limesurvey - en to th translation catalogue (2031 entries)

en: %s duplicate records removed
th: พบ %s ระเบียน เป็นระเบียนซ้ำซ้อน และได้ทำการลบออกแล้ว

en: %s field(s) were successfully added.
th: เพิ่ม %s ช่องข้อมูล เรียบร้อยแล้ว

en: %s lines had a mismatching number of fields.
th: พบจำนวน %s บรรทัด มีตัวเลขของช่องข้อมูลไม่ตรงกัน

en: %s records imported
th: ทำการนำเข้าจำนวน %s ระเบียน

en: %s records in CSV
th: พบ %s ระเบียน ในไฟล์ CSV

en: %s records met minumum requirements
th: พบ %s ระเบียน ตรงตามข้อกำหนดขั้นต่ำ

en: %s records with invalid email address removed
th: พบ %s ระเบียนที่มีที่อยู่อีเมล์ไม่เป็นจริงและได้ทำการลบแล้ว

en: 'Other:' comment mandatory
th: "อื่นๆ": กรุณากรอกความเห็น

en: (Iconv Library not installed)
th: (Iconv Library ไม่ได้รับการติดตั้ง)

en: (Label Sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
th: (ป้ายรายการไม่ถูกนำเข้าเนื่องจากท่านอาจไม่ได้รับอนุญาตให้ทำการสร้างป้ายรายการใหม่)

en: (Sent by email)
th: (ส่งแล้วทางอีเมล์)

en: (This field is mandatory.)
th: (กรุณาให้คำตอบ)

en: ...or import a question
th: ...หรือ นำเข้าคำถาม

en: 1. scale
th: 1.สเกล

en: 16 or up
th: ตั้งแต่ 16 เป็นต้นไป

en: 1st quartile (Q1)
th: ค่า ณ ตำแหน่งควอไทล์แรก (Q1)

en: 2. scale
th: 2. สเกล

en: 2nd quartile (Median)
th: ค่า ณ ตำแหน่งควอไทล์ที่สอง (ค่ามัธยฐาน: Q2)

en: 3rd quartile (Q3)
th: ค่า ณ ตำแหน่งควอไทล์ที่สาม(Q3)

en: 5 Point Choice
th: 5 ตัวเลือก

en: 7bit Swedish
th: สวีเดน (7bit)

en: <no data>
th: <ไม่มีข้อมูล>

en: A Note On Privacy
th: บันทึกเกี่ยวกับการให้ข้อมูลส่วนตัว

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
th: การสำรองข้อมูลของตารางนี้ได้ถูกทำขึ้นสำหรับผู้จัดการระบบ

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
th: การสำรองข้อมูลของตารางนี้จะเกิดขึ้นสำหรับการตรวจสอบของผู้จัดการระบบ

en: A database named "%s" already exists.
th: ฐานข้อมูล "%s"  มีปรากฏอยู่แล้ว

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
th: กลุ่มคำถามที่กำลังนำเข้าไม่ได้มาจากโครงสร้างแบบเดียวกัน (CSV/SQL) การนำเข้าไม่สำเร็จ

en: A new response was entered for your survey
th: มีการเข้าร่วมตอบแบบสำรวจเพิ่มเติมในการสำรวจของท่าน

en: A token entry for the saved survey has been created too.
th: รายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจได้รับถูกสร้างเรียบร้อยแล้ว

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
th: ตารางรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจสำหรับแบบสำรวจนี้ ถูกสร้างขึ้นสำหรับแบบสำรวจนี้พร้อมทั้งได้นำเข้า Token เดิมแล้ว

en: A token table has been created for this survey.
th: ตารางรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ สำหรับแบบสำรวจนี้ถูกสร้างเรียบร้อยแล้ว

en: A username was not supplied.
th: ยังไม่ได้ระบุชื่อผู้ใช้

en: AND
th: และ

en: ARMSCII-8 Armenian
th: อาเมเนีย (ARMSCII-8)

en: Abbreviated headings
th: ตัวย่อของหัวข้อ

en: Access
th: การเข้าถึง

en: Access denied!
th: ไม่มีสิทธิในการเข้าถึง !

en: Action
th: จัดการ

en: Action to perform when time limit is up
th: ให้ดำเนินการเมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Actions
th: การดำเนินการ

en: Activate Survey
th: ให้แบบสำรวจทำงาน

en: Activate this Survey
th: ให้แบบสำรวจนี้ทำงาน

en: Active
th: เริ่มใช้งาน

en: Active surveys
th: แบบสำรวจที่ทำงาน

en: Active token tables
th: ตาราง Token ทำงาน

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add Another Record
th: เพิ่มระเบียนข้อมูลใหม่

en: Add Answer
th: เพิ่มคำตอบ

en: Add Group
th: เพิ่มกลุ่ม

en: Add New Question to Group
th: สร้างคำถามใหม่เข้าในกลุ่มนี้

en: Add New Quota
th: เพิ่มโควต้าใหม่

en: Add New User Group
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้ใหม่

en: Add User
th: เพิ่มผู้ใช้งาน

en: Add User Group
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้

en: Add a new question
th: เพิ่มคำถาม

en: Add a prefix to the answer field
th: เพิ่มคำนำหน้าในช่องคำตอบ

en: Add a suffix to the answer field
th: เพิ่มคำต่อท้ายที่ช่องคำตอบ

en: Add and edit conditions
th: เพิ่ม/แก้ไข เงื่อนไข

en: Add condition
th: เพิ่มเงื่อนไข

en: Add fields
th: เพิ่มช่อง

en: Add new Answer
th: เพิ่มคำตอบใหม่

en: Add new group to survey
th: สร้างกลุ่มใหม่ในแบบสำรวจ

en: Add new label
th: เพิ่มป้ายชื่อใหม่

en: Add new label set
th: เพิ่มชุดป้ายชื่อ

en: Add new token entry
th: เพิ่มรายการ รายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ ใหม่

en: Add or delete groups
th: เพิ่ม/ลบ กลุ่มคำถาม

en: Add or delete questions
th: เพิ่ม/ลบ คำถาม

en: Add or remove answers to Multiple Answer questions
th: เพิ่ม/ลบ คำตอบแบบหลายตัวเลือก

en: Add question
th: เพิ่มคำถาม

en: Add question group
th: เพิ่มกลุ่มในแบบสอบถาม

en: Add scenario
th: เพิ่มสถานการณ์ที่กำหนด

en: Add survey
th: เพื่มแบบสำรวจ

en: Add token attributes
th: เพิ่มรายละเอียดของรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Add token entry
th: เพิ่มรายการรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Add user:
th: เพิ่มผู้ใช้งาน:

en: Add, Remove or Edit pre-defined question answers (except for Multi-answer questions)
th: เพิ่ม/ลบ/แก้ไข คำตอบมาตรฐานของคำถาม(ยกเว้นคำตอบแบบหลายตัวเลือก)

en: Added New Token
th: ได้เพิ่มรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจใหม่แล้ว

en: Adding User Group
th: กำลังเพิ่มกลุ่มผู้ใช้

en: Adding User to group
th: กำลังเพิ่มผู้ใช้ไปยังกลุ่มผู้ใช้

en: Additional Languages
th: ภาษาอื่น (เพิ่มเติม)

en: Admin Email:
th: อีเมล์ของผู้รับผิดชอบโครงการ :

en: Admin Notification:
th: การแจ้งข่าวสารแก้ผู้บริหารระบบ:

en: Administration
th: ผู้บริหารระบบ

en: Administrator name:
th: ผู้รับผิดชอบโครงการ :

en: Administrator:
th: ผู้รับผิดชอบโครงการ :

en: After
th: หลัง

en: Albanian
th: อัลบาเนีย

en: All
th: ทั้งหมด

en: All Group assessments meet consistency standards
th: การประเมินผลของกลุ่มทั้งหมดอยู่บนมาตรฐานของความสม่ำเสมอ

en: All Records
th: ทั้งหมดทุกระเบียน

en: All Survey (Total) assessments meet consistency standards
th: การประเมินผลของแบบสำรวจทั้งหมดอยู่บนมาตรฐานของความสม่ำเสมอ

en: All answers are already selected in this quota.
th: คำตอบทั้งหมดได้ถูกเลือกแล้วสำหรับในโควต้านี้

en: All answers meet consistency standards
th: คำตอบทั้งหมดอยู่บนมาตรฐานของความสม่ำเสมอ

en: All conditions in this survey have been deleted.
th: ทำการลบเงื่อนไขทั้งหมดของคำถามที่มีในแบบสำรวจนี้แล้ว

en: All conditions meet consistency standards
th: เงื่อนไขทั้งหมดอยู่บนมาตรฐานของความสม่ำเสมอ

en: All groups meet consistency standards
th: กลุ่มทั้งหมดอยู่บนมาตรฐานของความสม่ำเสมอ

en: All in one
th: รวมไว้ทั้งหมด

en: All old survey tables meet consistency standards
th: แบบสำรวจที่ปรากฏอยู่บนมาตรฐานของความสม่ำเสมอ

en: All old token tables meet consistency standards
th: รายชื่อที่ปรากฏอยู่บนมาตรฐานของความสม่ำเสมอ

en: All question attributes meet consistency standards
th: รายละเอียดของคำถามทั้งหมดอยู่บนมาตรฐานของความสม่ำเสมอ

en: All questions meet consistency standards
th: คำถามทั้งหมดอยู่บนมาตรฐานของความสม่ำเสมอ

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
th: คำถาม/คำตอบสำหรับภาษาที่ถูกลบจะหายไปด้วย คุณต้องการดำเนินการหรือไม่ ?

en: All records
th: ระเบียนทั้งหมด

en: All survey settings meet consistency standards
th: แบบสำรวจทั้งหมดอยู่บนมาตรฐานของความสม่ำเสมอ

en: All token entries have been deleted.
th: รายชื่อผู้ร่วมการสำรวจทั้งหมดได้ถูกลบแล้ว

en: All token entries have been set to 'Not invited'.
th: ตาราง token สำหรับแบบสำรวจนี้ถูกกำหนดเป็น "ไม่ได้เชิญ"

en: All tokens
th: รายชื่อผู้ร่วมการสำรวจทั้งหมด

en: All unique token numbers have been removed.
th: รายชื่อผู้ร่วมการสำรวจเฉพาะทั้งหมดได้ถูกลบแล้ว

en: Allow Saves?
th: อนุญาตให้ผู้ตอบฯ บันทึก ?

en: Allow only numerical input
th: รับเฉพาะค่าตัวเลขเท่านั้น

en: Allow only numerical input for 'Other' text
th: รับเฉพาะค่าตัวเลข ในช่อง "อื่นๆ"

en: Allow public registration?
th: บุคคลทั่วไปสามารถลงทะเบียน ?

en: Allowed
th: ได้รับอนุญาต

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
th: ปัญหานี้อาจเกิดขึ้นได้หากท่านทำงานบนระบบของ LimeSurvey จากหลายหน้าต่างบราวเซอร์ ในเวลาเดียวกัน

en: Also you should export your responses before deactivating.
th: ทั้งนี้ การส่งออกฐานข้อมูลของการตอบแบบสำรวจอาจควรทำก่อนการยกเลิกการทำงานของแบบสำรวจ

en: Always
th: ตลอดเวลา

en: Always hide this question
th: ซ่อนคำถามนี้

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
th: อีเมล์ได้ส่งไปยังที่อยู่ที่ท่านให้ พร้อมรายละเอียดสำหรับการเข้าร่วมตอบแบบสำรวจ กรุณาคลิกตามลิงค์ที่ปรากฏในอีเมล๋ที่ได้รับเพื่อเข้าร่วมการตอบแบบสอบถาม

en: An email has been sent with details about your saved survey
th: ได้ทำการส่งอีเมล์สำหรับรายละเอียดเกี่ยวกับการสำรวจนี้แล้ว

en: An email with a generated password was sent to the user.
th: อีเมล์ที่แสดงรหัสผ่านได้ถูกส่งไปยังผู้ใช้แล้ว

en: An email with your login data was sent to you.
th: รายละเอียดสำหรับการล็อกอิน ได้ถูกส่งถึงท่านทางอีเมล์แล้ว

en: An error occurred saving a response to survey id
th: ความผิดพลาดที่เกิดขึ้นได้บันทึกการตอบแบบฯไปยังหมายเลขการสำรวจ

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
th: เกิดความผิดพลาดในการอัพโหลดแฟ้มข้อมูล เหตุการณ์นี้อาจทำให้เกิดความผิดพลาดในการเข้าถึงแฟ้ม %s ของท่าน

