LimeSurvey 1.92 - en to da translation catalogue (2492 entries)

en: %s duplicate records removed
da: %s duplikatobservationer fjernet

en: %s field(s) were successfully added.
da: %s felt(er) blev tilføjet.

en: %s lines had a mismatching number of fields.
da: %s linier havde et forkert antal felter.

en: %s messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
da: %s meddelelser blev skannet, ud af hvilke %s blev markeret som bounces af systemet.

en: %s messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
da: %s meddelelser blev skannet, ud af hvilke der ikke blev markeret nogle som bounces af systemet.

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
da: %s gamle besvarelse(r) og tilsvarende tider blev importeret succesfuldt.

en: %s old response(s) were successfully imported.
da: %s gamle besvarelse(r) var succesfuldt importeret.

en: %s question(s) contain errors that need to be corrected
da: %s spørgsmål indeholder fejl som skal rettes

en: %s records imported
da: %s observationer importeret

en: %s records in CSV
da: %s observationer i CSV

en: %s records met minumum requirements
da: %s observationer opfyldte minimumskrav

en: %s records with invalid email address removed
da: %s observationer med ugyldige e-mail adresser fjernet

en: 'Other' Responses
da: 'Andet'-svar

en: 'Other:' comment mandatory
da: Kommentar skal angives for "andet"

en: (Autodetect)
da: (Opdag automatisk)

en: (Iconv Library not installed)
da: (Iconv bibliotek ikke installeret)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
da: (Label-sæt blev ikke importeret, da du ikke har rettigheder til at oprette nye label sæt.)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
da: (Vælg flere 'label sets' vha. Ctrl-tasten)

en: *Required
da: *Obligatorisk

en: *This setting cannot be changed later!
da: *Indstillingen kan ikke ændres senere!

en: ...or import a question
da: eller importer spørgsmål

en: 16 or up
da: 16 eller mere

en: 1st quartile (Q1)
da: 1. kvartil (K1)

en: 1st time limit warning CSS style
da: CSS-stil for første tidsbegrænsnings-advarsel

en: 1st time limit warning message
da: Første tidsbegrænsnings-advarselsbesked

en: 1st time limit warning message display time
da: Første tidsbegrænsnings-advarselsbeskeds-visningstid

en: 1st time limit warning message timer
da: Første tidsbegrænsnings-advarselsbeskeds-stopur

en: 2nd quartile (Median)
da: 2. kvartil (Medianen)

en: 2nd time limit warning CSS style
da: CSS-stil for anden tidsbegrænsnings-advarsel

en: 2nd time limit warning message
da: Anden tidsbegrænsnings-advarselsbesked

en: 2nd time limit warning message display time
da: Anden tidsbegrænsnings-advarselsbeskeds-visningstid

en: 2nd time limit warning message timer
da: Andet tidsbegrænsnings-advarselsbeskeds-stopur

en: 3-Click ComfortUpdate
da: 3-kliks komfortopdatering

en: 3rd quartile (Q3)
da: 3. kvartil (K3)

en: 5 Point Choice
da: 5 svarkategorier

en: 7bit Swedish
da: 7bit Svensk

en: <No default value>
da: <Ingen standardværdi>

en: <no data>
da: <ingen data>

en: A Note On Privacy
da: Note om fortrolighed

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
da: En backup af tabellen er blevet lavet. Din systemadministrator kan skaffe adgang til den.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
da: Hvis du vælger at fortsætte, vil der blive lavet en backup af tabellen. Din systemadministrator vil være i stand til at skaffe adgang til den.

en: A database named "%s" already exists.
da: En database med navnet "%s" findes allerede.

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
da: En gruppe i CSV/SQL filen er ikke en del af samme undersøgelse. Importeringen er stoppet.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
da: Spørgsmålsindeks vil blive vist; deltagere vil være i stand til at hoppe mellem sete spørgsmål.

en: A token entry for the saved survey has been created too.
da: Der er også blevet dannet en repondentnøgle til det gemte spørgeskema.

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
da: En nøgletabel til spørgeskemaet er blevet oprettet og de gamle nøgler blev importeret.

en: A token table has been created for this survey.
da: En nøgletabel til spørgeskemaet er blevet oprettet.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
da: Et brugernavn var ikke leveret eller brugernavnet er ugyldigt.

en: AND/OR Date is
da: OG/ELLER Dato er

en: ARMSCII-8 Armenian
da: ARMSCII-8 Armensk

en: Abbreviated headings
da: Forkortede overskrifter

en: Absolute value
da: Absolut værdi

en: Accelerator keys for list items
da: Accelerator nøgler for liste emner

en: Access
da: Adgang

en: Access denied!
da: Adgang nægtet!

en: Action
da: Handling

en: Action to perform when time limit is up
da: Aktion, der skal udføres, når tiden er udløbet

en: Actions
da: Handlinger

en: Activate Survey
da: Aktiver spørgeskema

en: Activate this Survey
da: Aktiver spørgeskemaet

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
da: Aktiver dette for at vise et kort over

en: Active
da: Aktiv

en: Active surveys
da: Aktiverede spørgeskemaer

en: Active token tables
da: Aktiverede nøgletabeller

en: Add
da: Tilføj

en: Add Another Record
da: Tilføj ny observation

en: Add Answer
da: Tilføj svar

en: Add Group
da: Tilføj gruppe

en: Add New Question to Group
da: Tilføj nyt spørgsmål til gruppen

en: Add New Quota
da: Tilføjede ny kvote

en: Add New User Group
da: Tilføj ny brugergruppe

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Add User Group
da: Tilføj brugergruppe

en: Add a new question
da: Tilføj spørgsmål

en: Add a prefix to the answer field
da: Tilføj et præfiks til svarfeltet

en: Add a suffix to the answer field
da: Tilføj et suffiks til svarfeltet

en: Add and edit conditions
da: Tilføj og rediger betingelser

en: Add another token entry
da: Tilføj endnu en respondentnøgle

en: Add condition
da: Tilføj betingelse

en: Add dummy tokens
da: Tilføj dummy-respondentnøgler

en: Add fields
da: Tilføj felter

en: Add new group to survey
da: Tilføj gruppe til spørgeskemaet

en: Add new token entry
da: Tilføj ny respondent

en: Add or delete groups
da: Tilføje eller slette grupper

en: Add or delete questions
da: Tilføje eller slette spørgsmål

en: Add or delete subquestions or change their codes
da: Tilføj eller slet under spørgsmål eller ændre deres svarkoder.

en: Add question group
da: Tilføj spørgsmålsgruppe

en: Add scenario
da: Tilføj scenarie

en: Add survey
da: Tilføj spørgeskema

en: Add token attributes
da: Tilføj respondentnøgleattributer

en: Add token entry
da: Tilføj ny respondent

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Add user group
da: Tilføj brugergruppe

en: Add user:
da: Tilføj bruger:

en: Add, remove or edit answer options
da: Tilføj, fjern eller rediger svar muligheder

en: Adding User Group
da: Tilføjer brugergruppe

en: Adding User to group
da: Tilføjer bruger til gruppe

en: Adding attribute fields failed:
da: Tilføjelse af attribut felter fejlede:

en: Additional Languages
da: Supplerende sprog

en: Admin Email:
da: Admin e-mail:

en: Admin confirmation email body:
da: Admin bekræftelses email tekst:

en: Admin confirmation email subject:
da: Admin bekræftelses email emne:

en: Admin notification email:
da: Administrator notifikations email:

en: Administrator name:
da: Administratorens navn:

en: After
da: Efter

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
da: Efter du har klikket på gem-knappen kan du enten lukke browser-vinduet eller fortsætte med at udfylde spørgeskemaet.

en: Albanian
da: Albansk

en: All
da: Alle

en: All Group assessments meet consistency standards
da: Gruppeevalueringerne opfylder integritetskravene.

en: All Survey (Total) assessments meet consistency standards
da: Spørgeskemaevalueringerne opfylder integritetskravene.

en: All answers are already selected in this quota.
da: Alle svar er allerede valgt i denne kvote.

en: All answers meet consistency standards
da: Svarkategorierne opfylder integritetskravene

en: All conditions in this survey have been deleted.
da: Alle betingelser i dette spørgeskema er blevet slettet.

en: All conditions meet consistency standards
da: Betingelserne opfylder integritetskravene.

en: All default values meet consistency standards
da: Alle standardværdier er konsistente.

en: All groups meet consistency standards
da: Grupperne opfylder integritetskravene.

en: All in one
da: Alt-i-en

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
da: Alle brugerens spørgeskemaer blev overført til %s.

en: All old survey tables meet consistency standards
da: Alle gamle spørgeskematabeller opfylder integritetskravene

en: All old token tables meet consistency standards
da: Alle gamle nøgletabeller opfylder integritetskravene.

en: All question attributes meet consistency standards
da: Samtlige spørgsmålsattributer opfylder integritetskravene.

en: All questions meet consistency standards
da: Spørgsmålene opfylder integritetskravene.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
da: Alle spørgsmål, svar m.v. for fjernede sprog går tabt. Er du sikker?

en: All quota language settings meet consistency standards
da: Alle kvote sprog indstillinger opfylder integritetskravene.

en: All quota members meet consistency standards
da: alle kvote medlemmer opfylder integritetskravene

en: All quotas meet consistency standards
da: Alle kvoter opfylder integritetskravene.

en: All responses
da: Alle besvarelser

en: All survey language settings meet consistency standards
da: Alle spørgeskema sprog indstillinger opfylder integritetskravene.

en: All survey settings meet consistency standards
da: Spørgeskemaindstillingerne opfylder integritetskravene.

en: All token entries have been deleted.
da: Alle respondentnøgler er blevet slettet.

en: All token entries have been set to 'Not invited'.
da: Alle respondenter er markeret som 'Ikke inviteret'.

en: All token entries to whom a reminder email would apply
da: Alle respondentnøgler til hvilke en rykker-e-mail ville være brugbar

en: All tokens
da: Vis Respondentnøgler

en: All unique token numbers have been removed.
da: Alle unikke respondentnumre er blevet fjernet.

en: Allow editing answers after completion?
da: Tillad redigering af svar efter afslutning?

en: Allow only numerical input
da: Kun numerisk input er tilladt

en: Allow only numerical input for 'Other' text
da: Kun numerisk input er tilladt i tekst for 'Andet'

en: Allow public registration?
da: Tillad selvoprettelse?

en: Allowed
da: Tilladt

en: Allowed file types
da: Godkendte filtyper

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
da: Godkendte filtyper i kommasepareret format, fx. "pdf,doc,odt"

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
da: Også dette problem kan opstå, når du arbejder med/editerer i LimeSurvey i flere browservinduer/faneblade samtidigt.

en: Also you should export your responses before deactivating.
da: Du bør eksportere besvarelserne før deaktivering.

en: Always
da: Altid

en: Always hide this question
da: Skjul altid dette spørgsmål

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
da: En e-mail er blevet sendt med oplysninger om, hvordan du får adgang til spørgeskemaet. Følg venligst linket i e-mailen for at fortsætte.

en: An email has been sent with details about your saved survey
da: En e-mail er blevet sendt med detaljer om det gemte spørgeskema

en: An email with a generated password was sent to the user.
da: En e-mail med en adgangskode blev sendt til brugeren.

en: An email with your login data was sent to you.
da: Du har fået tilsendt en e-mail med dine login oplysninger.

en: An error occurred saving a response to survey id
da: Der opstod en fejl ved gemning af svar til spørgeskema ID

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
da: Den opstod en fejl ved overførelse af filen. Fejlen kan skyldes manglende tilladelse til at skrive i %s mappen.

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
da: En uventet fejl opstod - dine svar kan ikke gemmes.

en: Anonymized responses
da: Anonymiseret besvarelser

en: Anonymized responses?
da: Anonyme besvarelser?

en: Answer
da: Svar

en: Answer Codes
da: Svarkoder

en: Answer option
da: Svarmulighed

en: Answer options
da: Svarmuligheder

en: Answer options were successfully saved.
da: Svar muligheder blev gemt succesfuldt.

en: Answer prefix
da: Svarpræfiks

en: Answer scale %s
da: Besvar skala %s

en: Answer suffix
da: Svarsuffiks

en: Answer width
da: Svarfeltets bredde

en: Answer:
da: Svar:

en: Answered
da: Besvarede

en: Answers
da: Svar

en: Answers Cleared
da: Besvarelse nulstillet

en: Answers and tokens have been re-opened.
da: Svar og respondentnøgler er blevet genåbnet.

en: Answers from previous questions
da: Svar fra tidligere spørgsmål

en: Answers from this response
da: Svar fra denne besvarelse

en: Answers to this survey are anonymized.
da: Svar i dette spørgeskema er anonyme

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
da: Svar med koden 0 (nul) eller blank kode er ikke tilladt, og vil ikke blive gemt

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
da: Svar|Venstre-skydertekst|Højre-skydertekst adskillelsestegn

en: Apr
da: apr

en: Arabic
da: Arabisk

en: Arc cosine
da: Arcuscosinus

en: Arc sine
da: Arcussinus

en: Arc tangent
da: Arcustangent

en: Arc tangent of two variables
da: Arcustangent af to variabler

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
da: Er du helt sikker på, at du vil *slette* nogle ufuldstændige svar og nulstille den færdige tilstand for såvel svar som nøgler?

en: Are you really sure you want to delete ALL token entries?
da: Er du sikker på, at du vil slette ALLE respondenter?

en: Are you really sure you want to reset all invitation records to NO?
da: Er du sikker på, at du vil sætte alle invitationsfelter til NEJ?

en: Are you sure you want to clear all your responses?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille alle dine svar?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
da: Er du sikker på, at du vil slette alle betingelser, der er opstillet i dette scenarie?

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette samtlige betingelser på de valgte spørgsmål?

en: Are you sure you want to delete all unique token strings?
da: Er du sikker på at du vil slette alle unikke respondentnøgler?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
da: Er du sikker på, at du vil slette de valgte poster?

en: Are you sure you want to delete this condition?
da: Er du sikker på, at du vil slette betingelsen?

en: Are you sure you want to delete this entry?
da: Er du sikker på, at du vil slette posten?

en: Are you sure you want to delete this file?
da: Er du sikker på, at du vil slette filen?

en: Are you sure you want to delete this template?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne skabelon?

en: Are you sure you want to regenerate the question codes?
    
    WARNING:
    This is safe if you only use the Conditions editor.
    
    HOWEVER, if you manually specified any relevance equations, regenerating the question codes will break all of that survey logic.
da: Er du sikker på, at du vil genskabe spørgsmålskoden?
    
    ADVARSEL:
    Dette er kun sikkert hvis du bruger 'Betingelses editoren'.
    
    MEN, hvis du tidligere har specificeres relevans logik/ligninger manuelt, vil genskabelse af spørgsmålskoden forstyrre (ødelægge) spørgeskemaet betingelses-logik.

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
da: Er du sikker på, at du vil renummerere alle scenarier med numre fra 1 og opefter?

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Arithmetic mean
da: Numerisk middelværdi

en: Array
da: Spørgsmålsbatteri

en: Array (10 Point Choice)
da: Spørgsmålsbatteri (Svarmulighed 1-10)

en: Array (5 Point Choice)
da: Spørgsmålsbatteri (Svarmulighed 1-5)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
da: Spørgsmålsbatteri (Mere, Uændret, Mindre)

en: Array (Numbers)
da: Spørgsmålsbatteri (Tal)

en: Array (Texts)
da: Spørgsmålsbatteri (Tekst)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
da: Spørgsmålsbatteri (Ja/Nej/Ved ikke)

en: Array by column
da: Vifte i kolonner

en: Array dual scale
da: Spørgsmålsbatteri med to skalaer

en: Array filter
da: Arrayfilter

en: Array filter exclusion
da: Arrayfilter udelukkelse

en: Arrays
da: Vifte

en: Assessment details
da: Evalueringsdetaljer

en: Assessment group score
da: Evalueringsværdi for gruppe

en: Assessment heading
da: Overskrift for evalueringer

en: Assessment rules
da: Evalueringsregler

en: Assessment value
da: Evalueringsresultat

en: Assessments
da: Evalueringer

en: At beginning
da: I begyndelsen

en: At end
da: I slutningen

en: At least %d files must be uploaded for this question
da: For dette spørgsmål skal mindst %d filer uploades

en: Attribute %s
da: Attribut %s

en: Attribute field
da: Attributfelt

en: Attributes values from the participant's token
da: Attributværdier fra respondentens nøgle

en: Aug
da: aug

en: Auto Translate
da: Auto Oversæt

en: Auto detect
da: Opdag automatisk

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
da: Marker automatisk det eksklusive svar hvis alle andre svar er markerede

en: Auto-import of user failed!
da: Autoimport af bruger fejlede!

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatically load URL when survey complete?
da: Automatisk åbning af URL, når spørgeskemaet er fuldført?

en: Available label sets:
da: Mulige label sæt:

en: Average
da: Gennemsnit

en: Average file size
da: Gennemsnitlig fil størrelse

en: Average interview time:
da: Gennemsnitlig interviewlængde

en: Average no. of files per respondent
da: Gennemsnitligt antal filer per respondent

en: Average size per respondent
da: Gennemsnitlig størrelse per respondent

en: Back
da: Tilbage

en: Back to Response Import
da: Tilbage til import af besvarelser

en: Back to attribute field management.
da: Tilbage til administration af attributfelter

en: Back to global settings
da: Tilbage til globale indstillinger

en: Back to main menu
da: Tilbage til hovedmenu

en: Backup Entire Database
da: Database backup

en: Base language
da: Standardsprog

en: Base language:
da: Standardsprog

en: Basic admin notification
da: Simpel admin notifikation

en: Basic email notification
da: Standard rykkermail

en: Basic email notification is sent to:
da: Simpel email notification sent til:

en: Basque
da: Baskisk

en: Before
da: Før

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Big5 Traditional Chinese
da: Big5 Traditionel Kinesisk

en: Binary pseudo charset
da: Binær pseudo tegnsæt

en: Binary safe case-insensitive string comparison
da: Binært sikker case-insensitive sammenligning af tekststrenge

en: Binary safe string comparison
da: Binært sikker sammenligning af tekststrenge

en: Boolean equation to validate each sub-question.
da: Boolean logisk ligning som validerer hvert under-spørgsmål

en: Boolean equation to validate the whole question.
da: Boolean logisk ligning som validerer hele spørgsmålet

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Both rows and columns
da: Både rækker og kolonner

en: Bounce Email:
da: Bounce e-mail:

en: Bounce processing
da: Bounce-behandling

en: Bounce settings
da: Bounce indstillinger

en: Bounce settings have been saved.
da: Bounce-indstillinger er blevet gemt.

en: Bounce settings to be used
da: Bounce-indstillinger der skal bruges

en: Browse
da: Gennemse

en: Browse Responses
da: Gennemse besvarelser

en: Browse Saved Responses
da: Gennemse gemte besvarelser

en: Browse Uploaded Resources
da: Gennemse uploadede ressourcer

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
da: Buildnummer blev opdateret til %s.

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: But this one isn't.
da: Men det er denne her ikke.

en: By Group
da: Gruppevis

en: Bypass token with failing email addresses
da: Overspring respondentnøgler med fejlbehæftede e-mailadresser

en: CSS & Javascript files:
da: CSS og Javascript-filer:

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
da: CSS-stil for beskeden der vises i nedtællingsuret under nedtælling

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
da: CSS-stil for 'tidsbegrænsnings-udløbsmeddelelsen'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
da: CSS-stil anvendt når 'tidsbegrænsningsadvarsel'-meddelelsen vises

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
da: CSS-stil anvendt når anden 'tidsbegrænsningsadvarsel'-meddelelse vises

en: CSV File (All charsets)
da: CSV File (alle tegnsæt)

en: CSV input format
da: CSV inddataformat

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
da: Udregn standardafvigelsen for stikprøver fra listen af tal

en: Calculate the sum of values in an array
da: Beregn summen af værdier i en række

en: Calculates the exponent of e
da: Udregner eksponenten til e

en: Calculation
da: Beregning

en: Can't bind to the LDAP directory
da: Kan ikke etablere binding til LDAP mappe

en: Can't connect to the LDAP directory
da: Kan ikke oprette forbindelse til LDAP mappe

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
da: Kunne ikke opdatere labels, da du anvender duplikerede koder

en: Cancel
da: Fortryd

en: Cannot be changed
da: Kan ikke ændres

en: Cannot be changed (survey is active)
da: Kan ikke ændres (spørgeskemaet er aktivt)

en: Cannot import the VVExport file.
da: Kan ikke importere VV-eksport filen.

en: Catalan
da: Catalansk

en: Category separator
da: Kategoriseparator

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
da: Advarsel: JavaScript kørsel er slået fra i din browser. Du er muligvis ikke i stand til at besvare alle spørgesmål i spørgeskemaet. Kontroller din browsers indstillinger.

en: Change Group Order
da: Ændring af grupperækkefølge

en: Change Question Order
da: Ændre rækkefølgen af spørgsmål

en: Change log
da: Forandringslog

en: Change survey name or description
da: Ændre spørgeskemaets navn eller beskrivelse

en: Changes cannot be saved to a standard template.
da: Ændringer kan ikke gemmes i en standardskabelon

en: Character set of the file:
da: Filens tegnsæt:

en: Check Again
da: Kontroller igen

en: Check Data
da: Kontroller data

en: Check Data Integrity
da: Kontroller dataintegritet

en: Check again
da: Kontroller igen

en: Check all
da: Vælg alle

en: Check any that apply
da: Vælg én eller flere svarmuligheder

en: Check at least %d item | Check at least %d items
da[0]: Afkryds mindst %d punkt
da[1]: Afkryds mindst %d punkter

en: Check database again?
da: Kontroller database igen?

en: Check for updates:
da: Kontroller for opdateringer:

en: Check now
da: Kontroller igen

en: Check or uncheck all items
da: Afkryds eller kryds alt

en: Checkbox layout
da: Layout for checkbox

en: Checked
da: Valgt

en: Checking basic requirements...
da: Kontrol af grundlæggende forudsætninger...

en: Checking existing LimeSurvey files...
da: Kontrollerer eksisterende LimeSurvey-filer...

en: Chinese (Simplified)
da: Kinesisk (Simplificeret)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
da: Kinesisk (Traditionelt - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
da: Kinesisk (Traditionelt - Taiwan)

