quexs - en to sv translation catalogue (433 entries)

en:  Extension
sv:  Till&auml;gg

en:  on
sv:  fr&aring;n

en:  till
sv:  tills

en:  unassigned case(s) available within the specified call restrictions
sv:  Ej tilldelade intervjuer tillgängliga inom de specificerade samtalsbegränsningar

en: % Complete
sv: % färdigt

en: Accept appointment from
sv: Acceptera &aring;terkontakt fr&aring;n

en: Accidental hang up or temporary phone problem
sv: R&aring;kade l&auml;gga p&aring;

en: Add Timezone
sv: L&auml;gg till tidszon

en: Add a Timezone:
sv: L&auml;gg till tidszon:

en: Add a client
sv: L&auml;gg till klient

en: Add a sample to this questionnaire:
sv: L&auml;gg till kontakter till denna enk&auml;t

en: Add an operator
sv: L&auml;gg till en intervjuare

en: Add clients to the system
sv: L&auml;gg till klienter i systemet

en: Add new phone number
sv: L&auml;gg till ett nytt telefonnummer

en: Add new phone number (with area code, eg 0398761234):
sv: L&auml;gg till ett nytt telefonnummer (med riktnummer, tex. 0264569600

en: Add note
sv: L&auml;gg till kommentar

en: Add operators to the system
sv: L&auml;gg till intervjuare i systemet

en: Add pre fill
sv: L&auml;gg till fyll i f&ouml;rv&auml;

en: Add quota
sv: L&auml;gg till kvot

en: Add report
sv: L&auml;gg till rapport

en: Add respondent
sv: L&auml;gg till kontaktperson

en: Add row
sv: L&auml;gg till rad

en: Add row quota
sv: L&auml;gg till rad kvot

en: Add sample
sv: L&auml;gg till kontakter

en: Add shifts
sv: L&auml;gg till skift

en: Add shifts in your Time Zone
sv: L&auml;gg till skift i din tidszon

en: Add this phone number
sv: L&auml;gg till detta telefonnummer

en: Add this respondent
sv: L&auml;gg till denna kontaktperson

en: Adding a client here will allow them to access project information in the client subdirectory. You can assign a client to a particular project using the
sv: L&auml;gga till en klient h&auml;r ger dom tillg&aring;ng till projekt information i klient mappen. Du kan tilldela en klient ett specifikt projekt genom att anv&auml;nda

en: Administer instruments with Limesurvey
sv: Administrera instrument f&ouml;r enk&auml;ter

en: All appointments (with times displayed in your time zone)
sv: Alla &aring;terkontakter (med visad tid i din tidszon)

en: Answered
sv: Besvarat

en: Answering machine
sv: Telefonsvarare

en: Answering machine - Not a household
sv: Telefonsvarare - Inte hush&aring;ll

en: Appointment
sv: &Aring;terkontakt

en: Appointment List
sv: &Aring;terkontaktlista

en: Appointment error
sv: Error &aring;terkontakt

en: Appointment made
sv: &Aring;terkontakt skapad

en: Appointments
sv: &Aring;terkontakter

en: Arrow for expanding or contracting
sv: Pil f&ouml;r att expandera eller dra ihop

en: Assign client to Questionnaire
sv: Tilldela klienter till enk&auml;ter

en: Assign clients to questionnaires
sv: Tilldela klienter till enk&auml;ter

en: Assign operators to Skills
sv: Tilldela intervjuare r&auml;ttigheter

en: Assign operators to questionnaires
sv: Tilldela intervjuare till enk&auml;ter

en: Assign outcome
sv: Tilldela resultat

en: Assign outcomes to cases
sv: Tilldela resultat till intervju

en: Assign samples to questionnaires
sv: Tilldela kontakter till enk&auml;t

en: Assign this case to operator
sv: Tilldela denna intervju till en intervjuare

en: Assign this case to operator (will appear as next case for them)
sv: Tilldela denna intervju till en intervjuare (kommer upp som n&auml;sta intervju f&ouml;r dom)

en: Assigned questionnaires:
sv: Tilldelade fr&aring;geformul&auml;r:

en: Auto prioritise
sv: Automatisk prioritering

en: Availability
sv: Tillg&auml;nglighet

en: Availability groups
sv: Tillg&auml;nglighetsgrupper

en: Availability groups not defined for this questionnaire
sv: Tillg&auml;ngligehtsgrupper inte definierade f&ouml;r denna enk&auml;t

en: Begin the manual recording now...
sv: P&aring;b&ouml;rja manuell inspelning nu...