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
th: เกิดความผิดพลาดที่ทำให้การตอบแบบสำรวจของท่านไม่สามารถบันทึกได้

en: Anonymous answers
th: ไม่ระบุชื่อผู้ตอบ

en: Anonymous answers?
th: ปกปิดความเกี่ยวข้องระหว่างผู้เข้าร่วมการสำรวจกับคำตอบที่ให้

en: Answer
th: คำตอบ

en: Answer Codes
th: รหัสคำตอบ

en: Answer Submission for Survey
th: การส่งแบบสำรวจที่กรอกแล้ว

en: Answer is invalid. The total of all entries should add up to at least %s.
th: คำตอบไม่ถูกต้องตามเงื่อนไข ผลรวมควรมีค่าอย่างน้อย %s

en: Answer is invalid. The total of all entries should not add up to more than
th: คำตอบไม่ถูกต้องตามเงื่อนไข ผลรวมไม่ควรเกิน %s

en: Answer matched (regexp)
th: คำตอบที่ได้ตรงกัน (regexp)

en: Answer prefix
th: คำนำหน้าคำตอบ

en: Answer suffix
th: คำต่อท้ายคำตอบ

en: Answer was
th: คำตอบ คือ

en: Answer was NOT
th: คำตอบ ไม่ใช่

en: Answer was greater than
th: คำตอบที่ได้มากกว่า

en: Answer was greater than or equal to
th: คำตอบที่ได้มากกว่าหรือเท่ากับ

en: Answer was less than
th: คำตอบมีค่าน้อยกว่า

en: Answer was less than or equal to
th: คำตอบที่ได้น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: Answer width
th: จำนวนอักษรของคำตอบ

en: Answer:
th: คำตอบ:

en: Answered
th: ตอบ

en: Answers
th: คำตอบ

en: Answers Cleared
th: คำตอบถูกล้างค่าทั้งหมดแล้ว

en: Answers and tokens have been re-opened.
th: คำตอบและรายชื่อผู้เข้าร่วมสำรวจถูกเปิดอีกครั้ง

en: Answers can't be deleted
th: คำตอบไม่สามารถถูกลบได้

en: Answers from previous questions
th: คำตอบจากคำถามที่ผ่านมา

en: Answers to this survey are anonymized.
th: คำตอบที่ทำในแบบสำรวจนี้จะถูกปกปิดที่ความเชื่อมโยงกับผู้ตอบฯ

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
th: รหัสคำตอบที่เป็น 0 (ศูนย์) หรือการปล่อยว่าง ไม่สามารถดำเนินการได้

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
th: ข้อความสำหรับคั่นคำตอบ สำหรับตัวเลื่อน (ทางซ้าย/ขวา)

en: Apr
th: เม.ย.

en: Arabic
th: อราบิก

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
th: คุณต้องการลบคำตอบที่ไม่สมบูรณ์ และเปลี่ยนสถานะการตอบแบบสำรวจของผู้ร่วมการสำรวจเป็นยังไม่สมบูรณ์ ?

en: Are you really sure you want to delete ALL token entries?
th: ต้องการลบรายการทั้งหมดของรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ ?

en: Are you really sure you want to reset all invitation records to NO?
th: คุณต้องการรีเซตสถานะการเชื้อเชิญของระเบียนทั้งหมดเป็น "ไม่" (NO) ?

en: Are you sure you want regenerate the question codes?
th: ต้องการสร้างรหัสของคำถามใหม่ ?

en: Are you sure you want to clear all your responses?
th: คุณต้องการลบคำตอบที่มีทั้งหมด ?

en: Are you sure you want to copy these condition(s) to the questions you have selected?
th: ต่องการทำสำเนาของเงื่อนไขเหล่านี้ไปยังคำถามที่ถูกเลือก ?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
th: คุณต้องการลบเงื่อนไขที่คุณได้กำหนดไปแล้วทั้งหมดสำหรับสถานการณ์ที่กำหนดนี้ ?

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
th: คุณต้องการลบเงื่อนไขที่คุณได้กำหนดไปแล้วทั้งหมด ?

en: Are you sure you want to delete all unique token numbers?
th: ต้องการลบหมายเลขทั้งหมดของรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจเฉพาะ ?

en: Are you sure you want to delete this condition?
th: คุณต้องการลบเงื่อนไขนี้ ?

en: Are you sure you want to delete this entry?
th: คุณต้องการลบข้อมูลที่ทำขึ้นนี้

en: Are you sure you want to delete this file?
th: คุณต้องการลบไฟล์นี้ ?

en: Are you sure you want to delete this template?
th: คุณต้องการลบตัวแบบนี้ ?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
th: ต้องการเรียงหมายเลขของเหตุการณ์โดยเรี่มจาก 1 ?

en: Are you sure?
th: กรุณายีนยัน ?

en: Arithmetic mean
th: ค่าเฉลี่ยทางคณิตศาสตรฺ์

en: Array (10 Point Choice)
th: ชุดคำตอบ (10 ตัวเลือก)

en: Array (5 Point Choice)
th: ชุดคำตอบ (5 ตัวเลือก)

en: Array (Flexible Labels)
th: ชุดคำตอบ (กำหนดชื่ออิสระ) วางตามแนวนอน

en: Array (Flexible Labels) Dual Scale
th: ชุดคำตอบ (กำหนดชื่ออิสระ) 2 ตัวเลือก

en: Array (Flexible Labels) by Column
th: ชุดคำตอบ (กำหนดชื่ออิสระ) วางตามแนวตั้ง

en: Array (Increase, Same, Decrease)
th: ชุดคำตอบ (เพื่มขึ้น/เท่าเดิม/ลดลง)

en: Array (Multi Flexible) (Numbers)
th: ชุดตัวเลือกแบบตัวเลข (จำนวนตัวเลือกปรับเปลี่ยนได้)

en: Array (Multi Flexible) (Text)
th: ชุดตัวเลือกแบบขัอความ (จำนวนตัวเลือกปรับเปลี่ยนได้)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
th: ชุดคำตอบ (ใช่/ไม่ใช่/ไม่แน่ใจ)

en: Array filter
th: ตัวกรองชุดข้อมูลที่เกี่ยวข้อง

en: Array filter exclusion
th: ตัวกรองชุดข้อมูลที่ไม่เกี่ยวข้อง

en: Assessment details
th: รายละเอียดการประเมินผล

en: Assessment group score
th: คะแนนจากการประเมินผลกลุ่ม

en: Assessment heading
th: หัวข้อการประเมินผล

en: Assessment rules
th: กฏการประเมินผล

en: Assessment value
th: กำหนดค่าการประเมิน

en: Assessments
th: การประเมินผล

en: At beginning
th: ณ จุดเริ่มต้น

en: At end
th: สุดท้าย

en: Attribute %s
th: คุณสมบัติ %s

en: Attribute field
th: ช่องรายละเอียด

en: Attributes values from the participant's token
th: รายละเอียดของค่าต่างๆ ที่ให้โดยผู้ร่วมการสำรวจ

en: Aug
th: ส.ค.

en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: Auto Import User Failed!
th: ผิดพลาดในการนำเข้าผู้ใช้แบบอ้ตโนมัติ

en: Autoload URL
th: การเรียก URL อัตโนมัติ

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Automatically load URL when survey complete?
th: ต้องการให้ไปยังที่อยู่เว็บที่กำหนดไว้เมื่อจบแบบสำรวจ ?

en: Average
th: ค่าเฉลี่ย

en: Back
th: กลับ

en: Back to Response Import
th: กลับไปยังผลที่นำเข้า

en: Back to attribute field management.
th: กลับไปยังหน้าจอการจัดการช่องรายละเอียด

en: Back to global settings
th: กลับไปยังการตั้งค่าทั่วไป

en: Backup Entire Database
th: สำรองข้อมูลในฐานข้อมูลทั้งหมด

en: Base Language
th: ภาษาหลัก

en: Base Language:
th: ภาษาหลัก

en: Base language
th: ภาษาหลักที่ใช้

en: Basic email notification
th: ส่งอีเมล์ชี้แจงอย่างง่าย

en: Basque
th: บาสค์ (สเปน)

en: Before
th: ก่อน

en: Big5 Traditional Chinese
th: จีนดั้งเดิม (Big5 Traditional Chinese)

en: Binary pseudo charset
th: เลขฐานสอง

en: Boilerplate Question
th: คำอธิบายคั่นระหว่างข้อในแบบสำรวจ

en: Bosnian
th: บอสเนีย

en: Bounce Email:
th: อีเมล์ตอบรับ:

en: Browse
th: ดู/แก้ไข

en: Browse Response
th: ดู/แก้ไขคำตอบ

en: Browse Responses
th: ค้นหาการตอบแบบสำรวจ

en: Browse Responses For This Survey
th: ดู/ค้นหาการตอบแบบสำรวจนี้

en: Browse Saved Responses
th: ตรวจสอบการตอบแบบสำรวจที่บันทึก

en: Browse Uploaded Resources
th: ดำเนินการกับทรัพยากรที่ถูกอัพโหลด

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
th: ได้ทำการปรับปรุง Buildnumber %s

en: Bulgarian
th: บัลแกเรีย

en: But this one isn't.
th: แต่ในกรณีนี้ไม่ใช่

en: By Group
th: ตามกลุ่ม

en: Bypass token with failing email addresses
th: ข้ามผู้เข้าร่วมการสำรวจที่อีเมล์ผิดพลาด

en: CSS & Javascript files:
th: ไฟล์ CSS และ จาวาสคริปต์:

en: CSS Style for the time limit countdown timer
th: รูปแบบ CCS (Cascading Style Sheets) สำหรับตัวนับเวลาถอยหลัง

en: CSS style for the time limit message
th: รูปแบบ CCS (Cascading Style Sheets) สำหรับข้อความแสดงกำหนดเวลา

en: CSS style for the time limit warning message
th: รูปแบบ CCS (Cascading Style Sheets) สำหรับข้อความเตือนกำหนดเวลา

en: CSV File (All charsets)
th: ไฟล์ CSV (All charsets)

en: CSV input format
th: รูปแบบของไฟล์ CSV

en: Calculation
th: การคำนวณ

en: Can't bind to the LDAP directory
th: ไม่สามารถรวมกับข้อมูล LDAP ได้

en: Can't connect to the LDAP directory
th: ไม่สามารถติดต่อไปยังข้อมูล LDAP ได้

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
th: ไม่สามารถปรับปรุงป้ายรายการเนื่องจากคุณกำลังใช้รหัสซ้ำกับที่มีอยู่เดิม

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cannot be changed
th: ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Cannot be modified
th: ไม่สามารถแก้ไขได้

en: Cannot be modified (Survey is active)
th: ไม่สามารถปรับปรุงได้ (แบบสำรวจยังทำงานอยู่)

en: Cannot import the VVExport file.
th: ไม่สามารถนำเข้าไฟล์ VVExport

en: Cannot submit results - there are none to submit.
th: ไม่สามารถส่งผลได้ เนื่องจากไม่พบข้อมูลที่เกียวข้อง

en: Catalan
th: คาตาลาน (สเปน)

en: Category Separator
th: ตัวช่วยในการแยกประเภท

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
th: ข้อควรระวัง: โปรแกรมบราวเซอร์ของคุณกำลังระงับการทำงานของจาวาสคริปท์ คุณอาจไม่สามารถตอบคำถามบางข้อได้ กรุณาปรับการตั้งค่าของบราวเซอร์

en: Change Group Order
th: เปลี่ยนการจัดเรียงกลุ่ม

en: Change Question Order
th: เปลี่ยน/จัดเรียงลำดับคำถาม

en: Change log
th: เปลี่ยนค่าที่กำหนด

en: Change question group order
th: จัดเรียงกลุ่มคำถาม

en: Change survey name or description
th: เปลี่ยนชื่อ/รายละเอียดของแบบสำรวจ

en: Changes cannot be saved to a standard template.
th: ไม่สามารถบันทึกการเปลี่ยนแปลงลงบนเทมเพลทมาตรฐานได้

en: Character set of the file:
th: กลุ่มลักษณะของไฟล์

en: Check Again
th: ตรวจสอบอีกครั้ง

en: Check Data
th: ตรวจสอบข้อมูล

en: Check Data Integrity
th: ตรวจสอบความถูกต้องของข้อมูล

en: Check again
th: ตรวจสอบข้อมูลอีกครั้ง

en: Check any that apply
th: กรุณาเลือกตัวเลือกที่เหมาะสม (อาจมีหลายคำตอบ)

en: Check at least %d answers
th: กรุณาเลือกคำตอบอย่างน้อยที่สุด %d คำตอบ

en: Check at most %d answers
th: กรุณาเลือกคำตอบอย่างมากที่สุด %d คำตอบ

en: Check between %d and %d answers
th: กรุณาเลือกจำนวนคำตอบโดยประมาณ %d ถึง %d ทางเลือก

en: Check database again?
th: ต้องการตรวจสอบฐานข้อมูลอีกครั้ง ?

en: Check for duplicates?
th: ตรวจสอบรายการซ้ำ ?

en: Check for updates:
th: ตรวจสอบการปรับปรุง:

en: Check now
th: ตรวจสอบข้อมูล

en: Checkbox layout
th: รูปแบบการวางตัวเลือก

en: Checking basic requirements...
th: กำลังตรวจสอบข้อกำหนดพื้นฐาน...

en: Checking existing LimeSurvey files...
th: กำลังตรวจสอบไฟล์ของ LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
th: จีน (สมัยใหม่)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
th: จีน (ดั้งเดิม - ฮ่องกง)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
th: จีน (ดั้งเดิม - ไต้หวัน)

