LimeSurvey 1.92 - en to it translation catalogue (2531 entries)

en: %s duplicate records removed
it: %s record duplicati rimossi

en: %s field(s) were successfully added.
it: %s campo(i) aggiunto(i) con successo!

en: %s lines had a mismatching number of fields.
it: %s linee hanno un numero sbagliato di campi.

en: %s messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
it: %s messaggi sono stati scansionati di cui %s sono stati marcati come rimbalzi per il sistema

en: %s messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
it: %s messaggi sono stati scansionati, nessuno é stato marcato come rimbalzo per il sistema.

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
it: Le vecchia/e risposta/e %s e i tempi accordati sono state importate con successo

en: %s old response(s) were successfully imported.
it: Le vecchia/e risposta/e %s sono state importate con successo

en: %s question(s) contain errors that need to be corrected
it: %s domande contengono errori che necessitano di essere corretti

en: %s records imported
it: %s record importati

en: %s records in CSV
it: %s record in CSV

en: %s records met minumum requirements
it: %s record verificano i requisiti minimi

en: %s records with invalid email address removed
it: Rimossi i record %s con indirizzo e-mail invalido

en: %s tokens have been created.
it: %s identificativi sono stati creati.

en: 'Other' Responses
it: 'Altro' Risposte

en: 'Other:' comment mandatory
it: 'Altro:' commento obbligatorio

en: (Autodetect)
it: (Autoindividuare)

en: (Iconv Library not installed)
it: (Library Iconv non è installata)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
it: (I set di etichette non sono stati importati poiché non hai il permesso di creare nuovi set di etichette.)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
it: (Selezionare più etichette usando il tasto Ctrl)

en: *Required
it: *Obbligatorio

en: *This setting cannot be changed later!
it: *Queste impostazioni non possono essere modificate successivamente!

en: ...or import a question
it: ... o importa la domanda

en: 16 or up
it: 16 o più

en: 1st quartile (Q1)
it: Primo Quartile (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
it: Stile CSS per il primo avviso di tempo limite del foglio

en: 1st time limit warning message
it: Primo messaggio di avviso di tempo limite

en: 1st time limit warning message display time
it: Primo messaggio di avviso del tempo limite con tempo rimanente

en: 1st time limit warning message timer
it: Primo messaggio avviso di tempo limite

en: 2nd quartile (Median)
it: Secondo Quartile (Mediana)

en: 2nd time limit warning CSS style
it: Foglio di stile CSS per il secondo avviso di tempo limite

en: 2nd time limit warning message
it: Secondo messaggio di avviso di tempo limite

en: 2nd time limit warning message display time
it: Secondo messaggio di avviso del tempo limite con tempo rimanente

en: 2nd time limit warning message timer
it: Secondo messaggio di avviso del tempo limite

en: 3-Click ComfortUpdate
it: Aggiornamento Comodo in tre click

en: 3rd quartile (Q3)
it: Terzo Quartile (Q3)

en: 5 Point Choice
it: Attribuzione punteggio (1-5)

en: 7bit Swedish
it: 7bit Svedese

en: <No default value>
it: <Nessun valore di default>

en: <no data>
it: <senza data>

en: A Note On Privacy
it: Nota sulla privacy

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
it: E' stato fatto un backup di questa tabella che è accessibile all'Amministratore di sitema.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
it: Verrà fatto un backup della tabella. L'amministratore di sistema potrà avere accesso a questa tabella.

en: A database named \"%s\" already exists.
it: Un database di nome \"%s\" già esiste.

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
it: Gruppo nel documento CSV/SQL non fa parte della stessa indagine. Importazione dell'indagine e' interrotta.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
it: Un indice delle domande verrà mostrato; i partecipanti potranno saltare tra le domande visionate.

en: A token entry for the saved survey has been created too.
it: E' stato anche creato un identificativo per rientrare nel questionario salvato.

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
it: Una tabella di identificativi è stata creata per questa indagine e i vecchi identificativi sono stati importati.

en: A token table has been created for this survey.
it: E' stata creata una tabella degli identificativi per questa indagine.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
it: Nome utente non inserito o non valido.

en: AND/OR Date is
it: E/O La data è

en: ARMSCII-8 Armenian
it: ARMSCII-8 Armeno

en: Abbreviated headings
it: Titoli abbreviati

en: Absolute value
it: Valore assoluto

en: Accelerator keys for list items
it: Tasti di scelta rapida per le voci di elenco

en: Access
it: Accesso

en: Access denied!
it: Accesso negato!

en: Action
it: Attiva

en: Action to perform when time limit is up
it: Azione da eseguire quando il tempo limite è arrivato

en: Actions
it: Funzioni

en: Activate Survey
it: Attiva indagine

en: Activate this Survey
it: Attiva indagine

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
it: Attiva questo per mostrare un mappa sopra il campo inserito dove l' usuario puó selezionare una locazione

en: Active
it: Attiva

en: Active surveys
it: Indagini attive

en: Active token tables
it: Tabelle degli identificativi attive

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Another Record
it: Aggiungi dati

en: Add Answer
it: Aggiungi risposta

en: Add Group
it: Aggiungi gruppo

en: Add New Question to Group
it: Aggiungi domanda

en: Add New Quota
it: Aggiungi una nuova quota

en: Add New User Group
it: Aggiungi nuovo gruppo utenti

en: Add User
it: Aggiungi utente

en: Add User Group
it: Aggiungi gruppo Utente

en: Add a new question
it: Aggiungi nuova domanda

en: Add a prefix to the answer field
it: Aggiungi un prefisso al campo della risposta

en: Add a suffix to the answer field
it: Aggiungi un suffisso al campo della risposta

en: Add and edit conditions
it: Aggiungi e modifica condizioni

en: Add another token entry
it: Aggiungi un altra entrata di identificatore

en: Add condition
it: Aggiungi condizione

en: Add dummy tokens
it: Aggiungi identificativi fittizi

en: Add fields
it: Aggiungi campi

en: Add new group to survey
it: Aggiungi nuovo gruppo domande all'indagine

en: Add new token entry
it: Aggiungi un identificativo

en: Add or delete groups
it: Aggiungere o eliminare  gruppi

en: Add or delete questions
it: Aggiungere o eliminare domande

en: Add or delete subquestions or change their codes
it: Aggiungi o elimina sotto-domande o cambia i loro codici

en: Add question group
it: Aggiungi gruppo domanda

en: Add scenario
it: Aggiungi scenario

en: Add survey
it: Aggiungi indagine

en: Add token attributes
it: Aggiungi attributo degli identificativi

en: Add token entry
it: Aggiungi un identificativo

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: Add user group
it: Aggiungi gruppo Utente

en: Add user:
it: Aggiungi utente

en: Add, remove or edit answer options
it: Aggiungi/elimina o modifica le opzioni di risposta

en: Adding User Group
it: Aggiunge gruppo utente

en: Adding User to group
it: Aggiunge utente al gruppo

en: Adding attribute fields failed:
it: aggiungendo campi di attributi fallito:

en: Additional Languages
it: Lingue addizionali

en: Admin Email:
it: e-mail Amministratore:

en: Admin confirmation email body:
it: Admin email messaggio di conferma:

en: Admin confirmation email subject:
it: Admin confermazione oggetto email:

en: Admin notification email:
it: Email di notificazione del amministratore:

en: Administration
it: Amministrazione

en: Administrator name:
it: Nome Amministratore:

en: Administrator:
it: Amministratore:

en: After
it: Dopo

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
it: Dopo aver premuto il bottone salva potete sia chiudere la finestra del browser o continuare a riempire l'indagine.

en: Albanian
it: Albanese

en: All
it: Tutti

en: All Group assessments meet consistency standards
it: Tutte le valutazioni-punteggi dei gruppi soddisfano gli standard di consistenza

en: All Survey (Total) assessments meet consistency standards
it: Tutte la valutazioni-punteggi dell'indagine soddisfano gli standard di consistenza.

en: All answers are already selected in this quota.
it: Tutte le risposte sono già state selezione in questa quota

en: All answers meet consistency standards
it: Tutte le risposte soddisfano gli standard di consistenza

en: All conditions in this survey have been deleted.
it: Tutte le condizioni presenti in questa indagine sono state cancellate.

en: All conditions meet consistency standards
it: Tutte le condizioni soddisfano gli standard di consistenza

en: All default values meet consistency standards
it: Tutti i valori di default soddisfano gli standard di consistenza

en: All groups meet consistency standards
it: Tutti i gruppi soddisfano gli standard di consistenza

en: All in one
it: Visualizza tutte le domande in una pagina

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
it: Tutti i utenti dell'indagine sono state trasferite su %s.

en: All old survey tables meet consistency standards
it: Tutte le tabelle delle vecchie indagini soddisfano gli standard di consistenza

en: All old token tables meet consistency standards
it: Tutte le tabelle dei vecchi identificativi soddisfano gli standard di consistenza

en: All question attributes meet consistency standards
it: Tutti gli attributi della domanda soddisfano gli standard di consistenza

en: All questions meet consistency standards
it: Tutte le domande soddisfano gli standard di consistenza

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
it: Tutte le domande, risposte. ecc. nelle lingue rimosse saranno perdute. Sei sicuro?

en: All quota language settings meet consistency standards
it: Tutte le lingue delle quote soddisfano gli standard di consistenza

en: All quota members meet consistency standards
it: Tutti i membri delle quote soddisfano gli standard di consistenza

en: All quotas meet consistency standards
it: Tutte le quote soddisfano gli standard di consistenza

en: All responses
it: Tuttle le risposte

en: All survey language settings meet consistency standards
it: Tutte le impostazioni della lingua delle indagini soddisfano gli standard di consistenza

en: All survey settings meet consistency standards
it: Tutte le indagini soddisfano gli standard di consistenza

en: All token entries have been deleted.
it: Tutti gli identificativi sono stati azzerati

en: All token entries have been set to 'Not invited'.
it: Tutti gli identificatori sono stati impostati a 'Non invitato'.

en: All token entries to whom a reminder email would apply
it: Tutti gli identificativi ai quali si applicherebbe un'email di sollecito

en: All tokens
it: Mostra gli identificativi

en: All unique token numbers have been removed.
it: I codici associati agli identificativi sono stati eliminati

en: Allow editing answers after completion?
it: Permetti la modifica delle risposte dopo completamento?

en: Allow only numerical input
it: Permette inserimento solo numerico

en: Allow only numerical input for 'Other' text
it: Permetti solo l'inserimento numerico nel campo di testo 'Altro'

en: Allow public registration?
it: Permetti una registrazione pubblica?

en: Allowed
it: Consentito

en: Allowed file types
it: Tipi di file permessi

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
it: Permettere i file separati per virgola. per esempio pdf,doc,odt

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
it: La causa di questo problema potrebbe anche essere il simultaneo uso o la modificazione del LimeSurvey in piu Internet browser.

en: Also you should export your responses before deactivating.
it: Si possono esportare le risposte prima della disattivazione.

en: Always
it: Sempre

en: Always hide this question
it: Nascondi sempre questa domanda

en: Amharic
it: Amarico

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
it: E' stata inviata una e-mail all'indirizzo che hai fornito. Segui il collegamento presente nella e-mail per procedere.

en: An email has been sent with details about your saved survey
it: Un messaggio e-mail è stato inviato con i dati con i quali hai salvato il questionario.

en: An email with a generated password was sent to the user.
it: Una e-mail con una password generata automaticamente è stata inviata all'utente.

en: An email with your login data was sent to you.
it: Ti è  stata inviata una e-mail con i dati per effettuare il login.

en: An error occurred saving a response to survey id
it: Errore durante il salvataggio di una risposta per l'ID dell'indagine

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
it: Errore durante l'upload del documento. Il problema può essere dovuto a permessi errati per la cartella `%s`

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
it: Errore. Le risposte non sono state salvate.

en: Anonymized responses
it: Riposte anonime

en: Anonymized responses?
it: Risposte anonime?

en: Answer
it: Risposta

en: Answer Codes
it: Codice risposte

en: Answer option
it: Opzione di risposta

en: Answer options
it: Opzione di risposta

en: Answer options were successfully saved.
it: Le opzioni di risposta sono state salvate con successo.

en: Answer prefix
it: Prefisso risposta

en: Answer scale %s
it: Dimensioni risposta %s

en: Answer suffix
it: Suffisso risposta

en: Answer width
it: Lunghezza risposta

en: Answer:
it: Risposta:

en: Answered
it: Risposto

en: Answers
it: Risposte

en: Answers Cleared
it: Risposte azzerate

en: Answers and tokens have been re-opened.
it: Le risposte e gli identificativi sono stati riaperti.

en: Answers from previous questions
it: Risposte dalla domanda precedente

en: Answers from this response
it: Risposte da questa risposta

en: Answers to this survey are anonymized.
it: Le risposte a questa indagine sono anonime

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
it: Risposte con codice 0 (zero) o vuoto non sono permesse e non saranno salvate

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
it: Carattere separatore tra Risposta|Testo dello slider di sisnistra|Testo dello slider di destra

en: Arabic
it: Arabo

en: Arc cosine
it: Arco coseno

en: Arc sine
it: Arco seno

en: Arc tangent
it: Arco tangente

en: Arc tangent of two variables
it: Arco tangente di due variabili

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
it: Sei proprio sicuro di voler *cancellare* alcune delle risposte incomplete e reimpostare lo stato di completato per entrambe le risposte e identificativi ?

en: Are you really sure you want to delete ALL token entries?
it: Procedere nell'eliminazione delle voci di TUTTI gli identificativi?

en: Are you really sure you want to reset all invitation records to NO?
it: Annullare la spedizione di tutti gli inviti?

en: Are you sure you want to clear all your responses?
it: Procedere nell'eliminazione di tutte le risposte?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
it: Sei sicuro di voler cancellare tutte le condizioni impostate per questo scenario ?

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
it: Sei sicuro di voler cancellare tutte le condizioni impostate per questa domanda selezionata?

en: Are you sure you want to delete all unique token strings?
it: Elimina tutti i codici associati agli identificativi?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
it: Sei sicuro di voler cancellare le entrate selezionate?

en: Are you sure you want to delete this condition?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa condizione ?

en: Are you sure you want to delete this entry?
it: Sei sicuro di voler cancellare quanto hai inserito?

en: Are you sure you want to delete this file?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo documento?

en: Are you sure you want to delete this template?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo modello?

en: Are you sure you want to regenerate the question codes?\n\nWARNING:\nThis is safe if you only use the Conditions editor.\n\nHOWEVER, if you manually specified any relevance equations, regenerating the question codes will break all of that survey logic.
it: Sei sicuro di voler rigenerare i codici delle domande?\n\nATTENZIONE:\nE' un'operazione sicura se usi esclusivamente l'editor delle condizioni (Conditions editor).\n\nTUTTAVIA, se hai specificato manualmente delle equazioni di rilevanza, rigenerare i codici delle domande falserà le logiche dell'indagine.

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
it: Sei sicuro di voler rinumerare gli scenari con numeri incrementali che iniziano da 1 ?

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Arithmetic mean
it: Media aritmetica

en: Array (10 Point Choice)
it: Scelta (punteggio 1-10)

en: Array (5 Point Choice)
it: Scelta (punteggio 1-5)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
it: Scelta (Aumenta, Uguale, Diminuisce)

en: Array (Numbers)
it: Array (Numeri)

en: Array (Texts)
it: Scelta (Testi)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
it: Scelta (Sì/No/Non so)

en: Array by column
it: Array per colonna

en: Array dual scale
it: Array con doppia scala

en: Array filter
it: Filtro array

en: Array filter exclusion
it: Filtro array di esclusione

en: Array filter style
it: Stile del filtro array

en: Assessment details
it: Dettagli Valutazioni

en: Assessment group score
it: Risultato di valutazione del gruppo

en: Assessment heading
it: Testata Valutazioni

en: Assessment rules
it: Regole di valutazione

en: Assessment value
it: Valore valutazione

en: Assessments
it: Valutazioni

en: At beginning
it: All'inizio

en: At end
it: Alla fine

en: Attribute %s
it: Attributo %s

en: Attribute field
it: Campo di attributo

en: Attributes values from the participant's token
it: Valore degli attributi da identificativo del partecipante

en: Aug
it: Ago

en: Auto
it: Automatico

en: Auto Translate
it: Traduzione automatica

en: Auto detect
it: Identificazione automatica

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
it: Auto-selezionare la opzione esclusiva se tutte le altre sono selezionate

en: Auto-import of user failed!
it: Importazione automatica dell'utente fallita!

en: Autoload URL
it: URL di autoload

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatically load URL when survey complete?
it: Rinvia automaticamente ad URL

en: Available label sets:
it: Etichette disponibili:

en: Average
it: Media

en: Average file size
it: Media dimensione file

en: Average interview time:
it: Tempo medio per indagine:

en: Average no. of files per respondent
it: Numero medio di files per rispondente

en: Average size per respondent
it: Media dimensione files per persona

en: Back
it: Indietro

en: Back to Response Import
it: Ritorna a Importa risposte

en: Back to attribute field management.
it: Ritorna alla gestione del campo attributo

en: Back to global settings
it: Tue impostazioni generali

en: Back to main menu
it: Torna al menu principale

en: Backup Entire Database
it: Backup dell'intero Database

en: Base language
it: Lingua base

en: Base language:
it: Lingua base:

en: Basic admin notification
it: Notifica admin standard

en: Basic email notification
it: E-mail di notifica standard

en: Basic email notification is sent to:
it: E-mail di notifica standard inviata a:

en: Basque
it: Basco

en: Before
it: Prima

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Big5 Traditional Chinese
it: Big5 Cinese tradizionale

en: Binary pseudo charset
it: Pseudo caratteri binari

en: Binary safe case-insensitive string comparison
it: Confronto di stringhe binary-safe (non distingue maiuscole/minuscole)

en: Binary safe string comparison
it: Confronto binary-safe di stringhe

en: Boolean equation to validate each sub-question.
it: Equazione booleana per convalidare ogni sotto-domanda

en: Boolean equation to validate the whole question.
it: Equazione booleana per convalidare l'intera domanda

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Both rows and columns
it: Entrambi righe e colonne

en: Bounce Email:
it: Indirizzo e-mail di rimbalzo:

en: Bounce processing
it: Elaborazione del rimbalzo email

en: Bounce settings
it: Impostazioni per rimbalzo

en: Bounce settings have been saved.
it: Le impostazioni di rimbalzo sono state salvate.

en: Bounce settings to be used
it: Impostazioni di rimbalzo da essere usate

en: Browse
it: Sfoglia

en: Browse Responses
it: Vedi risposte

en: Browse Saved Responses
it: Sfoglia le risposte salvate

en: Browse Uploaded Resources
it: Sfoglia le risorse caricate

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
it: Il buildnumber é stato aggiornato a %s con successo

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: But this one isn't.
it: Ma questo non lo è.

en: By Group
it: Per gruppo

en: Bypass token with failing email addresses
it: Tralascia i token con indirizzo e-mail non corretto

en: CSS & Javascript files:
it: Files CSS & Javascript:

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
it: Foglio di stile CSS per il messaggio mostrato nell'orologio di countdown durante il countdown

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
it: Foglio di stile CSS per il 'messaggio di scadenza del tempo limite'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
it: Foglio di stile CSS usato per la visualizzazione del messaggio 'avviso di tempo limite'

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
it: Foglio di stile CSS usato quando viene mostrato il secondo 'avviso di tempo limite'

en: CSV File (All charsets)
it: Files CSV (Tutti i set di carattere)

en: CSV input format
it: Formato in ingresso CSV

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
it: Calcolare la deviazione standard del campione per l'elenco dei numeri

en: Calculate the sum of values in an array
it: Calcolare la somma dei valori in un array

en: Calculates the exponent of e
it: Calcola l'esponente di e

en: Calculation
it: Calcolo

en: Can't bind to the LDAP directory
it: Non può collegare la directory LDAP

en: Can't connect to the LDAP directory
it: Impossibile connettersi alla directory LDAP

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
it: Non è possibile aggiornare le etichette perchè sono stati scelti codici già in uso.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot be changed
it: Impossibile modificare

en: Cannot be changed (survey is active)
it: Impossibile modificare (indagine attiva)

en: Cannot import the VVExport file.
it: Non e' possibile importare il file VVExport

en: Catalan
it: Catalano

en: Category separator
it: Separatore categorie

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
it: Attenzione: Javascript è disabilitato nel tuo browser. Potrebbe non essere possibile rispondere a tutte le domande del questionario. Verifica le impostazioni del  browser.

en: Change Group Order
it: Cambia ordine gruppi

en: Change Question Order
it: Cambia l'ordine delle domande

en: Change log
it: Registro modifiche

en: Change survey name or description
it: Cambia il nome dell'indagine o la sua descrizione

en: Changes cannot be saved to a standard template.
it: Le modifiche al modello standard non possono essere salvate

en: Character set of the file:
it: Set di caratteri del file:

en: Check Again
it: Verifica nuovamente

en: Check Data
it: Controlla i dati

en: Check Data Integrity
it: Verifica consistenza dati

en: Check again
it: Verifica nuovamente

en: Check all
it: Seleziona tutti

en: Check any that apply
it: Scegli una o più delle seguenti voci

en: Check database again?
it: Verifica nuovamente il database?

en: Check for updates:
it: Verifica dell'esistenza di aggiornamenti:

en: Check now
it: Verifica ora

en: Check or uncheck all items
it: Seleziona/deseleziona tutti i campi

en: Checkbox layout
it: Controlla i dati

en: Checked
it: Selezionato

en: Checking basic requirements...
it: Verifica della sussistenza per i requisiti di base...

en: Checking existing LimeSurvey files...
it: Verifica dell'esistenza dei files di LimeSurvey

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (semplificato)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
it: Cinese (Tradizionale - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
it: Cinese (Tradizionale - Taiwan)

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
it: Scegli  'Run/All' dal menù per iniziare l'import.

en: Choose Columns
it: Scegli colonne

en: Choose one of the following answers
it: Scegliere solo una delle seguenti voci

en: Choose the CSV file to upload:
it: Scegliere il file CSV da caricare:

en: Choose the columns you wish to export.
it: Scegli le colonne che desideri esportare. Non selezionare nulla per esportare tutte le colonne.

en: Choose token fields
it: Scegli i campi degli identificativi

en: Choose your language
it: Scegli la lingua

en: Clear
it: Annulla

en: Clear All Page
it: Pagina azzera

en: Clear Responses
it: Azzera risposte

en: Click here to continue
it: Premi qui per continuare.

en: Click here to log in.
it: Premi qui per entrare.