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
da: Vælg 'Kør/All' fra menuen for at gennemføre importen

en: Choose Columns
da: Vælg kolonner

en: Choose one of the following answers
da: Vælg én af følgende svarmuligheder

en: Choose the CSV file to upload:
da: Vælg CSV-fil som skal importeres:

en: Choose the columns you wish to export.
da: Vælg de kolonner, der skal eksporteres.

en: Choose token fields
da: Vælg respondentnøglefelter

en: Choose your language
da: Vælg sprog

en: Clear
da: Ryd

en: Clear All Page
da: Nulstil alt side

en: Clear Responses
da: Nulstil besvarelser

en: Click here to continue
da: Klik her for at fortsætte

en: Click here to log in.
da: Klik her for at logge ind

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
da: Tryk 'Indsend' for at fuldføre og gemme dine svar.

en: Click on an item in the list on the left, starting with your highest ranking item, moving through to your lowest ranking item.
da: Klik på et emne i listen til venstre.  Start med det emne, som du prioriterer højest, og fortsæt til og med den lavest prioriterede.

en: Click on the following button if you want to
da: Klik på den følgende knap, hvis du vil

en: Click on the scissors next to each item on the right to remove the last entry in your ranked list
da: Klik på saksen til højre for at fjerne det sidste emne i din rangordnede liste

en: Clicking yes will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Is this OK?
da: Når du trykker 'Ja' vil der blive oprettet respondentnøgler for alle respondenter, som endnu ikke har fået en tildelt en nøgle. OK?

en: Close Editor
da: Luk editor

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close this Group
da: Luk gruppen

en: Close this Question
da: Luk spørgsmålet

en: Close this survey
da: Luk spørgeskemaet

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Closed
da: Lukket

en: Code
da: Kode

en: Code:
da: Kode:

en: Column control
da: Kolonnekontrol

en: Columns
da: Kolonner

en: ComfortUpdate step %s
da: KomfortOpdatering trin %s

en: Comma
da: Komma

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Comment
da: Kommentar

en: Comments
da: Kommentarer

en: Compare a string to a regular expression pattern
da: Sammenlign en tekststreng med et regulært udtryk

en: Comparison operator
da: Sammenligningsoperator

en: Completed
da: Færdiggjort

en: Completed Page
da: Fuldført side

en: Completed responses only
da: Kun fuldførte besvarelser

en: Completed?
da: Fuldført?

en: Completion state
da: Tilstand for fuldførelse

en: Conditional processing
da: Betingelsesbehandling

en: Conditions
da: Betingelser

en: Conditions designer
da: Betingelsedesigner

en: Conditions manager
da: Betingelsesstyring

en: Conditions successfully copied
da: Betingelser blev kopieret

en: Conditions successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
da: Betingelser blev kopieret (nogle blev sprunget over, fordi de var dupletter)

en: Configurator
da: Konfiguration

en: Confirm Password:
da: Bekræft adgangskode:

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Confirmation email
da: Kvitteringsmail

en: Confirmation email subject:
da: Kvitteringsmail emne

en: Confirmation email:
da: Kvitteringsmail

en: Confirmation of your participation in our survey
da: Bekræftelse af din deltagelse i vores spørgeskema

en: Constant
da: Konstant

en: Constant value
da: Konstantværdi

en: Continue
da: Fortsæt

en: Convert N to
da: Konverter N til

en: Convert Y to
da: Konverter Y til

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
da: Konverter en 8-bits tekststreng til en quoted-printable tekststring

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
da: Konverter en quoted-printable tekststring til en 8-bits tekststreng

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
da: Konverter alle HTML entities til de relevante tegn (bruger altid ENT_QUOTES og UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
da: Konverter alle relevante tegn til HTML entities (bruger altid ENT_QUOTES og UTF-8)

en: Convert resource links and INSERTANS fields?
da: Konverter ressourcelinks og INSERTANS-felter?

en: Convert resource links?
da: Konverter ressource links?

en: Convert spaces in question text to underscores
da: Konverter blanktegn i spørgsmålstekst til understrege

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
da: Konverter specielle HTML entities tilbage til tegn (bruger altid ENT_QUOTES og UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
da: Konverter specialtegn til HTML entities (bruger altid ENT_QUOTES og UTF-8)

en: Copy
da: Kopier

en: Copy Current Question
da: Kopier spørgsmålet

en: Copy Question
da: Kopier spørgsmål

en: Copy Template
da: Kopier skabelon

en: Copy advanced settings?
da: Kopier avancerede indstillinger?

en: Copy answer options?
da: Kopier svarmuligheder?

en: Copy conditions
da: Kopier betingelser

en: Copy failed
da: Kopiering mislykkedes

en: Copy of survey is completed.
da: Kopiering af spørgeskema fuldført.

en: Copy question
da: Kopier spørgsmål

en: Copy subquestions?
da: Kopier under-spørgsmål?

en: Copy survey
da: Kopier spørgeskema

en: Copy template
da: Kopier skabelon

en: Copy the selected conditions to
da: Kopier de udvalgte betingelser til

en: Corrected time :
da: Egentlige tid:

en: Cosine
da: Cosinus

en: Could not create database
da: Kunne ikke oprette database

en: Could not delete user group.
da: Brugergruppe kunne ikke slettes.

en: Could not delete user group. No group selected.
da: Brugergruppe kunne ikke slettes. Ingen gruppe valgt.

en: Could not delete user. User was not supplied.
da: Kunne ikke slette bruger. Ingen bruger angivet.

en: Could not modify user data.
da: Kunne ikke ændre brugerdata.

en: Count
da: Antal

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
da: Tæl

en: Count the number of answered questions in the list
da: Tæl antallet at af besvarelser i listen.

en: Create
da: Opret

en: Create Database
da: Opret Database

en: Create New Label Set
da: Opret nyt label-sæt

en: Create Survey
da: Opret spørgeskema

en: Create User
da: Opret bruger

en: Create a new question group inside your survey.
da: Opret en ny spørgsmåls gruppe i dit spørgeskema.

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
da: Opret et nyt spørgeskema ved at klikke på %s-ikonet øverst til højre.

en: Create dummy tokens
da: Opret dummy-respondentnøgler

en: Create new template
da: Opret ny skabelon

en: Create new template called:
da: Opret ny skabelon med navn:

en: Create one or more questions inside the new question group.
da: Opret et eller flere spørgsmål i den nye spørgsmåls gruppe.

en: Create or import new label set(s)
da: Opret eller importer nyt(nye) label-sæt

en: Create tokens
da: Opret respondentnøgler

en: Create, import, or copy a survey
da: Opret, importer eller kopier et spørgeskema

en: Create, import, or copy survey
da: Opret, importer eller kopier spørgeskema

en: Create/Edit Groups
da: Opret/rediger grupper

en: Create/Edit Users
da: Opret/rediger brugere

en: Created by
da: Oprettet af

en: Creating DB & file backup
da: Opretter DB og fil backup

en: Creating database backup...
da: Opret backup til database

en: Creating file backup...
da: Opretter fil backup...

en: Creating tables. This might take a moment...
da: Opretter tabeller. Dette kan tage et øjeblik...

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Current
da: Aktuel

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
da: Der er ikke konfiguret andre sprog for dette spørgeskema endnu.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
da: Der er ingen betingelser sat op i dette spørgeskema.

en: Czech
da: Tjekkisk

en: DATA TO BE ENTERED
da: DATA SOM SKAL INDTASTES

en: DB backup created:
da: Database backup dannet:

en: DEC West European
da: DEC Vest Europæisk

en: DEFAULT:
da: STANDARD:

en: DOS Central European
da: DOS Central Europæisk

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
da: DOS Kamenicky Tjekkisk/Slovakisk

en: DOS Russian
da: DOS Russisk

en: DOS West European
da: DOS Vest Europæisk

en: Danish
da: Dansk

en: Data Consistency Check
da: Kontrol af dataintegritet

en: Data entry
da: Dataindtastning

en: Data entry screen
da: Skærm til dataindtastning

en: Data for username and one time password was received but the usage of one time passwords is disabled at your configuration settings. Please add the following line to config.php to enable one time passwords:
da: Data for brugernavn og engangsadgangskode blev modtaget, men brugen af engangsadgangskoder er slået fra i dine indstillinger.  Venligst tilføj følgende linie til config.php for at slå engangsadgangskoder til:

en: Data redundancy check
da: Kontrol af dataintegritet

en: Data selection
da: Udvælgelse af data

en: Data selection:
da: Dataudvælgelse:

en: Data view control
da: Datavisningskontrol

en: Database Information not provided. This script must be run from admin.php only.
da: Database information er ikke tilgængelig. Dette script må kun køres fra admin.php.

en: Database `%s` has been successfully populated.
da: Databasen `%s`er blevet klargjort.

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
da: Backupfunktioner er ikke tilgængelige for din type database.  Inden du går videre, venligst backup databasen ved hjælp af et backupværktøj!

en: Database error:
da: Databasefejl:

en: Database has been created.
da: Database er blevet oprettet.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
da: Databasen er blevet opgraderet til version %s

en: Database name
da: Databasenavn

en: Database type
da: Databasetype

en: Database update finished (%s)
da: Databaseopdatering er færdig (%s)

en: Database upgrade
da: Database opgradering

en: Dataentry Screen for Survey
da: Indtastning af observationer

en: Date
da: Dato

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
da: Dato (YYYY-MM-DD) lig med

en: Date Last Action
da: Dato for sidste handling

en: Date Saved
da: Gemt den

en: Date Stamp?
da: Datomærke?

en: Date Started
da: Startdato

en: Date created
da: Oprettet den

en: Date format
da: Datoformat

en: Date format:
da: Datoformat:

en: Date is
da: Datoen er

en: Date last action
da: Dato for sidste handling

en: Date started
da: Startdato

en: Date submitted
da: Dato for indsendelse

en: Datestamp
da: Datomærke

en: Day
da: Dag

en: Deactivate Survey
da: Deaktiver spørgeskema

en: Deactivate this Survey
da: Deaktiver spørgeskemaet

en: Deactivated result tables
da: Deaktiverede resultattabeller

en: Deactivated survey data can only be accessed by system administrators using a Database data access tool like phpmyadmin. If your survey uses tokens, this table will also be renamed and will only be accessible by system administrators.
da: Adgang til deaktiverede spørgeskemaer kan kun gøres af en systemadministrator vha. et databaseværktøj som fx phpadmin. Hvis spørgeskemaet anvender respondentnøgler, vil nøgletabellen også blive omdøbt, og kun være tilgængelig for en system administrator.

en: Deactivated token tables
da: Deaktiverede nøgletabeller

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
da: Kære {FIRSTNAME},
    
    Vi har tidligere sendt dig en invitation til at deltage i en undersøgelse.
    
    Vi vil hermed gøre dig opmærksom på, at du stadig har mulighed for at deltage i undersøgelsen.
    
    Undersøgelsen har titlen:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    For at deltage skal du blot trykke på linket nedenfor.
    
    Med venlig hilsen,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Tryk her for at besvare spørgeskemaet:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
da: Kære {FIRSTNAME},
    
    Denne e-mail konto er blevet anvendt ifm. registrering til deltagelse i en online undersøgelse med titlen {SURVEYNAME}.
    
    Du skal trykke på nedenstående link for at besvare spørgeskemaet:
    
    {SURVEYURL}
    
    Hvis du har spørgsmål til undersøgelsen, eller en anden har anvendt din mail til registrering, så er du altid velkommen til at kontakte {ADMINNAME} via e-mail: {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
da: Kære {FIRSTNAME},
    
    Du modtager denne e-mail for at bekræfte at du har besvaret spørgeskemaet ved navn {SURVEYNAME} og at dine svar er blevet gemt. Mange tak fordi du deltog.
    
    Hvis du har yderligere spørgsmål vedrørende denne e-mail, bedes du venligst kontakte {ADMINNAME} på {ADMINEMAIL}.
    
    Med venlig hilsen,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
da: Kære {FIRSTNAME},
    
    Du inviteres hermed til at deltage i en spørgeskemaundersøgelse.
    
    Undersøgelsen har titlen:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    For at deltage bedes du venligst trykke på linket nedenfor.
    
    Med venlig hilsen,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Tryk her for at besvare spørgeskemaet:
    {SURVEYURL}

en: Dec
da: dec

en: Decimal separator:
da: Decimaltals separator:

en: Decrease
da: Mindskes

en: Default
da: Standard

en: Default Administration Page
da: Overordnet administration

en: Default HTML editor mode
da: Standard HTML-editor indstilling

en: Default HTML editor mode:
da: Standard HTML-editor indstilling:

en: Default answer for scale %s:
da: Standardsvar for skalaen %s:

en: Default answer value:
da: Standard svar værdi:

en: Default answers
da: Standard svar

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
da: Standardkoordinater for kortet når siden først indlæses. Format: breddegrad [mellemrum] længdegrad

en: Default position
da: Standardposition

en: Default scenario
da: Standardscenarie

en: Default site admin email:
da: Standard e-mail for administrator:

en: Default site bounce email:
da: Standard e-mail for returmeddelelser

en: Default site language:
da: Standardsprog

en: Default template:
da: Standardskabelon:

en: Default value for option 'Other':
da: Standardsvar for valgmuligheden 'Andet':

en: Default value settings were successfully saved.
da: Standard værdi indstillinger blev gemt succesfuldt.

en: Delete
da: Slet

en: Delete Current User Group
da: Slet brugergruppen

en: Delete Tokens
da: Slet nøgletabel

en: Delete Tokens Table
da: Slet nøgletabel

en: Delete User
da: Slet bruger

en: Delete all conditions
da: Slet alle betingelser

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
da: Slet alle ufuldstændige svar, som svarer til en respondentnøgle, hvortil et fuldstændigt svar allerede er noteret.

en: Delete all token entries
da: Slet alle respondenter

en: Delete all unique token strings
da: Slet alle unikke respondentnøgler

en: Delete checked items!
da: Slet afmærkede emner!

en: Delete current question
da: Slet spørgsmålet

en: Delete current question group
da: Slet spørgsmålsgruppe

en: Delete entry
da: Slet posten

en: Delete label set
da: Slet label-sæt

en: Delete marked responses
da: Slet markerede besvarelser

en: Delete survey
da: Slet spørgeskema

en: Delete the selected entries
da: Slet de valgte poster

en: Delete this condition
da: Slet betingelsen

en: Delete this entry
da: Slet posten

en: Delete this response
da: Slet denne besvarelse

en: Delete this scenario
da: Slet scenarie

en: Delete this template
da: Slet skabelonen

en: Delete this user
da: Slet bruger

en: Delete this user from group
da: Slet denne bruger fra gruppe

en: Delete token entry
da: Slet respondent

en: Deleting
da: Sletter

en: Deleting Answers
da: Sletter besvarelser

en: Deleting Assessments
da: Sletter evalueringer

en: Deleting Conditions
da: Sletter betingelser

en: Deleting Groups
da: Sletter grupper

en: Deleting ID
da: Sletter ID

en: Deleting Question_Attributes
da: Sletter spørgsmåls_attributer

en: Deleting Survey ID
da: Sletter spørgeskema ID

en: Deleting Surveys
da: Sletter spørgeskemaer

en: Deleting User
da: Sletter bruger

en: Deleting User Group
da: Sletter brugergruppe

en: Deleting answer with qid
da: Sletter svar med qid

en: Deleting cid
da: Sletter cid

en: Deleting group id
da: Sletter gruppe id

en: Deleting old survey result tables
da: Sletter gamle spørgeskemaers svartabeller

en: Deleting old token and response tables leftover from deactivation
da: I gang med at slette gamle token- og svartabeller, som er tilbage efter deaktivering.

en: Deleting old token tables
da: Sletter gamle nøgletabeller

en: Deleting orphaned default values.
da: Sletter herreløse standardværdier.

en: Deleting orphaned language settings.
da: Sletter herreløse sprogindstillinger.

en: Deleting orphaned quotas.
da: Sletter herreløse kvoter.

en: Deleting qid
da: Sletter qid

en: Deleting questions
da: Sletter spørgsmål

en: Deleting survey language setting
da: Sletter spørgeskema sprog indstillinger

en: Deleting survey language settings
da: Sletter spørgeskema sprog indstillinger

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
da: Sletning af gruppen vil også medføre sletning af alle spørgsmål og svar i den. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
da: Sletning af spørgsmålet vil også medføre sletning af alle svar, som det inkluderer. Er du sikker på, at du ønsker at fortsætte?

en: Deleting user
da: Sletter bruger

en: Demo Mode Only: Uploading file is disabled in this system.
da: Kun Demotilstand: Upload af filer er slået fra i dette system.

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
da: Kun Demotilstand: Upload af filer er slået fra i dette system.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
da: Kun Demotilstand: Upload af filer er slået fra.

en: Description of the survey
da: Beskrivelse af spørgeskemaet

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Detailed Error
da: Detaljeret fejl

en: Detailed admin notification
da: Detaljeret admin notifikation

en: Detailed admin notification email:
da: Detaljeret admin notifikations email:

en: Detailed admin notification subject:
da: Detaljeret admin notifikations emne:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
da: Detaljeret e-mail-notifikation med svardata bliver sendt til:

en: Detailed email notification with result codes
da: Detaljeret rykkermail med resultatkoder

en: Determine whether a variable is considered to be empty
da: Bestem hvorvidt en variabel en variabel betragtes som tom

en: Did Not Save
da: Blev ikke gemt

en: Directory could not be renamed to `%s`.
da: Mappen kunne ikke omdøbes til `%s`.

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
da: Mappe `%s` findes allerede - vælg et andet navn

en: Disable only
da: Slå fra

en: Disable the next button until time limit expires
da: Slå "næste"-knappen fra, indtil tiden løber ud

en: Disable the prev button until the time limit expires
da: Deaktiver "forrige"-knappen indtil tidsgrænsen udløber

en: Disabled
da: Slået fra

en: Display
da: Vis:

en: Display / Export
da: Vis / Eksporter

en: Display Last 50 Responses
da: Vis de sidste 50 besvarelser

en: Display Responses
da: Vis besvarelser

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
da: Vis en 'tidsbegrænsningsadvarsel' når der er dette antal sekunder tilbage af nedtællingen (advarslen vil ikke blive vist hvis denne efterlades uudfyldt)

en: Display columns
da: Vis kolonner

en: Display dropdown boxes
da: Vis rullemenuer

en: Display min and max value under the slider
da: Vis min- og maxværdier under skyderen

en: Display numbers with comma as radix separator, if needed
da: Vis tal med , som decimal/binær komma, om nødvendigt

en: Display rows
da: Vis rækker

en: Display slider min and max value
da: Skydeskalaens mindste og største værdier

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
da: Vis "tidsbegrænsnings-udløbsmeddelelsen" i dette antal sekunder før "tidsbegrænsningsaktionen" udføres (falder tilbage til 1 sekunder hvis denne efterlades uudfyldt)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
da: Vis den anden 'tidsbegrænsningsadvarsel' når der er dette antal sekunder tilbage af nedtællingen (advarslen vil ikke blive vist hvis denne efterlades uudfyldt)

en: Display tokens
da: Vis Respondentnøgler

en: Display:
da: Vis:

en: Do NOT refresh this page, as this will import the file again and produce duplicates
da: Opdater IKKE denne side, da det vil genimportere filen og danne duplikater

en: Do Survey
da: Besvar spørgeskema

en: Do not use Google Analytics
da: Brug ikke Google Analytics

en: Do you really want to delete all marked responses?
da: Er du sikker på, at du vil slette alle markerede svar?

en: Do you really want to delete this label set?
da: Er du sikker på, at du vil slette dette label-sæt?

en: Do you really want to delete this response?
da: Er du sikker på, at du vil dette svar?

en: Do you want to create a token table for this survey?
da: Ønsker du at oprette en nøgletabel til spørgeskemaet?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
da: Ønsker du at klargøre databasen og oprette de påkrævede tabeller?

en: Don't force on or off
da: Gennemtving ikke til og fra

en: Don't import if label set already exists:
da: Lad være med at importere, hvis label-sættet allerede eksistere.

en: Done. Test your survey using the %s icon.
da: Færdig.  Test dit spørgeskema ved at bruge %s-ikonet.

en: Dot (.)
da: Punktum (.)

en: Download all files in this response as a zip file
da: Hent alle filer i dette svar som en zip fil

en: Download files for this entry
da: Hent filer for denne indskrivning

en: Download marked files
da: Download markerede filer

en: Download the data and the syntax file.
da: download data og syntaksfil

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
da: Træk og slip nålen til ønsket lokalisation. Du må også højre klikke på kortet for at flytte nålen.

en: Drop tokens table
da: Slet hele nøgletabellen

en: Dropdown prefix/suffix
da: Rullemenu præfiks/suffiks

en: Dropdown separator
da: Rullemenu-separator

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
da: Kode duplikater fundet, posterne vil ikke blive opdateret

en: Duplicate records removed
da: Duplikatobservationer fjernet

en: Duplicates are determined by:
da: Duplikater defineres ved:

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Dutch Informal
da: Uformelt hollandsk

en: ERROR
da: FEJL

en: ERROR MESSAGE
da: FEJLMEDDELELSE

en: ERROR deleting Survey id
da: FEJL ved sletning af Spørgeskema ID

en: EUC-JP Japanese
da: EUC-JP Japansk

en: EUC-KR Korean
da: EUC-KR Koreansk

en: Each answer must be at least %s
da: Hvert svar må skal mindst være %s

en: Each answer must be at most %s
da: Hvert svar må højest være %s

en: Each answer must be between %s and %s
da: Hvert svar skal ligge mellem %s og %s

en: Earlier than:
da: Tidligere end:

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Current Question
da: Rediger spørgsmålet

en: Edit Current User Group
da: Rediger brugergruppen

en: Edit Group
da: Rediger gruppe

en: Edit Label Set
da: Rediger label-sæt

en: Edit User Group Successfully!
da: Brugergruppe redigeret!