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
th: เลือก รัน/ทั้งหมด (Run/All) จากเมนูเพื่อทำการนำเข้า

en: Choose Columns
th: เลือกคอลัมน์

en: Choose Token Fields
th: เลือกช่องข้อมูลของรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ

en: Choose one of the following answers
th: กรุณาเลือกเพียงหนึ่งคำตอบจากตัวเลือกที่ปรากฏ

en: Choose the CSV file to upload:
th: กรุณาเลือกไฟล์ CSV ที่ต้องการอัพโหลด:

en: Choose the columns you wish to export.
th: กรุณาเลือกคอลัมน์ที่ท่านต้องการส่งออก

en: Choose your language
th: เลือกภาษาของคุณ

en: Clear
th: ล้างค่า

en: Clear All Page
th: ล้างข้อมูลทั้งหน้ารายการ

en: Clear Responses
th: ยกเลิกคำตอบ

en: Click here to log in.
th: กรุณาคลิกที่นี่เพื่อล็อกอิน

en: Click here to print your answers.
th: คลิกเพื่อพิมพ์ผลการสำรวจ

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
th: คลิก ส่ง เพื่อทำการบันทึกและเสร็จสิ้นการตอบแบบสำรวจ

en: Click on an item in the list on the left, starting with your highest ranking item, moving through to your lowest ranking item.
th: คลิกเพื่อเลือกรายการด้านซ้าย โดยเริ่มจากตัวเลือกที่สำคัญที่สุดไปยังตัวเลือกที่สำคัญน้อยที่สุด ตามลำดับ

en: Click on the following button if you want to
th: คลิกที่ปุ่มที่ปรากฏเพื่อ..

en: Click on the scissors next to each item on the right to remove the last entry in your ranked list
th: คลิกที่รูป กรรไกร ที่อยู่ติดกับตัวเลือกเพื่อลบการเรียงลำดับล่าสุด

en: Click the following link to edit the individual response:
th: คลิกตามลิงค์ที่ปรากฏเพื่อแก้ไข/ปรับปรุงการตอบแบบสำรวจ:

en: Click the following link to reload the survey:
th: คลิกตามลิงค์ที่ปรากฏเพื่อเรียกแบบสอบถาม:

en: Click the following link to see the individual response:
th: คลิกตามลิงค์ที่ปรากฏเพื่อดูการตอบแบบสำรวจ

en: Clicking yes will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Is this OK?
th: การคลิก ใช่ จะเป็นการสร้างรายชื่อผู้เข้าร่วมสำรวจสำหรับรายชื่อชุดนี้ที่ยังไม่เคยถูกใช้มาก่อน ตกลง?

en: Close
th: ปิด

en: Close Editor
th: ปิดตัวแก้ไข

en: Close Window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Close this Group
th: ปิดกลุ่มคำถามนี้

en: Close this Question
th: ปิดคำถามนี้

en: Close this Window
th: ปิดหน้าต่างนี้

en: Close this survey
th: ปิดแบบสำรวจนี้

en: Closed-access
th: การเข้าถึงระบบปิด

en: Code
th: รหัส

en: Code filter
th: ตัวกรองรหัส

en: Code:
th: รหัส:

en: Column control
th: ควบคุมแนวคอลัมน์

en: ComfortUpdate Step 2
th: ComfortUpdate ขั้นตอนที่ 2

en: ComfortUpdate Step 3
th: ComfortUpdate ขั้นที่ 3

en: Comment
th: ความเห็น

en: Comparison operator
th: ตัวเปรียบเทียบ

en: Completed
th: เรียบร้อยสมบูรณ์

en: Completed Page
th: หน้าที่เสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: Completed Records Only
th: เฉพาะระเบียนที่สมบูรณ์เท่านั้น

en: Completed records only
th: เฉพาะระเบียนที่สมบูรณ์เท่านั้น

en: Completed?
th: เสร็จสมบูรณ์ ?

en: Completion state
th: ความก้าวหน้า

en: Condition
th: เงื่อนไข

en: Condition for %d skipped (%d does not exist)
th: เงื่อนไขสำหรับ %d ได้ถูกข้าม (ไม่ปรากฏ %d)

en: Conditions
th: เงื่อนไข

en: Conditions designer
th: การออกแบบเงื่อนไข

en: Conditions manager
th: การจัดการเงื่อนไข

en: Conditions successfully copied
th: เงื่อนไขได้รับการทำสำเนาแล้ว

en: Conditions successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
th: เงื่อนไขได้รับการทำสำเนาแล้ว (อาจมีการข้ามบางเงื่อนไขในกรณีที่เกิดการซ้ำซ้อน)

en: Configurator
th: การตั้งค่า

en: Confirm Password:
th: ยืนยันรหัสผ่าน:

en: Confirmation email
th: อีเมล์ยืนยัน

en: Confirmation email subject:
th: ชื่อเรื่องของอีเมล์ยืนยัน

en: Confirmation email:
th: อีเมล์ยืนยัน

en: Confirmation of completed survey
th: การยืนยันการตอบแบบสำรวจที่สมบูรณ์

en: Constant
th: คงที่

en: Constant value
th: ค่าคงที่

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Convert N to
th: แปลง ไม่ (N) เป็น

en: Convert Y to
th: แปลง ใช่ (Y) เป็น

en: Convert resources links and INSERTANS fields?
th: เปลี่ยนลิงค์ของทรัพยากร และ ช่องของ INSERTANS

en: Convert resources links?
th: เปลี่ยนแปลงลิงค์ของทรัพยากร ?

en: Convert spaces in question text to underscores
th: แปลงช่องว่างในคำถามให้เป็นขีดล่าง (_)

en: Copy Answers?
th: คัดลอกคำตอบ ?

en: Copy Attributes?
th: ทำสำเนารายละเอียด ?

en: Copy Current Question
th: คัดลอกคำถามนี้

en: Copy Question
th: คัดลอกคำถาม

en: Copy Template
th: คัดลองตัวแบบ

en: Copy conditions
th: คัดลอกเงื่อนไข

en: Copy failed
th: การคัดลอกผิดพลาด

en: Copy the selected conditions to
th: ทำสำเนาของเงื่อนไขไปยัง

en: Could not create database
th: ไม่สามารถสร้างฐานข้อมูล

en: Could not delete user group.
th: ไม่สามารถลบกลุ่มผู้ใช้

en: Could not delete user group. No group selected.
th: ไม่สามารถลบกลุ่มผู้ใช้ เนื่องจากไม่มีการเลือกกลุ่มที่ต้องการลบ

en: Could not delete user. User was not supplied.
th: ไม่สามารถลบผู้ใช้เรื่องจากไม่มีข้อมูลรองรับ

en: Could not modify User Data.
th: ไม่สามารถแก้ไขข้อมูลผู้ใช้ได้

en: Couldn't Delete Label Set - There are questions that rely on this. You must delete these questions first.
th: ไม่สามารถลบชุดป้ายรายการ มีคำถามที่ต้องใช้ป้ายรายการนี้ คุณต้องทำการลบคำถามดังกล่าวก่อน

en: Count
th: จำนวนที่นับ

en: Create Database
th: สร้างฐานข้อมูล

en: Create New Label Set
th: สร้างชุดป้ายชื่อใหม่

en: Create Survey
th: สร้างแบบสำรวจ

en: Create User
th: สร้างผู้ใช้

en: Create a new group inside your survey.
th: สร้างชุดคำถามใหม่ในแบบสำรวจนี้

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
th: สร้างแบบสำรวจใหม่ คลิกที่ปุ่ม %s ข้างบนขวา

en: Create new template
th: สร้างตัวแบบใหม่

en: Create new template called:
th: กรุณาให้ชื่อเทมเพลทใหม่:

en: Create one or more question inside the new group.
th: สร้างคำถามสำหรับกลุ่มคำถามนี้

en: Create or Import New Label Set
th: สร้างหรือนำเข้าป้ายรายการ

en: Create or Import New Survey
th: สร้างหรือนำเข้าแบบสำรวจใหม่

en: Create or Import Survey
th: สร้าง หรือ นำเข้า แบบสำรวจ

en: Create tokens
th: สร้างรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Create/Edit Groups
th: สร้าง/แก้ไข กลุ่มคำถาม

en: Create/Edit Users
th: สร้าง/แก้ไข ผู้ใช้งาน

en: Created by
th: สร้างโดย

en: Creating DB & file backup
th: กำลังสร้างฐานข้อมูลและไฟล์สำรอง

en: Creating database backup...
th: กำลังสร้างฐานข้อมูลสำรอง

en: Creating file backup...
th: สร้างไฟล์สำรอง..

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Current
th: ณ ปัจจุบัน

en: Current group is using conditional questions
th: กลุ่มคำถามนี้ใช้คำถามแบบมีเงื่อนไข

en: Current survey has questions with conditions outside their own group
th: แบบสำรวจมีคำถามแบบเงื่อนไขที่เกี่ยวข้องกับกลุ่มคำถามอื่นๆ

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
th: ยังไม่มีการตั้งค่าเงื่อนไขใดๆ สำหรับแบบสำรวจนี้

en: Czech
th: เชค

en: DATA TO BE ENTERED
th: ข้อมูลที่จะถูกบันทึก

en: DB backup created:
th: ทำสำรองข้อมูลแล้ว

en: DEC West European
th: ยุโรปตะวันตก (DEC)

en: DOS Central European
th: ดอส (DOS) ยุโรปกลาง

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
th: ดอส (DOS) เชก/สโลวัก คาเมนิสกี้

en: DOS Russian
th: ดอส (DOS) รัสเซีย

en: DOS West European
th: ดอส (DOS) ยุโรปตะวันตก

en: Danish
th: เดนมาร์ก

en: Data Consistency Check
th: การตรวจสอบความสม่ำเสมอของข้อมูล

en: Data Entry
th: การเพิ่มข้อมูล

en: Data View Control
th: การควบคุมการดูข้อมูล

en: Data for username and one time password was received but the usage of one time passwords is disabled at your configuration settings. Please add the following line to config.php to enable one time passwords:
th: ข้อมูลสำหรับชื่อผู้ใช้พร้อมกับรหัสผ่านชั่วคราว (สำหรับใช้ครั้งเดียว) ได้รับแล้ว แต่การใช้งานของรหัสผ่านชั่วคราวจะไม่สามารถใช้ได้กับการตั้งค่าทั่วไป กรุณาคัดลอกข้อความบรรทัดที่ปรากฏข้างล่างไปที่ ไฟล์ config.php เพื่อทำให้รหัสผ่านชั่วคราวใช้งานได้

en: Data redundancy Check
th: ตรวจสอบข้อมูลส่วนเกิน

en: Data redundancy check
th: การตรวจสอบข้อมูลซ้ำ

en: Data selection
th: การเลือกข้อมูล

en: Data selection:
th: การเลือกข้อมูล:

en: Data view control
th: การควบคุมการดูฐานข้อมูล

en: Database Information not provided. This script must be run from admin.php only.
th: ไม่พบรายละเอียดของฐานข้อมูล ทั้งนี้ สคริปต์ควรต้องรันจาก admin.php เท่านั้น

en: Database `%s` has been successfully populated.
th: ฐานข้อมูล `%s` ได้ถูกเพิ่มแล้ว

en: Database error:
th: ผิดพลาดในฐานข้อมูล

en: Database has been created.
th: ฐานข้อมูลได้ถูกสร้างแล้ว

en: Database has been successfully upgraded to version %s
th: ฐานข้อมูลได้ถูกปรับปรุงเป็นเวอร์ชั่น %s

en: Database name
th: ชื่อฐานข้อมูล

en: Dataentry Screen for Survey
th: แบบสำรวจรูปแบบสำหรับใส่ข้อมูลเอง

en: Date
th: วันที่

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
th: วัน (ปปปป-ดด-วว) ที่เท่ากับ

en: Date Created
th: วันที่สร้าง

en: Date Last Action
th: การทำการครั้งล่าสุด

en: Date Saved
th: วันที่บันทึก

en: Date Stamp
th: บันทึกวันที่

en: Date Stamp?
th: บันทึกวันที่ที่ตอบแบบสอบถาม ?

en: Date Started
th: วันที่เริ่ม

en: Date Submitted
th: วันที่ส่ง

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Date format:
th: รูปแบบวันที่:

en: Date format: %s
th: รูปแบบวันที่ : %s

en: Date picker
th: ตัวเลือกวันที่

en: Datestamp
th: การบันทึกวันที่ที่ดำเนินการ

en: Day
th: วัน

en: Deactivate Survey
th: ยกเลิกการทำงานของแบบสำรวจ

en: Deactivate this Survey
th: ให้แบบสำรวจนี้หยุดการทำงาน

en: Deactivated survey data can only be accessed by system administrators using a Database data access tool like phpmyadmin. If your survey uses tokens, this table will also be renamed and will only be accessible by system administrators.
th: หลังจากการยกเลิกการทำงานของแบบสำรวจ อาจมีเพียงผู้บริหารระบบเท่านั้นที่สามารถเข้าถึงฐานข้อมูลโดยผ่านเครื่องมือเช่น phpmyadmin และหากแบบสำรวจของท่านถูกรองรับด้วยระบบรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจ ตารางรายชื่อจะถูกเปลี่ยนชื่อและอาจมีเพียงผู้บริหารระบบเท่านั้นที่สามารถเข้าถึงได้

en: Deactivated token tables
th: ตาราง Token ที่ไม่ทำงาน

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
th: เรียน คุณ {FIRSTNAME},
    
    ตามที่ท่านได้รับเชิญให้เข้าร่วมในการสำรวจนั้น 
    
    ทางเราใคร่ขอแจ้งให้ท่านทราบว่าท่านยังสามารถร่วมตอบแบบสำรวจได้ และจักเป็นพระคุณอย่างสูงหากท่านสามารถเข้าร่วมและทำแบบสำรวจที่ปรากฏด้านล่างนี้ให้เสร็จสมบูรณ์ 
    
    หัวข้อการสำรวจ
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    ทั้งนี้หากท่านยินดีในการร่วมทำแบบสำรวจ กรุณาคลิกที่ลิงค์ด้านล่างนี้ 
    
    ด้วยความเคารพอย่างสูง,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    กรุณาคลิกที่ลิงค์นี้:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    This email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
th: เรียน คุณ {FIRSTNAME},
    
    อีเมล์นี้ขอยืนยันว่าท่านได้ทำการตอบแบบสำรวจ หัวข้อ {SURVEYNAME} อย่างสมบูรณ์และข้อมูลคำตอบได้ถูกบันทึกไว้ในฐานข้อมูลแล้ว ขอขอบพระคุณที่ท่านได้สละเวลาเป็นอย่างยิ่ง.
    