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
it: Fai clic su \"Invia\" per completare il processo e salvare le risposte.

en: Click on an item in the list on the left, starting with your highest ranking item, moving through to your lowest ranking item.
it: Clicca sul punto nella lista a sinistra, partendo con il più alto dei classificati verso il più basso.

en: Click on the following button if you want to
it: Fai clic sul seguente bottone se vuoi

en: Click on the scissors next to each item on the right to remove the last entry in your ranked list
it: Fai clic sulla icona delle forbici a destra di ogni articolo per togliere l'ultima entrata nella tua lista

en: Clicking yes will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Is this OK?
it: Facendo clic su SI verranno generati automaticamente i codici e le password di identificazione per tutti gli utenti che ne sono ancora sprovvisti. Procedere?

en: Close Editor
it: Chiudi Editor

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: Close this Group
it: Chiudi gruppo

en: Close this Question
it: Chiudi domanda

en: Close this survey
it: Chiudi questa indagine

en: Close this window
it: Chiudi finestra

en: Closed
it: Chiuso

en: Code
it: Codice

en: Code:
it: Codice:

en: Column control
it: Controllo colonne

en: Columns
it: Colonne

en: ComfortUpdate step %s
it: passo %s aggiornamento comodo

en: Comma
it: Virgola

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Comment
it: Commento

en: Comments
it: Commenti

en: Compare a string to a regular expression pattern
it: Confronta una stringa in un modello di espressione regolare

en: Comparison operator
it: Operatore di comparazione

en: Completed
it: Completato

en: Completed Page
it: Pagina completata

en: Completed responses only
it: Solo risposte complete

en: Completed?
it: Completato?

en: Completion state
it: Stato di completamento

en: Conditional processing
it: Elaborazione condizionale

en: Conditions
it: Condizioni

en: Conditions designer
it: Definizione delle condizioni

en: Conditions manager
it: Definizione delle condizioni

en: Conditions successfully copied
it: Condizione copiata con successo

en: Conditions successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
it: Condizioni copiate con successo (alcune sono state saltate in quanto duplicate)

en: Confirm Password:
it: Conferma password:

en: Confirmation
it: Messaggio di conferma

en: Confirmation email
it: Messaggio di conferma

en: Confirmation email subject:
it: Oggetto messaggio di conferma:

en: Confirmation email:
it: Messaggio di conferma:

en: Confirmation of your participation in our survey
it: Confema la tua partecipazione alla nostra indagine

en: Constant
it: Costante

en: Constant value
it: Valore della costante

en: Continue
it: Continua

en: Convert N to
it: Converti N in

en: Convert Y to
it: Converti Y in

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
it: Convertire una stringa di 8 bit ad un quoted-printable stringa

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
it: Convertire un quoted-printable stringa in una stringa a 8 bit

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
it: Convertire tutte le entità HTML per i loro personaggi applicabile (utilizza sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
it: Convertire tutti i caratteri si applicano ai soggetti HTML (utilizza sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert resource links and INSERTANS fields?
it: Converto i link delle risorse e i campi INSERTANS?

en: Convert resource links?
it: Converto i link delle risorse?

en: Convert spaces in question text to underscores
it: Converte gli spazi sui testi delle domande in trattino basso (underscore)

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
it: Conversione speciali entità HTML indietro caratteri (utilizza sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
it: Convertire i caratteri speciali in entità HTML (utilizza sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Copy
it: Copia

en: Copy Current Question
it: Copia domanda corrente

en: Copy Question
it: Copia domanda

en: Copy Template
it: Copia questo modello

en: Copy advanced settings?
it: Copia le impostazioni avanzate?

en: Copy answer options?
it: Copia opzione di risposta?

en: Copy conditions
it: Coppia condizioni

en: Copy failed
it: Copia fallita

en: Copy of survey is completed.
it: Copia dell'indagine è completata

en: Copy question
it: Copia domanda

en: Copy subquestions?
it: Copia sotto-domanda?

en: Copy survey
it: Copia indagine

en: Copy template
it: Copia modello

en: Copy the selected conditions to
it: Copia le condizioni selezionate a

en: Corrected time :
it: Tempo corretto:

en: Cosine
it: Coseno

en: Could not create database
it: Impossibile creare database

en: Could not delete user group.
it: Impossibile eliminare il gruppo  utente.

en: Could not delete user group. No group selected.
it: Impossibile eliminare gruppo utente. Nessun gruppo selezionato.

en: Could not delete user. User was not supplied.
it: Impossibile eliminare utente. Il nome utente non è stato inserito

en: Could not modify user data.
it: Non si possono modificare i dati utente.

en: Count
it: Conta

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
it: Il rilevamento statistico per ogni domanda si basa sul numero di risposte per cui la domanda è stata posta

en: Count the number of answered questions in the list
it: Conta il numero di domande con risposta nella lista

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
it: Conta il numero di domande con risposta nella lista uguali al primo argomento

en: Count the number of answered questions in the list which pass the criteria (arg op value)
it: Conta il numero di domande con risposta nella lista che soddisfano i criteri (valore arg op)

en: Create
it: Creare

en: Create Database
it: Crea database

en: Create New Label Set
it: Crea un nuovo gruppo di etichette

en: Create Survey
it: Crea nuova indagine

en: Create User
it: Crea utente

en: Create a new question group inside your survey.
it: Crea un nuovo gruppo domande per la vosta indagine.

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
it: Crea una nuova indagine cliccando sulla icona %s sopra in alto a destra

en: Create dummy tokens
it: Crea identificativi fittizi

en: Create new template
it: Crea nuovo modello

en: Create new template called:
it: Crea nuovo modello con nome:

en: Create one or more questions inside the new question group.
it: Crea una o più domande all'interno del nuovo gruppo domande.

en: Create or import new label set(s)
it: Crea o importa un nuovo/i set di etichette

en: Create tokens
it: Crea identificativi

en: Create, import, or copy a survey
it: Crea,importa o copia un'indagine

en: Create, import, or copy survey
it: Crea, importa, o copia una indagine.

en: Create/Edit Groups
it: Crea/Modifica gruppi

en: Create/Edit Users
it: Crea/Modifica utenti

en: Created by
it: Creato da

en: Creating DB & file backup
it: Creazione delle copie di backup del database e dei files

en: Creating database backup...
it: Creazione backup database...

en: Creating file backup...
it: Creazione file di backup ...

en: Creating tables. This might take a moment...
it: Creazione tabelle. Ci può volere un momento...

en: Croatian
it: Croato

en: Current
it: Corrente

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
it: Al momento non ci sono lingue addizionali configurate per questa indagine

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
it: Al momento non ci sono condizioni configurate per questa indagine

en: Czech
it: Ceco

en: DATA TO BE ENTERED
it: DATI DA INSERIRE

en: DB backup created:
it: DB backup creato:

en: DEC West European
it: DEC Europa occidentale

en: DOS Central European
it: DOS Europa centrale

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
it: DOS Kamenicky Ceco-Slovacco

en: DOS Russian
it: DOS Russo

en: DOS West European
it: DOS Europa occidentale

en: Danish
it: Danese

en: Data Consistency Check
it: Verifica consistenza dati

en: Data entry
it: Inserimento manuali dei dati

en: Data entry screen
it: Inserimento manuale dei dati

en: Data for username and one time password was received but the usage of one time passwords is disabled at your configuration settings. Please add the following line to config.php to enable one time passwords:
it: Dati dell'utente e della one-time-password sono stati ricevuti ma l'uso della one-time-password è disabilitato a livello di configurazione centrale. Per favore aggiungere la seguente riga nel file config.php per abilitare la one-time-password:

en: Data redundancy check
it: Verifica ridondanza dei dati

en: Data selection
it: Selezioni di data

en: Data selection:
it: Completamento dati:

en: Data view control
it: Vista di controllo dati

en: Database Information not provided. This script must be run from admin.php only.
it: Non ci sono dati nel database. Questo script può essere caricato solo da admin.php.

en: Database `%s` has been successfully populated.
it: Il database `%s` è stato creato.

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
it: La funzionalità di backup del database non è per ora disponibile per l'attuale tipo di database. Prima di andare avanti eseguire una copia di sicurezza del database mediante un'utility di backup!

en: Database error:
it: Errore database:

en: Database has been created.
it: Il database è stato creato.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
it: Il database è stato aggiornato con successo alla versione %s

en: Database name
it: Nome database

en: Database type
it: Tipo di database

en: Database update finished (%s)
it: Aggiornamento databese finito (%s)

en: Database upgrade
it: Aggiornamento database

en: Dataentry Screen for Survey
it: Inserimento manuale dei dati

en: Date
it: Data

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
it: Data (YYYY-MM-DD) eguaglia

en: Date Last Action
it: Data ultima modifica

en: Date Saved
it: Data salvata

en: Date Stamp?
it: Data invio questionario completato?

en: Date Started
it: Data di inizio

en: Date created
it: Data creazione

en: Date format
it: Formato della Data

en: Date format:
it: Formato della Data:

en: Date is
it: Data é

en: Date last action
it: Data dell'ultima azione

en: Date picker
it: Selettore della data

en: Date started
it: Data di inizio

en: Date submitted
it: Data invio

en: Datestamp
it: Data invio questionario completato

en: Day
it: Giorno

en: Deactivate Survey
it: Disattivazione indagine

en: Deactivate this Survey
it: Disattiva indagine

en: Deactivated result tables
it: Tabella di resultati disattivata

en: Deactivated survey data can only be accessed by system administrators using a Database data access tool like phpmyadmin. If your survey uses tokens, this table will also be renamed and will only be accessible by system administrators.
it: Le informazioni di una indagine  disattivata possono essere visualizzate solo dagli amministratori di sistema mediante uno strumento di accesso al database MySQL come PhpMyAdmin. Se l'indagine utilizza identificativi, la relativa tabella verrà rinominata e sarà accessibile solo dagli amministratori di sistema.

en: Deactivated token tables
it: Tabelle degli identificativi disattivate

en: Dear {FIRSTNAME},\n\nRecently we invited you to participate in a survey.\n\nWe note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.\n\nThe survey is titled:\n\"{SURVEYNAME}\"\n\n\"{SURVEYDESCRIPTION}\"\n\nTo participate, please click on the link below.\n\nSincerely,\n\n{ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})\n\n----------------------------------------------\nClick here to do the survey:\n{SURVEYURL}
it: Caro {FIRSTNAME},n\nRecentemente ti abbiamo invitato  a partecipare ad una indagine on line.\n\nAbbiamo notato che non hai ancora completato il questionario. Con l'occasione ti ricordiamo che il questionario è ancora disponibile.\n\nL'indagine è intitolata:\n\"{SURVEYNAME}\"\n\n\"{SURVEYDESCRIPTION}\"\n\nPer partecipare fai clic sul link qui sotto.\n\nCordiali saluti,\n\n{ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})\n\n----------------------------------------------\nFai clic qui per accedere all'indagine:\n{SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},\n\nYou, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.\n\nTo complete this survey, click on the following URL:\n\n{SURVEYURL}\n\nIf you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
it: Caro {FIRSTNAME},\n\nTi sei registrato (o qualcuno che ha utilizzato il tuo indirizzo e-mail) per partecipare all'indagine on line intitolata {SURVEYNAME}.\n\nPer completare il questionario fai clic sul seguente indirizzo:\n\n{SURVEYURL}\n\nSe hai qualche domanda, o se non ti sei registrato e ritieni che questa e-mail ti sia pervenuta per errore, ti preghiamo di contattare  {ADMINNAME} all'indirizzo {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},\n\nthis email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.\n\nIf you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.\n\nSincerely,\n\n{ADMINNAME}
it: Egregio/a {FIRSTNAME},\n\nQuesta e-mail ti è stata inviata per confermarti che hai completato correttamente il questionario initolato {SURVEYNAME}  e che le tue risposte sono state salvate. Grazie per la partecipazione.\n\nSe hai ulteriori domande circa questo messaggio, contatta {ADMINNAME} all'indirizzo e-mail {ADMINEMAIL}.\n\nCordiali saluti\n\n{ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},\n\nyou have been invited to participate in a survey.\n\nThe survey is titled:\n\"{SURVEYNAME}\"\n\n\"{SURVEYDESCRIPTION}\"\n\nTo participate, please click on the link below.\n\nSincerely,\n\n{ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})\n\n----------------------------------------------\nClick here to do the survey:\n{SURVEYURL}
it: Caro {FIRSTNAME},\n\nsei invitato a partecipare ad un'indagine on line.\n\nL'indagine è intitolata:\n\"{SURVEYNAME}\"\n\n\"{SURVEYDESCRIPTION}\"\n\nPer partecipare fai click sul link qui sotto e rispondi alle domande del questionario.\n\nCordiali saluti,{ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})\n\n----------------------------------------------\nFai click qui per accedere al questionario:\n{SURVEYURL}

en: Dec
it: Dic

en: Decimal separator:
it: Separatore dei decimali:

en: Decrease
it: Diminuisce

en: Default Administration Page
it: Pagina amministrazione

en: Default Google Analytics
it: Google Analytics di default

en: Default HTML editor mode
it: Modalità default HTML editor

en: Default HTML editor mode:
it: Modalità default HTML editor:

en: Default answer for scale %s:
it: Risposta di default per scala %s

en: Default answer value:
it: Risposta di default

en: Default answers
it: Risposte di default

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
it: Cordinate per default nel mappa quando la pagina carica. Formatto: latitude [space] longtitude

en: Default position
it: Posizionamento di default

en: Default scenario
it: Scenario di default

en: Default site admin email:
it: Email default dell'amministratore del sito:

en: Default site bounce email:
it: Email del website di rimbalzo default:

en: Default site language:
it: Lingua sito di default

en: Default template:
it: Modello di default:

en: Default value for option 'Other':
it: Valore di default per la scelta 'Other':

en: Default value settings were successfully saved.
it: Impostazioni dei valori per dafult sono state salvate con successo

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Current User Group
it: Elimina  gruppo utenti corrente

en: Delete Tokens
it: Elimina tabella degli identificativi

en: Delete Tokens Table
it: Elimina tabella identificativi

en: Delete User
it: Elimina utente

en: Delete all conditions
it: Cancella tutte le condizioni

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
it: Cancella tutte le risposte incomplete che corrispondono a degli identificativi che sono stati già registrati in definitivo

en: Delete all token entries
it: Azzera gli identificativi

en: Delete all unique token strings
it: Elimina codici associati agli identificativi

en: Delete checked items!
it: Cancella elementi selezionati!

en: Delete current question
it: Elimina domanda corrente

en: Delete current question group
it: Cancella il gruppo domande corrente

en: Delete entry
it: Eliminare entrata

en: Delete label set
it: Cancella gruppo etichette

en: Delete marked responses
it: Azzera risposte

en: Delete survey
it: Elimina indagine

en: Delete the selected entries
it: Elimina le entrate selezionate

en: Delete this condition
it: Cancella questa condizione

en: Delete this entry
it: Elimina risposta

en: Delete this response
it: Elimina questa risposta

en: Delete this scenario
it: Cancella questo scenario

en: Delete this template
it: Cancella questo modello

en: Delete this user
it: Elimina questo utente

en: Delete this user from group
it: Cancella questo utente dal gruppo

en: Delete token entry
it: Elimina identificativo

en: Deleting
it: Cancellazione

en: Deleting Answers
it: Si stanno per eliminare le risposte

en: Deleting Assessments
it: Si stanno per eliminare le valutazioni

en: Deleting Conditions
it: Si stanno per eliminare le Condizioni

en: Deleting Groups
it: Elimina gruppi

en: Deleting ID
it: Si sta per eliminare l'ID

en: Deleting Question_Attributes
it: Si stanno per eliminare gli Attributi delle domande

en: Deleting Survey ID
it: Si sta per eliminare l'indagine con ID

en: Deleting Surveys
it: Eliminazione delle indagini

en: Deleting User
it: Elimina utente

en: Deleting User Group
it: Elimina Gruppo Utente

en: Deleting answer with qid
it: Si sta per eliminare la risposta con qid

en: Deleting cid
it: Si sta per eliminare il cid

en: Deleting group id
it: Elimina ID gruppo

en: Deleting old survey result tables
it: Le tabelle con i vecchi risultati dell'indagine sono in fase di rimozione

en: Deleting old token and response tables leftover from deactivation
it: Cancello i vecchi token e le tabelle di risposte rimaste dopo la disattivazione

en: Deleting old token tables
it: Le tabelle di vecchi identificativi sono in fase di rimozione

en: Deleting orphaned default values.
it: Eliminazione dei valori di default orfani.

en: Deleting orphaned language settings.
it: Eliminazione delle impostazioni di linguaggio orfane

en: Deleting orphaned quotas.
it: Eliminazione delle quote orfane

en: Deleting qid
it: Si sta per eliminare la domanda con qid

en: Deleting questions
it: Eliminando domande

en: Deleting survey language setting
it: Eliminazione delle impostazioni di linguaggio per l'indagine

en: Deleting survey language settings
it: Eliminazione delle impostazioni delle lingue dell'indagine

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
it: Cancellando questo gruppo si cancelleranno anche le domande e le risposte che contiene. Sei sicuro di voler continuare?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
it: Cancellando questa domanda si cancelleranno tutte le sotto-domande e le opzioni di risposta che include. Sei sicuro di voler continuare?

en: Deleting user
it: Eliminazione utente

en: Demo Mode Only: Uploading file is disabled in this system.
it: Solo modalità DEMO: la possibilità di importare file è disabilitata per questo sistema

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
it: Solo modalità DEMO: il caricamento dei files è disabilitato con questo sistema

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
it: Modalità DEMO: la possibilità di importare modelli è disabilitata per questo sistema

en: Description of the survey
it: Descrizione dell'indagine.

en: Description:
it: Descrizione:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Detailed Error
it: Dettagli del errore

en: Detailed admin notification
it: Notifica admin dettagliata

en: Detailed admin notification email:
it: e-mail di notificazione dettagliata del amministratore:

en: Detailed admin notification subject:
it: Soggetto di notificazione dettagliata del amministratore:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
it: E-mail di notifica dettagliata con dati risposte inviata a:

en: Detailed email notification with result codes
it: E-mail di notifica dettagliata con codici risultati

en: Determine whether a variable is considered to be empty
it: Determina se una variabile è considerata vuota

en: Did Not Save
it: Salvataggio non riuscito

en: Directory could not be renamed to `%s`.
it: Impossibile rinominare la cartella come  `%s`.

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
it: Cartella `%s` già esistente - scegli un altro nome

en: Disable only
it: Disabilita solo

en: Disable the next button until time limit expires
it: Disabilitare il seguente bottone sino a che il tempo limite sia scaduto

en: Disable the prev button until the time limit expires
it: Disabilitare il bottone prev sino a che sia scaduto il tempo limite

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Display
it: Mostra

en: Display / Export
it: Mostra/ Esporta

en: Display Last 50 Responses
it: Ultime 50 risposte

en: Display Responses
it: Mostra risposte

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
it: Visualizza un 'avviso di tempo limite' quando restano tanti secondi così nel countdown (l'avviso non verrà mostrato se lasciato vuoto)

en: Display columns
it: Mostra le colonne

en: Display dropdown boxes
it: Mostra le caselle in discesa

en: Display min and max value under the slider
it: Mostrare il valore minimo e massimo sotto lo slider

en: Display numbers with comma as radix separator, if needed
it: Mostra i numeri con la virgola come separatore dei decimali, se necessario

en: Display rows
it: Mostra righe

en: Display slider min and max value
it: Mostra valore minimo e massimo dello slider

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
it: Mostra il 'messaggio di tempo limite scaduto' per tot secondi prima di effettuare 'l'azione del tempo limite' (normalmente 1 secondo se lasciato vuoto)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
it: Visualizza il secondo 'avviso di tempo limite' quando rimangono tot secondi nel countdown (l'avviso non viene mostrato se lasciato vuoto)

en: Display tokens
it: Mostra gli identificativi

en: Display:
it: Visualizza:

en: Do NOT refresh this page, as this will import the file again and produce duplicates
it: NON aggiornare questa pagina, perchè questo comporterà  nuovamente  l'importazione del file e  produrrà una sua duplicazione

en: Do Survey
it: Prova indagine

en: Do not use Google Analytics
it: Non usare Google Analytics

en: Do you really want to delete all marked responses?
it: Sei sicuro di voler eliminare tutte le risposte selezionate?

en: Do you really want to delete this label set?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo set di etichette

en: Do you really want to delete this response?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa risposta?

en: Do you want to create a token table for this survey?
it: Vuoi creare una tabella degli identificativi per questa indagine?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
it: Vuoi popolare il database creando adesso le relative tabelle?

en: Don't force on or off
it: Non forzare on o off

en: Don't import if label set already exists:
it: Non importare se il set di etchette é esistente

en: Done. Test your survey using the %s icon.
it: Fatto ! Testa la tua indagine usando l'icona %s

en: Dot (.)
it: Punto (.)

en: Download all files in this response as a zip file
it: Scarica tutti i files di questa risposta in un file zip

en: Download files for this entry
it: Scarica file per questa entrata

en: Download marked files
it: Scarica file selezionati

en: Download the data and the syntax file.
it: Scarica i dati e il file della sintassi

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
it: Trascinare e rilasciare il pin nella posizione desiderata. Si può cliccare il tasto destro sulla mappa per muovere il pin.

en: Drop tokens table
it: Elimina le tabelle degli identificativi

en: Dropdown prefix/suffix
it: Prefisso/suffisso per gli elenchi a discesa

en: Dropdown separator
it: Separatori per elenchi a discesa

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
it: Trovato codici duplicati, queste immissioni non saranno aggiornate

en: Duplicate records removed
it: Record duplicati rimossi

en: Duplicates are determined by:
it: Duplicati sono determinati per:

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch Informal
it: Olandese informale

en: ERROR
it: ERRORE

en: ERROR MESSAGE
it: MESSAGGIO DI ERRORE

en: ERROR deleting Survey id
it: ERRORE nell'eliminazione del'ID dell'Indagine

en: EUC-JP Japanese
it: EUC-JP Giapponese

en: EUC-KR Korean
it: EUC-KR Coreano

en: Each answer must be %s
it: Ogni risposta deve essere uguale a %s

en: Each answer must be at least %s
it: Ogni risposta deve essere almeno uguale a %s

en: Each answer must be at most %s
it: Ogni risposta deve essere al più uguale a %s

en: Each answer must be between %s and %s
it: Ogni risposta deve essere compresa tra %s e %s

en: Earlier than:
it: Prima di:

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Current Question
it: Modifica domanda corrente

en: Edit Current User Group
it: Modifica gruppo utenti corrente

en: Edit Group
it: Modifica gruppo

en: Edit Label Set
it: Modifica gruppo etichette

en: Edit User Group Successfully!
it: Modifica gruppo utenti avvenuta con successo!

en: Edit answer options
it: Modifica opzione di risposta

en: Edit answer options for this question
it: Modifica/Aggiungi le opzioni di risposta a questa domanda

en: Edit condition
it: Cambia condizione

en: Edit current question group
it: Modifica il gruppo domande corrente

en: Edit default answer values
it: Modifica i valori delle risposte di default

en: Edit default answers for this question
it: Modifica/Aggiungi risposte di default

en: Edit email templates
it: Modifica i modelli delle email

en: Edit entry
it: Modifica entrata

en: Edit label set
it: Modifica gruppo etichette

en: Edit label sets
it: Modificare gruppo di etichette

en: Edit permissions
it: Modifica i permessi

en: Edit question
it: Modifica domanda

en: Edit quota
it: Modifica quota

en: Edit response URL
it: Modifica URL risposta

en: Edit scenario
it: Modifica scenario

en: Edit subquestions
it: Modifica sotto-domanda

en: Edit subquestions for this question
it: Modifica/Aggiungi sotto-domande

en: Edit survey permissions
it: Modifica i permessi delle indagini

en: Edit survey permissions for group %s
it: Modifica i permessi dell'indagine per il gruppo %s

en: Edit survey permissions for user %s
it: Modifica i permessi per l'indagine per l'utente %s

en: Edit survey settings
it: Modifica impostazioni indagine

en: Edit survey text elements
it: Modifica elementi di testo dell'indagine

en: Edit template permissions
it: Modifica permessi dei modelli

en: Edit text elements
it: Modifica elementi di testo

en: Edit the 4th line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
it: Modifica la quarta linea e completa il nome file con il percorso completo per il file da scaricare

en: Edit this condition
it: Modifica questa condizione

en: Edit this entry
it: Modifica risposta

en: Edit this response
it: Modifica questa risposta

en: Edit this token
it: Modifica questo identificativo

en: Edit this user
it: Modifica questo utente

en: Edit token entry
it: Modifica inserimento identificativo

en: Edit user
it: Modifica utente

en: Edit your group names or descriptions
it: Modifica i gruppi domande o descrizioni

en: Edit your personal preferences
it: Modifica le tue preferenze personali

en: Edit your questions code/title/text and advanced options
it: Modifica il codice/titolo/testo domande e le impostazioni avanzate

en: Editing
it: In modifica

en: Editing %s
it: Modifica di %s

en: Editing response (ID %s)
it: Modifica risposta (ID %s)

en: Editing template '%s' - File '%s'
it: Modello in modifica '%s' - File '%s'

en: Editing user
it: Modifica utente

en: Editing user group (Owner: %s)
it: Modifica gruppo utente (Proprietario: %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
it: O sei  stato troppo a lungo inattivo o hai disabilitato i cookies nel tuo browser oppure hai  avuto problemi con la tua connessione di rete.

en: Email
it: E-mail

en: Email Status
it: Stato email:

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Email address already exists.
it: L'indirizzo e-mail già esiste.

en: Email address is not valid.
it: Indirizzo e-mail non valido.

en: Email address of the survey administrator
it: Indirizzo di posta elettronica dell'amministratore dell'indagine.

en: Email batch size:
it: dimensione gruppo email:

en: Email from the token
it: Indirizzo di posta elettronica preso dal token

en: Email method:
it: Metodo email:

en: Email reminder:
it: Messaggio di promemoria:

en: Email settings
it: Impostazioni e-mail

en: Email status
it: Status della email

en: Email templates
it: Modelli email

en: Email templates successfully saved.
it: Modelli Email salvati con successo.

en: Email to %s failed. Error Message:
it: Invio email a %s fallito. Messaggio:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
it: Email a {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) differito: Identificatore no é valido.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
it: Invio posta a {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) fallito. Mesaggio:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
it: Email a {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) saltato: Identificatore non é valido.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
it: Invio e-mail a {NAME} ({EMAIL}) fallito.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
it: L' E-Mail non è stata inviata dato che si stà ancora operando in un ambiente DEMO (modalità)

en: Email:
it: e-mail:

en: Enable assessment mode?
it: Abilita modo valutazione ?

en: Enable token-based response persistence?
it: Abilita il salvataggio delle risposte basata sull'identificativo?

en: Encryption type:
it: Tipo di crittografia:

en: End URL
it: Fine URL

en: End URL:
it: Rinvia a URL:

en: End message:
it: Messaggio di conclusione:

en: English
it: Inglese

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
it: Definisci un numero minimo di possibili risposte (0=Nessun limite)

en: Enter a header text for the first scale
it: Inserire una testata per la prima gamma

en: Enter a header text for the second scale
it: Inserire testata per la seconda gamma

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
it: Scegliere un nome ed una password per questo questionario e fare clic su Salva

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon/tab.
it: Inserire una sola risposta per ogni linea. Si può fornire un'indicazione per separare il codice e la risposta testuale mediante un punto e virgola od un segno di tabulazione. Per le indagini multilingue aggiungete la traduzione sulla stessa linea separati con segno di tabulazione.

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon or tab.
it: Inserisci una etichetta per riga. È possibile fornire un codice separando codice ed etichetta con un punto e virgola o una tabulazione. Per le indagini multilingue si aggiunge la traduzione sulla stessa linea separata con un punto e virgola o una tabulazione.

en: Enter one subquestion per line. You can provide a code by separating code and subquestion text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon/tab.
it: Immettere una sola sotto-domanda per ogni linea. Si può fornire un'indicazione per separare il codice e la risposta testuale mediante un punto e virgola o un segno di tabulazione. Per le indagini multilingua si aggiungono le traduzioni sulla stessa linea tramite un segno di tabulazione.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
it: Inserisci codici di domande Scelta Multipla (separati da punto e virgola) per visualizzare eslusivamente le opzioni di risposta non corrispondenti in questa domanda.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
it: Inserisci codici di domande Scelta Multipla (separati da punto e virgola) per visualizzare eslusivamente le opzioni di risposta corrispondenti in questa domanda.

en: Enter your answers:
it: Inserisci le tue risposte:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
it: Scrivi i tuoi dati qui sotto. Ti verrà inviata una e-mail contenente il link che ti consentirà di partecipare a questa indagine.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
it: Inserire il nome dell'host e la porta, ad esempio: imap.gmail.com:995

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
it: Inserire l'hostname e la porta, ad esempio: my.smtp.com:25

en: Enter your labels:
it: Inserisci il tuo etichette:

en: Enter your subquestions:
it: Inserisci le sotto-domande:

en: Equals sum value
it: valore uguale della somma

en: Equals:
it: Uguale a:

en: Equation
it: Equazione

en: Error
it: Errore

en: Error Files List
it: Errore nell'elenco dei files

en: Error saving results
it: Errore nel salvataggio dei risultati

en: Error while updating usertemplates.
it: Errore nell'aggiornamento dei modelli per gli utenti.

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
it: Errore: 'other' è una parola chiave riservata.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the \"name\" and \"password\" you just used for future reference.
it: Errore nella la spedizione della email dovuto alla configurazione della PHP mail sul server.\nLe tue risposte all'indagine sono state comunque salvate, ma non riceverai la email di conferma.\nAnnota il \"nome\" e la \"password\" utilizzata per eventuali futuri utilizzi.

en: Error: The database reported the following error:
it: Errore: il database ha segnalato il seguente errore:

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
it: Errore: le opzioni di risposta per questa domanda non sono disponibili in questa lingua.

en: Error: There are no answers defined for this question.
it: Errore: non vi sono risposte definite per questa domanda.

en: Error: This question has no answers.
it: Errore: questa domanda non ha risposte.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
it: Errore: stai cercando di utilizzare codici di risposta duplicati.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
it: Errore: stai cercando di utilizzare codici di risposta duplicati.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
it: Errore: stai cercando di utilizzare codici delle sotto-domande duplicati.

en: Error: You enter a name for the survey copy.
it: Errore: devi inserire un nome per questa indagine.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
it: Errore: devi inserire un titolo (group title) per questa indagine

en: Error: You have to enter a name for this label set.
it: Errore: devi inserire un nome per questo gruppo etichette.

en: Error: You have to enter a question code.
it: Errore: Non hai inserito il codice per questa domanda.

en: Error: You have to enter a title for this survey.
it: Errore: devi inserire un titolo per questa indagine

en: Error: You have to select an existing survey.
it: Errore: Non hai selezionato una indagine esistente.

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns: 'firstname', 'lastname' or 'email'
it: Errore: Il tuo file caricato non riporta all'interno una o piu' colonne obbligatorie:'firstname', 'lastname' or 'email'

en: Estonian
it: Estone

en: Every 2 weeks
it: Ogni due settimane

en: Every day
it: Ogni giorno

en: Every month
it: Tutti i mesi

en: Every week
it: Ogni settimana

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
it: Sembrerebbe sia andato tutto bene. Procedere con il passaggio successivo.

en: Example data
it: Dati di esempio

en: Exclude answers?
it: Escludi risposte?

en: Exclude quotas?
it: Escludi quote?

en: Exclude record IDs?
it: Escludi ID dei record?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) seperated with a semikolon.
it: Escludere tutte le altre possibilità se una certa risposta è stata scelta - immettere soltanto il codice (i codici) di risposta separati da un punto e virgola.

en: Exclusive option
it: Opzione esclusiva

en: Execute This Survey
it: Esegui questionario

en: Executing
it: In esecuzione

en: Existing LID: %s
it: LID esistente: %s

en: Exit and Clear Survey
it: Azzera e esci dal questionario

en: Expected expressions separated by commas
it: Richieste espressioni separate da virgole

en: Expected left parentheses after function name
it: E' prevista una parentesi aperta subito dopo il nome della funzione

en: Expected right parentheses
it: Manca una parentesi chiusa

en: Expired
it: Scaduto

en: Expiry date/time:
it: Data/ora di scadenza:

en: Exponential expression
it: Espressione esponenziale

en: Export
it: Esporta

en: Export .csv data file
it: Esporta file .csv

en: Export Question
it: Esporta domanda

en: Export R syntax file
it: Esporta il file sintattico di R

en: Export Resources As ZIP Archive
it: Esporta risorse in formato archivio ZIP

en: Export Survey
it: Esporta indagine

en: Export Survey Structure
it: Esporta la struttura dell'indagine

en: Export Template
it: Esporta questo modello

en: Export To File
it: Esporta su file

en: Export VV file
it: Esporta VV file

en: Export a VV survey file
it: Esporta il  file VV delle risposte

en: Export data
it: Esporta dati

en: Export group structure
it: Esporta la struttura del gruppo

en: Export multiple label sets
it: Esporta multipli set di etichette

en: Export question structure
it: Esporta la struttura dell'indagine

en: Export result data to R
it: Esporta i risultati verso R

en: Export result data to SPSS
it: Esporta i risultati verso SPSS

en: Export results
it: Esportazione risultati

en: Export results to a R data file
it: Esporta i risultati su file R

en: Export results to a SPSS/PASW command file
it: Esporta i risultati su file SPSS/PASW

en: Export results to application
it: Esporta i risultati dell'indagine

en: Export selected label sets
it: Esporta i set di etichette selezionati

en: Export survey
it: Esporta indagine

en: Export syntax
it: Esporta sintassi

en: Export template
it: Esporta questo modello

en: Export this Response
it: Esporta questa risposta

en: Export this label set
it: Esporta questo set di etichette

en: Export this question
it: Esporta domanda corrente

en: Export this question group
it: Esporta il gruppo domande corrente

en: Export to file
it: Esporta su file

en: Export tokens
it: Esporta identificativi

en: Export tokens to CSV file
it: Esporta gli identificativi come file CSV

en: Expression Manager
it: Gestore delle espressioni

en: Extra comma found in function
it: Trovata una virgola di troppo nella funzione

en: Extra right parentheses detected
it: Identificata una parentesi chiusa di troppo

en: Extra token found after Expressions
it: Identificativo di troppo trovato dopo le espressioni

en: Extra tokens found
it: Trovati identificativi aggiuntivi

en: Failed
it: Fallito

en: Failed to Copy already defined labels to added languages
it: Copia fallita. Etichette già definite nelle lingue aggiunte

en: Failed to add Group!
it: Aggiunta gruppo fallita

en: Failed to add User Group.
it: Aggiunta gruppo utenti fallita.

en: Failed to add user
it: Aggiunta utente fallita.

en: Failed to add user.
it: Aggiunta utente fallita.

en: Failed to copy %s to new template directory.
it: Non posso copiare %s alla nuova cartella dei modelli.

en: Failed to create token entries
it: Fallimento al creare entrate di identificatori

en: Failed to delete answer
it: Eliminazione risposta fallita

en: Failed to delete labels for removed languages
it: Eliminazione etichette per lingue rimosse fallita

en: Failed to open the uploaded file!
it: Fallimento al aprire il file caricato!

en: Failed to update answers
it: Aggiornamento delle risposte fallito

en: Failed to update survey permissions!
it: Aggiornamento permessi per l'indagine fallito!

en: Failed to update!
it: Aggiornamento fallito!

en: Failed! Reason:
it: Fallito! Motivo:

en: Faulty line in import - fields and data don't match
it: Linea del file in import non corretta - i campi e i dati non collimano

en: Fax to:
it: Fax a:

en: Female
it: Femmina

en: Field description
it: Campo di descrizione

en: Field summary for %s
it: Campo riassunto per %s

en: File
it: Documento

en: File %s deleted
it: Il file %s é stato eliminato

en: File Extension
it: Estensione file

en: File backup created:
it: File di backup creato:

en: File count
it: Conteggio dei file:

en: File deleted: %s
it: File eliminato: %s

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
it: Il file non contiene dati LimeSurvey nel formato corretto.

en: File name
it: Nome del file

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
it: Il file deve essere un file CSV standard (delimitato da virgole) con doppi apici opzionali intorno al valore (di default per OpenOffice e Excel). La prima riga deve contenerey nomi dei campi. I campi possono essere in qualsiasi ordine.

en: File upload
it: Caricamento file

en: File upload succeeded.
it: Upload del documento completato.

en: File:
it: Documento:

en: Files in a standard template cannot be deleted.
it: I files nel modello standard non possono essere eliminati.

en: Filter HTML for XSS:
it: Filtro HTML per XSS:

en: Filter blank email addresses:
it: Filtra gli indirizzi di posta elettronica vuoti

en: Filter by email address
it: Filtro per indirizzo email

en: Filter by language
it: Filtro per linguaggio

en: Filter duplicate records:
it: Filitra i records duplicati:

en: Filtered from statistics script
it: Filtrati dagli  script delle statistiche

en: Finalize response submission
it: Finalizza l'invio delle risposte

en: Find first occurrence of a string
it: Trova prima occorrenza di una stringa

en: Find highest value
it: Trova il valore più alto

en: Find lowest value
it: Trova il valore più basso

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
it: Trova la posizione della prima occorrenza in una stringa (non distingue maiuscolo/minuscolo)

en: Find position of first occurrence of a string
it: Trova posizione della prima occorrenza di una stringa

en: Find whether the type of a variable is integer
it: Trova se il tipo di una variabile è intero

en: Find whether the type of a variable is string
it: Trova se il tipo di una variabile è una stringa

en: Finds whether a value is not a number
it: Verifica se un valore non è un numero

en: Finds whether a variable is NULL
it: Verifica se una variabile è NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
it: Verifica se una variabile è un numero o una stringa numerica

en: Finds whether the type of a variable is float
it: Verifica se il tipo di una variabile è galleggiante

en: Finnish
it: Finlandese

en: First name
it: Nome

en: First name from token
it: Nome dall'identificativo

en: Follow the following link to update it
it: Fai clic sul seguente collegamento per aggiornarlo

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
it: Per facilitare l'apertura in MS Excel, modificare l'estensione in 'tab' o 'txt'

en: For further information please contact %s
it: Per ulteriori informazioni contattare %s

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
it: Per gli elenchi di caselle a discesa, mostra fino a questo numero di righe

en: Forbidden Extension
it: Estensione proibita

en: Force HTTPS:
it: Forza HTTPS:

en: Forgot Your Password?
it: Dimenticata la password?

en: Forgot password
it: Password dimenticata

en: Format
it: Formato

en: Format a GMT date/time
it: Formattare data/ora come GMT

en: Format a local date/time
it: Formattare data/ora locale

en: Format a local time/date as integer
it: Formatta una ora/data locale come numero intero

en: Format a number with grouped thousands
it: Formatta un numero raggruppando le migliaia

en: Format:
it: Formato:

en: Format: %s
it: Formato: %s

en: French
it: Francese

en: From
it: Da

en: From Token ID
it: Dall'ID del token

en: From token table
it: Dalla tabella degli identificativi

en: Full
it: Complete

en: Full Answers
it: Risposte complete

en: Full headings
it: Titoli completi

en: Full name
it: Nome completo

en: Full responses:
it: Risposte complete:

en: Full selector
it: Selettore completo

en: Full template editor
it: Modello di editor completo

en: Function does not support %s arguments.
it: La funzione non supporta %s parametri

en: Function must have at least %s argument(s)
it: La funzione deve avere almeno %s parametro/i

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s.
it: La funzione supporta questo numero di parametri (se -1, parametri illimitati): %s.

en: GB2312 Simplified Chinese
it: GB2312 Cinese semplificato

en: GBK Simplified Chinese
it: GBK Cinese semplificato

en: GEOSTD8 Georgian
it: GEOSTD8 Georgiano

en: GID `%s` because there is no matching survey.
it: GID `%s` perché non ci sono indagini corrispondenti

en: Galician
it: Galiziano

en: Gender
it: Genere

en: General
it: Generale

en: General filters
it: Filtri generali

en: General information in language:
it: Informazioni generali nella lingua:

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Generate a random integer
it: Genera un numero casuale intero

en: Generate tokens
it: Genera identificativi

en: Generating summaries ...
it: Genera riassunti ...

en: German
it: Tedesco

en: German informal
it: Tedesco (informale)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
it: Restituisce un timestamp UNIX per una data (ciascuno dei 6 parametri è opzionale)

en: Get statistics from these responses
it: Statistiche

en: Get string length
it: Restituisce la lunghezza della stringa

en: Get the default location using the user's IP address?
it: Ottenere la locazione per default usando l' indirizzo IP dell' usuario?

en: Get the integer value of a variable
it: Restituisci il valore intero di una variabile

en: Get time statistics from these responses
it: Ottieni statistiche sui tempi di queste risposte

en: Get value of pi
it: Ottieni valore di p-greco

en: Getting questions and answers ...
it: Genera domande e risposte...

en: Give focus to the HTML Editor Popup Window
it: Metti in cetro d'attenzione HTML editor in finestra popup

en: Global settings
it: Impostazioni generali

en: Global settings were saved.
it: Le impostazioni globali sono state salvate.

en: Go back
it: Indietro

en: Go to question
it: Vai alla domanda

en: Go to question group
it: Vai al gruppo domande

en: Go to survey
it: URL dell'indagine

en: Google Analytics API Key for this Survey?
it: Chiave API di Google Analytics per questa indagine?

en: Google Analytics API key:
it: Chiave dell'API di Google Analytics:

en: Google Analytics Style for this Survey?
it: Stile di Google Analytics per questa indagine?

en: Google Translate API key:
it: Chiave dell'API di Google Translate:

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Greater than (Strings)
it: Maggiore di (righe)

en: Greater than or equal to
it: Maggiore o uguale a

en: Greater than or equal to (Strings)
it: Maggiore o uguale a (righe)

en: Greater than:
it: Maggiore di

en: Greek
it: Greco

en: Group
it: Gruppo

en: Group 1: The first lot of questions
it: Gruppo 1: Il primo lotto di domande

en: Group Name
it: Nome Gruppo

en: Group already exists!
it: Gruppo già esistente!

en: Group by Group
it: Visualizza un gruppo domande per pagina

en: Group could not be added.\\n\\nIt is missing the group name for the following languages
it: Impossibile aggiungere gruppo. \\n\\n Manca il nome del gruppo per le seguenti lingue

en: Group could not be deleted
it: Impossibile eliminare gruppo

en: Group could not be updated
it: Impossibile aggiornare gruppo

en: Group description
it: Descrizione gruppo

en: Group member can only see own group:
it: I membri di un gruppo possono vedere soltanto il proprio gruppo:

en: Group name was not supplied!
it: Nome gruppo non fornito!

en: Group of checkboxes
it: Gruppo di checkboxes

en: Group time
it: Tempo gruppale

en: Groups
it: Gruppi

en: HELP:
it: AIUTO:

en: HP West European
it: HP  Europa occidentale

en: HTML Editor
it: Editor HTML

en: HTML editor mode
it: Modalità editor HTML

en: Header for first scale
it: Testata per la prima gamma

en: Header for second scale
it: Testata per la seconda gamma

en: Heading
it: Intestazione

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Height of dropdown
it: Altezza del menù a discesa

en: Height of the map in pixel
it: Altezza della mappa in pixel

en: Hello %s,
it: Ciao %s,

en: Hello,\n\nA new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.\n\nClick the following link to reload the survey:\n{RELOADURL}\n\nClick the following link to see the individual response:\n{VIEWRESPONSEURL}\n\nClick the following link to edit the individual response:\n{EDITRESPONSEURL}\n\nView statistics by clicking here:\n{STATISTICSURL}
it: Salve,\n\nUna nuova risposta é stata inviata per la tua indagine '{SURVEYNAME}'.\n\nClick sul link per ricaricare l'indagine:\n{RELOADURL}\n\nClick sul link per vedere le risposte individuali:\n{VIEWRESPONSEURL}\n\nClick sul link per modificare le risposte individuali:\n{EDITRESPONSEURL}\n\nVedere statistiche facendo click qui:\n{STATISTICSURL}

en: Hello,\n\nA new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.\n\nClick the following link to reload the survey:\n{RELOADURL}\n\nClick the following link to see the individual response:\n{VIEWRESPONSEURL}\n\nClick the following link to edit the individual response:\n{EDITRESPONSEURL}\n\nView statistics by clicking here:\n{STATISTICSURL}\n\n\nThe following answers were given by the participant:\n{ANSWERTABLE}
it: Salve,\n\nUna nuova risposta e stata inviata dall'indagine '{SURVEYNAME}'.\n\nClicca il link seguente per ricaricare l'indagine:\n{RELOADURL}\n\nClicca il link seguente per vedere la risposta individuale:\n{VIEWRESPONSEURL}\n\nClicca il link seguente per modificare la risposta individuale:\n{EDITRESPONSEURL}\n\nClicca il link seguente per vedere le statistiche:\n{STATISTICSURL}\n\n\nLe seguenti risposte sono state date dal partecipante:\n{ANSWERTABLE}

en: Help
it: Guida in linea

en: Help about this question
it: Note su questa domanda

en: Help:
it: Nota di spiegazione:

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide Details of this Group
it: Nascondi dettagli di questo gruppo

en: Hide Details of this Question
it: Nascondi i dettagli di questa domanda

en: Hide advanced settings
it: Nascondi impostazioni avanzate

en: Hide both
it: Nascondi entrambi

en: Hide both (Forced by the system administrator)
it: Nascondi entrambi (forzato dall'amministratore del sistema)

en: Hide details of this Survey
it: Nascondi dettagli dell'indagine

en: Hide the tip that is normally shown with a question
it: Nascondi i suggerimenti che normalmente sono visualizzati assieme alla domanda

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
it: Nascondere sempre questa domanda. Ciò risulta utile per includere dati grazie all'inserimento preventivo delle risposte.

en: Hide tip
it: Nascondi suggerimenti

en: Hints
it: Accessi

en: How many rows to display
it: Quante righe vuoi vedere

en: However you can still:
it: Però puoi ancora:

en: Huge Free Text
it: Testo libero maxi

en: Hungarian
it: Ungherese

en: ID of the survey
it: ID dell'indagine.

en: IP Addresses will be logged
it: L'indirizzo IP verrà registrato

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: IP as default location
it: IP come località di default

en: ISO 8859-13 Baltic
it: ISO 8859-13 Baltico

en: ISO 8859-2 Central European
it: ISO 8859-2 Europa centrale

en: ISO 8859-7 Greek
it: ISO 8859-7 Greco

en: ISO 8859-8 Hebrew
it: ISO 8859-8 Ebraico

en: ISO 8859-9 Turkish
it: ISO 8859-9 Turco

en: Icelandic
it: Islandese

en: Identifier
it: Identificatore

en: Identifier:
it: Identificatore:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
it: Se vengono mostrati errori sarà necessario eseguire ripetutamente questo script.

en: If necessary the database will be updated.
it: Se necessario il database verrà aggiornato.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
it: Se una delle sotto-domande é marcata, allora per ogni sotto-domanda marcata questo valore è aggiunto come valutazione.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
it: Se il link non funziona e si accende HTTPS, LimeSurvey si romperá e non sarai in grado di accedervi.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the \"Exclusive option\" setting
it: Se il partecipante marca tutte le opzioni, deselezionare e selezionare la opzione impostata nell' impostazione \"Opzione esclusiva\"

en: If tokens are used, the public may register for this survey
it: Se sono stati usati degli identificativi, il pubblico può registrarsi per questa indagine

en: If you choose '%s' you must provide a description.
it: Se avete scelto '%s' dovete inserire la descrizione.