en: Beginning recording...
sv: Startar inspelning...

en: Broken appointment (Implicit refusal)
sv: Bruten &aring:terkontakt (v&auml;gran)

en: Business number
sv: F&ouml;retagsnummer

en: Business, government office, other organization
sv: F&ouml;retag

en: Call
sv: Ring

en: Call Answered
sv: Kontaktperson svarade

en: Call History List
sv: Samtalshistorik

en: Call List
sv: Samtalslista

en: Call attempts made
sv: Antal samtalsf&ouml;rs&ouml;k

en: Call automatically ended with outcome: Complete
sv: Samtal automatiskt slutade med resultatet: Klar

en: Call automatically ended with outcome: Complete - End case
sv: Samtal automatiskt slutade med resultatet: Klar - avsluta intervju

en: Call history
sv: Samtalshistorik

en: Call list
sv: Samtalslista

en: Call restrictions:
sv: Samtalsbegr&auml;nsning:

en: Call state
sv: Samtalstillst&aring;nd

en: Call time
sv: Samtalstid

en: Call/Hangup
sv: Ring/l&auml;gg på

en: Calling the supervisor, you may close this window
sv: Ringer chefen, du kan nu st&auml;nga detta f&ouml;nster

en: Calls
sv: Samtal

en: Calls p/h
sv: Samtal/h

en: Cancel edit
sv: Avbryt redigering

en: Case History List
sv: Historiklista intervjuer

en: Case ID
sv: Intervju ID

en: Case Notes
sv: Intervju kommentarer

en: Case does not exist
sv: Intervju finns ej

en: Case id
sv: Intervju ID

en: Case id:
sv: Intervju ID:

en: Case not yet started in Limesurvey
sv: Intervju inte p&aring;b&ouml;rjad &auml;nnu i projektet

en: Case notes
sv: Intervju kommentarer

en: Cases by outcome
sv: Intervjuer genom resultat

en: Change outcome
sv: &Auml;ndra resultat

en: Click here to call the supervisor's phone. Otherwise close this window
sv: Klicka h&auml;r f&ouml;r att ringa chefen. Annars st&auml;ng detta f&ouml;nster

en: Click here to enable and begin system wide case sorting
sv: Klicka h&auml;r f&ouml;r att aktivera och starta sortering av intervjuer i hela systemet

en: Click to unassign
sv: Klicka f&ouml;r att ta bort tilldelning

en: Code value
sv: Kod v&auml;rde

en: Complete
sv: Klar

en: Completed sort
sv: Sortering klar

en: Completions
sv: Intervjuer

en: Completions on the previous shift
sv: Intervjuer p&aring; f&ouml;reg&aring;ende skift

en: Completions p/h
sv: Intervjuer/h

en: Completions per hour
sv: Intervjuer per timme

en: Completions this shift
sv: Intervjuer detta skift

en: Completions this time on the previous shift
sv: Intervjuer denna g&aring;ng j&auml;mf&ouml;rt med f&ouml;reg&aring;ende skift

en: Contact Rate 1
sv: Kontakt rank 1

en: Contact details
sv: Kontaktinformation

en: Contact phone
sv: Telefon

en: Could not add
sv: Kunde ej l&auml;gga till

en: Count
sv: R&auml;kna

en: Create Questionnaire
sv: Skapa enk&auml;t

en: Create a new questionnaire
sv: Skapa ny enk&auml;t

en: Create an instrument in Limesurvey
sv: Skapa nytt instrument

en: Create new report for this shift
sv: Skapa ny rapport f&ouml;r detta skift

en: Create new respondent:
sv: Skapa ny kontaktperson

en: Current completions:
sv: Aktuella intervjuer:

en: Current outcome
sv: Nuvarande resultat

en: Current outcome:
sv: Aktuellt resultat:

en: Current shifts available:
sv: Aktuella skift finns:

en: Currently no quotas
sv: F&ouml;r tillf&auml;llet inga kvoter

en: Data output
sv: Skriv ut data

en: Date
sv: Datum

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Day
sv: Dag

en: Definite Appointment - Other
sv: &Aring;terkontakt - Annan person

en: Definite Appointment - Respondent
sv: &Aring;terkontakt - Kontaktperson

en: Delete
sv: Radera

en: Delete this appointment
sv: Radera denna &aring;terkontakt

en: Describe this quota
sv: Beskriv denna kvot

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disconnected
sv: Fr&aring;nkopplad

en: Disconnected number
sv: Bortkopplat nummer

en: Display Appointments
sv: Visa &aring;terkontakter

en: Do not leave a message, please hang up
sv: L&auml;mna ej n&aring;got meddelande, v&auml;nligen l&auml;gg på

en: Done
sv: Klar

en: Download Call History List
sv: Ladda ned Samtalshistorik

en: ERROR: Cannot find questionnaires with LimeSurvey ID's
sv: FEL: Kan inte hitta enk&auml;ten med token ID

en: ERROR: No questionnaires assigned to you
sv: Fel: Ingen enk&auml;t tilldelad till dig

en: ERROR: No shifts at this time
sv: Fel: Inga skift just nu

en: ERROR: No tokens table defined for LimeSurvey questionnaire
sv: FEL: Ingen token table definierad f&ouml;r enk&auml;ten

en: ERROR: Quota reached for this question
sv: FEL: Kvot fylld f&ouml;r denna fr&aring;ga

en: ERROR: There are no cases available that fall within call restrictions
sv: FEL: Det finns inga intervjuer tillg&auml;ngliga som faller inom samtalsrestriktioner

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit appointment
sv: Redigera &aring;terkontakt

en: Edit instrument in Limesurvey
sv: Redigera instrument i Limesurvey

en: Edit report for this shift
sv: Redigera rapport f&ouml;r detta skift

en: Edit respondent selection instrument in Limesurvey
sv: Redigera kontaktperson i Limesurvey

en: Effectiveness
sv: Effektivitet

en: Enable
sv: Aktivera

en: End
sv: Slut

en: End Time
sv: Sluttid

en: End call with outcome: Accidental hang up
sv: Avsluta samtal med resultatet: R&aring;kade l&auml;gga p&aring;

en: End call with outcome: Answering machine Message left
sv: Avsluta samtal med resultatet: L&auml;mnat meddelande p&aring; telefonsvararen

en: End call with outcome: Answering machine No message left
sv: Avsluta samtal med resultatet: Ej l&auml;mnat meddelande p&aring; telefonsvararen

en: End call with outcome: Business answering machine
sv: Avsluta samtal med resultatet: Telefonsvarare

en: End call with outcome: Business number
sv: Avsluta samtal med resultatet: F&ouml;retagsnummer

en: End call with outcome: Complete
sv: Avsluta samtal med resultat: Klar

en: End call with outcome: No answer (ring out or busy)
sv: Avsluta samtal med resultatet: Inget svar (samtal eller upptagen)

en: End call with outcome: No eligible respondent (person never available on this number)
sv: Avsluta samtal med resultatet: Ingen giltig kontaktperson (personen finns inte p&aring; detta nummer)

en: End call with outcome: No eligible respondent (person not available on this number)
sv: Avsluta samtal med resultatet: Ingen giltig kontaktperson (personen finns inte tillg&auml;nglig p&aring; detta nummer)

en: End call with outcome: Non contact (person not currently available on this number: no appointment made)
sv: Avsluta samtal med resultatet: Ingen kontakt

en: End call with outcome: Out of sample (already completed in another mode)
sv: Avsluta samtal med resultatet: Slut p&aring; test (redan slutf&ouml;rt via annan)