    หากท่านยังมีข้อสงสัยเกี่ยวกับอีเมล์นี้ กรุณาติดต่อที่ {ADMINNAME} ทาง {ADMINEMAIL}.
    
    ด้วยความเคารพอย่างสูง,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
th: เรียน คุณ {FIRSTNAME},
    
    ทางคณะสำรวจขอเรียนเชิญท่านเข้าร่วมตอบแบบสำรวจ
    
    เรื่อง :
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    หากท่านกรุณาให้ความร่วมมือตอบแบบสอบถาม กรุณาคลิกที่ลิ๊งค์ด้านล่าง
    
    ขอแสดงความนับถืออย่างสฺง,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    คลิ๊กที่นี่เพื่อตอบแบบสำรวจ:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
th: เรียน คุณ {FIRSTNAME},
    
    เนื่องจากอีเมล์ของท่านได้ถูกใช้ลงทะเบียนร่วมการสำรวจทางอินเตอร์เนต ในหัวข้อ {SURVEYNAME}.
    
    กรุณาเข้าร่วมการสำรวจตามลิงค์ที่ปรากฏนี้:
    
    {SURVEYURL}
    
    หากท่านมีข้อสงสัยใดเกี่ยวกับการสำรวจนี้ หรือหากท่านไม่ได้เป็นผู้ลงทะเบียนด้วยตนเอง หรือได้รับอีเมล์นี้โดยบังเอิญ กรุณาติดต่อ  {ADMINNAME} ทาง {ADMINEMAIL}.

en: Dec
th: ธ.ค.

en: Decrease
th: ลดลง

en: Default
th: ค่าตั้งต้น

en: Default Administration Page
th: หนัาหลักผู้บริหารระบบ

en: Default HTML editor mode
th: กำหนดตัวแก้ไขในโหมด HTML:

en: Default HTML editor mode:
th: กำหนดตัวแก้ไขในโหมด HTML:

en: Default scenario
th: สถานการณ์ที่กำหนดตั้งต้น

en: Default site admin email:
th: อีเมล์ของผู้บริหารระบบ:

en: Default site bounce email:
th: อีเมล์ของการรับส่งอื่นๆ:

en: Default site language:
th: ภาษาตั้งต้นของ site

en: Default template:
th: ตัวแบบเดิม

en: Define Questions
th: ตั้งคำถาม

en: Del
th: ลบ

en: Delete
th: ลบ

en: Delete Current Question
th: ลบคำถามนี้

en: Delete Current Survey
th: ลบแบบสำรวจนี้

en: Delete Current User Group
th: ลบกลุ่มผู้ใช้

en: Delete Survey
th: ลบแบบสอบถาม

en: Delete Tokens
th: ลบรายชื่อ

en: Delete Tokens Table
th: ลบรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ

en: Delete User
th: ลบผู้ใช้

en: Delete all conditions
th: ลบเงื่อนไขทั้งหมด

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
th: ลบคำตอบที่ไม่สมบูรณ์ทั้งหมดที่ตอบโดยผู้ร่วมการสำรวจ แต่ยังคงบันทึกคำตอบที่สมบูรณ์ไว้

en: Delete all token entries
th: ลบรายการทั้งหมดของรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ

en: Delete all unique token numbers
th: ลบหมายเลขทั้งหมดของรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจเฉพาะ

en: Delete checked items!
th: ลบรายการที่เลือก

en: Delete current question group
th: ลบกลุ่มคำถามนี้

en: Delete entry
th: ลบรายการ

en: Delete label set
th: ลบชุดป้ายรายการ

en: Delete survey
th: ลบแบบสำรวจ

en: Delete this condition
th: ลบเงื่อนไขนี้

en: Delete this entry
th: ลบการเพิ่มข้อมูลนี้

en: Delete this scenario
th: ลบสถานการณ์ที่กำหนดนี้

en: Delete this template
th: ลบตัวแบบนี้

en: Delete this user
th: ลบผู้ใช้นี้

en: Delete this user group
th: ลบกลุ่มผู้ใข้นี้

en: Delete token entry
th: ลบรายการ รายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Deleting
th: กำลังลบ

en: Deleting Answers
th: กำลังลบคำตอบ

en: Deleting Assessments
th: กำลังลบการประเมินผล

en: Deleting Conditions
th: กำลังลบเงื่อนไข

en: Deleting Groups
th: กำลังลบกลุ่ม

en: Deleting ID
th: กำลังลบ หมายเลขประจำตัว

en: Deleting Question_Attributes
th: กำลังลบรายละเอียดของคำถาม

en: Deleting Survey ID
th: กำลังลบหมายเลขแบบสำรวจ

en: Deleting Surveys
th: กำลังลบแบบสำรวจ

en: Deleting User
th: กำลังลบผู้ใช้

en: Deleting User Group
th: กำลังลบกลุ่มผู้ใช้

en: Deleting answer with qid
th: กำลังลบคำตอบพร้อมกับ qid

en: Deleting cid
th: กำลังลบ cid

en: Deleting group id
th: กำลังลบหมายเลขกลุ่ม

en: Deleting old survey result tables
th: กำลังผลสำรวจเดิม

en: Deleting old token and response tables leftover from deactivation
th: กำลังลบรายชื่อผู้เข้าร่วมฯเดิมรวมถึงผลสำรวจที่ปล่อยทิ้งไว้จากการยกเลิกการทำงาน

en: Deleting old token tables
th: กำลังลบตารางรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจเดิม

en: Deleting qid
th: กำลังลบ qid

en: Deleting questions
th: กำลังลบคำถาม

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะลบข้อมูลในกลุ่มคำถามนี้ เพราะอาจทำให้คำถามและข้อมูลที่เก็บในกลุ่มนี้อยู่ถูกลบไปด้วย ?

en: Deleting this question will also delete any answers it includes. Are you sure you want to continue?
th: คุณต้องการลบคำถามนี้ใช่หรือไม่ ? หากลบอาจทำให้คำตอบทั้งหมดที่อยู่ในคำถามนี้ถูกลบไปด้วย

en: Demo Mode Only: Uploading file is disabled in this system.
th: สำหรับการทดสอบเท่านั้น การอัพโหลดไฟล์จะไม่ดำเนินการในระบบนี้

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
th: โหมดการทดสอบ การอัพโหลดเทมเพลทไม่สามารถดำเนินการได้

en: Description of the survey
th: รายละเอียดของแบบสำรวจ

en: Description:
th: รายละเอียด :

en: Description:
th: รายละเอียด :

en: Detailed email notification with result codes
th: ส่งอีเมลล์ชี้แจงอย่างละเอียด

en: Did Not Save
th: ไม่สามารถบันทึกข้อมูล

en: Did not copy questions
th: ไม่ได้ทำสำเนาของคำถาม

en: Directory could not be renamed to `%s`.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อไดเร็กทอรี่เป็น `%s`

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
th: ไดเร็กทอรี่ชื่อ `%s`มีแล้ว กรุณาเลือกชื่อใหม่

en: Disable only
th: ระงับการใช้งานเท่านั้น

en: Disable the next button until time limit expires
th: ระงับการใช้งานของปุ่ม "ถัดไป" เมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Disabled - Delete Current Question
th: ยกเลิก - ลบคำถามนี้

en: Display
th: แสดงผล

en: Display Last 50 Responses
th: แสดงผลล่าสุด 50 รายการ

en: Display Responses
th: แสดงผลการตอบแบบสำรวจ

en: Display Tokens
th: แสดงรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Display columns
th: แสดงตามแนวคอลัมน์

en: Display min and max value under the slider
th: แสดงค่าต่ำสุดและสูงสุดด้านล่างของตัวเลื่อน

en: Display rows
th: แสดงตามแถว

en: Display select boxes
th: แสดงทางเลือก

en: Display slider min and max value
th: แสดงค่าต่ำสุดและสูงสุดด้านของตัวเลื่อน

en: Display tokens
th: แสดงรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Display:
th: แสดงผล

en: Dn
th: ลง

en: Do NOT refresh this page, as this will import the file again and produce duplicates
th: กรุณาอย่ากด Refresh [F5] หน้าจอนี้เพราะอาจทำให้เกิดการนำเข้าข้อมูลซ้ำซ้อนได้

en: Do Survey
th: ทำการสำรวจ

en: Do you really want to delete this label set?
th: คุณกำลังจะลบชุดป้ายชื่อนี้

en: Do you want to create a token table for this survey?
th: คุณต้องการสร้างตารางรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ สำหรับแบบสำรวจนี้หรือไม่ ?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
th: ต้องการเพิ่มฐานข้อมูลโดยการสร้างเฉพาะตารางที่จำเป็น ?

en: Do you want to save your changes ?
th: ต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลง ?

en: Don't consider NON completed responses
th: ไม่รวมระเบียนที่ไม่สมบูรณ์

en: Done. Test your survey using the %s icon.
th: สำเร็จ ทดสอบแบบสำรวจโดยการคลิกปุ่ม %s

en: Download the data and the syntax file.
th: ดาวน์โหลดข้อมูล และ ไฟล์ syntax

en: Drop tokens table
th: ลบตารางรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Dropdown separators
th: ตัวแยก Dropdown

en: Dual dropdown
th: เมนู dropdown

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
th: มีการให้รหัสซ้ำซ้อน ระบบไม่สามารถทำการปรับปรุงข้อมูลได้

en: Duplicate records removed
th: ได้ทำการลบระเบียนข้อมูลที่ซ้ำซ้อนแล้ว

en: Duplicates are determined by:
th: การซ้ำซ้อนถูกประเมินจาก:

en: Dutch
th: เนเธอร์แลนด์

en: Dutch Informal
th: เนเธอร์แลนด์ (ไม่เป็นทางการ)

en: ERROR
th: ผิดพลาด

en: ERROR MESSAGE
th: ข้อความชี้แจงความผิดพลาด

en: ERROR deleting Survey id
th: ผิดพลาดในการลบรหัสของแบบสำรวจ

en: EUC-JP Japanese
th: ญี่ปุ่น (EUC-JP)

en: EUC-KR Korean
th: เกาหลี (EUC-KR)

en: Earlier than:
th: ก่อน

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit (change) your group names
th: แก้ไข/เปลี่ยนแปลง ชื่อกลุ่มคำถาม

en: Edit (change) your questions code, text or type
th: แก้ไข/เปลี่ยนแปลง รหัส, ชื่อ หรือ ประเภท ของคำถาม

en: Edit Answers
th: แก้ไขคำตอบ

en: Edit Current Question
th: แก้ไขคำถามนี้

en: Edit Current User Group
th: แก้ไขกลุ่มผู้ใช้

en: Edit Group
th: แก้ไขกลุ่มคำถาม

en: Edit Label Set
th: แก้ไขชุดป้ายรายการ

en: Edit Survey Properties
th: แก้ไขคุณสมบัติของแบบสำรวจ

en: Edit Survey Property
th: แก้ไขคุณสมบัติของแบบสำรวจ

en: Edit User Group Successfully!
th: แก้ไขกลุ่มผู้ใช้เรียบร้อยแล้ว

en: Edit condition
th: แก้ไขเงื่อนไข

en: Edit current question group
th: แก้ไขกลุ่มคำถามนี้

en: Edit email settings
th: แก้ไขการตั้งค่าอีเมล์

en: Edit email templates
th: แก้ไขตัวแบบอัเมล์

en: Edit entry
th: การแก้ไขรายการ

en: Edit label set
th: แก้ไขชุดป้ายรายการ

en: Edit question
th: แก้ไขคำถาม

en: Edit scenario
th: แก้ไขสถานการณ์ที่กำหนดนี้

en: Edit survey settings
th: แก้ไขการกำหนดค่าของแบบสอบถาม

en: Edit survey settings - Step 1 of 2
th: แก้ไขการตั้งค่าแบบสำรวจ - ขั้นที่ 1 จากทั้งหมด 2

en: Edit survey settings - Step 2 of 2
th: แก้ไขการตั้งค่าแบบสำรวจ - ขั้นที่ 2 จากทั้งหมด 2

en: Edit template permissions
th: แก้ไขการอนุญาตการดำเนินการกับเทมเพลท

en: Edit the 4th line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
th: แก้ไขบรรทัดที่ 4 และใส่ชื่อไฟล์พร้อม full path เพื่อทำการดาวน์โหลดไฟล์ข้อมูล

en: Edit this condition
th: แก้ไขเงื่อนไขนี้

en: Edit this entry
th: แก้ไขการเพิ่มข้อมูลนี้

en: Edit this token
th: แก้ไขรายชื่อผู้เข้าร่วมฯนี้

en: Edit this user
th: แก้ไขผู้ใช้นี้

en: Edit token entry
th: แก้ไขรายการรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Edit user
th: แก้ไขผู้ใช้