en: Edit answer options
da: Rediger svarmuligheder

en: Edit answer options for this question
da: Rediger svar indstillinger til spørgsmålet

en: Edit condition
da: Editer betingelse

en: Edit current question group
da: Editer aktuel spørgsmålsgruppe

en: Edit default answer values
da: Ændr standard-svarværdi

en: Edit default answers for this question
da: Rediger standart svar til spørgsmålet

en: Edit email templates
da: Rediger e-mailskabeloner

en: Edit entry
da: Rediger posten

en: Edit label set
da: Rediger label-sæt

en: Edit label sets
da: Rediger label-sæt

en: Edit permissions
da: Rediger tilladelser

en: Edit question
da: Rediger spørgsmål

en: Edit quota
da: Rediger 'quota'

en: Edit response URL
da: Redigerer besvarelse URL

en: Edit scenario
da: Rediger scenarie

en: Edit subquestions
da: Rediger under spørgsmål

en: Edit subquestions for this question
da: Rediger under spørgsmål til spørgsmålet

en: Edit survey permissions
da: Rediger tilladelser for spørgeskema

en: Edit survey permissions for group %s
da: Rediger spørgeskema rettigheder for gruppen %s

en: Edit survey permissions for user %s
da: Rediger spørgeskema rettigheder for bruger %s

en: Edit survey settings
da: Rediger  spørgeskemaindstillinger

en: Edit survey text elements
da: Rediger spørgeskema tekst elementer

en: Edit template permissions
da: Rediger tilladelser for skabeloner

en: Edit text elements
da: Rediger tekst elementer

en: Edit the 4th line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
da: Editer den 4. linie og fyld filnavnet ud med en komplet sti til den downloadede datafil.

en: Edit this condition
da: Rediger betingelsen

en: Edit this entry
da: Rediger posten

en: Edit this response
da: Rediger denne besvarelse

en: Edit this token
da: Rediger respondentnøgle

en: Edit this user
da: Rediger bruger

en: Edit token entry
da: Rediger respondent

en: Edit user
da: Rediger bruger

en: Edit your group names or descriptions
da: Rediger dine gruppe navne eller beskrivelser

en: Edit your personal preferences
da: editer dine personlige præferencer

en: Edit your questions code/title/text and advanced options
da: Rediger dine spørgsmåls: kode, titel, tekst og avancerede valgmuligheder

en: Editing
da: Redigerer

en: Editing %s
da: Redigerer %s

en: Editing response (ID %s)
da: Redigerer besvarelse (ID %s)

en: Editing template '%s' - File '%s'
da: Editerer skabelon '%s' - Fil '%s'

en: Editing user
da: Rediger bruger

en: Editing user group (Owner: %s)
da: Rediger brugergruppe (Ejer: %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
da: Du har enten været inaktiv for længe, du har fjernet muligheden for cookies i din browser, eller der opstod et problem med internetforbindelsen.

en: Email
da: E-mail

en: Email Status
da: E-mail status

en: Email address
da: E-mail adresse

en: Email address already exists.
da: E-mail adresse findes allerede.

en: Email address is not valid.
da: Ugyldig e-mail adresse.

en: Email address of the survey administrator
da: Spørgeskemaadministratorens e-mail

en: Email batch size:
da: E-mail gruppestørrelse:

en: Email from the token
da: E-mail fra respondentnøglen

en: Email method:
da: E-mail metode:

en: Email reminder:
da: Rykkermail:

en: Email settings
da: Rediger e-mail indstillinger

en: Email status
da: E-mail-status

en: Email templates
da: Rediger e-mailskabeloner

en: Email templates successfully saved.
da: Email skabeloner gemt succesfuldt.

en: Email to %s failed. Error Message:
da: E-mail til %s mislykkedes. Fejl meddelelse:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
da: E-mail til {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) blev udsat. Respondentnøgle er ikke gyldig endnu.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
da: EMail til {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) mislykkedes. Fejlmeddelelse:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
da: E-mail til {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) blev udeladt: Respondentnøgle er ikke længere gyldig.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
da: E-mail til {NAME} ({EMAIL}) mislykkedes.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
da: E-mail blev ikke sendt, da demotilstand er aktiveret

en: Email:
da: E-mail:

en: Enable assessment mode?
da: Slå evalueringsregler til?

en: Enable token-based response persistence?
da: Slå respondentnøgle-baseret svar til?

en: Encryption type:
da: Krypteringstype:

en: End
da: Slut

en: End URL
da: Slut URL:

en: End URL:
da: Slut URL:

en: End message:
da: Afslutningsmeddelelse:

en: English
da: Engelsk

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
da: Sørg for, at der er mindst et vist antal mulige svar (0=ingen begrænsning)

en: Enter a header text for the first scale
da: Indtast en overskrift for den første skala

en: Enter a header text for the second scale
da: Indtast en overskrift for den anden skala

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
da: Indtast et spørgeskemanavn og en adgangskode, og tryk Gem nedenfor.

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon/tab.
da: Indtast et svar per linie. Du kan angive kode ved at adskille kode og under-spørgsmålstekst med et semikolon eller tabukering. Til fler-sprogede spørgeskemaer, kan du tilføje oversættelser på samme linie, adskilt med semikolon/tabulering.

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon or tab.
da: Indtast ét mærkat per linje. Du kan angive kode ved at separere koden og mærkatets tekst  med et semikolon eller et tabulatortegn. For fler-sprogede spørgeskemaer skal du tilføje oversættelsen/oversættelserne på den samme linje, separeret med et semikolon eller mellemrumstegn.

en: Enter one subquestion per line. You can provide a code by separating code and subquestion text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon/tab.
da: Indtast et under-spørgsmål per linie. Du kan angive kode ved at adskille kode og under-spørgsmålstekst med et semikolon eller tabukering. Til fler-sprogede spørgeskemaer, kan du tilføje oversættelser på samme linie, adskilt med semikolon/tabulering.

en: Enter your answers:
da: Indskriv dine svar:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
da: Indtast dine oplysninger nedenfor, og du vil hurtigst muligt få tilsendt en e-mail med et link til dit personlige spørgeskema.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
da: Indtast dit værtsnavn og portnummer, f.eks.: imap.gmail.com:995

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
da: Indtast din værtsmaskines navn og portnummer, fx.: my.smtp.com:25

en: Enter your labels:
da: Intast dine ettiketter:

en: Enter your subquestions:
da: Indskriv dit under spørgsmål

en: Equals sum value
da: Summen er lig

en: Equals:
da: Lig med:

en: Equation
da: Ligning

en: Error
da: Fejl

en: Error Files List
da: Fejlfilliste

en: Error saving results
da: Fejl ved gemning af resultater

en: Error while updating usertemplates.
da: Fejl ved opdatering af brugerskabeloner.

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
da: Fejl: 'andre' er et reserveret nøgleord.

en: Error: The database reported the following error:
da: Fejl: Databasen rapporterede følgende fejl:

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
da: Fejl: Der er ikke nogle svarmuligheder for dette spørgsmål og/eller de findes ikke på dette sprog

en: Error: There are no answers defined for this question.
da: Fejl: Der er ingen svar defineret til dette spørgsmål.

en: Error: This question has no answers.
da: Fejl: Spørgsmålet har ingen svar.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
da: Fejl: Du forsøger at bruge to ens svarkoder.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
da: Fejl: Du forsøger at bruge to ens svarkoder.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
da: Fejl: Du forsøger at bruge to ens svarkoder.

en: Error: You enter a name for the survey copy.
da: Fejl: Du skal indtaste navnet for spørgeskema kopien

en: Error: You have to enter a group title for each language.
da: Fejl: Du skal give gruppen en titel i hvert sprog.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
da: Fejl: Du skal angive et navn for label-sættet

en: Error: You have to enter a question code.
da: Fejl: Du skal angive en kode til dette spørgsmål.

en: Error: You have to enter a title for this survey.
da: Fejl: Du skal give spørgeskemaet en titel.

en: Error: You have to select an existing survey.
da: Fejl: Du skal vælge et eksisterende spørgeskema

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns: 'firstname', 'lastname' or 'email'
da: Fejl: Din uploadede fil mangler en eller flere obligatoriske kolonner: 'fornavn', 'efternavn' eller 'e-mail'

en: Estonian
da: Estisk

en: Every 2 weeks
da: Hver anden uge

en: Every day
da: Hver dag

en: Every month
da: Hver måned

en: Every week
da: Hver uge

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
da: Alt ser ud til at være i orden.  Venligst fortsæt.

en: Example data
da: Eksempeldata

en: Exclude answers?
da: Ekskluder svar?

en: Exclude quotas?
da: Ekskluder kvoter?

en: Exclude record IDs?
da: Ekskluder observations ID'er?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) seperated with a semikolon.
da: Udelukker alle andre muligheder, hvis et bestemt svar udvælges - bare indtast svarkode(rne) adskilt med semikolon.

en: Exclusive option
da: Eksklusiv valgmulighed

en: Execute This Survey
da: Distribuer spørgeskemaet

en: Executing
da: Udfører

en: Existing LID: %s
da: Eksisterende LID: %s

en: Exit and Clear Survey
da: Afbryd og nulstil spørgeskema

en: Expected expressions separated by commas
da: Forventede udtryk adskilt af kommaer

en: Expected left parentheses after function name
da: Forventede venstre-parantes efter funktions navn

en: Expected right parentheses
da: Forventede højre-parantes

en: Expired
da: Udløbet

en: Expiry date/time:
da: Udløbsdato/tid:

en: Exponential expression
da: Eksponentielt udtryk

en: Export
da: Eksporter

en: Export .csv data file
da: Eksporter .csv datafil

en: Export Question
da: Eksporter Spørgsmål

en: Export R syntax file
da: Eksporter en fil i R-syntaks

en: Export Resources As ZIP Archive
da: Eksportér ressourcer som ZIP arkiv

en: Export Survey
da: Eksporter spørgeskema

en: Export Survey Structure
da: Eksporter spørgeskemastruktur

en: Export Template
da: Eksporter skabelon

en: Export To File
da: Eksporter til fil

en: Export VV file
da: Eksporter VV-fil

en: Export a VV survey file
da: Eksporter en VV spørgeskemafil

en: Export data
da: Eksporter data

en: Export group structure
da: Eksporter gruppestruktur

en: Export multiple label sets
da: Eksporter flere label-sæt

en: Export question structure
da: Eksporter spørgsmålsstruktur

en: Export result data to R
da: Eksporter resultater til R

en: Export result data to SPSS
da: Eksporter resultat til en SPSS fil (*.sps)

en: Export results
da: Eksporter resultater

en: Export results to a R data file
da: Eksporter resultat til en R datafil

en: Export results to a SPSS/PASW command file
da: Eksporter resultater til en SPSS kommandofil (*.sps)

en: Export results to application
da: Eksporter resultater til program

en: Export selected label sets
da: Eksporter valgte label-sæt

en: Export survey
da: Eksporter spørgeskema

en: Export syntax
da: Eksporter syntaks

en: Export template
da: Eksporter skabelon

en: Export this Response
da: Eksporter denne besvarelse

en: Export this label set
da: Eksporter dette label-sæt

en: Export this question
da: Eksporter spørgsmålet

en: Export this question group
da: Eksporter aktuel spørgsmålsgruppe

en: Export to file
da: Eksporter til fil

en: Export tokens
da: Eksporter respondentnøgler

en: Export tokens to CSV file
da: Eksporter respondentnøgler til CSV-fil

en: Expression Manager
da: Udtryks håndtering

en: Extra comma found in function
da: Ekstra komma fundet i funktion

en: Extra right parentheses detected
da: Ekstra højre-parantes fundet

en: Extra token found after Expressions
da: Ekstra symbol (token) fundet efter udtryk

en: Extra tokens found
da: Ekstra respondentnøgler fundet

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Failed to Copy already defined labels to added languages
da: Kunne ikke kopiere allerede definere labels til de tilføjede sprog

en: Failed to add Group!
da: Gruppe kunne ikke tilføjes!

en: Failed to add User Group.
da: Oprettelse af brugergruppe mislykkedes.

en: Failed to add user
da: Tilføjelse af bruger mislykkedes.

en: Failed to add user.
da: Bruger kunne ikke tilføjes.

en: Failed to copy %s to new template directory.
da: Kunne ikke kopiere %s til ny skabelonmappe.

en: Failed to create token entries
da: Respondentnøgler kunne ikke oprettes

en: Failed to delete answer
da: Kunne ikke slet svar

en: Failed to delete labels for removed languages
da: Kunne ikke fjerne labels for de fjernede sprog

en: Failed to open the uploaded file!
da: Kunne ikke åbne/hente filen!

en: Failed to update answers
da: Opdatering af svar mislykkedes

en: Failed to update survey permissions!
da: Opdatering af spørgeskemarettigheder mislykkedes!

en: Failed to update!
da: Opdatering mislykkedes!

en: Failed! Reason:
da: Mislykkedes! Årsag:

en: Faulty line in import - fields and data don't match
da: Felbehæftet linie i import - felter og data svarer ikke til hinanden.

en: Fax to:
da: Fax til:

en: Feb
da: feb

en: Female
da: Kvinde

en: Field description
da: Feltbeskrivelse

en: Field summary for %s
da: Nøgletal for %s

en: File
da: Fil

en: File %s deleted
da: Fil slettet: %s

en: File Extension
da: Filtype

en: File backup created:
da: Backup af filer dannet:

en: File count
da: Antal filer

en: File deleted: %s
da: Fil slettet: %s

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
da: Filen indeholder ikke LimeSurvey data i det korrekte format.

en: File metadata
da: Fil metadata

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
da: Filen skal være en standard (kommasepareret) CSV-fil med valgfrie dobbelte citationstegn omkring værdierne (standard for OpenOffice og MS Excel). Den første linje skal indeholde overskrifterne (vil blive fjernet). Data bør ordnes som "fornavn, efternavn, email, [respondentnøgle], [sprogkode], [attribut1], [attribut2]".  Værdier i parentes [] er valgfrie.

en: File upload
da: Fil upload

en: File upload succeeded.
da: Overførelse af fil lykkedes.

en: File:
da: Fil:

en: Files in a standard template cannot be deleted.
da: Filer i en standardskabelon kan ikke slettes.

en: Filter HTML for XSS:
da: Filtrer HTML for XSS:

en: Filter blank email addresses:
da: Filtrer blanke e-mail adresser:

en: Filter by email address
da: Filtrer efter e-mail adresser

en: Filter by language
da: Filtrer efter sprog

en: Filter duplicate records:
da: Filtrer duplikatobservationer:

en: Filtered from statistics script
da: Filtreret fra statistik-script

en: Finalize response submission
da: Færdiggør og indsend

en: Find first occurrence of a string
da: Find første forekomst af en tekststreng

en: Find highest value
da: Find højest værdi

en: Find lowest value
da: Find laveste værdi

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
da: Find første position af en case-insensitive tekststreng

en: Find position of first occurrence of a string
da: Find positionen for første forekomst af en tekststreng

en: Find whether the type of a variable is integer
da: Finder ud af hvorvidt en variabel er af typen integer

en: Find whether the type of a variable is string
da: Finder ud af hvorvidt en variabel er af typen string

en: Finds whether a value is not a number
da: Finder ud af hvorvidt en værdi ikke er et tal

en: Finds whether a variable is NULL
da: Finder ud af hvorvidt en variabel er NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
da: Finder ud af hvorvidt en variabel er et tal eller en numerisk tekststreng

en: Finds whether the type of a variable is float
da: Finder ud af hvorvidt en variabel er af typen float

en: Finnish
da: Finsk

en: First name
da: Fornavn

en: First name from token
da: Fornavn fra respondentnøglen

en: Follow the following link to update it
da: Klik på følgende link for at opdatere det

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
da: For let at kunne åbne denne fil i MS Excel, lav filtypen om til '.tab' eller '.txt'.

en: For further information please contact %s
da: For yderligere information kontakt %s

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
da: For rullemenu med svarlister, vis højst så mange linier

en: Forbidden Extension
da: Ikke tilladt filtype

en: Force HTTPS:
da: Gennemtving HTTPS:

en: Forgot Your Password?
da: Glemt adgangskoden?

en: Forgot password
da: Glemt adgangskode

en: Format a GMT date/time
da: Formater en GMT dato/tid

en: Format a local date/time
da: formater en local dato/tid

en: Format a local time/date as integer
da: Formater en/et lokal(t) tidspunkt/dato som et heltal

en: Format a number with grouped thousands
da: Formater et tal med gruperede tusinder

en: French
da: Fransk

en: From
da: Fra

en: From Token ID
da: Fra respondentnøgle ID

en: From token table
da: Fra nøgletabellen

en: Full
da: Fuld

en: Full Answers
da: Fuldstændige svar

en: Full headings
da: Fulde overskrifter

en: Full name
da: Fulde navn

en: Full responses:
da: Fuldstændige besvarelser

en: Full selector
da: Hel-spørgsmåls vælger

en: Full template editor
da: Hele skabelon redigere

en: Function does not support %s arguments.
da: Funktionen understøtter ikke %s argumenter

en: Function must have at least %s argument(s)
da: Funktioner skal have mindst %s argumenter

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s.
da: Functionen understøtter %s antal argumenter, hvor -1 er lig med ubegrænset antal.

en: GB2312 Simplified Chinese
da: GB2312 Simplificeret Kinesisk

en: GBK Simplified Chinese
da: GBK Simplificeret Kinesisk

en: GEOSTD8 Georgian
da: GEOSTD8 Georgisk

en: GID `%s` because there is no matching survey.
da: GID `%s` fordi der ikke findes et tilsvarende spørgeskema.

en: Galician
da: Gallisk

en: Gender
da: Køn

en: General
da: Generelt

en: General filters
da: Generelle filtre

en: General information in language:
da: Generel information på:

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Generate a random integer
da: Generer et tilfældigt heltal

en: Generate tokens
da: Opret respondentnøgler

en: Generating summaries ...
da: Danner nøgletal ...

en: German
da: Tysk

en: German informal
da: Tysk uformelt

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
da: Returner et UNIX-tidsstempel for en dato (hver af de 6 parametre er valgfrie)

en: Get statistics from these responses
da: Vis statistiske nøgletal baseret på besvarelserne

en: Get string length
da: Find tekststrengens længde

en: Get the default location using the user's IP address?
da: Find standardposition ud fra brugerens IP-adresse?

en: Get the integer value of a variable
da: Returner heltalsværdien af en variabel

en: Get time statistics from these responses
da: Vis statistik baseret de her besvarelserne

en: Get value of pi
da: Returner værdien af pi

en: Getting questions and answers ...
da: Henter spørgsmål og svar ...

en: Give focus to the HTML Editor Popup Window
da: Flyt fokus til HTML editor Popup vinduet

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Global settings were saved.
da: Globale indstillinger blev gemt.

en: Go back
da: Gå tilbage

en: Go to question
da: til spørgsmål

en: Go to question group
da: Gå til spørgesmåls gruppe

en: Go to survey
da: Start på spørgeskemaet

en: Google Analytics API Key for this Survey?
da: Google Analytics API Key til dette spørgeskema?

en: Google Analytics API key:
da: Google Maps API nøgle:

en: Google Analytics Style for this Survey?
da: Google Analytics Style til dette spørgeskema?

en: Google Maps
da: Google Kort

en: Google Maps API key:
da: Google Maps API nøgle:

en: Google Translate API key:
da: Google Maps API nøgle:

en: Greater than
da: Større end

en: Greater than (Strings)
da: Større end

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Greater than or equal to (Strings)
da: Større end eller lig med

en: Greater than:
da: Større end:

en: Greek
da: Græsk

en: Group
da: Gruppe

en: Group 1: The first lot of questions
da: Gruppe 1: Den første samling af spørgsmål

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Group already exists!
da: Gruppe finde allerede!

en: Group by Group
da: Gruppevis

en: Group could not be added.\n\nIt is missing the group name for the following languages
da: Kunne ikke tilføje gruppe.\n\nDer mangler gruppenavn for følgende sprog

en: Group could not be deleted
da: Kunne ikke slette gruppe

en: Group could not be updated
da: Kunne ikke opdatere gruppe

en: Group description
da: Gruppe beskrivelse

en: Group member can only see own group:
da: Gruppemedlem kan kun se egen gruppe:

en: Group name was not supplied!
da: Gruppenavn ikke angivet!

en: Group of checkboxes
da: Gruppe af checkbox

en: Group time
da: Gruppetid

en: Groups
da: Gruppe

en: HELP:
da: HJÆLP:

en: HP West European
da: HP Vest Europæisk

en: HTML Editor
da: HTML editor

en: HTML editor mode
da: Standard HTML-editor indstilling

en: Header for first scale
da: Overskrift for første skala

en: Header for second scale
da: Overskrift for anden skala

en: Heading
da: Overskrift

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Height of dropdown
da: Rullemenu højde

en: Height of the map in pixel
da: Højden af kort i pixels

en: Hello %s,
da: Kære %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
da: Hej
    
    Et nyt svar til dit spørgeskema '{SURVEYNAME}' er blevet indsendt.
    
    Klik på det følgende link for at genindlæse spørgeskemaet:
    {RELOADURL}
    
    Klik på det følgende link for at se de individuelle svar:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Klik på det følgende link for at ændre de individuelle svar:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Se statistik ved at klikke her:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
da: Hej
    
    Et nyt svar til dit spørgeskema '{SURVEYNAME}' er blevet indsendt.
    
    Klik på det følgende link for at genindlæse spørgeskemaet:
    {RELOADURL}
    
    Klik på det følgende link for at se de individuelle svar:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Klik på det følgende link for at ændre de individuelle svar:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Se statistik ved at klikke her:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Deltageren gav følgende svar:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
da: Hjælp

en: Help about this question
da: Hjælp til spørgsmålet

en: Help:
da: Hjælp:

en: Hide Details of this Group
da: Skjul detaljer for gruppen

en: Hide Details of this Question
da: Skjul detaljer for spørgsmålet

en: Hide advanced settings
da: Skjul avancerede indstillinger

en: Hide both
da: Skjul begge

en: Hide both (Forced by the system administrator)
da: Skjul begge (Gennemtvunget af system administrator)

en: Hide details of this Survey
da: Skjul detaljer for spørgeskemaet

en: Hide the tip that is normally shown with a question
da: Skjul det vink, der normalt vises sammen med spørgsmålet

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
da: Skjul dette spørgsmål nårsomhelst.  Dette er nyttigt, når man skal inkludere data med forudangivne svar.

en: Hide tip
da: Skjul vink

en: Hints
da: Vink

en: How many rows to display
da: Antal rækker, der skal vises

en: However you can still:
da: Du kan dog stadig:

en: Huge Free Text
da: Stor fri tekst

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: ID of the survey
da: Spørgeskemaets ID

en: IP Addresses will be logged
da: IP-adresser bliver logget.

en: IP Info DB API Key:
da: IP-adresse information DB API nøgle:

en: IP address
da: IP-adresse

en: IP as default location
da: Ip-adresse som standardposition

en: ISO 8859-13 Baltic
da: ISO 8859-13 Baltisk

en: ISO 8859-2 Central European
da: ISO 8859-2 Central Europæisk

en: ISO 8859-7 Greek
da: ISO 8859-7 Græsk

en: ISO 8859-8 Hebrew
da: ISO 8859-8 Hebræisk

en: ISO 8859-9 Turkish
da: ISO 8859-9 Tyrkisk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Identifier
da: Identifikation

en: Identifier:
da: Identifikation:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
da: Hvis der opstår fejl, så forsøg at køre scriptet gentagne gange.

en: If necessary the database will be updated.
da: Om nødvendigt opdateres databasen.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
da: Hvis et af underspørgsmålene er markeret bliver denne værdi tilføjet til hvert markeret underspørgsmål som en evaluering.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
da: Hvis linket ikke virker og du slår HTTPS til vil LimeSurvey gå i stykker og du vil ikke være i stand til at tilgå linket.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
da: Fjern alle markeringer og vælg det svar der er indstillet under "Eksklusivt svar" indstillingen, hvis deltageren markerer alle svar.

en: If tokens are used, the public may register for this survey
da: Hvis respondentnøgler anvendes, kan offentligheden besvare spørgeskemaet

en: If you choose '%s' you must provide a description.
da: Hvis du vælger '%s' så skal du give en beskrivelse.

