LimeSurvey 1.92 - en to hu translation catalogue (2453 entries)

en: %s duplicate records removed
hu: %s megkettőzött kérdés eltávolítva

en: %s field(s) were successfully added.
hu: %s mező hozzáadása sikerült.

en: %s lines had a mismatching number of fields.
hu: %s sornak nem volt megfelelő mezőszáma.

en: %s messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
hu: %s üzenet beolvasva, amiből %s visszatükrözésként volt megjelölve a rendszer által.

en: %s messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
hu: %s üzenet beolvasva, egyik sem volt megjelölve visszatükrözésként.

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
hu: %s választ és hozzá tartozó időzítést sikeresen importáltunk.

en: %s old response(s) were successfully imported.
hu: %s válaszat sikeresen importáltunk.

en: %s records imported
hu: %s bejegyzés importálva

en: %s records in CSV
hu: %s bejegyzés CSV-ben

en: %s records met minumum requirements
hu: %s bejegyzés betartotta a minimális követelményeket

en: %s records with invalid email address removed
hu: %s bejegyzés érvénytelen e-mail címmel eltávolítva

en: 'Other' Responses
hu: 'Egyéb' válaszok

en: 'Other:' comment mandatory
hu: 'Más:' megjegyzés kötelező

en: (Autodetect)
hu: (Automatikus felismerés)

en: (Iconv Library not installed)
hu: (Az Iconv library-t nem telepítették.)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
hu: (A címkekészletek nem kerültek importálásra, mivel nincs engedélye új címkekészleteket létrehozni.)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
hu: (Válasszon több címkét a Ctrl billentyűvel)

en: *Required
hu: *Szükséges

en: *This setting cannot be changed later!
hu: *Ez a beállítás később nem módosítható!

en: ...or import a question
hu: ...vagy kérdés importálása

en: 16 or up
hu: 16 fölött

en: 1st quartile (Q1)
hu: Első kvartilis (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
hu: Első határidő figyelmeztető CSS stílusa

en: 1st time limit warning message
hu: Első határidő figyelmeztető üzenet

en: 1st time limit warning message display time
hu: Első határidő figyelmeztető üzenet megjelenítési ideje

en: 1st time limit warning message timer
hu: Első határidő figyelmeztető üzenet időzítő

en: 2nd quartile (Median)
hu: Második kvartilis (medián)

en: 2nd time limit warning CSS style
hu: Második határidő figyelmeztető CSS stílusa

en: 2nd time limit warning message
hu: Második határidő figyelmeztető üzenet

en: 2nd time limit warning message display time
hu: Második  határidő figyelmeztető üzenet megjelenítési ideje

en: 2nd time limit warning message timer
hu: Második határidő figyelmeztető üzenet időzítő

en: 3-Click ComfortUpdate
hu: 3-Kattintás ComfortUpdate

en: 3rd quartile (Q3)
hu: Harmadik kvartilis (Q3)

en: 5 Point Choice
hu: 5 alternatívás feleletválasztás

en: 7bit Swedish
hu: 7bit svéd

en: <No default value>
hu: <Nincs alapértelmezett érték>

en: <no data>
hu: <nincsenek adatok>

en: A Note On Privacy
hu: Adatvédelmi megjegyzés

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
hu: Ennek a táblának a biztonsági másolata elkészült, és ezt a rendszergazda nézheti meg.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
hu: Ebből a táblából biztonsági mentés készül. A rendszergazda tudja majd elérni a mentést.

en: A database named "%s" already exists.
hu: A(z)  "%s" nevű adatbázis már létezik.

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
hu: Egy kérdéscsoport a CSV/SQL-fájlból nem ugyanahhoz a kérdőívhez tartozik. A kérdőív importálása félbeszakadt.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
hu: A kérdések indexe meg lesz jelenítve; a résztvevők ugorhatnak a kérdések között.

en: A token entry for the saved survey has been created too.
hu: A mentett kérdőívhez is készült egy zsetonbejegyzés.

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
hu: Egy zsetontáblázat elkészült a kérdőívhez és a régi zsetonok importálva voltak.

en: A token table has been created for this survey.
hu: Zsetontábla elkészült a kérdőívhez

en: A username was not supplied or the username is invalid.
hu: A felhasználónév nem volt megadva vagy a felhasználónév érvénytelen.

en: AND/OR Date is
hu: ÉS/VAGY dátum

en: ARMSCII-8 Armenian
hu: ARMSCII-8 örmény

en: Abbreviated headings
hu: Címsor-rövidítések

en: Absolute value
hu: Abszolút érték

en: Access
hu: Hozzáférés

en: Access denied!
hu: Hozzáférés megtagadva!

en: Action
hu: Tevékenység

en: Action to perform when time limit is up
hu: Elvégzendő művelet amikor lejár az idő

en: Actions
hu: Akciók

en: Activate Survey
hu: Kérdőív aktiválása

en: Activate this Survey
hu: A kérdőív aktíválása

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
hu: Aktíválja ezt ahhoz, hogy egy térképet jelenítsen meg a beviteli mező fölött, ahol a felhasználó egy helyszínt választhat

en: Active
hu: Aktív

en: Active surveys
hu: Aktív kérdőívek

en: Active token tables
hu: Aktív zsetontáblázatok

en: Add
hu: Hozzáad

en: Add Another Record
hu: Új rekord hozzáadása

en: Add Answer
hu: Új válasz hozzáadása

en: Add Group
hu: Csoport hozzáadása

en: Add New Question to Group
hu: Újabb kérdés hozzáadása a csoporthoz

en: Add New Quota
hu: Új kvóta hozzáadása

en: Add New User Group
hu: Új csoport hozzáadása

en: Add User
hu: Felhasználó hozzáadása

en: Add User Group
hu: Felhasználó-csoport hozzáadása

en: Add a new question
hu: Új kérdés hozzáadása

en: Add a prefix to the answer field
hu: Válaszmezőhöz előtag hozzáadása

en: Add a suffix to the answer field
hu: Válaszmezőhöz utótag hozzáadása

en: Add and edit conditions
hu: Feltétel hozzáadása és szerkesztése

en: Add another token entry
hu: Másik zsetonbejegyzés hozzáadása

en: Add condition
hu: Feltétel hozzáadása

en: Add dummy tokens
hu: Színlelt zsetonok hozzáadása

en: Add fields
hu: Mezők hozzáadása

en: Add new group to survey
hu: Új csoport hozzáadása a felméréshez

en: Add new token entry
hu: Új zsetonelem hozzáadása

en: Add or delete groups
hu: Kérdéscsoportot hozzáadni vagy kitörölni

en: Add or delete questions
hu: Kérdéseket kitörölni, vagy hozzáfűzni

en: Add or delete subquestions or change their codes
hu: Alkérdések hozzáadása, törlése vagy kódjaiknak cserélése

en: Add question group
hu: Kérdéscsoport hozzáadása

en: Add scenario
hu: Forgatókönyv hozzáadása

en: Add survey
hu: Kérdőív hozzáadása

en: Add token attributes
hu: Zsetontulajdonságok hozzáadása

en: Add token entry
hu: Zsetonbejegyzés hozzáadása

en: Add user
hu: Felhasználó hozzáadása

en: Add user group
hu: Felhasználó-csoport hozzáadása

en: Add user:
hu: Felhasználó hozzáadása:

en: Add, remove or edit answer options
hu: Válaszopciók hozzáadása, eltávolítása vagy módosítása

en: Adding User Group
hu: Felhasználói csoport hozzáadása folyamadban

en: Adding User to group
hu: Felhasználó hozzáadása a csoporthoz

en: Adding attribute fields failed:
hu: Tulajdonságmezők hozzáadása sikertelen volt:

en: Additional Languages
hu: További nyelvek

en: Admin Email:
hu: Admin E-mail:

en: Admin confirmation email body:
hu: Adminisztrátor megerősítő e-mail tartalma:

en: Admin confirmation email subject:
hu: Adminisztrátor megerősítő e-mail témája:

en: Admin notification email:
hu: Admin értesítési címe (e-mail):

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Administrator name:
hu: Adminisztrátor neve:

en: Administrator:
hu: Adminisztrátor:

en: After
hu: után

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
hu: Miután megnyomja a mentés gombot, bezárhatja ezt az ablakot, vagy folytathatja a válaszok kitöltését.

en: Albanian
hu: Albán

en: All
hu: Minden

en: All Group assessments meet consistency standards
hu: Minden csoportkiértékelés megfelel a konzisztencia-követelményeknek

en: All Survey (Total) assessments meet consistency standards
hu: Minden kérdőív (Összesen) kiértékelés konzisztens.

en: All answers are already selected in this quota.
hu: Minden választ kiválasztottunk már ebben a kvótában.

en: All answers meet consistency standards
hu: Minden válaszalternatíva konzisztens.

en: All conditions in this survey have been deleted.
hu: Minden logikai feltételt töröltünk ebben a kérdőívben

en: All conditions meet consistency standards
hu: Minden ugrási feltétel konzisztens.

en: All default values meet consistency standards
hu: Minden alapértelmezett érték betartja a konzisztencia szabályokat.

en: All groups meet consistency standards
hu: Minden kérdéscsoport konzisztens.

en: All in one
hu: Mindet egy lapon

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
hu: A felhasználó összes kérdőíve átkerült %s - hez.

en: All old survey tables meet consistency standards
hu: Minden régi kérdőívtáblázat betartja a konzisztencia szabályokat.

en: All old token tables meet consistency standards
hu: Minden régi zsetontáblázat betartja a konzisztencia szabályokat.

en: All question attributes meet consistency standards
hu: Minden kérdésattribútum konzisztens

en: All questions meet consistency standards
hu: Minden kérdés konzisztens.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
hu: A törölt nyelvhez tartozó összes kérdés, válasz stb. törlésre kerül. Biztos benne?

en: All quota language settings meet consistency standards
hu: Minden kvótanyelv betartja a konzisztencia szabályokat.

en: All quota members meet consistency standards
hu: Minden kvótatag betartja a konzisztencia szabályokat.

en: All quotas meet consistency standards
hu: Minden kvóta betartja a konzisztencia szabályokat.

en: All responses
hu: Ősszes felelet

en: All survey language settings meet consistency standards
hu: Minden kérdőív-nyelvbeállítás betartja a konzisztencia szabályokat.

en: All survey settings meet consistency standards
hu: Minden kérdőívbeállítás konzisztens.

en: All token entries have been deleted.
hu: Minden zsetonelemet töröltünk

en: All token entries have been set to 'Not invited'.
hu: Minden zsetonbejegyzés 'Nem meghívott'-ra volt állítva.

en: All token entries to whom a reminder email would apply
hu: Minen zsetonbejegyzés amelyre az emlékeztetés érvényes

en: All tokens
hu: Összes zseton

en: All unique token numbers have been removed.
hu: Minden egyedi zsetonszámot töröltünk

en: Allow editing answers after completion?
hu: Válaszok szerkesztésének engedélyezése befejezés után?

en: Allow only numerical input
hu: Csak számjegy bevitel megengedett

en: Allow only numerical input for 'Other' text
hu: Numerikus bemenet engedélyezése a 'Más' szöveghez

en: Allow public registration?
hu: Nyilvános regisztráció engedélyezése?

en: Allowed
hu: Engedélyezett

en: Allowed file types
hu: Engedélyezett fájltípusok

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
hu: Megengedett fájltípusok vesszővel elválasztva. pl.: pdf,doc,odt

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
hu: Ez a probléma akkor is előjöhet, amikor ön egyszerre több navigátor ablak/lapon dolgozik/szerkeszt LimeSurvey-ben.

en: Also you should export your responses before deactivating.
hu: Ezért javasoljuk, hogy a deaktiválás előtt exportálja adatait.

en: Always
hu: Mindig

en: Always hide this question
hu: Kérdés állandó rejtése

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
hu: A kérdőív elérésével kapcsolatos információkat az Ön által megadott e-mail címre elküldtük (rövidesen biztosan megkapja). A levélben lévő linkre kattintva a kérdőív kitöltését akár azonnal meg is kezdheti!

en: An email has been sent with details about your saved survey
hu: E-mailt küldtünk az elmentett kérdőívéről szóló részletekkel

en: An email with a generated password was sent to the user.
hu: Egy e-mailt küldtünk egy generált jelszóval a felhasználónak.

en: An email with your login data was sent to you.
hu: A bejelentkezési adataival elküldtünk egy e-mailt

en: An error occurred saving a response to survey id
hu: Hiba lépett fel a következő kérdőív rögzítésekor:

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
hu: Hiba történt a file feltöltése közben. Ezt valószínűleg hibás jogosultságok okozzák a(z) %s alkönyvtárban.

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
hu: Váratlan hiba következett be, válaszait nem sikerült rögzíteni.

en: Anonymized responses
hu: Anonimizált válaszok

en: Anonymized responses?
hu: Anonim válaszok?

en: Answer
hu: Válasz

en: Answer Codes
hu: Válasz kódok

en: Answer option
hu: Válaszopció

en: Answer options
hu: Válaszopciók

en: Answer options were successfully saved.
hu: Válaszopciók mentése sikerült.

en: Answer prefix
hu: Válasz előtag

en: Answer scale %s
hu: %s válaszskála

en: Answer suffix
hu: Válasz utótag

en: Answer width
hu: Válasz szélessége

en: Answer:
hu: Válasz:

en: Answered
hu: Megválaszolt

en: Answers
hu: Válaszok

en: Answers Cleared
hu: A válaszok törölve

en: Answers and tokens have been re-opened.
hu: Minden egyedi zsetonszámot töröltünk

en: Answers from previous questions
hu: Feleletek az előző kérdéstől

en: Answers from this response
hu: Feleletek ebboől a válaszból

en: Answers to this survey are anonymized.
hu: A válaszokat névtelenítettük.

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
hu: Nullás vagy üres válaszkód használata tilos, az ilyen válaszokat nem mentjük el.

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
hu: Válasz|Bal-csúszka-szöveg|Jobb-csúszka-szöveg elválasztó karakter

en: Apr
hu: Ápr

en: Arabic
hu: Arab

en: Arc cosine
hu: Arkusz koszinusz

en: Arc sine
hu: Arkusz szinusz

en: Arc tangent
hu: Arkusz tangens

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
hu: Biztosan vissza akarja állítani az összes választ 'nem megválaszolt'-ra?

en: Are you really sure you want to delete ALL token entries?
hu: Biztosan törölni akarja az ésszes zseton-bejegyzéseket?

en: Are you really sure you want to reset all invitation records to NO?
hu: Biztosan vissza akarja állítani a meghívókat NEM-re?

en: Are you sure you want to clear all your responses?
hu: Biztosan törölni akarja a válaszait?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
hu: Biztosan törölni akar minden bejegyzést?

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
hu: Biztos, hogy ezeket a feltételeket átmásolja a kiválasztott kérdésekhez?

en: Are you sure you want to delete all unique token strings?
hu: Biztosan törölni akarja az összes egyedi zsetonszámot?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
hu: Biztosan törölni akarja a kiválasztott bejegyzéseket?

en: Are you sure you want to delete this condition?
hu: Biztosan törölni akarja ezt a feltételt?

en: Are you sure you want to delete this entry?
hu: Biztosan törölni akarja ezt a bejegyzést?

en: Are you sure you want to delete this file?
hu: Biztosan törölni akarja a fájlt?

en: Are you sure you want to delete this template?
hu: Biztosan törölni akarja ezt a sablont?

en: Are you sure you want to regenerate the question codes?
    
    WARNING:
    This is safe if you only use the Conditions editor.
    
    HOWEVER, if you manually specified any relevance equations, regenerating the question codes will break all of that survey logic.
hu: Biztos benne, hogy újra akarja generálni a kérdés kódokat?
    
    FIGYLMEZTETÉS:
    Ez akkor biztonsságos, ha csak a Feltételek szerkesztőt használja.
    
    Máskülönben, ha kézzel specifikált relevancia egyezőségeket, a kérdés kódok újragenerálása tönkreteszi a kérdőív logikáját.

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
hu: Biztosan törölni akarja az egyedi zseton-számokat?

en: Are you sure?
hu: Biztos benne?

en: Arithmetic mean
hu: Számtani átlag

en: Array
hu: Sor

en: Array (10 Point Choice)
hu: Mátrix (10 alternatívás feleletválasztással)

en: Array (5 Point Choice)
hu: Mátrix (5 alternatívás feleletválasztással)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
hu: Sor (Növelés/Ugyanaz/Csökkentés)

en: Array (Numbers)
hu: Sor (Számok)

en: Array (Texts)
hu: Sor (Szövegek)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
hu: Mátrix (Igen/Nem/Nem tudom)

en: Array by column
hu: Sor oszloponként

en: Array dual scale
hu: Két skálás tömb

en: Array filter
hu: Mátrix szűrő

en: Array filter exclusion
hu: Sor szűrök kizárása

en: Arrays
hu: Sorok

en: Assessment details
hu: Kiértékelés részletei

en: Assessment group score
hu: Felmérőcsoport pontszám

en: Assessment heading
hu: Kiértékelés feljéce

en: Assessment rules
hu: Kiértékelési szabályok

en: Assessment value
hu: Kiértékelés értéke

en: Assessments
hu: Kiértékelések

en: At beginning
hu: Elejére

en: At end
hu: Végére

en: At least %d files must be uploaded for this question
hu: Legalább %d fájlt kell feltölteni ehhez a kérdéshez.

en: Attribute %s
hu: %s tulajdonság

en: Attribute field
hu: Tulajdonságmező

en: Attributes values from the participant's token
hu: Tulajdonságértékek a résztvevő zsetonjából

en: Auto
hu: Automatikus

en: Auto Translate
hu: Automatikus fordítás

en: Auto detect
hu: Automatikus felismerés

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
hu: Kizárólagos opció automatikus megjelölése ha az összes többi meg van jelölve

en: Auto-import of user failed!
hu: A felhasználó automatikus importálása sikertelen!

en: Autoload URL
hu: URL automatikus betoltése

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Automatically load URL when survey complete?
hu: URL betöltése automatikusan amikor a felmérés befejeződött?

en: Available label sets:
hu: Elérhető címkekészletek

en: Average
hu: Átlag

en: Average file size
hu: Átlagos fájlméret

en: Average interview time:
hu: Átlagos interú idő:

en: Average no. of files per respondent
hu: Átlagos fájl szám válaszadóként

en: Average size per respondent
hu: Átlagos méret válaszadónként

en: Back
hu: Vissza

en: Back to Response Import
hu: Vissza a Válaszimportálás menübe

en: Back to attribute field management.
hu: Vissza a tulajdonságmező kezeléshez.

en: Back to global settings
hu: Vizza a globális beállításokhoz

en: Back to main menu
hu: Visszatérés a főmenübe

en: Backup Entire Database
hu: Teljes adatbázis biztonsági mentése

en: Base language
hu: Alapértelmezett nyelv

en: Base language:
hu: Alapnyelv:

en: Basic admin notification
hu: Alapvető adminisztrátor értesítés

en: Basic email notification
hu: Alapszintű e-mail-értesítés

en: Basic email notification is sent to:
hu: Alap email értesítés küldve ide:

en: Basque
hu: Baszk

en: Before
hu: Visszaállítás

en: Belarusian
hu: Belorusz

en: Big5 Traditional Chinese
hu: Big5 hagyományos kínai

en: Binary pseudo charset
hu: Bináris álkarakterkészlet

en: Bosnian
hu: Bosnyák

en: Both rows and columns
hu: Sorok és oszlopok

en: Bounce Email:
hu: Másodlagos (lepattanó) e-mail cím:

en: Bounce processing
hu: Visszatükrözések feldolgozása

en: Bounce settings
hu: Tükrözés beállításai

en: Bounce settings have been saved.
hu: Tükrözési beállítások lementve.

en: Bounce settings to be used
hu: Felhasználandó tükrözési beállítások

en: Browse
hu: Tallóz

en: Browse Responses
hu: Válaszok megtekintése

en: Browse Saved Responses
hu: Elmentett válaszok böngészése

en: Browse Uploaded Resources
hu: Feltöltött válaszok böngészése

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
hu: Építési szám sikeresen felfrissítve %s-re.

en: Bulgarian
hu: Bolgár

en: But this one isn't.
hu: De ez nem az.

en: By Group
hu: Csoportonként

en: Bypass token with failing email addresses
hu: Az érvénytelen e-mail címre irányuló zsetonok kihagyása

en: CSS & Javascript files:
hu: CSS & Javascript fájlok:

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
hu: A visszaszámlálóban megjelenített szöveg CSS stílusa

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
hu: 'Határidő lejárási üzenet' CSS stílusa

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
hu: Használt CSS stílus a 'határidő figyelmeztető' megjelenítésekor

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
hu: Használt CSS stílus a második 'határidő figyelmeztető' megjelenítésekor

en: CSV File (All charsets)
hu: CSV File (minden karakterkészlet)

en: CSV input format
hu: CSV bemenet formátum

en: Calculates the exponent of e
hu: Az e exponenciálisának kiszámolása

en: Calculation
hu: Számolás

en: Can't bind to the LDAP directory
hu: Nem lehet kötni az LDAP-könyvtárhoz

en: Can't connect to the LDAP directory
hu: Nem lehet az LDAP-könyvtárhoz kapcsolódni

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
hu: Nem sikerült frissíteni a címkéket, mert Ön duplikált kódokat használ

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cannot be changed
hu: Nem változtatható

en: Cannot be changed (survey is active)
hu: Nem módosítható (a kérdőív aktív)

en: Cannot import the VVExport file.
hu: VVExport file importálása sikertelen.

en: Case-insensitive strstr
hu: Kis/nagybetű érzéketlen strstr

en: Catalan
hu: Katalán

en: Category separator
hu: Kategória elválasztó

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
hu: Vigyázat: A JavaScript ki van kapcsolva a böngészőjében! Nem biztos, hogy minden kérdésre választ tud majd adni ebben a kérdőívben. Kérjük, nézze át a böngészője beállításait!

en: Change Group Order
hu: Csoport rendjének változtatása

en: Change Question Order
hu: Kérdések sorrendjének megváltoztatása

en: Change log
hu: Változások naplója

en: Change survey name or description
hu: Megváltoztathatja a kérdőív nevét és leírását

en: Changes cannot be saved to a standard template.
hu: Egy standard sablonba nem lehet módosításokat menteni.

en: Character set of the file:
hu: File karakterkészlete:

en: Check Again
hu: Ellenőrizze újból

en: Check Data
hu: Ellenőrizze az adatokat

en: Check Data Integrity
hu: Adatintegritás ellenőrzése

en: Check again
hu: Ellenőrizze újból

en: Check all
hu: Összes ellenőrzése

en: Check any that apply
hu: Válasszon ki egyet vagy többet az alábbiak közül

en: Check at least %d item | Check at least %d items
hu[0]: Legalább %d feliratot válasszon.
hu[1]: Rangsoroljon legalább %d választ

en: Check database again?
hu: Adatbázis újraellenőrzése?

en: Check for updates:
hu: Frissítések ellenőrzése:

en: Check now
hu: Ellenőrizze most

en: Check or uncheck all items
hu: Összes tétel bejelölése vagy törlése

en: Checkbox layout
hu: Ellenőrizze az adatokat

en: Checked
hu: Kipipálva

en: Checking basic requirements...
hu: Alapvető szükségletek ellenőrzése...

en: Checking existing LimeSurvey files...
hu: Létező LimeSurvey fájlok ellenőrzése...

en: Chinese (Simplified)
hu: Kínai (egyszerűsített)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
hu: Kínai (eredeti - Hong-Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
hu: Kínai (Hagyományos, Tajvan)

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
hu: Válassza a Run menüből a 'Run All' parancsot az importálás elinditásához.

en: Choose Columns
hu: Válasszon oszlopot

en: Choose one of the following answers
hu: Kérem, válasszon egyet a felsoroltak közül!

en: Choose the CSV file to upload:
hu: Válassza ki a CSV file-t feltöltéshez:

en: Choose the columns you wish to export.
hu: Kérem, válassza ki az exportálni kívánt oszlopokat

en: Choose token fields
hu: Válasszon zseton mezőket

en: Choose your language
hu: Kérem, válasszon nyelvet

en: Clear
hu: Törlés

en: Clear All Page
hu: 'Mindent töröl' oldal

en: Clear Responses
hu: Válaszok törlése

en: Click here to continue
hu: Kattintson ide a folytatáshoz

en: Click here to log in.
hu: Kérem, kattintson ide, ha be szeretne jelentkezni.