en: Edit your personal preferences
th: ปรับปรุงการตั้งค่าพื้นฐาน

en: Edit/Add Answers for this Question
th: แก้ไข/เพิ่มคำตอบของคำถามนี้

en: Edit/Add Label Sets
th: แก้ไข/เพิ่ม ชุดป้ายชื่อ

en: Edit/Add second Label Sets
th: แก้ไข/เพิ่มป้ายรายการที่สอง

en: Editing
th: กำลังแก้ไข

en: Editing response (ID %s)
th: กำลังแก้ไขการตอบแบบสำรวจ (ID %s)

en: Editing template '%s' - File '%s'
th: กำลังแก้ไขเทมเพลท  '%s' - ในชื่อไฟล์ '%s'

en: Editing user
th: กำลังแก้ไขผู้ใช้

en: Editing user group (Owner: %s)
th: กำลังแก้ไขกลุ่มผู้ใช้ (เจ้าของ : %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
th: ท่านอาจทิ้งระยะเวลานานเกินไป หรือ ห้ามการทำงานของคุ๊กกี้ (cookies) ในบราวเซอร์ของท่าน หรือ อาจเกิดปัญหาในการเชื่อมต่อกับระบบอินเตอร์เนต

en: Either your selected database has not yet been created or there is a problem accessing it.
th: อาจมีการเลือกฐานข้อมูลที่ยังไม่ได้สร้างขึ้น หรือ เกิดความผิดพลาดกับการเข้าถึง

en: Email
th: อีเมล์

en: Email Address
th: ที่อยู่ E-Mail

en: Email Status
th: สถานะอีเมล์

en: Email address
th: ที่อยู่อีเมล์

en: Email address already exists.
th: ที่อยู่อีเมล์ถูกใช้อยู่แล้ว

en: Email address is not valid.
th: ที่อยู่อีเมล์ไม่สามารถใช้ได้

en: Email address of the survey administrator
th: ที่อยู่อีเมล์ของผู้บริหารระบบ

en: Email batch size:
th: ขนาดของชุดอีเมล์:

en: Email from the token
th: อีเมล์จากรายชื่อผู้ร่วมสำรวจ

en: Email method:
th: วิธีการอีเมล์ :

en: Email reminder subject:
th: ชื่อเรื่องอีเมล์เตือนความจำ :

en: Email reminder:
th: อีเมล์เตือนความจำ :

en: Email responses to:
th: อีเมล์ของการตอบแบบสอบถาม

en: Email settings
th: อีเมล์เตือน :

en: Email to %s failed. Error Message:
th: เกิดข้อผิดพลาดในการส่งอีเมล์ถึง %s เนื่องจาก:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
th: อีเมล์ถึง  {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) เกิดความล่าช้า รายชื่อผู้ร่วมการสำรวจอาจยังไม่

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
th: อีเมล์ถึง {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) ผิดพลาด เนื่องจาก

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
th: อีเมล์ถึง {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) ถูกข้าม เนื่องจากรายชื่อไม่สามารถเข้าถึงได้

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
th: อีเมล์ ถึง {NAME} ({EMAIL}) ผิดพลาด.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
th: อีเมล์ยังไม่ถูกส่งเนื่องจากเป็นโหมดทดลอง

en: Email:
th: อีเมล์:

en: Enable assessment mode?
th: ใช้การประเมินผล ?

en: Enable token-based response persistence?
th: กำหนดให้ดำเนินการสำรวจตามระบบรายชื่อ ?

en: End URL:
th: ที่อยู่เว็บไซต์ตอนจบแบบสำรวจ :

en: End message:
th: ข้อความลงท้าย:

en: English
th: อังกฤษ

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
th: กำหนดจำนวนของคำตอบที่เป็นไปได้ (0 = ไม่จำกัด)

en: Enter a header text for scale A
th: ใส่ข้อมูลชื่อหัวข้อสำหรับขนาด A

en: Enter a header text for scale B
th: ใส่ข้อมูลชื่อหัวข้อสำหรับขนาด ฺB

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
th: กรุณากรอกชื่อและรหัสผ่านสำหรับแบบสอบถามนี้ แล้วคลิก "บันทึก" หรือ "save" ด้านล่าง

en: Enter the SGQA identifier to use the total of a previous question as the maximum for this question
th: กรุณาระบุรหัสเฉพาะของ 'แบบสำรวจXกลุ่มคำถามXคำถามXคำตอบ' (SGQA) จากคำถามที่ผ่านมาเพื่อใช้เป็นค่าสูงสุดของคำถามนี้

en: Enter the SGQA identifier to use the total of a previous question as the minimum for this question
th: กรุณาระบุรหัสเฉพาะของ 'แบบสำรวจXกลุ่มคำถามXคำถามXคำตอบ' (SGQA) จากคำถามที่ผ่านมาเพื่อใช้เป็นค่าสูงสุดของคำถามนี้

en: Enter the code of a Multiple options question to exclude the matching answer options in this question.
th: ระบุรหัสของแต่ละคำตอบเพื่อแสดงเงื่อนไขที่ไม่เกี่ยวข้องสำหรับคำถามนี้

en: Enter the code of a Multiple options question to only show the matching answer options in this question.
th: ระบุรหัสของแต่ละคำตอบเพื่อแสดงเงื่อนไขที่เกี่ยวข้องสำหรับคำถามนี้

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
th: กรุณากรอกรายละเอียดด้านล่าง ทางระบบฐานข้อมูลจะส่งลิงค์สำหรับร่วมในการตอบแบบสอบถามไปยังที่อยู่อีเมล์ของท่านทันที

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
th: กรุณาใส่ hostname และ port เช่น my.smtp.com:25

en: Equals
th: เท่ากับ

en: Equals sum value
th: เท่ากับผลรวม

en: Equals:
th: เท่ากับ:

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Error Files List
th: รายการไฟล์ที่ผิดพลาด

en: Error adding answer: You can't use the same answer code more than once.
th: ผิดพลาดในการเพิ่มคำตอบเนื่องจากมีการให้รหัสของคำตอบซ้ำซ้อน

en: Error saving results
th: ผลการบันทึกที่ผิดพลาด

en: Error while updating usertemplates.
th: ผิดพลาดในการปรับปรุงเทมเพลทของผู้ใช้

en: Error: The database reported the following error:
th: ผิดพลาด ฐานข้อมูลพบความบกพร่องดังนี้:

en: Error: The labelset used for this question is not available in this language and/or does not exist.
th: ผิดพลาด: ป้ายชื่อที่ใช้สำหรับคำถามนี้ไม่รองรับภาษาที่เลือก

en: Error: The labelset used for this question is not available in this language.
th: ผิดพลาด: รายการที่เลือกสำหรับคำถามนี้ไม่มีสำหรับภาษาที่เลือก

en: Error: There are no answers defined for this question.
th: ผิดพลาด: ไม่มีคำตอบที่กำหนดไว้สำหรับคำถามนี้

en: Error: This question has no answers.
th: ผิดพลาด: คำถามนี้ยังไม่มีคำตอบ

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
th: ผิดพลาด มีการกำหนดรหัสของคำตอบซ้ำ

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
th: ผิดพลาด: คุณกำลังให้รหัสซ้ำกับรหัสป้ายรายการเดิม

en: Error: You have to enter a group title for each language.
th: ผิดพลาด: กรุณาใส่ชื่อกลุ่มสำหรับแต่ละภาษา

en: Error: You have to enter a name for this label set.
th: ผิดพลาด: กรุณาใส่ชื่อสำหรับป้ายรายการนี้

en: Error: You have to enter a question code.
th: ผิดพลาด: กรุณาใส่ชื่อรหัสของคำถาม

en: Error: You have to enter a title for this survey.
th: ผิดพลาด: กรุณาใส่ชื่อแบบสำรวจ

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns: 'firstname', 'lastname' or 'email'
th: ผิดพลาด ไฟล์ที่อัพโหลดมีหนึ่งช่องข้อมูลสำคัญที่หายไป เช่น ชื่อ สกุล หรือ อีเมล์

en: Estonian
th: เอสโตเนีย

en: Every 2 weeks
th: ทุกสองสัปดาห์

en: Every day
th: ทุกวัน

en: Every month
th: ทุกเดือน

en: Every week
th: ทุกสัปดาห์

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
th: ไม่พบข้อบกพร่องใดๆ ท่านสามารถดำเนินการต่อได้

en: Example data
th: ข้อมูลตัวอย่าง

en: Exclude record IDs?
th: ไม่รวมหมายเลขระเบียน ?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code.
th: ละเว้นทางเลือกอื่นๆ เมื่อมีการเลือกเฉพาะคำตอบที่กำหนด - กรุณากำหนดรหัสของคำตอบ

en: Exclusive option
th: ทางเลือกที่ถูกละเว้น

en: Execute This Survey
th: ให้แบบสำรวจนี้เริ่มทำงาน

en: Executing
th: กำลังดำเนินการ

en: Exit Link
th: เว็บไซต์หลังจาอจบการตอบแบบสำรวจ

en: Exit and Clear Survey
th: ออกจากแบบสำรวจและล้างข้อมูล

en: Expired
th: สิ้นสุด

en: Expiry Date:
th: วันสิ้นสุด :

en: Expiry date/time:
th: วันสิ้นสุดการสำรวจ:

en: Export
th: ส่งออก

en: Export .csv data file
th: ส่งออกไฟล์ .csv

en: Export Group Structure
th: ส่งออกโครงสร้างของกลุ่มคำถาม

en: Export Label Set
th: ส่งออกชุดป้ายรายการ

en: Export Question
th: ส่งออกคำถาม

en: Export Question Structure
th: ส่งออกโครงสร้างแบบสอบถาม

en: Export R syntax file
th: ส่งออกไฟล์ R syntax

en: Export Resources As ZIP Archive
th: ส่งออกทรัพยากรในรูปแบบ ZIP Archive

en: Export Results
th: ส่งออกผลลัพธ์

en: Export Results to Application
th: ส่งออกผลการสำรวจไปยังโปรแกรมอื่น

en: Export Survey
th: ส่งออกแบบสำรวจ

en: Export Survey Structure
th: ส่งออกโครงสร้างของแบบสำรวจ

en: Export Template
th: ส่งออกตัวแบบ

en: Export To File
th: ส่งออกไปยังไฟล์

en: Export VV file
th: ส่งออกไฟล์ VV

en: Export a VV survey file
th: ส่งออกไฟล์ VV

en: Export current question group
th: ส่งออกกลุ่มคำถามนี้

en: Export data
th: ส่งออกข้อมูล

en: Export database
th: ส่งออกฐานข้อมูล

en: Export result data to R
th: ส่งออกข้อมูลผลลัพธ์เป็นไฟล์ R

en: Export result data to SPSS
th: ส่งออกผลลัพธ์ของข้อมูลเป็นรูปแบบ SPSS

en: Export results
th: ผลของการส่งออก

en: Export results to a R data file
th: ส่งออกผลลัพธ์เป็นไฟล์ข้อมูล R

en: Export syntax
th: ส่งออกชุดคำสั่ง

en: Export this Question
th: ส่งออกคำถามนี้

en: Export this Response
th: ส่งออกการตอบแบบสำรวจนี้

en: Export tokens
th: ส่งออกรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Export tokens to CSV file
th: ส่งออกรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ ในรูปแบบไฟล์ CSV

en: Failed
th: ผิดพลาด

en: Failed to Copy already defined labels to added languages
th: ผิดพลาดในการคัดลอกป้ายรายการที่ทำไว้ไปยังภาษาที่เพิ่มเข้ามา

en: Failed to add Group!
th: ผิดพลาดในการเพิ่มกลุ่ม!

en: Failed to add User Group.
th: ไม่สามารถเพิ่มกลุ่มผู้ใช้ได้

en: Failed to add User.
th: ไม่สามารถเพิ่มผู้ใช้งานได้

en: Failed to add user
th: ไม่สามารถเพิ่มผู้ใช้งานได้

en: Failed to add user.
th: ไม่สามารถเพิ่มผู้ใช้งานได้:

en: Failed to copy %s to new template directory.
th: ผิดพลาดในการทำสำเนา %s ไปยังเทมเพลทใหม่

en: Failed to create token entries
th: ผิดพลาดในการทำการสร้างรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Failed to delete answer
th: ผิดพลาดในการลบคำตอบ

en: Failed to delete label
th: ผิดพลาดในการลบป้ายรายการ

en: Failed to delete labels for removed languages
th: ผิดพลาดในการลบป้ายรายการที่ทำไว้กับภาษาที่ลบออก

en: Failed to insert answer
th: ผิดพลาดในการแทรกคำตอบ

en: Failed to insert label
th: ผิดพลาดในการแทรกชุดป้ายรายการ

en: Failed to make answer default
th: ผิดพลาดในการทำให้เป็นคำตอบพื้นฐาน

en: Failed to make answer not default
th: ผิดพลาดในการทำให้ไม่เป็นคำตอบพื้นฐาน

en: Failed to update answers
th: ผิดพลาดในการปรับปรุงคำตอบ

en: Failed to update label
th: ผิดพลาดในการปรับปรุงป้ายรายการ

en: Failed to update survey rights!
th: ผิดพลาด ไม่สามารถทำการปรับปรุงสิทธิในการจัดการแบบสำรวจได้

en: Failed to update!
th: ผิดพลาดในการปรับปรุง!

en: Failed! Reason:
th: ผิดพลาด:

en: Failed! Reason:
th: ผิดพลาด เนื่องจาก:

en: Faulty line in import - fields and data don't match
th: ผิดพลาดในการนำเข้า ช่องข้อมูลและฐานข้อมูลไม่ตรงกัน

en: Fax To:
th: โทรสาร :

en: Feb
th: ก.พ.