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
da: Hvis du sletter denne tabel vil respondentnøgler ikke længere være påkrævet for at få adgang til spørgeskemaet.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
da: Hvis du ikke ønsker at deltage i undersøgelsen og ikke ønsker at modtage flere invitationer, så venligst klik på følgende link:
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
da: Oplysningerne bliver sendt til dig, hvis du angiver en e-mail adresse.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
da: Hvis du har spørgsmål vedrørende denne mail, tag venligst kontakt til siteadministratoren på %s.

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
da: Hvis du har fået en respondentnøgle, så indtast den i feltet nedenfor og tryk Fortsæt.

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
da: Hvis du initialisere respondentnøgler, så vil spørgeskemaet kun være tilgængeligt for brugere, som har fået tildelt en respondentnøgle.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
da: Hvis du skifter e-mail indstillingerne, så skal du redigere din e-mail skabelon, så den passer til det nye format

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
da: Hvis du slår indstillingen -Anonymiserede svar- til og opretter en respondentnøgletabel, så vil LimeSurvey kun markere de fuldførte respondentnøgler med et  'J'  i stedet for en dato/tid for at sikre respondenternes anonymitet.

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
da: Hvis du ønsker at kontrollere og/eller ændre dine svar, så kan du gøre det nu ved at trykke på [<<tilbage] knappen og gennemse dine svar.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
da: Hvis du ønsker det, kan du uploade %s flere file(r); alternativt kan du gå tilbage til spørgeskemaet.

en: Import
da: Importer

en: Import Failed on Record %d because [%s]
da: Import mislykkedes for observation %d på grund af [%s]

en: Import Label Set
da: Importer label-sæt

en: Import Question
da: Importer spørgsmål

en: Import Resources ZIP Archive
da: Importér ressourcer fra ZIP arkiv

en: Import Responses
da: Importer besvarelser

en: Import VV file
da: Importer en VV spørgeskemafil

en: Import a VV response data file
da: Importer en VV besvarelse fil.

en: Import a VV survey file
da: Importer en VV spørgeskemafil

en: Import also timings (if exist):
da: Importer også timinger (hvis de eksisterer):

en: Import as not finalized answers?
da: Importér som ikke afsluttede svar

en: Import failed. You specified an invalid file type.
da: Importeringen mislykkedes. Du specificerede en ugyldig filtype.

en: Import failed. You specified an invalid file.
da: Import fejlede. Du angav en ugyldig fil.

en: Import label set(s)
da: Importer (flere) label-sæt

en: Import of Survey is completed.
da: Import af spørgeskema fuldført.

en: Import of label set(s) is completed.
da: Import af label-sæt fuldført.

en: Import of this survey file failed
da: Import af spørgeskema-filen mislykkedes

en: Import old tokens
da: Importer gamle nøgler

en: Import question group
da: Importer spørgsmålsgruppe

en: Import responses from a deactivated survey table
da: Importer besvarelser fra en deaktiveret spørgeskematabel

en: Import survey
da: Importer spørgeskema

en: Import survey resources
da: Importer spørgeskemaressourcer

en: Import template
da: Importer skabelon

en: Import template ZIP archive
da: Importér skabelon fra ZIP arkiv

en: Import tokens from CSV file
da: Importer respondentnøgler fra CSV-fil

en: Import tokens from LDAP query
da: Importer respondentnøgler vha. LDAP-forespørgsel

en: Important Note:
da: Vigtig note:

en: Important instructions
da: Vigtige instrukser

en: Imported Files List
da: Importeret filliste

en: Imported Resources for
da: Importér ressourcer for

en: Imported template files for
da: Importerede skabeloner for

en: In an active survey, a table is created to store all the data-entry records.
da: Et aktiveret spørgeskema har en tabel tilknyttet, hvor alle besvarelser gemmes.

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Include:
da: Inkluder:

en: Incomplete responses only
da: Kun ufuldstændige besvarelser

en: Incomplete responses:
da: Ufuldstændige besvarelser

en: Incorrect permissions in your %s folder.
da: Forkerte rettigheder i mappen %s.

en: Incorrect username and/or password!
da: Ugyldigt brugernavn og/eller adgangskode!

en: Increase
da: Øges

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Inexistant token table
da: Nøgletabel findes ikke

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
da: Superadministrator kan ikke slettes!

en: Initialise tokens
da: Initialiser respondentnøgler

en: Inline HTML editor
da: Indbygget HTML editor

en: Input
da: Inddata

en: Input box width
da: Inputboksens bredde

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
da: Indsæt sideskift før dette spørgsmål i printervenlig fremvisning ved at sætte dette til 1.

en: Insert page break in printable view
da: Indsæt sideskift i printervenlig fremvisning

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
da: Indsætter HTML-linjeskift før alle linjeskift i en tekststreng

en: Instructions for the impatient
da: Instrukser for de utålmodige

en: Integer only
da: Kun tal

en: Interface language
da: Sprog for brugergrænseflade

en: Interview time
da: Interviewlængde

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
da: PERL Regular Expression "%s" er ikke gyldigt

en: Invalid email address:
da: Ugyldig e-mail adresse

en: Invalid group number for this survey:
da: Ugyldigt gruppenummer for dette spørgeskema.

en: Invalid question - probably missing sub-questions or language-specific settings for language
da: Ugyldigt spørgsmål - sandsynligtvis pga manglende under-spørgsmåls eller sprog-specifikke indstillinger for sproget

en: Invalid value(s) on the stack
da: Ugyldig(e) værdi(er) i stakken

en: Invitation email
da: Invitations email

en: Invitation email subject:
da: Invitationsmail emne:

en: Invitation email:
da: Invitationsmail:

en: Invitation sent date
da: Dato for afsendelse af invitation

en: Invitation sent to:
da: Invitation sendt til:

en: Invitation sent?
da: Invitation sendt?

en: Invitation status:
da: Invitation sendt til:

en: Invitation to participate in a survey
da: Invitation til deltagelse i spørgeskemaundersøgelse

en: Invited
da: Inviteret

en: Irish
da: Irsk

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
da: Er det obligatorisk for deltageren at kommentere den uploadede fil?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
da: Er det obligatorisk for deltageren at navngive den uploadede fil?

en: It is presented group by group.
da: Det præsenteres gruppevis.

en: It is presented on one single page.
da: Det præsenteres på én enkelt side.

en: It is presented question by question.
da: Det præsenteres spørgsmål efter spørgsmål.

en: It uses cookies for access control.
da: Der anvendes cookies til adgangskontrol.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
da: Dette vil også slette eventuelt uploadede ressourcer/filer for dette spørgeskema.

en: Italian
da: Italiensk

en: Italian (formal)
da: Italiensk (formelt)

en: Iterate survey
da: Gentag spørgeskema

en: Jan
da: jan

en: Japanese
da: Japansk

en: Join array elements with a string
da: Saml array-elementer som en tekststreng

en: Jul
da: jul

en: Jun
da: jun

en: KOI8-R Relcom Russian
da: KOI8-R Relcom Russisk

en: KOI8-U Ukrainian
da: KOI8-U Ukrainsk

en: Keyboard-less operation
da: Uden tastatur operationer

en: Korean
da: Koreansk

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
da: LDAP er slået fra eller der er ikke defineret en LDAP-forespørgsel.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the config-ldap.php file
da: LDAP-forespørgsler defineres af administratoren i config-ldap.php filen

en: Label Set
da: Label-sæt

en: Label Sets Administration
da: Label-sæt administration

en: Label for 'Other:' option
da: Etiket for 'Andre:'-valgmulighed

en: Label set browser
da: Label-sæt arkiv

en: Label set import summary
da: Opsummering af label-sæt import

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
da: Label-sættet blev ikke importeret, idet samme label-sæt allerede eksisterer.

en: Label sets
da: Label-sæt

en: Labels sucessfully updated
da: Mærkater blev opdateret succesfuldt

en: Language
da: Sprog

en: Language Switch
da: Sprogvalg

en: Language code
da: Sprogkode

en: Language specific settings missing
da: Sprog specifikke indstillinger mangler

en: Languages
da: Sprog

en: Languages:
da: Sprog:

en: Last Reminder sent date
da: Dato for afsendelse af sidste rykker:

en: Last check: %s
da: Sidste kontrol: %s

en: Last name
da: Efternavn

en: Last name from token
da: Efternavn fra respondentnøglen

en: Last page
da: Sidste side

en: Last page seen
da: Sidst viste side

en: Later than:
da: Senere end:

en: Latvian
da: Lettisk

en: Less than
da: Mindre end

en: Less than (Strings)
da: Mindre end

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Less than or equal to (Strings)
da: Mindre end eller lig med

en: Less than:
da: Mindre end:

en: LimeSurvey Setup
da: LimeSurvey opsætning

en: LimeSurvey XML survey file (*.lss)
da: LimeSurvey XML spørgeskema-fil (*.lss)

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
da: LimeSurvey kan forsøge at oprette databasen for dig.

en: LimeSurvey group file (*.csv)
da: LimeSurvey gruppefil (*.csv)

en: LimeSurvey is setup to use the webserver authentication, but it seems you have not already been authenticated
da: LimeSurvey er sat op til at bruge webserverautentificering. Det lader imidlertid til, at du ikke er autentificeret

en: LimeSurvey online manual
da: LimeSurvey Online Manual

en: Limit
da: Grænse

en: Limit the number of possible answers
da: Begræns antallet af mulige svar

en: Limit time to answer question (in seconds)
da: Begrænsning på svartid (sekunder)

en: List
da: Liste

en: List (Dropdown)
da: Liste (Rullemenu)

en: List (Radio)
da: Liste (Radioknapper)

en: List Surveys
da: Vis spørgeskemaer

en: List survey publicly:
da: Vis spørgeskema offentligt:

en: List with comment
da: Liste med kommentarer

en: Lithuanian
da: Litauisk

en: Load A Previously Saved Survey
da: Åbn et gemt spørgeskema

en: Load Now
da: Åbn

en: Load Page
da: Indlæseside

en: Load Unfinished Survey
da: Åbn gemt spørgeskema

en: Loading translations
da: Indlæser oversættelser

en: Loading...
da: Henter...

en: Location
da: Beliggenhed

en: Logged in
da: Logget ind

en: Logged in as:
da: Logget ind som:

en: Logic
da: Logik

en: Logic File for Survey #
da: Logik fil til Spørgeskema/Survey #

en: Logout
da: Log af

en: Logout successful.
da: Logget af.

en: Long Free Text
da: Lang fri tekst

en: Mac Central European
da: Mac Central Europæisk

en: Mac West European
da: Mac Vest Europæisk

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Mail to all Members
da: Mail til alle medlemmer

en: Main Admin Screen
da: Overordnet administration

en: Main admin screen
da: Overordnet administration

en: Make a comment on your choice here:
da: Kommentar til dit valg skrives her:

en: Make a string lowercase
da: Ændrer en tekststreng til små bogstaver

en: Make a string uppercase
da: Ændrer en tekststreng til store bogstaver

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
da: Gør "kommentar til andet"-feltet obligatorisk, når "andet"-feltet er blevet markeret

en: Malay
da: Malajisk

en: Male
da: Mand

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Manage Labels
da: Labeladministration

en: Manage additional attribute fields
da: Administrer yderligere attributfelter

en: Manage token attribute fields
da: Administrer respondentnøgleattributer

en: Mandatory Question
da: Obligatorisk spørgsmål

en: Mandatory fields:
da: Obligatoriske felter:

en: Mandatory:
da: Obligatorisk:

en: Map height
da: Kort højden

en: Map width
da: Kort bredte

en: Map zoom level
da: Kort zoom niveau

en: Mar
da: mar

en: Marked tokens have been deleted.
da: Markerede symboler er blevet slettet

en: Mask questions
da: Tilslør spørgsmål

en: Max number of files
da: Maximum antal filer

en: Max reminders
da: Max. antal rykkere

en: Maximum
da: Maksimum

en: Maximum answers
da: Maksimum antal svar

en: Maximum characters
da: Max. tegn

en: Maximum characters allowed
da: Max. antal tegn

en: Maximum file size allowed (in KB)
da: Maximum filstørrelse tilladt (i KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
da: Maksimalt antal filer deltageren kan uploade til dette spørgsmål

en: Maximum sum value
da: Den største tilladte sum

en: Maximum sum value of multiple numeric input
da: Den største tilladte sum for multiple talværdier i input

en: Maximum value
da: Maksimumsværdi

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
da: Max.værdi for spørgsmålsbatteri (multi-fleksible) spørgsmålstype

en: Maximum value of the numeric input
da: Maksimumværdi for numerisk input

en: Maximum year
da: Maksimumsår

en: Maximum year value for calendar
da: Største årstal i kalender

en: May
da: maj

en: Maybe you don't have permission.
da: Du har muligvis ikke tilladelse.

en: Median value
da: Medianværdi

en: Median:
da: Medianværdi:

en: Message
da: Besked

en: Message(s) sent successfully!
da: Besked(er) sendt!

en: Message:
da: Besked:

en: Microsoft Excel (All charsets)
da: Microsoft Excel (alle tegnsæt)

en: Microsoft Word (Latin charset)
da: Microsoft Word (Latinsk tegnsæt)

en: Min days between reminders
da: Mindste antal dage mellem rykkere

en: Min number of files
da: Minimun antal af filer

en: Minimum answers
da: Minimum antal svar

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
da: Minimalt antal filer deltageren skal uploade til dette spørgsmål

en: Minimum sum value
da: Mindste sum

en: Minimum value
da: Minimumsværdi

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
da: Min.værdi for spørgsmålsbatteri (multi-fleksible) spørgsmålstype

en: Minimum value of the numeric input
da: Minimumsværdi for numerisk input

en: Minimum year
da: Minimumsår

en: Minimum year value in calendar
da: Mindste årstal i kalender

en: Missing %s closing right parentheses
da: Forventede %s afsluttende højre-paranteser

en: Month
da: Måned

en: Move on without warning
da: Gå videre uden advarsel

en: Moving user templates to new location at %s...
da: Flytter brugerskabeloner til en ny placering på %s...

en: Multiple Numerical Input
da: Multipel numerisk input

en: Multiple Short Text
da: Multiple kort tekst

en: Multiple choice
da: Multiple svar

en: Multiple choice questions
da: Multiple choice-spørgsmål

en: Multiple choice with comments
da: Multiple choice med kommentarer

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
da: Summen af de multiple indtastede tal skal være

en: NEW RECORD
da: NY OBSERVATION

en: Name
da: Navn

en: Name [ID]
da: Navn [ID]

en: Name of the survey
da: Spørgeskemaets navn

en: Name of the survey administrator
da: Navn på spørgeskemaadministrator

en: Name:
da: Navn:

en: Natural logarithm
da: Naturlig logaritme

en: Navigation delay (seconds):
da: Navigationsforsinkelse (sekunder):

en: Never
da: Aldrig

en: New Record
da: Ny observation

en: New answer option
da: Nyt svar

en: New dummy tokens were added.
da: Nye dummy-respondentnøgler blev tilføjet.

en: New files were successfully installed.
da: Nye filer blev installeret.

en: New files will be downloaded and installed.
da: Nye filer downloades og installeres.

en: New password
da: Ny adgangskode

en: New question group was saved.
da: den nye spørgesmålsgruppe blev gemt.

en: New quota
da: Ny kvote

en: New scenario number
da: Nyt scenarienummer

en: New survey title:
da: Ny spørgeskema titel:

en: New token was added.
da: Ny respondentnøgle blev tilføjet.

en: NewTemplate
da: NySkabelon

en: Next
da: Næste

en: Next question
da: Næste spørgsmål

en: Next question group
da: Næste spørgsmåls gruppe

en: No
da: Nej

en: No "CFIELDNAME" field set!
da: Ingen "CFIELDNAME" felt sæt!

en: No (Forced by the system administrator)
da: Nej (Gennemtvunget af system administrator)

en: No DB backup created:
da: Ingen backup af DB dannet:

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
da: Intet GID (Gruppe) blev angivet. Kan ikke importere spørgsmål.

en: No HTML editor
da: Ingen HTML editor

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
da: Intet SID (Spørgeskema) blev angivet. Kan ikke importere spørgsmål.

en: No SID Provided
da: Intet SID angivet

en: No SID has been provided. Cannot dump survey
da: Intet SID angivet. Kan ikke dumpe spørgeskema

en: No Surveys available - please create one.
da: Intet spørgeskema tilgængeligt - opret venligst et.

en: No Username selected.
da: Intet brugernavn valgt.

en: No answer
da: Ikke besvaret

en: No available surveys
da: Ingen ledige spørgeskema

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
da: Ingen betingelser kunne kopieres (p.gr.af dupletter)

en: No database action required
da: Ingen database redigering påkrævet.

en: No email notification
da: Ingen rykkermail.

en: No invitation code is needed to complete the survey.
da: Ingen invitationskode påkrævet for at deltage.

en: No matching CFIELDNAME Group!
da: Ingen matchende CFIELDNAME gruppe!

en: No matching Cqid
da: Ingen matchende Cqid

en: No matching group
da: Ingen matchende gruppe

en: No matching question
da: Ingen matchende spørgsmål

en: No matching survey
da: Intet matchende spørgeskema

en: No next question
da: Intet næste spørgsmål

en: No next question group
da: Ingen næste spørgsmåls gruppe

en: No of surveys
da: Antal af spørgeskemaer

en: No one-time password found for user %s
da: Ingen engangsadgangskode kunne findes for bruger %s

en: No previous question
da: Intet foregående spørgsmål

en: No previous question group
da: Ingen foregående spørgsmåls gruppe

en: No question index will be shown with this format.
da: Spørgsmålsindeks vil ikke blive vist ved dette format.

en: No questions selected
da: Ingen spørgesmål valgt

en: No quotas have been set for this survey
da: Ingen kvoter er blevet oprettet til dette spørgeskema

en: No reminder(s) sent
da: Ingen rykker(e) afsendt

en: No replacement variable available for this field
da: Der er ingen erstatningsvariabel tilgængelig til dette felt

en: No syntax errors detected in this survey
da: Ingen syntaksfejl fundet i dette spørgeskema

en: No tokens selected
da: Ingen respondentnøgler valgt

en: No tokens were selected for deletion
da: Ingen respondentnøgler blev valgt til sletning

en: No, thanks.
da: Nej, tak.

en: Nominal
da: Nominel

en: None
da: Ingen

en: Norwegian (Bokmal)
da: Norsk (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
da: Norsk (Nynorsk)

en: Not Active
da: Ikke aktiv

en: Not Selected
da: Ikke valgt

en: Not a valid expression
da: Ikke et gyldigt udtryk

en: Not completed or Not displayed
da: Ikke færdiggjort eller Ikke vist

en: Not displayed
da: Ikke vist

en: Not enough values for calculation
da: Ikke værdier nok til beregning

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Not imported label sets
da: Ikke Importeret label-sæt

en: Not invited
da: Ikke inviteret

en: Not started
da: Ikke startet

en: Not yet active
da: Ikke aktiveret endnu

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
da: Denne evalueringsafsnit vil kun vises, såfremt evalueringsregler er blevet angivet og evaluering er slået til.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
da: Du kan ikke fortryde en sletning, hvis du fortsætter herfra.  De slettede data vil være væk.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
da: Note: Demo mode er aktiveret. Indstillinger markeret med (*) kan ikke ændres.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
da: Bemærk:  Hvis du deaktiverede dette spørgeskema ved en fejltagelse, kan dets data let retableres, hvis du ikke laver ændringer i spørgeskemastrukturen.  Se LimeSurvey-dokumentationen for nærmere detaljer.

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
da: Bemærk: Hvis du slår indstillingen -Anonymiserede svar- til for dette spørgsmål, så vil LimeSurvey kun markere de fuldførte respondentnøgler med et  'J'  i stedet for en dato/tid for at sikre respondenternes anonymitet.

en: Note: This is a standard template. If you want to edit it %s please copy it first%s.
da: Bemærk: Dette er en standardskabelon.  Hvis du ønsker at editere den %s, skal den først kopieres %s.

en: Note: You MUST enter a new question code!
da: Note: Du SKAL indtaste en ny spørgsmålskode!

en: Nothing to translate on this page
da: Intet at oversætte på denne side

en: Notice: Assessment mode for this survey is not activated. You can activate it in the %s survey settings %s (tab 'Notification & data management').
da: Bemærk: Evaluering er ikke slået til i dette spørgeskema.  Den kan slås til i %s spørgeskemaindstillinger %s (fane 'Notificering og datastyring').

en: Notification & data management
da: Notifikation og datahåndtering

en: Nov
da: nov

en: Null values are ignored in calculations
da: Nul-værdier ignoreres i beregninger

en: Number greater than
da: Tal større end

en: Number less than
da: Tal mindre end

en: Number of attribute fields to add:
da: Venligst angiv antallet af brugerattributfelter, som du gerne vil tilføje:

en: Number of cases
da: Antal tilfælde

en: Number of files greater than
da: Antal af filer størrer end

en: Number of files less than
da: Antal af filer mindre end

en: Number of questions/groups
da: Antal spørgsmål/grupper

en: Number of records in this query:
da: Antal observationer i forespørgslen:

en: Number of tokens
da: Antal respondentnøgler

en: Numbers only
da: Kun tal

en: Numbers only for 'Other'
da: Kun tal for 'Andet'

en: Numerical Input
da: Numerisk input

en: OR
da: ELLER

en: Oct
da: okt

en: Off
da: Fra

en: Off (Forced by the system administrator)
da: Fra (Gennemtvunget af system administrator)

en: On
da: Til

en: On (Forced by the system administrator)
da: Til (Gennemtvunget af system administrator)

en: On errors
da: Ved fejl

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
da: En fejl opstod ved forsøg på at hente opdateringsinformation fra limesurvey.org:

en: Once a survey is activated you can no longer:
da: Når et spørgeskema er aktiveret, har du ikke længere mulighed for:

en: Once data has been entered into this survey, if you want to add or remove groups or questions, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
da: Hvis du ønsker at tilføje eller fjerne grupper/spørgsmål, og spørgeskemaet allerede er blevet besvaret af nogen, så må du først deaktivere spørgeskemaet, hvilket gør at eksisterende besvarelser bliver overført til en arkivtabel.