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
hu: Kattintson az 'Elküldöm' gombra, hogy rendszerünk elmenthesse válaszait, és befejeződjék a folyamat.

en: Click on an item in the list on the left, starting with your highest ranking item, moving through to your lowest ranking item.
hu: Kattintson egy tételre a bal oldalon, kezdve a legrangosabb tétellel, haladva a legkevésbé rangos tételek felé.

en: Click on the following button if you want to
hu: Kattintson a következő gombra a frissítéshez

en: Click on the scissors next to each item on the right to remove the last entry in your ranked list
hu: A legutolsó rangsorolásra bevont tétel eltávolításához kattintson valamelyik jobboldalt található ollóra (az adott tétel neve mellett)

en: Clicking yes will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Is this OK?
hu: Ha az 'Igen' gombra kattint, a rendszer zsetont generál azon elemekhez, amelyek jelenleg nem rendelkeznek zsetonnal. Rendben?

en: Close Editor
hu: Szerkesztő bezárása

en: Close Window
hu: Ablak bezárása

en: Close this Group
hu: Csoport bezárása

en: Close this Question
hu: Kérdés bezárása

en: Close this survey
hu: Kérdőív bezárása

en: Close this window
hu: Ennek az ablaknak a bezárása

en: Closed
hu: Lezárva

en: Code
hu: Kód

en: Code:
hu: Kód:

en: Column control
hu: Oszlopellenőrzés

en: Columns
hu: Oszlopok

en: ComfortUpdate step %s
hu: ComfortUpdate %s lépés

en: Comma
hu: Vessző

en: Comma (,)
hu: lanVessző (,)

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Comments
hu: Megjegyzések

en: Compare a string to a regular expression pattern
hu: Karakterlánc összehasonlítása egy reguláris kifejezés mintával

en: Comparison operator
hu: Összehasonlító művelet

en: Completed
hu: Kész

en: Completed Page
hu: Kitöltött lap

en: Completed responses only
hu: Csak kitöltött feleletek

en: Completed?
hu: Kész?

en: Completion state
hu: Befejezettség stádiuma

en: Conditional processing
hu: Feltételes feldolgozás

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Conditions designer
hu: Ugrási feltételek tervezése

en: Conditions manager
hu: Ugrási feltételek tervezése

en: Conditions successfully copied
hu: A feltételeket lemásoltuk

en: Conditions successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
hu: A feltételeket (néhány duplikátum kivételével) lemásoltuk

en: Configurator
hu: Beállítás

en: Confirm Password:
hu: Jelszó megerősítése:

en: Confirmation
hu: Megerősítés

en: Confirmation email
hu: E-mail megerősítése

en: Confirmation email subject:
hu: Megerősítő e-mail témája:

en: Confirmation email:
hu: Megerősítő e-mail:

en: Confirmation of your participation in our survey
hu: A kérdőívben való részvételének megerősítése

en: Constant
hu: Állandó

en: Constant value
hu: Állandó érték

en: Continue
hu: Folytatás

en: Convert N to
hu: N konvertálása

en: Convert Y to
hu: Y konvertálása

en: Convert resource links and INSERTANS fields?
hu: Át akarja alakítani a forrás-linkeket és az INSERTANS mezőket?

en: Convert resource links?
hu: Erőforrások linkjeinek másolása?

en: Convert spaces in question text to underscores
hu: A szóközök alulvonássá alakítása a kérdésszövegekben

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy Current Question
hu: Kérdés másolása

en: Copy Question
hu: Kérdés másolása

en: Copy Template
hu: Sablon másolása

en: Copy advanced settings?
hu: További opciók másolása?

en: Copy answer options?
hu: Válaszopciók másolása?

en: Copy conditions
hu: Feltételek másolása

en: Copy failed
hu: Másolás sikertelen

en: Copy of survey is completed.
hu: Kérdőív másolása befejeződött.

en: Copy question
hu: Kérdés másolása

en: Copy subquestions?
hu: Alkérdések másolása?

en: Copy survey
hu: Kérdőív másolása

en: Copy template
hu: Sablon másolása

en: Copy the selected conditions to
hu: Kiválasztott feltétel másolása ide:

en: Corrected time :
hu: Korrigált idő :

en: Cosine
hu: Koszinusz

en: Could not create database
hu: Adatbázis létrehozása sikertelen

en: Could not delete user group.
hu: Felhasználói csoport törlése sikertelen

en: Could not delete user group. No group selected.
hu: Felhasználói csoport törlése sikertelen, nincs csoport kiválasztva

en: Could not delete user. User was not supplied.
hu: Felhasználó törlése sikertelen. Felhasználó nem volt megadva

en: Could not modify user data.
hu: Nem lehetett a felhasználói adatokat módosítani.

en: Count
hu: Előfordulás

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
hu: Minden kérdés statisztikájának számolása csak az összes olyan felelet számától függően, amelyhez a kérdés meg volt jelenítve.

en: Count the number of answered questions in the list
hu: Számolja a megválaszolt kérdéseket ezen a listán

en: Create
hu: Létrehozás

en: Create Database
hu: Adatbázis létrehozása

en: Create New Label Set
hu: Új címkekészlet létrehozása

en: Create Survey
hu: Kérdőívkészítés

en: Create User
hu: Felhasználó létrehozása

en: Create a new question group inside your survey.
hu: Új kérdéscsoport létrehozása a kérdőíven belül.

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
hu: Készíts egy új kérdőívet a %s ikonra kattintva (a jobb felső sarokban)

en: Create dummy tokens
hu: Bábuzsetonok létrehozása

en: Create new template
hu: Új sablon létrehozása

en: Create new template called:
hu: Új sablon létrehozása ezzel a névvel:

en: Create one or more questions inside the new question group.
hu: Egy vagy több kérdéscsoport létrehozása az új kérdéscsoporton belül.

en: Create or import new label set(s)
hu: Új címkekészlet(ek) készítése vagy importálása

en: Create tokens
hu: Zsetonok készítése

en: Create, import, or copy a survey
hu: Kérdőív létrehozása, importálása vagy másolása

en: Create, import, or copy survey
hu: Kérdőív létrehozása, importálása vagy másolása

en: Create/Edit Groups
hu: Felhasználói csoportok létrehozása/szerkesztése

en: Create/Edit Users
hu: Felhasználók Létrehozása/Szerkesztése

en: Created by
hu: Létrehozta:

en: Creating DB & file backup
hu: DB & fájl biztonsági másolatok létrehozása

en: Creating database backup...
hu: Adatbázis biztonsági másolata készül...

en: Creating file backup...
hu: Fájl biztonsági másolata készül...

en: Creating tables. This might take a moment...
hu: Táblázatok létrehozása. Ez a művelet eltarthat pár percig...

en: Croatian
hu: Horvát

en: Current
hu: Aktuális

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
hu: Jelenleg nincsenek beállítva további nyelvek ehhez a kérdőívhez

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
hu: Jelenleg nincsenek beállítva feltételek ehhez a kérdőívhez

en: Czech
hu: Cseh

en: DATA TO BE ENTERED
hu: Beírandó adatok:

en: DB backup created:
hu: DB biztonsági másolata elkészült:

en: DEC West European
hu: DEC nyugat-európai

en: DEFAULT:
hu: ALAPÉRTELMEZETT:

en: DOS Central European
hu: DOS Közép-európai

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
hu: DOS Kamenicky csehszlovák

en: DOS Russian
hu: DOS Orosz

en: DOS West European
hu: DOS Nyugat-európai

en: Danish
hu: Dán

en: Data Consistency Check
hu: Adatkonzisztencia ellenőrzése

en: Data entry
hu: Dátumbejegyzés

en: Data entry screen
hu: Adatbeviteli menü

en: Data for username and one time password was received but the usage of one time passwords is disabled at your configuration settings. Please add the following line to config.php to enable one time passwords:
hu: Adatok a felhasználóról és egyszer használatos jelszóról megérkeztek, de az egyszer használatos jelszó használata ki van kapcsolva a konfigurációs beállításoknál. Kérem, adja hozzá a következő sort a config.php-hez egyszer használatos jelszavak engedélyezéséért.

en: Data redundancy check
hu: Adatok redundanciájának ellenőrzése

en: Data selection
hu: Dátum választás

en: Data selection:
hu: Dátum választás:

en: Data view control
hu: Adatnézet-vezérlő

en: Database
hu: Adatbázis

en: Database Information not provided. This script must be run from admin.php only.
hu: Adatbázis-információk nem lettek megadva. Ezt a scriptet csak az admin.php-ből lehet indítani.

en: Database `%s` has been successfully populated.
hu: A(z) `%s` adatbázis sikeresen feltöltve

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
hu: Adatbázis biztonsági másolat funkcionalitás még nem elérhető az ön adatbázisának típusához. Mielőtt továbbhaladna, készítsen egy biztonsági másolatot egy biztonsági másolat eszköz segítségével!

en: Database error:
hu: Adatbázishiba:

en: Database has been created.
hu: Adatbázis létrehozva.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
hu: Adatbázis frissítése a %s verzióra sikerült

en: Database name
hu: Adatbázis név

en: Database type
hu: Adatbázis típusa

en: Database update finished (%s)
hu: Adatbázisfrissítés befejeződött (%s)

en: Database upgrade
hu: Adatbázis upgrade

en: Dataentry Screen for Survey
hu: A kérdőív adatbeviteli képernyője

en: Date
hu: Dátum

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
hu: Dátum (ÉÉÉÉ-HH-NN) egyenlő

en: Date Last Action
hu: Utolsó változtatás dátuma

en: Date Saved
hu: Mentés dátuma

en: Date Stamp?
hu: Dátumbélyegző?

en: Date Started
hu: Kezdés dátuma

en: Date created
hu: Létrehozás dátuma

en: Date format
hu: Dátum formátuma

en: Date format:
hu: Dátum formátum:

en: Date is
hu: A dátum

en: Date last action
hu: Utolsó művelet dátuma

en: Date started
hu: Kedés datuma

en: Date submitted
hu: Küldés dátuma

en: Datestamp
hu: Időbélyegző

en: Day
hu: nap

en: Deactivate Survey
hu: A kérdőív deaktíválása

en: Deactivate this Survey
hu: Kérdőív kikapcsolása

en: Deactivated result tables
hu: Deaktívált eredménytáblázatok

en: Deactivated survey data can only be accessed by system administrators using a Database data access tool like phpmyadmin. If your survey uses tokens, this table will also be renamed and will only be accessible by system administrators.
hu: A deaktivált kérdőív adatai már csak a rendszergazda által lesznek elérhetőek pl. a phpmyadmin program segítségével. Ha a kérdőíve használ zsetonokat, e tábla szintén átnevezésre kerül, és szintúgy a rendszergazda által lesz csak elérhető.

en: Deactivated token tables
hu: Deaktívált zsetontáblázatok

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
hu: Tisztelt {LASTNAME} {FIRSTNAME},
    
    Nemrég Önt meghívtuk egy kérdőív kitöltésére.
    
    Úgy látjuk, hogy még nem töltötte ki a kérdőívet! Emlékeztetni szeretnénk rá, hogy a kérdőív még mindig aktív, és szeretnénk ha részt venne a kitöltésben.
    
    A kérdőív neve:
    "{SURVEYNAME}"
    
    {SURVEYDESCRIPTION}
    
    A kitöltéshez kattintson az alábbi linkre.
    
    Üdvözlettel,
    
    {ADMINNAME}, ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Kattintson ide a kitöltéshez:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
hu: Tisztelt {LASTNAME} {FIRSTNAME},
    
    Ön, vagy valaki más erről az e-mail címről regisztrált a következő kérdőív kitöltésében történő résztvételre: {SURVEYNAME}.
    
    A kérdőív kitöltéséhez kattintson az alábbi linkre:
    
    {SURVEYURL}
    
    Amennyiben kérdései lennének a kérdőívvel kapcsolatban, vagy nem Ön regisztrált, és úgy gondolja valami hiba folytán kapta ezt a levelet, kérem, lépjen kapcsolatba velem:{ADMINNAME}, {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
hu: Tisztelt {LASTNAME} {FIRSTNAME},
    
    Ez az e-mail visszaigazolás arról, hogy Ön kitöltötte a "{SURVEYNAME}" nevű kérdőívet, továbbá arról, hogy a válaszait elmentettük. Köszönjük a részvételt!
    
    Amennyiben további kérdései lennének, kérem, lépjen kapcsolatba velem: {ADMINNAME}, {ADMINEMAIL}.
    
    Üdvözlettel,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
hu: Tisztelt {LASTNAME} {FIRSTNAME},
    
    Ezúton szeretnénk meghívni Önt egy kérdőív kitöltésére.
    
    A kérdőív címe:
    "{SURVEYNAME}"
    
    {SURVEYDESCRIPTION}
    
    A kitöltéshez kattintson az alábbi linkre.
    
    Üdvözlettel,
    
    {ADMINNAME}, ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Kattintson ide a kitöltéshez:
    {SURVEYURL}

en: Decimal separator:
hu: Decimális választó:

en: Decrease
hu: Csökkent

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default Administration Page
hu: Alapértelmezett adminisztrációs oldal

en: Default Google Analytics
hu: Alapértelmezett Google Analitika

en: Default HTML editor mode
hu: Alapértelmezett HTML-szerkesztő üzemmód

en: Default HTML editor mode:
hu: Alapértelmezett HTML-szerkesztő üzemmód:

en: Default answer for scale %s:
hu: Alapértelmezett válasz a %s skálához:

en: Default answer value:
hu: Alapértelmezett válaszérték:

en: Default answers
hu: Alapértelmezett válaszok

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
hu: A térkép alapértelmezett koordinátai az oldal első betöltésénél. Formátum: szélesség [szóköz] hosszúság

en: Default position
hu: Alapértelmezett pozíció

en: Default scenario
hu: Alapértelmezett nyelv

en: Default site admin email:
hu: Alapértelmezett oldaladminisztrátor e-mail:

en: Default site bounce email:
hu: Alapértelmezett átirányítási e-mail:

en: Default site language:
hu: Alapértelmezett nyelv:

en: Default template:
hu: Alapértelmezett sablon:

en: Default value for option 'Other':
hu: Alapértelmezett értek a 'Más' opcióhoz:

en: Default value settings were successfully saved.
hu: Alapértelmezett értékbeálítások mentése sikerült.

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete Current User Group
hu: Jelenlegi felhasználói csoport törlése

en: Delete Tokens
hu: Zsetonok törlése

en: Delete Tokens Table
hu: Zsetontábla törlése

en: Delete User
hu: Felhasználó törlése

en: Delete all conditions
hu: Minden feltétel törlése

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
hu: Összes válasz törlése, amelyek egy olyan zsetonhoz tartoznak, amelyeknek van egy kitöltött feleletük

en: Delete all token entries
hu: Zsetonelemek törlése

en: Delete all unique token strings
hu: Minden egyedi zsetonkarakterlánc törlése

en: Delete checked items!
hu: Megjelölt tételek törlése!

en: Delete current question
hu: Jelenlegi kérdés törlése

en: Delete current question group
hu: Jelenlegi kérdéscsoport törlése

en: Delete entry
hu: Bejegyzés törlése

en: Delete label set
hu: Címkekészlet törlése

en: Delete marked responses
hu: Megjelölt válaszok törlése

en: Delete survey
hu: Kérdőív törlése

en: Delete the selected entries
hu: Kiválasztott bejegyzések törlése

en: Delete this condition
hu: Feltétel törlése

en: Delete this entry
hu: Bejegyzés törlése

en: Delete this response
hu: Válasz törlése

en: Delete this scenario
hu: Bejegyzés törlése

en: Delete this template
hu: Sablon törlése

en: Delete this user
hu: Felhasználó törlése

en: Delete this user from group
hu: Felhasználó törlése a csoportból

en: Delete token entry
hu: Zsetonelem törlése

en: Deleting
hu: Törlés

en: Deleting Answers
hu: Válaszalternatívák törlése

en: Deleting Assessments
hu: Kiértékelések törlése

en: Deleting Conditions
hu: Feltételek törlése

en: Deleting Groups
hu: Kérdéscsoportok törlése

en: Deleting ID
hu: ID törlése

en: Deleting Question_Attributes
hu: Kérdésattribútumok törlése

en: Deleting Survey ID
hu: Kérdőív (ID) törlése

en: Deleting Surveys
hu: Kérdőívek törlése

en: Deleting User
hu: Felhasználó törlése

en: Deleting User Group
hu: Felhasználói csoport törlése folyamatban

en: Deleting answer with qid
hu: a QID válasz törlése

en: Deleting cid
hu: Cid törlése

en: Deleting group id
hu: Kérdéscsoport (ID) törlése

en: Deleting old survey result tables
hu: Régi kérdőívek eredménytáblázatainak  törlődnek

en: Deleting old token and response tables leftover from deactivation
hu: Régi maradék zseton- és választáblázatok törlése deaktiválás után

en: Deleting old token tables
hu: Régi zsetontáblázatok törlődnek

en: Deleting orphaned default values.
hu: Árva alapértelmezett válaszok törlése.

en: Deleting orphaned language settings.
hu: Árva nyelvi beállítások törlése.

en: Deleting orphaned quotas.
hu: Elárvult kvóták törlődnek.

en: Deleting qid
hu: QID törlése

en: Deleting questions
hu: Kérdések törlődnek

en: Deleting survey language setting
hu: Kérdőívek nyelvi beállításának törlése

en: Deleting survey language settings
hu: Kérdőívek nyelvi beállításainak törlése

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
hu: A csoport törlése a hozzá tartozó kérdések törlését vonja maga után. Biztos benne hogy folytatni akarja?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
hu: Ennek a kérdésnek a törlésével együtt befoglalt a válaszopciók és az alkérdések is törlődnek. Biztosan akarja folytatni?

en: Deleting user
hu: Felhasználó törlése

en: Demo Mode Only: Uploading file is disabled in this system.
hu: Bemutató üzemmód: a fájlfeltöltés ebben a rendszerben ki van kapcsolva.

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
hu: Bemutató üzemmód: A fájlfeltöltés ebben a rendszerben ki van kapcsolva.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
hu: Bemutató üzemmód: A sablonok feltöltése ki van kapcsolva.

en: Description of the survey
hu: Kérdőív leírása

en: Description:
hu: Leírás:

en: Description:
hu: Leírás:

en: Detailed Error
hu: Hiba részletezése

en: Detailed admin notification
hu: Részletes dminisztrátor értesítés

en: Detailed admin notification email:
hu: Részletes e-mail értesítés, benne a válaszkódokkal

en: Detailed admin notification subject:
hu: Részletes e-mail értesítés, benne a válaszkódokkal

en: Detailed email notification with response data is sent to:
hu: Válaszokat befoglaló, részletes email-értesítések címzettei:

en: Detailed email notification with result codes
hu: Részletes email-értesítés, benne a válaszkódokkal

en: Did Not Save
hu: Nem mentette el

en: Directory could not be renamed to `%s`.
hu: Az alkönyvtárat nem sikerült átnevezni erre: `%s`.

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
hu: A `%s` könyvtár már létezik, kérem, válasszon másik nevet!

en: Disable only
hu: Csak letiltás

en: Disable the next button until time limit expires
hu: Következő gomb kikapcsolása a határidő eléréséig

en: Disable the prev button until the time limit expires
hu: Előző gomb kikapcsolása a határidő eléréséig

en: Disabled
hu: Letiltva

en: Display
hu: Képernyő

en: Display / Export
hu: Megjelenítés / Exportálás

en: Display Last 50 Responses
hu: A legutóbbi 50 válasz kijelzése

en: Display Responses
hu: Válaszok megtekintése

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
hu: 'Határidő figyelmeztető' megjelenítése amikor ennyi másodperc maradt a visszaszámlálásból (ha üresen marad, nem jelenik meg a figyelmeztetés)

en: Display columns
hu: Megjelenítendő oszlopok száma

en: Display dropdown boxes
hu: Legördülő lista megjelenítése

en: Display min and max value under the slider
hu: Minimális és maximális érték megjelenítése a csúszka alatt

en: Display rows
hu: Megjelenítendő sorok száma

en: Display slider min and max value
hu: Csúszka minimális és maximális értéke

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
hu: A 'határidő lejárási üzenet' megjelenítése ennyi másodpercig a 'határidő művelet' végrehajtása előtt (ha üresen marad, alapértelmezés szerint 1 másodperc lesz)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
hu: Második 'Határidő figyelmeztető' megjelenítése amikor ennyi másodperc maradt a visszaszámlálásból (ha üresen marad, nem jelenik meg a figyelmeztetés)

en: Display tokens
hu: Zsetonok megjelenítése

en: Display:
hu: Megjelenítés:

en: Do NOT refresh this page, as this will import the file again and produce duplicates
hu: Kérem, NE frissítse (töltse újra) az oldalt, mert ezzel a file még egyszer importálásra kerül, és bejegyzések duplikálódnak

en: Do Survey
hu: Kérdőív végrehajtása

en: Do not use Google Analytics
hu: Ne használjon Google Analitikát

en: Do you really want to delete all marked responses?
hu: Biztosan törölni akarja az összes megjelölt választ?

en: Do you really want to delete this label set?
hu: Biztosan törölni akarja ezt a címkekészletet?

en: Do you really want to delete this response?
hu: Biztosan törölni akarja ezt a választ?

en: Do you want to create a token table for this survey?
hu: Akar egy zsetontáblát készíteni ehhez a kérdőívnek?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
hu: Szeretné most feltölteni az adatbázist a szükséges táblák létrehozásával?

en: Don't force on or off
hu: Ne kényszerítse a bekapcsolást vagy kikapcsolást

en: Don't import if label set already exists:
hu: Ne importáld ha címkekészlet már létezik:

en: Done. Test your survey using the %s icon.
hu: Kész! Próbálja ki a kérdőívet a %s ikonnal

en: Dot (.)
hu: Pont (.)

en: Download all files in this response as a zip file
hu: A válaszban levő fájlok letöltése zip fájl formájában

en: Download files for this entry
hu: Fájlok letöltése ehhez a bejegyzéshez

en: Download marked files
hu: Megjelölt fájlok letöltése

en: Download the data and the syntax file.
hu: Töltse le az adat- és szintaxis fájlt.