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
it: Se si elimina questa tabella gli identificativi non verranno più richiesti per accedere all'indagine.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:\n{OPTOUTURL}
it: Se non si intende partecipare a questa indagine e non si vogliono ricevere altri inviti, si può cliccare sul seguente collegamento:\n{OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
it: Se fornisci un indirizzo e-mail, ti sarà inviato un messaggio con i dettagli.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
it: Per qualsiasi dubbio o informazione circa questa e-mail per favore non esitate a contattare l'amministratore del sito  %s. Grazie !

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
it: Inserisci il tuo Identificativo nella campo in basso e clicca continua.

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
it: Attivando gli identificativi per questa indagine, l'accesso all'indagine sarà riservata solo agli utenti con un identificativo.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
it: Se selezioni la modalità email, dovrai rivedere il tuo modello email affinchè corrisponda al nuovo formato selezionato

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
it: Se attivi la opzione -Risposta anonimizzata- e crei una tavola di identificativi, LimeSurvey señerá i tuoi indicativi completi con una 'Y' invece di data/tempo per assicurare la anonimitá dei tuoi participanti.

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
it: Se vuoi controllare le risposte date e, eventualmente, cambiarne qualcuna fai clic sul pulsante \"Indietro\" fino a che non trovi la/le risposta/e da modificare.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
it: Se lo desidera, puó caricare ancora %s file(s); eltrimenti puó ritornare all'indagine.

en: Import
it: Importa

en: Import Failed on Record %d because [%s]
it: Importazione fallita sul record %d per ragione [%s]

en: Import Label Set
it: Importa gruppo etichette

en: Import Question
it: Importa domanda

en: Import Resources ZIP Archive
it: Importa risorse in formato archivio ZIP

en: Import Responses
it: Importa risposte

en: Import VV file
it: Importa VV file

en: Import a VV response data file
it: Importa una risposta con formato VV.

en: Import a VV survey file
it: Importa un'indagine con formato VV.

en: Import also timings (if exist):
it: Importa anche i tempi (se presenti)

en: Import as not finalized answers?
it: Importare come risposte non terminate?

en: Import failed. You specified an invalid file type.
it: Importazione fallita. Avete specificato un tipo di file non valido.

en: Import failed. You specified an invalid file.
it: Importazione fallita. Avete selezionato un file non valido.

en: Import label set(s)
it: Importa set di etichette

en: Import of Survey is completed.
it: Importazione indagine completata.

en: Import of label set(s) is completed.
it: importazione di set di etichette completata.

en: Import of this survey file failed
it: Importazione indagine non riuscita

en: Import old tokens
it: Importa vecchi identificativi

en: Import question group
it: Importa gruppo domande

en: Import responses from a deactivated survey table
it: Importa risposte da una tabella di un'indagine disattivata

en: Import survey
it: Importa indagine

en: Import survey resources
it: Importa risorse dell'indagine

en: Import template
it: Importazione del modello

en: Import template ZIP archive
it: Importa il modello in formato archivio ZIP

en: Import tokens from CSV file
it: Importa gli identificativi da file CSV

en: Import tokens from LDAP query
it: Importa gli identificativi da Query LDAP

en: Important Note:
it: Nota importante:

en: Important instructions
it: Istruzioni importanti

en: Imported Files List
it: Lista dei files importati

en: Imported Resources for
it: Risorse importate per

en: Imported template files for
it: Files modello importati per

en: In an active survey, a table is created to store all the data-entry records.
it: Una indagine attiva contiene un database dove vengono memorizzati tutti i dati.

en: Inactive
it: Inattiva

en: Include:
it: Includi:

en: Incomplete responses only
it: Solo risposte incomplete

en: Incomplete responses:
it: Risposte incomplete:

en: Incorrect permissions in your %s folder.
it: Permessi non corretti nella cartella `%s`

en: Incorrect username and/or password!
it: Nome utente e/o password non corrette!

en: Increase
it: Aumenta

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Inexistant token table
it: Tabella degli identificativi inesistente

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
it: Il Superadmin iniziale non può essere cancellato!

en: Initialise tokens
it: Inizializza gli identificativi

en: Inline HTML editor
it: Editor HTML Inline

en: Input box width
it: Larghezza input box

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
it: Inserisci un salto pagina prima di questa domanda nella versione per la stampa.

en: Insert page break in printable view
it: Inserire un salto pagina nella vista stampabile

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
it: Inserisce interruzioni di riga HTML prima di tutti i ritorni a capo in una stringa

en: Instructions for the impatient
it: Istruzioni per chi non ha pazienza

en: Integer only
it: Solo numeri interi

en: Interface language
it: Lingua base

en: Interview time
it: Orario per intervista

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
it: Espressione regolare PERL non valida: %s

en: Invalid email address:
it: Invalido indirizzo e-mail:

en: Invalid group number for this survey:
it: Numero del gruppo non valido per questa indagine:

en: Invalid question - probably missing sub-questions or language-specific settings for language
it: Domanda non valida - probabilmente mancano sotto-domande o impostazioni specifiche per la lingua

en: Invalid value(s) on the stack
it: Valore/i non valido/i sullo stack

en: Invitation
it: Invito

en: Invitation email
it: Email d'invito

en: Invitation email subject:
it: Oggetto messaggio di invito:

en: Invitation email:
it: Messaggio di invito:

en: Invitation sent date
it: Data d'invio dell'invito

en: Invitation sent to:
it: Invito inviato a:

en: Invitation sent?
it: Invito spedito?

en: Invitation status:
it: Stato dell'invito:

en: Invitation to participate in a survey
it: Invito per partecipare a una indagine

en: Invited
it: Invitato

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
it: E' consentita la risposta mancante in caso di impostazione di 'valore uguale della somma' o di 'Valore minimo della somma'?

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
it: Deve il partecipante dare un commento al file caricato?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
it: Deve il partecipante dare un titolo al file caricato?

en: It is presented group by group.
it: Viene visualizzata gruppo per gruppo.

en: It is presented on one single page.
it: Viene visualizzata in una sola pagina.

en: It is presented question by question.
it: Il questionario viene visualizzato con una domanda per pagina.

en: It uses cookies for access control.
it: Utilizza i cookie per il controllo degli accessi.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
it: Saranno eliminate anche qualsiasi risorsa/file che siano state caricate per questa indagine

en: Italian
it: Italiano

en: Italian (formal)
it: Italiano (formale)

en: Iterate survey
it: Ripetere indagine

en: Jan
it: Gen

en: Japanese
it: Giapponese

en: Join array elements with a string
it: Unisci elementi dell'array con una stringa

en: Jul
it: Lug

en: Jun
it: Giu

en: KOI8-R Relcom Russian
it: KOI8-R Relcom Russo

en: KOI8-U Ukrainian
it: KOI8-U Ucraino

en: Keyboard-less operation
it: Operazioni senza tastiera

en: Korean
it: Coreano

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
it: LDAP disabilitato o nessuna quesry LDAP definita

en: LDAP queries are defined by the administrator in the config-ldap.php file
it: Le query LDAP sono definite dall'amministratore nel file config-ldap.php

en: Label
it: Etichette

en: Label %s
it: Etichette %s

en: Label Set
it: Gruppo etichette

en: Label Sets Administration
it: Gestione gruppi etichette

en: Label for 'Other:' option
it: Etichetta per Other:' scelta

en: Label set browser
it: set di etichetta del browser

en: Label set import summary
it: Riassunto di importazione de  set di etichette

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
it: L'etichetta impostata non è stata importata poiché esiste già.

en: Label sets
it: Set di etichette

en: Label:
it: Etichette:

en: Labels
it: Etichette

en: Labels sucessfully updated
it: Etichette aggiornate con successo

en: Language
it: Lingua

en: Language Switch
it: Cambio lingua

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Language specific settings missing
it: Impostazioni della specifica lingua mancanti

en: Languages
it: Lingue:

en: Languages:
it: Lingue:

en: Last Reminder sent date
it: Data d'invio dell'sollecito

en: Last check: %s
it: Ultima verifica: %s

en: Last name
it: Cognome

en: Last name from token
it: Cognome dall'identificativo

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Last page seen
it: Vedi ultima pagina

en: Later than:
it: Dopo il:

en: Latvian
it: Lituano

en: Less than
it: Meno di

en: Less than (Strings)
it: Meno di (righe)

en: Less than or equal to
it: Minore o uguale a

en: Less than or equal to (Strings)
it: Minore o uguale a (righe)

en: Less than:
it: Meno di

en: LimeSurvey Setup
it: Impostazioni LimeSurvey

en: LimeSurvey XML survey file (*.lss)
it: File indagine LimeSurvey (*.csv)

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
it: LimeSurvey tenterà di creare il database.

en: LimeSurvey group file (*.csv)
it: LimeSurvey file gruppo (*.csv)

en: LimeSurvey is setup to use the webserver authentication, but it seems you have not already been authenticated
it: LimeSurvey è stato configurato per utilizzare l'autenticazione tramite server web, ma sembra che tu non sia stato ancora autenticato

en: LimeSurvey online manual
it: Manuale online di LimeSurvey

en: Limit
it: Limite

en: Limit the number of possible answers
it: Limita il numero delle possibili risposte

en: Limit time to answer question (in seconds)
it: Tempo limite per rispondere alla domanda (in secondi)

en: List
it: Lista

en: List (Dropdown)
it: Elenco (Menu Dropdown)

en: List (Radio)
it: Elenco (Pulsanti Radio)

en: List Surveys
it: Lista indagini

en: List survey publicly:
it: Lista indagini pubbliche:

en: List with comment
it: Lista con commento

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Load A Previously Saved Survey
it: Riprendi il questionario non completato e precedentemente salvato

en: Load Now
it: Riprendi adesso

en: Load Page
it: Carica pagina

en: Load Unfinished Survey
it: Carica questionario non terminato

en: Loading translations
it: Caricamento traduzioni

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Location
it: Località

en: Logged in
it: Login effettuato

en: Logged in as:
it: Effettuato il Login come:

en: Logic
it: Logica

en: Logic File for Survey #
it: File con le logiche per l'indagine #

en: Logout successful.
it: Logout effettuato con successo

en: Long Free Text
it: Testo lungo

en: Mac Central European
it: Mac Europa centrale

en: Mac West European
it: Mac Europa occidentale

en: Macedonian
it: Macedone

en: Mail to all Members
it: Invia a tutti i membri

en: Main Admin Screen
it: Pagina di amministrazione generale

en: Main admin screen
it: Torna alla pagina di amministrazione generale

en: Make a comment on your choice here:
it: Inserisci un commento sulla tua scelta qui:

en: Make a string lowercase
it: Trasforma una stringa in minuscolo

en: Make a string uppercase
it: Trasforma una stringa in maiuscolo

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
it: Fare che il campo de commento\"Altro\" sia obbligatorio quando l' opzione \"Altro\" è attiva

en: Malay
it: Malese

en: Male
it: Maschio

en: Manage Labels
it: Gestione etichette

en: Manage additional attribute fields
it: Gestisci campi attributi addizionali

en: Manage token attribute fields
it: Gestisci i campi degli attributi degli identificativi:

en: Mandatory Question
it: Domanda obbligatoria

en: Mandatory fields:
it: Campi obbligatori:

en: Mandatory:
it: Obbligatorio:

en: Map height
it: Altezza mappa

en: Map width
it: Larghezza mappa

en: Map zoom level
it: Livello zoom della mappa

en: Marked tokens have been deleted.
it: Tutti gli identificativi sono stati eliminati.

en: Mask questions
it: Domande con maschera

en: Max number of files
it: Numero massimo di files

en: Max reminders
it: Massimo nr solleciti

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum answers
it: Risposta massima

en: Maximum characters
it: Max caratteri

en: Maximum characters allowed
it: Numero max caratteri ammessi

en: Maximum file size allowed (in KB)
it: Dimensione massima permessa per il file (in KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
it: No massimo di files che un partecipante può caricare per questa domanda:

en: Maximum sum value
it: Massimo valore della somma

en: Maximum sum value of multiple numeric input
it: Valore massimo della somma dei valori relativi all'input numerico multiplo

en: Maximum value
it: Valore massimo

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
it: Valore massimo per l'array del tipo di domanda (multi flessibile)

en: Maximum value of the numeric input
it: Massimo valore del numero inserito

en: Maximum year
it: Anno massimo

en: Maximum year value for calendar
it: Valore massimo dell'anno in calendario

en: May
it: Mag

en: Maybe you don't have permission.
it: Probabilmente non hai il permesso.

en: Median value
it: Valore medio

en: Median:
it: Mediano:

en: Message
it: Messaggio

en: Message(s) sent successfully!
it: Messaggio/i inviato/i con successo!

en: Message:
it: Messaggio:

en: Microsoft Excel (All charsets)
it: Microsoft Excel (Tutti i tipi di carattere)

en: Microsoft Word (Latin charset)
it: Microsoft Word (set di caratteri Latino)

en: Min days between reminders
it: Tempo minimo intercorrente tra i vari richiami

en: Min number of files
it: Numero minimo dei files

en: Minimum
it: Minimo

en: Minimum answers
it: Risposta minima

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
it: Numero minimo di file che il partecipante deve caricare per questa domanda

en: Minimum sum value
it: Valore minimo della somma

en: Minimum value
it: Valore minimo

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
it: Valore minimo per l'array del tipo di domanda (multi flessibile)

en: Minimum value of the numeric input
it: Valore minimo del campo numerico

en: Minimum year
it: Anno minimo

en: Minimum year value in calendar
it: Valore minimo dell'anno in calendario

en: Missing %s closing right parentheses
it: Mancano %s parentesi chiuse

en: Month
it: Mese

en: Move on without warning
it: Muoversi senza cautela

en: Moving user templates to new location at %s...
it: Spostamento dei template utente nella nuova posizione in %s...

en: Multiple Numerical Input
it: Inserimento numerico multiplo

en: Multiple Short Text
it: Testo breve multiplo

en: Multiple choice
it: Scelta multipla

en: Multiple choice questions
it: Domande con scelta multipla

en: Multiple choice with comments
it: Scelta multipla con commenti

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
it: La somma degli importi multipli numerici deve esser uguale a questo valore

en: N/A
it: Non disponibile

en: NEW RECORD
it: NUOVO RECORD

en: Name
it: Nome

en: Name [ID]
it: Nome [ID]

en: Name of the survey
it: Nome dell'indagine

en: Name of the survey administrator
it: Nome dell'amministratore dell'indagine.

en: Name:
it: Nome:

en: Natural logarithm
it: Logaritmo naturale

en: Navigation delay (seconds):
it: Ritardo navigazione (secondi):

en: Never
it: Mai

en: New Record
it: Nuovo record

en: New answer option
it: Nuova opzione di risposta

en: New dummy tokens were added.
it: Nuovi identificativi fittizi sono stati aggiunti.

en: New files were successfully installed.
it: I nuovi files sono stati installati con successo

en: New files will be downloaded and installed.
it: Verranno scaricati ed installati dei nuovi files.

en: New password
it: Nuova password

en: New question group was saved.
it: Nuovo gruppo domande creato

en: New quota
it: Nuova quota

en: New scenario number
it: Nuovo numero scenario

en: New survey title:
it: Nuovo titolo dell'indagine:

en: New token was added.
it: E' sato aggiunto un token.

en: NewTemplate
it: Nuovo modello

en: Next
it: Avanti

en: Next question
it: Domanda successiva

en: Next question group
it: Gruppo domande successivo

en: No (Forced by the system administrator)
it: No (Forzato dall'amministratore del sistema)

en: No DB backup created:
it: Non è stato effettuato alcun backup del database:

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
it: Il GID (ID Gruppo) non è stato inserito. Impossibile importare la domanda.

en: No HTML editor
it: Nessun editor HTML

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
it: IL SID (ID indagine) non è stato inserito. Impossibile importare la domanda.

en: No SID Provided
it: Nessun SID (ID dell'indagine) fornito

en: No SID has been provided. Cannot dump survey
it: L'ID dell'indagine (SID) non è stato inserito. Impossibile fare il dump dell'indagine

en: No Surveys available - please create one.
it: Nessuna indagine disponibile - creane una.

en: No Username selected.
it: Nessun Nome utente selezionato.

en: No \"CFIELDNAME\" field set!
it: Nessun \"CFIELDNAME\" gruppo!

en: No answer
it: Nessuna risposta

en: No available surveys
it: Nessuna indagine disponibile.

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
it: Nessun condizione ha potuto esser copiata (causa duplicati)

en: No database action required
it: Non si richiede alcuna azione sul database

en: No email notification
it: Nessuna e-mail di notifica.

en: No invitation code is needed to complete the survey.
it: Nessun codice di invito è necessario per completare  questo questionario

en: No matching CFIELDNAME Group!
it: Nessuna corrispondenza con il gruppo CFIELDNAME!

en: No matching Cqid
it: Nessuna Cqid corrispondente

en: No matching group
it: Nessun gruppo corrispondente

en: No matching question
it: Nessuna domanda corrispondente

en: No matching survey
it: Nessuna indagine corrispondente.

en: No next question
it: Nessuna domanda successiva

en: No next question group
it: Non esiste un gruppo di domande successivo

en: No of surveys
it: No dell'indagine

en: No one-time password found for user %s
it: Nessuna password monouso trovata per l'utente %s

en: No previous question
it: Nessuna domanda precedente

en: No previous question group
it: No gruppo domande precedente

en: No question index will be shown with this format.
it: Nessun indice delle domande verrà mostrato in questo formato

en: No questions selected
it: Nessuna domanda selezionata

en: No quotas have been set for this survey
it: Non è stata inserita una quota per questa indagine

en: No reminder(s) sent
it: Sollecito/i non inviato/i

en: No replacement variable available for this field
it: Non esiste alcuna variabile di sostituzione per questo campo

en: No syntax errors detected in this survey
it: Non sono stati trovati errori di sintassi in questa indagine

en: No tokens selected
it: Nessun identificativo selezionato

en: No tokens were selected for deletion
it: Nessun identificativo è stato marcato per la cancellazione

en: No, thanks.
it: No, grazie.

en: Nominal
it: Nominale

en: None
it: Nessuno

en: Norwegian (Bokmal)
it: Norvegese (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
it: Norvegese (Nynorsk)

en: Not Active
it: Non attivo

en: Not Selected
it: Non selezionato

en: Not a valid expression
it: Espressione non valida

en: Not completed or Not displayed
it: Non completato o non visualizzato

en: Not displayed
it: Non visualizzato

en: Not enough values for calculation
it: Valori non sufficienti per effettuare il calcolo

en: Not equal to
it: Non uguale a

en: Not found
it: Non trovato

en: Not imported label sets
it: Set di etichette non importate

en: Not invited
it: Non invitato

en: Not started
it: Non iniziato

en: Not yet active
it: Non ancora attivo

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
it: Notare che questa sezione di valutazione mostrerà solo se le regole di valutazione sono state impostate e il modo valutazione è attivato

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
it: Notare che non è possibile tornare indietro da una cancellazione se si procede. I dati andranno perduti.

en: Note:
it: Nota:

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
it: E' stata attivata la modalità Demo. Le impostazioni marcate con (*) non possonno essere modificate.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
it: Nota: Se per sbaglio venisse disattivata quest'indagine, si può ripristinare questi dati facilmente se non si sono fatte modifiche alla struttura dell'intervista. Per ulteriori dettagli vedere la documentazione di LimeSurvey

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
it: Nota: se l'indagine è stata impostata come anonima ed è stata creata una tabella degli identificativi, LimeSurvey marcherà i rispondenti completati nella tabella degli identificativi solo con con una 'Y' invece che con la data e l'ora per assicurare l'anonimato dei partecipanti.

en: Note: This is a standard template. If you want to edit it %s please copy it first%s.
it: Nota: Questo è un modello standard.  Se vuoi modificarlo %s prima devi copiarlo %s.

en: Note: You MUST enter a new question code!
it: Nota: è obbligatorio inserire un nuovo codice domanda!

en: Nothing to translate on this page
it: Niente da tradurre in questa pagina

en: Notice: Assessment mode for this survey is not activated. You can activate it in the %s survey settings %s (tab 'Notification & data management').
it: Attenzione: la modalità valutazione per questa indagine non è stato attivato. Puoi attivarla nella %s  nel settaggio  %s  (tab 'Notifiche e Gestione dati').

en: Notification & data management
it: Notifica e gestione dei dati

en: Null values are ignored in calculations
it: I valori nulli saranno ignorati nei calcoli

en: Number greater than
it: Numero più grande di

en: Number less than
it: Numero più piccolo di

en: Number of attribute fields to add:
it: Numeri di campi di attributi per aggiungere

en: Number of cases
it: Numero di casi

en: Number of files greater than
it: Numero di files maggiore di

en: Number of files less than
it: Numero di files minore di:

en: Number of questions/groups
it: Numero di domande/gruppi

en: Number of records in this query:
it: Numero di record in questa query:

en: Number of tokens
it: Numero di identificativi

en: Numbers only
it: Solo numeri

en: Numbers only for 'Other'
it: Solo numeri nel campo 'Altro'

en: Numerical Input
it: Inserimento numerico

en: OR
it: O

en: Oct
it: Ott

en: Off
it: Spento

en: Off (Forced by the system administrator)
it: Off (forzato dall'amministratore del sistema)

en: On
it: Acceso

en: On (Forced by the system administrator)
it: On (forzato dall'amministratore del sistema)

en: On errors
it: In caso di errori

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
it: Durante la richiesta dei dati per l'aggiornamento da limesurvey.org c'è stato un erore:

en: Once a survey is activated you can no longer:
it: Una volta attivata l'indagine non si può più:

en: Once data has been entered into this survey, if you want to add or remove groups or questions, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
it: Se volete aggiungere gruppi o domande una volta che sono stati inseriti dei dati nell'indagine, dovete disattivare l'indagine. Tutti i dati che sono stati registrati saranno spostati in un archivio separato.