en: Female
th: หญิง

en: Field description
th: รายละเอียด:

en: Field summary for
th: ช่องสรุปสำหรับ

en: Field summary for %s
th: สรุปผลสำหรับ %s

en: File
th: ไฟล์

en: File Extension
th: สกุลของไฟล์

en: File backup created:
th: สร้างไฟล์สำรอง:

en: File deleted: %s
th: ไฟล์ที่ถูกลบ: %s

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
th: ไม่พบไฟล์ในระบบ LimeSurvey

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
th: ไฟล์ควรเป็นรูปแบบมาตรฐานของ CSV (comma delimited) พร้อมกับการใช้ อัญประกาศ ("") กับค่าของข้อมูล (ซึ่งเป็นมาตรฐานของ OpenOffice และ Excel) บรรทัดแรกต้องมีการระบุชื่อไฟล์ ในขณะที่ช่องข้อมูลสามารถเรียงลำดับอย่างไรก็ได้

en: File upload succeeded.
th: การอัพโหลดสำเร็จ

en: File:
th: ไฟล์:

en: Files in a standard template cannot be deleted.
th: ตัวแบบมาตรฐานนี้ไม่สามารถถูกแก้ไขได้

en: Filter HTML for XSS:
th: ตัวกรอง HTML สำหรับ XSS:

en: Filter blank email addresses:
th: กรองข้อมูลที่ไม่มีที่อยู่อีเมล์:

en: Filter by email address
th: คัดกรองโดยอีเมล์

en: Filter by language
th: คัดกรองโดยรูปแบบภาษา

en: Filter duplicate records:
th: กรองข้อมูลที่ซ้ำซ้อน:

en: Filter the available answers by this value
th: คัดเลือกคำตอบที่เป็นไปได้สำหรับค่านี้

en: Filtered from statistics script
th: กรองข้อมูลจากสคริปต์สถิติ

en: Finalize response submission
th: ปรับปรุงการตอบแบบสำรวจเพื่อส่งคำตอบ

en: Finnish
th: ฟินแลนด์

en: First Name
th: ชื่อ

en: First Scale
th: สเกลแรก

en: First name
th: ชื่อ

en: Firstname from token
th: ชื่อจากรายชื่อผู้ร่วมสำรวจ

en: Flag
th: ปักธง

en: Follow the following link to update it
th: คลิกที่ลิงค์ที่ปรากฏเพื่อปรับปรุงรายการ

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
th: เพื่อความสะดวกในการเปิดไฟล์ใน MS Excel กรุณาเปลี่ยนสกุลของไฟล์เป็น '.tab' or '.txt'

en: For further information contact %s
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม กรุณาติดต่อ %s

en: For further information please contact %s
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม กรุณาติดต่อ %s

en: Forbidden Extension
th: สถุลที่หวงห้าม

en: Forgot Password
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: Forgot Your Password?
th: ลืมรหัสผ่าน ?

en: Format
th: รูปแบบ

en: Format:
th: รูปแบบ :

en: Format: %s
th: รูปแบบ : %s

en: French
th: ฝรั่งเศส

en: From
th: จาก

en: From Token ID
th: จากหมายเลขผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: From token table
th: จากตาราง Tokens

en: Full Answers
th: คำตอบแบบเต็มข้อความ

en: Full Responses
th: การตอบแบบสอบถามทั้งหมด

en: Full headings
th: ชื่อเต็มของหัวข้อ

en: Full name
th: ชื่อ-นามสกุล

en: Full responses:
th: จำนวนผู้ตอบทั้งหมด

en: GB2312 Simplified Chinese
th: จีนสมัยใหม่ (GB2312)

en: GBK Simplified Chinese
th: จีนสมัยใหม่ (GBK)

en: GEOSTD8 Georgian
th: จอร์เจีย (GEOSTD8)

en: Galician
th: เกลิค

en: Gender
th: เพศ

en: General
th: ทั่วไป

en: General filters
th: ตัวกรองข้อมูลทั่วไป

en: General information in language:
th: ข้อมูลทั่วไปในภาษา:

en: Generate tokens
th: สร้างรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Generating summaries ...
th: กำลังสร้างรายงานสรุป

en: German
th: เยอรมัน

en: German informal
th: เยอรมัน (ไม่เป็นทางการ)

en: Get statistics from these responses
th: แสดงสถิติจากการตอบแบบสอบถามเหล่านี้

en: Getting questions and answers ...
th: กำลังเรียกคำถาม/คำตอบ

en: Give focus to the HTML Editor Popup Window
th: ไปยังหน้าต่างของตัวแก้ไข HTML

en: Global settings
th: ตั้งค่าทั่วไป

en: Global settings were saved.
th: บันทึกการตั้งค่าทั่วไปแล้ว

en: Go back
th: ย้อนกลับ

en: Go to group
th: ไปยังกลุ่มคำถาม

en: Go to question
th: ไปยังคำถาม

en: Go to survey
th: ไปยังแบบสำรวจ

en: Greater than
th: มากกว่า

en: Greater than or equal to
th: มากกว่าหรือเท่ากับ

en: Greater than:
th: มากกว่า:

en: Greek
th: กรีก

en: Group
th: กลุ่ม

en: Group %s depends on group %s, see the marked conditions on:
th: กลุ่มคำถาม %s มีความเกี่ยวพันกับกลุ่มคำถาม %s ตามเงื่อนไขที่ปรากฏ:

en: Group 1: The first lot of questions
th: กลุ่มที่ 1: คำถามกลุ่มแรก

en: Group Import Summary
th: สรุปการนำเข้ากลุ่มคำถาม

en: Group Name
th: ชื่อกลุ่ม

en: Group already exists!
th: กลุ่มนี้มีอยู่แล้ว!

en: Group by Group
th: ตามกลุ่ม

en: Group could not be added.\n\nIt is missing the group name for the following languages
th: กลุ่มคำถามไม่สามารถเพิ่มได้\n\nกรุณาใส่ชื่อกลุ่มคำถามในภาษาที่ปรากฏ

en: Group could not be deleted
th: กลุ่มคำถามไม่สามารถลบได้

en: Group could not be updated
th: กลุ่มคำถามไม่สามารถปรับปรุงได้

en: Group member can only see own group:
th: กลุ่มสมาชิกสามารถดูได้เฉพาะของกลุ่มตนเอง:

en: Group name was not supplied!
th: ไม่สามารถรองรับชื่อกลุ่มที่กำหนด!

en: Group of checkboxes
th: กลุ่มของตัวเลือกแบบ  checkbox

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Groups:
th: กลุ่ม:

en: HP West European
th: ยุโรปตะวันตก (HP)

en: HTML Editor
th: ต้วแก้ไข HTML

en: HTML editor mode
th: โหมดตัวแก้ไข HTML

en: Header scale A
th: หัวข้อสำหรับขนาด A

en: Header scale B
th: หัวข้อสำหรับขนาด ฺB

en: Heading
th: หัวข้อ

en: Hebrew
th: ฮิบบรู (อิสราเอล)

en: Hello %s,
th: สวัสดีครับ/ค่ะ %s,

en: Help
th: คำอธิบาย

en: Help about this question
th: ตัวช่วยเหลือสำหรับคำถามนี้

en: Help:
th: คำอธิบาย :

en: Hide Details of this Group
th: ซ่อนรายละเอียดของกลุ่มคำถามนี้

en: Hide Details of this Question
th: ซ่อนรายละเอียดของคำถามนี้

en: Hide advanced settings
th: งดแสดงการตั้งค่าขั้นสูง

en: Hide details of this Survey
th: ซ่อนรายละเอียดของแบบสำรวจนี้

en: Hide the tip that is normally shown with a question
th: งดการแสดงคำอธิบายเสริมที่แสดงคู่กับคำถามอยู่แล้ว

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
th: งดการแสดงคำถามนี้ เพื่อเป็นประโยชน์กับการกรอกข้อมูลที่เสร็จสิ้นแล้ว

en: Hide tip
th: งดการแสดงคำอธิบายเสริม

en: Hindi
th: ฮินดี

en: Hints
th: ข้อชี้แนะ

en: How long the time limit warning message will display (in seconds)
th: ระยะเวลาของการแสดงข้อความเตือนก่อนเวลาหมด (วินาที) ?

en: How long to display the time limit expiry message (in seconds)
th: ระยะเวลาในการแสดงข้อความ (เมื่อเวลาเกินกำหนด)

en: How many rows to display
th: จำนวนแถวที่ต้องการแสดง ?

en: However you can still:
th: อย่างไรก็ตาม คุณยังสามารถ :

en: Huge Free Text
th: คำตอบข้อความแบบยาวพิเศษ

en: Hungarian
th: ฮังการี

en: ID
th: หมายเลข

en: IP Address
th: ที่อยู่ IP

en: IP Addresses will be logged
th: ที่อยู่ IP ของผู้ตอบฯ จะถูกบันทึกไว้

en: IP-Address
th: ที่อยู่ IP

en: ISO 8859-13 Baltic
th: บอลติก (ISO 8859-13)

en: ISO 8859-2 Central European
th: ยุโรปกลาง (ISO 8859-2)

en: ISO 8859-7 Greek
th: กรีก (ISO 8859-7)

en: ISO 8859-8 Hebrew
th: ฮิบรูว (ISO 8859-8)

en: ISO 8859-9 Turkish
th: ตุรกี (ISO 8859-9)

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: Identifier
th: ตัวระบุข้อมูล

en: Identifier:
th: ตัวระบุค่า:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
th: ในกรณีที่มีข้อความแสดงความผิดพลาด คุณอาจจำเป็นต้องดำเนินการกับสคริปต์นี้บ่อยครั้ง

en: If necessary the database will be updated.
th: ฐานข้อมูลจะมีการปรับปรุงในกรณีที่จำเป็น

en: If tokens are used, the public may register for this survey
th: ในกรณีที่มีการใช้ระบบรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ ผู้สนใจอื่นๆอาจสามารถเข้าร่วมแบบสำรวจนี้ได้

en: If you choose '%s' you must provide a description.
th: กรุณาอธิบายเพิ่มเติมในกรณีที่เลือก '%s'

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
th: หากทำการลบรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจแล้ว จะทำให้ผู้ที่ถูกลบไม่สามารถเข้าถึงการสำรวจนี้ได้อีก

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
th: หากท่านให้ที่อยู่อีเมล์ ท่านจะได้รับอีเมล์เกี่ยวกับรายละเอียดนี้ในกล่องข้อความของท่าน

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
th: ในกรณีที่ท่านมีข้อสงสัยใดๆ กรุณาติดต่อผู้บริหารระบบที่ %s ขอขอบคุณ

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
th: หากท่านสามารถเข้าร่วมการตอบแบบสำรวจ กรุณาใส่ข้อมูลด้านล่างและคลิก ดำเนินการต่อ

en: If you have been issued with a token, please enter it in the box below and click continue.
th: หากท่านสามารถเข้าร่วมการตอบแบบสำรวจ กรุณาใส่ข้อมูลด้านล่างและคลิก ดำเนินการต่อ

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
th: หากท่านทำการสร้างรายชื่อผู้ร้วมการสำรวจสำหรับแบบสำรวจนี้จำมีผลให้ แบบสำรวจนี้สามารถเข้าถึงได้เฉพาะผู้ที่มีรายชื่อเชื้อเชิญหรือลงทะเบียนผ่าน URL เอาไว้เท่านั้น

en: If you receive this message in the middle of completing a survey, you should choose '<- BACK' on your browser and then refresh/reload the previous page. While you will lose answers from the last page all your others will still exist. This problem can occur if the webserver is suffering from overload or excessive use. We apologise for this problem.
th: หากท่านได้รับข้อความนี้ในขณะที่การตอบแบบสำรวจยังไม่สิ้นสุด กรุณาเลือก 'ย้อนกลับ' หรือ '<- BACK' ในบราวเซอร์ของท่าน แล้วทำการ 'refresh' หน้าเว็บเพจ ในกรณีนี้ข้อมูลที่ท่านกรอกในแบบสอบถามหน้าล่าสุดบางข้ออาจยังไม่ได้รับการบันทึกแต่กรณีนี้จะไม่กระทบกับข้อมูลที่ท่านให้ไว้ก่อนหน้านี้ ขออภัยในความไม่สะดวก

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
th: ในกรณีที่ทำการเปลี่ยนรูปแบบอีเมล์ กรุณาตรวจสอบเทมเพลทของอีเมล์อีกครั้งเพื่อความเหมาะสม

en: If you turn on the -Anonymous answers- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
th: ในกรณีที่เปิดใช้การปกปิดความเกี่ยวข้องระหว่างผู้เข้าร่วมการสำรวจกับคำตอบที่ให้ LimeSurvey จะทำการให้รหัสของผู้ร่วมการสำรวจเป็น 'Y' แทนการลงวันที่ของการส่งคำตอบแบบสำรวจ ทั้งนี้เพื่อเป็นการสงวนความเป็นส่วนตัวของผู้ให้ข้อมูล

