quexs - en to cs translation catalogue (586 entries)

en:  Extension
cs:  Rozšíření

en:  on
cs:  v

en:  till
cs:  do

en: % Complete
cs: % hotovo

en: % complete
cs: % c dokončeno

en: (requires activity on the VoIP Server to take effect)
cs: (pro projevení změn musí být aktivita na serveru VoIP)

en: *nix script file
cs: soubor skriptu *nix

en: APPT
cs: SCHŮZKA

en: Accept and generate bulk appointments
cs: Přijmout a hromadně vytvořit schůzky

en: Accept appointment from
cs: Přijmout schůzku od

en: Accidental hang up or temporary phone problem
cs: Nechtěné zavěšení, nebo dočasný problém s telefonem

en: Add Timezone
cs: Přidat časové pásmo

en: Add a Timezone:
cs: Přidat časové pásmo:

en: Add a client
cs: Přidat klienta

en: Add a sample to this questionnaire:
cs: Přidejte vzorek k tomuto dotazníku:

en: Add an operator
cs: Přidat operátora

en: Add clients to the system
cs: Přidat klienty do systému

en: Add new phone number
cs: Přidat nové telefonní číslo

en: Add new phone number (with area code, eg 0398761234):
cs: Přidat nové telefonní číslo (s předvolbou, např. 0398761234):

en: Add note
cs: Přidat poznámku

en: Add operators to the system
cs: Přidat operátory do systému

en: Add pre fill
cs: Přidat předvyplnění

en: Add quota
cs: Přidat kvótu

en: Add report
cs: Přidat hlášení

en: Add respondent
cs: Přidat respondenta

en: Add row
cs: Přidat řádek

en: Add row quota
cs: Přidat kvótu řádku

en: Add sample
cs: Přidat vzorek

en: Add shifts
cs: Přidat směny

en: Add shifts in your Time Zone
cs: Přidat směny ve vašem časvém pásmu

en: Add this phone number
cs: Piřdat toto telefonní číslo

en: Add this respondent
cs: Přidat tohoto respondenta

en: Added appointment
cs: Schůzka přidána

en: Administer instruments with Limesurvey
cs: Správa nástrojů Limesurvey

en: All appointments (with times displayed in your time zone)
cs: Všechny schůzky (časy jsou zobrazeny ve vašem časovém pásmu)

en: All in one
cs: Vše v jednom

en: Allow for respondent self completion via email invitation?
cs: Umožnit respondentům dotazník vyplnit pomocí e-mailové pozvánky?

en: Allow interviewers to chat with the supervisor over XMPP (Jabber). Required is a BOSH enabled XMPP/Jabber server. The operators and the supervisor will need XMPP/Jabber accounts.
cs: Umožňuje tazatelům používat chat s vedoucím pomocí XMPP (Jabber). Požadavkem je server XMPP/Jabber s BOSH. Operátoři a vedoucí potřebují účty XMPP/Jabber

en: Answered
cs: Zvednuto

en: Answering machine
cs: Záznamník

en: Answering machine - Not a household
cs: Záznamník - Není domácnost

en: Answering machine messages
cs: Zprávy záznamníku

en: Any collected data and the limesurvey instrument will NOT be deleted
cs: Veškerá nashromážděná data a nástroj limesurvey NEBUDOU smazány

en: Any operator
cs: Všichni operátoři

en: Appointment
cs: Schůzka

en: Appointment List
cs: Seznam schůzek

en: Appointment error
cs: Chyba schůzky

en: Appointment made
cs: Schůzka vytvořena

en: Appointment with
cs: Schůzka s

en: Appointment with myself only?
cs: Schůzka pouze sám se sebou?

en: Appointments
cs: Schůzky

en: Arrow for expanding or contracting
cs: Šipka pro rozbalení/sbalení

en: Assign cases to operator queue
cs: Přidělit případ ke frontě operátora

en: Assign client to Questionnaire
cs: Přidělit klienta k dotazníku

en: Assign clients to questionnaires
cs: Přidělit klienty k dotazníkům

en: Assign operators to Skills
cs: Přidělit operátory ke zkušenostem

en: Assign operators to questionnaires
cs: Přidělit operátory k dotazníkům

en: Assign outcome
cs: Přidělit výsledek

en: Assign outcomes to cases
cs: Přidělit výsledky k případům

en: Assign samples to questionnaires
cs: Přidělit vzorky k dotazníkům

en: Assign this case to operator
cs: Přidělit tento případ k operátorovi

en: Assign this case to operator (will appear as next case for them)
cs: Přidělit tento případ k operátorovi (bude jim zobrazen jako další případ)

en: Assigned questionnaires:
cs: Přidělené dotazníky:

en: Assigned samples:
cs: Přidělené vzorky:

en: Auto dialling unavailable as VoIP is not enabled
cs: Automatické vytáčení nedostupné protože VoIP není zapnuto

en: Auto dialling unavailable as you are already on a call
cs: Automatické vytáčení nedostupné protože již voláte

en: Auto prioritise
cs: Autopriorita

en: Availability
cs: Dostupnost

en: Availability groups
cs: Skupiny dostupnosti

en: Availability groups not defined for this questionnaire
cs: Skupiny dostupnosti nejsou pro tento dotazník dostupné

en: Average time on a completed questionnaire
cs: Průměrná doba dokončení dotazníku

en: Begin the manual recording now...
cs: Spustit ruční nahrávání nyní...