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
it: Uno o più file hanno ecceduto la dimensione massima/non sono nel formato corretto o il minimo numero di file richiesti non sono stai caricati. Non potete procedere fino a che non avete completato questi punti

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
it: Non hai risposto ad una o più domande obbligatorie. Non è possibile continuare senza che queste siano state completate

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
it: Non hai risposto in modo valido ad una o più domande. Non è possibile continuare finchè queste risposte non siano valide

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
it: Uno o piú files caricati non sono nel formato/peso appropiati. Non è possibile continuare finchè questi file non siano valide

en: Online Manual
it: Manuale on line

en: Only %s new dummy tokens were added after %s trials.
it: Solo %s nuovi identificativi fittizi sono stati aggiunti dopo %s tentativi.

en: Only %s new tokens were added after %s trials.
it: Sono stati inseriti solo %s nuovi identificativi al termine di %s tentativi.

en: Only Previous pages answers are available
it: Solo le risposte delle pagine precedenti sono disponibili

en: Only answer this if the following conditions are met:
it: Rispondi solo se le seguenti condizioni sono rispettate:

en: Only answer this question for the items you did not select in question *%s* ('%s')
it: Rispondi a questa domanda solo per le opzioni che non hai selezionato nella domanda *%s* ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question *%s* ('%s')
it: Rispondi a questa domanda solo per le opzioni che hai selezionato nella domanda *%s* ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
it: Rispondi solo se le seguenti condizioni sono rispettate:

en: Only numbers may be entered in these fields
it: Inserire solo numeri

en: Only numbers may be entered in this field
it: Inserire solo numeri

en: Only show question {QID} IF
it: Mostra Domanda con codice   {QID}   solo SE:

en: Only variables can be assigned values
it: I valori possono essere assegnati solo a variabili

en: Oops, There was an error deleting the file
it: Oops, c'è stato un errore nella cancellazione del file.

en: Open
it: Aprire

en: Open imported template
it: Apri il modello importato

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
it: Apri il file della sintassi in SPSS in modalità Unicode

en: Open-access mode
it: Modalità accesso-pubblico

en: Option 'Other':
it: Opzione 'Altro':

en: Optional Question
it: Domanda opzionale

en: Optional fields:
it: Campi opzionali:

en: Order
it: Ordine

en: Ordinal
it: Ordinale

en: Other
it: Altro

en: Other Files:
it: Altri documenti:

en: Other answer
it: Altra risposta

en: Other comment
it: Altro commento

en: Other:
it: Altro:

en: Output options
it: Opzioni di produzione

en: Overall assessment score
it: Abilita modo valutazione

en: Overview & update
it: Panoramica & Aggiornamento

en: Owner
it: Proprietario

en: Ownership was successfully changed.
it: Propietá cambiata con successo.

en: PDF Export
it: Esporta PDF

en: PDF export available:
it: Disponibile l'esportazione PDF:

en: Pad a string to a certain length with another string
it: Riempie una stringa di una certa lunghezza con un'altra stringa

en: Page
it: Pagina

en: Partial
it: Parziale

en: Partial (saved) responses
it: Risposte parziali

en: Participant may save and resume later?
it: I partecipanti possono salvare e riprendere successivamente?

en: Participants can save partially finished surveys
it: I rispondenti possono salvare questionari parzialmente completati.

en: Participants may print answers?
it: I partecipanti possono stampare le risposte?

en: Passed single-use password was wrong or user doesn't exist
it: La password monouso inserita é sbagliata o l'utente non esiste

en: Percentage
it: Percentuale

en: Percentage of total:
it: Percentuale del totale:

en: Permission
it: Permessi

en: Permission to activate/deactivate a survey
it: Permessi per attivare/disattivare un'indagine

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
it: Permessi per creare()

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
it: Permesso di creare/aggiornare/eliminare/importare/esportare i dati degli identificativi

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
it: Permesso di creare/visualizzare/aggiornare/eliminare regole di valutazioni per l'indagine

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
it: Permessi per creare/vedere/aggiornare/eliminare le regole delle quote per un'indagine

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
it: Permessi per creare/vedere/aggiornare/importare/esportare le domande, gruppi, risposte & condizioni di una indagine

en: Permission to delete a survey
it: Permesso di eliminare un'indagine

en: Permission to modify survey security settings
it: Permesso di modificare le impostazioni di sicurezza dell'indagine

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
it: Permesso per vedere e aggiornare le traduzioni usando la funzione di traduzione rapida

en: Permission to view statistics
it: Permesso per vedere le statistiche

en: Permission to view/update the survey locale settings
it: Permesso per vedere/aggiornare le impostazioni locali dell'indagine

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
it: Permesso per vedere/aggiornare le impostazioni dell'indagine includendo la creazione della tabella degli identificativi.

en: Persian
it: Persiano

en: Place after..
it: Poni dopo..

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
it: Inserisci domande all'interno di un specifico gruppo random. Tutte le domande inserite nel gruppo specifico appariranno in un ordine casuale

en: Please also fill in the \"other comment\" field.
it: Per favore, riempi anche il campo \"altro commento\".

en: Please ask your LimeSurvey administrator for your password.
it: Contattate il vostro amministratore LimeSurvey per la vostra password.

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
it: Bisogna avere pazienza e riprovare tra dieci minuti.

en: Please be patient...
it: Attendere...

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to enable this option
it: Modificare i permessi sulla directory %s per abilitare questa possibilità

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
it: Modificare i permessi sulla directory %s per poter vedere i modelli.

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
it: Modificare i permessi sulle directories /tmp e /upload/templates per abilitare questa possibilità.

en: Please check any problems above - update was done.
it: Verificare eventuali problemi di cui sopra - l'aggiornamento è stato completato. \t

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
it: Verificare eventuali problemi precedenti e poi procedere con il passaggio finale.

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
it: Verificare tutti i problemi precedenti e solo dopo effettuare il prossimo passagio.

en: Please check at least one box per row
it: Per favore, spunta almeno una casella per ogni riga

en: Please check at least one item.
it: Si prega di selezionare almeno una opzione/punto

en: Please check the directory permissions.
it: Per favore controlla gli permessi della cartella.

en: Please check the format of your answer.
it: Per favore, controlla il formato della tua risposta.

en: Please check your settings
it: Per favore controlla le vostre impostazioni

en: Please choose
it: Seleziona

en: Please choose *all* that apply and provide a comment:
it: Scegli tutte le risposte valide e fornisci un commento:

en: Please choose *all* that apply:
it: Scegli *tutte* le corrispondenti:

en: Please choose *only one* of the following:
it: Scegli *solo una* delle seguenti:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
it: Scegli tutte quelle che corrispondono e fornisci un commento:

en: Please choose at least %s item(s)
it: Si prega di selezionare almeno %s opzione/i

en: Please choose no more than %s item(s)
it: Per favore non selezionare più di %s opzione/i

en: Please choose the appropriate response for each item:
it: Scegli la risposta appropriata per ciascun item:

en: Please choose the label sets you want to export:
it: Perfavore scegli i set di etichette che vuoi esportare:

en: Please choose...
it: Per favore selezionare...

en: Please click below to populate the database
it: Fai clic sul seguente link per l'inserimento dei dati nel database

en: Please complete all parts
it: Si prega di completare tutti i campi

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
it: Si prega di confermare l'accesso al questionario rispondendo alla domanda di sicurezza di seguito indicata e premendo successivamente il pulsante Continua

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
it: Si prega di confermare l'identificativo inserito rispondendo alla seguente domanda (Effettuare l'addizione e mettere il risultato nell'apposita casella. Ad esempio  3+40=43) e cliccando su continua.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
it: Per favore contatta '%s'  ('%s') per ulteriore assistenza.

en: Please contact your system administrator
it: Per favore contatta il tuo amministratore di sistema

en: Please enter a date:
it: Inserisci una data:

en: Please enter a valid update-key:
it: Inserisci una valida chiave di aggiornamento

en: Please enter the name for the copied template:
it: Per favore inserire un nome per il modello copiato:

en: Please enter your comment here
it: Inserisci  qui sotto il tuo commento

en: Please explain something in detail:
it: Per favore spiega qualcosa in dettaglio:

en: Please fax your completed survey to:
it: Invia un fax del questionario completato a:

en: Please fax your completed survey to: %s
it: Invia un fax del questionario completato a: %s

en: Please number each box in order of preference from 1 to
it: Numera ciascun campo in ordine di preferenza da 1 a

en: Please number each box in order of preference from 1 to
it: Numera ciascun campo in ordine di preferenza da 1 a

en: Please rank all items
it: Ordinare tutti gli elementi

en: Please select %s answers
it: Selezionare %s risposte

en: Please select a file to import!
it: Selezionare il file da importare!

en: Please select a language:
it: Seleziona una lingua:

en: Please select a user first
it: Per favore seleziona prima un utente

en: Please select a user group first
it: Per favore selezionare prima un gruppo utente

en: Please select at least %s answers
it: Selezionare almeno %s domande

en: Please select at least one answer
it: Selezionare almeno una risposta

en: Please select at least one file for deletion
it: Selezionare almeno un file per l'eliminazione

en: Please select at least one file for download
it: Selezionare almeno un file da scaricare

en: Please select at most %s answers
it: Selezionare almeno %s risposte

en: Please select at most one answer
it: Selezionare al massimo una risposta

en: Please select between %s and %s answers
it: Selezionare da %s a %s risposte

en: Please select one answer
it: Selezionare almeno una risposta

en: Please submit by %s
it: Per favore Inviare da %s

en: Please try again.
it: Prova di nuovo.

en: Please upload %s files
it: Selezionare %s file per l'upload

en: Please upload %s more file(s).
it: Perfavore caricare %s piú file(s)

en: Please upload at least %s files
it: Selezionare almeno %s file per l'upload

en: Please upload at least one file
it: Selezionare almeno un file per l'upload

en: Please upload at most %s files
it: Selezionare al massimo %s file per l'upload

en: Please upload at most one file
it: Selezionare al massimo un file per l'upload

en: Please upload between %s and %s files
it: Selezionare da un minimo di %s a un massimo di %s file per l'upload

en: Please upload one file
it: Selezionare un solo file per l'upload

en: Please use the LimeSurvey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
it: Per favore, usa i pulsanti di navigazione di Limesurvey o l'indice. Sembra che tu abbia provato a usare il tasto \"Indietro\" del browser per inviare nuovamente una pagina.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
it: Verificare le seguenti informazioni prima di continuare con l'aggiornamento del database:

en: Please wait ...
it: Attendere...

en: Please wait to begin with a new session.
it: Per favore attendere prima di procedere con una nuova sessione.

en: Please write your answer here:
it: Scrivi le tue risposte qui:

en: Please write your answer(s) here:
it: Scrivi la/le tua/e risposta/e qui:

en: Polish
it: Polacco

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
it: Espressione conclusa in maniera non adeguata - era attesa una costante o una variabile

en: Populate Database
it: Inserisci dati nel database

en: Popup HTML editor
it: Editor HTML Popup

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazilian)
it: Portoghese (Brasiliano)

en: Position:
it: Posizione:

en: Post-Answer-Separator|Inter-Dropdownlist-Separator for dropdown lists
it: Separatore di fine risposta|Separatore interno tra opzioni per elenchi a discesa

en: Predefined
it: Predefinito

en: Predefined answer options for this question
it: Opzioni di risposta predefinite per questa domanda

en: Predefined label sets...
it: Etichette predefinite...

en: Prefix for list items
it: Prefisso per gli oggetti dell'elenco

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
it: Prefisso|Suffisso per gli elenchi a discesa

en: Present answer options in reverse order
it: Mostrare le opzioni di risposta in ordine casuale

en: Present answers in random order
it: Presentare le risposte in ordine casuale

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
it: Si presenta come box di inserimento del testo anziché come lista a discesa

en: Presentation
it: Presentazione

en: Presentation & navigation
it: Presentazione e navigazione

en: Preview This Question
it: Anteprima della domanda corrente

en: Preview current question group
it: Anteprima del gruppo domande corrente

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Previous
it: Indietro

en: Previous Answers Fields
it: Campi delle risposte precedenti

en: Previous question
it: Domanda precedenti

en: Previous question group
it: Gruppo domande precedente

en: Previous questions
it: Domande precedenti

en: Previous session is set to be finished.
it: La sessione precedente è impostata per essere conclusa.

en: Print answers page
it: Stampa la pagina delle risposte

en: Print your answers.
it: Stampa le tue risposte.

en: Printable survey page
it: Versione stampabile questionario

en: Printable version
it: Versione stampabile

en: Prior to 16
it: Maggiore di 16

en: Proceed to step %s
it: Procedere con il passaggio %s

en: Public registration email subject:
it: Registrazione pubblica del soggetto della email:

en: Public registration email:
it: Registrazione pubblica email:

en: Public statistics?
it: Statistiche pubbliche?

en: Publication & access control
it: Pubblicazione e controllo degli accessi

en: Q1 and Q3 calculated using %s
it: Q1 e Q3 sono calcolati utilizzando %s

en: QueXML export
it: QueXML esportazione

en: Question
it: Domanda

en: Question Attribute
it: Attributo della domanda

en: Question Attributes
it: Attributi domande

en: Question Page
it: Pagina domanda

en: Question Selection
it: Selezione della domanda

en: Question Type:
it: Tipo di domanda:

en: Question attributes
it: Attributi domande

en: Question attributes:
it: Attributi delle domande:

en: Question by Question
it: Visualizza una domanda per pagina

en: Question code / ID
it: Codice/ID domanda

en: Question code:
it: Codice domanda

en: Question codes
it: Codici domande

en: Question codes were successfully regenerated.
it: Codici di domande sono stati rigenerati con successo

en: Question could not be added. You must insert a code in the mandatory field
it: Impossibile aggiungere domanda. Inserire un codice nel campo obbligatorio

en: Question could not be created.
it: Impossibile creare domande.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed
it: Impossibile eliminare la domanda. Alcune domande dipendono dalle condizioni imposte a questa domanda. Elimina le condizioni prima di eliminare la domanda

en: Question could not be updated
it: Impossibile aggiornare domanda

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
it: Impossibile aggiornare domande. Le condizioni di alcune domande dipendono dalla risposta di questa domanda. Cambiare il tipo di domanda causerà dei problemi al sistema. Elimina le condizioni prima di modificare il tipo di domanda.

en: Question group
it: Gruppo di domande

en: Question group import is complete.
it: Importazione dell gruppo di domande completata.

en: Question group import summary
it: Riepilogo importazione gruppo domande

en: Question group successfully saved.
it: Gruppo domande aggiunto con successo.

en: Question group:
it: Gruppo domande:

en: Question groups
it: Gruppo domande

en: Question import is complete.
it: Importazione delle domande completata.

en: Question import summary
it: Riepilogo importazione domande

en: Question in language %s could not be created.
it: La domanda non può essere creata nella lingua %s.

en: Question index
it: Indice domande

en: Question time
it: Tempo per la domanda

en: Question type selector
it: Selettore tipo di domanda

en: Question validation equation
it: Equazione di convalida della domanda

en: Question validation tip
it: Suggerimento di convalida della domanda

en: Question was successfully added.
it: Domanda aggiunta con successo.

en: Question was successfully copied.
it: Domanda copiata con successo.

en: Question was successfully deleted.
it: Domanda cancellata con successo

en: Question was successfully saved.
it: La domanda è stata salvata con successo.

en: Question:
it: Domanda:

en: Questions
it: Domande

en: Quick CSV report
it: Rapporto CSV rapido

en: Quick add
it: Aggiunta veloce

en: Quick add...
it: Aggiunta veloce...

en: Quick statistics
it: Statistiche brevi

en: Quick translation
it: Traduzione veloce

en: Quick-add answers
it: Aggiunta veloce di domande

en: Quick-add subquestions
it: Aggiunta veloce di sotto-domande

en: Quick-translate survey
it: Traduzione-veloce dell'indagine

en: Quick-translation
it: Traduzione veloce

en: Quota action
it: Azione Quota

en: Quota could not be added.\\n\\nIt is missing a quota message for the following languages
it: La percentuale non può esser aggiunta. \\n\\nManca il messaggio di percentuale per le seguenti lingue

en: Quota limit
it: Limite quota

en: Quota message
it: Mesaggio di Quota

en: Quota name
it: Nome quota

en: Quotas
it: Quote

en: Quote meta characters
it: Quote meta caratteri

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
it: LEGGERE ATTENTAMENTE PRIMA DI PROCEDERE

en: Random answer order
it: Ordine risposte casuale

en: Randomization group name
it: Gruppo random

en: Range:
it: Intervallo

en: Rank %s
it: Ruolo %s

en: Ranking
it: Classifica

en: Reading file..
it: Lettura del file..

en: Record Deleted
it: Dati eliminati

en: Record ID %d was skipped because of duplicate ID.
it: Il codice record %d è stato saltato in quando risulta presente (duplicato)

en: Record has been updated.
it: Dati aggiornati.

en: Records displayed:
it: Record visualizzati:

en: Records imported
it: Record importati

en: Records met minumum requirements
it: I record verificano i requisiti minimi

en: Referrer URL
it: URL di riferimento

en: Referrer URL will be saved.
it: La URL del referente sarà salvata

en: Regenerate question codes:
it: Rigenera codici domande:

en: Register Page
it: Pagina registrazione

en: Registration
it: Registrazione

en: Registration email
it: Email di registrazione

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Relevance [Validation] (Default)
it: Rilevanza [Convalida] (Default)

en: Relevance equation:
it: Equazione di rilevanza:

en: Relevance:
it: Rilevanza:

en: Reload URL
it: Ricarica URL

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
it: Riprendi il questionario che non hai ancora completato facendo clic sulla seguente URL (o inseriscila nel browser):

en: Reloading Screen. Please wait.
it: Aggiornamento in corso. Attendere prego.

en: Reloading screen. Please wait.
it: Aggiornamento pagina. Attendere prego.

en: Remaining
it: Rimanenti

en: Remaining:
it: Rimanenti:

en: Remember that we do not support subdirectories in ZIP archives.
it: Ricorda che non sono ammesse sotto cartelle nei files ZIP

en: Reminder
it: Sollecito

en: Reminder Email:
it: Email di promemoria:

en: Reminder count
it: Conteggio dei solleciti:

en: Reminder count:
it: Conteggio dei solleciti:

en: Reminder email
it: Email di promemoria

en: Reminder email subject:
it: Soggetto per email di promemoria

en: Reminder sent to:
it: Sollecito inviato a:

en: Reminder sent?
it: Sollecito inviato?

en: Reminder status:
it: Status del sollecito:

en: Reminder to participate in a survey
it: Promemoria per partecipare a una indagine

en: Reminder(s) sent
it: Sollecito/i inviato/i

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove filter
it: Rimuovi filtro

en: Remove this item
it: Azzera

en: Remove unique token numbers
it: Rimuovi gli unici numeri identificatori

en: Rename this template
it: Rinomina questo modello

en: Rename this template to:
it: Rinomina questo modello come:

en: Renumber scenario automatically
it: Rinumerare lo scenario automaticamente

en: Renumber the new record.
it: Rinumera il nuovo record.

en: Reorder question groups
it: Riordina i gruppi di domande

en: Repeat Password
it: Ripeti la password

en: Repeat a string
it: Ripetere una stringa

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
it: Ripeti le testa della tabella ogni X sotto-domande nelle domande Array

en: Replace
it: Sostituisci:

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
it: Sostituire tutte le occorrenze della stringa di ricerca con la stringa di sostituzione

en: Replace the existing record.
it: Sostituisci il record esistente.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
it: Rimpiazza l'etichetta 'Altro:' con testo

en: Report and skip the new record.
it: Segnala un errore e salta nuovo record.

en: Required
it: *Obbligatorio

en: Reset Survey Logic
it: Reset dell'indagine

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
it: Azzera tutti gli identificativi allo stato di 'non usato'

en: Reset answers and token completed state
it: Imposta le risposte e gli identificativi allo stato di 'completato'

en: Reset conditions
it: Azzerare condizioni

en: Reset conditions?
it: Ravvia condizioni?

