificazione

en: Respondent
it: Intervistato

en: Respondent Dead
it: Intervistato deceduto

en: Respondent Selector
it: Selezionatore dell'intervistato

en: Respondent first name
it: Nome dell'intervistato

en: Respondent language problem
it: Problema linguistico con l'intervistato

en: Respondent last name
it: Cognome dell'intervistato

en: Respondent selection callback (already started questionnaire):
it: Selezione dell'intervistato per richiamata (questionario in corso):

en: Respondent selection introduction:
it: Presentazione della selezione dell'intervistato:

en: Respondent selection project introduction:
it: Presentazione del progetto per la selezione dell'intervistato

en: Respondent selection type:
it: Tipo di selezione dell'intervistato:

en: Respondent:
it: Intervistato:

en: Response Rate 1
it: Tasso di risposta 1

en: Restart
it: Riavvia

en: Restrict appointments to shifts?
it: Restringi gli appuntamenti ai turni?

en: Restrict work to shifts?
it: Restringi il lavoro ai turni?

en: Result
it: Esito

en: Ringing
it: Sta squillando

en: Running process:
it: Processo in esecuzione:

en: Sample
it: Campione

en: Sample Remaining
it: Campione rimanente

en: Sample Used
it: Campione utilizzato

en: Sample call attempt
it: Tentativo di chamata sul campione

en: Sample call attempts report
it: Rapporto sui tentativi di chiamata/campione

en: Sample id
it: Identificativo campione

en: Sample list
it: Lista campione

en: Sample management
it: Gestisci i campioni

en: Sample status
it: Stato del campione

en: Samples selected for this questionnaire
it: Campioni selezionati per questo questionario

en: Saturday
it: Sabato

en: Saturdays
it: Il sabato

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Save changes to restriction times
it: Salva le modifiche agli orari vincolati

en: Save changes to shifts
it: Salva le modifiche ai turni

en: Search sample
it: Cerca nel campione

en: Search the sample
it: Cerca nel campione

en: Search within this sample
it: Cerca all'interno di questo campione

en: Secs
it: Sec

en: Select a question for the quota
it: Seleziona una domanda per questa quota

en: Select a question to pre fill
it: Seleziona una domanda da precompilare

en: Select a respondent
it: Seleziona un intervistato

en: Select case
it: Seleziona caso

en: Select case from list of cases referred to the supervisor:
it: Seleziona il caso dalla lista segnalata al supervisore:

en: Select groups to limit availability (Selecting none means always available)
it: Seleziona i gruppi per limitare la disponibilità (nessuna selezione significa sempre disponibile)

en: Select limesurvey instrument:
it: Seleziona lo strumento Limesurvey:

en: Select phone number to dial:
it: Seleziona il numero di telefono da chiamare:

en: Select phone number:
it: Seleziona numero di telefono:

en: Select sample:
it: Seleziona campione:

en: Select year
it: Seleziona l'anno

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: Self completed online
it: Questionario auto-compilato in linea

en: Self completion email invitation sent
it: Invito al questionario auto-compilato inviato tramite l'email

en: Self completion email not available for this questionnaire
it: Email di invito al questionario auto-somministrato non disponibile per questa survey

en: Send
it: Invia

en: Send invitation
it: Invia l'invito

en: Send invitation and Hang up
it: Invia l'invito e riagganciare

en: Set BOSH URL
it: Imposta l'URL BOSH

en: Set a case outcome
it: Imposta l'esito di un caso

en: Set an outcome for this call
it: Imposta un esito per questa chiamata

en: Set call restriction times
it: Imposta gli orari vincolati per le chiamate

en: Set centre information
it: Imposta le informazioni sul centro

en: Set default shift times
it: Imposta gli orari di base dei turni

en: Set default timezone list
it: Imposta la lista dei fusi orari

en: Set outcome
it: Imposta esito

en: Set priority
it: Imposta priorità

en: Shift List
it: Lista turni

en: Shift end
it: Fine turno

en: Shift from:
it: Turno da:

en: Shift report
it: Rapporto turno

en: Shift reports
it: Rapporti sui turni

en: Shift start
it: Inizio turno

en: Shifts
it: Turni

en: Shifts allow you to restrict appointments being made, and interviewers to working on a particlar project at defined times.
it: I turni ti permettono di restringere l'orario degli appuntamenti e costringere gli intervistatori a lavorare su un determinato progetto in orari predefiniti.

en: Should the priority be automatically updated based on the number of completions in this quota?
it: Aggiorna automaticamente la priorità in base al numero di interviste completate nella quota?