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
hu: Húzza és helyezze el a tűt a kívánt helyre. A tű elhelyezéséhez a jobb gombbal is kattinthat a térképre.

en: Drop tokens table
hu: Zsetontábla elvetése

en: Dropdown prefix/suffix
hu: Legördülő elő-/utótag

en: Dropdown separator
hu: Legördülő elválasztó

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
hu: Duplázott válaszkódot találtunk, ezeket az elemeket nem frissítjük.

en: Duplicate records removed
hu: Duplikált rekordok törölve

en: Duplicates are determined by:
hu: Duplikált rekordok meghatározói:

en: Dutch
hu: Holland

en: Dutch Informal
hu: Holland (informális)

en: ERROR
hu: HIBA

en: ERROR MESSAGE
hu: Hibaüzenet

en: ERROR deleting Survey id
hu: HIBA az alábbi kérdőív törlésekor (ID):

en: EUC-JP Japanese
hu: EUC-JP japán

en: EUC-KR Korean
hu: EUC-KR koreai

en: Each answer must be at least %s
hu: Minden válasz legalább %s kell legyen

en: Each answer must be at most %s
hu: Minden válasz legfeljebb %s kell legyen

en: Earlier than:
hu: Korábban mint:

en: Edit
hu: Szerkeszt

en: Edit Current Question
hu: Jelenlegi kérdés szerkesztése

en: Edit Current User Group
hu: Jelenlegi felhasználói csoport szerkesztése

en: Edit Group
hu: Csoport szerkesztése

en: Edit Label Set
hu: Címkekészlet szerkesztése

en: Edit User Group Successfully!
hu: Felhasználói csoport szerkesztése sikeres!

en: Edit answer options
hu: Válaszopciók szerkesztése

en: Edit answer options for this question
hu: Kérdés válaszopcióinak beállítása

en: Edit condition
hu: Feltétel szerkesztése

en: Edit current question group
hu: Jelenlegi kérdéscsoport szerkesztése

en: Edit default answer values
hu: Alapértelmezett válaszok értékeinek szerkesztése

en: Edit default answers for this question
hu: Kérdés alapértelmezett válaszainak beállítása

en: Edit email templates
hu: E-mail sablonok szerkesztése

en: Edit entry
hu: Bejegyzés szerkesztése

en: Edit label set
hu: Címkekészlet szerkesztése

en: Edit label sets
hu: Címkekészlet szerkesztése

en: Edit permissions
hu: Engedélyek szerkesztése

en: Edit question
hu: Kérdés szerkesztése

en: Edit quota
hu: Kvóta szerkesztése

en: Edit response URL
hu: Válasz URL szerkesztése

en: Edit scenario
hu: Felhasználó szerkesztése

en: Edit subquestions
hu: Alkérdések szerkesztése

en: Edit subquestions for this question
hu: Kérdés alkérdéseinek beállítása

en: Edit survey permissions
hu: Kérdőív engedélyeinek szerkesztése

en: Edit survey permissions for group %s
hu: %s csoport kérdőív engedélyeinek szerkesztése

en: Edit survey permissions for user %s
hu: %s felhasználó kérdőív engedélyeinek szerkesztése

en: Edit survey settings
hu: Kérdőív beállításainak szerkesztése

en: Edit survey text elements
hu: Kérdőív szövegelemeinek szerkesztése

en: Edit template permissions
hu: Sablon engedélyeinek szerkesztése

en: Edit text elements
hu: Szövegelemek szerkesztése

en: Edit the 4th line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
hu: Szerkessze meg a 4. sort, és a fájlnevet egészítse ki a letöltött adatfájl teljes elérési útvonalával.

en: Edit this condition
hu: Zsetonelem szerkesztése

en: Edit this entry
hu: Bejegyzés szerkesztése

en: Edit this response
hu: Válasz szerkesztése

en: Edit this token
hu: Zseton szerkesztése

en: Edit this user
hu: Felhasználó szerkesztése

en: Edit token entry
hu: Zsetonelem szerkesztése

en: Edit user
hu: Felhasználó szerkesztése

en: Edit your group names or descriptions
hu: Módosítsa a csoportneveket vagy leírásaikat

en: Edit your personal preferences
hu: Személyes opciók szerkesztése

en: Edit your questions code/title/text and advanced options
hu: Módosítsa a kérdeinek kódjait/címeit/szövegét és további opcióit

en: Editing
hu: Szerkesztés

en: Editing %s
hu: %s szerkesztése

en: Editing response (ID %s)
hu: Válasz szerkesztése (ID %s)

en: Editing template '%s' - File '%s'
hu:  '%s' sablon -  '%s' fájl szerkesztése

en: Editing user
hu: Felhasználó szerkesztése

en: Editing user group (Owner: %s)
hu: Felhasználócsoport szerkesztése (tulajdonos: %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
hu: Vagy túl sokáig volt tétlen, vagy kikapcsolta a sütikezelést a böngészőjében, vagy internetkapcsolati problémák léptek fel.

en: Email
hu: E-mail

en: Email Status
hu: E-mail-állapot

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Email address already exists.
hu: Az e-mail cím már létezik.

en: Email address is not valid.
hu: Az e-mail cím érvénytelen

en: Email address of the survey administrator
hu: Kérdőív-gazda e-mail címe

en: Email batch size:
hu: E-mail köteg mérete:

en: Email from the token
hu: E-mail a zsetonból

en: Email method:
hu: Minitab módszer:

en: Email reminder:
hu: Emlékeztető  e-mail:

en: Email settings
hu: E-mail beállítások

en: Email status
hu: E-mail állapot

en: Email templates
hu: E-mail sablonok

en: Email templates successfully saved.
hu: Felhasználói e-mail sablonok mentése sikerült.

en: Email to %s failed. Error Message:
hu: A levélküldés %s részére sikertelen volt. A hibaüzenet:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
hu: A levélküldés {LASTNAME} {FIRSTNAME} ({EMAIL}) részére késleltetve. A zseton még nem érvényes.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
hu: A levélküldés {LASTNAME} {FIRSTNAME} ({EMAIL}) részére sikertelen volt. A hibaüzenet:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
hu: A levélküldés {LASTNAME} {FIRSTNAME} ({EMAIL}) kihagyva. A zseton már nem érvényes.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
hu: E-mail küldése {NAME} ({EMAIL}) számára sikertelen.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
hu: Az e-mailt nem küldtük el, mert bemutató üzemmódban vagyunk.

en: Email:
hu: E-mail:

en: Enable assessment mode?
hu: Engedélyezi a kiértékelési módot?

en: Enable token-based response persistence?
hu: Engedélyezi a zsetonalapú válaszállandóságot?

en: Encryption type:
hu: Titkosítás típusa:

en: End
hu: Vége

en: End URL
hu: URL vég

en: End URL:
hu: Vége URL:

en: End message:
hu: Végső üzenet:

en: English
hu: Angol

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
hu: Minimális lehetséges válaszok biztosítása (0=Korlátlan)

en: Enter a header text for the first scale
hu: Adja meg a fejléc szövegét az első skálához

en: Enter a header text for the second scale
hu: Adja meg a fejléc szövegét a második skálához

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
hu: Írjon be egy nevet és egy jelszót ehhez a kérdőívhez alább.

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon/tab.
hu: Adjon meg egy választ vonalanként. Megadhat egy kódot elválasztva a kód és az válasz szövegét egy pontosvessző vagy tab által. Többnyelvű felhasználói felület esetén a fordítás(okat) adja hozzá ugyanazon vonalhoz, pontosvessző/tab által elválasztva.

en: Enter one subquestion per line. You can provide a code by separating code and subquestion text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon/tab.
hu: Adjon meg egy alkérdést soronként. Megadhat egy kódot, a kód és az alkérdés szövegét, pontosvessző vagy tab elválasztással. Többnyelvű felhasználói felület esetén a fordítás(okat) adja hozzá ugyanazon sorhoz, pontosvessző/tab elválasztással.

en: Enter your answers:
hu: Adja meg a válaszát:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
hu: Írja be az adatait, és azonnal kap egy e-mailt azzal a linkkel, amellyel be tud lépni.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
hu: Írja be a gazdanevet és a portot, pl.: imap.gmail.com:995

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
hu: Adja meg a gazdanevet és portot, pl.: my.smtp.com:25

en: Enter your labels:
hu: Adja meg a címkéit:

en: Enter your subquestions:
hu: Adja meg az alkérdéseit:

en: Equals sum value
hu: Összeg egyenlő

en: Equals:
hu: Egyenlő:

en: Equation
hu: Egyenlőség

en: Error
hu: Hiba

en: Error Files List
hu: Hibás fáljok listája

en: Error saving results
hu: Hiba az eredmények mentése közben

en: Error while updating usertemplates.
hu: A felhasználói sablonok importálása közben hiba lépett föl.

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
hu: Hiba:  'other' egy lefoglalt kulcsszó.

en: Error: The database reported the following error:
hu: Hiba: az adatbázis a következő hibaüzenetet adta:

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
hu: Hiba: Nincsenek válaszopciók ehhez a kérdéshez és/vagy nem léteznek ezen a nyelven.

en: Error: There are no answers defined for this question.
hu: Hiba: Nem adott meg válaszokat ehhez a kérdéshez.

en: Error: This question has no answers.
hu: Hiba: Erre a kérdésre nincsenek válaszok.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
hu: Hiba: Duplikált válaszkódokat akar használni.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
hu: Hiba: duplikált válaszkódokat akar használni.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
hu: Hiba: Duplikált alválaszkódokat próbál használni.

en: Error: You enter a name for the survey copy.
hu: Hiba: Nem adott meg címet ehhez a kérdőívmásolathoz.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
hu: Hiba: Adjon meg egy csoportcímet minden nyelvhez.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
hu: Hiba: Kérem, adjon meg nevet ennek a címkekészletnek

en: Error: You have to enter a question code.
hu: Hiba: Meg kell adjon egy kérdéskódot.

en: Error: You have to enter a title for this survey.
hu: Hiba: Nem adott meg címet ehhez a kérdőívhez

en: Error: You have to select an existing survey.
hu: Hiba: Létező kérdőívet kell kiválasztania

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns: 'firstname', 'lastname' or 'email'
hu: Hiba: A feltöltött fájljából hiányzik egy vagy több kötelező oszlop:  'firstname', 'lastname' vagy 'email'

en: Estonian
hu: Észt

en: Every 2 weeks
hu: Kéthetente

en: Every day
hu: Naponta

en: Every month
hu: Hónaponta

en: Every week
hu: Hetente

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
hu: Minden helyes. Kérem, haladjon tovább a következő lépéshez.

en: Example data
hu: Példa adat

en: Exclude answers?
hu: Ki akarja tiltani a feleleteket?

en: Exclude quotas?
hu: Ki akarja tiltani a kvótákat?

en: Exclude record IDs?
hu: Kizárjam a rekord ID-ket?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) seperated with a semikolon.
hu: Kizárja az összes többi opciót ha egy bizonyos felelet választva van - csak adja meg a válaszkódokat pontosvesszővel elválasztva

en: Exclusive option
hu: Kizárólagos opció

en: Execute This Survey
hu: A kérdőív végrehajtása

en: Executing
hu: Végrehajtás

en: Existing LID: %s
hu: Létező LID: %s

en: Exit and Clear Survey
hu: Kilépés és a kérdőív törlése

en: Expected expressions separated by commas
hu: Várt kifejezések vesszővel elválasztva

en: Expected right parentheses
hu: Várt jobb zárójel

en: Expired
hu: Lejárt

en: Expiry date/time:
hu: Lejárat dátuma/ideje:

en: Exponential expression
hu: Exponenciális kifejezés

en: Export .csv data file
hu: Export CSV adatfájlba

en: Export Question
hu: Kérdés exportálása

en: Export R syntax file
hu: Exportálás SPSS syntaxfájlba

en: Export Resources As ZIP Archive
hu: Erőforrások mentése ZIP formátumban

en: Export Survey
hu: Kérdőív exportálása

en: Export Survey Structure
hu: Kérdőívszerkezet exportálása

en: Export Template
hu: Sablon exportálása

en: Export To File
hu: Exportálás fájlba

en: Export VV file
hu: Exportálás VV fájlba

en: Export a VV survey file
hu: VV-felmérésfile exportálása

en: Export data
hu: Adatok exportálása

en: Export group structure
hu: Csoportstruktúra exportálása

en: Export multiple label sets
hu: Több címkekészlet exportálása

en: Export question structure
hu: Kérdésszerkezet exportálása

en: Export result data to R
hu: Eredmények exportálása SPSS syntaxfájlba

en: Export result data to SPSS
hu: Eredmények exportálása SPSS syntaxfájlba

en: Export results
hu: Eredmények exportálása

en: Export results to a R data file
hu: Export SPSS syntaxfájlba

en: Export results to a SPSS/PASW command file
hu: Eredmények exportálása egy SPSS/PASW parancsfájlba

en: Export results to application
hu: Eredmények exportálása a következő alkalmazásba

en: Export selected label sets
hu: Címkekészletek exportálása

en: Export survey
hu: Kérdőív exportálása

en: Export syntax
hu: Szintaxis exportálása

en: Export template
hu: Sablon exportálása

en: Export this Response
hu: Válasz exportálása

en: Export this label set
hu: Címkekészlet exportálása

en: Export this question
hu: Kérdés exportálása

en: Export this question group
hu: Kérdéscsoport exportálása

en: Export to file
hu: Exportálás fájlba

en: Export tokens
hu: Zsetonok exportálása

en: Export tokens to CSV file
hu: Zsetonok exportálása CSV fájlba

en: Expression Manager
hu: Kifejezés kezelő

en: Extra tokens found
hu: Extra zseton található

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Failed to Copy already defined labels to added languages
hu: Hozzáadott nyelvekhez nem sikerült a már definiált címkéket hozzáadni

en: Failed to add Group!
hu: A csoport hozzáadása sikertelen!

en: Failed to add User Group.
hu: Felhasználó-csoport hozzáadása sikertelen

en: Failed to add user
hu: Felhasználó hozzáadása sikertelen

en: Failed to add user.
hu: Felhasználó hozzáadása sikertelen.

en: Failed to copy %s to new template directory.
hu: %s-t nem sikerült átmásolni az új template-könyvtárba.

en: Failed to create token entries
hu: Zsetonelemek létrehozása sikertelen

en: Failed to delete answer
hu: A kérdés törlése sikertelen

en: Failed to delete labels for removed languages
hu: Eltávolított nyelvekhez tartozó címkék törlése

en: Failed to open the uploaded file!
hu: Feltöltött fájl megnyitása sikertelen!

en: Failed to update answers
hu: A válaszok frissítése sikertelen

en: Failed to update survey permissions!
hu: Kérdőív engedélyek frissítése sikertelen!

en: Failed to update!
hu: Frissítés sikertelen!

en: Failed! Reason:
hu: Sikertelen! Oka:

en: Faulty line in import - fields and data don't match
hu: Hibás sor az importálás során - a mezők és az adatok nem passzolnak egymással

en: Fax to:
hu: Fax címzettje:

en: Female
hu: Nő

en: Field description
hu: Mező leírása

en: Field summary for %s
hu: Mezőösszesítő %s-nek

en: File %s deleted
hu: %s fájl törölve

en: File Extension
hu: Fájkiterjesztés

en: File backup created:
hu: Fájl biztonsági másolat létrehozva:

en: File count
hu: Fájl számlálás

en: File deleted: %s
hu: Fájl törölve: %s

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
hu: Ebben a fájlban nem helyesen szerepelnek a LimeSurvey adatai.

en: File metadata
hu: Fájl metaadatok

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
hu: A fájlnak szabványos CSV (vesszővel elválasztott) fájlnak kell lennie, dupla idézőjelekkel a válaszok körül (alapértelmezett OpenOffice-ban és Excel-ben). Az első sornak a mezők nevét kell tartalmaznia. A mezők akármilyen sorrendben lehetnek.

en: File upload
hu: Fájl feltöltése

en: File upload succeeded.
hu: Fájl feltöltése sikeres

en: File:
hu: Fájl:

en: Files in a standard template cannot be deleted.
hu: Egy standard sablonból nem lehet a fájlokat törölni.

en: Filter HTML for XSS:
hu: XSS kiszűrése HTML-ből

en: Filter blank email addresses:
hu: Szűrje ki az üres e-mail címeket:

en: Filter by email address
hu: Szűrés e-mail cím által

en: Filter by language
hu: Szűrés nyelv szerint

en: Filter duplicate records:
hu: Duplikált rekordok kiszűrése:

en: Filtered from statistics script
hu: Statisztikai szkriptből szűrve

en: Finalize response submission
hu: Véglegesíti a válaszok leadását

en: Find first occurrence of a string
hu: Karakterlánc első előfordulásának visszaadása

en: Find highest value
hu: Legnagyobb érték keresése

en: Find lowest value
hu: Legkisebb érték keresése

en: Finnish
hu: Finn

en: First name
hu: Keresztnév

en: First name from token
hu: Vezetéknév a zsetontól

en: Flag
hu: Zászló

en: Follow the following link to update it
hu: Kövesse az alábbi linket a frissítéshez

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
hu: Excelben való könnyű megjelenítéshez cserélje a végződést `tab`-ra vagy `txt`-re

en: For further information please contact %s
hu: További információkért kérem, lépjen kapcsolatba %s munkatársunkkal.

en: Forbidden Extension
hu: Tiltott kiterjesztés

en: Force HTTPS:
hu: HTTP kényszerítése:

en: Forgot Your Password?
hu: Elfelejtette a jelszavát?

en: Forgot password
hu: Elfelejtett jelsző

en: Format
hu: Formátum

en: Format a GMT date/time
hu: GMT dátum/idő formátum

en: Format a local date/time
hu: Helyi dátum/idő formátum

en: Format:
hu: Formátum:

en: Format: %s
hu: Formátum: %s

en: French
hu: Francia

en: From
hu: Feladó

en: From Token ID
hu: Zseton ID-ből

en: From token table
hu: Zseton táblából

en: Full
hu: Teljes

en: Full Answers
hu: Komplett válaszok

en: Full headings
hu: Teljes címsorok

en: Full name
hu: Teljes név

en: Full responses:
hu: Teljes válaszok:

en: Full selector
hu: Összetett választó

en: Full template editor
hu: Teljes sablon szerkesztő

en: Function does not support %s arguments.
hu: A funkció nem támogat %s argumentumot.

en: Function must have at least %s argument(s)
hu: A funkciónak legalább %s argumentumot meg kell adni

en: GB2312 Simplified Chinese
hu: GB2312 egyszerűsített kínai

en: GBK Simplified Chinese
hu: GBK egyszerűsített kínai

en: GEOSTD8 Georgian
hu: GEOSTD8 grúz

en: GID `%s` because there is no matching survey.
hu: GID `%s` mivel nincs egy talátó kédőív.

en: Galician
hu: Gall

en: Gender
hu: Neme

en: General
hu: Általános

en: General filters
hu: Általános szűrők

en: General information in language:
hu: Általános információ a következő nyelven:

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Generate a random integer
hu: Véletlen egész szám generálása

en: Generate tokens
hu: Zsetonok generálása

en: Generating summaries ...
hu: Összesítés generálása...

en: German
hu: Német

en: German informal
hu: Német (informális)

en: Get statistics from these responses
hu: Statisztika készítése ezekből a válaszokból

en: Get string length
hu: Karakterlánc hosszának visszaadása

en: Get the default location using the user's IP address?
hu: Alapértelmezett hely meghatározása a felhasználó IP címe alapján?

en: Get the integer value of a variable
hu: Az egész számérték visszaadása egy változóból

en: Get time statistics from these responses
hu: Időstatisztikák készítése ezekből a válaszokból

en: Get value of pi
hu: PI érték visszaadása

en: Getting questions and answers ...
hu: Kérdések és válaszok kigyűjtése ...

en: Give focus to the HTML Editor Popup Window
hu: A HTML-szerkesztő ablakának fókuszba helyezése

en: Global settings
hu: Globális beállítások

en: Global settings were saved.
hu: Globális beállítások lementődtek.

en: Go back
hu: Visszalépés

en: Go to question
hu: Ugrás a kérdéshez

en: Go to question group
hu: Továbblépés a kérdéscsoporthoz

en: Go to survey
hu: A kérdőív betöltése

en: Google Analytics API key:
hu: Google Analitika API kulcs:

en: Google Maps
hu: Google Térképek

en: Google Maps API key:
hu: Google Maps API kulcs:

en: Google Translate API key:
hu: Google Fordító API kulcs:

en: Greater than
hu: Nagyobb mint

en: Greater than (Strings)
hu: Nagyobb mint (Karakterláncok)

en: Greater than or equal to
hu: Nagyobb vagy egyenlő

en: Greater than or equal to (Strings)
hu: Nagyobb vagy egyenlő mint (Karakterláncok)

en: Greater than:
hu: Nagyobb mint:

en: Greek
hu: Görög

en: Group
hu: Csoport

en: Group 1: The first lot of questions
hu: 1. Csoport: Első adag kérdés

en: Group Name
hu: Csoport neve

en: Group already exists!
hu: A csoport már létezik!

en: Group by Group
hu: Csoportról csoportra

en: Group could not be added.\n\nIt is missing the group name for the following languages
hu: A kérdéscsoportot nem lehetett hozzáfűzni. \n\nHiányzik belőle a csoportnév a következő nyelvekhez:

en: Group could not be deleted
hu: A kérdéscsoportot nem lehetett törölni

en: Group could not be updated
hu: A kérdéscsoport frissítése sikertelen

en: Group description
hu: Csoport leírása

en: Group member can only see own group:
hu: Csoporttag csak a saját csoportját tekintheti meg:

en: Group name was not supplied!
hu: A csoport neve nem lett megadva!

en: Group of checkboxes
hu: Jelölőnégyzetcsoport

en: Group time
hu: Csoport idő:

en: Groups
hu: Csoportok

en: HELP:
hu: SÚGÓ:

en: HP West European
hu: HP Nyugat-európai

en: HTML Editor
hu: HTML-szerkesztő

en: HTML editor mode
hu: HTML szerkesztő mód

en: Header for first scale
hu: Fejléc az első skálához

en: Header for second scale
hu: Fejléc a második skálához

en: Heading
hu: Fejléc

en: Hebrew
hu: Héber

en: Height of dropdown
hu: Legördülő magassága

en: Height of the map in pixel
hu: Térkép magassága pixelben

en: Hello %s,
hu: Üdv, %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
hu: Hello,
    
    Egy új válasz be volt nyújtva az ön  '{SURVEYNAME} kérdőívéhez'.
    
    Kattintson a következő linkre a kérdőív újratöltéséhez:
    {RELOADURL}
    
    Kattintson a következő linkre az egyéni válasz megtekintéséhez:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Kattintson a következő linkre az egyéni válasz szerkesztéséhez:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Tekintse meg a statisztikákat ide kattintva:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
hu: Hello,
    
    Egy új válasz be volt nyújtva az ön  '{SURVEYNAME} kérdőívéhez'.
    
    Kattintson a következő linkre a kérdőív újratöltéséhez:
    {RELOADURL}
    
    Kattintson a következő linkre az egyéni válasz megtekintéséhez:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Kattintson a következő linkre az egyéni válasz szerkesztéséhez:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Tekintse meg a statisztikákat ide kattintva:
    {STATISTICSURL}
    
    
    A következő feleletek a következő résztvevő által voltak megadva:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
hu: Súgó

en: Help about this question
hu: Segítség erről a kérdésről

en: Help:
hu: Súgó:

en: Hide Details of this Group
hu: Csoport részleteinek elrejtése

en: Hide Details of this Question
hu: Kérdésrészletek elrejtése

en: Hide advanced settings
hu: További beállítások elrejtése

en: Hide both
hu: Mindkettő elrejtése

en: Hide both (Forced by the system administrator)
hu: Mindkettő rejtése (Rendszergazda által kötelezve)

en: Hide details of this Survey
hu: Kérdőív részleteinek elrejtése

en: Hide the tip that is normally shown with a question
hu: Kérdéshez kapcsolódó tipp elrejtése

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
hu: Rejtse el ezt a kérdést bármikor. Ez adatok befoglalásához hasznos a válaszok előkitöltésére használva.

en: Hide tip
hu: Tipp elrejétse

en: Hints
hu: Tippek

en: How many rows to display
hu: Megjelenítendő sorok száma

en: However you can still:
hu: Bár a következőket megteheti:

en: Huge Free Text
hu: Óriás szabad szöveg

en: Hungarian
hu: Magyar

en: ID of the survey
hu: Kérdőív ID-je

en: IP Addresses will be logged
hu: IP-címek rögzítve lesznek

en: IP Info DB API Key:
hu: IP Infó DB API kulcs:

en: IP address
hu: IP cím

en: IP as default location
hu: IP alapértelmezett helyként

en: ISO 8859-13 Baltic
hu: ISO 8859-13 balti

en: ISO 8859-2 Central European
hu: ISO 8859-2 közép-európai

en: ISO 8859-7 Greek
hu: ISO 8859-7 görög

en: ISO 8859-8 Hebrew
hu: ISO 8859-8 héber

en: ISO 8859-9 Turkish
hu: ISO 8859-9 török

en: Icelandic
hu: Izlandi

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Identifier:
hu: Azonosító:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
hu: Ha hibák jelentkeznek, ezt a szkriptet újra le kell futtatni.

en: If necessary the database will be updated.
hu: Ha szükséges, az adatbázis fel lesz frissítve.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
hu: Ha egy alkérdés meg van jelölve, akkor minden megjelölt alkérdésre ez az értek kiértékelésként lesz hozzáadva.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
hu: Ha a link nem működik és ön bekapcsolja a HTTPS-t, LimeSurvey elromlik és nem ön nem fog tudni hozzáférni.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
hu: Ha a résztvevő az összes választ bejelöli, az összes törlődik és a  "Kizárolagos opció" beállítás által beállított opció lesz megjelölve

en: If tokens are used, the public may register for this survey
hu: Amennyiben zsetonokat használ, bárki regisztrálhatja magát ehhez a felméréshez

en: If you choose '%s' you must provide a description.
hu: Ha a(z) %s opciót választja, le kell írnia a részletes válaszát.