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
th: ในกรณีที่คุณต้องการตรวจสอบหรือเปลี่ยนแปลงคำตอบ คุณสามารถใช้ปุ่ม [<< prev] หรือ [<< ก่อนหน้า] เพื่อย้อนกลับไปยังคำถามที่ผ่านมา

en: Import
th: นำเข้า

en: Import Failed on Record %d because [%s]
th: การนำเข้าระเบียน %d ผิดพลาดเนื่องจาก [%s]

en: Import Group
th: นำเข้ากลุ่ม

en: Import Label Set
th: นำเข้าชุดป้ายชื่อ

en: Import Question
th: นำเข้าคำถาม

en: Import Resources ZIP Archive
th: นำเข้าทรัพยากรในรูปแบบ ZIP Archive

en: Import Responses
th: นำเข้าการตอบแบบสำรวจ

en: Import Survey
th: นำเข้าแบบสำรวจ

en: Import Survey Resources
th: นำเข้าทรัพยากรของแบบสอบถาม

en: Import Template
th: ส่งออกตัวแบบ

en: Import VV file
th: นำเข้าไฟล์ VV

en: Import a VV survey file
th: นำเข้าไฟล์ VV

en: Import answers from a deactivated survey table
th: นำเข้าผลจากการสำรวจที่ไม่ได้ทำงานในขณะนี้

en: Import as not finalized answers?
th: นำเข้าคำตอบที่ไม่สมบูรณ์ด้วยหรือไม่ ?

en: Import of Label Set is completed.
th: การนำเข้าป้ายรายการเสร็จสมบูรณ์

en: Import of Survey is completed.
th: การนำเข้าแบบสำรวจสำเร็จแล้ว

en: Import of group is completed.
th: การนำเข้ากลุ่มคำถามเสร็จสมบูรณ์

en: Import of this survey file failed
th: การนำเข้าไฟล์แบบสำรวจผิดพลาด

en: Import old tokens
th: นำเข้ารายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจเดิม

en: Import partially successful.
th: การนำเข้าสำเร็จเป็นบางส่วน

en: Import question group
th: นำเข้ากลุ่มคำถาม

en: Import responses from an deactivated survey table
th: การตอบแบบสำรวจที่สำคัญจากรายการสำรวจที่ถูกยกเลิกการทำงาน

en: Import template
th: นำเข้าตัวแบบ

en: Import template ZIP archive
th: นำเข้าไฟล์ ZIP ของเทมเพลท

en: Import tokens from CSV file
th: นำเข้ารายชื่อผู้ร่วมการสำรวจจากไฟล์ CSV

en: Import tokens from LDAP query
th: นำเข้ารายชื่อผู้ร่วมการสำรวจจาก  LDAP query

en: Important Note:
th: ข้อความสำคัญ:

en: Important instructions
th: คำแนะนำสำคัญ

en: Imported Files List
th: รายการไฟล์ที่นำเข้า

en: Imported Resources for
th: ทรัพยากรที่นำเข้าสำหรับ

en: Imported template files for
th: เทมเพลทที่นำเข้าสำหรับ

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
th: ไม่สามารถลบกลุ่มคำถามนี้ได้ เนื่องจากมีการตั้งค่าเงื่อนไขไว้กับคำถามอย่างน้อยหนึ่งข้อ

en: In an active survey, a table is created to store all the data-entry records.
th: สำหรับแบบสำรวจที่กำลังทำงานอยู่ ระบบจะทำการบันทึกข้อมูลที่เข้่ามาทั้งหมด

en: Inactive
th: ไม่ถูกใช้งาน

en: Include:
th: รวมถึง:

en: Incomplete Records Only
th: เฉพาะระเบียนที่ไม่สมบูรณ์เท่านั้น

en: Incomplete records only
th: เฉพาะระเบียนที่ไม่สมบูรณ์เท่านั้น

en: Incomplete responses:
th: จำนวนผู้ที่ยังไม่ได้ตอบ

en: Incorrect User name and/or Password!
th: ชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Incorrect permissions in your %s folder.
th: การอนุญาตไม่ถูกต้องกับแฟ้ม %s

en: Increase
th: เพิ่มขึ้น

en: Indonesian
th: อินโดนีเซีย

en: Inexistant token table
th: ตาราง Tokens ที่ไม่ปรากฏ

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
th: ผู้บริหารระบบขั้นสูง(คนแรก) ไม่สามารถถูกลบได้

en: Initialise Tokens
th: สร้างตารางรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Initialise tokens
th: สร้างรายชื่อผู้ร่วมสำรวจ

en: Inline HTML editor
th: ตัวแก้ไขในโหมด HTML แบบ Inline

en: Input
th: ข้อมูลที่รับ

en: Input box width
th: ความกว้างของช่องรับข้อมูล

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
th: กำหนดให้คำถามนี้อยู่ในหน้าถัดไปในโหมดการพิมพ์ (แทรกตัวคั่นหน้า) โดยคลิก ใช่

en: Insert of Label Set failed
th: ผิดพลาดในการเพิ่มชุดป้ายรายการ

en: Insert page break in printable view
th: แทรกตัวคั่นหน้าในโหมดการพิมพ์

en: Instructions for the impatient
th: คำแนะนำสำหรับการดำเนินการที่เร่งรีบเกืนไป

en: Interface language
th: ภาษาสำหรับการโต้ตอบกับผู้ใช้

en: Invalid email address:
th: อีเมล์ ที่ไม่ถูกต้อง

en: Invalid or empty answer code supplied
th: มีการใส่รหัสคำตอบที่ไม่สามารถใช้งานได้ (หรือไม่ได้ใส่) จึงเกิดข้อผิดพลาดขึ้น

en: Invitation Email:
th: อีเมล์เชื้อเชิญ

en: Invitation email subject:
th: ชื่อเรื่องของอีเมล์เชิญร่วมตอบแบบสอบถาม

en: Invitation email:
th: อีเมล์เชื้อเชิญ

en: Invitation sent date
th: วันที่ส่งคำเชิญ

en: Invitation sent to:
th: คำเชื้อเชิญได้ส่งไปยัง

en: Invitation status:
th: สถานะการเชิญ

en: Invitation to participate in survey
th: การเชื้อเชิญเพื่อให้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Invite sent?
th: ส่งคำเชื้อเชิญ ?

en: Invited
th: เชิญแล้ว

en: It is presented group by group.
th: คำถามจะแสดงทีละกลุ่มคำถาม

en: It is presented on one single page.
th: คำถามจะแสดงทั้งหมดในหน้าเดียวกัน

en: It is presented question by question.
th: คำถามจะแสดงทีละคำถาม

en: It uses cookies for access control.
th: ใช้คุกกี้สำหรับการควบคุมการเข้าถึงแบบสำรวจ

en: It's impossible to delete this question because there is at least one question having a condition on it.
th: ไม่สามารถลบคำถามนี้ได้ เนื่องจากมีการตั้งค่าเงื่อนไขไว้กับคำถามนี้

en: Italian
th: อิตาลี

en: Italian-Formal
th: อิตาลี (ทางการ)

en: Iterate surevey
th: กำหนดการสำรวจ

en: Iterate survey
th: กำหนดการสำรวจ

en: Jan
th: ม.ค.

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Jul
th: ก.ค.

en: Jun
th: มิ.ย.

en: KOI8-R Relcom Russian
th: รัสเซีย (KOI8-R Relcom)

en: KOI8-U Ukrainian
th: ยูเครน (KOI8-U)

en: Korean
th: เกาหลี

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
th: การทำงานของ LDAP ถูกยกเลิก จึงมีผลให้ข้อมูลของ LDAP ไม่สามารถดำเนินการได้

en: LDAP queries are defined by the administrator in the config-ldap.php file
th: ข้อมูล LDAP ถูกจัดการโดยผู้บริหารระบบในไฟล์ config-ldap.php

en: Label
th: ป้ายรายการ

en: Label 1
th: ป้ายชื่อ 1

en: Label 2
th: ป้ายชื่อ 2

en: Label Set
th: ชุดป้ายรายการ

en: Label Set Import Summary
th: สรุปการนำเข้าป้ายรายการ

en: Label Sets
th: ชุดป้ายชื่อ

en: Label Sets Administration
th: จัดการชุดป้ายชื่อ

en: Label for 'Other:' option
th: คำอธิบายแทน "อื่นๆ"

en: Label set:
th: ชุดป้ายชื่อ

en: Label:
th: ป้ายรายการ:

en: Labels
th: ป้ายชื่อ

en: Labelsets
th: ชุดป้ายชื่อ

en: Language
th: ภาษา

en: Language Switch
th: เปลี่ยนภาษา

en: Language code
th: รหัสของภาษา

en: Language specific settings missing
th: ไม่พบการกำหนดค่าทางภาษา

en: Languages
th: ภาษา

en: Languages:
th: ภาษา:

en: Last Name
th: นามสกุล

en: Last Reminder sent date
th: วันที่ล่าสุดที่ส่งเตือนความจำ

en: Last check: %s
th: การตรวจสอบล่าสุด: %s

en: Last name
th: นามสกุล

en: Lastname from token
th: สกุลจากรายชื่อผู้ร่วมสำรวจ

en: Later than:
th: หลังจาก

en: Latvian
th: ลัทเวีย

en: Less than
th: น้อยกว่า

en: Less than or equal to
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: Less than:
th: น้อยกว่า:

en: LimeSurvey Online Manual
th: คู่มือ LimeSurvey ออนไลน์

en: LimeSurvey Online manual
th: คู่มือออนไลน์ LimeSurvey

en: LimeSurvey Setup
th: การติดตั้ง LimeSurvey

en: LimeSurvey Survey File (*.csv)
th: ไฟล์แบบสำรวจในรูปแบบของ LimeSurvey (*.csv)

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
th: ทาง LimeSurvey สามารถสร้างระบบฐานข้อมูลใหม่ให้แก่ท่านได้

en: LimeSurvey group File (*.csv)
th: ไฟล์กลุ่มคำถามในรูปแบบของ LimeSurvey (*.csv)

en: LimeSurvey is setup to use the webserver authentication, but it seems you have not already been authenticated
th: การติดตั้งระบบของ LimeSurvey ควรมีการรองรับจากเว็บเซอร์เวอร์ที่เหมาะสม แต่ท่านอาจยังไม่ได้ดำเนินการนี้

en: LimeSurvey manual
th: คู่มือ LimeSurvey

en: Limit
th: ลิมิต

en: Limit the number of possible answers
th: จำกัดจำนวนของคำตอบที่เป็นไปได้

en: Limit time to answer question (in seconds)
th: เวลาสำหรับการตอบคำถามนี้ (วินาที)

en: List
th: รายการ

en: List (Dropdown)
th: รายการ(แบบทิ้งตัวลง)

en: List (Flexible Labels) (Dropdown)
th: ชุดคำตอบแบบ Dropdown

en: List (Flexible Labels) (Radio)
th: รายการตัวเลือก (จำนวนตัวเลือกปรับเปลี่ยนได้)

en: List (Radio)
th: รายการตัวเลือกสำหรับ 1 คำตอบ

en: List Surveys
th: รายการแบบสำรวจ

en: List With Comment
th: รายการคำตอบพร้อมความคิดเห็น

en: List survey publicly:
th: รายการแบบสำรวจสำหรับบุคคลทั่วไป

en: Lithuanian
th: ลิทัวเนีย

en: Load A Previously Saved Survey
th: เรียกแบบสำรวจที่บันทึกไว้ล่าสุด

en: Load Now
th: เรียกข้อมูลเดี๋ยวนี้

en: Load Page
th: เรียกหน้ารายการ

en: Load Unfinished Survey
th: เรียกข้อมูลที่บันทึกไว้ล่าสุด

en: Loading...
th: กำลังดำเนินการ...

en: Logged in as:
th: เข้าระบบในชื่อของ:

en: Logging in...
th: กำลังเข้าระบบ...

en: Logic
th: ตรรกะ

en: Login
th: ล็อกอิน

en: Logout
th: ออกจากระบบ

en: Logout successful.
th: ออกจากระบบสมบูรณ์

en: Long Free Text
th: คำตอบข้อความแบบยาว

en: Mac Central European
th: แมค ยุโรปกลาง

en: Mac West European
th: แมค ยุโรปตะวันตก

en: Macedonian
th: มาเซโดเนีย

en: Mail to all Members
th: ส่งเมล์ไปยังสมาชืกทั้งหมด

en: Main Admin Screen
th: หน้าผู้บริหารระบบหลัก

en: Main admin screen
th: หน้าจอผู้บริหารระบบหลัก

en: Make a comment on your choice here:
th: กรุณาให้ความคิดเห็น

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
th: กำหนดให้ผู้ตอบฯ ต้องกรอกความเห็น เมื่อช่อง "อื่นๆ" ถูกเลือก

en: Male
th: ชาย

en: Manage Labels
th: จัดการป้ายชื่อ

en: Manage Template
th: จัดการตัวแบบ

en: Manage additional attribute fields
th: จัดการรายละเอียดของช่องข้อมูลเพิ่มเติม

en: Manage token attribute fields
th: จัดการช่องรายละเอียดของรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Mandatory Question
th: คำถามสำคัญ (กรุณาตอบ)

en: Mandatory fields:
th: ช่องข้อมูลหลัก (กรุณาตอบ)

en: Mandatory:
th: จำเป็นต้องตอบ ? :

en: Mar
th: มี.ค.