en: End call with outcome: Quota filled
sv: Avsluta samtal med resultatet: Kvot fylld

en: End call with outcome: Refusal by respondent
sv: Avsluta samtal med resultatet: Kontaktperson v&auml;grade

en: End call with outcome: Refusal by unknown person
sv: Avsluta samtal med resultatet: V&auml;gran av ok&auml;nd person

en: End case
sv: Avsluta &auml;rende

en: End of work
sv: Slut p&aring; arbete

en: End time
sv: Sluttid

en: End work
sv: Avsluta jobb

en: Enter a reason for this outcome before completing this case:
sv: Ange en anledning till detta resultat innan du avslutar detta &auml;rende:

en: Enter report for this shift
sv: Ange rapport f&ouml;r detta skift

en: Enter the details for creating the quota:
sv: Ange informationen f&ouml;r att skapa kvoten:

en: Error importing file. Please try again
sv: Fel vid import av filen. V&auml;nligen f&ouml;rs&ouml;k igen

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: Close window
sv: Error: St&auml;ng f&ouml;nster

en: Extension
sv: Till&auml;gg

en: Failed to complete sort
sv: Misslyckades med att slutf&ouml;ra sortering

en: Fax/data line
sv: Fax/data

en: First name:
sv: F&ouml;rnamn:

en: Friday
sv: Fredag

en: Get a new case
sv: G&ouml;r en ny intervju

en: Go Back
sv: Tillbaka

en: Go back
sv: G&aring; tillbaka

en: Go back to work
sv: G&aring; tillbaka till arbete

en: Hangup
sv: L&auml;gg på

en: Hangup when calling the supervisor
sv: L&auml;gg p&aring; n&auml;r du ringer chefen

en: Hard Refusal, Other
sv: H&aring;rd v&auml;gran, annan person

en: Hard Refusal, Respondent
sv: H&aring;rd v&auml;gran, Kontaktperson

en: Household-level refusal
sv: V&auml;gran f&ouml;retagsniv&aring;

en: Import: Select file to upload
sv: Importera: V&auml;lj fil att importera

en: Info
sv: Information

en: Is the operator a normal interviewer?
sv: &Auml;r intervjuaren en normal intervjuare?

en: Is the operator a refusal converter?
sv: &Auml;r intervjuaren en v&auml;gran omvandlare

en: Is the operator a supervisor?
sv: &Auml;r intervjuaren en chef

en: Kill signal sent: Please wait...
sv: D&ouml;d signal skickad: V&auml;nligen v&auml;nta

en: Kill the running process
sv: D&ouml;da process

en: Known respondent refusal
sv: V&auml;gran kontaktperson

en: Last  name:
sv: Efternamn:

en: Limesurvey links:
sv: Enk&auml;t l&auml;nkar

en: Log entry
sv: Loggpost

en: Log id
sv: Logg ID

en: MISSED
sv: MISSADE

en: Miscellaneous - Unavailable for a week
sv: &Ouml;vrigt - Ej tillg&auml;nglig f&ouml;r en vecka

en: Modify
sv: &Auml;ndra

en: Modify case outcome
sv: &Auml;ndra intervju resultat

en: Modify operator skills
sv: &Auml;ndra intervjuar r&auml;ttigheter

en: Modify report
sv: &Auml;ndra rapport

en: Modify responses for this case
sv: &Auml;ndra svar f&ouml;r detta &auml;rende

en: Monday
sv: M&aring;ndag

en: Monitor system wide case sorting
sv: &Ouml;vervaka hela systemet intervju sortering

en: Name
sv: Namn

en: Name for questionnaire:
sv: Namn p&aring; enk&auml;t:

en: No VoIP
sv: Ingen VoIP

en: No answer
sv: Inget svar

en: No appointments made
sv: Inga &aring;terkontakter gjorda

en: No call
sv: Inga samtal

en: No call available
sv: Inga samtal tillg&auml;ngliga

en: No calls ever made
sv: Inga samtal genomf&ouml;rda

en: No calls for this questionnaire
sv: Inga samtal gjorda f&ouml;r denna enk&auml;t