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
hu: Ha törli ezt a táblát, a zsetonok nem kellenek többé ehhez a kérdőívhez.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
hu: Ha nem akar részt venni ebben a felmérésben és nem akar több meghívást kapni, kérem, kattintson a következő linkre:
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
hu: Ha megad egy e-mail címet, megküldjük a későbbi hozzáféréshez szükséges adatokat.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
hu: Ha bármi kérdése van ezzel az e-maillel kapcsolatban, kérjük, ne habozzon a rendszergazdát felkeresni itt: %s. Köszönjük!

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
hu: Ha kapott ilyen kódot, írja be az alábbi mezőbe, majd kattintson a 'Tovább' gombra.

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
hu: Ha zsetonokat inicializál ebben a kérdőívben, akkor a kérdőívhez csak azok fognak tudni hozzáférni, akik megadnak egy zsetont manuálisan vagy egy URL-n keresztül.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
hu: Ha e-mail üzemmódba kapcsol át, az e-mail sablonokat át kell nézni ahhoz, hogy az új formátumra illeszkedjen.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
hu: Ha bekapcsolja a 'Névtelen válaszok' opciót ehhez a kérdőívhez, LimeSurvey a befejezett zsetonokat csak egy 'Y'-al jelöli meg a dátum/idő helyett a résztvevők anonimításának biztosításáért.

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
hu: Ha meg akarja nézni korábbi válaszait, vagy meg akarja őket változtatni, megteheti a [<< Vissza] gomb megnyomásával és a válaszok tallózásával.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
hu: Feltölthet még %s fájlt, vagy visszatérhet a kérdőívhez.

en: Import Failed on Record %d because [%s]
hu: Rekord importálása sikertelen, itt: %d - az ok: [%s]

en: Import Label Set
hu: Címkekészlet importálása

en: Import Question
hu: Kérdésimportálás

en: Import Resources ZIP Archive
hu: Erőforrások importálása ZIP formátumban

en: Import Responses
hu: Válaszok importálása

en: Import VV file
hu: VV fájl importálása

en: Import a VV response data file
hu: VV-felmérésválasz-file importálása

en: Import a VV survey file
hu: VV-felmérésfile importálása

en: Import also timings (if exist):
hu: Időzítéseket is importálja (ha van):

en: Import as not finalized answers?
hu: Importáljuk mint nem befejezett válaszokat?

en: Import failed. You specified an invalid file type.
hu: Importálás sikertelen. Egy érvénytelen fájltípust adott meg.

en: Import failed. You specified an invalid file.
hu: Importálás sikertelen. Egy érvénytelen fájlt adott meg.

en: Import label set(s)
hu: Címkekészlet(ek) importálása

en: Import of Survey is completed.
hu: Kérdőív importálása befejeződött

en: Import of label set(s) is completed.
hu: Címkekészletek importálása befejeződött.

en: Import of this survey file failed
hu: A kérdőív importálása sikertelen volt

en: Import old tokens
hu: Régi zsetonok importálása

en: Import question group
hu: Kérdéscsoport importálása

en: Import responses from a deactivated survey table
hu: Válaszok importálása egy deaktívált kérdőívtáblázatból

en: Import survey
hu: Kérdőív importálása

en: Import survey resources
hu: Kérdőív erőforrások importálása

en: Import template
hu: Sablon importálása

en: Import template ZIP archive
hu: Sablon ZIP archívum importálása

en: Import tokens from CSV file
hu: Zsetonok importálása CSV fájlból

en: Import tokens from LDAP query
hu: Zsetonok importálása LDAP lekérdezésből

en: Important Note:
hu: Fontos megjegyzés:

en: Important instructions
hu: Fontos utasítások

en: Imported Files List
hu: Imporált fájlok listája

en: Imported Resources for
hu: Erőforrások betöltve ide

en: Imported template files for
hu: Importált sablonfájl ehhez:

en: In an active survey, a table is created to store all the data-entry records.
hu: Az aktívált kérdőívhez egy tábla készül a kitöltött kérdőívek adatainak tárolásához.

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Include:
hu: Befoglalás:

en: Incomplete responses only
hu: Csak kitöltetlen feleletek

en: Incomplete responses:
hu: Befejezetlen válaszok:

en: Incorrect permissions in your %s folder.
hu: Nem megfelelőek az engedélyei a %s mappában.

en: Incorrect username and/or password!
hu: Hibás felhasználónév és/vagy jelszó!

en: Increase
hu: Növel

en: Indonesian
hu: Indonéz

en: Inexistant token table
hu: Nem létező zsetontáblázat

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
hu: Az első Szuperadmin nem törölhető!

en: Initialise tokens
hu: Zsetonok inicializálása

en: Inline HTML editor
hu: Belső HTML-szerkesztő

en: Input
hu: Bemenet

en: Input box width
hu: Bemeneti mező szélessége

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
hu: A beállítást Igen-re állítva a nyomtatható nézetben a kérdés elé egy oldaltörés kerül

en: Insert page break in printable view
hu: Oldaltörés beillesztése a nyomtatható nézetben

en: Instructions for the impatient
hu: Tudnivalók türelmetlen egyének számára

en: Integer only
hu: Csak egész számok

en: Interface language
hu: Felület nyelve

en: Interview time
hu: Interjú idő

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
hu: Nem érvényes PERL reguláris kifejezés: %s

en: Invalid email address:
hu: Érvénytelen e-mail cím

en: Invalid group number for this survey:
hu: Érvénytelen csoport szám ehhez az kérdőívhez:

en: Invalid value(s) on the stack
hu: Érvénytelen érték(ek) a veremben

en: Invitation
hu: Meghívó

en: Invitation email
hu: Meghívó e-mail

en: Invitation email subject:
hu: Meghívó e-mail tárgya:

en: Invitation email:
hu: Meghívó e-mail:

en: Invitation sent date
hu: Meghívó elküldési dátuma

en: Invitation sent to:
hu: Meghívó elküldve ide:

en: Invitation sent?
hu: Meghívó elküldve?

en: Invitation status:
hu: Meghívó állapota:

en: Invitation to participate in a survey
hu: Meghívó egy felmérésben való részvételre

en: Invited
hu: Meghívva

en: Irish
hu: Ír

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
hu: Adjon-e a felhasználó megjegyzést a feltöltött fájllal kapcsolatban?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
hu: Adjon-e a felhasználó címet a feltöltött fájlnak?

en: It is presented group by group.
hu: Csoportról csoportra jelenik meg.

en: It is presented on one single page.
hu: Egy oldalon jelenik meg.

en: It is presented question by question.
hu: Kérdésről kérdésre jelenik meg.

en: It uses cookies for access control.
hu: Sütiket használ a hozzáféréshez.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
hu: A kérdőívhez tartozó adatforrások/file-ok is törlődni fognak.

en: Italian
hu: Olasz

en: Italian (formal)
hu: Olasz (hivatalos)

en: Iterate survey
hu: Felmérés készítés

en: Japanese
hu: Japán

en: Jul
hu: Júl

en: Jun
hu: Jún

en: KOI8-R Relcom Russian
hu: KOI8-R Relcom orosz

en: KOI8-U Ukrainian
hu: KOI8-U ukrán

en: Keyboard-less operation
hu: Billentyűzet-nélküli működtetés

en: Korean
hu: Koreai

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
hu: LDAP letiltva vagy nincs megadva LDAP lekérdezés

en: LDAP queries are defined by the administrator in the config-ldap.php file
hu: A LDAP lekérdezéseket a rendszergazda állítja be a config-ldap.php fájlban

en: Label
hu: Címke

en: Label %s
hu: %s címke

en: Label Set
hu: Címkekészlet

en: Label Sets Administration
hu: Címkekészlet-adminisztráció

en: Label for 'Other:' option
hu: Címke a 'Más:' opcióhoz

en: Label set browser
hu: Címkekészletek navigátor

en: Label set import summary
hu: Címkekészlet-importálási összefoglaló

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
hu: Címkeszet nem volt importálva, mert ugyanaz a címkeszet már létezik

en: Label sets
hu: Címke készletek

en: Label:
hu: Címke:

en: Labels
hu: Címkék

en: Labels sucessfully updated
hu: Címkék sikeresen frissítve

en: Language
hu: Nyelv

en: Language Switch
hu: Nyelvválasztó kapcsoló

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Language specific settings missing
hu: Nyelvspecifikus beállítások hiányoznak.

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Languages:
hu: Nyelvek:

en: Last Reminder sent date
hu: Utolsó emlékeztetés küldési dátuma

en: Last check: %s
hu: Utolsó ellenőrzés: %s

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Last name from token
hu: Vezetéknév a zsetonból

en: Last page
hu: Utolsó lap

en: Last page seen
hu: Utolsó megtekintett lap

en: Later than:
hu: Később mint:

en: Latvian
hu: Litván

en: Less than
hu: Kisebb mint

en: Less than (Strings)
hu: Kisebb mint (Karakterláncok)

en: Less than or equal to
hu: Kisebb vagy egyenlő

en: Less than or equal to (Strings)
hu: Kisebb vagy egyenlő mint (Karakterláncok)

en: Less than:
hu: Kisebb mint:

en: LimeSurvey XML survey file (*.lss)
hu: LimeSurvey XML kérdőívfájl (*.lss)

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
hu: LimeSurvey megpróbálhatja ezt az adatbázist létrehozni Önnek.

en: LimeSurvey group file (*.csv)
hu: LimeSurvey csoportfájl (*.CSV)

en: LimeSurvey is setup to use the webserver authentication, but it seems you have not already been authenticated
hu: A LimeSurvey-t úgy telepítették, hogy webszerver-hitelesítést használjon, de úgy látszik, Ön még nem lett hitelesítve

en: LimeSurvey online manual
hu: LimeSurvey online kézikönyv

en: Limit
hu: Korlát

en: Limit the number of possible answers
hu: A lehetséges válaszok számának korlátozása

en: Limit time to answer question (in seconds)
hu: Határidő megadása (másodpercekben)

en: List
hu: Lista

en: List (Dropdown)
hu: Legördülő lista

en: List (Radio)
hu: Lista (Rádió jelölő)

en: List Surveys
hu: Kérdőívek felsorolása

en: List survey publicly:
hu: A kérdőív nyilvános felsorolása:

en: List with comment
hu: Lista megjegyzéssel

en: Lithuanian
hu: Litván

en: Load A Previously Saved Survey
hu: Egy korábban mentett kérdőív betöltése

en: Load Now
hu: Betöltés most

en: Load Page
hu: Betöltési oldal

en: Load Unfinished Survey
hu: A befejezetlen kérdőív betöltése

en: Loading translations
hu: Fordítások betöltése

en: Loading...
hu: Betöltés...

en: Location
hu: Hely

en: Logged in
hu: Belépve

en: Logged in as:
hu: Belépve, mint:

en: Logic
hu: Logika

en: Logic File for Survey #
hu: Kérdőív Logikai fájlja #

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Logout
hu: Kilépés

en: Logout successful.
hu: Kilépés sikeres

en: Long Free Text
hu: Hosszú szabad szöveg

en: Mac Central European
hu: Mac Közép-európai

en: Mac West European
hu: Mac Nyugat-európai

en: Macedonian
hu: Macedón

en: Mail to all Members
hu: E-mail küldése minden tagnak

en: Main Admin Screen
hu: Fő adminisztrátor-menü

en: Main admin screen
hu: Fő adminisztrátor-menü

en: Make a comment on your choice here:
hu: Az ön megjegyzése ehhez:

en: Make a string lowercase
hu: Karakterlánc kisbetűssé alakítása

en: Make a string uppercase
hu: Karakterlánc nagybetűssé alakítása

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
hu: A 'Más:' mező kitöltésének kötelezése ha a 'Más:' opció aktív

en: Malay
hu: Maláj

en: Male
hu: Férfi

en: Maltese
hu: Máltai

en: Manage Labels
hu: Címkebeállítások

en: Manage additional attribute fields
hu: További tulajdonságmezők kezelése

en: Manage token attribute fields
hu: Zsetonok tulajdonságmezőinek kezelése

en: Mandatory Question
hu: Kötelező kérdés

en: Mandatory fields:
hu: Kötelező mezők:

en: Mandatory:
hu: Kötelező:

en: Map height
hu: Térkép magassága

en: Map width
hu: Térkép szélessége

en: Map zoom level
hu: Nagyítási szint

en: Mar
hu: Márc

en: Marked tokens have been deleted.
hu: Megjelölt zsetonok törlődtek.

en: Mask questions
hu: Kérdések elrejtése

en: Max number of files
hu: Fájlok maximális száma

en: Max reminders
hu: Maximális emlékeztetőszám

en: Maximum answers
hu: Maximum válaszok

en: Maximum characters
hu: Maximális karakterek

en: Maximum characters allowed
hu: Megengedett karakterek száma

en: Maximum file size allowed (in KB)
hu: Megengedett maximális fájlméret (KB-ban)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
hu: Maximális fájlok száma, amelyeket a felhasználó fel kel töltsön ehhez a kérdéshez

en: Maximum sum value
hu: Maximális összeg

en: Maximum sum value of multiple numeric input
hu: Többszörös számmező maximális összértéke

en: Maximum value
hu: Maximum

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
hu: Maximális érték a sor(multi-rugalmas) kérdéstípushoz

en: Maximum value of the numeric input
hu: Numerikus bemenet maximális értéke

en: Maximum year
hu: Maximális év

en: Maximum year value for calendar
hu: Minimális év értéke a kalendáriumban

en: May
hu: Máj

en: Maybe you don't have permission.
hu: Talán nincs jogosultsága.

en: Median value
hu: Középérték

en: Median:
hu: Középső:

en: Message
hu: Üzenet

en: Message(s) sent successfully!
hu: Üzenet(ek) sikeresen elküldve!

en: Message:
hu: Üzenet:

en: Microsoft Excel (All charsets)
hu: Microsoft Excel (összes karakterkészlet)

en: Microsoft Word (Latin charset)
hu: Microsoft Word (Latin karakterkészlet)

en: Min days between reminders
hu: Az emlékeztetők közötti napok száma legalább

en: Min number of files
hu: Fájlok minimális száma

en: Minimum answers
hu: Minimum válaszok

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
hu: Minimális fájlok száma, amelyeket a felhasználónak fel kell tölteni ehhez a kérdéshez

en: Minimum sum value
hu: Minimális összeg

en: Minimum value
hu: Minimum

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
hu: Minimális érték a sor(multi-rugalmas) kérdéstípushoz

en: Minimum value of the numeric input
hu: Numerikus bevitel minimális értéke

en: Minimum year
hu: Minimális év

en: Minimum year value in calendar
hu: Minimális év értéke a kalendáriumban

en: Missing %s closing right parentheses
hu: Hiányzó %s lezáró jobb zárójel

en: Month
hu: hónap

en: Move on without warning
hu: Lépj tovább figyelmeztetés nélkül

en: Moving user templates to new location at %s...
hu: A felhasználói sablonok mozgatása ide: %s...

en: Multiple Numerical Input
hu: Több számot bekérő kérdés

en: Multiple Short Text
hu: Több rövid szöveg

en: Multiple choice
hu: Többszörös választás

en: Multiple choice questions
hu: Több válaszos kérdés

en: Multiple choice with comments
hu: Több lehetőség megjegyzéssel

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
hu: Többszörös számértékek összegének megkövetelt értéke

en: NEW RECORD
hu: ÚJ REKORD

en: Name
hu: Név

en: Name [ID]
hu: Név [ID]

en: Name of the survey
hu: Kérdőív neve

en: Name of the survey administrator
hu: Kérdőív-gazda neve

en: Name:
hu: Név:

en: Natural logarithm
hu: Természetes logaritmus

en: Navigation delay (seconds):
hu: Navigációs késleltetés (másodperc)

en: Never
hu: Soha

en: New Record
hu: Új rekord

en: New answer option
hu: Új válaszopció

en: New dummy tokens were added.
hu: Új bábuzsetonok hozzá voltak adva.

en: New files were successfully installed.
hu: Új fájlok telepítése sikerült.

en: New files will be downloaded and installed.
hu: Új fájlok le lesznek töltve és telepítve.

en: New password
hu: Új jelszó

en: New question group was saved.
hu: Új kérdéscsoport lementve.

en: New quota
hu: Új kvóta

en: New scenario number
hu: Új forgatókönyv szám

en: New survey title:
hu: Új kérdőív címe:

en: New token was added.
hu: Új zseton hozzáadása sikerült.

en: NewTemplate
hu: Új sablon

en: Next
hu: Következő

en: Next question
hu: Következő kérdés

en: Next question group
hu: Következő kérdéscsoport

en: No
hu: Nem

en: No "CFIELDNAME" field set!
hu: Nincs "CFIELDNAME" mező beállítva!

en: No (Forced by the system administrator)
hu: Nem (Rendszergazda által kényszerítve)

en: No DB backup created:
hu: DB biztonsági másolat nem lett elkészítve:

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
hu: Nincs GID (kérdéscsoport ID) megadva. Nem lehet a kérdést importálni.

en: No HTML editor
hu: Nincs HTML szerkesztő

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
hu: Nincs SID (kérdőív ID) megadva. Nem lehet a kérdést importálni.

en: No SID Provided
hu: Nincs megadva SID

en: No SID has been provided. Cannot dump survey
hu: Nincs SID megadva, nem lehet a kérdőívet dumpolni

en: No Surveys available - please create one.
hu: Nincs rendelkezésre álló kérdőív - kérem, hozzon létre egyet

en: No Username selected.
hu: Nincs kijelölve felhasználónév.

en: No answer
hu: Nincs válasz

en: No available surveys
hu: Nincs elérhető kérdőív

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
hu: Nem lehetet a feltételeket másolni (duplikátumok miatt)

en: No database action required
hu: Nem kell adatbázis-műveletet végezni

en: No email notification
hu: Nincs e-mail-értesítés

en: No invitation code is needed to complete the survey.
hu: Nem kell meghívási kód ahhoz, hogy kitöltse ezt a kérdőívet.

en: No matching CFIELDNAME Group!
hu: Nincs kapcsolódó CFIELDNAME kérdéscsoport!

en: No matching Cqid
hu: Nincs kapcsolódó Cqid

en: No matching group
hu: Nincs kapcsolódó kérdéscsoport

en: No matching question
hu: Nincs kapcsolódó kérdés

en: No matching survey
hu: Nincs kapcsolódó kérdőív.

en: No next question
hu: Nincs következő kérdés

en: No next question group
hu: Nincs következő kérdéscsoport

en: No of surveys
hu: Kérdőívek száma

en: No one-time password found for user %s
hu: Nincs egyszer használatos jelszó a(z) %s felhasználóhoz

en: No previous question
hu: Nincs előző kérdés

en: No previous question group
hu: Nincs előző kérdéscsoport

en: No question index will be shown with this format.
hu: Ebben a formátumban a kérdés indexe nem lesz megjelenítve.

en: No questions selected
hu: Nincs kérdés kiválasztása

en: No quotas have been set for this survey
hu: Ehhez a kérdőívhez nincs kvóta megadva

en: No reminder(s) sent
hu: Nem volt elküldve egy emlékeztető sem

en: No replacement variable available for this field
hu: Nincs helyettesítő érték ehhez a mezőhöz.

en: No syntax errors detected in this survey
hu: Ebben a kérdőívben nem található szintaktikai hiba

en: No tokens selected
hu: Nincs token kiválasztva

en: No tokens were selected for deletion
hu: Nem voltak kiválasztva zsetonok a törléshez

en: No, thanks.
hu: Köszönöm, nem.

en: Nominal
hu: Névleges

en: None
hu: Nincs

en: Norwegian (Bokmal)
hu: Norvég (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
hu: Norvég (Nynorsk)

en: Not Active
hu: Nem aktív

en: Not Selected
hu: Nincs kiválasztva

en: Not a valid expression
hu: Nem érvényes kifejezés

en: Not completed or Not displayed
hu: Befejezetlen vagy megjelenítetlen

en: Not displayed
hu: Nem megjelenítve

en: Not enough values for calculation
hu: A számoláshoz nincs elég érték

en: Not equal to
hu: Nem egyenlő

en: Not found
hu: Nem talált

en: Not imported label sets
hu: Címkekészletek nem voltak importálva

en: Not invited
hu: Nincs meghívva

en: Not started
hu: Nincs elkezdve

en: Not yet active
hu: Még nem aktív

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
hu: Vegye figyelembe, hogy ez a kiértékelő rész csak akkor jelenik meg, ha a kiértékelő szabályok be voltak állítva és a kiértékelő mód aktíválva van.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
hu: Jegyezze meg, hogy a törlési műveletet nem lehet visszavonni. A törölt adatok végleg elvesznek.

en: Note:
hu: Fontos megjegyzés:

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
hu: Megjegyzés: Próba mód ki van kapcsolva. (*)-al jelölt beállítások nem módosíthatók.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
hu: Megjegyzés: Ha hibából kikapcsolta a kérdőívet, könnyen visszanyerhetők az adatok, ha nem módosítja a kérdőív struktúráját. Forduljon a LimeSurvey dokumentációjához további részletekért.

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
hu: Megjegyzés: Ha bekapcsolja az -Anonim válaszok- opciót ehhez a kérdőívhez, LimeSurvey a befejezett zsetonokat csak egy 'Y'-al jelöli meg a dátum/idő helyett a résztvevők anonimításának biztosításáért.

en: Note: This is a standard template. If you want to edit it %s please copy it first%s.
hu: Megjegyzés: Ez egy standard sablon. Ha módosítani akarja %s, kérem előszőr másolja át %s.

en: Note: You MUST enter a new question code!
hu: Megjegyzés: Meg KELL adnia egy új kérdéskódot!

en: Nothing to translate on this page
hu: Semmi fordítanivaló ezen az oldalon

en: Notice: Assessment mode for this survey is not activated. You can activate it in the %s survey settings %s (tab 'Notification & data management').
hu: Jegyezze meg: a kiértékelési mód ehhez a kérdőívhez nem volt aktíválva. Aktíválhatja a %s kérdőív beállítás %s - nél ('Figyelmeztetés és adatkezelés' lap).

en: Notification & data management
hu: Értesítés és adatkezelés

en: Null values are ignored in calculations
hu: A számolásnál az üres értékek nem lesznek figyelembe véve

en: Number greater than
hu: Szám nagyobb, mint

en: Number less than
hu: Szám kisebb mint

en: Number of attribute fields to add:
hu: Hozzáadandó tulajdonságmezők száma:

en: Number of cases
hu: Esetek (rekordok) száma

en: Number of files greater than
hu: Fájlok száma, melyek nagyobbak mint

en: Number of files less than
hu: Fájlok száma, melyek kisebbek mint

en: Number of questions/groups
hu: Kérdések/csoportok száma

en: Number of records in this query:
hu: A kérdőívben lévő bejegyzések száma:

en: Number of tokens
hu: Zsetonok száma

en: Numbers only
hu: Csak számok

en: Numbers only for 'Other'
hu: Csak számok a 'Más'-hoz

en: Numerical Input
hu: Számjegy bevitel

en: OR
hu: VAGY

en: Oct
hu: Okt

en: Off
hu: Kikapcsolva

en: Off (Forced by the system administrator)
hu: Kikapcsolva (Rendszergazda által kötelezve)

en: On
hu: Bekapcsolva

en: On (Forced by the system administrator)
hu: Bekapcsolva (Rendszergazda által kötelezve)

en: On errors
hu: Hibák esetén

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
hu: A frissítés információjának kérése közben limesurvey.org-tól egy hiba történt:

en: Once a survey is activated you can no longer:
hu: Ha a kérdőív aktiválva van, már nem lehet többé:

en: Once data has been entered into this survey, if you want to add or remove groups or questions, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
hu: Amikor már adatokat rögzítettek a kérdőívbe, amennyiben kérdéseket vagy kérdéscsoportokat akar hozzáadni, deaktiválnia kell ezt a kérdőívet, de ekkor minden addig rögzített adat egy külön archivált adattáblába költözik.