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
da: En eller flere filer har overskredet den tilladte filstørrelse eller er ikke i det rigtige format. Alternativt har du ikke uploadet det nødvendige antal filer. Du kan ikke fortsætte før dette problem er løst.

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
da: Et eller flere obligatorisk spørgsmål er ikke besvaret. Du kan ikke fortsætte, før de er blevet besvaret.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
da: Et eller flere spørgsmål er besvaret på en ugyldig måde. Du kan ikke fortsætte, før gyldige svar gives.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
da: Et eller flere uploadede filer er ikke i den rigtige format/størrelse. Du kan ikke fortsætte indtil de filer er rettet.

en: Online Manual
da: Online manual

en: Only Previous pages answers are available
da: Kun tidligere siders svar er tilgængelige

en: Only answer this if the following conditions are met:
da: Svar kun på dette spørgsmål, hvis følgende betingelse(r) er opfyldt:

en: Only answer this question for the items you did not select in question *%s* ('%s')
da: Svar kun på dette spørgsmål for de punkter du  ikke valgte i spørgsmål *%s* ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question *%s* ('%s')
da: Svar kun på dette spørgsmål for de punkter du valgte i spørgsmål *%s* ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
da: Svar kun på dette spørgsmål, hvis følgende betingelse(r) er opfyldt:

en: Only numbers may be entered in these fields
da: Der må kun skrives tal i disse felter

en: Only numbers may be entered in this field
da: Der må kun skrives tal i feltet

en: Only show question {QID} IF
da: Vis kun spørgsmål {QID} HVIS

en: Only variables can be assigned values
da: Kun variabler kan tildeles værdier

en: Oops, There was an error deleting the file
da: Der opstod en fejl ved sletning af filen.

en: Open
da: Åben

en: Open imported template
da: Åbn importeret skabelon

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
da: Åbn syntaksfilen i SPSS i Unicode-mode

en: Open-access mode
da: Fri adgang

en: Option 'Other':
da: Valgmulighed 'Andet':

en: Optional Question
da: Valgfrit spørgsmål

en: Optional fields:
da: Valgfrie felter:

en: Order
da: Orden

en: Other
da: Andet

en: Other Files:
da: Andre filer:

en: Other answer
da: Andet svar

en: Other comment
da: Anden kommentar

en: Other:
da: Andet:

en: Output options
da: Output Præferencer

en: Overall assessment score
da: Samlet evalueringsværdi

en: Overview & update
da: Oversigt & opdatering

en: Owner
da: Ejer

en: Ownership was successfully changed.
da: Ejerskab blev ændret.

en: PDF Export
da: PDF eksport

en: PDF export available:
da: PDF eksport tilgængelig:

en: PHP (default)
da: PHP (standard)

en: Pad a string to a certain length with another string
da: Udfør padding til en bestemt længde på en tekststreng ved brug af en anden tekststreng

en: Page
da: Side

en: Partial
da: Delvis

en: Partial (saved) responses
da: Delvise (gemte) svar

en: Participant may save and resume later?
da: Deltagere må gemme og vende tilbage og ændre svar sener?

en: Participants can save partially finished surveys
da: Respondenter kan gemme delvist gennemførte spørgeskemaer.

en: Participants may print answers?
da: Deltagere må printe svarmuligheder?

en: Passed single-use password was wrong or user doesn't exist
da: Overførte enkelt-bruger kodeord var forkert eller brugeren eksisterer ikke

en: Password
da: Adgangskode

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Percentage
da: Procent

en: Percentage of total:
da: Procent af i det samlede resultat:

en: Permission
da: Rettigheder

en: Permission to activate/deactivate a survey
da: Tilladelse til at aktivere/deaktivere et spørgeskema

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
da: Tilladelse til at skabe/se/opdatere/slette 'assesments rules' for et spørgeskema

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
da: Tilladelse til at oprette/se/opdatatere/slette/eksportere respondentnøgler

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
da: Tilladelse til at skabe/se/opdatere/slette 'assesments rules' for et spørgeskema

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
da: Tilladelse til at skabe/se/opdatere/slette 'quota rules' for et spørgeskema

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
da: Tilladelse til at oprette/se/opdatatere/slette/eksportere et spørgeskemas spørgsmål, grupper, svar & betingelser

en: Permission to delete a survey
da: Tilladelse til at slette spørgeskema

en: Permission to modify survey security settings
da: Tilladelse til at ændre sikkerhedsindstillinger for spørgeskema

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
da: Tilladelse til at se & opdatere oversættelser ved hjælp af hurtig-oversættelsesfunktionen

en: Permission to view statistics
da: Tilladelse til at se statistik

en: Permission to view/update the survey locale settings
da: Tilladelse til at se/opdatere spørgeskemaets sprogindstillinger

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
da: Tilladelse til at se/opdatere spørgeskemaets indstillinger inklusiv respondentnøgle-tabel-oprettelse

en: Persian
da: Farsi

en: Place after..
da: Indsæt efter.

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
da: Placer spørgsmålene i en specificeret randomiseringsgruppe; alle spørgsmål placeret i den specificerede gruppe bliver vist i tilfældig rækkefølge

en: Please also fill in the "other comment" field.
da: Udfyld venligst også "andre kommentarer" feltet

en: Please ask your LimeSurvey administrator for your password.
da: Kontakt din LimeSurvey administrator for at få dit kodeord.

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
da: Venligst prøv igen om ca. 10 minutter.

en: Please be patient...
da: Vent venligst...

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to enable this option
da: Ændr venligst mappetilladelserne for mappen %s for at tillade denne mulighed.

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
da: Ændr venligst mappetilladelserne for mappen %s for at tillade forhåndsvisning af skabeloner.

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
da: Ændr venligst mappetilladelserne for mapperne /tmp og /upload/templates for at aktivere denne mulighed.

en: Please check any problems above - update was done.
da: Kontroller venligst eventuelle problemer i ovenstående -- opdatering blev gennemført.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
da: Kontroller venligst eventuelle problemer i ovenstående og gå da videre til det endelige trin.

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
da: Kontroller venligst eventuelle problemer i ovenstående, og gå så videre til næste trin.

en: Please check at least one box per row
da: Sæt venligst mindst ét kryds pr række

en: Please check at least one item.
da: Sæt mindst ét kryds.

en: Please check the directory permissions.
da: Kontroller mappens tilladelser.

en: Please check the format of your answer.
da: Kontrollér venligst dit svars format

en: Please check your settings
da: Vær venlig at kikke på dine indstillinger

en: Please choose
da: Vælg venligst

en: Please choose *all* that apply and provide a comment:
da: Vælg venligst alle som er relevante og indtast en kommentar

en: Please choose *all* that apply:
da: Vælg én eller flere:

en: Please choose *only one* of the following:
da: Vælg én af følgende mulige svar:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
da: Vælg alle som passer og skriv evt. en kommentar:

en: Please choose at least %s item(s)
da: Vælg venligst mindst %s elementer

en: Please choose no more than %s item(s)
da: Vælg venligst højest %s elementer

en: Please choose the appropriate response for each item:
da: Vælg ét svar for hvert element:

en: Please choose the label sets you want to export:
da: Vælg de 'label sæt' som du vil eksportere:

en: Please choose...
da: Vælg venligst...

en: Please click below to populate the database
da: Klik nedenfor for at klargøre databasen

en: Please complete all parts
da: Besvar venligst alle dele

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
da: For at få adgang til spørgeskemaet skal du svare på sikkerhedspørgsmålet nedenfor og klikke på Fortsæt.

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
da: Bekræft venligst respondentnøglen ved at svare på sikkerhedsspørgsmålet nedenfor og klikke Fortsæt.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
da: Kontakt venligst %s ( %s ) for yderligere assistance.

en: Please contact your system administrator
da: Kontakt venligst din systemadministrator

en: Please enter a date:
da: Indtast en dato:

en: Please enter a valid update-key:
da: Indtast en gyldig opdateringsnøgle:

en: Please enter the name for the copied template:
da: Indtast navnet for den kopierede skabelon:

en: Please enter your comment here
da: Skriv din kommentar her

en: Please explain something in detail:
da: Venligst forklar noget mere detaljeret:

en: Please fax your completed survey to:
da: Du kan faxe det udfyldte spørgeskema til:

en: Please fax your completed survey to: %s
da: Du kan faxe det udfyldte spørgeskema til: %s

en: Please number each box in order of preference from 1 to
da: Påfør hver boks et tal ift. dine preferencer, fra 1 til

en: Please number each box in order of preference from 1 to
da: Påfør hver boks et tal ift. dine præferencer, fra 1 til

en: Please rank all items
da: Rangorden alle elementer

en: Please rank at least %d item for question "%s" | Please rank at least %d items for question "%s".
da[0]: Ranger venligst mindst  %d emne i spørgsmål "%s".
da[1]: Ranger venligst mindst  %d emner i spørgsmål "%s".

en: Please select a file to import!
da: Vælg en fil som skal importeres!

en: Please select a language:
da: Vælg venligst sprog:

en: Please select a user first
da: Vælg venligst en bruger, inden du går videre

en: Please select a user group first
da: Vælg venligst en brugergruppe, inden du går videre

en: Please select at least one file for deletion
da: Vælg mindst en fil til sletning

en: Please select at least one file for download
da: Vælg venligst mindst en fil du vil hente

en: Please submit by %s
da: Insend venligst inden %s

en: Please try again.
da: Venligst prøv igen.

en: Please upload %s more file(s).
da: Venligst upload %s flere file(r)

en: Please use the LimeSurvey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
da: Brug venligst LimeSurveys navigerings (frem/tilbage) funktion eller brødkrumme indeks. Det ser ud som om du har brugt din browsers 'tilbage'-knap.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
da: Verificer venligst følgende informationer før du fortsætter med databaseopgraderingen:

en: Please wait ...
da: Vent venligst...

en: Please wait to begin with a new session.
da: Venligst vent, inden du starter en ny session

en: Please write your answer here:
da: Skriv dit svar her:

en: Please write your answer(s) here:
da: Skriv dine svar her:

en: Polish
da: Polsk

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
da: Dårligt defineret udtryk - forventede en konstant eller en variabel

en: Populate Database
da: Klargør database

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Portuguese (Brazilian)
da: Portugisisk (Brasiliansk)

en: Post-Answer-Separator|Inter-Dropdownlist-Separator for dropdown lists
da: Skilletegn-efter-svar|Skilletegn-mellem-rullemenuer til rullemenuer

en: Predefined
da: Prædefineret

en: Predefined answer options for this question
da: Prædefinerede svar på dette spørgsmål

en: Predefined label sets...
da: Prædefinerede label sæt...

en: Prefix for list items
da: Præfiks til listeemner

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
da: Præfiks|Sukkiks for rullemenuer

en: Present answer options in reverse order
da: Præsenter svarmuligheder i omvendt rækkefølge

en: Present answers in random order
da: Vis svar i tilfældig rækkefølge

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
da: Vis som tekst-input-bokse i stedet for rullemenuer

en: Presentation
da: Præsentation

en: Presentation & navigation
da: Præsentation & navigation

en: Preview This Question
da: Preview spørgsmålet

en: Preview current question group
da: Se forhåndsvisning af denne spørgsmålsgruppe

en: Preview:
da: preview:

en: Previous
da: Forrige

en: Previous Answers Fields
da: Tidligere svarfelter

en: Previous question
da: Foregående spørgsmål

en: Previous question group
da: Foregående spørgsmål gruppe

en: Previous questions
da: Foregående spørgsmål

en: Previous session is set to be finished.
da: Foregående session skal snart afsluttes

en: Print answers page
da: Svarudskriftsside

en: Print your answers.
da: Udskriv dine svar.

en: Printable survey page
da: Printervenlig version af spørgeskema

en: Printable version
da: Printervenlig version af spørgeskema

en: Prior to 16
da: Før 16

en: Proceed to step %s
da: Gå videre med trin %s

en: Public registration email subject:
da: Selvoprettelsesmail emne:

en: Public registration email:
da: Selvoprettelsesmail:

en: Public statistics?
da: Statistikker offentliggøres?

en: Publication & access control
da: Udgivelse og rettighedskontrol

en: Q1 and Q3 calculated using %s
da: K1 og K3 beregnet vha. %s

en: QueXML export
da: QueXML eksport

en: Question
da: Spørgsmål

en: Question Attribute
da: Spørgsmålsattributer

en: Question Attributes
da: Spørgsmålsattributer

en: Question Page
da: Spørgsmålsside

en: Question Selection
da: Spørgsmålsvalg

en: Question Type:
da: Spørgsmålstype:

en: Question attributes
da: Spørgsmåls attributer

en: Question attributes:
da: Spørgsmålsattributer:

en: Question by Question
da: Spørgsmål efter Spørgsmål

en: Question code:
da: Spørgsmålskode:

en: Question codes
da: Spørgsmålskoder

en: Question codes were successfully regenerated.
da: Spørgsmåls koden blev genskabt

en: Question could not be added. You must insert a code in the mandatory field
da: Kunne ikke tilføje spørgsmål. Du skal indsætte en kode i det obligatoriske felt

en: Question could not be created.
da: Spørgsmål kunne ikke oprettes.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed
da: Kunne ikke slette spørgsmål. Andre spørgsmål har betingelser tilknyttet dette spørgsmål. Du skal slette disse betingelser, før du kan slette dette spørgsmål.

en: Question could not be updated
da: Spørgsmål kunne ikke opdateres

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
da: Kunne ikke opdatere spørgsmål. Andre spørgsmål har betingelser tilknyttet dette spørgsmål, hvorfor ændring af dets type vil medføre problemer. Du skal slette disse betingelser, før du kan ændre dette spørgsmåls type.

en: Question group
da: Spørgsmålsgruppe

en: Question group import is complete.
da: Import af spørgsmålsgruppe fuldført.

en: Question group import summary
da: Oversigt over import af spørgsmål

en: Question group successfully saved.
da: Spørgesmåls gruppen succesfuldt gemt.

en: Question group:
da: Spørgsmålsgruppe:

en: Question groups
da: Spørgsmålsgrupper

en: Question import is complete.
da: Import af spørgsmål fuldført.

en: Question import summary
da: Spørgesmål import resumé

en: Question in language %s could not be created.
da: Spørgsmål på sprog %s kunne ikke oprettes.

en: Question index
da: Spørgsmåls index

en: Question time
da: Spørgsmålstid

en: Question type selector
da: Spørgsmålstype valg

en: Question validation equation
da: Spørgsmåls validerings logik/ligning

en: Question validation tip
da: Spørgsmåls validerings tip

en: Question was successfully added.
da: Spørgesmål blev tilføjet succesfuldt.

en: Question was successfully copied.
da: Spørgsmålet blev kopieret

en: Question was successfully deleted.
da: Spørgesmål blev slettet succesfuldt.

en: Question was successfully saved.
da: Spørgesmålet blev gemt succesfuldt.

en: Question:
da: Spørgsmål:

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Quick CSV report
da: Hurtig CSV rapport

en: Quick add...
da: Hurtig tilføj..

en: Quick statistics
da: Hurtige statistikker

en: Quick translation
da: Hurtig oversættelse

en: Quick-add answers
da: Hurtig-tilføj svar

en: Quick-add subquestions
da: Hurtig-tilføj under spørgsmål

en: Quick-translate survey
da: Kvik-oversættelse af spørgeskema

en: Quick-translation
da: Hurtig oversættelse

en: Quota action
da: Kvotehandling

en: Quota could not be added.\n\nIt is missing a quota message for the following languages
da: Kunne ikke tilføje kvote.\n\nDer mangler en kvotemeddelelse for følgende sprog

en: Quota limit
da: Kvotegrænse

en: Quota message
da: Kvotemeddelelse

en: Quota name
da: Kvotenavn

en: Quotas
da: Kvoter

en: Quote meta characters
da: Sæt anførselstegn om metategn

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
da: LÆS FØLGENDE INDEN DU FORTSÆTTER

en: Random answer order
da: Tilfældig svarrækkefølge

en: Randomization group name
da: Tilfældige gruppenavnene

en: Range:
da: Spredning:

en: Rank %s
da: Rang %s

en: Ranking
da: Rangordning

en: Reading file..
da: Læser fil..

en: Record Deleted
da: Observation slettet

en: Record ID %d was skipped because of duplicate ID.
da: Posten med ID %d blev sprunget over, da ID er duplikeret.

en: Record has been updated.
da: Observation er blevet opdateret.

en: Records displayed:
da: Observationer vist:

en: Records imported
da: Observationer importeret

en: Records met minumum requirements
da: Observationer opfyldte minimumskrav

en: Referrer URL
da: Henvisende URL

en: Referrer URL will be saved.
da: Reference-URL vil blive gemt.

en: Regenerate question codes:
da: Regenerer spørgesmåls koder:

en: Register Page
da: Registreringsside

en: Registration
da: Registrer

en: Registration email
da: Registrations email

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Relevance [Validation] (Default)
da: Relevans [Validering] (Strandard)

en: Relevance equation:
da: Relevans lining:

en: Relevance:
da: Relevans:

en: Reload URL
da: Genindlæs URL

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
da: Genåbn dit spørgeskema ved at trykke på følgende link (eller klistre det ind i browseren):

en: Reloading Screen. Please wait.
da: Genindlæser side. Vent venligst.

en: Reloading screen. Please wait.
da: Genindlæser side. Vent venligst.

en: Remaining
da: Tilbage

en: Remaining:
da: Tilbage:

en: Remember that we do not support subdirectories in ZIP archives.
da: Husk at vi ikke understøtter undermapper i ZIP-arkiver.

en: Reminder
da: Påmindelse

en: Reminder Email:
da: Påmindelses e-mail:

en: Reminder count
da: Antal rykkere

en: Reminder count:
da: Antal rykkere:

en: Reminder email
da: Påmindelses email

en: Reminder email subject:
da: Påmindelses e-mail emne:

en: Reminder sent to:
da: Rykker sendt til:

en: Reminder sent?
da: Rykker afsendt?

en: Reminder status:
da: Rykker sendt til:

en: Reminder to participate in a survey
da: Påmindelse om deltagelse i spørgeskemaundersøgelse

en: Reminder(s) sent
da: Rykker(e) afsendt

en: Remove
da: Fjern

en: Remove filter
da: Fjern filter

en: Remove this item
da: Fjern elementet

en: Remove unique token numbers
da: Slet alle unikke respondenter

en: Rename this template
da: Omdøb skabelonen

en: Rename this template to:
da: Omdøb skabelonen til:

en: Renumber scenario automatically
da: Automatisk renummerering af scenarie

en: Renumber the new record.
da: Til den nye observation et nyt tal.

en: Reorder question groups
da: Omrokering af spørgsmålsgrupper

en: Repeat Password
da: Gentag adgangskode

en: Repeat a string
da: Gentag en tekststreng

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
da: Gentagende overskrifter i spørgeskemabatterier hver X underspørgsmål:

en: Replace
da: Erstat

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
da: Erstat alle forekomster af søgeteksten med erstatningsteksten

en: Replace the existing record.
da: Erstat den eksisterende observation.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
da: Erstatter 'andet'-label med selvvalgt tekst

en: Report and skip the new record.
da: Rapporter en fejl (og drop den nye observation).

en: Required
da: Obligatorisk

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset Survey Logic
da: Gendan spørgeskemalogik

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
da: Sæt samtlige dine respondentnøgler til 'ikke brugt' tilstand

en: Reset answers and token completed state
da: Nulstil svar og afslutningstilstand for respondent.

en: Reset conditions
da: Nulstil betingelser

en: Reset conditions?
da: Nulstil betingelser?

en: Reset the completed answers to the incomplete state
da: Sæt alle fuldstændige svar tilbage til 'ufuldstændig' tilstand.

en: Reset token invitation status
da: Nulstil respondentnøgle invitations-status

en: Resources
da: Ressourcer

en: Resources Import Summary
da: Oversigt over ressourceimport

en: Response ID
da: Besvarelse ID

en: Response filters
da: Svarfiltre

en: Response rate
da: Svarprocent

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
da: Indsendt svar til spørgeskemaet {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
da: Indsendt svar til spørgeskemaet {SURVEYNAME} med resultater

en: Response summary
da: Oversigt over besvarelser

en: Responses
da: Besvarelser

en: Responses & statistics
da: Besvarelser & statestik

en: Responses containing
da: Besvarelser indeholdende

en: Responses will be date stamped.
da: Besvarelser bliver datomærket.

en: Responses will have the IP address logged
da: Respondenternes IP-adresse bliver logget.

en: Responses will have their referring URL logged.
da: Respondenternes reference-URL bliver logget.

en: Responses will not be date stamped.
da: Besvarelser vil ikke blive datomærket.

en: Responses will not have the IP address logged.
da: Respondenternes IP-adresse bliver ikke logget.

en: Responses will not have their referring URL logged.
da: Respondenternes reference-URL bliver ikke gemt.

en: Restart this Survey
da: Genstart spørgeskemaet

en: Restore
da: Gendan

en: Restore options
da: Gendan indstillinger

en: Restrict input to integer values
da: Begræns input til heltalsværdier

en: Result
da: Resultat

en: Results
da: Resultater

en: Results from LDAP Query
da: Resultat fra LDAP-forespørgsel

en: Resume Later
da: Gem og fortsæt senere

en: Return To Survey
da: Tilbage til spørgeskema

en: Return a formatted string
da: Returner en formateret tekststreng

en: Return comma-separated list of values
da: Returner kommasepareret liste med værdier

en: Return current UNIX timestamp
da: Returner nuværende UNIX tid.