en: No calls for this quota
sv: Inga samtal f&ouml;r denna kvot

en: No calls for this sample
sv: Inga samtal f&ouml;r denna kontakt

en: No calls made
sv: Inga samtal gjorda

en: No calls made for this project
sv: Inga samtal gjorda f&ouml;r detta projekt

en: No calls made for this shift
sv: Inga samtal gjorda f&ouml;r detta skift

en: No case
sv: Ingen intervju

en: No case available
sv: Ingen intervju tillg&auml;nglig

en: No cases with this outcome
sv: Inga intervjuer med detta resultat

en: No eligible respondent
sv: Inte r&auml;tt kontaktperson

en: No future appointments scheduled
sv: Inga framtida &aring;terkontakter schemalagda

en: No future shifts scheduled
sv: Inga framtida skift schemalagda

en: No labels defined for this question
sv: Ingen rubrik definierad f&ouml;r denna fr&aring;ga:

en: No more numbers to call
sv: Inga fler nummer att ringa

en: No notes
sv: Inga kommentarer

en: No operator
sv: Ingen intervjuare

en: No previous shift
sv: Inga f&ouml;reg&aring;ende skift

en: No shift
sv: Inga skift

en: No shifts for this project
sv: Inga skift f&ouml;r detta projekt

en: Non contact
sv: Ingen kontakt

en: None
sv: Ingen

en: Not Answered
sv: Inte besvarat

en: Not attempted or worked
sv: Inte p&aring; jobbet

en: Not called
sv: Ej ringd

en: Not on a call
sv: Inte i samtal

en: Not on a call, so not beginning a recording
sv: Inte i ett samtal, p&aring;b&ouml;rja inte en inspelning

en: Not yet called
sv: Inte ringd &auml;nnu

en: Note
sv: Kommentar

en: Notes
sv: Kommentarer

en: Now modify case outcome
sv: Nu &auml;ndra intervjuresultat

en: Number
sv: Nummer

en: Number called
sv: Uppringt nummer

en: Number of cases
sv: Antal intervjuer

en: Number to call:
sv: Nummer att ringa:

en: Operator
sv: Intervjuare

en: Operator Performance
sv: Intervjuare statistik

en: Operator call outcomes
sv: Intervjuar samtalsresultat

en: Operator list
sv: Intervjuarelista

en: Operator management
sv: Intervjuare hanterare

en: Operator performance
sv: Intervjuare statistik

en: Operator who called
sv: Intervjuare som ringde

en: Other, Referred to Supervisor (Eligible)
sv: Annat, h&auml;nvisad till handledare (Kvalificerad)

en: Other, Referred to Supervisor (Unknown eligibility)
sv: Annat, h&auml;nvisad till handledare (ok&auml;nt Kvalificering)

en: Out of sample
sv: Slut p&aring; kontakter

en: Outcome
sv: Resultat

en: Outcome of last process run (if any)
sv: Resultatet av f&ouml;rra processen k&ouml;r (om n&aring;gon)

en: Performance
sv: Prestanda

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Please click on:
sv: V&auml;nligen klicka på:

en: Please select a questionnaire
sv: V&auml;nligen v&auml;lj en enk&auml;t

en: Please select a quota
sv: V&auml;lj en kvot

en: Please select a sample
sv: V&auml;nligen v&auml;lj kontakter

en: Please select a shift
sv: V&auml;nligen v&auml;lj ett skift

en: Please wait for this call to answer before attempting to call the supervisor
sv: V&auml;nta f&ouml;r detta samtal att svara innan du f&ouml;rs&ouml;ker ringa handledaren

en: Please wait till you have ended this call to call the supervisor
sv: V&auml;nligen v&auml;nta tills du avslutat detta samtal f&ouml;r att ringa till handledare

en: Press the call button to dial the number for this appointment:
sv: Tryck p&aring; samtalsknappen f&ouml;r att ringa numret f&ouml;r denna &aring;terkontakt:

en: Process is already closed (eg. server was rebooted) - click here to confirm
sv: Processen &auml;r redan st&auml;ngd (t.ex. server startas om) - klicka h&auml;r f&ouml;r att bekr&auml;fta

en: Project
sv: Projekt

en: Project information
sv: Projektinformation

en: Questionnaire
sv: Fr&aring;geformul&auml;r

en: Questionnaire Outcomes
sv: Enk&auml;t resultat

en: Questionnaire for testing only?
sv: Enk&auml;t f&ouml;r enbart test?