en: Beginning recording...
cs: Nahrávání spuštěno...

en: Broken appointment (Implicit refusal)
cs: Přerušená schůzka (implicitní odmítnutí)

en: Bulk appointment generator
cs: Hromadný generátor schůzek

en: Business number
cs: Pracovní číslo

en: Business, government office, other organization
cs: Společnost, úřad vlády, jiné organizace

en: Call
cs: Volání

en: Call Answered
cs: Voláný odpověděl

en: Call History List
cs: Seznam historie volání

en: Call List
cs: Seznam volání

en: Call attempts made
cs: Počet pokusů o volání

en: Call automatically ended with outcome: Complete
cs: Hovor automaticky dokončen s výsledkem: Dokončeno

en: Call automatically ended with outcome: Complete - End case
cs: Hovor automaticky ukončen s výsledkem: Dokončeno - Ukončit případ

en: Call history
cs: Historie volání

en: Call list
cs: Seznam volání

en: Call state
cs: Stav volání

en: Call time
cs: Čas zavolání

en: Call/Hangup
cs: Zavolat/Zavěsit

en: Calling the supervisor, you may close this window
cs: Vedoucí je zavolán, můžete zavřít toto okno

en: Calls
cs: Volání

en: Calls p/h
cs: Volání za hod.

en: Cancel edit
cs: Zrušit úpravu

en: Cannot connect to VoIP Server
cs: Nelze se připojit k serveru VoIP

en: Case History List
cs: Seznam historie případů

en: Case ID
cs: ID případu

en: Case Notes
cs: Poznámky případu

en: Case availability (cases with temporary or appointment outcomes)
cs: Dostupnost případu (případy s dočasným výsledkem nebo schůzkou)

en: Case does not exist
cs: Případ neexistuje

en: Case id
cs: ID případu

en: Case id:
cs: ID případu:

en: Case not yet started in Limesurvey
cs: Případ zatím nezahájen v Limesurvey

en: Case notes
cs: Poznámky případu

en: Case status and assignment
cs: Stav a přidělení případu

en: Cases by outcome
cs: Případy podle výsledku

en: Cases currently available to call
cs: Případy nyní dostupné k zavolání

en: Change outcome
cs: Změnit výsledek

en: Click here to begin monitoring the VoIP Process
cs: Klikněte zde pro spuštění sledování procesů VoIP

en: Click here to call the supervisor's phone. Otherwise close this window
cs: Klikněte zde pro vytočení telefonu vedoucího. Jinak zavřete toto okno

en: Click here to enable and begin system wide case sorting
cs: Klikněte zde pro zapnutí a zahájení celosystémového řazení případů

en: Click to unassign
cs: Klikněte pro zrušení přidělení

en: Code value
cs: Hodnota kódu

en: Complete
cs: Dokončeno

en: Completed sort
cs: Řazení dokončeno

en: Completions
cs: Dokončení

en: Completions on the previous shift
cs: Dokončení v předchozí směně

en: Completions p/h
cs: Dokončení za hod.

en: Completions per hour
cs: Dokončení za dinu

en: Completions this shift
cs: Dokončení tuto směnu

en: Completions this time on the previous shift
cs: Dokončení v tuto dobu v předchozí směně

en: Contact Rate 1
cs: Poměr kontaktování 1

en: Contact details
cs: Kontaktní údaje

en: Contact phone
cs: Kontaktní telefon

en: Cooperation Rate 1
cs: Poměr kooperace 1

en: Could not add
cs: Nelze přidat

en: Could not add operator. There may already be an operator of this name:
cs: Nelze přidat operátora. Již možná existuje operátor s tímto názvem:

en: Count
cs: Počet

en: Create Questionnaire
cs: Vytvořit dotazník

en: Create a new questionnaire
cs: Vytvořit nový dotazník

en: Create an instrument in Limesurvey
cs: Vytvořit nástroj v limesurvey:

en: Create new report for this shift
cs: Vytvořit nové hlášení pro tuto směnu

en: Create new respondent:
cs: Vytvořit nového respondenta:

en: Current completions:
cs: Současných dokončení:

en: Current outcome
cs: Současný výsledek

en: Current outcome:
cs: Současný výsledek:

en: Current shifts available:
cs: Současné dostupné směny:

en: Currently no pre fills
cs: V současnosti žádná předvyplnění

en: Currently no quotas
cs: V současnosti žádné kvóty

en: Currently no row quotas
cs: Nyní nejsou žádné kvóty

en: Data output
cs: Výstup dat

en: Date
cs: Datum

en: Date/Time
cs: Datum/čas

en: Day
cs: Den

en: Definite Appointment - Other
cs: Konkrétní schůzka - Ostatní

en: Definite Appointment - Respondent
cs: Konkrétní schůzka - Respondent

en: Deidentify
cs: Deidentifikace

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete this appointment
cs: Smazat tuto schůzku