en: Return part of a string
da: Returner del af en tekststreng

en: Return to label set administration
da: Tilbage til label-sæt administration

en: Return to survey
da: Tilbage til spørgeskema

en: Return to survey administration
da: Tilbage til overordnet administration

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
da: Returner true(1) hvis det er en gyldig dato i den gregorianske kalender

en: Reverse a string
da: Vend en tekststreng om

en: Reverse answer order
da: Omvendt svarrækkefølge

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Root URL
da: Rod URL

en: Round fractions down
da: Runder brøker ned

en: Round fractions up
da: Rund brøker op

en: Rounds a number to an optional precision
da: Afrunder et tal til en valgfri præcision

en: Rows
da: Rækker

en: Russian
da: Russisk

en: SJIS for Windows Japanese
da: SJIS Windows Japansk

en: SLID `%s` because the related survey is missing.
da: SLID `%s` fordi det relaterede spørgeskema ikke findes

en: SMTP host:
da: SMTP værtsmaskine:

en: SMTP password:
da: SMTP adgangskode:

en: SMTP username:
da: SMTP brugernavn

en: SPSS export scale type
da: SPSS eksport skalatype

en: SQL CODE THAT FAILED
da: SQL KODE SOM MISLYKKEDES

en: SQL command failed: %s Reason: %s
da: SQL kommanda fejlede: %s Reason: %s

en: Same
da: Uændret

en: Save
da: Gem

en: Save & Load
da: Gem & Hent

en: Save & edit survey text elements
da: Gem & rediger spørgeskema tekst elementer

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Save IP Address?
da: Gem IP-adresse?

en: Save Now
da: Gem

en: Save Page
da: Gemmeside

en: Save Your Unfinished Survey
da: Gem ufuldstændig besvarelse

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
da: Gem begge i arbejdsmappen til R (brug getwd() og setwd() i R-kommandovindue for at finde og sætte den)

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Save city
da: Gem by

en: Save country
da: Gem land

en: Save for Lsrc (*.csv)
da: Gem til Lsrc (*.csv)

en: Save for further completion by survey user
da: Gem, så respondent kan færdiggøre senere

en: Save postal code
da: Gem postnummer.

en: Save question group
da: Gem spørgsmåls gruppe

en: Save quota
da: Gem 'quota'

en: Save referrer URL?
da: Gem Reference URL?

en: Save settings
da: Gem Indstillinger

en: Save state
da: Gem stat

en: Save this, then create another:
da: Gem denne, og opret en ny:

en: Save timings?
da: Gem tider?

en: Save update key
da: Gem opdateringsnøgle

en: Save your responses so far
da: Gem dine nuværende svar

en: Saved Responses
da: Gemte besvarelser:

en: Saved Responses:
da: Gemte besvarelser:

en: Saved Survey Details
da: Detaljer for gemt spørgeskema

en: Saved name
da: Navn gemt

en: Scale
da: Skala

en: Scale 1
da: Skala 1

en: Scale 2
da: Skala 2

en: Scenario
da: Scenarie

en: Scope
da: Fokus

en: Screen reader compatibility mode:
da: Skærmlæser kompatibilitetsmode:

en: Screen:
da: Skærm:

en: Search
da: Søg

en: Security
da: Sikkerhedsalarm

en: Security Question
da: Sikkerhedsspørgsmål

en: Security alert
da: Sikkerhedsalarm

en: Security question:
da: Sikkerhedsspørgsmål

en: Select Answer
da: Vælg svar

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
da: Vælg en LimeSurvey spørgsmåls fil (*.lsq/*.csv)

en: Select Question
da: Vælg spørgsmål

en: Select ZIP File:
da: Vælg ZIP-fil:

en: Select file
da: Vælg fil

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
da: Vælg mærkat sæt filen (*Isl, *.csv)

en: Select output format
da: Vælg uddataformat

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
da: Vælg spørgsmåls gruppe fil (*.lsq/*.csv)

en: Select survey structure file (*.lss, *.csv):
da: Vælg spørgeskema struktur fil (*.lss, *,csv)

en: Select survey to copy:
da: Vælg spørgeskema til kopering:

en: Select template ZIP file:
da: Vælg ZIP-fil med skabelon:

en: Select the LDAP query you want to run:
da: Vælg den LDAP-forespørgsel, som du ønsker at udføre:

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Send Invitations
da: Send invitationer

en: Send Reminders
da: Send rykkere

en: Send basic admin notification email to:
da: Send basis administrator notifikations email til:

en: Send detailed admin notification email to:
da: Send detaljeret administrator notifikations email til:

en: Send email invitation
da: Send invitationsmail

en: Send email invitations
da: Send invitationsmail

en: Send email reminder
da: Send rykkermail

en: Send invitation email to this entry
da: Send invitationsmail til respondenten

en: Send invitation emails to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
da: Send invitations-e-mail til de valgte deltagere (hvis de ikke er blevet sendt en invitations-e-mail)

en: Send me a copy:
da: Send mig en kopi:

en: Send reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
da: Send påmindelses-e-mail til de valgte deltagere (hvis de allerede er blevet sendt en invitations-e-mail)

en: Send reminder email to this entry
da: Send rykkermail til denne post

en: Send reminder to token ID(s):
da: Send rykker til repondentid('er):

en: Sending Reminders
da: Sender rykkere

en: Sending invitations...
da: Sender invitationer...

en: Sending to Token ID
da: Sender til respondent ID

en: Sending to Token IDs
da: Sender til respondentid'er

en: Sending to:
da: Sender til:

en: Sep
da: sep

en: Separator used:
da: Adskillelse brugt:

en: Serbian
da: Serbisk

en: Server name & port:
da: Server navn & port

en: Server time:
da: Server tid:

en: Session lifetime (seconds):
da: Sessionslevetid (sekunder):

en: Set Survey Rights
da: Angiv spørgeskemarettigheder

en: Set User Rights
da: Brugerrettigheder

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
da: Vælg en specifik SPSS eksport skalatype til dette spørgsmål

en: Set all entries to 'No invitation sent'.
da: Sæt alle respondenter til 'Ingen invitation sendt'

en: Set conditions for this question
da: Angiv betingelser for spørgsmålet

en: Set cookie to prevent repeated participation?
da: Sæt en cookie for at forhindre gentagen deltagelse?

en: Set global permissions for this user
da: Angiv globale tilladelser for denne bruger

en: Set name:
da: Angiv navn:

en: Set survey permissions
da: Sæt spørgeskema rettigheder

en: Set template permissions
da: Rediger tilladelser for skabeloner

en: Set template permissions for this user
da: Angiv tilladelser for skabeloner som brugeren må anvende

en: Set templates that this user may access
da: Indstil skabeloner som brugeren må anvende

en: Set the percentage width of the answer column (1-100)
da: Den procentvise bredde af svarkolonnen

en: Set token length to:
da: Sæt respondentnøglens længde til:

en: Set user permissions
da: Sæt bruger rettigheder

en: Shift-JIS Japanese
da: Shift-JIS Japansk

en: Short Free Text
da: Kort fri tekst

en: Should never  get to this line?
da: Burde aldrig nå til denne linie?

en: Should we proceed with the delete?
da: Fortsæt sletningen?

en: Show
da: Vis

en: Show "No answer"
da: Vis "Intet svar"

en: Show "There are X questions in this survey"
da: Vis "Der er X spørgsmål i dette spørgeskema"

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
da: Vis 'intet svar' mulighed for ikke obligatoriske spørgsmål:

en: Show Details of this Group
da: Vis detaljer for gruppen

en: Show Details of this Question
da: Vis detaljer for spørgsmålet

en: Show Help
da: Vis hjælp

en: Show PHPInfo
da: Vis PHPInfo

en: Show [<< Prev] button
da: Vis [<<Tilbage] knap

en: Show advanced settings
da: Vis avancerede indstillinger

en: Show both
da: Vis begge

en: Show both (Forced by the system administrator)
da: Vis begge (Gennemtvunget af system administrator)

en: Show comment
da: Vis kommentar

en: Show conditions for this question
da: Vis betingelser for spørgsmålet

en: Show details of this survey
da: Vis detaljer for spørgeskemaet

en: Show grand total
da: Vis slutsum

en: Show grand total for either columns or rows
da: Vis slutsum for enten rækker eller kolonner

en: Show graphs
da: Vis grafer

en: Show graphs in public statistics?
da: Vis grafer i de offentlige statistikker?

en: Show group description only
da: Vis kun gruppe beskrivelse

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
da: Vis kun gruppe beskrivelse (Gennemtvunget af system administrator)

en: Show group name and/or group description
da: Vis gruppenavn og/eller gruppebeskrivelse

en: Show group name only
da: Vis kun gruppenavn

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
da: Vis kun gruppenavne (gennemtvunget af system administrator)

en: Show help
da: Vis hjælp

en: Show in public statistics
da: Vis i de offentlige statistikker

en: Show last..
da: Vis sidste...

en: Show last...
da: Vis sidste...

en: Show next..
da: Vis næste...

en: Show next...
da: Vis næste...

en: Show previous..
da: Vis forrige...

en: Show previous...
da: Vis forrige...

en: Show progress bar
da: Vis statuslinje

en: Show question code only
da: Vis kun spørgsmåls kode

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
da: Vis kun sprøgsmåls kode (Gennemtvunget af system administrator)

en: Show question group name and/or description
da: Vis spørgsmålsgruppenavn og/eller -beskrivelse

en: Show question index / allow jumping
da: Vis spørgsmåls oversigt / tillad at hoppe over

en: Show question number and/or code
da: Vis spørgsmål nummer og/eller spørgsmålskode

en: Show question number and/or question code
da: Vis spørgsmålsnummer og/eller spørgsmålskode

en: Show question number only
da: Vis kun spørgsmåls nummer

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
da: Vis kun spørgsmåls nummer (Gennemtvunget af system administrator)

en: Show start...
da: Vis start...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
da: Vis brugeren statistikkerne fra et dette spørgsmål på siden med offentlige stastikker

en: Show summary information
da: Vis opsummering

en: Show text responses inline
da: Vis tekstsvar på samme linje

en: Show this token entry
da: Vis denne respondents besvarelser

en: Show title
da: Vis titel

en: Show token summary
da: Vis oversigt over respondentnøgler

en: Show totals for
da: Vis totaler for

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
da: Vis total for enten rækker, kolonner eller både rækker og kolonner

en: Show welcome screen?
da: Vis velkomst skærm

en: Showing Filtered Results
da: Viser filtrerede resultater

en: Simple selector
da: Simpel spørgesmål vælger

en: Simple template editor
da: Simpel skabeloneditor redigere

en: Sine
da: Sin

en: Single checkbox
da: Enkelt besvarelse

en: Single choice questions
da: Enkelt valg spørgsmål

en: Single response
da: Enkelt besvarelse

en: Site name
da: Sidens navn

en: Site name:
da: Værtsmaskinens navn:

en: Slider
da: Skyder

en: Slider accuracy
da: Skydeskalaens nøjagtighed

en: Slider initial value
da: Skydeskalaens initialværdi

en: Slider left/right text separator
da: Skyderens venstre/højre tekstadskillelsestegn

en: Slider maximum value
da: Skydeskalaens størsteværdi

en: Slider minimum value
da: Skydeskalaens mindsteværdi

en: Slider starts at the middle position
da: Skyderen starter i midterpositionen

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Some Question have been disabled
da: Nogle spørgsmål er slået fra

en: Some URL description
da: URL beskrivelse:

en: Some example answer option
da: Eksempel svar mulighed

en: Some example subquestion
da: En eksempel underspørgesmål

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
da: Nogle ret simple trin for at skabe dit eget personlige spørgeskema for første gang:

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
da: Nogle prøver måske at bruge din LimeSurvey session (CSRF angreb mistænkes). Hvis du lige har klikket på et mistænkeligt link, så rapporter dette til din systemadministrator.

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
da: Beklager, der er ingen understøttede spørgesmålstyper i dette spørgeskema.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
da: Beklager, dine svar rækker ud over den kvote der er sat for dette spørgeskema.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
da: LDAP-modulet mangler desværre i din PHP konfiguration.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
da: Beklager. Der kan ikke uploades flere filer!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
da: Beklageligvis er kun %s udvidelser tilladt.

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
da: Undskyld, kun %s filer can blive uploadet til dette spørgesmål!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
da: Den uploadet fil (%s) er større end den tilladte filstørrelse på %s KB.

en: Sorry, there was an error uploading your file
da: Beklager. Der skete en fejl ved upload af din fil

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
da: Desværre, fil endelsen (%s) er ikke tilladt!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %s KB are allowed.
da: Desværre, denne fil er for stor. Kun filer op til %s KB er tilladt.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
da: Desværre, denne fil er for stor. Kun filer op til %s KB er tilladt.

en: Sorry. There is no matching survey.
da: Beklager. Der er intet tilsvarende spørgeskema.

en: Sort answers alphabetically
da: Sorter svarene alfabetisk

en: Sort by:
da: Sorter efter:

en: Sort the answer options alphabetically
da: Sorter svarene alfabetisk

en: Source table:
da: Kildetabel:

en: Spanish
da: Spansk

en: Spanish (Mexico)
da: Spansk (Mexikansk)

en: Square root
da: Kvadratrod

en: Standard Fields
da: Standardfelter

en: Standard Files:
da: Standardfiler:

en: Standard deviation
da: Standardafvigelse

en: Start HTML Editor in a Popup Window
da: Start HTML Editor i et Popup vindue

en: Start Language:
da: Standardsprog:

en: Start at Token ID:
da: Start ved respondent med ID:

en: Start date/time:
da: Startdato/tid:

en: Start language
da: Standardsprog

en: Started but not yet completed
da: Startet men ikke afsluttet

en: Starting from:
da: Begyndende fra:

en: Starting in 1.92, variable names should only contain letters, numbers, and underscores; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
da: Fra version 1.92 bør variable navne kun indeholde bogstaver, tal og 'underscore' ( _ ) og må ikke starte med et tal. Dette variable navn er ikke længere gyldigt.

en: Statistics
da: Statistikker

en: Statistics Survey #%s
da: Statistik for spørgeskema #%s

en: Statistics URL
da: Statistik URL

en: Statistics report language
da: statistik report sprog

en: Step 1:
da: Trin 1:

en: Step 2:
da: Trin 2:

en: Step value
da: Tilvækst

en: Store the city?
da: Gem byen?

en: Store the country?
da: Vil du gemme valgte land?

en: Store the postal code?
da: Vil du gemme dit postnummer?

en: Store the state?
da: Gem tilstand?

en: Straight
da: Kronologisk

en: Strip HTML and PHP tags from a string
da: Fjern HTML- og PHP-tags fra en tekststreng

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
da: Fjern whitespace (og andre tegn) fra starten og slutningen af en tekststreng

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
da: Fjern whitespace (og andre tegn) fra starten af en tekststreng

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
da: Fjern whitespace (og andre tegn) fra slutningen af en tekststreng

en: Sub-question validation equation
da: Under-spørgsmåls validerings logik/ligning

en: Sub-question validation tip
da: Under-spørgsmåls validerings tip

en: Subject
da: Emne

en: Subject:
da: Emne:

en: Submission date
da: Indsendelsesdato

en: Submit
da: Send

en: Submit Your Survey.
da: Indsend spørgeskema

en: Submit your answers
da: Indsend dine svar.

en: Submit your survey.
da: Indsend dit spørgeskema.

en: Subquestion
da: Under spørgsmål

en: Subquestion:
da: Under spørgsmål:

en: Subquestions
da: Under spørgsmål

en: Subquestions were successfully saved.
da: subspørgesmål blev gemt succesfuldt.

en: Subtotals based on displayed questions
da: Subtotal baseret på viste spørgesmål

en: Success
da: Operation lykkedes

en: Success!
da: Lykkedes!

en: Successfully created token entries
da: Respondentnøgler oprettet

en: SuperAdministrator
da: Superadministrator

en: Support this project - Donate to
da: Støt projektet - Send en donation til

en: Survey
da: Spørgeskema

en: Survey  Logic File
da: Spørgeskema logik-fil

en: Survey Access
da: Spørgeskemaadgang

en: Survey Administrator
da: Spørgeskemaadministrator

en: Survey Format is %s:
da: Spørgeskemaformat er %s:

en: Survey Has Been Deactivated
da: Spørgeskema er blevet deaktiveret

en: Survey ID %d saved at %s
da: Spørgeskema ID %d gemt ved %s

en: Survey ID %d saved at %s (%s)
da: Spørgeskema ID %d gemt ved %s (%s)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
da: Survey ID %d lagret ved %s.  Indeholder %d poster.

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
da: Survey ID %d lagret ved %s  Indeholder %d poster. (%s)

en: Survey ID:
da: Spørgeskema ID:

en: Survey List Page
da: Spørgeskemaets listeside

en: Survey Quota
da: Spørgeskemakvote

en: Survey URL
da: Spørgeskema URL

en: Survey URL for language:
da: Spørgeskema URL for sprog:

en: Survey activation
da: Spørgeskema aktivering

en: Survey admin can choose
da: Spørgeskemaadministratoren kan vælge

en: Survey bounce email:
da: Spørgeskema-bounce-e-mail:

en: Survey cannot be activated yet.
da: Spørgeskemaet kan endnu ikke aktiveres.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
da: Spørgeskemaet kan ikke aktiveres. Enten har du ikke tilladelse til at aktivere det, eller også indeholder det ingen spørgsmål

en: Survey content
da: Spørgeskema indhold

en: Survey copy summary
da: Spørgeskema kopier beskrivelse

en: Survey could not be actived.
da: Spørgeskemaet kunne ikke aktiveres.

en: Survey could not be created because it did not have a title
da: Spørgeskemaet kunne ikke oprettes, da det ikke havde en titel

en: Survey could not be updated
da: Spørgeskemaet kunne ikke opdateres

en: Survey currently active
da: Spørgeskema aktiveret

en: Survey deletion
da: Sletning af spørgeskema

en: Survey does not pass consistency check
da: Spørgeskemaet opfylder ikke integritetskravene

en: Survey expiration date
da: Spørgeskemaets udløbsdato

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
da: Spørgeskemaet er blevet aktiveret. Resultat tabeller er oprettet.

en: Survey import summary
da: Spørgeskema importerings oversigt

en: Survey locale settings
da: Spørgeskema lokale indstillinger

en: Survey logic file for current question
da: Spørgeskema logik-fil for aktuelle spørgsmål

en: Survey logic file for current question group
da: Spørgeskema logik-fil for aktuelle spørgsmålsgruppe

en: Survey mode is set to %s:
da: Spørgeskemaindstilling er sat til %s:

en: Survey name (ID)
da: Spørgeskema ID

en: Survey name (ID):
da: Spørgeskema navn (ID):

en: Survey permissions
da: Spørgeskema adgang

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
da: Spørgeskemaets rettigheder for alle brugerne i denne gruppe blev succesfuldt opdateret.

en: Survey permissions were successfully updated.
da: Spørgeskema rettigheder blev succesfuldt opdateret.

en: Survey preview only for administration users
da: Visning af spørgeskema kun for administratorer

en: Survey properties
da: Rediger egenskaber for spørgeskema

en: Survey quotas
da: Spørgeskemakvoter

en: Survey registration confirmation
da: Bekræftelse af tilmelding

en: Survey security
da: Spørgeskema sikkerhed

en: Survey settings
da: Spørgeskema indstillinger

en: Survey settings were successfully saved.
da: Spørgeskema indstillinger blev succesfuldt gemt.

en: Survey table name
da: Spørgeskematabelnavn

en: Survey text elements successfully saved.
da: Spørgeskema tekst elementer blev gemt succesfuldt.

en: Survey title
da: Spørgeskemaets titel

en: Survey title and description
da: Spørgeskemaets titel og beskrivelse

en: Survey was successfully added.
da: Spørgeskemaet blev tilføjet succesfuldt.

en: Surveys
da: Spørgeskemaer

en: Swedish
da: Svensk

en: Switch to closed-access mode
da: Skift til begrænset adgang

en: System overview
da: Systemoversigt

en: TIS620 Thai
da: TIS620 Thailandsk

en: Table prefix
da: Tabelpræfiks

en: Take ownership
da: Tag ejerskab

en: Target survey ID:
da: Målspørgeskema ID:

en: Tempdir %s is not writable
da: Der kan ikke skrives i tempdir %s

en: Template %s not found, please review when activating.
da: Skabelon %s ikke fundet.  Venligst kontroller dette, når spørgeskemaet aktiveres.

en: Template '%s' does already exist.
da: Skabelon '%s' findes allerede.

en: Template '%s' was successfully deleted.
da: Skabelon '%s' blev slettet.

en: Template Editor
da: Skabeloneditor

en: Template Preview:
da: Skabelon preview:

en: Template Sample
da: Skabelonprøve

en: Template could not be renamed to `%s`.
da: Skabelonen kunne ikke omdøbes til `%s`.

en: Template editor mode
da: Skabelone redigering mode

en: Template name
da: Skabelonnavn

en: Template permissions were updated successfully.
da: Opdatering af brugerskabeloner lykkedes.

en: Template preview image
da: Skabelon preview billede

en: Template:
da: Skabelon:

en: Terminate survey
da: Luk spørgeskema

en: Terminate survey with warning
da: Luk spørgeskema med advarsel

en: Test This Survey
da: Test spørgeskemaet

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
da: Test hvis din server har SSL aktiv ved at klikke på dette link.

en: Test survey
da: Test spørgeskemaet

en: Text [Help] (Tip)
da: Tekst [Hjælp] (Tip)

en: Text display
da: Visning af tekst

en: Text inputs
da: Tekst input

en: Text questions
da: Tekst spørgsmål

en: Thai
da: Thailandsk

en: Thank you for completing this survey.
da: Tak for din deltagelse i undersøgelsen.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
da: Mange tak for din tilmelding til undersøgelsen.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
da: Tak fordi du gemte dit ufuldførte spørgeskema. Du kan anvende følgende detaljer til at vende tilbage til spørgeskemaet og fortsætte hvor du slap. Gem denne e-mail for fremtidig reference - vi kan ikke genfinde dit kodeord.

en: Thank you!
da: Tak skal du have!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
da: 'Tidsbegrænsningsadvarslen' vises i dette antal sekunder (meddelelse vil ikke stoppe med at blive vist hvis denne indstilling efterlades uudfyldt)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
da: Den anden 'tidsbegrænsningsadvarsel' vises i dette antal sekunder (meddelelse vil ikke stoppe med at blive vist hvis denne indstilling efterlades uudfyldt)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
da: Meddelelsen der skal vises som anden 'tidsbegrænsningsadvarsel' (en standardadvarsel vil blive vist hvis denne indstilling efterlades uudfyldt)

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
da: LimeSurveys KomfortOpdatering er en simpel procedure til hurtig opdatering til den seneste version af LimeSurvey.

en: The LimeSurvey database is being upgraded
da: LimeSurveys database er ved at blive opgraderet

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
da: Svarmulighederne vil blive fordelt over det antal kolonner, der angives her.

en: The answer to the security question is incorrect.
da: Svaret på sikkerhedsspørgsmålet er forkert

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
da: Svaret(-ene) skal imødekomme disse array_filter krav:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
da: Svarene skal imødekomme disse valideringskrav:

en: The database defined in config.php does not exist.
da: Databasen, som er defineret i config.php, findes ikke.