en: Questionnaire list
sv: Enk&auml;tlista

en: Questionnaire management
sv: Enk&auml;t hanterare

en: Questionnaire outcomes
sv: Enk&auml;t resultat

en: Quota
sv: Kvoter

en: Quota filled
sv: Kvot fylld

en: Quota management
sv: Kvothanterare

en: Quota not yet reached
sv: Kvot &auml;nnu inte n&aring;dd

en: Quota reached
sv: Kvot n&aring;dd

en: Quota report
sv: Kvot rapport

en: Rate
sv: Rank

en: Reasons:
sv: Orsak:

en: Reconnected
sv: Kopplas om

en: Record
sv: Spela in

en: Refusal Outcomes (respondent refused)
sv: V&auml;gran resultat (kontaktperson v&auml;grade)

en: Refusal Rate 1
sv: V&auml;gran rank 1

en: Registered
sv: Registrerad

en: Report
sv: Rapport

en: Reports for this shift
sv: Rapport f&ouml;r detta skift

en: Requesting
sv: Beg&auml;rande

en: Requesting call
sv: Beg&auml;r samtal

en: Requires coding
sv: Kr&auml;ver kodande

en: Respondent
sv: Kontaktperson

en: Respondent Dead
sv: Kontaktperson d&ouml;d

en: Respondent Selection - Answering machine
sv: Val kontaktperson - Telefonsvarare

en: Respondent Selection - Business answers
sv: Val kontaktperson - F&ouml;retagssvar

en: Respondent Selection - Call back
sv: Val kontaktperson - Ring tillbaka

en: Respondent Selection - Introduction
sv: Val kontaktperson - Introduktion

en: Respondent Selection - Project Introduction
sv: Val kontaktperson - Projektinledning

en: Respondent Selection - Project Quota End
sv: Kontaktperson val - Projekt kvot slut

en: Respondent Selection - Project end
sv: Kontaktperson val - Projekt slut

en: Respondent Selector
sv: Val kontaktperson

en: Respondent language problem
sv: Kontaktperson spr&aring;kproblem

en: Respondent:
sv: Kontaktperson:

en: Restart
sv: Starta om

en: Ringing
sv: Ringer

en: Sample
sv: Kontakter

en: Sample Remaining
sv: Kontakter kvar

en: Sample Used
sv: Anv&auml;nda kontakter

en: Sample call attempt
sv: Kontakt samtalsf&ouml;rs&ouml;k

en: Sample call attempts report
sv: Kontakt samtalsf&ouml;rs&ouml;ksrapport

en: Sample id
sv: Kontakt ID

en: Sample status
sv: Kontaktstatus

en: Samples selected for this questionnaire
sv: Kontakter valda f&ouml;r denna enk&auml;t

en: Saturday
sv: L&ouml;rdag

en: Saturdays
sv: L&ouml;rdagar

en: Save changes to restriction times
sv: Spara &auml;ndringar f&ouml;r restriktionstider

en: Save changes to shifts
sv: Spara &auml;ndringar f&ouml;r skift

en: Search the sample
sv: S&ouml;k kontakter

en: Search within this sample
sv: S&ouml;k inom dessa kontakter

en: Secs
sv: sekunder

en: Select a question for the quota
sv: V&auml;lj en fr&aring;ga f&ouml;r denna kvot

en: Select a question to pre fill
sv: V&auml;lj en fr&aring;ga att fylla i f&ouml;rv&auml;g