en: Delete this questionnaire
cs: Smazat tento dotazník

en: Describe this quota
cs: Popište kvótu

en: Description
cs: Popis

en: Disable
cs: Zakázat

en: Disable VoIP
cs: Zakázat VoIP

en: Disconnected
cs: Odpojeno

en: Disconnected number
cs: Odpojené číslo

en: Display Appointments
cs: Zobrazit schůzky

en: Display all future appointments
cs: Zobrazit všechny budoucí schůzky

en: Do not leave a message, please hang up
cs: Nezanechávejte zprávu, prosím zavěste

en: Done
cs: Hotovo

en: Download Call History List
cs: Stáhnout seznam historie volání

en: Download complete key file
cs: Stáhnout celý soubor s klíčem

en: Download complete sample file with current outcomes
cs: Stáhnout celý soubor vzorku se současnými výsledky

en: Download data for this questionnaire via Limesurvey
cs: Stáhnout data pro tento dotazník přes Limesurvey

en: Download data for this sample via Limesurvey
cs: Stáhnout data pro tento vzorek přes Limesurvey

en: Download key file: select sample var
cs: Stáhnout soubor s klíčem: vyberte vzorkový var

en: Download the file for each user and save in the same folder as the voip.exe executable. When the file is executed, it will run the voip.exe program with the correct connection details to connect the operator to the VoIP server
cs: Stáhnout soubor za každého uživatele a uložit ho ve stejné složce jako soubor voip.exe. Když je soubor spuštěn, spustí soubor voip.exe se správnými údaii o spojení pro připojení operátora k serveru VoIP

en: Drawn from sample
cs: Staženo ze vzorku

en: ERROR: Cannot find questionnaires with LimeSurvey ID's
cs: CHYBA: Nelze najít dotazníky s ID LimeSurvey

en: ERROR: No questionnaires assigned to you
cs: CHYBA: Nemáte přiděleny žádné dotazníky

en: ERROR: No samples assigned to the questionnaires
cs: CHYBA: K dotazníkům nejsou přiděleny žádné vzorky

en: ERROR: No shifts at this time
cs: CHYBA: Nyní nejsou dostupné žádné směny

en: ERROR: No tokens table defined for LimeSurvey questionnaire
cs: CHYBA: Pro dotazník LimeSurvey není určena žádná tabulka příznaků

en: ERROR: Quota reached for this question
cs: CHYBA: Dosažena kvóta pro tuto otázku

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit appointment
cs: Upravit schůzku

en: Edit instrument in Limesurvey
cs: Upravit nástroj v Limesurvey

en: Edit report for this shift
cs: Upravit hlášení pro tuto směnu

en: Edit respondent selection instrument in Limesurvey
cs: Upravit nástroj výběru respondenta v Limesurvey

en: Effectiveness
cs: Účinnost

en: Email
cs: E-mail

en: Email address
cs: E-mailová adresa

en: Email respondent for self completion
cs: Poslat e-mail respondentovi pro vlastní dokončení

en: Enable
cs: Povolit

en: Enable VoIP
cs: Povolit VoIP

en: Enable supervisor chat?
cs: Povolit chat s vedoucím?

en: Enabled
cs: Povoleno

en: End
cs: Konec

en: End Time
cs: Čas ukončení

en: End call with outcome: Accidental hang up
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Zavěšení omylem

en: End call with outcome: Answering machine Message left
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Záznamník - zanechána zpráva

en: End call with outcome: Answering machine No message left
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Záznamník - zpráva nezanechána

en: End call with outcome: Business answering machine
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Firemní záznamník

en: End call with outcome: Business number
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Firemní číslo

en: End call with outcome: Complete
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Dokončeno

en: End call with outcome: No answer (ring out or busy)
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Bez odpovědi (nezvednuto nebo zaneprázdněno)

en: End call with outcome: No eligible respondent (person never available on this number)
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Žádný vhodný respondent (osoba není na tomto čísle nikdy dostupná)

en: End call with outcome: No eligible respondent (person not available on this number)
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Žádný vhodný respondent (osoba není na tomto čísle dostupná)

en: End call with outcome: Non contact (person not currently available on this number: no appointment made)
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Bez kontaktu (osoba není v současnosti na tomto číslo dostupná: nebyla zřízena žádná schůzka)

en: End call with outcome: Out of sample (already completed in another mode)
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Mimo vzorek (již dokončeno v jiném režimu)

en: End call with outcome: Quota filled
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Kvóta naplněna

en: End call with outcome: Refusal by respondent
cs: Ukončit volání s výsledkem: Odmítnutí respondentem

en: End call with outcome: Refusal by unknown person
cs: Ukončit hovor s výsledkem: Odmítnutí neznámou osobou

en: End case
cs: Ukončit případ

en: End of work
cs: Konec práce

en: End time
cs: Čas ukončení

en: End work
cs: Ukončit práci

en: Enter a reason for this outcome before completing this case:
cs: Zadejte důvod pro tento výsledek před dokončením případu:

en: Enter a value to pre fill this question with:
cs: Zadejte hodnotu pro předvyplnění této otázky:

en: Enter report for this shift
cs: Zadejte hlášení pro tuto směnu

en: Enter standard shift start and end times for each day of the week in local time
cs: Zadejte začátek a konec standardní směny pro každý den v týdnu v místním čase

en: Enter the details for creating the quota:
cs: Zadejte podrobnosti pro vytvoření kvóty:

en: Enter the start and end times for each day of the week to restrict calls within
cs: Zadejte počátek a konec na každý den v týdnu pro omezení volání během

en: Error importing file. Please try again
cs: Chyba při importování souboru. Zkuste to znovu

en: Error with input
cs: Chyba se vstupem

en: Error:
cs: Chyba:

en: Error: Cannot write to temporary directory
cs: Chyba: nelze zapisovat do dočasného adresáře

en: Error: Close window
cs: Chyba: Zavřete okno

en: Error: Failed to insert questionnaire
cs: Chyba: Nelze vložit dotazník

en: Evenings (After 6pm)
cs: Večery (Po 18.)