en: Reset the completed answers to the incomplete state
it: Imposta tutte le risposte allo stato  'non completo'

en: Reset token invitation status
it: Azzera lo stato di invito degli identificativi

en: Resources
it: Risorse

en: Resources Import Summary
it: Riepilogo importazione risorse

en: Response ID
it: ID risposta

en: Response filters
it: Filtri risposta

en: Response rate
it: Tasso risposte

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
it: Invio di una risposta all'indagine {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
it: Invio di una risposta all'indagine {SURVEYNAME} con risultati

en: Response summary
it: Sommario risposte

en: Responses
it: Risposte

en: Responses & statistics
it: Risposte & statistiche

en: Responses containing
it: Risposte contenenti

en: Responses will be date stamped.
it: Risposte con data di completamento.

en: Responses will have the IP address logged
it: Le risposte avranno l'indirizzo IP di registrazione

en: Responses will have their referring URL logged.
it: Le risposte verranno collegate all'URL registrata.

en: Responses will not be date stamped.
it: Risposte senza data di completamento.

en: Responses will not have the IP address logged.
it: Le risposte non avranno l'indirizzo IP registrato

en: Responses will not have their referring URL logged.
it: Le risposte non verranno collegate all'URL registrata.

en: Restart this Survey
it: Avvia di nuovo l'indagine

en: Restore
it: Rispristina

en: Restore options
it: Rispristina Opzioni

en: Restrict input to integer values
it: Restringere ingresso per valori integri

en: Result
it: Risultato

en: Results
it: Risultati

en: Results from LDAP Query
it: Risultati della query LDAP

en: Resume Later
it: Voglio riprendere successivamente

en: Return To Survey
it: Ritorna all'indagine

en: Return a formatted string
it: Restituice una stringa formattata

en: Return comma-separated list of values
it: Ritorno elenco separato da virgole di valori

en: Return current UNIX timestamp
it: Restituisce l'attuale UNIX timestamp

en: Return part of a string
it: Restituisce parte di una stringa

en: Return to label set administration
it: Torna all'set di etichette del amministratore

en: Return to survey
it: Ritorna all'indagine

en: Return to survey administration
it: Torna all'amministrazione generale

en: Returns true if all non-empty responses are unique
it: Restituisce Vero se tutte le risposte non vuote sono univoche

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
it: Restituisce true (1) se si tratta di una data valida nel calendario gregoriano

en: Reverse a string
it: Invertire una stringa

en: Reverse answer order
it: Inverti ordine delle risposte

en: Romanian
it: Rumeno

en: Root URL
it: URL di root

en: Round fractions down
it: Arrotonda frazioni

en: Round fractions up
it: Arrotonda frazioni per eccesso

en: Rounds a number to an optional precision
it: Arrotonda un numero per una precisione opzionale

en: Rows
it: righe

en: Russian
it: Russo

en: SJIS for Windows Japanese
it: SJIS Windows Giapponese

en: SLID `%s` because the related survey is missing.
it: SLID `%s` perché la relativa indagine non è stata trovata.

en: SMTP debug mode:
it: Modalità di debug di SMTP:

en: SMTP debug output:
it: Output del debug per l'SMTP

en: SMTP host:
it: Host SMTP

en: SMTP password:
it: Password SMTP:

en: SMTP username:
it: Nome utente SMTP:

en: SPSS export scale type
it: Tipo SPSS di scala per l'esportazione

en: SPSS version:
it: Versione SPSS:

en: SQL CODE THAT FAILED
it: CODICE SQL NON RIUSCITO

en: SQL command failed: %s Reason: %s
it: Il comando SQL non è andato a buon fine: %s Motivo: %s

en: Same
it: Uguale

en: Save
it: Salva

en: Save & Load
it: Salva & Carica

en: Save & edit survey text elements
it: Salva e modifica elementi di testo dell'indagine

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Save IP Address?
it: Salva Indirizzo IP?

en: Save Now
it: Salva

en: Save Page
it: Salva pagina

en: Save Your Unfinished Survey
it: Salva il tuo questionario non terminato

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
it: Salva entrambe nella directory di lavoro R (utilizza getwd() e setwd() nella finestra di comando R per prendere ed impostarli)

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: Save city
it: Salva città

en: Save country
it: Salva nazione

en: Save for Lsrc (*.csv)
it: Salva per Lsrc (*.csv)

en: Save for further completion by survey user
it: Salva per un successivo completamento da parte di un utente dell'indagine.

en: Save postal code
it: Salva codice postale

en: Save question group
it: Salva gruppo domande

en: Save quota
it: Salva quota

en: Save referrer URL?
it: Salva URL di riferimento?

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Save state
it: Salva stato

en: Save this, then create another:
it: Salvalo, poi creane un altro

en: Save timings?
it: Salva tempo?

en: Save update key
it: Salvare la chiave di aggiornamento

en: Save your responses so far
it: Salva le risposte fin qui inserite

en: Saved Responses
it: Risposte salvate

en: Saved Responses:
it: Risposte salvate:

en: Saved Survey Details
it: Questionario on line. Messaggio contenente username e password salvate

en: Saved name
it: Nome salvato

en: Scale
it: Gamma

en: Scale 1
it: Gamma 1

en: Scale 2
it: Gamma 2

en: Scope
it: Campo applicazione

en: Screen reader compatibility mode:
it: Modalità di compatibilità con il lettore di schermo:

en: Screen:
it: Finestra:

en: Search
it: Cerca

en: Security
it: Sicurezza

en: Security Question
it: Domanda di Sicurezza

en: Security alert
it: Allarme sicurezza

en: Security question:
it: Domanda di sicurezza:

en: Select Answer
it: Seleziona la risposta

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
it: Seleziona file domanda LimeSurvey (*.lsq/*.csv)

en: Select Question
it: Selezione la domanda

en: Select ZIP File:
it: Seleziona il  file ZIP:

en: Select file
it: Seleziona file

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
it: Scegliere il file di impostazione delle etichette (*.lsl,*.csv):

en: Select output format
it: Selezionare il formato in uscita

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
it: Seleziona file gruppo domanda (*.lsg/*.csv):

en: Select survey structure file (*.lss, *.csv):
it: Scegliere il file di struttura dell'indagine (*.lss, *.csv):

en: Select survey to copy:
it: Seleziona indagine da copiare

en: Select template ZIP file:
it: Seleziona il  file ZIP del modello:

en: Select the LDAP query you want to run:
it: Seleziona la query LDAP che vuoi lanciare:

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Send
it: Invia

en: Send Invitations
it: Invia inviti

en: Send Reminders
it: Invia solleciti

en: Send basic admin notification email to:
it: Invia email di notifica standard a:

en: Send detailed admin notification email to:
it: Invia email di notifica dettagliata a:

en: Send email invitation
it: Invia invito

en: Send email invitations
it: Spedisci le email di invito

en: Send email reminder
it: Invia sollectito

en: Send invitation email to this entry
it: Invia invito a questo utente

en: Send invitation emails to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
it: Inviare delle email di invito agli indirizzi selezionati (se non fosse già stato fatto)

en: Send me a copy:
it: Inviami una copia:

en: Send reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
it: Inviare un'email di promemoria per gli indirizzi selezionati (se hanno già ricevuto la email di invito)

en: Send reminder email to this entry
it: Invia sollecito a questo utente

en: Send reminder to token ID(s):
it: Invia promemoria ai IDs degli identificatori

en: Sending Reminders
it: Invia solleciti

en: Sending invitations...
it: Invio degli inviti in corso...

en: Sending to Token ID
it: Invio al Token ID

en: Sending to Token IDs
it: Invio agli ID degli identificativi

en: Sending to:
it: Invio a:

en: Sep
it: Set

en: Separator used:
it: Separatore usato:

en: Serbian
it: Serbo

en: Server name & port:
it: Nome e porta del server:

en: Server time:
it: Orario del server:

en: Server type:
it: Tipo del server:

en: Session lifetime (seconds):
it: Tempo di vita della sessione (secondi):

en: Set Survey Rights
it: Definizione permessi indagine

en: Set User Rights
it: Definisci permessi utente

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
it: Impostare uno specifico tipo SPSS di scala per l'esportazione di questa domanda

en: Set all entries to 'No invitation sent'.
it: Imposta tutti i dati su \"Invito non inviato\"

en: Set conditions for this question
it: Imposta condizioni di questa domanda

en: Set cookie to prevent repeated participation?
it: Imposta cookie per prevenire partecipazione duplicate ?

en: Set global permissions for this user
it: Imposta permessi generali per questo utente

en: Set name:
it: Impostare nome:

en: Set survey permissions
it: Imposta i permessi per l'indagine

en: Set template permissions
it: Imposta i permessi dei modelli

en: Set template permissions for this user
it: Imposta i modelli ai quali questo utente può accedere

en: Set templates that this user may access
it: Imposta i modelli ai quali questo utente può accedere

en: Set the percentage width of the answer column (1-100)
it: Percentuale di lunghezza della colonna della risposta

en: Set token length to:
it: Imposta ampiezza del codice identificativo a:

en: Set user permissions
it: Imposta permessi utenti

en: Shift-JIS Japanese
it: Shift-JIS Giapponese

en: Short Free Text
it: Testo breve

en: Should never  get to this line?
it: Non dovresti arrivare a vedere questa riga...

en: Should we proceed with the delete?
it: Procedere con l'eliminazione?

en: Show
it: Mostra

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
it: Mostra la opzione 'non rispondere' per domande non obbligatorie:

en: Show Details of this Group
it: Mostra dettagli di questo gruppo

en: Show Details of this Question
it: Mostra i dettagli di questa domanda

en: Show Help
it: Guida in linea

en: Show PHPInfo
it: Mostra PHPInfo

en: Show [<< Prev] button
it: Mostra il pulsante [Indietro]

en: Show \"No answer\"
it: Mostra \"Nessuna risposta\"

en: Show \"There are X questions in this survey\"
it: Mostra \"Ci sono X domande in questa indagine\"

en: Show advanced settings
it: Mostra impostazioni avanzate

en: Show both
it: Mostra entrambi

en: Show both (Forced by the system administrator)
it: Mostra entrambi (forzato dall'amministratore del sistema)

en: Show comment
it: Mostra commento

en: Show conditions for this question
it: Mostra condizioni per questa domanda

en: Show details of this survey
it: Mostra dettagli dell'indagine

en: Show grand total
it: Mostrare gran totale

en: Show grand total for either columns or rows
it: Mostrare gran totale per sia colonne o righe

en: Show graphs
it: Mostra i grafici

en: Show graphs in public statistics?
it: Mostra il grafico nelle statistiche pubbliche ?

en: Show group description only
it: Mostra solo gruppo domande

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
it: Mostra solo descrizione gruppo (forzato dall'amministratore del sistema)

en: Show group name and/or group description
it: Mostra nome e/o descrizione gruppo

en: Show group name only
it: Mostra solo nome gruppo

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
it: Mostrare solo il nome del gruppo (Forzato per l'amministratore del sistema)

en: Show help
it: Mosta aiuto

en: Show in public statistics
it: Mostra in statistiche pubbliche

en: Show last..
it: Mostra ultimo...

en: Show last...
it: Mostra ultimo...

en: Show next..
it: Mostra successivo...

en: Show next...
it: Mostra successivo...

en: Show previous..
it: Mostra precedente...

en: Show previous...
it: Mostra precedente...

en: Show progress bar
it: Mostra barra di progressione

en: Show question code only
it: Mostra solo codice domanda

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
it: Mostra solo codice domanda (forzato dall'amministratore del sistema)

en: Show question group name and/or description
it: Mostra gruppo domande e/o descrizione

en: Show question index / allow jumping
it: Mostra indice domande / permetti salti

en: Show question number and/or code
it: Mostra numero e/o codice domanda

en: Show question number and/or question code
it: Mostra numero e/o codice domanda

en: Show question number only
it: Mostra solo numero

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
it: Mostra solo il numero della domanda (forzato dal amministratore del sistema)

en: Show start...
it: Mostra inizio...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
it: Mostra statistiche per questa domanda nella pagina delle statistiche pubblica

en: Show summary information
it: Riepilogo

en: Show text responses inline
it: Visualizza il testo delle risposte inline

en: Show this token entry
it: Mostra questo token

en: Show title
it: Mostra titolo

en: Show token summary
it: Mostra il sommario degli identificativi

en: Show totals for
it: Mostrare totale per

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
it: Mostrare totale di sia righe, colonne o righe e colonne

en: Show welcome screen?
it: Mostra pagina di benvenuto

en: Showing Filtered Results
it: Mostra i risultati filtrati

en: Simple selector
it: Selettore semplice

en: Simple template editor
it: Modello semplice editor

en: Sine
it: Seno

en: Single checkbox
it: Checkbox singola

en: Single choice questions
it: Domande con scelta singola

en: Single response
it: Risposta singola

en: Site name
it: Nome sito

en: Site name:
it: Nome sito:

en: Slider accuracy
it: Accuratezza dello slider

en: Slider initial value
it: Valore iniziale dello slider

en: Slider left/right text separator
it: Separatore del testo tra lo slider sinistro/destro

en: Slider maximum value
it: Massimo valore dello slider

en: Slider minimum value
it: Minimo valore dello slider

en: Slider starts at the middle position
it: Lo slider parte in posizione mediana

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Some Question have been disabled
it: Alcune domande sono state disabilitate

en: Some URL description
it: Descrizione URL

en: Some example answer option
it: Esempio di opzione di risposta

en: Some example subquestion
it: Esempio di sotto-domanda

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
it: Alcuni semplici suggerimenti per creare il vostro primo questionario

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
it: Qualcuno potrebbe stare tentando di utilizzare la tua sessione di LimeSurvey (Si sospetta un attacco CSRF). Se hai appena cliccato su un collegamento maligno, si prega di segnalare questo problema all'amministratore di sistema.

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
it: Spiacente, non vi sono tipi di domanda supportati per questa indagine.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
it: Spiacente, le tue risposte hanno ecceduto la quota stabilita per questa indagine.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
it: Il modulo LDAP non è presente nella configurazione PHP

en: Sorry, no more files can be uploaded!
it: Spiacente, non si possono caricare ulteriori files!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
it: Spiacente, solo le estensioni %s sono permesse!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
it: Spiacente, solo i file %s possono essere caricati per questa domanda!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
it: Spiacente, il file (%s) caricato é piú grande che il peso permesso di %s KB.

en: Sorry, there was an error uploading your file
it: Spiacente. c'è stato un errore nel caricamento del file.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
it: Spiacente, questa tipo di file (%s) non è permesso

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %s KB are allowed.
it: Spiacente, questa tipo di file é troppo grande. Solo file fino a %s sono permessi

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
it: Spiacente, questo file é troppo grande. Solo i file sotto i %s KB sono permessi.

en: Sorry. There is no matching survey.
it: Spiacente. Non è stata trovata alcuna indagine corrispondente.

en: Sort answers alphabetically
it: Ordina le risposte in modo alfabetico

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Sort the answer options alphabetically
it: Ordina le opzioni di risposta in modo alfabetico

en: Source table:
it: Tabella sorgente:

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanish (Chile)
it: Spagnolo (Cile)

en: Spanish (Mexico)
it: Spagnolo (Messicano)

en: Specify how array-filtered sub-questions should be displayed
it: Specifica la modalità di visualizzazione delle sotto-domande filtrate (filtro array)

en: Square root
it: Radice quadrata

en: Standard Fields
it: Campi standard

en: Standard Files:
it: Documenti Standard:

en: Standard deviation
it: Deviazione standard

en: Start HTML Editor in a Popup Window
it: Mostra HTML editor in finestra popup

en: Start Language:
it: Lingua base:

en: Start at Token ID:
it: Incomincia dall'ID dell'identificativo n.:

en: Start date/time:
it: Data/ora d'inizio:

en: Start language
it: Linguaggio di partenza

en: Started but not yet completed
it: Iniziato ma non completato

en: Starting from:
it: Inizia da:

en: Starting in 1.92, variable names should only contain letters, numbers, and underscores; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
it: A partire dalla versione 1.92, i nomi delle variabili dovrebbero contenere solo lettere, numeri e trattino basso. Non devono iniziare con un numero. Questo nome di variabile è deprecato

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statistics Survey #%s
it: Statistiche indagine %s

en: Statistics URL
it: Statistiche del URL

en: Statistics report language
it: Opzioni dati in uscita

en: Status
it: Stato:

en: Step 1:
it: passo 1:

en: Step 2:
it: Passo 2:

en: Step value
it: Valore passo

en: Store the city?
it: Memorizza la città?

en: Store the country?
it: Salva la nazione?

en: Store the postal code?
it: Salva il codice postale?

en: Store the state?
it: Salva lo stato?

en: Straight
it: Tutti

en: Strip HTML and PHP tags from a string
it: Rimuovi tag HTML e PHP da una stringa

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
it: Striscia di spazi bianchi (o altri caratteri) da l'inizio e la fine di una stringa

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
it: Rimuovi gli spazi bianchi (o altri caratteri) dall'inizio di una stringa

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
it: Striscia di spazi bianchi (o altri caratteri) dalla fine di una stringa

en: Sub-question validation equation
it: Equazione di convalida della sotto-domanda

en: Sub-question validation tip
it: Suggerimento di convalida della sotto-domanda

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Submission date
it: Data di invio

en: Submit
it: Invia

en: Submit Your Survey.
it: Invia il tuo questionario.

en: Submit your answers
it: Invia le tue risposte.

en: Submit your survey.
it: Invia il la tua indagine.

en: Subquestion
it: Sotto-domanda

en: Subquestion:
it: Sotto-domanda:

en: Subquestions
it: Sotto-domande

en: Subquestions were successfully saved.
it: Sotto-domande salvate con successo.

en: Subtotals based on displayed questions
it: Subtotali basati sulle domande visualizzate

en: Success
it: Complimenti

en: Success!
it: Successo!

en: Successfully created token entries
it: Nuovi identificativi creati con successo

en: Sum
it: Somma

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the criteria (arg op value)
it: Somma il numero di domande con risposta nella lista che soddisfano i criteri (valore arg op)

en: SuperAdministrator
it: SuperAmministratore

en: Support this project - Donate to
it: Supporta questo progetto: Dona a

en: Survey
it: Indagine

en: Survey  Logic File
it: File con le logiche dell'indagine

en: Survey Access
it: Accesso all'indagine

en: Survey Administrator
it: Amministratore dell'indagine:

en: Survey Format is %s:
it: Il formato dell'indagine è %s:

en: Survey Has Been Deactivated
it: L'indagine è stata disattivata.

en: Survey ID %d saved at %s
it: Il ID %d dell'indagine é stato salvato come %s

en: Survey ID %d saved at %s (%s)
it: L'ID dell'indagine %d é stato salvato come %s (%s)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
it: L'ID dell'indagine  %d è stato salvato in %s e contiene %d record(s)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
it: L'ID %d dell'indagine salvato come %s, contiene %d record(s) (%s)

en: Survey ID:
it: ID dell'indagine:

en: Survey List Page
it: Pagina elenco indagini

en: Survey Quota
it: Quota del indagine

en: Survey URL
it: URL dell'indagine

en: Survey URL for language:
it: URL dell'indagine per linguaggio:

en: Survey activation
it: Attivazione indagine

en: Survey admin can choose
it: Amministratore indagine può scegliere

en: Survey bounce email:
it: Email di rimbalzo dell'indagine:

en: Survey cannot be activated yet.
it: L'indagine non può essere ancora attivata.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
it: L'indagine non può essere attivata: non hai i permessi per attivarla oppure non vi sono domande.

en: Survey content
it: Contenuto del questionario

en: Survey copy summary
it: Riepilogo copia indagine

en: Survey could not be actived.
it: Impossibile attivare l'indagine.

en: Survey could not be created because it did not have a title
it: L'indagine non può essere creata in quanto non è stato inserito un titolo

en: Survey could not be updated
it: Impossibile aggiornare l'indagine

en: Survey currently active
it: Indagine attiva

en: Survey deletion
it: Rimozione indagine

en: Survey does not pass consistency check
it: L'indagine non è coerente

en: Survey expiration date
it: Data di scadenza dell'indagine

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
it: L'indagine è stata attivata. Le tabelle dei risultati sono state create con successo.

en: Survey import summary
it: Riepilogo importazione indagine

en: Survey locale settings
it: Impostazioni locali per il questionario

en: Survey logic file for current question
it: File con le logiche dell'indagine per la domanda corrente

en: Survey logic file for current question group
it: File con le logiche dell'indagine per il gruppo di domande corrente

en: Survey mode is set to %s:
it: La modalità dell'indagine è impostata a %s:

en: Survey name (ID)
it: Nome dell'indagine (ID)

en: Survey name (ID):
it: Nome dell'indagine (ID):

en: Survey permissions
it: Permessi dell'indagine

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
it: I permessi dell'indagine per tutti gli utenti di questo gruppo sono stati aggiornati con successo.

en: Survey permissions were successfully updated.
it: I permessi dell'indagine sono stati aggiornati con successo.

en: Survey preview only for administration users
it: Anteprima dell'indagine per gli utenti amministratori

en: Survey properties
it: Proprietà indagine

en: Survey quotas
it: Quote dell'indagine

en: Survey registration confirmation
it: Conferma registrazione all'indagine on line

en: Survey security
it: Sicurezza indagine

en: Survey settings
it: Impostazioni dell'indagine

en: Survey settings were successfully saved.
it: Impostazioni dell'indagina salvate con successo.

en: Survey table name
it: Nome della tabella del questionario

en: Survey text elements successfully saved.
it: Elementi di testo dell'indagina salvati con successo.

en: Survey title
it: Titolo dell'indagine

en: Survey title and description
it: Titolo indagine e descrizione

en: Survey was successfully added.
it: L'indagine è stata salvata con successo.

en: Surveys
it: Indagini

en: Swedish
it: Svedese

en: Switch to closed-access mode
it: Passa alla modalità accesso-non pubblico

en: System overview
it: Panoramica sul sistema

en: TIP:
it: SUGGERIMENTO:

en: Table prefix
it: Prefisso di tabella

en: Take ownership
it: Assumi la proprietà

en: Tangent
it: Tangente

en: Target survey ID:
it: ID dell'indagine:

en: Tempdir %s is not writable
it: La directory temporanea %s non è scrivibile

en: Template %s not found, please review when activating.
it: Non è stato trovato il modello %s, rivedere quando è stato attivato.

en: Template '%s' does already exist.
it: Il modello '%s' esiste già.

en: Template '%s' was successfully deleted.
it: Il modello '%s' è stato cancellato con successo.

en: Template Editor
it: Gestione dei modelli (templates)

en: Template Preview:
it: Anteprima del modello:

en: Template Sample
it: Esempio di modello

en: Template could not be renamed to `%s`.
it: Impossibile rinominare il modello come `%s`.

en: Template editor mode
it: Modalità di tamplate editor

en: Template name
it: Nome modello

en: Template permissions were updated successfully.
it: Aggiornamento modelli avvenuto con successo.

en: Template preview image
it: Anteprima immagine del modello

en: Template:
it: Modello:

en: Terminate survey
it: Concludere l'indagine

en: Terminate survey with warning
it: Concludere l'indagine con avviso

en: Test This Survey
it: Prova indagine

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
it: Controlla se il tuo server ha SSL attivato cliccando su questo link.

en: Test survey
it: Prova indagine

en: Text [Help] (Tip)
it: Testo [Aiuto] (Suggerimento)

en: Text display
it: Visualizza testo

en: Text inputs
it: Inserimenti del testo

en: Text questions
it: Domande con testi

en: Thai
it: Tailandese

en: Thank you for completing this survey.
it: Grazie per aver completato il questionario.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
it: Grazie per la registrazione alla partecipazione al questionario.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
it: Grazie per avere salvato l'indagine che stai svolgendo. I seguenti dati possono essere utilizzati per riprendere il questionario e completarlo. Assicurati di salvare la tua password perché non possiamo recuperarla.

en: Thank you!
it: Grazie!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
it: L''avviso di tempo limite' rimarrà visibile per tot secondi (non verrà chiuso se l'impostazione viene lasciata vuota)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
it: Il secondo 'avviso di tempo limite' rimarrà visibile per tot secondi (non verrà chiuso se questa impostazione verrà lasciata vuota)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
it: Secondo messaggio da visualizzare come 'avviso di tempo limite' (un avviso di default verrà mostrato se verrà lasciato vuoto)

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
it: L'aggiornamento Comodo di LimeSurvey è una semplice procedura per aggiornare velocemente all'ultima versione di LimeSurvey.

en: The LimeSurvey database is being upgraded
it: Il database LimeSurvey è stato aggiornato

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
it: Le opzioni di risposta saranno distribuite attraverso il numero di colonne qui impostate

en: The answer to the security question is incorrect.
it: La risposta alla domanda di sicurezza non è corretta

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
it: Le risposte devono soddisfare questi criteri del filtro dell'array:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
it: Le risposte devono soddisfare questi criteri di validità:

en: The database defined in config.php does not exist.
it: Il database indicato nel file congfig.php non esiste.