en: Select a respondent
sv: V&auml;lj en kontaktperson

en: Select case
sv: V&auml;lj intervju

en: Select groups to limit availability (Selecting none means always available)
sv: V&auml;lj grupp f&ouml;r att begr&auml;nsa tillg&auml;nglighet (Ingen vald menas alltid tillg&auml;ngliga)

en: Select limesurvey instrument:
sv: V&auml;lj enk&auml;tinstrument

en: Select phone number to dial:
sv: V&auml;lj telefonnummer att ringa:

en: Select phone number:
sv: V&auml;lj telefonnummer

en: Select sample:
sv: V&auml;lj kontakter:

en: Set a case outcome
sv: S&auml;tt &auml;rende resultat

en: Set an outcome for this call
sv: S&auml;tt resultat f&ouml;r detta samtal

en: Set outcome
sv: S&auml;tt resultat

en: Set priority
sv: S&auml;tt prioritet

en: Shift List
sv: Skiftlista

en: Shift end
sv: Skift slut

en: Shift from:
sv: Skift fr&aring;n:

en: Shift report
sv: Skift rapport

en: Shift reports
sv: Skift rapport

en: Shift start
sv: Skift start

en: Shifts
sv: Skift

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Soft Refusal, Other
sv: Mjuk v&auml;gran, annan person

en: Soft Refusal, Respondent
sv: Mjuk v&auml;gran, Kontaktperson

en: Sorry to bother you, I have called the wrong number
sv: F&ouml;rl&aring;t att jag st&ouml;rde, jag ringde fel nummer

en: Sorting cases process starting
sv: Sortering intervju som startar

en: Start REC
sv: Starta inspelning

en: Start Time
sv: Starttid

en: Start time
sv: Starttid

en: Stop REC
sv: Stoppa inspelning

en: Stop calling this sample when:
sv: Sluta ring denna kontakt n&auml;r:

en: Stop the manual recording now...
sv: Stoppa manuella inspelningen...

en: Stopping recording...
sv: Stoppar inspelning...

en: Successfully inserted
sv: Framg&aring;ngsrikt infogad

en: Sunday
sv: S&ouml;ndag

en: Supervisor
sv: Handledare

en: Supervisor functions
sv: Chefsfunktioner

en: System settings
sv: Systeminst&auml;llningar

en: System wide case sorting is periodically (via SYSTEM_SORT_MINUTES configuration directive) sorting cases on a system wide basis instead of finding the most appropriate case each time an operator requests a new case. This may increase performance where there are a large number of cases or complex quotas in place. If you are not experiencing any performance problems, it is not recommended to use this feature.
sv: Hela systemet intervju sortering &auml;r regelbundet (via SYSTEM_SORT_MINUTES konfiguration direktivet) sortering fall p&aring; ett system brett underlag ist&auml;llet f&ouml;r att hitta den l&auml;mpligaste intervju varje g&aring;ng en operat&ouml;r beg&auml;r ett nytt fall. Detta kan &ouml;ka prestandan d&auml;r det finns ett stort antal fall eller komplexa kvoter p&aring; plats. Om du inte upplever n&aring;gra prestandaproblem, &auml;r det inte rekommenderat att anv&auml;nda den h&auml;r funktionen.

en: Technical phone problems
sv: Tekniskt telefonproblem

en: Temporary Outcomes (normal cases)
sv: Tempor&auml;rt resultat (normal &auml;rende)

en: The appointment has been deleted. Now you must modify the case outcome
sv: &Aring;terkontakten har raderats. Nu m&aring;ste du &auml;ndra intervju resultatet

en: The code value to compare
sv: Kodv&auml;rdet som ska j&auml;mf&ouml;ras

en: The last call completed this call attempt
sv: Det sista samtalet avslutade detta uppringningsf&ouml;rs&ouml;k

en: The number of completions to stop calling at
sv: Antal intervjuer innan projektet ska brytas

en: The type of comparison
sv: Typen av j&auml;mf&ouml;relse

en: The value to pre fill
sv: V&auml;rdet som ska fyllas i f&ouml;rv&auml;g

en: There are
sv: Det &auml;r

en: There are no questionnaires assigned to you
sv: Det finns inga fr&aring;geformul&auml;r som tilldelats dig

en: There is no case currently available
sv: Det finns ingen intervju tillg&auml;nglig just nu

en: There may already be a client of this name
sv: Det kanske redan finns en klient med samma namn

en: This is how the story goes.
sv: Detta &auml;r hur historien g&aring;r.