en: Example CSV file:
cs: Příklad souboru CSV:

en: Example data
cs: Příklad dat

en: Extension
cs: Rozšíření

en: Extension status
cs: Stav rozšíření

en: Failed to complete sort
cs: Nelze dokončit řazení

en: Fax/data line
cs: Fax/datová linka

en: Final Outcomes (completed, final refusal, etc)
cs: Konečné výsledky (dokončené, konečné odmítnutí, atd.)

en: First name
cs: Křestní jméno

en: First name:
cs: Jméno:

en: Friday
cs: Pátek

en: From
cs: Od

en: Get a new case
cs: Obdržet nový případ

en: Go Back
cs: Jít zpět

en: Go back
cs: Jít zpět

en: Go back to work
cs: Vrátit se do práce

en: Group at a time
cs: Skupina najednou

en: Hangup
cs: Zavěšeno

en: Hangup when calling the supervisor
cs: Při volání vedoucího došlo k zavěšení

en: Hard Refusal, Other
cs: Tvrdé odmítnutí, Ostatní

en: Hard Refusal, Respondent
cs: Tvrdé odmítnutí, Respondent

en: Household answering machine - Message left
cs: Záznamník domácnosti - Zanechána zpráva

en: Household answering machine - No message left
cs: Záznamník domácnosti - Nezanechána zpráva

en: Household level language problem
cs: Problém s jazykem na úrovni domácnosti

en: Household-level refusal
cs: Odmítnutí na úrovní domácnosti

en: Import: Select file to upload
cs: Import: Vyberte soubor k nahrání

en: Info
cs: Informace

en: Information
cs: Informace

en: Jabber/XMPP chat password
cs: Heslo chatu Jabber/XMPP

en: Jabber/XMPP chat user
cs: Uživatel chatu Jabber/XMPP

en: Kill signal sent: Please wait...
cs: Ukončovací signál odeslán: Prosím čekejte...

en: Kill the running process
cs: Ukončit běžící proces

en: Known respondent refusal
cs: Známé odmítnutí respondenta

en: Last  name:
cs: Příjmení:

en: Last name
cs: Příjmení

en: Limesurvey links:
cs: Odkazy Limesurvey:

en: Limesurvey template for respondent
cs: Šablona Limesurvey pro respondenta

en: Log entry
cs: Položka záznamu

en: Log id
cs: ID záznamu

en: MISSED
cs: ZMEŠKÁNO

en: Max call attempts
cs: Max pokusů o volání

en: Max calls
cs: Max volání

en: Message
cs: Zpráva

en: Message to leave on an answering machine:
cs: Zprávu, kterou zanechat na záznamníku:

en: Miscellaneous - Unavailable for a week
cs: Ostatní - Týden není k dispozici

en: Modify
cs: Změnit

en: Modify case outcome
cs: Změnit výsledek případu

en: Modify operator skills
cs: Upravit schopnosti operátora

en: Modify report
cs: Změnit hlášení

en: Modify responses for this case
cs: Změnit odpovědi pro tento případ

en: Monday
cs: Pondělí

en: Monitor VoIP Process
cs: Sledovat proces VoIP

en: Monitor system wide case sorting
cs: Sledovat celosystémové řazení případů

en: Name
cs: Jméno

en: Name for questionnaire:
cs: Název dotazníku:

en: No VoIP
cs: Žádné VoIP

en: No answer
cs: Žádná odpověď

en: No appointments for this case
cs: Žádné schůzky pro tento případ

en: No appointments made
cs: Žádné schůzky nevytovřeny

en: No call
cs: Žádné volání

en: No call available
cs: Žádné volání není dostupné

en: No calls ever made
cs: Žádný hovor nebyl proveden

en: No calls for this questionnaire
cs: Žádná volání pro tento dotazník

en: No calls for this quota
cs: Žádná volání pro tuto kvótu

en: No calls for this sample
cs: Žádná volání pro tento vzorek

en: No calls made
cs: Nikam nevoláno

en: No calls made for this project
cs: V tomto projektu nebylo nikdy voláno

en: No calls made for this shift
cs: Tuto směnu nikam nevoláno

en: No case
cs: Žádný případ

en: No case available
cs: Není dostupný žádný případ

en: No cases currently available to call
cs: Nyní nejsou dostupné žádné případy pro volání

en: No cases with this outcome
cs: Žádné případy s tímto výsledkem

en: No eligible respondent
cs: Žádný vhodný respondent

en: No future appointments scheduled
cs: Žádné budoucí schůzky nenaplánovány

en: No future shifts scheduled
cs: Nenaplánovány žádné další směny

en: No labels defined for this question
cs: Neurčeny žádné štítky pro tuto otázku