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
da: Database eksport er kun tilgængelig for MySQL databaser. Anvend de respektive backupfunktioner for andre databasetyper for at dumpe databasen.

en: The email address is not valid.
da: Ugyldig e-mail adresse.

en: The email address is not valid. Please leave the email field blank or give a valid email address.
da: Denne email er ikke korrekt. Indtast venligst en gyldig email adresse eller lad feltet stå tomt.

en: The email you used has already been registered.
da: E-mailen, som du angav, er allerede registeret.

en: The email you used is not valid. Please try again.
da: Den anvendte e-mail er ugyldig.  Venligst prøv igen.

en: The entry was assigned the following record id:
da: Posten er blevet tildelt følgende observations ID:

en: The file has been successfuly uploaded.
da: Filen er uploadet.

en: The following answers should be deleted
da: Følgende svar bør slettes

en: The following assessments should be deleted
da: Følgende evalueringer bør slettes

en: The following conditions should be deleted
da: Følgende betingelser bør slettes

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
da: Følgende filer vil blive modificeret eller slettet, men er allerede blevet modificeret af en anden.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
da: Følgende filer ville tilføjes under opdateringen, men findes allerede.  Dette er højst usædvanligt, men skyles muligvis et tilfælde.

en: The following groups should be deleted
da: Følgende grupper bør slettes

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
da: Følgende gamle spørgeskemasvartabeller findes og kan slettes, hvis der ikke længere er behov for dem:

en: The following old survey tables contain no responses and can be deleted:
da: Følgende spørgeskemaer indeholder ingen svar og kan slettes:

en: The following old survey tables should be deleted because their parent survey no longer exists
da: Følgende gamle spørgeskematabeller bør slettes, da deres spørgeskema ikke længere findes:

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
da: Følgende gamle nøgletabeller findes og kan slettes, hvis de ikke skal bruges mere:

en: The following old token tables contain no tokens and can be deleted:
da: Følgende gamle nøgletabeller indeholder ingen nøgler og kan slettes:

en: The following old token tables could be restored:
da: Følgende gamle nøgletabeller kunne gendannes:

en: The following old token tables should be deleted because their parent survey no longer exists
da: Følgende gamle nøgletabeller bør slettes, da det tilhørende spørgeskema ikke længere findes:

en: The following problems have been found:
da: Følgende problemer blev fundet:

en: The following questions should be deleted
da: Følgende spørgsmål bør slettes

en: The following steps will be done by this update:
da: Denne opdatering vil udfører følgende trin:

en: The following survey language settings should be deleted
da: Følgende spørgeskema sprog indstilling bør slettes

en: The following surveys are available:
da: Følgende spørgeskemaer er tilgængelige:

en: The following surveys should be deleted
da: Følgende spørgeskemaer bør slettes

en: The handle is displayed at the middle of the slider (this will not set the initial value)
da: Håndtaget vises midt i skyderen (initialværdien sættes ikke)

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
da: Sprogene på den importerede gruppefil skal mindst inkludere dette spørgeskemas standardsprog

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
da: Sprogene på den importerede spørgsmålsfil skal mindst inkludere dette spørgeskemas standardsprog

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
da: Det maksimale antal filer er uploadet. Du kan vende tilbage til spørgeskemaet.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
da: Meddelelsen der skal vises som 'tidsbegrænsningsadvarsel' (en standardadvarsel vil blive vist hvis denne indstilling efterlades uudfyldt)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
da: Meddelelsen der skal vises når tidsbegrænsningen udløber (en standardmeddelelse vil blive vist hvis denne indstilling efterlades uudfyldt)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
da: Det minimale antal filer er ikke blevet uploaded.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
da: Deltageren kan ikke uploade en enkelt fil der er større end denne størrelse

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
da: Spørgsmålet kunne ikke tilføjes.  Der skal indsættes mindst en spørgsmålskode

en: The question group was deleted.
da: Spørgesmåls gruppen blev slettet.

en: The record kept of your survey responses does not contain any identifying information about you unless a specific question in the survey has asked for this. If you have responded to a survey that used an identifying token to allow you to access the survey, you can rest assured that the identifying token is not kept with your responses. It is managed in a separate database, and will only be updated to indicate that you have (or haven't) completed this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses in this survey.
da: Der registreres ingen oplysninger ifm. besvarelsen af de enkelte spørgsmål, som kan identificere dig, medmindre det eksplicit fremgår af et givent spørgsmål. Hvis du har besvaret et spørgeskema, som anvender unikke respondentnøgler, så skal det bemærkes, at ingen respondentnøgler opbevares sammen med dine svar. Respondentnøglerne gemmes i en separat database, og opdateres kun for at indikere at du har (eller ikke har) besvaret spørgeskemaet. Det er ikke muligt at matche respondentnøgler med besvarelser.

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
da: Redundanskontrollen leder efter tabeller, som er til overs, efter at et spørgeskema er deaktiveret.  De kan slettes, hvis du ikke længere har brug for dem.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the limesurvey/upload/surveys directory.
da: Folderen hvor uploadede filer skal gemmes, kunne ikke oprettes. Kontroler venligst fil-rettighederne i limesurvey/upload/surveys folderen.

en: The responses table has been renamed to:
da: Tabellen med besvarelser er blevet omdøbt til:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
da: Besvarelserne af spørgeskemaet er ikke længere tilgængelige via LimeSurvey.

en: The sum must be at least %s
da: Summen skal mindst være %s

en: The sum must be at most %s
da: Summen skal højest være %s

en: The sum must be between %s and %s
da: Summen skal ligge mellem %s og %s

en: The sum must equal %s
da: Summen skal være lig %s

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
da: Summen af de multiple numeriske input skal være større end denne værdi

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
da: Spørgeskemaet kan ikke aktiveres før disse problemer er blevet løst.

en: The survey you selected does not exist
da: Det valgte spørgeskema eksisterer ikke

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
da: Tekstmeddelelsen der vises i nedtællingsuret under nedtælling

en: The token entry was successfully updated.
da: Nøglebeskrivelsen blev opdateret.

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
da: Respondentnøglen, som du har anvendt, er enten ugyldig eller er allerede blevet anvendt.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
da: Enten er respondentnøglen ugyldig eller den er allerede blevet brugt.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
da: Respondentnøglen svarer ikke til den, der benyttes i din session.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
da: Nøgletabellen, som er tilknyttet spørgeskemaet, er blevet omdøbt til:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
da: Nøgletabellen er blevet fjernet, og respondentnøgler er ikke længere påkrævet for at få adgang til spørgeskemaet.

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
da: Opdateringsserveren ser ud til at være optaget.  Dette sker normalt når opdaterings filerne til en ny version bliver gjordt klar.

en: The user name already exists.
da: Brugernavn findes allerede.

en: The value of this variable can not be changed
da: Denne variables værdi kan ikke ændres

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
da: Der er %s herreløse standardværdier som kan slettes.

en: There are %s orphaned question attributes.
da: Der er %s herreløse spørgsmåls værdier

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
da: Der er %s herreløse kvoteindtastninger som kan slettes.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
da: Der er %s herreløse sprogindstillinger for kvoter som kan slettes.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
da: Der er %s herreløse medlemmer af kvoter som kan slettes.

en: There are %s user attribute fields in this token table
da: Der er %s brugerattributfelter i nøgletabellen

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
da: Der er flere uafsendte e-mail, end der kan sendes i ét batch. Forsæt med at sende e-mails ved at trykke nedenfor.

en: There are no groups available.
da: Ingen grupper er tilgængelige.

en: There are no label sets which match the survey default language
da: Der findes intet 'label'-sæt som passer til spørgeskemaets standard sprog

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
da: Der er ikke flere spørgsmål.  Tryk <Indsend>-knappen for at afslutte spørgeskemaet.

en: There are no questions in this survey
da: Der er ingen spørgesmål i spørgeskemaet

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
da: Der er stadig {EMAILCOUNT} e-mails, som skal sendes.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
da: Spørgeskemaet indeholder {NUMBEROFQUESTIONS} spørgsmål.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
da: Spørgeskemaet indeholder {NUMBEROFQUESTIONS} spørgsmål.

en: There is 1 question in this survey
da: Der er ét spørgsmål i spørgeskemaet

en: There is a LimeSurvey update available: Version %s
da: En opdatering til LimeSurvey er tilgængelig: Version %s

en: There is already a recorded answer for this token
da: Der er allerede registreret en besvarelse for denne respondentnøgle

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
da: Der er allerede en indtastning med den respondentnøgle i denne tabel. Den samme nøgle kan ikke bruges til flere indtastninger.

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
da: Der er for tiden ingen nyere LimeSurvey version tilgængelig.

en: There is no matching saved survey
da: Ingen gemte spørgeskemaer svarer hertil

en: There is no matching survey.
da: Intet matchende spørgeskema.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
da: Der opstod et problem ved forsøg på at slette skabelon '%s'. Venligst kontroller mappe-/filtilladelser.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
da: Et problem opstod ved forsøg på at downloade opdateringsfilen.  Venligst prøv at genstarte opdateringsprocessen.

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
da: Et problem opstod ved forsøg på at downloade opdateringsfilen. Prøv venligst at genstarte opdateringsprocessen.

en: There was an error on update check (%s)
da: Der opstod en fejl ved opdateringskontrollen (%s)

en: There was an error using the Google API.
da: Der opstod en fejl ved brug af Google API.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
da: Der var ingen berettiget emails til at sende. Dette skyldes, at ingen opfylder kriterierne af:

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
da: Dette ZIP-arkiv indeholder ikke gyldige ressourcefiler. Import mislykkedes.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
da: Dette ZIP-arkiv indeholder ikke gyldige skabelonfiler. Import mislykkedes.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
da: Dette arkiv indeholder en PDF-fil med spørgeskemaet, en queXML-fil for spørgeskemaet og en queXML-banding-fil som kan bruges med queXF: http://quexf.sourceforge.net/ til at behandle indskannede spørgeskemaer.

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
da: Filen er ikke en LimeSurvey label-sæt fil. Import mislykkedes.

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
da: Filen er ikke en LimeSurvey spørgsmålsfil. Import mislykkedes.

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
da: Filen er ikke en LimeSurvey spørgeskema-fil. Import mislykkedes.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
da: Filen er ikke en gyldig ZIP-fil. Import mislykkedes.

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
da: Filen er for gammel. Kun filer fra LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) og nyere er understøttet

en: This file type is not allowed to be uploaded.
da: Det er ikke tilladt at uploade denne fil-type.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
da: Denne gruppe indeholder ingen spørgsmål. Du skal tilføje et eller flere spørgsmål før denne gruppe kan vises.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
da: Denne gruppebeskrivelse er temmelig løst formuleret, men ret vigtig.

en: This group does not contain any question(s).
da: Gruppen indeholder ingen spørgsmål.

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors
da: Denne gruppe, indeholder ingen syntaksfejl

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
da: Der er begrænset adgang til spørgeskemaet, så du må angive en gyldig respondentnøgle. Kontakt administratoren for assistance.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
da: Der er begrænset adgang til spørgeskemaet. Du skal bruge en respondentnøgle for at deltage.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
da: Dette er en prøve på en spørgeskemabeskrivelse.  Den kunne være ret lang.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
da: Dette er ikke en gyldig LimeSurvey-spørgeskemastruktur-XML-fil.

en: This is some help text.
da: Her er lidt hjælpetekst.

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
da: Dette er standart sproget for dit spørgeskema og kan ikke ændres senere. Du kan tilføje flere sprog efter du har lavet dit spørgeskema.

en: This is the survey end message.
da: Dette er spørgeskemaets slut besked.

en: This is your personal statistic sheet for survey #%s
da: Her er din personlige statistik for spørgeskema #%s

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
da: Navnet er allerede anvendt ifm. dette spørgeskema. Du skal angive et unikt navn.

en: This name is reserved for a standard template.
da: Dette navn er reserveret til en standard skabelon

en: This option can't be set if Anonymous answers are used
da: Denne valgmulighed kan ikke vælges, hvis anonyme svar benyttes.

en: This option can't be set if the `Anonymized responses` option is active.
da: Denne valgmulighed kan ikke vælges, hvis anonymisering af svar er aktiveret.

en: This participant opted out of this survey.
da: Denne deltager frameldte sig dette spørgeskema.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
da: Det medfører sletning af spørgeskemaet, og alle grupper, spørgsmål, svar og betingelser, som er knyttet til det.

en: This question does not have a question 'type' set.
da: Spørgsmålets type er ikke angivet.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
da: Spørgsmålet har en betingelse tilknyttet, men betingelsen er baseret på et spørgsmål som optræder efter spørgsmålet.

en: This question has at least %s error(s)
da: Dette spørgsmål har mindst %s fejl

en: This question is a multiple answer type question but has no answers.
da: Spørgsmålet er af typen multiple-svar, men har ingen svarmuligheder.

en: This question is a subquestion type question but has no configured subquestions.
da: Dette spørgsmål er af typen 'underspørgsmål', men har ingen konfigurerede underspørgsmål.

en: This question is always shown.
da: Spørgsmålet fremvises altid

en: This question is mandatory
da: Spørgsmålet er obligatorisk

en: This question requires a second answer set but none is set.
da: Spørgsmålet kræver  et sekundær svar, men ingen er sat.

en: This question requires answers, but none are set.
da: Spørgsmålet kræver svar, men intet er angivet.

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors
da: Dette spørgsmål indeholder ingen syntaksfejl

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
da: Selvoprettelse er tilladt. En nøgletabel skal oprettes.

en: This survey does not seem to exist.
da: Denne spørgeskema ser ikke ud til at eksistere.

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
da: Spørgeskemaet har endnu ingen spørgsmål, og kan derfor ikke testes eller fuldføres.

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
da: Spørgeskemaet har en nøgletabel tilknyttet. Hvis spørgeskemaet slettes, så bliver nøgletabellen også slettet. Det anbefales at eksportere eller lave en backup af respondentnøglerne inden spørgeskemaet slettes.

en: This survey has been deleted.
da: Spørgeskemaet er blevet slettet.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
da: Spørgeskemaet er ikke blevet aktiveret. Der er ingen resultater at gennemse.

en: This survey is NOT anonymous.
da: Spørgeskemaet er IKKE anonymt.

en: This survey is active - click here to deactivate this survey.
da: Spørgeskema er aktiveret - klik her for at deaktivere spørgeskemaet!

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (including any uploaded files) will be deleted. We recommend that you export the responses (and files) before deleting this survey.
da: Spørgeskemaet er aktiveret, og der findes en tabel med besvarelser. Hvis du sletter spørgeskemaet, så vil besvarelserne (inkl. uploadede filer) gå tabt. Det anbefales at eksportere besvarelserne (of filer) inden spørgeskemaet slettes.

en: This survey is active but expired.
da: Spørgeskemaet er aktiveret men udløbet.

en: This survey is active but has a start date.
da: Spørgeskemaet er aktiveret men har en startdato.

en: This survey is anonymous.
da: Spørgeskemaet er anonymt.

en: This survey is currently active.
da: Spørgeskemaet er aktiveret

en: This survey is currently not active
da: Spørgeskemaet er pt. ikke aktivt

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
da: Spørgeskemaet er pt. ikke aktiveret - klik her for at aktivere spørgeskemaet.

en: This survey is currently not active.
da: Spørgeskemaet er pt. ikke aktiveret

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
da: Spørgeskemaet er pt. ikke aktiveret. Du vil ikke være i stand til at gemme dine svar.

en: This survey is no longer available.
da: Spørgeskemaet er ikke længere tilgængeligt.

en: This survey is not active - no responses are available.
da: Spørgeskemaet er ikke aktivt - svar er ikke tilgængelige.

en: This survey is not active, data entry is not allowed
da: Spørgeskemaet er ikke aktiveret, dataindtastning er ikke tilladt

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
da: Spørgeskemaet er pt. ikke aktiveret. Deltagere vil ikke være i stand til at gemme deres svar.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
da: Dette spørgeskema er endnu ikke aktiveret. Besvarelser kan ikke gemmes.

en: This survey is not yet started.
da: Spørgeskemaet er ikke aktiveret

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
da: Spørgeskemaet er nu aktiveret, og besvarelser kan registeres.

en: This survey's questions don't use conditions
da: Dette spørgeskemas spørgsmål bruger ikke betingelser

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
da: Dette spørgeskema anvender anonymiserede besvarelser, så du kan ikke opdatere din besvarelse.

en: This variable is not declared until a later page
da: Denne variabel erklæres først på en efterfølgende side

en: This variable name has already been used.
da: Variabelnavnet er allerede i brug

en: This will replace the existing text. Continue?
da: Det erstatter den eksisterende tekst. Fortsæt?

en: Time difference (in hours):
da: Tidsforskel (timer):

en: Time limit
da: Tidsbegrænsning

en: Time limit action
da: Aktion ved udløb af tid

en: Time limit countdown message
da: Tidsbegrænsnings-nedtællingsbesked

en: Time limit disable next
da: "Næste" slås fra ved tidsudløb

en: Time limit disable prev
da: Tidsgrænse deaktiver "forrige"

en: Time limit expiry message
da: Meddelelse, når tiden er udløbet

en: Time limit expiry message display time
da: Visningstid for idsbegrænsnings-udløbsmeddelses

en: Time limit message CSS style
da: CSS-stil for meddelelse ved tidsudløb

en: Time limit timer CSS style
da: CSS-stil for timer til tidsbegrænsning

en: Time remaining
da: Tid tilbage

en: Time statistics
da: Tid statistiker

en: Timer
da: Stopur

en: Timings
da: Tidsangivelse

en: Timings will be saved.
da: Tider vil blive gemt.

en: Timings will not be saved.
da: Tider vil ikke blive gemt.

en: Tip to show user describing the question validation equation.
da: Tip som vises brugeren, der beskriver spørgsmålets validerings logik/ligning

en: Tip to show user describing the sub-question validation equation.
da: Tip der vises brugeren, der beskriver under-spørgsmålets validerings logik/ligning

en: Title
da: Titel

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
da: Brug venligst et pseudonym som dit brugernavn for at forblive anonym. Desuden er en e-mail-adresse ikke påkrævet.

en: To:
da: Til:

en: Token
da: Respondentnøgle

en: Token ID
da: Respondentnøgle ID

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
da: Respondentnøgleattributer blev opdateret succesfuldt.

en: Token attribute: %s
da: Respondentnøgleattribut: %s

en: Token code
da: Respondentnøglekontrol

en: Token code for this participant
da: Respondentnøglekode for denne deltager

en: Token control
da: Respondentnøglekontrol

en: Token database administration options
da: Indstillinger for administration af respondentdatabasen

en: Token export options
da: Indstillinger for eksport af respondentnøgler

en: Token fields
da: Polet felter

en: Token file upload
da: Upload af fil med respondentnøgler

en: Token has been deleted.
da: Respondent er blevet slettet.

en: Token length
da: Respondentnøglelængde

en: Token management
da: Administration af respondentnøgler

en: Token mismatch
da: Respondentnøgle passer ikke

en: Token status:
da: Respondentnøglestatus:

en: Token summary
da: Oversigt over respondentnøgler

en: Token table could not be created.
da: Nøgletabel kunne ikke oprettes.

en: Token:
da: Respondentnøgle

en: Tokens
da: Respondentnøgler

en: Tokens available
da: nøgletabel mulig

en: Tokens have not been initialised for this survey.
da: Respondentnøgler til spørgeskemaet er ikke blevet initialiserede.

en: Tokens problem - token table missing
da: Problem med respondentnøglen - respondentnøgletabellen mangler

en: Tools
da: Værktøjer

en: Total Errors
da: Antal fejl

en: Total Imported files
da: Importerede filer i alt:

en: Total invitations sent
da: Samlet antal invitationer afsendt

en: Total number of files
da: Total antal af filer

en: Total numbers of sent reminders
da: Samlet antal afsendte rykkere

en: Total opted out
da: Totalt antal frameldte

en: Total records imported:
da: Importerede observationer i alt:

en: Total records in survey
da: Antal observationer i alt

en: Total records in survey:
da: Antal observationer i dette spørgeskema:

en: Total records in this token table
da: Antal poster i nøgletabellen

en: Total responses:
da: Totalt antal besvarelser

en: Total size of files
da: Total størrelse af filer

en: Total surveys completed
da: Samlet antal fuldførte spørgeskemaer

en: Total time
da: Total tid

en: Total with no unique Token
da: Antal uden unik respondentnøgle

en: Track pages within survey
da: Følg sider i et spørgeskema

en: Transfer the user's surveys to:
da: Overfør brugerens spørgeskemaer til:

en: Translate survey
da: Oversæt spørgeskema

en: Translate to
da: Oversæt til

en: Tried to pop value off of empty stack
da: Prøvede at trække et element af en tom stak

en: Try again
da: Prøv igen

en: Try to submit again
da: Prøv at genindsende

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
da: Skriv 'navnet', som du anvendte til at gemme spørgeskemaet, og adgangskoden

en: UJIS for Windows Japanese
da: UJIS Windows Japansk

en: URL description
da: URL beskrivelse

en: URL description:
da: URL beskrivelse:

en: URL for a respondent to opt-out this survey
da: URL for deltagere til at framelde sig dette spørgeskema

en: URL of the survey
da: Spørgeskemaets URL

en: Un-quotes a quoted string
da: Un-quote'er en tekststreng

en: Unable to create directory `%s`.
da: Kan ikke oprette mappe `%s`.