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
hu: Egy vagy több fájl vagy átlépte a fájlméretet, nincs a megfelelő formátumban vagy túl kevés fájl volt feltöltve. Nem léphet tovább amíg ez be nem fejeződik

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
hu: Egy vagy több kötelező kérdés nem volt megválaszolva. Nem léphet tovább amíg be nem fejezi őket.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
hu: Egy vagy több kötelező kérdés nem volt megválaszolva egy érvényes módon. Nem léphet tovább amíg nem ad rá megfelelő választ.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
hu: Egy vagy több feltöltött fájlnak nincs megfelelő formátuma/mérete. Nem léphet tovább amíg ezek a fájlok nem érvényesek.

en: Online Manual
hu: Online használati utasítás

en: Only Previous pages answers are available
hu: Csak az előző oldalak válaszait lehet elérni.

en: Only answer this if the following conditions are met:
hu: Csak abban az esetben válaszoljon, ha az alábbi feltételek teljesülnek:

en: Only answer this question for the items you did not select in question *%s* ('%s')
hu: Ez a kérdés a *%s* ('%s') kérdésben ki nem választott elemekre vonatkozik.

en: Only answer this question for the items you selected in question *%s* ('%s')
hu: Ez a kérdés a *%s* ('%s') kérdésben kiválasztott elemekre vonatkozik.

en: Only answer this question if the following conditions are met:
hu: Csak akkor válaszoljon erre a kérdésre, ha az alábbi feltételek teljesülnek:

en: Only numbers may be entered in these fields
hu: Ezekbe a mezőkbe csak számokat írhat

en: Only numbers may be entered in this field
hu: Ebbe a mezőbe csak számokat írhat

en: Only show question {QID} IF
hu: Csak akkor mutassa a {QID} kérdést, HA

en: Oops, There was an error deleting the file
hu: Hiba történt a fájl törlése közben

en: Open
hu: Megnyitás

en: Open imported template
hu: Importált sablon megnyitása

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
hu: A syntaxfájlt SPSS-ben Unicode üzemmódban nyissa meg.

en: Open-access mode
hu: Nyílt elérésű üzemmód

en: Option 'Other':
hu: 'Más' opció:

en: Optional Question
hu: Nem kötelező kérdés

en: Optional fields:
hu: Opcionális mezők:

en: Order
hu: Sorrend

en: Ordinal
hu: Sorrendi

en: Other
hu: Egyéb

en: Other Files:
hu: Más fájlok:

en: Other answer
hu: Más válasz

en: Other comment
hu: Más megjegyzés

en: Other:
hu: Egyéb:

en: Output options
hu: Kimenet opciói

en: Overall assessment score
hu: Teljes felmérési pontszám

en: Overview & update
hu: Áttekintés & frissítés

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Ownership was successfully changed.
hu: Tulajdonos(ok) sikeresen változtatva.

en: PDF Export
hu: PDF exportálása

en: PDF export available:
hu: PDF export elérhető:

en: PHP (default)
hu: PHP (alapértelmezett)

en: Page
hu: Oldal

en: Partial
hu: Részleges

en: Partial (saved) responses
hu: Részleges (lementett) válaszok

en: Participant may save and resume later?
hu: Engedélyezi a résztvevőknek a mentést és a folytatást?

en: Participants can save partially finished surveys
hu: Résztvevők elmenthetik a részlegesen befejezett kérdőíveket

en: Participants may print answers?
hu: Résztvevők kinyomtathatják a válaszaikat?

en: Passed single-use password was wrong or user doesn't exist
hu: Megadott egyszer használatos jelszó hibás vagy a felhasználó nem létezik

en: Password
hu: Jelszó

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Percentage
hu: Százalék

en: Percentage of total:
hu: Százalék a teljesből:

en: Permission
hu: Engedély

en: Permission to activate/deactivate a survey
hu: Engedély a kérdőív aktiválásához/deaktválásához

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
hu: Engedély válaszok létrehozásához(adatbejegyzés)/megtekintéséhez/frissítéséhez/törléséhez/exportálásához

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
hu: Engedély a zsetonbejegyzések létrehozásához/frissítéséhez/törléséhez/importálásához/exportálásához

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
hu: Engedély egy kérdőív kiértékelési szabályainak létrehozásához/megtekintéséhez/frissítéséhez/törléséhez

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
hu: Engedély egy kérdőív kvótaszabályainak létrehozásához/megtekintéséhez/frissítéséhez/törléséhez

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
hu: Engedély a kérdőív kérdéseinek, feleleteinek, feltételeinek létrehozásához/megtekintéséhez/törléséhez/importálásához/exportálásához

en: Permission to delete a survey
hu: Engedély a kérdőív törléséhez

en: Permission to modify survey security settings
hu: Engedély a kérdőív biztonsági beállításainak modosításához

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
hu: Engedély a fordítások megtekintéséhez & frissítéséhez, felhasználva a gyorsfordítási funkciót

en: Permission to view statistics
hu: Engedély a statisztikák megtekintéséhez

en: Permission to view/update the survey locale settings
hu: Engedély a kérdőív lokalizációs beállításainak megtekintéséhez/frissítéséhez

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
hu: Engedély a kérdőív beállíásainak megtekintéséhez/frissítéséhez, beleértve a zsetontáblázatok létrehozását

en: Persian
hu: Perzsa

en: Place after..
hu: Helyezés ez után...

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
hu: Tegyen kérdéseket egy meghatározott véletlenszerű csoportba, a meghatározott csoportban lévő kérdések véletlenszerű sorrendben fognak megjelenni

en: Please also fill in the "other comment" field.
hu: Kérjük töltse ki a "más megjegyzés" mezőt is.

en: Please ask your LimeSurvey administrator for your password.
hu: Keresse meg LimeSurvey rendszergazdáját jelszójáért.

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
hu: Kérem, legyen türelmes és probálja újra 10 perc múlva.

en: Please be patient...
hu: Kérem várjon...

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to enable this option
hu: Kérem, változtassa meg a %s mappa engedélyeit ennek az opciónak az engedélyezéséhez

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
hu: Kérem, változtassa meg a %s mappa engedélyeit a sablonok megtekintéséhez.

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
hu: Kérem, változtassa meg a /tmp és /upload/templates mappák engedélyei ennek az opciónak az engedélyezéséhez.

en: Please check any problems above - update was done.
hu: Kérem ellenőrizze a fenti problémákat - frissítés végrehajtva.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
hu: Kérem ellenőrizze a fenti problémákat és haladjon tovább a következő lépéshez.

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
hu: Kérem,  ellenőrizze a fenti problémákat és utána haladjon a következő lépéshez.

en: Please check at least one item.
hu: Kérem, jelölön meg legalább egy tételt.

en: Please check the directory permissions.
hu: Kérjük, nézze át a könyvtárelérési jogosultságokat.

en: Please check the format of your answer.
hu: Kérjük ellenőrizze a válaszának formátumát.

en: Please check your settings
hu: Kérem, ellenőrizze a béállításait

en: Please choose
hu: Kérem, válasszon

en: Please choose *all* that apply and provide a comment:
hu: Kérem válassza ki az összeset, ami alkalmazható és fűzzön hozzá megjegyzést is:

en: Please choose *all* that apply:
hu: Kérem, válasszon ki *mindent*, ami érvényes:

en: Please choose *only one* of the following:
hu: Kérem, válasszon *egyet* az alábbiak közül:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
hu: Kérem, válassza ki az összeset, ami igaz, és fűzzön hozzá megjegyzést is:

en: Please choose at least %s item(s)
hu: Kérem legalább %s elemet válasszon.

en: Please choose no more than %s item(s)
hu: Kérem legfeljebb %s elemet válasszon.

en: Please choose the appropriate response for each item:
hu: Kérem, jelöljön meg egy megfelelő választ minden felsorolt elem számára:

en: Please choose the label sets you want to export:
hu: Kérem, válassza ki az oszlopokat amelyeket exportálni akar:

en: Please choose...
hu: Kérem, válasszon...

en: Please click below to populate the database
hu: Kérem, kattinson az alábbi linkre az adatbázis feltöltéséhez

en: Please complete all parts
hu: Kérem, töltsön ki mindent

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
hu: Kérjük, hagyja jóvá a kérdőívhez való hozzáférést az alábbi biztonsági kérdés megválaszolásával, és kattintson a továbblépéshez.

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
hu: Igazolja vissza a kapott zsetonját az alábbi biztonsági kérdés megválaszolásával, majd kattintson a 'Tovább' gombra.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
hu: Kérjük, problémájával forduljon %s (%s) munkatársunkhoz.

en: Please contact your system administrator
hu: Vegye fel a kapcsolatot a rendszergazdával

en: Please enter a date:
hu: Kérem, írjon be dátumot:

en: Please enter a valid update-key:
hu: Kérem, adjon meg egy érvényes frissítési kulcsot:

en: Please enter the name for the copied template:
hu: Írja be a másolt sablon nevét:

en: Please enter your comment here
hu: Az ön megjegyzése ehhez

en: Please explain something in detail:
hu: Magyarázzon el valamit részletesen:

en: Please fax your completed survey to:
hu: Kérem, erre a számra faxolja el a kérdőívet:

en: Please fax your completed survey to: %s
hu: Kérem, faxolja el a kérdőívet a következő címre: %s

en: Please number each box in order of preference from 1 to
hu: Kérem, számozza be az összes dobozt a választási sorrendjének megfelelően 1-től eddig:

en: Please number each box in order of preference from 1 to
hu: Kérem, számozza be az összes dobozt a választási sorrendjének megfelelően 1-től eddig:

en: Please rank all items
hu: Rangsorolja az összeset

en: Please rank at least %d item for question "%s" | Please rank at least %d items for question "%s".
hu[0]: Kérjük legalább '%d' választ rangsoroljon a "%s" kérdésre.
hu[1]: Kérjük, legalább '%d' választ rangsoroljon a "%s" kérdésre.

en: Please select a file to import!
hu: Kérem, válasszon ki egy fájlt importálásra!

en: Please select a language:
hu: Kérem, válasszon nyelvet:

en: Please select a user first
hu: Kérem, előbb válasszon ki egy felhasználót

en: Please select a user group first
hu: Kérem, előbb válasszon ki egy felhasználócsoportot

en: Please select at least one file for deletion
hu: Válasszon legalább egy fájlt a törléshez

en: Please select at least one file for download
hu: Válasszon legalább egy fájlt a letöltéshez

en: Please submit by %s
hu: Kérem, adja be %s szerint...

en: Please try again.
hu: Próbálja meg újra!

en: Please upload %s more file(s).
hu: Töltsön fel még %s fájlt.

en: Please use the LimeSurvey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
hu: Kérjük használja a kérdőív navigációs gombjait vagy az indexét. Úgy tűnik, ön a böngésző vissza gombjával újra akarja küldeni az oldalt.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
hu: Kérem, ellenőrizze a következő információt mielőtt folytatná az adatbázis frissítését:

en: Please wait ...
hu: Kérem, várjon...

en: Please wait to begin with a new session.
hu: Kérjük, várjon addig, amíg egy új munkamenetet kezd.

en: Please write your answer here:
hu: Kérem, írja ide a válaszát:

en: Please write your answer(s) here:
hu: Kérem, írja ide a válaszait:

en: Polish
hu: Lengyel

en: Populate Database
hu: Adatbázis feltöltése

en: Popup HTML editor
hu: Előugró HTML-szerkesztő

en: Portuguese
hu: Portugál

en: Portuguese (Brazilian)
hu: Portugál (Brazil)

en: Position:
hu: Pozíció:

en: Post-Answer-Separator|Inter-Dropdownlist-Separator for dropdown lists
hu: Válasz utáni elválasztó|Legördülő listán belüli elválasztó legördülő listákhoz

en: Predefined
hu: Előre meghatározott

en: Predefined answer options for this question
hu: Előre meghatározott válaszopciók erre a kérdésre

en: Predefined label sets...
hu: Előre meghatározott címkekészletek...

en: Prefix for list items
hu: Prefix a lista elemekhez

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
hu: Elő- és utótag legördülő listához

en: Present answer options in reverse order
hu: A válasz opcióinak bemutatása fordított sorrendben

en: Present answers in random order
hu: A válaszok véletlen sorrendban való megjelenítése

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
hu: Megjelenítés szövegbeviteli mezőkként legördülő listák helyett

en: Presentation
hu: Bemutatás

en: Presentation & navigation
hu: Bemutatás és navigációz

en: Preview This Question
hu: Kérdés előnézete

en: Preview current question group
hu: Jelenlegi kérdéscsoport előnézete

en: Preview:
hu: Előnézet:

en: Previous
hu: Előző

en: Previous Answers Fields
hu: Korábbi válaszmezők

en: Previous question
hu: Előző kérdés

en: Previous question group
hu: Előző kérdéscsoport

en: Previous questions
hu: Előző kérdések

en: Previous session is set to be finished.
hu: Az előző munkamenetet befejezésre jelöltük.

en: Print answers page
hu: Nyomtasd ki a válaszlapot

en: Print your answers.
hu: Válaszok nyomtatása.

en: Printable survey page
hu: Nyomtatható felmérés lap

en: Printable version
hu: Nyomtatható verzió

en: Prior to 16
hu: 16 alatt

en: Proceed to step %s
hu: Menjen a %s lépéshez

en: Public registration email subject:
hu: E-mail tárgysora a publikus regisztráció során:

en: Public registration email:
hu: Publikus regisztrációhoz e-mail:

en: Public statistics?
hu: Gyorsjelentés

en: Publication & access control
hu: Közzététel és hozzáférés ellenőrzés

en: Punjabi
hu: Pandzsábi

en: Q1 and Q3 calculated using %s
hu: Az első és a 3. kvartilis számítása %s módszerrel

en: Question
hu: Kérdés

en: Question Attribute
hu: Kérdés attribútum

en: Question Attributes
hu: Kérdésattribútumok

en: Question Page
hu: Kérdés oldal

en: Question Selection
hu: Kérdés kiválasztása

en: Question Type:
hu: Kérdésfajta:

en: Question attributes
hu: Kérdés tulajdonságok

en: Question attributes:
hu: Kérdés tulajdonságok:

en: Question by Question
hu: Kérdésről kérdésre

en: Question code:
hu: Kérdés kód

en: Question codes
hu: Kérdéskódok

en: Question codes were successfully regenerated.
hu: Kérdéskódok újragenerálása sikerült.

en: Question could not be added. You must insert a code in the mandatory field
hu: A kérdést nem lehetett hozzáadni. A kötelező mezőbe kódot kell írni.

en: Question could not be created.
hu: A kérdést nem lehetett létrehozni.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed
hu: A kérdést nem lehetett törölni. Más kérdések számára olyan feltételek vannak, melyek az itteni válaszalternatívákon alapulnak, ezért ha törli a kérdést, problémák származnának belőle. A kérdés törlése előtt a hivatkozó feltételeket kell törölni.

en: Question could not be updated
hu: A kérdést nem lehetett frissíteni.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
hu: A kérdést nem lehetett frissíteni. Más kérdésekben olyan ugrási feltételek vannak, amelyek az itteni válaszalternatívákon alapulnak, ezért ha megváltozna a kérdéstípus, problémák származnának belőle. Az ide hivatkozó feltételeket törölni kell, mielőtt ezt a kérdéstípust megváltoztatná.

en: Question group
hu: Kérdéscsoport

en: Question group import is complete.
hu: Kérdéscsoport importálása befejeződött.

en: Question group import summary
hu: Kérdéscsoport importálásának összesítése

en: Question group successfully saved.
hu: Kérdéscsoport mentése sikerült.

en: Question group:
hu: Kérdéscsoport:

en: Question groups
hu: Kérdéscsoportok

en: Question import is complete.
hu: Kérdőív importálása befejeződött

en: Question import summary
hu: Kérdésimportálás összesítő

en: Question in language %s could not be created.
hu: A kérdést a %s nyelvben nem lehetett létrehozni.

en: Question index
hu: Kérdés index

en: Question time
hu: Kérdés idő:

en: Question type selector
hu: Kérdés típus választó

en: Question validation equation
hu: Kérdés érvényesítés egyezőség

en: Question validation tip
hu: Kérdés érvényesítés tipp

en: Question was successfully added.
hu: Kérdés hozzáadása sikerült.

en: Question was successfully copied.
hu: A kérdés másolása sikerült.

en: Question was successfully deleted.
hu: A kérdés törlése sikerült.

en: Question was successfully saved.
hu: A kérdés mentése sikerült.

en: Question:
hu: Kérdés:

en: Questions
hu: Kérdések

en: Quick CSV report
hu: Gyors CSV jelentés

en: Quick add...
hu: Gyors hozzáadás...

en: Quick statistics
hu: Gyorsjelentés

en: Quick translation
hu: Gyorsfordítás

en: Quick-add answers
hu: Válaszok gyors hozzáadása

en: Quick-add subquestions
hu: Alkérdések gyors hozzáadása

en: Quick-translate survey
hu: Kérdőív gyorsfordítása

en: Quick-translation
hu: Gyorsfordítás

en: Quota action
hu: Kvóta-akció

en: Quota could not be added.\n\nIt is missing a quota message for the following languages
hu: A kvótát nem lehetet hozzáadni.\n\nHiányzik a kvótaüzenet a következő nyelvekhez:

en: Quota limit
hu: Kvótakorlát

en: Quota message
hu: Kvóta üzenet

en: Quota name
hu: Kvóta neve

en: Quotas
hu: Kvóták

en: Quote meta characters
hu: Idézet meta karakter

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
hu: FIGYELMESEN OLVASSA EL, MIELŐTT FOLYTATJA

en: Random answer order
hu: Véletlen válasz-sorrend

en: Randomization group name
hu: Véletlenszerű csoport név

en: Range:
hu: Tartomány:

en: Rank %s
hu: %s rang

en: Ranking
hu: Rangsorkészítés

en: Reading file..
hu: File olvasása...

en: Record Deleted
hu: Rekord törölve

en: Record ID %d was skipped because of duplicate ID.
hu: Bejegyzés ID %d átugorva ismétlődő ID miatt.

en: Record has been updated.
hu: Rekord frissítve

en: Records displayed:
hu: Bemutatott rekordok:

en: Records imported
hu: Rekordok importálva

en: Records met minumum requirements
hu: A rekordok a minimumkövetelményeknek megfeleltek

en: Referrer URL
hu: Ajáló URL

en: Referrer URL will be saved.
hu: Küldő  URL-cím el lesz mentve

en: RegExp
hu: Regexp

en: Regenerate question codes:
hu: Kérdéskódok újragenerálása:

en: Register Page
hu: Regisztrációs oldal

en: Registration
hu: Regisztráció

en: Registration email
hu: Regisztrációs e-mail

en: Regular expression
hu: Reguláris kifejezés

en: Relevance [Validation] (Default)
hu: Relevancia [Érvényesítés] (Alapértelmezett)

en: Relevance equation:
hu: Relevancia egyezőség:

en: Relevance:
hu: Relevancia

en: Reload URL
hu: URL újratöltése

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
hu: Töltse be újra a kérdőívet erre a linkre kattintva (vagy az alábbi linket az internetböngészőjébe másolva):

en: Reloading Screen. Please wait.
hu: A képernyő újratöltése

en: Reloading screen. Please wait.
hu: A képernyő újratöltődik. Kérem várjon.

en: Remaining
hu: Hátravan

en: Remaining:
hu: Hátralévő:

en: Remember that we do not support subdirectories in ZIP archives.
hu: Jegyezze meg, nem támogassunk az alkönyvtárakat a ZIP archívumokban.

en: Reminder
hu: Emlékeztető

en: Reminder Email:
hu: Emlékeztető e-mail:

en: Reminder count
hu: Emlékeztetők száma

en: Reminder count:
hu: Emlékeztetők száma:

en: Reminder email
hu: Emlékeztető e-mail

en: Reminder email subject:
hu: Emlékeztető e-mail témája:

en: Reminder sent to:
hu: Emlékeztető elküldve neki:

en: Reminder sent?
hu: Elküldtük az emlékeztetőt?

en: Reminder status:
hu: Emlékeztető állapota:

en: Reminder to participate in a survey
hu: Emlékeztető a felmérésben való részvételhez

en: Reminder(s) sent
hu: Emlékeztető(k) elküldve

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Remove filter
hu: Szűrő eltávolítása

en: Remove this item
hu: E tétel eltávolítása

en: Remove unique token numbers
hu: Egyedi zsetonszámok eltávolítása

en: Rename this template
hu: Sablon átnevezése

en: Rename this template to:
hu: Sablon átnevezése erre:

en: Renumber scenario automatically
hu: Automatikus újraszámozás

en: Renumber the new record.
hu: Új rekord újraszámozása.

en: Reorder question groups
hu: Kérdéscsoportok átrendezése

en: Repeat Password
hu: Jelszó újra

en: Repeat a string
hu: Karakterlánc ismétlése

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
hu: Fejlécek ismétlése tömbkérdésekben minden X. alkérdésnél:

en: Replace
hu: Helyettesítés

en: Replace the existing record.
hu: Új rekord cseréje.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
hu: A 'Más:' válasz címkéjének kicserélése egyéni értékkel

en: Report and skip the new record.
hu: Új bejegyzés bejelentése és kihagyása.

en: Required
hu: Szükséges

en: Reset
hu: Alapállapotba

en: Reset Survey Logic
hu: A kérdőív ugrásainak törlése

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
hu: Visszaállítás 'nem használt' állapotba

en: Reset answers and token completed state
hu: Minden válasz 'nem megválaszolt'-ra állítása

en: Reset conditions
hu: Feltételek visszaállítása

en: Reset conditions?
hu: Vissza akarja állítani a feltételeket?

en: Reset the completed answers to the incomplete state
hu: Minden válasz 'nem megválaszolt'-ra állítása

en: Reset token invitation status
hu: Zseton meghívás állapotának visszaállítása

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Resources Import Summary
hu: Erőforrás-importálás utáni áttekintés

en: Response ID
hu: Válasz ID

en: Response filters
hu: Válasz szűrők

en: Response rate
hu: Válaszok sűrűsége

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
hu: Válaszbeküldés a {SURVEYNAME} kérdőívhez

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
hu: Benyújtott válasz a {SURVEYNAME} kérdőívhez eredményekkel

en: Response summary
hu: Válaszösszefoglaló

en: Responses
hu: Válaszok

en: Responses & statistics
hu: Válaszok és statisztikák

en: Responses containing
hu: Válaszok ezt tartalmazzák:

en: Responses will be date stamped.
hu: Válaszok ellátva dátumbélyegzővel

en: Responses will have the IP address logged
hu: A válaszokban benne lesznek az IP-címek

en: Responses will have their referring URL logged.
hu: A válaszok tartalmazni fogják a hivatkozási URL-t.