en: Show details
it: Mostra i dettagli

en: Soft Refusal, Other
it: Rifiuto Diplomatico, Altra Persona

en: Soft Refusal, Respondent
it: Rifiuto Diplomatico, Intervistato

en: Sorry to bother you, I have called the wrong number
it: Mi scusi il disturbo, ho chiamato il numero sbagliato

en: Sorting cases process starting
it: Processo di ordinamento dei casi iniziato

en: Start
it: Inizia

en: Start REC
it: Registra

en: Start Time
it: Orario di inizio

en: Start and monitor VoIP
it: Inizia il VoIP con monitoraggio

en: Start time
it: Orario d'inizio

en: State
it: Provincia

en: Status
it: Stato

en: Stop REC
it: Ferma reg

en: Stop calling this sample when:
it: Non chiamare più in questo campione quando:

en: Stop the manual recording now...
it: Ferma la registrazione manuale ora...

en: Stopping recording...
it: La registrazione si sta fermando...

en: Strata
it: Strato

en: String
it: Stringa

en: Successfully inserted
it: Inserimento avvenuto con successo

en: Successfully updated user
it: L'utente è stato aggiornato

en: Sunday
it: Domenica

en: Supervisor
it: Supervisore

en: Supervisor Outcomes (referred to supervisor)
it: Esiti Supervisore (segnalati al supervisore)

en: Supervisor XMPP/Jabber id
it: ID XMPP/Jabber del supervisore

en: Supervisor chat
it: Impostazioni della chat con il supervisore

en: Supervisor chat is not enabled
it: La chat con il supervisore non è abilitata

en: Supervisor functions
it: Funzioni del supervisore

en: Supervisor is available
it: Supervisore disponibile

en: Supervisor not available
it: Supervisore non disponibile

en: Surname
it: Cognome

en: System automatically closed case as not closed for more than 24 hours
it: Il sistema ha automaticamente chiuso un caso lasciato aperto per più di 24 ore

en: System settings
it: Impostazioni di sistema

en: System wide case sorting is periodically (via SYSTEM_SORT_MINUTES configuration directive) sorting cases on a system wide basis instead of finding the most appropriate case each time an operator requests a new case. This may increase performance where there are a large number of cases or complex quotas in place. If you are not experiencing any performance problems, it is not recommended to use this feature.
it: L'ordinamento sistemico dei casi si attiva periodicamente (tramite la direttiva SYSTEM_SORT_MINUTES) anziché trovare il caso più appropriato ogni volta che un operatore ne fa richiesta. Le prestazioni del sistema potrebbero essere migliori se ci sono molti casi o quota complesse. Se non si sono verificati rallentamenti, si sconsiglia questa funzionalità.

en: Technical phone problems
it: Problemi tecnici al telefono

en: Temporary Outcomes (normal cases)
it: Esiti Provvisori (casi normali)

en: The appointment has been deleted. Now you must modify the case outcome
it: L'appuntamento è stato eliminato. Adesso devi modificare l'esito del caso

en: The code value to compare
it: Il valore di codifica da confrontare

en: The email address is not valid
it: L'indirizzo email non è valido

en: The email did not send
it: Il messaggio di email non è stato inviato

en: The file does not contain at least caseid, starttime and endtime columns. Please try again.
it: Il file non contiene le colonne caseid, starttime e endtime. Riprova.

en: The last call completed this call attempt
it: L'ultima chiamata ha concluso questo tentativo di chiamata

en: The number of completions to stop calling at
it: Il numero di completamenti per terminare le chiamate a

en: The questionnaire will be deleted from queXS including call history, cases, case notes, respondent details, appointments and the links between operators, clients and the questionnaire
it: Il questionario sarà cancellato da queXS, compresa la cronologia delle telefonate, i casi, le note, i dettagli degli intervistati, gli appuntamenti e i legami tra operatori, clienti e questionario

en: The type of comparison
it: Il tipo di confronto

en: The username and extension must be unique for each operator.
it: Il nome utente e il numero interno devono essere unici per ogni operatore.