en: This project
sv: Detta projekt

en: This report does not exist in the database
sv: Denna rapport existerar ej i databasen

en: This shift
sv: Detta skift

en: This task took
sv: Denna uppgift tog

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Time Zone:
sv: Tidszon:

en: Time on call
sv: Tid i samtal

en: To be coded
sv: Ska kodas

en: Tokens table exists for Limesurvey questionnaire:
sv: Token tabell existerar f&ouml;r enk&auml;t:

en: Top CPH
sv: H&ouml;gsta CPH

en: Top CPH for this shift
sv: H&ouml;gsta CPH f&ouml;r detta skift

en: Total completions
sv: Totalt intervjuer

en: Total sample
sv: Kontakter totalt

en: Total time
sv: Totaltid

en: Try calling the supervisor
sv: F&ouml;rs&ouml;ker ringa chefen

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Unregistered
sv: Oregistrerad

en: Unspecified Appointment - Other
sv: Eventuell &aring;terkontakt - Annan person

en: Unspecified Appointment - Respondent
sv: Eventuell &aring;terkontakt - Kontaktperson

en: Update Questionnaire
sv: Uppdatera enk&auml;t

en: Update case availability
sv: Uppdatera intervju tillg&auml;nglighet

en: Update centre information
sv: Uppdatera callcenter information

en: Update priorities
sv: Uppdatera prioriteringar

en: Use shift?
sv: Anv&auml;nda skift?

en: Username
sv: Anv&auml;ndarnamn

en: Value
sv: V&auml;rde

en: View operator performance
sv: Visa intervjuar statistik

en: View shift reports
sv: Visa skift rapport

en: VoIP Off
sv: VoIP Av

en: VoIP On
sv: VoIP p&aring;

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Work has ended. That is it
sv: Arbetet har avslutats.

en: Work history
sv: Arbetshistoria

en: Yes - Continue
sv: Ja, forts&auml;tt

en: Yes - Continue where we left off
sv: Ja - Forts&auml;tt d&auml;r vi slutade

en: You are not a valid client
sv: Du har inte ett giltigt klientcertifikat

en: You are:
sv: Du &auml;r:

en: You have been automatically logged out of work due to inactivity
sv: Du har automatiskt loggats ut fr&aring;n arbetet p&aring; grund av inaktivitet

en: You have not been assigned a case therefore cannot create an appointment
sv: Du har inte tilldelats ett &auml;rende kan d&auml;rför inte skapa ett m&ouml;te

en: You may now close this window
sv: Du kan nu st&auml;nga detta f&ouml;nster

en: You must select one and one only Primary Phone number
sv: Du m&aring;ste v&auml;lja ett prim&auml;rt telefonnummer

en: Your VoIP extension is not enabled. Please close this window and enable VoIP by clicking once on the red button that says 'VoIP Off'
sv: Din VoIP &auml;r inte aktiverat. St&auml;ng detta f&ouml;nster och starta VoIP genom att klicka en g&aring;ng p&aring; den r&ouml;da knappen som s&auml;ger "VoIP Off"

en: afternoon
sv: eftermiddag

en: closed
sv: st&auml;ngd

en: completions
sv: Intervjuer

en: evening
sv: kv&auml;ll

en: for
sv: f&ouml;r

en: from questionnaire:
sv: fr&aring;n enk&auml;t

en: morning
sv: f&ouml;rmiddag

en: offline
sv: Inte uppkopplad

en: on
sv: den

en: online
sv: Uppkopplad

en: open
sv: &ouml;ppen

en: queXS
sv: Find´Em

en: seconds
sv: sekunder

en: till
sv: tills

en: to display call script
sv: f&ouml;r att visa samtalsmanus

en: tool.
sv: verktyg.