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
it: L'esportazione del database è disponibile solo per database MySQL. Per altri tipi di database è necessario utilizzare le opportune procedure di backup.

en: The email address is not valid.
it: Indirizzo email non valido.

en: The email address is not valid. Please leave the email field blank or give a valid email address.
it: Questo indirizzo email non è valido. Per favore, lascia vuoto il campo email oppure fornisci un indirizzo email valido.

en: The email you used has already been registered.
it: L'indirizzo e-mail che hai inserito è già registrato.

en: The email you used is not valid. Please try again.
it: L'indirizzo e-mail che hai inserito non è corretto. Prova di nuovo.

en: The entry was assigned the following record id:
it: E' stato assegnato il seguente ID:

en: The file has been successfuly uploaded.
it: Il file è stato caricato con successo.

en: The following answers should be deleted
it: Le seguenti risposte dovrebbero essere eliminate

en: The following assessments should be deleted
it: Le seguenti valutazioni-punteggi dovrebbero essere eliminate

en: The following conditions should be deleted
it: Le seguenti condizioni dovrebbero essere eliminate

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
it: I files che seguono verrano modificati o cancellati ma erano già stati modificati da qualcun altro.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
it: I files che seguono dovrebbero venire aggiunti ma esistono già. Ciò è assai insolito e può essere causa di problemi.

en: The following groups should be deleted
it: I seguenti gruppi dovrebbero essere eliminati

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
it: Le tabelle di vecchie risposte che seguono esistono e possono venire cancellate se non servono più:

en: The following old survey tables contain no responses and can be deleted:
it: I seguenti contenuti di vecchie tabelle di indagine non contengono risposte e possono essere eliminate:

en: The following old survey tables should be deleted because their parent survey no longer exists
it: Le tabelle di vecchie interviste che seguono possono venire eliminate perché le interviste genitrici non esistono più

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
it: Le seguenti vecchie tabelle di liste di identificatori  esistono e possono essere eliminate se non sono necessari:

en: The following old token tables contain no tokens and can be deleted:
it: Le seguenti tabelle di vecchi identificativi non contengono identificativi e possono essere eliminata:

en: The following old token tables could be restored:
it: Le seguenti tabelle di vecchi identificativi potrebbero essere ricaricate:

en: The following old token tables should be deleted because their parent survey no longer exists
it: Le seguenti tabelle di vecchi identificativi dovrebbero essere cancellate perché la loro indagine di appartenenza non esiste più

en: The following problems have been found:
it: Sono stati riscontrati i seguenti problemi:

en: The following questions should be deleted
it: Le seguenti domande dovrebbero essere eliminate

en: The following steps will be done by this update:
it: I seguesti passi saranno effettuati da questo aggiornamento:

en: The following survey language settings should be deleted
it: Le seguenti impostazioni della lingua delle indagini dovrebbero essere eliminate

en: The following surveys are available:
it: Le seguenti indagini sono disponibili:

en: The following surveys should be deleted
it: Le seguenti indagini dovrebbero essere eliminate

en: The handle is displayed at the middle of the slider (this will not set the initial value)
it: La maniglia viene mostrata in mezzo allo slider (ciò non imposterà il valore iniziale)

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
it: Le lingue del file di gruppo importato debbono comprendere almeno la lingua di base di questa indagine.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
it: Le lingue del file di domande importato debbono almeno comprendere la lingua base di questa indagine.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
it: Il massimo numero di file é stato caricato. Puó ritornare all'indagine.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
it: Messaggio da visualizzare come 'avviso di tempo limite' (un avviso di default verrà mostrato se lasciato vuoto)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
it: Il messaggio da visualizzare quando il tempo limite è scaduto (se lasciato vuoto verrà mostrato un messaggio di default)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
it: Il minimo numero di file no é stato caricato..

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
it: Il partecipante non può caricare un singolo file che superi la dimensione di:

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
it: La domanda non può essere aggiunta. Deve esser inserite almento un codice domanda.

en: The question group was deleted.
it: Gruppo domande eliminato

en: The record kept of your survey responses does not contain any identifying information about you unless a specific question in the survey has asked for this. If you have responded to a survey that used an identifying token to allow you to access the survey, you can rest assured that the identifying token is not kept with your responses. It is managed in a separate database, and will only be updated to indicate that you have (or haven't) completed this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses in this survey.
it: Il record delle risposte fornite non contiene alcuna informazione che ti identifichi a meno che non sia prevista, all'interno del questionario, qualche domanda che possa identificarti. Anche se hai risposto ad un questionario con identificativi di accesso non vi è alcun collegamento tra questi e le tue risposte. Gli identificativi sono gestiti in un differente database aggiornato solo per tener conto se hai completato o meno il questionario. Non vi è alcuna possibilità di collegare gli identificativi alle tue risposte.

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
it: La verifica della ridondanza cerca tabelle dimenticate dopo avere disattivato un'indagine. Si possono cancellare se non servono più.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the limesurvey/upload/surveys directory.
it: Non è stato possibile creare la cartella richiesta per salvare i file caricati. Per favore, controlla i permessi sui file nella cartella limesurvey/upload/surveys.

en: The responses table has been renamed to:
it: Il database delle risposte è stato rinominato:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
it: Le risposte di questa indagine non sono più disponibili tramite LimeSurvey.

en: The sum must be at least %s
it: La somma deve essere almeno %s

en: The sum must be at most %s
it: La somma deve essere al più %s

en: The sum must be between %s and %s
it: La somma deve essere compresa tra %s e %s

en: The sum must equal %s
it: La somma deve essere uguale a %s

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
it: La somma dei campi numerici devono esser maggiori di questo valore

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
it: L'indagine non può essere attivata prima di risolvere i problemi emersi

en: The survey identification number is invalid
it: Il numero di identificazione dell'indagine non è valido

en: The survey you selected does not exist
it: L'indagine selezionata è inesistente

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
it: Il messaggio di testo che viene mostrato nell'orologio di countdown durante il countdown

en: The token entry was successfully updated.
it: L'inserimento dell'identificativo è stato aggiornato con successo.

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
it: L'identificativo inserito non è valido o è già usato da un altro utente.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
it: L'identificativo inserito non è valido o è stato già usato.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
it: L'identificativo inserito non combacia con quello nella tua sessione.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
it: Le tabelle degli identificativi associate a questa indagine sono state rinominate:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
it: La tabella degli identificativi è stata eliminata e non sono più richiesti identificativi per accedere all'indagine.

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
it: Il server di aggiornamento parrebbe é attualmente occupato. Succede perloppiù se i file di aggiornamento necessari per una nuova versione sono stati preparati.

en: The user name already exists.
it: Il Nome utente già esiste.

en: The value of this variable can not be changed
it: Il valore di questa variabile non può essere cambiato

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
it: Ci sono %s entrate per default orfane que possono essere eliminate

en: There are %s orphaned question attributes.
it: Ci sono attributi di domande orfani %s.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
it: Ci sono %s entrate di quote orfane che possono essere eliminate.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
it: Ci sono impostazioni di quote di linuaggio orfane %s che possono essere eliminate.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
it: Ci sono %s  membri di quote che possono essere eliminati.

en: There are %s user attribute fields in this token table
it: Ci sono %s campi attributo utente in questa tabella identificativi

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
it: Troppe e-mail in attesa di essere spedite. Impossibile inviarle tutte insieme. Clicca sul seguente link per continuare a inviare i messaggi.

en: There are no groups available.
it: Non ci sono gruppi disponibili.

en: There are no label sets which match the survey default language
it: Non c'è un gruppo di etichette corrispondente alla lingua di default dell'indagine

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
it: Avete risposto a tutte le domande. Premete il bottone <Invia> per finire l'indagine

en: There are no questions in this survey
it: Non vi sono domande nel questionario

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
it: Ci sono ancora {EMAILCOUNT} e-mail in attesa di invio.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
it: Ci sono {NUMBEROFQUESTIONS} domande all'interno di questa indagine.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
it: Questa indagine è composta da {NUMBEROFQUESTIONS} domande.

en: There is 1 question in this survey
it: Vi è 1 domanda in questo questionario.

en: There is a LimeSurvey update available: Version %s
it: Esiste un'aggiornamento di LimeSurvey: Versione %s

en: There is already a recorded answer for this token
it: Vi è almeno una risposta registrata per questo rispondente

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
it: Esiste già una voce con lo stesso token nella tabella. Lo stesso token non può essere utilizzato in più voci.

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
it: Per ora non c'è alcuna versione più aggiornata disponibile per LimeSurvey

en: There is no matching saved survey
it: Non vi è alcun questionario salvato corrispondente ai dati inseriti

en: There is no matching survey.
it: Nessuna indagine corrispondente.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
it: C'è stato un problema nella cancellazione del modello '%s'. Verificare i permessi su file/directory.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
it: C'è stato un problema durante lo scaricamento del file di aggiornamento. Riavviare il processo di aggiornamento.

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
it: C'è stato un problema nel download del file da aggiornare. Riavviare il processo di aggiornamento.

en: There was an error on update check (%s)
it: C'è stato un errore durante l'aggiornamento. Verificare (%s)

en: There was an error using the Google API.
it: C'è stato un errore usando l' API di Google.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
it: Nessun messaggio e-mail da inviare. I messaggi non soddisfano i seguenti criteri:

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
it: Questo archivio ZIP contiene files di risorse non valide. Importazione non riuscita.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
it: Questo archivio ZIP contiene modelli non validi. Importazione non riuscita.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
it: Questo archivio contine un file PDF dell'indagine, il file queXML dell'indagine e il file queXF collegato al file XML che puó essere usato con queFX: http://quexf.sourceforge.net/ per la elaborazione delle indagini acquisite.

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
it: Il file non è un file di un gruppo etichette LimeSurvey. Importazione fallita

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
it: Il file non è un file di domande LimeSurvey. Importazione fallita.

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
it: Il file non è un file LimeSurvey. Importazione non riuscita.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
it: Il file non è un file di archivio ZIP valido. Importazione fallita

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
it: Questo file è troppo vecchio. Soltanto i files creati con LimeSurvey versione 1.50 (DBVersion 112) o versioni successive vengono supportati.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
it: Non è possibile fare l'upload di questo tipo di file.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
it: Questo gruppo non contiene domande. Devi aggiungere domande a questo gruppo prima di poterne vedere un'anteprima

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
it: Questa descrizione di gruppo è superficiale, ma molto importante

en: This group does not contain any question(s).
it: Questo gruppo non contiene alcuna domanda

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors
it: Questa gruppo, di per sé, non contiene errori di sintassi

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
it: Questa indagine non è accessibile al pubblico, è necessario fornire un identificativo valido. Prego contattare l'amministratore per l'assistenza.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
it: L'accesso a questa indagine è controllato. Per partecipare è necessario avere un identificativo valido.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
it: Esempio di descrizione dell'indagine. Può essere lungo a piacere.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
it: Questo non é un file XML di struttura del indaggio LimeSurvey valido.

en: This is some help text.
it: Questo è del testo d'aiuto.

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
it: Questa è la lingua base per l'indagine e non si può modificare in seguito. Si possono aggiungere più lingue dopo aver creato l'intervista.

en: This is the survey end message.
it: Questo è il messaggio di fine indagine

en: This is your personal statistic sheet for survey #%s
it: Ecco il foglio statistico personale per l'indagine #%s

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
it: Questo nome è già utilizzato in questa indagine. Bisogna utilizzare un nome univoco.

en: This name is reserved for a standard template.
it: Questo nome è risevato per i modelli standard

en: This option can't be set if Anonymous answers are used
it: Questa opzione non può essere attivata se le risposte sono anonime

en: This option can't be set if the `Anonymized responses` option is active.
it: Questa opzione non può essere attivata se la opzione `Risposte anonimizzate` é attiva

en: This participant opted out of this survey.
it: Questo partecipante ha scelto di rinunciare all'indagine.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
it: Questa operazione eliminerà l'indagine e tutti i relativi gruppi, domande, risposte e condizioni.

en: This question does not have a question 'type' set.
it: Per questa domanda non è stata impostata la 'tipologia'.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
it: Domanda condizionata. La condizione dipende da una domanda successiva.

en: This question has at least %s error(s)
it: Questa domanda ha almeno %s errore/i

en: This question is a multiple answer type question but has no answers.
it: Questa domanda è una domanda a scelta multipla senza risposte.

en: This question is a subquestion type question but has no configured subquestions.
it: Questa domanda necessita di sotto-domande, ma non ha nessuna sotto-domanda configurata.

en: This question is always shown.
it: Questa domanda viene sempre visualizzata.

en: This question is mandatory
it: Domanda obbligatoria

en: This question requires a second answer set but none is set.
it: Questa domanda richiede una seconda risposta, ma nessuna è stata definita

en: This question requires answers, but none are set.
it: Questa domanda richiede delle risposte, ma nessuna risposta è stata definita.

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors
it: Questa domanda, di per sé, non contiene errori di sintassi

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
it: Questa indagine consente una registrazione pubblica. E' necessario creare una tabella degli identificativi.

en: This survey does not seem to exist.
it: Questa indagine sembra non esistere.

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
it: L'indagine non contiene domande. Pertanto non può essere avviata o testata.

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
it: Questa indagine è associata ad una tabella di identificativi. Eliminando l'indagine si eliminano anche tutti gli identificativi. Si consiglia di esportare o fare il backup degli identificativi prima di eliminare l'indagine.

en: This survey has been deleted.
it: L'indagine è stata eliminata.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
it: L'indagine non è attiva. Non ci sono dati da visionare.

en: This survey is NOT anonymous.
it: Questa indagine NON è anonima.

en: This survey is active - click here to deactivate this survey.
it: Questa indagine è attiva - clicca qui per disattivare l'indagine.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (including any uploaded files) will be deleted. We recommend that you export the responses (and files) before deleting this survey.
it: Questa indagine è attiva ed esiste un database delle risposte. Eliminando l'indagine, saranno eliminate anche le risposte ed eventuali file caricati. Si consiglia di esportare le risposte (e i file) prima di eliminare l'indagine.

en: This survey is active but expired.
it: Indagine attiva ma tempo di presentazione scaduto.

en: This survey is active but has a start date.
it: Indagine attiva ma con una data di attivazione.

en: This survey is anonymous.
it: Questa indagine è anonima.

en: This survey is currently active.
it: Questa indagine è attiva.

en: This survey is currently not active
it: L'indagine non è attiva

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
it: L'indagine non è attiva. Clicca qui per attivare questa indagine.

en: This survey is currently not active.
it: Questa indagine al momento non è attiva.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
it: L'indagine non è attiva. Impossibile salvare le risposte.

en: This survey is no longer available.
it: Questa indagine non è  disponibile.

en: This survey is not active - no responses are available.
it: Indagine non attiva - nessuna risposta disponibile

en: This survey is not active, data entry is not allowed
it: Indagine non attiva, è impossibile inserire dati

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
it: L'indagine non è attiva. I partecipanti non potranno completare l'indagine

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
it: L'indagine non è attiva. Impossibile salvare le risposte

en: This survey is not yet started.
it: Indagine non è stata ancora attivata.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
it: Indagine attiva. Si può procedere con la registrazione delle risposte.

en: This survey's questions don't use conditions
it: Queste domande dell'indagine non usano condizioni

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
it: Queste indagini usano risposte anonime, percio non si possono aggiornare le risposte.

en: This variable is not declared until a later page
it: Questa variabile non è dichiarata fino ad una pagina successiva

en: This variable name has already been used.
it: Il nome della variabile è già stato usato

en: This will replace the existing text. Continue?
it: Questo rimpiazzerà il testo esistente. Vuoi preseguire?

en: Time difference (in hours):
it: Differenza temporale (in ore):

en: Time limit
it: Tempo limite

en: Time limit action
it: Azione al tempo limite

en: Time limit countdown message
it: Messaggio del countdown per tempo limite

en: Time limit disable next
it: Prossima disabilitazione per raggiunto tempo limite

en: Time limit disable prev
it: Tempo limite disattivato prev

en: Time limit expiry message
it: Il messaggio di scadenza del tempo limite

en: Time limit expiry message display time
it: Visualizzazione del'orario nel messaggio di scadenza del tempo limite

en: Time limit message CSS style
it: Foglio di stile CSS per il messaggio di tempo limite

en: Time limit timer CSS style
it: Foglio di stile CSS del timer per il tempo limite

en: Time remaining
it: Tempo rimanente

en: Time statistics
it: Statistiche sui tempi

en: Timer
it: Cronometro

en: Timings
it: Tempi

en: Timings will be saved.
it: Tempi saranno salvati.

en: Timings will not be saved.
it: I tempi di completamento non verranno salvati

en: Tip to show user describing the question validation equation.
it: Suggerimento per l'utente che descrive l'equazione di convalida della domanda

en: Tip to show user describing the sub-question validation equation.
it: Suggerimento per l'utente che descrive l'equazione di convalida della sotto-domanda

en: Title
it: Titolo

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
it: Per rimanere anonimo, prego usare uno pseudonimo come nome utente, inoltre un indirizzo email non e richiesto.

en: To:
it: A:

en: Token
it: Identificativo

en: Token ID
it: ID dell'Identificativo

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
it: Descrizione attributi dell'identivicativo sono stati aggiornati con successo.

en: Token attribute: %s
it: Attributo dell' identificativi:%s

en: Token code
it: Identificativo

en: Token code for this participant
it: Identificativo per questo partecipante

en: Token control
it: Gestione identificativi

en: Token database administration options
it: Opzioni del  Database amministrazione identificativi

en: Token export options
it: Opzioni esportazione idenfivicativo

en: Token fields
it: Campi del indentificatore

en: Token file upload
it: File del identificatore é stato caricato

en: Token has been deleted.
it: Identificativo eliminato.

en: Token length
it: Lunghezza del codice identificativo

en: Token management
it: Gestione degli identificativi

en: Token mismatch
it: Token non corretto/allineato

en: Token status:
it: Stato identificativo:

en: Token summary
it: Sommario degli identificativi

en: Token table could not be created.
it: La tabella degli identificativi non può essere creata.

en: Token:
it: Identificativo:

en: Tokens
it: Identificativi

en: Tokens available
it: Identificativi disponibili

en: Tokens have not been initialised for this survey.
it: Gli identificativi non sono stati attivati.

en: Tokens problem - token table missing
it: Problema con identificativi - mancanza della tabella identificativa

en: Tools
it: Strumenti

en: Total
it: Totale

en: Total Errors
it: Errori totali

en: Total Imported files
it: Totale dei files importati

en: Total invitations sent
it: Totale inviti inviati

en: Total number of files
it: Numero totale di files

en: Total numbers of sent reminders
it: Numero totale di promemoria inviati

en: Total opted out
it: Totale rinunce

en: Total records imported:
it: Totale dei record importati:

en: Total records in survey
it: Record totali nell'indagine

en: Total records in survey:
it: Record totali nell'indagine:

en: Total records in this token table
it: Numero totale record in questa tabella degli identificativi

en: Total responses:
it: Totale risposte:

en: Total size of files
it: Dimensione totale dei files

en: Total surveys completed
it: Totale questionari completati

en: Total time
it: Tempo totale

en: Total with no unique Token
it: Totale senza identificativo unico

en: Total:
it: Totale:

en: Track pages within survey
it: Numera le pagine all'interno dell'indagine

en: Transfer the user's surveys to:
it: Trasferisci le indagini dell'utente a:

en: Translate survey
it: Traduci l'indagine

en: Translate to
it: Traduci in

en: Tried to pop value off of empty stack
it: Tentativo di estrarre un valore da uno stack vuoto

en: Try again
it: Prova di nuovo

en: Try to submit again
it: Ripetere l'inserimento

en: Try with a bigger token length.
it: Fai un tentativo con un numero maggiore di ampiezza del codice identificativo.

en: Turkish
it: Turco

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
it: Scrivi il nome  e la password che hai utilizzato per salvare il questionario.

en: Type:
it: Tipologia:

en: UJIS for Windows Japanese
it: UJIS Windows Giapponese

en: URL description
it: Descrizione URL

en: URL description:
it: Descrizione URL:

en: URL for a respondent to opt-out this survey
it: URL per il rispondente che rinuncia a questa indagine

en: URL of the survey
it: URL dell'indagine

en: Un-quotes a quoted string
it: Rimuove virgolette ad una stringa virgolettata

en: Unable to create directory `%s`.
it: Impossibile creare la cartella `%s`.