en: No more numbers to call
cs: Žádná čísla k volání

en: No notes
cs: Žádné poznámky

en: No operator
cs: Žádný operátor

en: No outcomes recorded for this questionnaire
cs: Pro tento dotazník nezaznamenány žádné výsledky

en: No outcomes recorded for this sample
cs: Pro tento vzorek nezaznamenány žádné výsledky

en: No previous shift
cs: Žádná předchozí směna

en: No respondent selection (go straight to questionnaire)
cs: Žádný výběr respondenta (přejít přímo k dotazníku)

en: No samples selected for this questionnaire
cs: Pro tento dotazník nejsou zvoleny žádné vzorky

en: No shift
cs: Žádná směna

en: No shift reports: Add report
cs: Žádné hlášení směny: Přidat hlášení

en: No shifts defined for this questionnaire
cs: Pro tento dotazník nejsou určeny žádné směny

en: No shifts for this project
cs: Žádné směny pro tento projekt

en: No such case id, or case set to a final outcome, or case currently assigned to an operator
cs: Žádné takové ID případu, nebo případ nastaven na konečný výsledek, nebo není nyní přidělen k operátorovi.

en: Non contact
cs: Nekontaktní

en: Not Answered
cs: Nezvednuto

en: Not attempted or worked
cs: Žádný pokus nebo práce

en: Not called
cs: Nevoláno

en: Not on a call
cs: Nevolá

en: Not on a call, so not beginning a recording
cs: Nevoláte, nahrávání není spuštěno

en: Not yet called
cs: Zatím nezavoláno

en: Note
cs: Poznámka

en: Notes
cs: Poznámky

en: Now modify case outcome
cs: Nyní změnit výsledek případu

en: Number
cs: Číslo

en: Number called
cs: Volaná čísla

en: Number of cases
cs: Počet případů

en: Number to call:
cs: Číslo k volání:

en: Operator
cs: Operátor

en: Operator Performance
cs: Výkon operátora

en: Operator call outcomes
cs: Výsledky volání operátora

en: Operator list
cs: Seznam operátorů

en: Operator management
cs: Správa operátorů

en: Operator performance
cs: Výkon operátora

en: Operator who called
cs: Operátor který volal

en: Other, Referred to Supervisor (Eligible)
cs: Ostatní, odkázané vedoucím (Vhodné)

en: Other, Referred to Supervisor (Unknown eligibility)
cs: Ostatní, odkázané vedoucím (Neznámá vhodnost)

en: Out of sample
cs: Mimo vzorek

en: Outcome
cs: Výsledek

en: Outcome of last process run (if any)
cs: Výsledek posledního spuštěného procesu (pokud je)

en: Overall
cs: Celkem

en: Performance
cs: Výkon

en: Phone number
cs: Telefonní číslo

en: Physically or mentally unable/incompetent
cs: Fyzicky nebo mentálně neschopen/nezpůsobilý

en: Please check the case id's, appointment start and end times and notes are correct before accepting below
cs: Prosím zkontrolujte správnost ID případu, začátku a konce schůzky a poznámek předtím, než všechno níže přijmete

en: Please click on:
cs: Prosím klikněte na:

en: Please confirm you wish to delete the questionnaire
cs: Prosím potvrďte smazání dotazníku.

en: Please select a questionnaire
cs: Prosím zvolte dotazník

en: Please select a quota
cs: Prosím vyberte kvótu

en: Please select a sample
cs: Prosím vyberte vzorek

en: Please select a shift
cs: Prosím zvolte směnu

en: Please wait for this call to answer before attempting to call the supervisor
cs: Prosím počkejte na odpověď tohoto hovoru, než se budete snažit zavolat vedoucímu

en: Please wait till you have ended this call to call the supervisor
cs: Prosím počkejte na konec tohoto hovoru, ne zavoláte vedoucího.

en: Possible uses:
cs: Možná použití:

en: Postcode
cs: PSČ

en: Press the call button to dial the number for this appointment:
cs: Stiskněte tlačítko volání pro vytočení čísla pro tuto schůzku

en: Primary phone number
cs: Hlavní telefonní číslo

en: Process is already closed (eg. server was rebooted) - click here to confirm
cs: Proces již je uzavřen (např. byl restartován server) - klikněte zde pro potvrzení

en: Project
cs: Projekt

en: Project end text (thank you screen):
cs: Text na konci projektu (obrazovka poděkování):

en: Project information
cs: Informace o projektu

en: Project information for interviewers/operators:
cs: Informace o projektu pro tazatele/operátory:

en: Question by question
cs: Otázka za otázkou

en: Questionnaire
cs: Dotazník

en: Questionnaire Outcomes
cs: Výsledky dotazníku

en: Questionnaire display mode for respondent
cs: Režim zobrazení dotazníku pro respondenta

en: Questionnaire for testing only?
cs: Dotazník pouze pro zkoušku?