en: Responses will not be date stamped.
hu: Válaszok nincsenek ellátva dátumbélyegzővel

en: Responses will not have the IP address logged.
hu: A válaszokban nem lesznek benne az IP-címek

en: Responses will not have their referring URL logged.
hu: A válaszok nem fogják a hivatkozási URL-t tartalmazni.

en: Restart this Survey
hu: A kérdőív újrakezdése

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Restore options
hu: Opciók visszaállítása

en: Restrict input to integer values
hu: Bevitel korlátozása egész számokra

en: Result
hu: Eredmény

en: Results
hu: Válaszok

en: Results from LDAP Query
hu: LDAP lekérdezés eredményei

en: Resume Later
hu: Később visszatérek

en: Return To Survey
hu: Visszatérés a kérdőívhez

en: Return a formatted string
hu: Formázott karakterlánc visszaadása

en: Return comma-separated list of values
hu: Vesszővel elválasztott értéklista visszaadása.

en: Return current UNIX timestamp
hu: Aktuális UNIX időbélyeg visszaadása

en: Return part of a string
hu: Karakterlánc részlet visszaadása

en: Return to label set administration
hu: Visszatérés címkekészlet-adminisztrációhoz

en: Return to survey
hu: Visszatérés a kérdőívhez

en: Return to survey administration
hu: Visszatérés a felmérés-adminisztráció menübe

en: Reverse a string
hu: Karakterlánc megfordítása

en: Reverse answer order
hu: Fordított válasz sorrend

en: Romanian
hu: Román

en: Root URL
hu: Gyökér URL

en: Round fractions down
hu: Törtek kerekítése lefelé

en: Round fractions up
hu: Tört felfelé kerekítése

en: Rows
hu: Sorok

en: Russian
hu: Orosz

en: SJIS for Windows Japanese
hu: SJIS Windows japán

en: SLID `%s` because the related survey is missing.
hu: SLID `%s` mert a kapcsolódó kérdőív hiányzik.

en: SMTP
hu: SMTP:

en: SMTP debug mode:
hu: SMTP hibakereső mód:

en: SMTP debug output:
hu: SMTP hibakereső kimenet:

en: SMTP host:
hu: SMTP gazda:

en: SMTP password:
hu: SMTP jelszó:

en: SMTP username:
hu: SMTP felhasználói név:

en: SPSS export scale type
hu: SPSS exportálási skála típusa

en: SPSS version:
hu: SPSS verzió:

en: SQL CODE THAT FAILED
hu: Hibás SQL kód

en: SQL command failed: %s Reason: %s
hu: SQL parancs végrehajtása sikertelen: %s Ok: %s

en: Same
hu: Ugyanaz

en: Save
hu: Mentés

en: Save & Load
hu: Mentés & betöltés

en: Save & edit survey text elements
hu: A kérdőív szövegelemeinek lementése és szerkesztése

en: Save Changes
hu: Változások mentése

en: Save IP Address?
hu: IP-cím mentése?

en: Save Now
hu: Mentés most

en: Save Page
hu: Mentési oldal

en: Save Your Unfinished Survey
hu: A befejezetlen kérdőív mentése

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
hu: Mindkettő mentése az R működési mappába (használja getwd()-t és setwd()-t az R parancsablakon, hogy megkapja és beállítsa)

en: Save changes
hu: Változások mentése

en: Save city
hu: Város mentése

en: Save country
hu: Ország mentése

en: Save for Lsrc (*.csv)
hu: Mentés Lsrc - nek (*.csv)

en: Save for further completion by survey user
hu: A kérdőívkitöltő számára későbbi kitöltésre elmenti a kérdőívet

en: Save postal code
hu: Irányítószám mentése

en: Save question group
hu: Kérdéscsoport mentése

en: Save quota
hu: Kvota mentése

en: Save referrer URL?
hu: Küldő  URL mentése?

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Save state
hu: Megye mentése

en: Save this, then create another:
hu: Mentsd le és hozz létre egy masikat:

en: Save timings?
hu: Akarja menteni az időzítéseket?

en: Save update key
hu: Frissítési kulcs mentése

en: Save your responses so far
hu: Eddigi válaszaim mentése

en: Saved Responses
hu: Mentett válaszok

en: Saved Responses:
hu: Mentett válaszok:

en: Saved Survey Details
hu: Mentett kérdőív részleteinek megmutatása

en: Saved name
hu: Elmentett név

en: Scale
hu: Skála

en: Scale 1
hu: 1-es skála

en: Scale 2
hu: 2-es skála

en: Scenario
hu: Forgatókönyv

en: Scope
hu: Hatáskör

en: Screen reader compatibility mode:
hu: Képernyőolvasó kompatibilitási mód:

en: Screen:
hu: Képernyő:

en: Search
hu: Keresés

en: Security
hu: Biztonság

en: Security Question
hu: Biztonsági kérdés

en: Security alert
hu: Biztonsági figyelmeztetés

en: Security question:
hu: Biztonsági kérdés:

en: Select Answer
hu: Válasz kiválasztása

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
hu: Válasszon egy LimeSurvey kérdésfájlt (*.lsq/*.csv)

en: Select Question
hu: Kérdés kiválasztása

en: Select ZIP File:
hu: ZIP file kiválasztása

en: Select file
hu: CSV fájl  kiválasztása

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
hu: Válasszon egy címkekészlet fájlt (*.lsl, *.csv)

en: Select output format
hu: Kimenet formátumának választása

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
hu: Kérdéscsoportfájl kiválasztása (*.lsg/*.csv):

en: Select survey structure file (*.lss, *.csv):
hu: Válasszon egy kérdőív-struktúra fájlt (*.lss, *.csv)

en: Select survey to copy:
hu: Válasszon ki egy kérdőívet másoláshoz:

en: Select template ZIP file:
hu: Válasszon egy sablon ZIP fájlt:

en: Select the LDAP query you want to run:
hu: Kérem, válasszon LDAP lekérdezést:

en: Semicolon
hu: Pontosvessző

en: Send
hu: Küldés

en: Send Invitations
hu: Meghívás elküldése

en: Send Reminders
hu: Emlékeztetők küldése

en: Send basic admin notification email to:
hu: Alapvető adminisztrátor e-mail értesítések címzettei:

en: Send detailed admin notification email to:
hu: Részletes adminisztrátor e-mail értesítés beállítása:

en: Send email invitation
hu: E-mail-meghívó küldése

en: Send email invitations
hu: E-mail meghívók küldése

en: Send email reminder
hu: E-mail emlékeztető küldése

en: Send invitation email to this entry
hu: Meghívó e-mail küldése ennek az elemnek

en: Send invitation emails to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
hu: Meghívó e-mailek küldése a kiválasztott bejegyzésekhez (ha még nem volt elküldve nekik egy meghívó email)

en: Send me a copy:
hu: Másolat küldése nekem:

en: Send reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
hu: Meghívó e-mailek küldése a kiválasztott bejegyzésekhez (ha már el volt küldve nekik egy meghívó email)

en: Send reminder email to this entry
hu: Emlékeztető e-mail küldése ennek az elemnek

en: Send reminder to token ID(s):
hu: Emlékeztetés küldése a zseton ID(k) - hez:

en: Sending Reminders
hu: Emlékeztetők elküldése...

en: Sending invitations...
hu: Meghívások küldése...

en: Sending to Token ID
hu: Zseton-azonosítóra küldés

en: Sending to Token IDs
hu: Zseton ID-k küldése

en: Sending to:
hu: Címzett(ek):

en: Sendmail
hu: E-mail küldése

en: Sep
hu: Szept

en: Separator used:
hu: Felhasznált elválasztószimbólum:

en: Serbian
hu: Szerb

en: Server name & port:
hu: Szervernév és port:

en: Server time:
hu: Szerveridő:

en: Server type:
hu: Szervertípus:

en: Session lifetime (seconds):
hu: Szesszió életidő:

en: Set Survey Rights
hu: Kérdőív-jogosultságok beállítása

en: Set User Rights
hu: Felhasználói jogok beállítása

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
hu: Egy bizonyos SPSS exportálási skálatipus beállítása ehhez a kérdéshez

en: Set all entries to 'No invitation sent'.
hu: Minden meghívási elem 'nem meghívott'-ra átállítása.

en: Set conditions for this question
hu: Kérdés feltételeinek beállítása

en: Set cookie to prevent repeated participation?
hu: Süti beállítása többszöri részvétel megelőzéséhez?

en: Set global permissions for this user
hu: Felhasználó globális engedélyeinek beállítása

en: Set name:
hu: Állitsa be a nevet:

en: Set survey permissions
hu: Kérdőív engedélyeinek beállítása

en: Set template permissions
hu: Sablonok engedélyeinek beállítása

en: Set template permissions for this user
hu: Felhasználó sablonengedélyeinek beállítása

en: Set templates that this user may access
hu: Állítsa be azokat a sablonokat, amelyeket ez a felhasználó alkalmazhat

en: Set the percentage width of the answer column (1-100)
hu: Adja meg a válaszoszlop szélességet százalékokban (1-100)

en: Set token length to:
hu: Zsetonok hosszának beállítása:

en: Set user permissions
hu: Felhasználói engedélyek beállítása

en: Shift-JIS Japanese
hu: Shift-JIS japán

en: Short Free Text
hu: Rövid szabad szöveg

en: Should never  get to this line?
hu: Soha nem jut el eddig a sorig?

en: Should we proceed with the delete?
hu: Tényleg töröljük?

en: Show
hu: Mutat

en: Show "No answer"
hu: "Nincs válasz" megjelenítése

en: Show "There are X questions in this survey"
hu: "A kérdőívben X kérdés létezik" megjelenítése

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
hu: 'Nincs válasz' opció megjelenítése a nem kötelező kérdéseknél

en: Show Details of this Group
hu: Csoport részleteinek megmutatása

en: Show Details of this Question
hu: Kérdésrészletek mutatása

en: Show Help
hu: Segítség megjelenítése

en: Show PHPInfo
hu: PHPInfo mutatása

en: Show [<< Prev] button
hu: Mutassa a  [<< Vissza] gombot

en: Show advanced settings
hu: További beállítások megjelenítése

en: Show both
hu: Mindkettő megjelenítése

en: Show both (Forced by the system administrator)
hu: Mindkettő megjelenítése (Rendszergazda által kötelezve)

en: Show comment
hu: Megjegyzés megjelenítése

en: Show conditions for this question
hu: Kérdés ugrási feltételeinek beállítása

en: Show details of this survey
hu: Kérdőív részleteinek megmutatása

en: Show grand total
hu: Végösszeg megjelenítése

en: Show grand total for either columns or rows
hu: Végösszeg megjelenítése oszlopokra vagy sorokra

en: Show graphs
hu: Grafikonok megjelenítése

en: Show graphs in public statistics?
hu: Mutassuk a grafikont?

en: Show group description only
hu: Csak a csoport leírásának a megjelenítése

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
hu: Csak a leírás megjelenítése (Rendszergazda által kötelezve)

en: Show group name and/or group description
hu: Csoport nevének és/vagy leírásának megjelenítése

en: Show group name only
hu: Csak a csoportkép megjelenítése

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
hu: Csak a csoportnév megjelenítése (Rendszergazda által kötelezve)

en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

en: Show in public statistics
hu: Gyorsjelentés

en: Show last..
hu: Utolsó megjelenítése...

en: Show last...
hu: Mutasd az utolsó...

en: Show next..
hu: Következő megjelenítése...

en: Show next...
hu: Mutasd a következőt...

en: Show previous..
hu: Előző megjelenítése...

en: Show previous...
hu: Mutasd az előzőt...

en: Show progress bar
hu: Állapotjelző megjelenítése

en: Show question code only
hu: Csak a csoport kódjának a megjelenítése

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
hu: Csak a kérdés kódjának a megjelenítése (Rendszergazda által kötelezve)

en: Show question group name and/or description
hu: Kérdéscsoport nevének és/vagy leírásának megjelenítése

en: Show question index / allow jumping
hu: Kérdés indexének megjelenítése / ugrás engedélyezése

en: Show question number and/or code
hu: Kérdés számának és/vagy kódjának a megjelenítése

en: Show question number and/or question code
hu: Kérdésszám és/vagy kérdéskód megjelenítése

en: Show question number only
hu: Csak a csoport számának a megjelenítése

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
hu: Csak a kérdés számának a megjelenítése (Rendszergazda által kötelezve)

en: Show start...
hu: Első megjelenítése...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
hu: Kérdés statisztikáinak megjelenítése a nyilvános statisztika oldalon

en: Show summary information
hu: Összegzés megjelenítése

en: Show text responses inline
hu: Szöveges válaszok megjelenítése inline

en: Show this token entry
hu: Zsetonbejegyzés megjelenítése

en: Show title
hu: Cím megjelenítése

en: Show token summary
hu: Zsetonösszegzés megjelenítése

en: Show totals for
hu: Összegek mutatása

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
hu: Összegek mutatása sorokban, oszlopokban vagy mindkettőben

en: Show welcome screen?
hu: Üdvözlő képernyő megjelenítése?

en: Showing Filtered Results
hu: Leszűrt eredmények kijelzése

en: Simple selector
hu: Egyszerű választó

en: Simple template editor
hu: Egyszerű sablon szerkesztő

en: Sine
hu: Szinusz

en: Single checkbox
hu: Egyetlen jelölőnégyzet

en: Single choice questions
hu: Egy válaszos kérdések

en: Single response
hu: Egyszerű válasz

en: Sinhala
hu: Szingaléz

en: Site name
hu: Az oldal neve

en: Site name:
hu: Oldal neve:

en: Slider
hu: Csúsztató

en: Slider accuracy
hu: Csúszka pontossága

en: Slider initial value
hu: Csúszka kezdő értéke

en: Slider left/right text separator
hu: Csúszka bal/jobb elválasztó

en: Slider maximum value
hu: Csúszka maximum értéke

en: Slider minimum value
hu: Csúszka minimum értéke

en: Slider starts at the middle position
hu: A csúszka a középső pozícióból indul

en: Slovak
hu: Szlovák

en: Slovenian
hu: Szlovén

en: Some Question have been disabled
hu: Néhány kérdést letiltottunk

en: Some URL description
hu: Valamilyen URL leírás

en: Some example answer option
hu: Néhány példa válasz lehetőség

en: Some example subquestion
hu: Egy példabeli alkérdés

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
hu: Néhány 'mindent-bele' javaslat ahhoz, hogy elkészülhessen az első teljesen saját kérdőíved:

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
hu: Valaki a LimeSurvey sessionját akarja használni (CSRF-támadásra gyanakszunk). Ha épp egy káros linkre kattintott, jelezze a rendszergazdájának!

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
hu: Nincs támogatható kérdésfajta ebben a kérdőívben

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
hu: Sajnos a válasza már túllépte a kérdőívre megadott kvótában szereplő határértéket.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
hu: Sajnálom, de a PHP-konfigurációból hiányzik az LDAP modul.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
hu: Több fájl nem tölthető fel!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
hu: Csak %s kiterjesztés engedélyezett!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
hu: Sajnáljuk, csak %s fájl tölthető fel ehhez a kérdéshez!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
hu: A feltöltött file (%s) nagyobb mint a maximális megengedett - %s KB - fileméret.

en: Sorry, there was an error uploading your file
hu: Hiba történt a fájl feltöltése közben

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
hu: A %s fájlkiterjesztés nem engedélyezett!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %s KB are allowed.
hu: A fájl túl nagy. A maximális megengedett méret %s KB.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
hu: A fájl túl nagy. A maximális megengedett méret %s KB.

en: Sorry. There is no matching survey.
hu: Nincs ilyen kérdőív.

en: Sort answers alphabetically
hu: Válaszok abc sorrendben

en: Sort by:
hu: Rendezési szempont:

en: Sort the answer options alphabetically
hu: Válaszok abc-sorrendbe sorolása

en: Source table:
hu: Forrástáblázat:

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Spanish (Mexico)
hu: Spanyol (mexikói)

en: Square root
hu: Négyzetgyök

en: Standard Fields
hu: Standard mezők

en: Standard Files:
hu: Standard fájlok:

en: Standard deviation
hu: Szórás

en: Start HTML Editor in a Popup Window
hu: HTML-szerkesztő indítása előugró ablakban

en: Start Language:
hu: Kezdeti nyelv:

en: Start at Token ID:
hu: Ennél a zsetonnál kezdje:

en: Start date/time:
hu: Kezdés/befejezés dátuma:

en: Start language
hu: Kiindulási nyelv

en: Started but not yet completed
hu: Elkezdve, de nincs befejezve

en: Starting from:
hu: Innen indul:

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Statistics Survey #%s
hu: #%s kérdőív statisztikája

en: Statistics URL
hu: Statisztika URL

en: Statistics report language
hu: Statisztika jelentés nyelv

en: Status
hu: Státusz

en: Step 1:
hu: Első lépés:

en: Step 2:
hu: Második lépés:

en: Step value
hu: Lépésköz

en: Store the city?
hu: Város mentése?

en: Store the country?
hu: Ország mentése?

en: Store the postal code?
hu: Irányítószám mentése?

en: Store the state?
hu: Állam mentése?

en: Straight
hu: Folytonosan

en: Subject
hu: Tárgy

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Submission date
hu: Beküldés dátuma

en: Submit
hu: Elküldöm

en: Submit Your Survey.
hu: Kérdőív elküldése

en: Submit your answers
hu: Küldje be a feleleteit

en: Submit your survey.
hu: Küldje be felmérését.

en: Subquestion
hu: Alkérdés

en: Subquestion:
hu: Alkérdés:

en: Subquestions
hu: Alkérdések

en: Subquestions were successfully saved.
hu: Alkérdések mentése sikerült.

en: Subtotals based on displayed questions
hu: Részösszeg a megjelenített kérdések alapján

en: Success
hu: Sikerrel járt

en: Success!
hu: Sikeres!

en: Successfully created token entries
hu: Zsetonelemek létrehozása sikerült

en: Sum
hu: Összesen

en: SuperAdministrator
hu: Szuperadminisztrátor

en: Support this project - Donate to
hu: Támogassa a Projektet - adakozzon a szervezetnek:

en: Survey
hu: Kérdőív

en: Survey  Logic File
hu: Felmérés logikai fájl

en: Survey Access
hu: Kérdőív-hozzáférés

en: Survey Administrator
hu: Kérdőív adminisztrátor

en: Survey Format is %s:
hu: A kérdőív formátuma %s:

en: Survey Has Been Deactivated
hu: Kérdőív deaktíválva

en: Survey ID %d saved at %s
hu: Kérdőív ID %d lemetve %s-re

en: Survey ID %d saved at %s (%s)
hu: Kérdőív ID %d lemetve %s-re (%s)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
hu: Kérdőív ID %d lementve %s-re, tartalmaz %d bejegyzést.

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
hu: Kérdőív ID %d lementve %s-re, ami %d bejegyzést tartalmaz. (%s)

en: Survey ID:
hu: Felmérés ID:

en: Survey List Page
hu: Felméréslista-oldal

en: Survey Quota
hu: Kérdőívkvóta

en: Survey URL
hu: Kérdőív URL-je

en: Survey URL for language:
hu: Kérdőív URL e nyelvhez:

en: Survey activation
hu: Kérdőív aktiválása

en: Survey admin can choose
hu: Kérdőív adminisztrátor választhat

en: Survey bounce email:
hu: Tüközési e-mail cím:

en: Survey cannot be activated yet.
hu: A kérdőív még nem aktiválható

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
hu: A kérdőívet nem lehetett aktíválni. Vagy nincs hozzáférése, vagy nincsenek kérdések benne.

en: Survey content
hu: Kérdőív tartalma

en: Survey copy summary
hu: Kérdőív-másolás összesítése

en: Survey could not be actived.
hu: Nem lehetett aktiválni a kérdőívet.

en: Survey could not be created because it did not have a title
hu: A kérdőív nem hozható létre, mivel nincs egy címe

en: Survey could not be updated
hu: Kérdőívet nem lehetett frissíteni

en: Survey currently active
hu: Felmérés jelenleg aktív

en: Survey deletion
hu: Kérdőív törlése

en: Survey does not pass consistency check
hu: Ez a kérdőív nem felel meg a konzisztencia-követelményeknek

en: Survey expiration date
hu: A kérdőív lejárati dátuma (ÉÉÉÉ-HH-NN)

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
hu: A kérdőív aktíválva! A válaszokat tároló tábla sikeresen elkészült.

en: Survey import summary
hu: Kérdőív-importálás összesítése

en: Survey locale settings
hu: Kérdőív lokalizációs beállításai

en: Survey logic file for current question
hu: Felmérés logikai fájl az aktuális kérdéshez

en: Survey logic file for current question group
hu: Felmérés logikai fájl az aktuális kérdéscsoporthoz

en: Survey mode is set to %s:
hu: Kérdőív üzemmódja átállítva erre: %s

en: Survey name (ID)
hu: Kérdőív neve (ID)

en: Survey name (ID):
hu: Kérdőív neve (ID):

en: Survey permissions
hu: Kérdőív engedélyek

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
hu: A csoport összes felhasználójának a kérdőív engedélyei sikeresen fel voltak frissítve.

en: Survey permissions were successfully updated.
hu: Kérdőív engedélyeinek frissítése sikerült.

en: Survey preview only for administration users
hu: Kérdőív előnézete csak adminisztrátor felhasználóknak

en: Survey properties
hu: Kérdőív tulajdonságai

en: Survey quotas
hu: Kérdőív kvóták

en: Survey registration confirmation
hu: Kérdőív regisztráció megerősítése

en: Survey security
hu: Kérdőív biztonság

en: Survey settings
hu: Kérdőív beállítások

en: Survey settings were successfully saved.
hu: Kérdőív beállításainak mentése sikerült.

en: Survey table name
hu: Felméréstábla neve

en: Survey text elements successfully saved.
hu: Kérdőív szövegelemeinek mentése sikerült.

en: Survey title
hu: Kérdőív címe

en: Survey title and description
hu: Kérdőív címe és leírása

en: Survey was successfully added.
hu: A kérdőív hozzáadása sikerült.

en: Surveys
hu: Kérdőívek

en: Swedish
hu: Svéd

en: Switch to closed-access mode
hu: Zártkörű elérési módra váltás

en: System overview
hu: Rendszer áttekintése

en: TIP:
hu: TIPP:

en: TIS620 Thai
hu: TIS620 thai

en: Table prefix
hu: Táblázat előtag

en: Take ownership
hu: Tulajdonosi jogkör átvétele

en: Tangent
hu: Tangens

en: Target survey ID:
hu: Célzott kérdőív ID:

en: Tempdir %s is not writable
hu: %s ideiglenes mappa nem írható

en: Template %s not found, please review when activating.
hu: %s sablon nem található, kérem nézze át aktíválás közben.

en: Template '%s' does already exist.
hu: '%s' sablon már létezik.

en: Template '%s' was successfully deleted.
hu: `%s` sablon sikeresen törölve.

en: Template Editor
hu: Sablonszerkesztő

en: Template Preview:
hu: Sablon előnézete:

en: Template Sample
hu: Sablon minta

en: Template could not be renamed to `%s`.
hu: A sablont nem sikerült átnevezni erre: `%s`.

en: Template editor mode
hu: Sablon szerkesztő mód

en: Template name
hu: Sablon neve

en: Template permissions were updated successfully.
hu: Sablonengedélyek frissítése sikerült.

en: Template preview image
hu: Sablon előnézeti kép

en: Template:
hu: Sablon:

en: Terminate survey
hu: Kérdőív lezárása

en: Terminate survey with warning
hu: Kérdőív lezárása figyelmeztetéssel

en: Test This Survey
hu: A kérdőív tesztelése

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
hu: Tesztelje, erre a linkre kattintva, ha a szerveren az SSL támogatás aktiválva van.

en: Test survey
hu: A kérdőív tesztelése

en: Text [Help] (Tip)
hu: Szöveg [Súgó] (Tipp)

en: Text display
hu: Szövegkijelzés

en: Text inputs
hu: Szöveges bevitelek

en: Text questions
hu: Szöveges kérdések

en: Thank you for completing this survey.
hu: Köszönjük, hogy kitöltötte a kérdőívet.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
hu: Köszönjük, hogy elfogadta kérésünket, és részt vesz a felmérésben!