en: The value to pre fill
it: Il valore da precompilare

en: There are no questionnaires assigned to you
it: Non ti è stato assegnato alcun questionario

en: There is no case currently available
it: Nessun caso attualmente disponibile

en: This project
it: Questo progetto

en: This report does not exist in the database
it: Questo rapporto non esiste nella banca dati

en: This shift
it: Questo turno

en: This task took
it: Questo compito ha richiesto

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time Zone:
it: Fuso orario:

en: Time on call
it: Tempo in chiamata

en: Timezone
it: Fuso orario

en: To be coded
it: Da codificare

en: Tokens table exists for Limesurvey questionnaire:
it: Esiste una tavola simbolica per il questionario LimeSurvey:

en: Top CPH
it: Numero migliore di chiamate all'ora

en: Top CPH for this shift
it: Numero massimo di chiamate all'ora durante questo turno

en: Total completions
it: Completamenti totali

en: Total sample
it: Campione totale

en: Total time
it: Tempo totale

en: Try calling the supervisor
it: Prova a contattare il supervisore

en: Tuesday
it: Martedì

en: Unassign sample
it: Non assegnare campione

en: Unregistered
it: Non registrato

en: Unspecified Appointment - Other
it: Appuntamento Generico - Altra Persona

en: Unspecified Appointment - Respondent
it: Appuntamento Generico - Intervistato

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Questionnaire
it: Aggiorna il questionario

en: Update case availability
it: Aggiorna la disponibilità dei casi

en: Update centre information
it: Aggiorna le informazioni sul centro

en: Update operator
it: Aggiorna operatore

en: Update priorities
it: Aggiorna priorità

en: Use basic respondent selection text (below)
it: Utilizza il seguente testo di base per la selezione dell'intervistato

en: Use shift?
it: Utlizza il turno?

en: Username
it: Nome utente

en: Uses VoIP
it: Utilizza VoIP

en: Uses chat
it: Utilizza chat

en: Value
it: Valore

en: View operator performance
it: Visualizza le prestazioni dell'operatore

en: View shift reports
it: Visualizza i rapporti sui turni

en: VoIP Off
it: VoIP spento

en: VoIP Offline
it: VoIP sconnesso

en: VoIP On
it: VoIP acceso

en: VoIP Online
it: VoIP connesso

en: VoIP Status
it: Stato VoIP

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weekday afternoons (After 12pm but before 6pm)
it: Di pomeriggio, lunedì-venerdì (dalle 12:00 alle 18:00)

en: Weekday mornings (Before 12pm)
it: Di mattina, lunedì-venerdì (entro mezzogiorno)

en: Work has ended. That is it
it: Il lavoro è finito. Basta!

en: Work history
it: Cronologia del lavoro

en: Yes - Continue
it: Si - continua

en: Yes - Continue where we left off
it: Sì - Continua da dove si ha interrotto

en: You are not a valid client
it: Non sei un cliente valido

en: You have been automatically logged out of work due to inactivity
it: Sei stato/a automaticamente disconnesso/a per inattività

en: You have not been assigned a case therefore cannot create an appointment
it: Non ti è stato ancora assegnato un caso per cui non puoi creare un appuntamento

en: You may now close this window
it: Ora puoi chiudere questa finestra

en: You must be an operator (as well as have administrator access) to add/edit shifts
it: Devi essere operatore (oltre ad essere amministratore) per aggiungere/modificare i turni

en: You must select one and one only Primary Phone number
it: Devi selezionare un solo numero di telefono primario

en: Your VoIP extension is not active. Please activate VoIP by clicking once on the red button that says 'VoIP Off'
it: Il vostro apparecchio Voip non è attivo. Prego attivate il  Voip cliccando una sola volta sul bottone rosso con scritto 'Voip Off'

en: Your VoIP extension is not enabled. Please close this window and enable VoIP by clicking once on the red button that says 'VoIP Off'
it: Non è abilitato il VoIP. Chiudi questa finestra e abilita il VoIP premendo una volta sul bottone rosso sul quale è scritto: "VoIP Off"

en: Your database does not have timezones installed, please see here for details
it: La tua banca dati non ha le zone di fuso orario, clicca qui per maggiori dettagli

en: afternoon
it: pomeriggio

en: closed
it: chiuso

en: completions
it: completamenti

en: evening
it: sera

en: for
it: per

en: from questionnaire:
it: dal questionario:

en: morning
it: mattino

en: offline
it: Non in linea

en: online
it: in linea

en: open
it: aperto

en: or: Select pre fill from sample list
it: oppure: Seleziona precompilazione automatica da lista campione

en: seconds
it: secondi

en: till
it: fino a

en: to display call script
it: mostra il testo della chiamata

en: {Respondent:firstName} First name of the respondent
it: {Respondent:firstName} Nome dell'intervistato

en: {Respondent:lastName} Last name of the respondent
it: {Respondent:lastName} Cognome dell'intervistato

en: {Sample:var} A record from the sample where the column name is 'var'
it: {Sample:var} Un record del campione dove il nome della colonna è "var"