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
da: Ikke i stand til at evaluere binær operatør - mindre end 2 elementer i stakken

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
da: Ikke i stand til at evaluere unær operatøren (enkelt-elements operatør) - ingen elementer i stakken

en: Unable to insert record into survey table:
da: Ikke i stand til at indsætte data i spørgeskema tabellen

en: Unable to insert record into timings table
da: Ikke i stand til at indsætte data i 'timings' tabellen

en: Unbalanced equation - values left on stack
da: Uafbalanceret spørgsmål - elementer tilovers i stakken

en: Uncertain
da: Ved ikke

en: Unchanged
da: Uændret

en: Uncheck all
da: Afkryds alle

en: Undefined Function
da: Udefineret funktion

en: Undefined function
da: Udefineret funktion

en: Undefined variable
da: Udefineret variabel

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unsupported number of arguments: %s
da: Ugyldigt antal argumenter: %s

en: Unsupported syntax
da: Ikke-understøttet syntaks

en: Update
da: Opdater

en: Update Group
da: Opdater gruppe

en: Update User Group
da: Opdater brugergruppe

en: Update available: %s
da: Opdatering tilgængelig: %s

en: Update condition
da: Opdater betingelse

en: Update key: Valid
da: Opdater respondentnøgle: Gyldig

en: Update of Label Set failed
da: Opdatering af label-sæt mislykkedes

en: Update scenario
da: Opdater scenarie

en: Update server busy
da: Opdateringsserver er belastet

en: Update token attribute descriptions
da: Opdater respondent attributbeskrivelser

en: Update token attributes
da: Opdater respondent attributer

en: Update token entry
da: Rediger respondentnøgle

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
da: Opdaterings fil er ikke skrivbar (%s). Vær venlig at ændre fil tilladelser.

en: Updates
da: Opdateringer

en: Updating token attribute descriptions failed:
da: Opdatering af respondent attribut beskrivelse fejlede:

en: Upload CSV File
da: Importer CSV-fil

en: Upload LDAP entries
da: Upload LDAP poster

en: Upload a file:
da: Upload en fil:

en: Upload files
da: Upload filer

en: Upload your files
da: Upload dine filer

en: Uploaded CSV file successfully
da: CSV-fil uploadet

en: Uploaded Resources Management
da: Håndtering af uploadede ressourcer

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
da: Uploaded label-sæt skal have en .lsi endelse

en: Uploaded template file
da: Uploadet skabelonfil

en: Uploading
da: Uploader

en: Uploading LDAP Query
da: Uploader LDAP-forespørgsel

en: Uppercase the first character of each word in a string
da: Ændr det først bogstav i hvert ord i en tekststreng til et stort bogstav

en: Use CAPTCHA for
da: Brug CAPTCHA til

en: Use HTML format for token emails?
da: Brug HTML format til emails?

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
da: Brug handikapvenlige rullemenuer i stedet for popup-kalender

en: Use all/manage templates
da: Brug all/administrer skabeloner

en: Use checkbox layout
da: Layout for checkbox

en: Use default
da: Anvend standard

en: Use dropdown boxes
da: Brug rullemenu

en: Use dropdown boxes instead of list of radio buttons
da: Brug rullemenu i stedet for radioknapper

en: Use global settings
da: Brug globale indstillinger

en: Use mapping service
da: Brug kortlægningsservice

en: Use same default value across languages:
da: Brug samme standardværdi ved alle sprog:

en: Use settings below
da: Brug nedenstående indstillinger

en: Use slider layout
da: Anvend layout med skydeskala

en: Used/free space for file uploads
da: Brugt/fri plads til uploadede filer

en: User
da: Bruger

en: User Group
da: Brugergruppe

en: User Group added.
da: Brugergruppe tilføjet.

en: User Groups
da: Brugergrupper

en: User added.
da: Bruger tilføjet.

en: User control
da: Brugerkontrol

en: User data
da: Bruger data

en: User group successfully added!
da: Brugergruppe tilføjet!

en: User name and password do not match!
da: Brugernavnet og adgangskoden svarer ikke til hinanden!

en: User name and/or email not found!
da: Brugernavn og/eller e-mail ikke fundet!

en: User name invalid!
da: Brugernavn ugyldigt!

en: User name:
da: Brugernavn:

en: User permissions were updated successfully.
da: Dine personlige indstillinger blev gemt.

en: User registration at '%s'
da: Brugerregistrering ved '%s'

en: Username
da: Brugernavn

en: Username already exists.
da: Brugernavn findes allerede.

en: Users
da: Brugere

en: Uses left
da: Anvendelser tilbage

en: Uses left:
da: Anvendelser tilbage:

en: VALIDATION:
da: VALIDERING:

en: Valid from
da: Gyldigt fra

en: Valid until
da: Gyldig indtil

en: Validation:
da: Validering:

en: Value
da: Værdi

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
da: Versioneringsfil kan ikke skrives (%s).  Venligst sæt filtilladelser.

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: View Question
da: Vis spørgsmål

en: View Saved but not submitted Responses
da: Vis gemte besvarelser som ikke er blevet indsendt

en: View This Record
da: Vis observationen

en: View response ID %d
da: Ser på besvarelse ID %d

en: View response URL
da: Se besvarelses URL

en: View response details
da: Se besvarelses detaljer

en: View statistics
da: Vis statistik

en: View stats
da: Vis statistik

en: View summary of all available fields
da: Vis oversigt over alle tilgængelige felter

en: View the statistics for this survey.
da: Vis statistikker for dette spørgeskema

en: View/Update last response
da: Se/Opdater seneste besvarelse

en: View/read
da: Se/læs

en: Viewing response (ID %s)
da: Ser på besvarelse (ID %s)

en: Visit our website!
da: Besøg vores hjemmeside!

en: Warn and move on
da: Advar og gå videre

en: Warning
da: Bemærk

en: Warning!
da: Advarsel

en: Warning: Before turning on HTTPS,
da: Advarsel: Før du aktivere HTTPS,

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
da: Advarsel: Følgende filer/mapper skal opdateres, men tilladelserne kun gør det muligt at læse fra dem.

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
da: Advarsel: Du anvender stadig standard adgangskode ('password'). Skift adgangskode og log ind igen.

en: Warnings
da: Advarsler

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
da: Der opstod desværre en systemfejl som betød at din fil ikke blev gemt. En e-mail er blevet afsendt for at underrette spørgeskemaadministratoren.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
da: Du har ikke tilladelse til at påbegynde dette spørgeskema!

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
da: Beklager, men du har ikke tilladelse til at gøre dette.

en: We are sorry but your session has expired.
da: Beklager, men din session er udløbet.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
da: Det anbefales at eksportere hele spørgeskemaet, inden du sletter det.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
da: Det anbefales at du eksporterer hele spørgeskemaet fra administrationsskærmen, inden du fortsætter.

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
da: Vi anbefaler, at disse filer skulle erstattes af opdateringsproceduren.

en: Welcome %s!
da: Velkommen %s!

en: Welcome Page
da: Velkomstside

en: Welcome and end text
da: Velkomst- og afslutningstekst

en: Welcome message:
da: Velkomstmeddelelse:

en: Welcome to %s!
da: Velkommen til %s!

en: Welcome to LimeSurvey Setup!
da: Velkommen til opsætning af LimeSurvey!

en: Welcome to the ComfortUpdate
da: Velkommen til KomfortOpdatering

en: Welcome to this sample survey
da: Velkommen til dette prøvespørgeskema!

en: Welcome:
da: Velkomst:

en: Welsh
da: Walesisk

en: When an imported record matches an existing record ID:
da: Når en importeret observation matcher en eksisterende observations ID:

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
da: Da din filtilladelser blev kontrolleret, fandt vi et eller flere problemer.  Venligst check for fejlmeddelelser i ovenstående tekst opg ret fejlene, inden du kan gå videre.

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
da: Under kontrol af din installation fandtes et eller flere problemer.  Venligst check for fejlmeddelelser i ovenstående tekst og ret fejlene, inden du fortsætter.

en: When you deactivate a survey all the data entered in the original table will be moved elsewhere, and when you activate the survey again, the table will be empty. You will not be able to access this data using LimeSurvey any more.
da: Når du deaktivere et spørgeskema, vil alle besvarelserne blive flyttet til en anden tabel. Hvis du derefter genaktivere spørgeskemaet, vil tabellen derfor være tom. Du vil ikke være i stand til at få adgang til data igen vha. LimeSurvey.

en: Width of text input box
da: Tekstinputboksens bredde

en: Width of the map in pixel
da: Bredden af kortet i pixels

en: Windows Arabic
da: Windows Arabisk

en: Windows Baltic
da: Windows Baltisk

en: Windows Central European
da: Windows Central Europæisk

en: Windows Cyrillic
da: Windows Russisk

en: X-Scale
da: X-Skala

en: Y-Scale
da: Y-Skala

en: Year
da: År

en: Yes
da: Ja

en: Yes (Forced by the system administrator)
da: Ja (Gennemtvunget af system administrator)

en: Yes - Delete Them!
da: Ja - Slet dem!

en: Yes - slider with emoticon
da: Ja - 'slider' med smiley

en: Yes - stars
da: Ja - stjerner

en: Yes/No
da: Ja/Nej

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
da: Du er ved at slette alle betingelser i spørgeskemaet

en: You are about to delete this survey
da: Du er ved at slette spørgeskemaet

en: You are not a participant in this survey.
da: Du er ikke respondent til dette spørgeskema.

en: You are not allowed dump the database!
da: Du har ikke tilladelse til at dumpe databasen!

en: You are not allowed export a label set!
da: Du har ikke tilladelse til at eksportere et label-sæt!

en: You are not allowed to activate this survey!
da: Du har ikke tilladelse til at aktivere spørgeskemaet!

en: You are not allowed to add a group to this survey!
da: Du har ikke tilladelse til at tilføje grupper til spørgeskemaet!

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
da: Du har ikke tilladelse til at tilføje nye spørgsmål til spørgeskemaet!

en: You are not allowed to browse responses!
da: Du har ikke tilladelse til at gennemse besvarelser!

en: You are not allowed to change user data!
da: Du har ikke tilladelse til at ændre brugerdata!

en: You are not allowed to change your own permissions!
da: Du har ikke tilladelse til at ændre dine egne rettigheder!

en: You are not allowed to create new surveys!
da: Du har ikke tilladelse til at oprette et nyt spørgeskema!

en: You are not allowed to deactivate this survey!
da: Du har ikke tilladelse til at deaktivere spørgeskemaet!

en: You are not allowed to delete this group!
da: Du har ikke tilladelse til at slette grupper!

en: You are not allowed to delete this survey!
da: Du har ikke tilladelse til at slette spørgeskemaet!

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
da: Du har ikke tilladelse til at redigere grupper i spørgeskemaet!

en: You are not allowed to edit this survey!
da: Du har ikke tilladelse til at redigere spørgeskemaet!

en: You are not allowed to import a group!
da: Du har ikke tilladelse til at importere en gruppe!

en: You are not allowed to import a survey!
da: Du har ikke tilladelse til at importere et spørgeskema!

en: You are not allowed to order groups in this survey!
da: Du har ikke tilladelse til at ændre grupper i spørgeskemaet!

en: You are not allowed to perform this operation!
da: Du har ikke tilladelse til at udføre denne handling!

en: You are not allowed to set assessment rules!
da: Du har ikke tilladelse til at fastlægge evalueringsregler!

en: You are not allowed to to import a question!
da: Du har ikke tilladelse til at importere et spørgsmål!

en: You can import all old responses with the same amount of columns as in your active survey. YOU have to make sure, that this responses corresponds to the questions in your active survey.
da: Advarsel: Du kan importere alle gamle svar med samme antal kolonner som i dit aktive spørgeskema.  DU skal sikre, at disse svar svarer til spørgsmålene i det aktive spørgeskema.

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
da: Du kan lade dette være uudfyldt, og automatisk oprette respondentnøgler ved at bruge 'Opret respondentnøgler'

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
da: Fra denne skærm kan du åbne et spørgeskema, som du tidligere har gemt.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
da: Du kan skifte til begrænset adgang ved at initialisere en nøgletabel vha. knappen nedenfor.

en: You can update %smanually%s or use the %s
da: Du kan opdatere %si hånden%s eller bruge %s

en: You can upload %s under %s KB each.
da: Du kan uploade %s under %s KB hver

en: You can use now the following credentials to log into the site:
da: Du kan bruge følgende akkreditiver for at logge på sitet:

en: You can't copy a question if the survey is active.
da: Spørgsmål kan ikke kopieres, hvis spørgeskemaet er aktiveret.

en: You can't delete a standard template.
da: Du kan ikke slette en standardskabelon.

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
da: Du kan ikke importere en gruppe, som ikke understøtter det nuværende spørgeskemas standardsprog.

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
da: Du kan ikke importere et spørgsmål, som ikke understøtter det nuværende spørgeskemas standardsprog.

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
da: Du kan ikke importere besvarelser, som ikke understøtter det nuværende spørgeskemas standardsprog.

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
da: Du kan ikke importere et label-sæt, som ikke understøtter det nuværende spørgeskemas standardsprog

en: You can't rename a standard template.
da: Du kan ikke omdøbe en standardskabelon.

en: You can't reorder question groups if the survey is active.
da: Du kan ikke omroklere spørgsmålsgrupperne, når spørgeskemaet er aktiveret.

en: You can't reorder question groups if there is only one group.
da: Du kan ikke omrokere spørgsmålsgrupperne, når der kun er én gruppe.

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
da: Du kan ikke gemme ændringer i skabelonen, da mappen til skabeloner ikke kan skrives i.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
da: Du kan ikke bruge anonymiserede svar, når respondentnøglebaserede svar er slået til.

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
da: Der kan ikke fjerne/tilføje under spørgsmål, da spørgeskemaet er aktiveret.

en: You cannot delete the last answer option.
da: Du kan ikke slette den sidste svar mulighed.

en: You cannot delete the last subquestion.
da: Du kan ikke slette det sidste underspørgsmål.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
da: Du kan ikke fortsætte, før du har indtastet tekst til et eller flere spørgsmål.

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
da: Du kan ikke fjerne elementet, da du skal angive mindst ét sprog i et label-sæt

en: You did not provide a name
da: Intet navn angivet

en: You did not provide a password
da: Ingen adgangskode angivet

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
da: Du har ikke installeret Freetype-biblioteket.  Man skal benytte Freetype-biblioteket for at vise grafer korrekt.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
da: Du har ikke installeret GD-biblioteket.  Man skal benytte GD-biblioteket for at kunne vise grafer korrekt.

en: You don't have permission to delete this entry.
da: Beklager, men du har ikke tilladelse til at slette dette.

en: You don't have the permission to activate tokens.
da: Du har ikke tilladelse til at aktivere respondentnøgler.

en: You have already completed this survey.
da: Du har allerede besvaret spørgeskemaet.

en: You have been already removed from this survey.
da: Du er allerede blevet fjernet fra spørgeskemaet.

en: You have been successfully removed from this survey.
da: Du er blevet fjernet fra dette spørgeskema.

en: You have completed %s%% of this survey
da: Du har besvaret %s%% af spørgeskemaet.

en: You have completed answering the questions in this survey.
da: Du har besvaret alle spørgsmål i spørgeskemaet.

en: You have exceeded you maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again
da: Du har brugt det maksimale antal login forsøg. Vent venligst %d minutter før du forsøger igen

en: You have not provided a survey identification number
da: Intet ID-nummer angivet for spørgeskemaet

en: You have not selected a question
da: Der er ikke valgt et spørgsmål.

en: You have not selected a survey
da: Intet spørgeskema valgt

en: You have not selected a survey for data-entry.
da: Du har ikke valgt et spørgeskema til indtastning.

en: You have not selected a survey to browse.
da: Du har ikke valgt et spørgeskema til gennemsyn.

en: You have not selected a survey to delete
da: Intet spørgeskema er blevet valgt til sletning.

en: You have selected not to use any bounce settings
da: Du har valgt ikke at bruge nogle bounce-indstillinger

en: You have to enter user name and email.
da: Der skal indtastes brugernavn og e-mail.

en: You have to login first.
da: Du skal først logge ind.

en: You have to select at least one label set.
da: Du skal vælge mindst et label-sæt.

en: You logged in successfully.
da: Du er logget ind.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
da: Du har mulighed for registrere dig, hvis du ønsker at deltage.

en: You must be registered to complete this survey
da: Registrering er påkrævet for at besvare spørgeskemaet

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
da: Inden du kan gå videre, skal tilladelse til at skrive i disse filer gives.  Hvis du er usikker på, hvordan man gør, bør du kontakte din systemadministrator.

en: You must supply a name for this saved session.
da: Der skal angives et navn for den gemte session.

en: You must supply a password for this saved session.
da: Der skal angives en adgangskode for den gemte session.

en: You need an update key to run the comfort update. During the beta test of this update feature the key "LIMESURVEYUPDATE" can be used.
da: Du har behov for en opdateringsnøgle for at gennemføre en komfortopdatering.  I denne betatest af opdateringssystemet kan nøgles "LIMESURVEYUPDATE" benyttes.

en: You need to add answer options to this question
da: Du skal angive svarmuligheder for spørgsmålet

en: You need to add question groups
da: Du bliver nød til at tilføje spørgesmålsgrupper

en: You need to add questions
da: Du skal tilføje spørgsmål

en: You need to add subquestions to this question
da: Du skal angive underspørgsmål til dette spørgsmål

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
da: For dette spørgsmål skal du uploade %s flere filer.
    Er du sikker på at du vil afslutte?

en: You should have a great time doing this
da: Du vil nok finde det sjovt at lave dette

en: You should note the name of this table in case you need to access this information later.
da: Du bør nedskrive navnet på denne tabel, da du kan få brug for informationen senere hen.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
da: Du bør kun aktivere et spørgeskema, når du er fuldstændig sikker på, at det er endelig opsat og ingen ændringer er påkrævet.

en: You've marked the "other" field for question "%s". Please also fill in the accompanying "other comment" field.
da: Du har sat kryds i "andet"-feltet i spørgsmål "%s".  Venligst udfyld det tilhørende "kommentar til andet"-felt.

en: Your Assessment
da: Din evaluering

en: Your Choices
da: Dine valg

en: Your DB and any changed files will be backed up.
da: Der laves backup af din DB og alle ændrede filer.

en: Your Email
da: Din e-mail

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
da: Din LimeSurvey-installation checkes for at se, om opdateringen kan gennemføres.

en: Your Ranking
da: Din rangordning

en: Your answer
da: Dit svar

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
da: Din browser meddeler, at den er brugt tidligere til at svare på dette spørgeskema.  Vi genstarter sessionen, så du kan begynde forfra.

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
da: Betingelsen kunne ikke tilføjes! Den indeholdt ikke spørgsmålet og/eller svaret, som betingelsen var baseret på. Kontroller at du har valgt et spørgsmål og et svar.

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
da: Dine data skulle nu være importeret.   Data.frame har navn "data", variable.labels er dataattributer ("attributes(data)$variable.labels"), som ved foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
da: Dine data skulle nu være blevet importeret

en: Your inbox is empty.
da: Din indbakke er tom

en: Your passwords do not match.
da: Dine adgangskoder passer ikke.

en: Your personal settings
da: Dine personlige indstillinger

en: Your personal settings were successfully saved.
da: Dine personlige indstillinger blev gemt.

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
da: Dine svar er ikke gået tabt, men er blevet e-mailet til spørgeskemaets administrator, som vil sikre, at de bliver indtastet i databasen på et senere tidspunkt.

en: Your responses table will be renamed to:
da: Tabellen med besvarelser vil blive omdøbt til:

en: Your responses were successfully saved.
da: Dine svar blev gemt.

en: Your selected database name is:
da: Det valgte databasenavn er:

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
da: Spørgeskemaet kan eksporteres med respondentnøgleoplysninger tilknyttet hver besvarelse. Vælg yderligere felter, som ønskes eksporteret.

en: Your survey contains more than 255 columns of responses. Spreadsheet applications such as Excel are limited to loading no more than 255. Select the columns you wish to export in the list below.
da: Spørgeskemaet indeholder mere end 255 kolonner med variable. Regnarksprogrammer som fx MS Excel er begrænset til maksimalt 255 kolonner. Vælg de kolonner som du ønsker at eksportere i listen nedenfor.

en: Your survey responses have been recorded.
da: Dine besvarelser er blevet gemt.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
da: Dine svar er blevet gemt. Der vil blive sendt en e-mailbekræftelse til dig. Husk at gemme dit kodeord, da vi ikke vil være i stand til at genfinde det for dig.

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
da: Spørgeskemasvarene er ikke registrerede. Spørgeskemaet er ikke aktiveret endnu.

en: Your survey was successfully saved.
da: Dit spørgeskema blev gemt.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
da: Spørgeskemaet vil blive gemt, og kan færdiggøres senere ved at logge ind med det valgte navn og adgangskode.

en: Your time to answer this question has expired
da: Tiden til at svare på spørgsmålet er løbet ud.

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
da: TIden til at svar på dette spørgsmål er ved at løbe ud.  Du har {TIME} tilbage.

en: Your token seems to be valid but can be used only during a certain time period.
da: Din respondentnøgle ser ud til at være gyldig, men kan kun benyttes i en begrænset tidsperiode

en: Your update key is invalid and was removed.
da: Din opdateringsnøgle er ugyldig og blev fjernet.

en: Your user data for accessing %s
da: Dine brugerdata til at tilgå %s

en: Zoom level
da: Zoom niveau

en: and
da: og

en: because
da: fordi

en: but not having already completed the survey
da: men har endnu ikke færdiggjort spørgeskemaet

en: check if this link works.
da: tjek hvis dette link virker.

en: checked
da: afkrydset

en: copy_of_
da: kopi_af_

en: cp1252 West European
da: cp1252 Vest Europæisk

en: digit:       source("%s", encoding = "UTF-8")        on the R command window
da: ciffer:       source("%s", encoding = "UTF-8")        i R-kommandovinduet

en: equals
da: lig med

en: having a token
da: som har en respondentnøgle

en: having a valid email address
da: at have en gyldig e-mail adresse

en: having already completed the survey
da: har allerede besvaret spørgeskemaet.

en: hours
da: timer

en: minitab method
da: Minitab metoden

en: mins
da: minutter

en: not checked
da: ikke valgt

en: not having been sent an invitation already
da: som ikke allerede er blevet sendt en invitation

en: or
da: eller

en: queXML Survey XML Format (*.xml)
da: queXML Survey XML format (*.xml)

en: quota language settings
da: Kvote sprogindstillinger

en: quota members
da: Kvotemeddelelse

en: responses
da: besvarelser

en: seconds
da: sekunder

en: selected
da: valgt

en: table
da: tabel

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
da: dette er en automatisk e-mail for at meddele, at en bruger er blevet oprettet for dig på site '%s'.

en: timings
da: tider

en: to
da: Til

en: until
da: indtil

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
da: Besøg http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for at finde mere information

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
da: zip-bibliotek ikke understøttet af PHP, import af ZIP er slået fra

en: {TOKENCOUNT} tokens have been created
da: {TOKENCOUNT} respondentnøgler er blevet oprettet