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
it: Impossibile valutare l'operatore binario - meno di 2 elementi sullo stack

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
it: Impossibile valutare l'operatore unario - nessun elemento sullo stack

en: Unable to insert record into survey table:
it: Impossibile inserire il record nella tabella dell'indagine:

en: Unable to insert record into timings table
it: Impossibile inserire il record nella tabella dei tempi

en: Unbalanced equation - values left on stack
it: Equazione non bilanciata - ci sono valori rimasti sullo stack

en: Uncertain
it: Non so

en: Unchanged
it: Non cambiato

en: Uncheck all
it: Deseleziona tutto

en: Undefined Function
it: Funzione non definita

en: Undefined function
it: Funzione non definita

en: Undefined variable
it: Variabile non definita

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unsupported number of arguments: %s
it: Numero di parametri non supportato: %s

en: Unsupported syntax
it: Sintassi non supportata

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Group
it: Aggiorna gruppo

en: Update User Group
it: Aggiorna gruppo utente

en: Update available: %s
it: Aggiornamento disponibile: %s

en: Update condition
it: Aggiorna condizione

en: Update key: Valid
it: Aggiornamento chiave: Valido

en: Update of Label Set failed
it: Aggiornamento del gruppo di etichette non riuscito

en: Update scenario
it: Aggiorna scenario

en: Update server busy
it: Aggiorna server occupato

en: Update token attribute descriptions
it: Aggiorna descrizione attributi dell'identificativo

en: Update token attributes
it: Aggiungi attributi degli identificativi

en: Update token entry
it: Modifica identificativo

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
it: Il file da aggiornare non è scrivibile (%s). Correggere opportunamente i suoi permessi.

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Updating token attribute descriptions failed:
it: Aggiornamento della descrizione attributi dell'identificativo fallito:

en: Upload CSV File
it: Upload File CSV

en: Upload LDAP entries
it: Carica le immissioni LDAP

en: Upload a file:
it: Upload  di un documento:

en: Upload files
it: Caricamento di file

en: Upload your files
it: Caricamento dei tuoi file

en: Uploaded CSV file successfully
it: File CSV caricati con successo

en: Uploaded Resources Management
it: Gestione risorse caricato

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
it: I file Set di etichette devono avere una estensione .lsl

en: Uploaded template file
it: Carica il file del modello

en: Uploading
it: Caricando

en: Uploading LDAP Query
it: Caricamento Query LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
it: Maiuscolo il primo carattere di ogni parola in una stringa

en: Use CAPTCHA for
it: Usa CAPTCHA per

en: Use HTML format for token emails?
it: Uso il formato HTML per inviare via email i token?

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
it: Usare dropbox (liste a cascata) al posto del popup calendario

en: Use all/manage templates
it: Gestione modelli

en: Use checkbox layout
it: Usa checkbox layout

en: Use default
it: Usa il default

en: Use dropdown boxes
it: Usa le caselle a discesa

en: Use dropdown boxes instead of list of radio buttons
it: Usa dropdown (liste a cascata) invece che la lista di radio buttons

en: Use global settings
it: Usa impostazioni generali

en: Use mapping service
it: Usare servizio di mappa

en: Use same default value across languages:
it: Usa lo stesso valore di default per tutte le lingue:

en: Use settings below
it: Usa le impostazioni sotto

en: Use slider layout
it: Usa il layout tipo slider

en: Used/free space for file uploads
it: Spazio usato/libero per caricamento di file

en: User
it: Utente

en: User Group
it: Gruppo utente

en: User Group added.
it: Gruppo utenti aggiunto

en: User Groups
it: Gruppi utente

en: User added.
it: Nome utente aggiunto

en: User control
it: Gestione utenti

en: User data
it: Dati utente

en: User group successfully added!
it: Gruppo utenti aggiunto con successo!

en: User name and password do not match!
it: Nome utente e password non coincidono!

en: User name and/or email not found!
it: Nome utente e/o e-mail non trovati!

en: User name invalid!
it: Nome utente non valido!

en: User name:
it: Nome utente:

en: User permissions were updated successfully.
it: I permessi utente sono stati aggiornati con successo.

en: User registration at '%s'
it: Registrazione dell'utente entro %s

en: Username
it: Nome utente

en: Username already exists.
it: Il Nome utente già esiste.

en: Users
it: Utenti

en: Uses left
it: Numero di utilizzi residui

en: Uses left:
it: Numero di utilizzi residui:

en: VALIDATION:
it: CONVALIDA:

en: Valid from
it: Valido dal

en: Valid until
it: Valido fino

en: Validation:
it: Convalida:

en: Value
it: Valore

en: Value range allows missing
it: L'intervallo di valori consente i valori mancanti

en: Version
it: Versione

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
it: Il file di versione (%s) non è scrivibile. Impostare correttamente i permessi sul file.

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: View Question
it: Vedi domanda

en: View Saved but not submitted Responses
it: Visualizza risposte salvate ma non inviate

en: View This Record
it: Mostra dati

en: View response ID %d
it: Vedi risposta ID %d

en: View response URL
it: Visualizza URL risposta

en: View response details
it: Visualizza dettagli risposta

en: View statistics
it: Vedi statistiche

en: View stats
it: Vedi statistiche

en: View summary of all available fields
it: Vista  di tutti  i campi disponibili

en: View the statistics for this survey.
it: Visualizza le statistiche di questa 'indagine

en: View/Update last response
it: Mostra/Aggiorna ultime risposte

en: View/read
it: Vedi/leggi

en: Viewing response (ID %s)
it: Modifica/Vedi risposta (ID %s)

en: Visit our website!
it: Visita il nostro sito web!

en: Warn and move on
it: Fare attenzione e procedere

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning!
it: Attenzione!

en: Warning: Before turning on HTTPS,
it: Attenzione, Prima di attivare HTTPS,

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
it: Attenzione: Si debbono aggiornare il seguenti files/directories ma i loro permessi sono impostati in sola lettura.

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
it: Attenzione: si sta ancora usando la password di default (\"password\"). E' fortemente consigliato cambiare la password e rifare il login.

en: Warnings
it: Attenzione

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
it: Siamo spiacenti ma a causa di un errore il tuo file non é stato salvato. Una email é stata inviata per avvisare l'amministratore dell'indagine.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
it: Spiacenti Non hai i permessi per eliminare questa indagine!

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
it: Spiacenti, ma non hai il permesso di compiere questa operazione.

en: We are sorry but your session has expired.
it: Spiacenti ma la sessione è scaduta.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
it: Si consiglia di esportare l'indagine dalla pagina di amministrazione generale prima di eliminarla.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
it: Raccomandiamo, prima di procedere, di esportare l'intera indagine (schermata principale di amministrazione).

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
it: Si raccomanda che questi files possano venire rimpiazzati dalla procedura di aggiornamento.

en: Welcome %s!
it: Benvenuto %s!

en: Welcome Page
it: Pagina benvenuto

en: Welcome and end text
it: Testo di benvenuto e testo finale

en: Welcome message:
it: Messaggio di benvenuto:

en: Welcome to %s!
it:  Benvenuto %s!

en: Welcome to LimeSurvey Setup!
it: Benvenuto nel setup di LimeSurvey

en: Welcome to the ComfortUpdate
it: Benvenuti all'Aggiornamento Comodo

en: Welcome to this sample survey
it: Benvenuto in questa indagine di esempio

en: Welcome:
it: Messaggio di benvenuto:

en: Welsh
it: Gallese

en: When an imported record matches an existing record ID:
it: Quando un record importato corrisponde ad un record esistente con ID:

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
it: Testando i permessi sul file sono emersi uno o più problemi. Verificare tutti i messaggi di errore precedenti e apportare le necessarie correzioni prima di andare avanti.

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
it: Verificando l'installazione sono stati trovati uno o più problemi. Controllare tutti i precedenti messaggi di errore ed effettuare le correzioni prima di andare avanti.

en: When you deactivate a survey all the data entered in the original table will be moved elsewhere, and when you activate the survey again, the table will be empty. You will not be able to access this data using LimeSurvey any more.
it: Disattivando l'indagine tutti i dati inseriti verranno spostati in una nuova tabella. Quando l'indagine verrà nuovamente attivata la tabella corrispondente risulterà vuota ed i dati persi non saranno più accessibili con  LimeSurvey.

en: Width of text input box
it: Larghezza della input box testuale

en: Width of the map in pixel
it: Larghezza della mappa in pixel

en: Windows Arabic
it: Windows Arabo

en: Windows Baltic
it: Windows Baltico

en: Windows Central European
it: Windows Europa centrale

en: Windows Cyrillic
it: Windows Cirillico

en: X-Scale
it: Asse-X

en: Y-Scale
it: Asse-Y

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Sì

en: Yes (Forced by the system administrator)
it: Sì (forzato dall'amministratore del sistema)

en: Yes - Delete Them!
it: Sì - Eliminali!

en: Yes - slider with emoticon
it: Si - cursore con emoticono

en: Yes - stars
it: Si- stelle

en: Yes/No
it: Sì/No

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
it: Stai per cancellare tutte le condizioni di tutte le domande di questa indagine

en: You are about to delete this survey
it: Eliminare questa indagine?

en: You are not a participant in this survey.
it: Non hai i permessi per attivare questa indagine!

en: You are not allowed dump the database!
it: Non hai i permessi per fare il dump del database!

en: You are not allowed export a label set!
it: Non hai i permessi per esportare un gruppo etichette!

en: You are not allowed to activate this survey!
it: Non hai i permessi per attivare questa indagine!

en: You are not allowed to add a group to this survey!
it: Non hai i permessi per aggiungere un gruppo a questo questionario!

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
it: Non hai i permessi per aggiungere nuove domande a questo questionario!

en: You are not allowed to browse responses!
it: Non sei abilitato a vedere le risposte!

en: You are not allowed to change user data!
it: Non ti è consentito cambiare il tuo nome utente!

en: You are not allowed to change your own permissions!
it: Non ti è consentito cambiare i tuoi permessi!

en: You are not allowed to create new surveys!
it: Non hai i permessi per creare una nuova indagine!

en: You are not allowed to deactivate this survey!
it: Non hai i permessi per disattivare questa indagine!

en: You are not allowed to delete this group!
it: Non hai i permessi per eliminare questo gruppo !

en: You are not allowed to delete this survey!
it: Non hai i permessi per eliminare questa indagine!

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
it: Non hai i permessi per modificare i gruppi in questo questionario!

en: You are not allowed to edit this survey!
it: Non hai i permessi per modificare questo questionario!

en: You are not allowed to import a group!
it: Non hai i permessi per importare un gruppo!

en: You are not allowed to import a survey!
it: Non hai i permessi per importare una indagine!

en: You are not allowed to order groups in this survey!
it: Non hai i permessi per ordinare i  gruppi in questo questionario!?

en: You are not allowed to perform this operation!
it: Non sei abilitato a compiere questa operazione!

en: You are not allowed to set assessment rules!
it: Non sei abilitato a definire regole di valutazione!

en: You are not allowed to to import a question!
it: Non hai i permessi per importare una domanda!

en: You can import all old responses with the same amount of columns as in your active survey. YOU have to make sure, that this responses corresponds to the questions in your active survey.
it: Si possono importare tutte le vecchie risposte se hanno lo stesso numero di colonne dell'indagine attiva. Dovete essere ASSOLUTAMENTE sicuri che queste risposte corrispondano esattamente alla struttura della indagine attiva.

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
it: Puoi lasciare questo in bianco, e automaticamente generare identificativi usando 'Generare identificativi'

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
it: Puoi caricare un questionario precedentemente salvato da questa schermata.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
it: Si può passare alla modalità di accesso-non pubblico inizializzando la tabella degli identificativi con il pulsante qui sotto.

en: You can update %smanually%s or use the %s
it: Si può aggiornare %smanualmente%s o usare il %s

en: You can upload %s under %s KB each.
it: Puoi caricare %s sotto %s KB ognuno.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
it: Tu puoi usare le seguenti credenziali per collegarti al sito :

en: You can't copy a question if the survey is active.
it: Non puoi copiare la domanda se l'indagine è attiva.

en: You can't delete a standard template.
it: Non puoi cancellare un modello standard.

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
it: Non si può importare un gruppo che non supporta la lingua base dell'indagine corrente.

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
it: Non si può importare una domanda che non supporta la lingua base dell'indagine corrente.

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
it: Non si può importare risposte che non supportano la lingua base dell'indagine corrente.

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
it: Non si può importare un gruppo di etichette che non supporta la lingua base dell'indagine corrente.

en: You can't rename a standard template.
it: Non puoi rinominare un modello standard.

en: You can't reorder question groups if the survey is active.
it: Non puoi riordinare i gruppi di domande se l'indagine è attiva.

en: You can't reorder question groups if there is only one group.
it: Non puoi riordinare i gruppi di domande se esiste solo un gruppo.

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
it: Non puoi salvare le modifiche dato che la directory del modello non è scrivibile.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
it: Non è possibile usare risposte Anonimizzate quando la persistenza delle risposte è basata sui identificativi

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
it: Non puoi aggiungere/eliminare sotto-domande o modificare i soui codici perché l'indagine è attiva.

en: You cannot delete the last answer option.
it: Non puoi cancellare l'ultima opzione di risposta.

en: You cannot delete the last subquestion.
it: Non puoi eliminare l'ultima sotto-domanda.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
it: Non puoi procedere fino a che non inserisci un testo per una o più domande

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
it: Non puoi rimuovere questo item in quanto almeno una lingua deve essere presente nelle impostazioni.

en: You did not provide a name
it: Non hai inserito il nome

en: You did not provide a password
it: Non hai inserito la password

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
it: Non avete la libreria Freetype installata . Per visualizzare i grafici correttamente è richiesta la libreria  Freetype.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
it: Non avete la libreria GD installata. Per visualizzare i grafici correttamente è richiesta la libreria GD.

en: You don't have permission to delete this entry.
it: Non hai il permesso di cancellare questo inserimento.

en: You don't have the permission to activate tokens.
it: Spiacenti, ma non hai il permesso per attivare gli identificativi

en: You have already completed this survey.
it: Hai già completato il questionario.

en: You have been already removed from this survey.
it: Siete già stati rimossi da questa indagine.

en: You have been successfully removed from this survey.
it: Siete stati rimossi con successo da questa indagine.

en: You have completed %s%% of this survey
it: Hai completato il  %s%% del questionario

en: You have completed answering the questions in this survey.
it: Hai completato le risposte alle domande presenti nel questionario.

en: You have exceeded you maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again
it: Avete superato il limite massimo di tentativi di accesso di login. Aspettare %d minuti prima di tentare di nuovo

en: You have not provided a survey identification number
it: Non hai inserito un numero di identificazione dell'indagine

en: You have not selected a question
it: Non hai selezionato alcuna domanda

en: You have not selected a survey
it: Nessuna indagine selezionata

en: You have not selected a survey for data-entry.
it: Non è stata selezionata nessuna indagine per l'inserimento dei dati.

en: You have not selected a survey to browse.
it: L'indagine non è stata selezionata.

en: You have not selected a survey to delete
it: Non è stato selezionata alcuna indagine da eliminare

en: You have selected not to use any bounce settings
it: Hai selezionato non usare nessuna impostazione di rimbalzo

en: You have to enter user name and email.
it: Scrivi il nome utente e l'indirizzo e-mail.

en: You have to login first.
it: Devi prima effettuare il login.

en: You have to select at least one label set.
it: Devi selezzionare almeno un set di etichette

en: You logged in successfully.
it: Login effettuato con successo

en: You may register for this survey if you wish to take part.
it: Registrati, se desideri partecipare a questa indagine.

en: You must be registered to complete this survey
it: Per partecipare a questa indagine devi essere registrato.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
it: Si devono impostare dei corretti permessi in scrittura su questi files prima di poter andare avanti. Se non si è sicuri contatattare l'amministratore di sistema per istruzioni.

en: You must supply a name for this saved session.
it: Devi fornire un nome per questa sessione da salvare.

en: You must supply a password for this saved session.
it: Devi fornire una password per questa sessione da salvare.

en: You need an update key to run the comfort update. During the beta test of this update feature the key \"LIMESURVEYUPDATE\" can be used.
it: Serve una chiave di aggiornamento per effettuare l'aggiornamento comodo. Durante il periodo di prova per questa versione di aggiornamento si può adoperare la chiave \"LIMESURVEYUPDATE\"

en: You need to add answer options to this question
it: E' necessario inserire delle opzioni di risposta a questa domanda

en: You need to add question groups
it: E' necessario aggiungere un gruppo domande

en: You need to add questions
it: E' necessario aggiungere delle domande

en: You need to add subquestions to this question
it: E' necessario inserire delle sotto-domande a questa domanda

en: You need to upload %s more files for this question.\nAre you sure you want to exit?
it: Lei ha bisogno di caricare %s piú file per questa domanda.\nÉ sicuro di voler uscire?

en: You should have a great time doing this
it: Attenzione l'operazione comporta lunghi tempi di elaborazione

en: You should note the name of this table in case you need to access this information later.
it: Non dimenticare il nome di questo database per poter accedere in seguito alle informazioni in esso contenute.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
it: Attivare una indagine solo dopo aver inserito tutti i dati e quando non sono necessarie ulteriori modifiche.

en: Your Assessment
it: La tua valutazione

en: Your Choices
it: Le tue scelte

en: Your DB and any changed files will be backed up.
it: Verrà effettuata una copia di sicurezza del database e dei files modificati

en: Your Email
it: Indirizzo e-mail

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
it: L'installazione di LimeSurvey viene testata se l'aggiornamento può avvenire correttamente.

en: Your Ranking
it: La tua classifica

en: Your answer
it: La tua risposta

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
it: Il tuo browser riporta che esso è stato usato precedentemente per rispondere a questa indagine. Stiamo resettando la sessione in modo che si possa ripartire dall'inizio.

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
it: Le condizioni non possono essere aggiunte! Assicurati di aver selezionato una domanda ed una risposta.

en: Your data should be imported now, the data.frame is named \"data\", the variable.labels are attributes of data (\"attributes(data)\$variable.labels\"), like for foreign:read.spss.
it: I tuoi dati possono esser importati ora, il data.frame è nominato \"data\", la variable.labels sono attributi dei dati (\"attributes(data)\$variable.labels\"), come per  foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
it: I tuoi dati ora possono essere importati

en: Your inbox is empty.
it: La vosta casella è vuota.

en: Your passwords do not match.
it: Le password non coincidono.

en: Your personal settings
it: Tue impostazioni personali

en: Your personal settings were successfully saved.
it: Le tue impostazioni di accesso personali sono state salvate con successo.

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
it: Le risposte non sono state perse e sono state inviate all'amministratore di sistema. Verranno inserite nel database in un secondo momento.

en: Your responses table will be renamed to:
it: La tabella delle risposte verrà rinominata con nome:

en: Your responses were successfully saved.
it: Le vostre risposte sono state salvate con successo

en: Your selected database name is:
it: Il database selezionato si chiama:

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
it: La tua indagine può esportare gli identificativi associati a ciascuna risposta. Seleziona gli altri campi che desideri esportare.

en: Your survey contains more than 255 columns of responses. Spreadsheet applications such as Excel are limited to loading no more than 255. Select the columns you wish to export in the list below.
it: La tua indagine contiene più di 255 colonne di risposte. I Fogli di Calcolo come Excel non ne prevedono più di 255. Seleziona le colonne che desideri esportare nella lista qui sotto

en: Your survey responses have been recorded.
it: Le risposte dell'indagine sono state salvate.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
it: Le tue risposte sono state salvate. Riceverai un e-mail di conferma. Assicurati di salvare la tua password perché non possiamo recuperarla.

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
it: Le risposte dell'indagine non sono state salvate. L'indagine non è ancora attiva.

en: Your survey was successfully saved.
it: Il questionario è stato memorizzato con successo.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
it: I questionario sarà salvato con il nome e la password prescelti; potrà successivamente essere completato registrandosi con con lo stesso nome e password.

en: Your time to answer this question has expired
it: Il tempo limite per rispondere è scaduto

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
it: Il tempo per rispondere a questa domanda è scaduto. Rimane {TIME}.

en: Your token seems to be valid but can be used only during a certain time period.
it: Il tuo identificativo sembra esser valido ma può essere usato solamente durante un certo periodo

en: Your update key is invalid and was removed.
it: La vostra chiave d'aggiornamento non è valida ed è stata rimossa.

en: Your user data for accessing %s
it: I vostri dati utente per accedere %s

en: Zoom level
it: Livello zoom

en: and
it: e

en: because
it: perché

en: but not having already completed the survey
it: ma non ha ancora completato l'indagine

en: check if this link works.
it: controlla se questo collegamento funziona

en: checked
it: selezionato

en: copy_of_
it: copia_di_

en: cp1252 West European
it: cp1252 Europa occidentale

en: digit:       source(\"%s\", encoding = \"UTF-8\")        on the R command window
it: scrivi:      source(\"%s\", encoding = \"UTF-8\")         nella finestra di comando R

en: equals
it: uguale

en: having a token
it: ha un token

en: having a valid email address
it: Indirizzo e-mail valido

en: having already completed the survey
it: ha già completato l'indagine

en: hours
it: ore

en: minitab method
it: Metodo minitab

en: mins
it: min

en: not checked
it: non selezionato

en: not having been sent an invitation already
it: Non essendo già stato inviato un messaggio di invito

en: or
it: o

en: queXML Survey XML Format (*.xml)
it: queXML - Indagine Formato XML (*.xml)

en: quota language settings
it: quota Impostazioni di lingua

en: quota members
it: Quota partecipanti

en: responses
it: Risposte

en: seconds
it: secondi

en: selected
it: selezionato

en: table
it: tabella

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
it: questa è una e-mail automatica per notificare che un utente è stato creato per te nel seguente sito '%s'.

en: timings
it: tempi

en: to
it: a

en: until
it: fino

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
it: visitare il seguente  http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php per maggiori informazioni

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
it: libreria zip non sopportata da PHP, Importazione files ZIP disabilitata