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
hu: Köszönjük, hogy befejezetlen kérdőívét elmentette. Az alábbi adatokat tudja arra használni, hogy később folytathassa a kitöltést. Kérjük, őrizze meg ezt az e-mailt.

en: Thank you!
hu: Köszönjük!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
hu: A 'határidő figyelmeztő' ennyi másodpercig lesz látható (nem fog kikapcsolódni ha a beállítás üresen marad)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
hu: A második 'határidő figyelmeztő' ennyi másodpercig lesz látható (nem fog kikapcsolódni ha a beállítás üresen marad)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
hu: Az második üzenet, amely 'határidő figyelmeztő'-ként fog megjelenni (egy alapértelmezett figyelmeztetés jelenik meg ha ez üresen marad)

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
hu: A LimeSurvey CompfortUpdate egy könnyű művelet LimeSurvey utolsó verziójához való gyors frissítéshez.

en: The LimeSurvey database is being upgraded
hu: A LimeSurvey adatbázis frissítés alatt áll

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
hu: A válaszopciók az itt megadott számú oszlopok között lesznek elosztva

en: The answer to the security question is incorrect.
hu: A válasz a biztonsági kérdésre hibás.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
hu: A válasz(ok)nak meg kell felelnie a következő tömb_szűrő kritériumokkal:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
hu: A válasz(ok)nak meg kell felelnie a következő érvényesítő kritériummal:

en: The database defined in config.php does not exist.
hu: A config.php-ban beállított adatbázis nem található.

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
hu: Az adatbázis-export csak MySQL adatbázisokhoz elérhető. Másfajta adatbázis-motorokhoz a megfelelő backup-lehetőséget használja a dump elkészítése érdekében.

en: The email address is not valid.
hu: Az e-mail cím érvénytelen.

en: The email address is not valid. Please leave the email field blank or give a valid email address.
hu: Az email cím nem érvényes. Kérjük hagyja az email mezőt üresen, vagy érvényes email címet adjon meg.

en: The email you used has already been registered.
hu: Az e-mail cím, amit használ, már bekerült az adatbázisunkba.

en: The email you used is not valid. Please try again.
hu: Az e-mail cím, amit használ, érvénytelen. Próbálja újra!

en: The entry was assigned the following record id:
hu: Ennek a bejegyzésnek az alábbi azonosítót adtuk:

en: The file has been successfuly uploaded.
hu: Fájl sikeresen feltöltve.

en: The following answers should be deleted
hu: A következő válaszalternatívákat törölni kellene

en: The following assessments should be deleted
hu: Ezeket a kiértékeléseket törölni kellene

en: The following conditions should be deleted
hu: Ezeket az ugrási feltételeket törölni kellene

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
hu: A következő fájlok módosítva vagy törölve lesznek, de már valaki által módosítva voltak.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
hu: A következő fájlok a frissítés által lettek volna hozzáadva, de már léteznek. Ez nagyon szokatlan és lehet véletlen.

en: The following groups should be deleted
hu: A következő kérdéscsoportokat törölni kellene

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
hu: A következő régi kérdőív válasz táblázatok léteznek és ki lehet őket törölni ha már nincs szükség rájuk:

en: The following old survey tables contain no responses and can be deleted:
hu: A következő régi kérdőívtáblázatok nem tartalmaznak válaszokat és kitörölhetők:

en: The following old survey tables should be deleted because their parent survey no longer exists
hu: A következő régi kérdőívtáblázatokat ki kellene törölni, mivel a kérdőív amelyhez tartoznak nem létezik többé

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
hu: következő régi zsetonlista táblázatok nem tartalmaznak válaszokat és kitörölhetők ha már nincs rájuk szükség:

en: The following old token tables contain no tokens and can be deleted:
hu: következő régi zsetontáblázatok nem tartalmaznak zsetonokat és kitörölhetők:

en: The following old token tables could be restored:
hu: A következő régi zsetontáblákat lehetett visszaállítani:

en: The following old token tables should be deleted because their parent survey no longer exists
hu: A következő régi zsetontáblázatokat kéne törölni, mivel a feljebbvaló felmérésük már nem létezik

en: The following problems have been found:
hu: Ezeket a problémákat találtuk:

en: The following questions should be deleted
hu: A következő kérdéseket törölni kellene

en: The following steps will be done by this update:
hu: A következő lépések lesznek végrehajtva ez a frissítés által:

en: The following survey language settings should be deleted
hu: A következő kérdőív-nyelvbeállításokat kéne törölni

en: The following surveys are available:
hu: A következő kérdőívek érhetők el:

en: The following surveys should be deleted
hu: A következő kérdőíveket törölni kellene

en: The handle is displayed at the middle of the slider (this will not set the initial value)
hu: A fogantyú a csúszka közepén jelenik meg (nem fogja beállítani a kezdeti értéket)

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
hu: Az importált csoportfájl nyelvei kell tartalmazzák legalább a kérdőív alapnyelvét.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
hu: Az importált kérdésfájl nyelvei kell tartalmazzák legalább a kérdőív alapnyelvét.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
hu: Elérte a maximálisan feltölthető fájlok számát. Most visszatérhet a kérdőívhez.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
hu: Az üzenet, amely 'határidő figyelmeztő'-ként fog megjelenni (egy alapértelmezett figyelmeztetés jelenik meg ha ez üresen marad)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
hu: A határidő lejártakor megjelenítendő üzenet (egy alapértelmezett üzenet fog megjelenni ha ez a beállítás üresen marad)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
hu: Nem elegendő fájlt töltött fel.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
hu: A felhasználó egy fájlt sem tölthet fel, amelynek a mérete ennél a méretnél nagyobb

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
hu: A kérdést nem lehetett hozzáadni. Meg kell adjon legalább egy kérdéskódot.

en: The question group was deleted.
hu: Kérdéscsoport törlése sikerült.

en: The record kept of your survey responses does not contain any identifying information about you unless a specific question in the survey has asked for this. If you have responded to a survey that used an identifying token to allow you to access the survey, you can rest assured that the identifying token is not kept with your responses. It is managed in a separate database, and will only be updated to indicate that you have (or haven't) completed this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses in this survey.
hu: Tájékoztatjuk, hogy válaszairól nem készül az Ön azonosítására alkalmas feljegyzés. Ha a kérdőív kitöltéséhez egyedi kódot kapott, biztos lehet abban, hogy azt a rendszer válaszaitól teljesen elkülönülten kezeli, és csak annak jelzésére szolgál, hogy Ön kitöltötte-e a kérdőívet, vagy sem. Így nincs semmilyen mód arra, hogy a kód alapján Önt akár egyetlen válaszával is bármilyen összefüggésbe hozhassuk.

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
hu: A redundancia ellenőrzés olyan táblázatokat keres, melyek a kérdőív deaktiválása után megmaradnak. Ha már nincs szüksége rajuk, kitörölheti őket.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the limesurvey/upload/surveys directory.
hu: Nem sikerült a feltöltések mentéséhez szükséges mappát létrehozni. Kérem, ellenőrizze a hozzáférési engedélyeket a limesurvey/upload/surveys mappán.

en: The responses table has been renamed to:
hu: A válasz táblázatok átnevezve erre:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
hu: Ennek a kérdőívnek a válaszai már nem elérhetőek LimeSurvey alatt.

en: The sum must be at least %s
hu: Az összeg legalább %s kell legyen

en: The sum must be at most %s
hu: Az összeg legfeljebb %s kell legyen

en: The sum must equal %s
hu: Az összeg pontosan %s kell legyen

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
hu: Több numerikus bemenet összege nagyobb kell legyen ennél az értéknél

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
hu: Ezt a kérdőívet nem lehet aktiválni addig, amíg nincsenek megoldva a problémák

en: The survey you selected does not exist
hu: Nem létezik a választott kérdőív

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
hu: Az üzenet amelyik megjelenik a visszaszámlálón a visszaszámlálás alatt

en: The token entry was successfully updated.
hu: Zsetonbejegyzés frissítése sikerült.

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
hu: A megadott kód érvénytelen vagy már valaki felhasználta egy kérdőív kitöltéséhez.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
hu: A megadott zsetonkód érvénytelen, vagy már valaki felhasználta egy kérdőív kitöltéséhez.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
hu: A megadott zseton nem passzol ahhoz, amit a munkamenetéhez használ.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
hu: A kérdőívvel összekapcsolt zsetontábla erre a névre lesz átnevezve:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
hu: A zseton tábla eltávolítva, a kérdőív eléréséhez nem szükségesek ezentúl zsetonok.

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
hu: A frissítési szerver jelenleg  foglalt. Ez akkor történik, ha az új verzió frissítési fájljai készítés alatt vannak.

en: The user name already exists.
hu: Felhasználónév már létezik.

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
hu: %s árva alapértelmezett bejegyzés nem törölhető.

en: There are %s orphaned question attributes.
hu: %s árva kérdéstulajdonság létezik

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
hu: %s árva kvótabejegyzés nem törölhető.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
hu: %s árva kvótanyelvbeállítás nem törölhető.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
hu: %s árva kvótatag nem törölhető.

en: There are %s user attribute fields in this token table
hu: %s felhasználói tulajdonság létezik ebben a zsetontáblázatban

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
hu: Több e-mail elküldése van folyamatban, mint amennyi egy menetben elküldhető. A levelek kiküldésének folytatásához, kattintson a lentebb található gombra.

en: There are no groups available.
hu: Nem léteznek elérhető csoportok.

en: There are no label sets which match the survey default language
hu: Nem található címkekészlet a felmérés alapértelmezett nyelvéhez

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
hu: Nincs több kérdés. Kérem, kattintson a  [ Beküldés ] gombra a kérdőív befejezéséhez.

en: There are no questions in this survey
hu: Nincs kérdés ebben a kérdőívben

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
hu: Még {EMAILCOUNT} e-mailt kell elküldeni.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
hu: {NUMBEROFQUESTIONS} kérdés van ebben a kérdőívben

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
hu: {NUMBEROFQUESTIONS} kérdés van ebben a kérdőívben

en: There is 1 question in this survey
hu: 1 kérdés van ebben a felmérésben

en: There is a LimeSurvey update available: Version %s
hu: Egy LimeSurvey frissítés elérhető: %s verzió

en: There is already a recorded answer for this token
hu: Ezzel a zsetonnal már töltöttek ki kérdőívet

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
hu: Már van egy ilyen bejegyzés ugyanezzel a zsetonnal ellátva a táblázatban. Nem lehet egyazon zsetont több bejegyzéshez hozzákapcsolni.

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
hu: Nincs újabb elérhető LimeSurvey verzió.

en: There is no matching saved survey
hu: Nincs ilyen elmentett kérdőív

en: There is no matching survey.
hu: Nincs ilyen felmérés.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
hu: `%s` sablon törlése sikertelen. Ellenőrizze a könyvtár/fájl engedélyeket.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
hu: Frissítési fájl letöltése sikertelen. Kérem, próbálja újraindítani a frissítési folyamatot.

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
hu: Aktualizáló fájl letöltése sikertelen. Kérem, indítsa újra az aktualizáló műveletet.

en: There was an error on update check (%s)
hu: Hiba történt a frissítés ellenőrzése közben (%s)

en: There was an error using the Google API.
hu: Egy hiba akadt a Google API használata közben.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
hu: Nem léteztek megfelelő eldküldhető e-mailek. Ez azért van mert a következő kritériumok nem voltak teljesítve:

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
hu: Ez nem a ZIP-fájl nem tartalmaz érvényes erőforrásokat. Importálás sikertelen.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
hu: Ez nem a ZIP-fájl nem tartalmaz érvényes sablonfájlokat. Importálás sikertelen.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
hu: Ez az archívum tartalmazza a kérdőív PDF fájlját, egy queXML fájlt és egy queXF fájlt, ami queXF-el használható (http://quexf.sourceforge.net/) a beolvasott kérdőívek feldolgozásához.

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
hu: Ez nem LimeSurvey címkekészlet-file. Importálás sikertelen.

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
hu: Ez a fájl nem LimeSurvey kérdésfájl, az importálás sikertelen.

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
hu: Ez nem LimeSurvey-fájl. Az importálás sikertelen volt.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
hu: Ez nem egy érvényes ZIP-fájl. Importálás sikertelen.

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
hu: A fájl túl régi. Csak a LimeSurvey 1.50 (DBVersion 112) és újabb verziók vannak támogatva.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
hu: Ennek a fájltípusnak az importálása nem engedélyezett

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
hu: Ez a kérdéscsoport nem tartalmaz kérdéseket. Kérdéseket kell hozzáadnia, mielőtt megtekinthetné az előnézetét

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
hu: Ennek a csoportnak a leírása meglehetősen hiányos, de eléggé fontos

en: This group does not contain any question(s).
hu: Ez a csoport nem tartalmaz egy kérdést sem.

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors
hu: Ebben a kérdéscsoportban magában nem található szintaktikai hiba

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
hu: Ez a kérdőív zártkörű, a felmérésben való részvételehez egy zsetonra van szüksége. Kérjük, vegye fel a kapcsolatot a kérdőív felelősével.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
hu: Ez a kérdőív zártkörű, a felmérésben való részvételhez egy kódra van szüksége.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
hu: Ez egy felmérés leírás minta. Lehet eléggé hosszú.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
hu: Ez nem egy érvényes LimeSurvey-fájl. Az importálás sikertelen volt.

en: This is some help text.
hu: Ez egy segédszöveg.

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
hu: Ez a kérdőív alapnyelve, később nem lehet kicserélni. Hozzáadhat több nyelvet miután létrehozta a kérdőívet.

en: This is the survey end message.
hu: Ez a felmérés végi üzenet.

en: This is your personal statistic sheet for survey #%s
hu: Ez a személyes statisztika lapja a #%s kérdőivhez

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
hu: Ezt az elmentési azonosítónevet valaki már felhasználta, adjon meg egy másikat!

en: This name is reserved for a standard template.
hu: Ez a név egy standard sablon számára van fenntartva

en: This option can't be set if Anonymous answers are used
hu: Ezt az opciót nem lehet beállítani, ha a válaszok névtelenek.

en: This option can't be set if the `Anonymized responses` option is active.
hu: Ezt az opciót nem lehet bekapcsolni ha az 'Anonimizált válaszok' opció aktív.

en: This participant opted out of this survey.
hu: Ez a résztvevő kijelentkezett a kérdőívből.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
hu: Ez az eljárás törli a kérdőívet, a benne lévő kérdéscsoportokat és kérdéseket, illetve ugrási feltételeket.

en: This question does not have a question 'type' set.
hu: Ez a kérdőív egyelőre nem tartalmaz kérdéseket, ezért nem lehet kipróbálni vagy kitölteni.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
hu: Ez a kérdés ugrási feltételhez kötött, azonban az a kérdés, amely az ugrási feltételt tartalmazza, a jelen kérdés UTÁN szerepel.

en: This question has at least %s error(s)
hu: Ez a kérdés legalább %s hibát tartalmaz

en: This question is a multiple answer type question but has no answers.
hu: Erre a kérdésre egynél több választ kell megadni, de nincs egy válasz sem.

en: This question is a subquestion type question but has no configured subquestions.
hu: A kérdés alkérdés típusú, de nincsenek beállított alkérdései.

en: This question is always shown.
hu: Ez a kérdés mindig meg lesz jelenítve.

en: This question is mandatory
hu: Erre a kérdésre kötelező válaszolni

en: This question requires a second answer set but none is set.
hu: Ez a kérdés egy második választ igényel, de egy sincs beállítva.

en: This question requires answers, but none are set.
hu: Ez a kérdés válaszokat igényel, de egy sincs beállítva.

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors
hu: Ebben a kérdésben magában nem található szintaktikai hiba

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
hu: Ennek a kérdőívnek a kitöltésére bárki jelentkezhet. Egy zsetontáblát is kell készítenie hozzá!

en: This survey does not seem to exist.
hu: Úgy tűnik, hogy ez a kérdőív nem létezik.

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
hu: Ez a kérdőív egyelőre nem tartalmaz kérdéseket, ezért nem lehet kipróbálni vagy kitölteni.

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
hu: Ehhez a kérdőívhez zsetontábla tartozik. Ha törli a kérdőívet, a zsetontáblák is törlődnek. Javasoljuk, hogy exportálja a zsetontáblákat, mielőtt kitörölné a kérdőívet.

en: This survey has been deleted.
hu: Ez a kérdőív törölve lett

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
hu: Ez a kérdőív egyelőre nem aktív, ezért a válaszokat nem lehet megtekinteni.

en: This survey is NOT anonymous.
hu: Ez a kérdőív NEM névtelen.

en: This survey is active - click here to deactivate this survey.
hu: Ez a kérdőív aktív - kattintson ide a deaktíválásához.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (including any uploaded files) will be deleted. We recommend that you export the responses (and files) before deleting this survey.
hu: Ez a kérdőív aktív, és van kész válaszadási táblája. Ha törli a kérdőívet, ezek a válaszok is törlődnek. Javasoljuk, hogy exportálja a válaszokat, mielőtt kitörölné a kérdőívet.

en: This survey is active but expired.
hu: Ez a kérdőív aktív, de lejárt.

en: This survey is active but has a start date.
hu: Ez a kérdőív ugyan aktív, de van kezdeti dátuma.

en: This survey is anonymous.
hu: Ez a kérdőív névtelen

en: This survey is currently active.
hu: Ez a kérdőív pillanatnyilag aktív.

en: This survey is currently not active
hu: Ez a kérdőív pillanatnyilag nem aktív.

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
hu: Ez a kérdőív jelenleg inaktív - kattinson ide az aktíválásához.

en: This survey is currently not active.
hu: Ez a kérdőív jelenleg inaktív.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
hu: A kérdőív jelenleg inaktív. Nem fogja tudni lementeni a kérdéseit.

en: This survey is no longer available.
hu: Ez a kérdőív már lejárt, nem lehet kitölteni.

en: This survey is not active - no responses are available.
hu: Ez a kérdőív nem aktív - nincsenek elérhető válaszok.

en: This survey is not active, data entry is not allowed
hu: A kérdőív nem aktív, adatbevitel nem engedélyezett

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
hu: Ez a kérdőív egyelőre nem aktív, ezért a résztvevők nem fogják tudni kitölteni.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
hu: Ez a kérdőív még nem aktív, ezért nem lehet a válaszokat elmenteni.

en: This survey is not yet started.
hu: Ennek a kérdőívnek a lekérdezése még nem kezdődött el.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
hu: A kérdőív most már aktív, a válaszokat lehet rögzíteni.

en: This survey's questions don't use conditions
hu: Ebben a kérdőívben nincs feltételes ugrás

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
hu: Ez a kérdőív névtelen válaszokat használ, tehát nem frissítheti a válaszát.

en: This variable is not declared until a later page
hu: Ez a változó nem deklarált egy későbbi lapig

en: This variable name has already been used.
hu: Ez a változónév már használatban van.

en: This will replace the existing text. Continue?
hu: Ezzel felülírja a meglévő szöveget. Folytatni akarja?

en: Time difference (in hours):
hu: Időkülönbség (órákban):

en: Time limit
hu: Határidő

en: Time limit action
hu: Határidő művelet

en: Time limit countdown message
hu: Határidő visszaszámlálási üzenet

en: Time limit disable next
hu: Következő kikapcsolása határidőig

en: Time limit disable prev
hu: Előző kikapcsolása határidőig

en: Time limit expiry message
hu: Határidő lejárási üzenet

en: Time limit expiry message display time
hu: Határidő lejárási üzenet megjelenítési ideje

en: Time limit message CSS style
hu: Határidő üzenet CSS stílusa

en: Time limit timer CSS style
hu: Határidőmérő CSS stílusa

en: Time remaining
hu: Hátralevő idő

en: Time statistics
hu: Időstatisztikák

en: Timer
hu: Idő

en: Timings
hu: Időzítések

en: Timings will be saved.
hu: Az időzítések le lesznek mentve.

en: Timings will not be saved.
hu: Az időzítések nem lesznek lementve.

en: Title
hu: Cím

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
hu: Ahhoz, hogy anonim maradjon, kérem, használjon egy pszeudonimet felhasználónévként, e-mail cím nem is szükséges.

en: To:
hu: Címzett:

en: Token
hu: Kód

en: Token ID
hu: Zseton ID

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
hu: Zsetontulajdonságok leírásának frissítése sikerült.

en: Token attribute: %s
hu: Zseton tulajdonság: %s

en: Token code
hu: Zsetonkód

en: Token code for this participant
hu: Ennek a résztvevőnek a zsetonkódja

en: Token control
hu: Zsetonbeállítás

en: Token database administration options
hu: Zsetonadatbázis adminisztrációs lehetőségek

en: Token export options
hu: Zsetonexportálási opciók

en: Token fields
hu: Zsetonmezők

en: Token file upload
hu: Zsetonfájl feltöltése

en: Token has been deleted.
hu: A zsetont töröltük

en: Token length
hu: Zseton hossza

en: Token management
hu: Zsetonkezelés

en: Token mismatch
hu: Zseton eltérés

en: Token status:
hu: Zseton állapota:

en: Token summary
hu: Zsetonösszefoglaló

en: Token table could not be created.
hu: A zsetontáblát nem lehetett elkészíteni

en: Token:
hu: Zseton:

en: Tokens
hu: Zsetonok

en: Tokens available
hu: Elérhető zsetonok

en: Tokens have not been initialised for this survey.
hu: A zsetonokat nem lehetett inicializálni ebben a kérdőívben

en: Tokens problem - token table missing
hu: Zseton probléma - a zsetontábla nincs meg

en: Tools
hu: Eszközök

en: Total
hu: Összesen

en: Total Errors
hu: Összes hiba

en: Total Imported files
hu: Összesen ennyi erőforrás importálva:

en: Total invitations sent
hu: Összes meghívó kiküldve

en: Total number of files
hu: Fájlok összáma

en: Total numbers of sent reminders
hu: Emlékeztetések száma

en: Total opted out
hu: Kijelenkezések összesen

en: Total records imported:
hu: Összesen ennyi rekord importálva:

en: Total records in survey
hu: Összes rekord ebben a kérdőívben

en: Total records in survey:
hu: Összes bejegyzés száma a kérdőívben:

en: Total records in this token table
hu: Összes elem ebben a zsetontáblában

en: Total responses:
hu: Összes válaszok:

en: Total size of files
hu: Fájlok összmérete

en: Total surveys completed
hu: Kérdőívek kitöltve összesen:

en: Total time
hu: Teljes idő:

en: Total with no unique Token
hu: Összesen egyedi zseton nélkül

en: Total:
hu: Összesen:

en: Track pages within survey
hu: Oldalak követése a kérdőíven belül

en: Transfer the user's surveys to:
hu: Felhasználó kérdőíveinek átvitele:

en: Translate survey
hu: Kérdőív fordítása

en: Translate to
hu: Fordítás a következő nyelvre:

en: Try again
hu: Próbálja meg újra

en: Try to submit again
hu: Próbálja meg újra elküldeni

en: Turkish
hu: Török

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
hu: Írja be a 'nevet', amit a kérdőív lementésekor megadott, majd a jelszót.

en: Type:
hu: Típus:

en: UJIS for Windows Japanese
hu: UJIS Windows japán

en: URL description
hu: URL leírás

en: URL description:
hu: URL leírás:

en: URL for a respondent to opt-out this survey
hu: URL a résztvevőknek a kérdőív lemondására.

en: URL of the survey
hu: Kérdőív URL-je

en: Unable to create directory `%s`.
hu: A(z) `%s`alkönyvtárat nem sikerült létrehozni.

en: Unable to insert record into survey table:
hu: Nem lehetséges rekordot hozzáadni a  kérdőív táblához:

en: Uncertain
hu: Nem tudom

en: Unchanged
hu: Változatlan

en: Uncheck all
hu: Összes kiválasztás megszüntetése

en: Undefined Function
hu: Ismeretlen funkció

en: Undefined function
hu: Ismeretlen funkció

en: Undefined variable
hu: Nem definiált változó

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Unsupported number of arguments: %s
hu: Nem támogatott számú argumentum: %s

en: Unsupported syntax
hu: Nem támogatott szintakszis

en: Update
hu: Frissítés

en: Update Group
hu: Csoport frissítése

en: Update User Group
hu: Felhasználó-csoport frissítése

en: Update available: %s
hu: Frissítés elérhető: %s

en: Update condition
hu: Lásd az ugrási feltételeket:

en: Update key: Valid
hu: Kulcs frissítése: Érvényes

en: Update of Label Set failed
hu: Címkekészlet frissítése sikertelen

en: Update scenario
hu: Felhasználó-csoport frissítése

en: Update server busy
hu: Frissítési szerver foglalt

en: Update token attribute descriptions
hu: Zsetontulajdonságok leírásának frissítése

en: Update token attributes
hu: Zsetontulajdonságok frissítése

en: Update token entry
hu: Zsetonbejegyzés frissítése

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
hu: Aktualizáló fájl nem írható (%s). Kérem, állítson be megfelelő hozzáférési engedélyeket.

en: Updates
hu: Frissítések

en: Updating token attribute descriptions failed:
hu: Zsetontulajdonságok leírásának frissítése sikertelen:

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Upload CSV File
hu: CSV file feltöltése

en: Upload LDAP entries
hu: LDAP elemek feltöltése

en: Upload a file:
hu: Fájl feltöltése:

en: Upload files
hu: Fájl feltöltése:

en: Upload your files
hu: Fájl feltöltése:

en: Uploaded CSV file successfully
hu: CSV fájl feltöltése sikerült

en: Uploaded Resources Management
hu: Feltöltött erőforrások kezelése

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
hu: A feltöltött címkekészlet fájlnak .lsl kiterjesztésűnek kell lennie

en: Uploaded template file
hu: Feltöltött sablonfájl

en: Uploading
hu: Feltöltés

en: Uploading LDAP Query
hu: LDAP lekérdezés feltöltése

en: Use CAPTCHA for
hu: CAPTCHA használata ehhez

en: Use HTML format for token emails?
hu: Használjon HTML-formátumot a zseton-emailekhez?