en: Questionnaire list
cs: Seznam dotazníků

en: Questionnaire management
cs: Správa dotazníku

en: Questionnaire outcomes
cs: Výsledky dotazníku

en: Quota
cs: Kvóta

en: Quota filled
cs: Kvóta naplněna

en: Quota management
cs: Správa kvóty

en: Quota not yet reached
cs: Kvóta není dosažena

en: Quota priority (50 is default, 100 highest, 0 lowest)
cs: Priorita kvóty (50 je výchozí, 100 nejvyšší, 0 nejnižší)

en: Quota reached
cs: Kvóta dosažena

en: Quota report
cs: Hlášení kvóty

en: Quota row management
cs: Správa řady kvóty

en: Rate
cs: Poměr

en: Reasons:
cs: Důvody:

en: Reconnected
cs: Znovu připojeno

en: Record
cs: Nahrávat

en: Refusal Outcomes (respondent refused)
cs: Výsledky odmítnutí (respondent odmítnul)

en: Refusal Rate 1
cs: Poměr odmítnutí 1

en: Registered
cs: Registrováno

en: Remain in sample
cs: Zůstat ve vzorku

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Report
cs: Hlášení

en: Reports for this shift
cs: Hlášení pro tuto směnu

en: Requesting
cs: Požadavek

en: Requesting call
cs: Žádost o volání

en: Requires coding
cs: Vyžaduje kódování

en: Respondent Dead
cs: Respondent mrtvý

en: Respondent Selection - Answering machine
cs: Výběr respondenta - Záznamník

en: Respondent Selection - Business answers
cs: Výběr respondenta - Firemní odpovědi

en: Respondent Selection - Call back
cs: Výběr respondenta - zpětné volání

en: Respondent Selection - Introduction
cs: Výběr respondenta - Úvod

en: Respondent Selection - Project Introduction
cs: Výběr respondenta - Úvod projektu

en: Respondent Selection - Project Quota End
cs: Výběr respondenta - Konec kvóty projektu

en: Respondent Selection - Project end
cs: Výběr respondenta - Konec projektu

en: Respondent Selector
cs: Výběrčí respondenta

en: Respondent first name
cs: Jméno respondenta

en: Respondent language problem
cs: Problém s jazykem respondenta

en: Respondent last name
cs: Příjmení respondenta

en: Respondent selection callback (already started questionnaire):
cs: Zpětné vrácení výběru respondenta (dotazník již zahájen):

en: Respondent selection introduction:
cs: Úvod výběru respondenta:

en: Respondent selection project introduction:
cs: Úvod projektu výběru respondenta:

en: Respondent selection type:
cs: Typ výběru respondenta:

en: Response Rate 1
cs: Poměr odpovědí 1

en: Restart
cs: Restartovat

en: Restrict appointments to shifts?
cs: Omezit schůzky na směny?

en: Restrict work to shifts?
cs: Omezit práci na směny?

en: Result
cs: Výsledek

en: Ringing
cs: Vyzvánění

en: Running process:
cs: Běžící proces:

en: Sample
cs: Vzorek

en: Sample Remaining
cs: Zbývajících vzorků

en: Sample Used
cs: Použitý vzorek

en: Sample call attempt
cs: Vzorový pokus o volání

en: Sample call attempts report
cs: Záznam pokusů volání vzorku

en: Sample id
cs: ID vzorku

en: Sample list
cs: Seznam vzorků

en: Sample management
cs: Správa vzorku

en: Sample status
cs: Stav vzorku

en: Samples selected for this questionnaire
cs: Vzorky vybrané pro tento dotazník

en: Saturday
cs: Sobota

en: Saturdays
cs: Soboty

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Save changes to restriction times
cs: Uložit změny dob omezení

en: Save changes to shifts
cs: Uložit změny směn

en: Search the sample
cs: Prohledat vzorek

en: Search within this sample
cs: Hledat v tomto vzorku

en: Secs
cs: Vteř

en: Select a question for the quota
cs: Vyberte otázku pro kvótu

en: Select a question to pre fill
cs: Vyberte otázku pro předvyplnění

en: Select a respondent
cs: Vyberte respondenta

en: Select case
cs: Vybrat případ

en: Select case from list of cases referred to the supervisor:
cs: Vyberte případ ze seznamu nebo případů uvedené dozorcem:

en: Select groups to limit availability (Selecting none means always available)
cs: Vyberte skupinu pro omezení dostupnosti (Výběrem žádné znamená vždycky dostupné)

en: Select limesurvey instrument:
cs: Výběr nástroje limesurvey:

en: Select phone number to dial:
cs: Vyberte telefonní číslo pro vytočení

en: Select phone number:
cs: Vyberte telefonní číslo:

en: Select sample:
cs: Vyberte vzorek

en: Select year
cs: Vyberte rok

en: Selection type
cs: Typ výběru

en: Self completed online
cs: Samodokončeno online

en: Self completion email invitation sent
cs: Pozvánka samodokončení e-mailu odeslána

en: Self completion email not available for this questionnaire
cs: Pro tento dotazník není dostupný email vlastního dokončení

en: Send
cs: Odeslat

en: Send invitation
cs: Odeslat pozvánku

en: Send invitation and Hang up
cs: Odeslat pozvánku a zavěsit

en: Set BOSH URL
cs: Nastavit URL BOSH

en: Set a case outcome
cs: Nastavit výsledek případu

en: Set an outcome for this call
cs: Vyberte výsledek pro volání

en: Set call restriction times
cs: Nastavit doby omezení volání

en: Set centre information
cs: Nastavit informace o centru

en: Set default shift times
cs: Nastavit výchozí doby směn

en: Set default timezone list
cs: Nastavit seznam výchozích časových pásem

en: Set outcome
cs: Nastavit výsledek

en: Set priority
cs: Nastavit prioritu

en: Shift List
cs: Seznam směn

en: Shift end
cs: Konec směny

en: Shift from:
cs: Směna od:

en: Shift report
cs: Hlášení směny

en: Shift reports
cs: Hlášení směn

en: Shift start
cs: Začátek směny

en: Shifts
cs: Směny

en: Shifts allow you to restrict appointments being made, and interviewers to working on a particlar project at defined times.
cs: Směny Vám umožňují omezit vytváření schůzek a tazatele na práci v konkrétním projektu v určených časech.

en: Should the priority be automatically updated based on the number of completions in this quota?
cs: Měla by priorita bý automaticky aktualizována na základě počtu dokončení v této kvótě?

en: Show details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: Soft Refusal, Other
cs: Lehké odmítnutí, Ostatní

en: Soft Refusal, Respondent
cs: Lehké odmítnutí, Respondent

en: Sorry to bother you, I have called the wrong number
cs: Je mi líto že Vás obtěžuji, zavolal jsem na špatné číslo

en: Sorting cases process starting
cs: Spouštěn proces řazení případů

en: Start
cs: Začátek

en: Start REC
cs: Spustit nahrávání

en: Start Time
cs: Čas zahájení

en: Start and monitor VoIP
cs: Spustit a sledovat VoIP

en: Start time
cs: Čas zahájení

en: State
cs: Stát

en: Status
cs: Stav

en: Stop REC
cs: Zastavit nahrávání

en: Stop calling this sample when:
cs: Přestat volat tomuto vzorku když:

en: Stop the manual recording now...
cs: Zastavit ruční nahrávání nyní...

en: Stopping recording...
cs: Nahrávání zastaveno...

en: Strata
cs: Vrstvy

en: String
cs: Řetězec

en: Successfully inserted
cs: Úspěšně vloženo

en: Successfully updated user
cs: Uživatel úspěšně aktualizován

en: Sunday
cs: Něděle

en: Supervisor
cs: Vedoucí

en: Supervisor Outcomes (referred to supervisor)
cs: Výsledky vedoucího (odkázané vedoucím)

en: Supervisor XMPP/Jabber id
cs: XMPP/Jabber ID vedoucího

en: Supervisor chat
cs: Chat s vedoucím

en: Supervisor chat is not enabled
cs: Chat s vedoucím není povolen

en: Supervisor functions
cs: Funkce dozorce

en: Supervisor is available
cs: Vedoucí je dostupný

en: Supervisor not available
cs: Vedoucí není dostupný

en: Surname
cs: Příjmení

en: System automatically closed case as not closed for more than 24 hours
cs: Systém automaticky uzavřel případ jako neuzavřený za více než 24 hodin

en: System settings
cs: Nastavení systému

en: System wide case sorting is periodically (via SYSTEM_SORT_MINUTES configuration directive) sorting cases on a system wide basis instead of finding the most appropriate case each time an operator requests a new case. This may increase performance where there are a large number of cases or complex quotas in place. If you are not experiencing any performance problems, it is not recommended to use this feature.
cs: Celosystémové řazení případů pravidelně (podle příkazu nastavení SYSTEM_SORT_MINUTES) řadí případy  v celém systému místo hledání nejvhodnějšího případu pokaždé, když operátor zažádá o nový případ. To může zvýšit výkon v případě velkého počtu případů nebo složitých kvót. Pokud nezaznamenáváte žádné potíže s výkonem, nedoporučuje se tuto funkci zapínat.

en: Technical phone problems
cs: Problémy technického kontaktu

en: Temporary Outcomes (normal cases)
cs: Dočasné výsledky (normální případy)

en: The appointment has been deleted. Now you must modify the case outcome
cs: Schůzka byla smazána. Nyní musíte změnit výsledek případu

en: The code value to compare
cs: Hodnota kódu pro porovnání

en: The email address is not valid
cs: E-mailová adresa není platná

en: The email did not send
cs: E-mail nebyl odeslán

en: The file does not contain at least caseid, starttime and endtime columns. Please try again.
cs: Soubor musí obsahovat alespoň sloupce caseid, starttime a endtime. Prosím zkuste to znovu.

en: The last call completed this call attempt
cs: Poslední volání dokončilo tento pokus o volání

en: The number of completions to stop calling at
cs: Počet dokončení po kterých přestat volat

en: The questionnaire will be deleted from queXS including call history, cases, case notes, respondent details, appointments and the links between operators, clients and the questionnaire
cs: Dotazník bude smazán z queXS včetně historie volání, případů, poznámek, údajů o respondentech, schůzkách a propojení mezi operátory, klienty a dotazníkem.

en: The type of comparison
cs: Typ porovnání

en: The username and extension must be unique for each operator.
cs: Uživatelské jméno a rozšíření musí být pro každého operátora jedinečné.

en: The value to pre fill
cs: Hodnota pro předvyplnění

en: There are no questionnaires assigned to you
cs: Nemáte přiděleny žádné dotazníky

en: There is no case currently available
cs: Nyní není dostupný žádný případ

en: This is how the story goes.
cs: A ten příběh je vyprávěn takto.

en: This project
cs: Tento projekt

en: This report does not exist in the database
cs: Toto hlášení neexistuje v databázi

en: This shift
cs: Tato směna

en: This task took
cs: Tento úkol trval

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Time Zone:
cs: Časové pásmo:

en: Time on call
cs: Čas volání

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: To be coded
cs: Bude zakódováno

en: Tokens table exists for Limesurvey questionnaire:
cs: Tabulka příznaků existuje pro dotazník Limesurvey:

en: Top CPH
cs: Nejvyšší volání za hodinu

en: Top CPH for this shift
cs: Nejvyšší volání za hodinu pro tuto směnu

en: Total completions
cs: Celkem dokončení

en: Total sample
cs: Celkový vzorek

en: Total time
cs: Celkový čas

en: Try calling the supervisor
cs: Zkuste zavolat vedoucímu

en: Tuesday
cs: Úterý

en: URL to forward respondents on self completion (required)
cs: URL pro přesměrování respondentů při samo-dokončení (vyžadováno)

en: Unassign sample
cs: Zrušit přiřazení vzorku

en: Unregistered
cs: Neregistrováno

en: Unspecified Appointment - Other
cs: Nezadaná schůzka - Ostatní

en: Unspecified Appointment - Respondent
cs: Nezadaná schůzka - Respondent

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Update Questionnaire
cs: Aktualizovat dotazník

en: Update case availability
cs: Aktualizovat dostupnost případu

en: Update centre information
cs: Aktualizovat informace o centru

en: Update operator
cs: Aktualizovat operátora

en: Update priorities
cs: Aktualizovat priority

en: Use basic respondent selection text (below)
cs: Použít základní text výběru respondenta (níže)

en: Use shift?
cs: Použít směnu?

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Uses VoIP
cs: Používá VoIP

en: Uses chat
cs: Používá chat

en: Value
cs: Hodnota

en: Var
cs: Prom

en: View operator performance
cs: Zobrazit výkon operátora

en: View shift reports
cs: Zobrazit hlášení směny

en: VoIP Off
cs: VoIP vypnuto

en: VoIP On
cs: VoIP zapnuto

en: VoIP Status
cs: Stav VoIP

en: Wednesday
cs: Středa

en: Weekday afternoons (After 12pm but before 6pm)
cs: Odpoledne v pracovní dny (Po 12. ale před 18.)

en: Weekday mornings (Before 12pm)
cs: Ráno v pracovní dny (Před 12.)

en: Work has ended. That is it
cs: Práce skončila. Toť vše

en: Work history
cs: Historie práce

en: Yes - Continue
cs: Ano - pokračovat

en: Yes - Continue where we left off
cs: Ano - pokračovat kde jste skončili

en: You are not a valid client
cs: Nejste platným klientem

en: You are:
cs: Jste:

en: You have been automatically logged out of work due to inactivity
cs: Byli jste automaticky odhlášeni z práce kvůli nečinnosti

en: You have not been assigned a case therefore cannot create an appointment
cs: Nebyl Vám přidělen případ a proto nemůžete vytvořit schůzku

en: You may now close this window
cs: Nyní můžete toto okno zavřít

en: You must be an operator (as well as have administrator access) to add/edit shifts
cs: Musíte být operátor (a také mít správcovský přístup) pro přidání/změnu směn

en: You must select one and one only Primary Phone number
cs: Musíte zvolit jedno a pouze jedno Hlavní telefonní číslo

en: Your VoIP extension is not active. Please activate VoIP by clicking once on the red button that says 'VoIP Off'
cs: Vaše rozšíření VoIP není aktivní. Prosím aktivujte VoIP kliknutím na červené tlačítko s nápisem 'VoIP vypnuto'

en: Your VoIP extension is not enabled. Please close this window and enable VoIP by clicking once on the red button that says 'VoIP Off'
cs: Vaše rozšíření VoIP není zapnuto. Prosím zavřete toto okno a zapněte ho kliknutím na červené tlačítko s nápisem 'VoIP vypnuto'

en: Your database does not have timezones installed, please see here for details
cs: Vaše databáze nemá nainstalovaná časová pásma, zde si prosím přečtěte podrobnosti

en: afternoon
cs: odpoledne

en: closed
cs: uzavřeno

en: completions
cs: dokončeních

en: evening
cs: večer

en: for
cs: po

en: from questionnaire:
cs: z dotazníku:

en: morning
cs: ráno

en: offline
cs: odpojeno

en: on
cs: v

en: online
cs: připojeno

en: open
cs: otevřeno

en: or: Select pre fill from sample list
cs: nebo: Vyberte předvyplnění ze seznamu vzorků

en: seconds
cs: vteřin

en: till
cs: do

en: to display call script
cs: pro zobrazení scénáře volání

en: {Respondent:firstName} First name of the respondent
cs: {Respondent:firstName} Jméno respondenta

en: {Respondent:lastName} Last name of the respondent
cs: {Respondent:lastName} Příjmení respondenta

en: {Sample:var} A record from the sample where the column name is 'var'
cs: {Sample:var} Záznam ze vzorku, kde název sloupce je 'var'.