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
hu: Legördülő lista használata felugró naptár helyett

en: Use all/manage templates
hu: Sablonbeállítások

en: Use checkbox layout
hu: Jelölőnégyzet elrendezés használata

en: Use default
hu: Alapértelmezett használata

en: Use dropdown boxes
hu: Legördülő listák használata

en: Use dropdown boxes instead of list of radio buttons
hu: Legördülő menük használata választógombok helyett

en: Use global settings
hu: Globális beállítások alkalmazása

en: Use mapping service
hu: Térképezési szolgáltatás használata

en: Use same default value across languages:
hu: Azonos alapértelmezett érték használata több nyelvben:

en: Use settings below
hu: A lenti beállítások felhasználása

en: Use slider layout
hu: Alapértelmezett használata

en: Used/free space for file uploads
hu: Használt/szabad hely feltöltendő fájloknak

en: User
hu: Felhasználó

en: User Group
hu: Felhasználói csoport

en: User Group added.
hu: Felhasználó-csoport hozzáadva

en: User Groups
hu: Felhasználói csoportok

en: User added.
hu: Felhasználó hozzáadva.

en: User control
hu: Felhasználó kezelés

en: User data
hu: Felhasználói adatok

en: User group successfully added!
hu: Felhasználói csoport hozzáadva!

en: User name and password do not match!
hu: A felhasználónév és a jelszó nem illeszkednek!

en: User name and/or email not found!
hu: Felhasználónév és/vagy e-mail cím ismeretlen!

en: User name invalid!
hu: A felhasználónév érvénytelen!

en: User name:
hu: Felhasználói név:

en: User permissions were updated successfully.
hu: Felhasználói engedélyek frissítése sikerült.

en: User registration at '%s'
hu: Felhasználó regisztrálás '%s' - nél

en: Username
hu: Felhasználói név

en: Username already exists.
hu: Felhasználónév már létezik.

en: Users
hu: Felhasználók

en: Uses left
hu: Megmarad használatok

en: Uses left:
hu: Megmaradt felhasználások száma:

en: VALIDATION:
hu: ÉRVÉNYESÍTÉS:

en: Valid from
hu: Érvényes

en: Valid until
hu: Érvényes

en: Validation:
hu: Érvényesítés:

en: Value
hu: Érték

en: Version
hu: Verzió

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
hu: Verziófájl nem írható (%s). Kérem állítson be megfelelő hozzáférési engedélyeket.

en: Vietnamese
hu: Vietnámi

en: View Question
hu: Kérdés megtekintése

en: View Saved but not submitted Responses
hu: Elmentett, de le nem adott válaszok megtekintése

en: View This Record
hu: Rekord megtekintése

en: View response ID %d
hu: Válasz ID %d megtekintése

en: View response URL
hu: Válasz URL megtekintése

en: View response details
hu: Válaszok részleteinek megtekintése

en: View statistics
hu: Statisztikák megjelenítése

en: View stats
hu: Statisztika megjelenítése

en: View summary of all available fields
hu: Minden mező összesítésének megtekintése

en: View the statistics for this survey.
hu: Kérdőív statisztika megtekintése.

en: View/Update last response
hu: Utolsó válasz megtekintése/frissítése

en: View/read
hu: Nézet/Olvasás

en: Viewing response (ID %s)
hu: Válasz megtekintése (ID %s)

en: Visit our website!
hu: Látogassa meg a honlapunkat!

en: Warn and move on
hu: Figyelmeztess és lépj tovább

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Warning!
hu: Figyelmeztetés!

en: Warning: Before turning on HTTPS,
hu: Figyelem: HTTPS bekapcsolása előtt,

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
hu: Figyelem: A következő fájlokat/mappákat fel kell frissíteni de az engedélyeik csak olvasásra vannak állítva.

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
hu: Vigyázat: még mindig az alapértelmezett jelszót használja ('password'). Kérem, változtassa meg, majd lépjen be újra!

en: Warnings
hu: Figyelmeztetések

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
hu: Sajnáljuk, de hiba történt a rendszerben, és nem sikerült a fájl mentése. Kérdőív-adminisztrátorát e-mail-ben értesítettük.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
hu: Sajnáljuk, de ön nem léphet be ebbe a felmérésbe.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
hu: Sajnos ehhez nincs meg a jogosultsága.

en: We are sorry but your session has expired.
hu: Elnézést, de lejárt a munkamenetére adható maximális időkeret.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
hu: Mielőtt törölné a kérdőívet, célszerű az adminisztrációs menüből exportálni

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
hu: Mielőtt folytatná, célszerű az adminisztrációs menüből exportálni az egész kérdőívet

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
hu: Ajánljuk, hogy a fájlok legyenek kicserélve a frissítési folyamat által.

en: Welcome %s!
hu: Üdvözöljük %s!

en: Welcome Page
hu: Üdvözlő oldal

en: Welcome and end text
hu: Üdvözlési és befejezési szöveg

en: Welcome message:
hu: Üdvözlő üzenet:

en: Welcome to %s!
hu: Üdvözöljük itt: %s!

en: Welcome to LimeSurvey Setup!
hu: Üdvözöljük a LimeSurvey telepítőjében!

en: Welcome to the ComfortUpdate
hu: Üdvözöljuk a ComfortUpdate-ban

en: Welcome to this sample survey
hu: Üdvözöljük a minta felmérésben

en: Welcome:
hu: Üdvözlés:

en: Welsh
hu: Walesi

en: When an imported record matches an existing record ID:
hu: Ha egy importált rekord megegyezik egy meglévő rekord ID-vel:

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
hu: A fájlok hozzáférési engedélyeinek ellenőrzése közben egy vagy több problémát kaptunk. Kérjük, ellenőrizze a fenti hibaüzeneteket és javítsa ki őket mielőtt továbbhalad.

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
hu: A telepítés ellenőrzése közben egy vagy több problémát kaptunk. Kérjük, ellenőrizze a fenti hibaüzeneteket és javítsa ki őket mielőtt továbbhaladna.

en: When you deactivate a survey all the data entered in the original table will be moved elsewhere, and when you activate the survey again, the table will be empty. You will not be able to access this data using LimeSurvey any more.
hu: Ha deaktiválja a kérdőívet, adatai az eredeti táblából egy másik táblába kerülnek, így a kérdőív újbóli aktiválásakor a tábla üres lesz. Ezeket az adatokat a Limesurvey-en keresztül már nem érheti el.

en: Width of text input box
hu: Bemeneti szövegmező szélessége

en: Width of the map in pixel
hu: Térkép szélessége pixelben

en: Windows Arabic
hu: Windows arab

en: Windows Baltic
hu: Windows balti

en: Windows Central European
hu: Windows közép-európai

en: Windows Cyrillic
hu: Windows cirill

en: X-Scale
hu: X-Skála

en: Y-Scale
hu: Y-Skála

en: Year
hu: év

en: Yes
hu: Igen

en: Yes (Forced by the system administrator)
hu: Igen (Rendszergazda által kényszerítve)

en: Yes - Delete Them!
hu: Igen - Töröljük!

en: Yes - slider with emoticon
hu: Igen - Csúszka hangulatjelekkel

en: Yes - stars
hu: Igen - csillagok

en: Yes/No
hu: Igen / Nem

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
hu: Ön a kérdőív ugrási feltételeinek törlésére készül

en: You are about to delete this survey
hu: Ön a kérdőív törlésére készül

en: You are not a participant in this survey.
hu: Ön nem résztvevő ebben a kérdőívben.

en: You are not allowed dump the database!
hu: Nem dumpolhatja az adatbázist!

en: You are not allowed export a label set!
hu: Nem exportálhat címkekészletet!

en: You are not allowed to activate this survey!
hu: Nem aktíválhatja a kérdőívet!

en: You are not allowed to add a group to this survey!
hu: Nem adhat csoportot a kérdőívhez!

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
hu: Nem adhat hozzá új kérdéseket ehhez a kérdőívhez!

en: You are not allowed to browse responses!
hu: Nem tekintheti meg a válaszokat!

en: You are not allowed to change user data!
hu: Nem változtathatja meg a felhasználók adatait!

en: You are not allowed to change your own permissions!
hu: A saját engedélyeinek megváltoztatása nincs megengedve!

en: You are not allowed to create new surveys!
hu: Nem készíthet kérdőívet!

en: You are not allowed to deactivate this survey!
hu: Nem kapcsolhatja ki a kérdőívet!

en: You are not allowed to delete this group!
hu: Nem törölheti ezt a kérdéscsoportot!

en: You are not allowed to delete this survey!
hu: Nem törölheti a kérdőívet!

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
hu: Nem szerkesztheti a kérdőív csoportjait!

en: You are not allowed to edit this survey!
hu: Nem szerkesztheti a kérdőívet!

en: You are not allowed to import a group!
hu: Nem importálhat kérdéscsoportot!

en: You are not allowed to import a survey!
hu: Nem importálhat kérdőívet!

en: You are not allowed to order groups in this survey!
hu: Nem adhat hozzá kérdéscsoportokat ehhez a kérdőívhez!

en: You are not allowed to perform this operation!
hu: Nem végezheti el ezt a műveletet!

en: You are not allowed to set assessment rules!
hu: Nem állíthatja be a kiértékelési szabályokat!

en: You are not allowed to to import a question!
hu: Nem importálhat kérdést!

en: You can import all old responses with the same amount of columns as in your active survey. YOU have to make sure, that this responses corresponds to the questions in your active survey.
hu: Importálhatja az összes régi választ ugyanazzal az oszlopszámmal az aktív kérdőívbe. ÖNNEK kell ellenőriznie, hogy ezek a válaszok megfelelnek az aktív kérdőív kérdéseinek.

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
hu: Ezt a mezőt üresen hagyhatja, és automatikusan generálhat zsetonokat  a 'Zsetonok generálása' gombbal

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
hu: Betölthet egy kérdőívet, amelyet erről a képernyőről mentett le.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
hu: Átválthat zártkörű elérési üzemmódba, ha elindít egy zsetontáblát az alábbi gomb megnyomásával.

en: You can update %smanually%s or use the %s
hu: Frissíthet %smanuálisan%s vagy használhassa a %s-t

en: You can use now the following credentials to log into the site:
hu: Az alábbi jogosultságai vannak meg a portálra történő belépéshez:

en: You can't copy a question if the survey is active.
hu: Nem másolhat egy kérdést ha a kérdőív aktív.

en: You can't delete a standard template.
hu: A standard sablont nem lehet kitörölni.

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
hu: Nem importálhat egy olyan csoportot, amely a jelenlegi kérdőív alapnyelvét nem támogatja.

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
hu: Nem importálhat olyan kérdést, amely legalább a jelenlegi kérdőív alapnyelvét sem támogatja.

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
hu: Nem importálhat olyan kérdéscsoportot, amely legalább a jelenlegi kérdőív alapnyelvét sem támogatja.

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
hu: Nem importálhat olyan kérdést, amely nem támogatja az aktuális kérdőív alapnyelvét

en: You can't rename a standard template.
hu: A standard sablont nem lehet átnevezni.

en: You can't reorder question groups if the survey is active.
hu: Nem rendezheti át a kérdéscsoportokat ha a kérdőív aktív.

en: You can't reorder question groups if there is only one group.
hu: Nem rendezheti át a kérdéscsoportokat ha csak egy csoport létezik.

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
hu: Nem mentheti a változtatásokat, mert a sablonmappa nem írható.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
hu: Nem használhatja az Animizált válaszokat amikort a Zsetonalapú válaszállandóság aktív.

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
hu: Nem adhat/törölhet alkérdéseket és nem módosíthatja a kódjaikat mivel a kérdőív aktív.

en: You cannot delete the last answer option.
hu: Nem törölheti ki az utolsó válaszopciót.

en: You cannot delete the last subquestion.
hu: Nem törölheti ki az utolsó alkérdést

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
hu: Nem léphet tovább, amíg egy vagy több kérdéshez nem ír választ.

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
hu: Nem lehet kitörölni ezt az elemet, mert a címkekészletnek legalább egy nyelvet tartalmaznia kell.

en: You did not provide a name
hu: Nem adott meg nevet

en: You did not provide a password
hu: Nem adott meg jelszót

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
hu: Freetype könyvtár nincs betelepítve. A Freetype könyvtár szükséges a diagramok helyes megjelenítéséhez.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
hu: GD könyvtár nincs betelepítve. A GD könyvtár szükséges a diagramok helyes megjelenítéséhez.

en: You don't have permission to delete this entry.
hu: Nincs engedélye ezt a bejegyzést kitörölni.

en: You don't have the permission to activate tokens.
hu: Nincs engedélye a zsetonok aktíválásához.

en: You have already completed this survey.
hu: A kérdőívet már kitöltötte egyszer

en: You have been already removed from this survey.
hu: Már eltávolítva a felmérésből.

en: You have been successfully removed from this survey.
hu: Sikeresen eltávolítva a felmérésből.

en: You have completed %s%% of this survey
hu: Befejezte a kérdőív %s%% százalékát

en: You have completed answering the questions in this survey.
hu: Befejezte a kérdőív kitöltését.

en: You have exceeded you maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again
hu: Túllépte a maximális bejelentkezési próbálkozások számát. Kérem, várjon %d percet mielőtt újra próbálkozik.

en: You have not provided a survey identification number
hu: Nem adott meg kérdőív-azonosítót

en: You have not selected a question
hu: Nem választott ki kérdést

en: You have not selected a survey
hu: Nem választott ki kérdőívet

en: You have not selected a survey for data-entry.
hu: Nem adott meg kérdőívet az adatbevitelhez.

en: You have not selected a survey to browse.
hu: Nem adott meg felmérés-azonosítót

en: You have not selected a survey to delete
hu: Nem választott ki kérdőívet törlésre

en: You have selected not to use any bounce settings
hu: Azt választotta, hogy ne használjon tükrözési beállításokat

en: You have to enter user name and email.
hu: Felhasználónév és jelszó megadása szükséges

en: You have to login first.
hu: Először be kell jelentkeznie

en: You have to select at least one label set.
hu: Legalább egy címkekészletet kell kiválasztania.

en: You logged in successfully.
hu: Sikeresen belépett.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
hu: Regisztrálhat erre a felmérésre, ha részt szeretne venni.

en: You must be registered to complete this survey
hu: A kérdőív kitöltéséhez regisztráció szükséges

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
hu: Ezekek a fájlokon megfelelő írási engedélyeket kell beállítson. Ha nem biztos abban, hogy mit kell csináljon, forduljon a rendszermérnökéhez tanácsért.

en: You must supply a name for this saved session.
hu: Adnia kell egy nevet ennek az elmentett munkamenetnek.

en: You must supply a password for this saved session.
hu: Adnia kell egy jelszót ennek az elmentett munkamenetnek.

en: You need an update key to run the comfort update. During the beta test of this update feature the key "LIMESURVEYUPDATE" can be used.
hu: Szüksége van egy felfrissítési kulcsra a comfort frissítés futtatásához. A frissítés béta tesztje közben a "LIMESURVEYUPDATE" használható.

en: You need to add answer options to this question
hu: Adnia kell válaszopciókat ehhez a kérdéshez

en: You need to add question groups
hu: Meg kell adjon kérdéscsoportokat

en: You need to add questions
hu: Meg kell adnia kérdéseket

en: You need to add subquestions to this question
hu: Adnia kell alkérdéseket ehhez a kérdéshez

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
hu: Még %s fájlt kell ehhez a kérdéshez feltölteni. Biztosan ki akar lépni?

en: You should have a great time doing this
hu: Jól fogja érezni magát a kitöltés közben

en: You should note the name of this table in case you need to access this information later.
hu: Jegyezze meg a tábla nevét, hogy a későbbiekben elérhesse a kívánt információkat.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
hu: Csak akkor aktiválja a kérdőívet, ha teljesen biztos, hogy már nem változtat a szerkezetén.

en: You've marked the "other" field for question "%s". Please also fill in the accompanying "other comment" field.
hu: A  "más" mezőt jelölte ki a "%s" kérdésre. Kérem, töltse ki a kísérő "más megjegyzés" mezőt is.

en: Your Assessment
hu: Az ön értékelése

en: Your Choices
hu: Lehetőségei

en: Your DB and any changed files will be backed up.
hu: Az adatbázisának és minden módosított fájlnak biztonsági másolata fog készülni.

en: Your Email
hu: Az Ön e-mail címe

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
hu: Az ön LimeSurvey installálása ki van pipálva ha a frissítés sikeresen futtatható.

en: Your Ranking
hu: Az ön rangsora

en: Your answer
hu: Az ön válasza

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
hu: A böngészője szerint ezt a kérdőívet már egyszer kitöltötték benne. Újraindítjuk a munkamenetet, hogy elölről lehessen kezdeni.

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
hu: Ezt az ugrási feltételt nem tudtuk felvenni! Nincs benne a kérdés és/vagy válaszalternatíva, amelyikre hivatkozna a feltétel. Kérjük, bizonyosodjon meg arról, hogy választott ki kérdést és válaszalternatívát.

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
hu: Az adatait most kell importálni, a data.frame neve "data", variable.labels a ("attributes(data)$variable.labels") adatok tulajdonságai, mint foreign:read.spss-nek.

en: Your data should be imported now.
hu: Az adatait most importálhatja.

en: Your inbox is empty.
hu: Nincs bejövő üzenet.

en: Your passwords do not match.
hu: A két jelszó nem egyezik

en: Your personal settings
hu: A személyes beállításai

en: Your personal settings were successfully saved.
hu: A személyes beállításainak mentése sikerült.

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
hu: De a bevitt adatok nem vesztek el, hanem e-mailben továbbítottuk a rendszer karbantartójának, aki később ezeket be fogja vinni az adatbázisba.

en: Your responses table will be renamed to:
hu: A válaszokat tartalmazó táblázat átnevezése erre:

en: Your responses were successfully saved.
hu: A válaszait sikeresen lementettük.

en: Your selected database name is:
hu: Az Ön által kiválasztott adatbázis neve:

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
hu: A kérdőív képes a válaszokhoz hozzárendelt zseton-adatok exportálására. Kérem, válasszon ki ezen felül mezőket az exportáláshoz.

en: Your survey contains more than 255 columns of responses. Spreadsheet applications such as Excel are limited to loading no more than 255. Select the columns you wish to export in the list below.
hu: A kérdőív több mint 255 oszlopnyi választ tartalmaz. A táblázatkezelő-rendszerek, mint pl. az Excel 2003 nem képesek 255-nél több oszlop beolvasására. (Az Excel 2007 már igen!) Kérem, válassza ki az exportálni kívánt oszlopokat a listából alább.

en: Your survey responses have been recorded.
hu: Válaszait rögzítettük

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
hu: A kérdőívre adott válaszokat sikeresen elmenettük. Hamarosan egy visszaigazoló e-mailt kap. Legyen szíves, mindenképpen mentse el belőle a jelszót, ugyanis ezt nem tudjuk újra előállítani önnek.

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
hu: Válaszai nem kerültek mentésre, a kérdőív még nem aktív.

en: Your survey was successfully saved.
hu: A kérdőívet mentettük.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
hu: Az elmentett kérdőívét ugyanezzel a névvel és jelszóval érheti el később, miután újra bejelentkezik velük.

en: Your time to answer this question has expired
hu: A kérdés megválaszolására szánt idő lejárt.

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
hu: A kérdés megválaszolására engedélyezett idő majdnem lejárt. {TIME} ideje maradt.

en: Your token seems to be valid but can be used only during a certain time period.
hu: A zsetonja érvényesnek tűnik, de csak egy bizonyos idő alatt használható.

en: Your update key is invalid and was removed.
hu: A frissítési kulcsa érvénytelen volt és el volt távolítva.

en: Your user data for accessing %s
hu: Felhasználói adatok %s hozzáféréséhez

en: Zoom level
hu: Nagyítási szint

en: and
hu: és

en: because
hu: mert

en: but not having already completed the survey
hu: de még nem fejezte be a kérdőívet

en: check if this link works.
hu: ellenőrizze, ha ez a link működik.

en: checked
hu: Kipipálva

en: copy_of_
hu: masolat_

en: cp1252 West European
hu: cp1252 nyugat-európai

en: digit:       source("%s", encoding = "UTF-8")        on the R command window
hu: szám:       source("%s", encoding = "UTF-8")        az R parancsablakban

en: equals
hu: Egyenlő

en: having a token
hu: birtokolnak egy zsetont

en: having a valid email address
hu: birtokolni egy érvényes e-mail címet

en: having already completed the survey
hu: a kérdőívet még nem kitölteni

en: hours
hu: óra

en: minitab method
hu: Minitab eljárás

en: mins
hu: perc

en: not checked
hu: Nincs kipipálva

en: not having been sent an invitation already
hu: nem kapott még emailt

en: or
hu: vagy

en: queXML Survey XML Format (*.xml)
hu: queXML Survey XML formátum (*.xml)

en: quota language settings
hu: kvóta nyelvének beállításai

en: quota members
hu: kvóta tagjai

en: responses
hu: Válaszok

en: seconds
hu: másodperc

en: selected
hu: kijelölve

en: table
hu: tábla

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
hu: Ez egy automatikusan előállított e-mail, amely arra figyelmeztet, hogy egy felhasználó készült Önnek ezen a portálon: '%s'.

en: timings
hu: Időzítések

en: to
hu: eddig:

en: until
hu: -ig

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
hu: látogassa meg a http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php oldalt további információkért.

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
hu: zip könyvtárat nem támogatja a PHP, ZIP-import kikapcsolva

en: {TOKENCOUNT} tokens have been created
hu: {TOKENCOUNT} db zseton készült el