en: Max reminders
th: จำนวนการเตือนความจำสูงสุด

en: Max value from SGQA
th: ค่าสูงสุดของรหัสเฉพาะของ 'แบบสำรวจXกลุ่มคำถามXคำถามXคำตอบ' (SGQA)

en: Maximum
th: ขั้นสูง

en: Maximum answers
th: ขอบเขตคำตอบสูงสุด

en: Maximum characters
th: จำนวนตัวอักษรสูงสุด

en: Maximum characters allowed
th: จำนวนตัวอักษรสูงสุดที่อนุญาต

en: Maximum dropdown year
th: กำหนดค่าขั้นสูงของปี

en: Maximum sum value
th: ผลรวมสูงสุด

en: Maximum sum value of multiple numeric input
th: ผลรวมสูงสุดของค่าทางคณิตศาสตร์ที่รับเข้ามา

en: Maximum value
th: ค่าสูงสุด

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
th: จำนวนสูงสุดของทางเลือก ในคำถามประเถทกำหนดเอง

en: Maximum year value for calendar
th: กำหนดค่าขั้นสูงของปี

en: May
th: พ.ค.

en: Maybe you don't have permission.
th: ท่านอาจไม่ได้รับอนุญาตให้ดำเนินการนี้

en: Message
th: ข้อความ

en: Message to display warning that time limit is about to expire
th: ข้อความสำหรับเตือนก่อนเวลาหมด

en: Message to display when time limit has expired
th: แสดงข้อความเมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Message(s) sent successfully!
th: ข้อความถูกส่งเรียบร้อย

en: Message:
th: ข้อความ:

en: Microsoft Excel (All charsets)
th: ไมโครซอฟท์ เอ็กเซล (All charsets)

en: Microsoft Word (Latin charset)
th: ไมโครซอฟท์ เวิร์ด (Latin charset)

en: Min days between reminders
th: ระยะเวลาขั้นต่ำสำหรับการเว้นช่วงการส่งการเตือนความจำ

en: Min value from SGQA
th: ค่าต่ำสุดของรหัสเฉพาะของ 'แบบสำรวจXกลุ่มคำถามXคำถามXคำตอบ' (SGQA)

en: Minimum
th: ขั้นต่ำ

en: Minimum answers
th: ขอบเขตคำตอบต่ำสุด

en: Minimum dropdown year
th: กำหนดค่าขั้นต่ำของปี

en: Minimum sum value
th: ผลรวมน้อยที่สุด

en: Minimum value
th: ค่าต่ำสุด

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
th: จำนวนต่ำสุดของทางเลือก ในคำถามประเถทกำหนดเอง

en: Minimum year value in calendar
th: กำหนดค่าขั้นต่ำของปี

en: Miscellaneous
th: เบ็ดเตล็ด

en: Modify
th: ปรับปรุง

en: Modify Quota
th: ปรับปรุงโควต้า

en: Month
th: เดือน

en: Move answer option down
th: เลื่อนทางเลือกของคำตอบลง

en: Move answer option up
th: เลื่อนทางเลือกของคำตอบขึ้น

en: Move on without warning
th: ดำเนินการต่อโดยไม่มีการเตือน

en: Multiple Numerical Input
th: คำตอบแบบตัวเลข หลายคำตอบ

en: Multiple Options
th: รายการตัวเลือกหลายคำตอบ

en: Multiple Options With Comments
th: รายการตัวเลือกหลายคำตอบพร้อมความคิดเห็น

en: Multiple Short Text
th: คำตอบทั่วไปแบบสั้น (หลายคำตอบ)

en: Multiple numeric inputs must be greater than this value
th: ผลรวมที่รับเข้ามาจะต้องมีค่าสูงกว่าค่านี้

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
th: ผลรวมทางคณิตศาสตร์ที่ได้จะต้องมีค่าเท่าจำนวนที่ตั้งไว้นี้

en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

en: NEW RECORD
th: ระเบียนใหม่

en: Name
th: ชื่อ

en: Name of the survey
th: ชื่อของแบบสำรวจนี้

en: Name of the survey administrator
th: ชื่อผู้บริหารระบบ

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Never
th: ไม่ดำเนินการ

en: New Answer
th: คำตอบใหม่

en: New Password
th: รหัสผ่านใหม่

en: New Record
th: ระเบียนใหม่

en: New files were successfully installed.
th: ไฟล์ใหม่ได้ถูกติดตั้งแล้ว

en: New files will be downloaded and installed.
th: ข้อมูลใหม่ๆ จะถูกดาว์นโหลดและติดตั้ง

en: New label
th: ป้ายชื่อใหม่

en: New quota
th: โควต้าใหม่

en: New scenario number
th: หมายเลขของเหตุการณ์ใหม่

en: NewTemplate
th: ตัวแบบใหม่

en: Next
th: ต่อไป

en: No
th: ไม่

en: No "CFIELDNAME" field set!
th: ไม่มีการกำหนดช่อง  CFIELDNAME ไว้

en: No Answer
th: ไม่มีคำตอบ

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
th: ไม่มีการกำหนดรหัสของกลุ่มคำถาม  GID (Group) จีงไม่สามารถนำเข้าคำถามได้

en: No HTML editor
th: ไม่มีตัวแก้ไขในโหมด HTML

en: No LID has been provided. Cannot dump label set.
th: ไม่พบค่า LID ไม่สามารถลงค่าป้ายรายการได้

en: No QID has been provided. Cannot dump question.
th: ไม่พบ QID จึงไม่สามารถลงคำถามได้

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import group.
th: ไม่สามารถนำเข้ากลุ่คำถามเนื่องจากไม่พบรหัสแบบสำรวจ

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
th: ไม่มีการกำหนดรหัสของแบบสำรวจ  SID (Survey) จีงไม่สามารถนำเข้าคำถามได้

en: No SID Provided
th: ไม่พบ SID

en: No SID has been provided. Cannot dump survey
th: ไม่พบ SID จึงไม่สามารถลงแบบสำรวจได้

en: No Surveys available - please create one.
th: ไม่พบแบบสำรวจใดๆ กรุณาสร้างแบบสำรวจใหม่

en: No Username selected.
th: กรุณาเลือกชื่อผู้ใช้งาน

en: No answer
th: ไม่มีคำตอบ

en: No available surveys
th: ไม่มีแบบสำรวจที่เปิดใช้งาน

en: No condition selected to copy from
th: ไม่พบเงื่อนไขที่จะทำสำเนา

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
th: เงื่อนไขไม่ได้รับการทำสำเนา เนื่องจากเกิดการซ้ำซ้อน

en: No database action required
th: ไม่มีการดำเนินการทางฐานข้อมูล

en: No email notification
th: ไม่มีการส่งอีเมล์ชี้แจง

en: No invitation code is needed to complete the survey.
th: การร่วมตอบแบบสำรวจนี้ไม่ต้องมีการใช้รหัสของการเชื้อเชิญ

en: No matching CFIELDNAME Group!
th: ไม่พบกลุ่ม CFIELDNAME ที่ตรงกัน

en: No matching Cqid
th: ไม่พบ Cqid ที่ตรงกัน

en: No matching group
th: ไม่มีกลุ่มที่ตรงกับฐานข้อมูล

en: No matching qid
th: ไม่พบ qid ที่ตรงกับฐานข้อมูล

en: No matching question
th: ไม่มีคำถามที่ตรงกับฐานข้อมูล

en: No matching survey
th: ไม่มีแบบสำรวจที่ตรงกับฐานข้อมูล

en: No one-time password found for user %s
th: ไม่พบรหัสผ่านชั่วคราวสำหรับผู้ใช้ %s

en: No question selected to copy condition to
th: ไม่พบคำถามที่จะทำสำเนาของเงื่อนไข

en: No quotas have been set for this survey
th: ไม่มีการกำหนดโควต้าสำหรับแบบสำรวจนี้

en: No reminder(s) sent
th: ยังไม่มีการส่งการเตือนความจำ

en: No replacement variable available for this field
th: ไม่พบตัวแปรที่เปลี่ยนแปลงได้สำหรับช่องข้อมูลนี้

en: No, thanks.
th: ไม่เป็นไร ขอบคุณ

en: Nominal
th: ค่าอ้างอิงกลุ่ม/ประเภท

en: Non completed
th: ยังไม่เรียบร้อยสมบูรณ์

en: None
th: ไม่มีข้อมูล

en: Norwegian (Bokmal)
th: นอร์เวย์ (บ็อกมอล)

en: Norwegian (Nynorsk)
th: นอร์เวย์ (นีนอกส์)

en: Not Active
th: ไม่มีการดำเนินการใดๆ

en: Not Selected
th: ไม่ถูกเลือก

en: Not enough values for calculation
th: ไม่มีจำนวน/ค่าที่รับเข้ามา เพียงพอสำหรับการคำนวณ

en: Not equal to
th: ไม่เท่ากับ

en: Not found
th: ไม่ปรากฏ

en: Not imported Label Sets
th: ไม่ได้นำเข้าชุดป้ายรายการ

en: Not invited
th: ยังไม่เชิญ

en: Not started
th: ยังไม่ได้เริ่มต้น

en: Not yet active
th: ยังไม่เริ่มทำงาน

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
th: การประเมินผลจะแสดงเฉพาะในกรณีที่กฏการประเมินผลถูกตั้งไว้และโหมดการประเมินผลถูกตั้งให้ดำเนินการ

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
th: คำเตือน: ข้อมูลที่คุณลบทิ้งจะไม่สามารถเรียกคินมาได้อีก

en: Note:
th: ข้อบันทึก:

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
th: หมายเหตุ:  หากแบบสำรวจที่ถูกยกเลิกการทำงานนี้เกิดขึ้นโดยบังเอิญ/อุบัติเหตุ การเรียกฐานข้อมูลกลับคืนอาจทำได้หากโครงสร้างของแบบสำรวจยังไม่เกิดการเปลี่ยนแปลงในกรณีใดๆ สำหรับรายละเอียดกรุณาดูจากเอกสารประกอบของ LimeSurvey

en: Note: If you turn on the -Anonymous answers- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
th: หากท่านได้เลือก ปกปิดการระบุผู้ร่วมการสำรวจ

en: Note: Inserting new labels must be done on the first language tab.
th: คำเตือน: การแทรกป้ายรายการต้องดำเนินการกับภาษาแรกเท่านั้น

en: Note: This is a standard template. If you want to edit it %s please copy it first%s.
th: นี่คือเทมเพลทมาตรฐาน กรุณาแก้ไขในกรณีที่ต้องการแก้ไข %s และกรุณาทำสำเนาของ %s ก่อน

en: Note: You MUST enter a new question code!
th: คำแนะนำ: คุณจำเป็นต้องใส่รหัสแบบสอบถาม

en: Notice: Assessment mode for this survey is not activated. You can activate it in the %s survey settings %s (tab 'Notification & data management').
th: โหมดการประเมินผลสำหรับแบบสำรวจนี้ยังไม่เริ่มทำงาน ท่านสามารถจัดการได้ใน %s การตั้งค่าแบบสำรวจ %s (ณ แท็บ 'การเแจ้งข่าวสารและการจัดการข้อมูล).

en: Notification & Data Management
th: การแจ้งข่าวสารและการจัดการฐานข้อมูล

en: Nov
th: พ.ย.

en: Null values are ignored in calculations
th: การคำนวณไม่ได้รวมช่องที่ไม่มีข้อมูล

en: Number greater than
th: จำนวนที่มากกว่า

en: Number less than
th: จำนวนที่น้อยกว่า

en: Number of answers to show before repeating the headings in array questions:
th: ให้แสดงจำนวนของคำตอบก่อนแสดงหัวข้อที่วนซ้ำในชุดคำถาม

en: Number of attribute fields to add:
th: จำนวนของช่องรายละเอียดที่ต้องการเพิ่ม:

en: Number of cases
th: จำนวนของกรณี

en: Number of questions/groups
th: จำนวนของคำถาม/กลุ่มคำถาม

en: Number of records in this query:
th: จำนวนของระเบียนของแบบสำรวจนี้

en: Numbers only
th: ตัวเลขเท่านั้น

en: Numbers only for 'Other'
th: ค่าตัวเลขเท่านั้น ในช่อง "อื่นๆ"

en: Numerical Input
th: คำตอบแบบตัวเลข

en: OK
th: ตกลง

en: OR
th: หรือ

en: OR between
th: หรือ ระหว่าง

en: Oct
th: ต.ค.

en: Off
th: ปิด

en: On
th: เปิด

en: On errors
th: ความผิดพลาด

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
th: ในการเรียกข้อมูลการปรับปรุงจาก limesurvey.org เกิดความผิดพลาด:

en: Once a survey is activated you can no longer:
th: หลังจากแบบสำรวจนี้เริ่มทำงานคุณจะไม่สามารถ :

en: Once data has been entered into this survey, if you want to add or remove groups or questions, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
th: หากคุณต้องการทำการเพิ่ม/ลบ กลุ่มคำถามหรือคำถาม คุณจำเป็นต้องระงับการทำงานของแบบสำรวจและข้อมูลที่ทำการเก็บมาแล้วทั้งหมดจะถูกย้ายไปเก็บไว้ในตารางข้อมูลเก่า

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed
th: กรุณาพิมพ์คำตอบเพื่อดำเนินการต่อ

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
th: มีข้อคำถามที่ยังไม่ได้ตอบ กรุณาใส่คำตอบเพื่อดำเนินการต่อไป

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid
th: กรุณาให้คำตอบที่สอดคล้องกับเงื่อนไขของคำถาม เพื่อดำเนินการต่อ

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
th: มีคำตอบที่เป็นโมฆะ กรุณาใส่คำตอบใหม่เพื่อดำเนินการต่อไป

en: Online Manual
th: คู่มือ Online

en: Only Previous pages answers are available
th: คำตอบสำหรับหน้าที่ผ่านมาเท่านั้นที่สามารถดำเนินการได้

en: Only answer this if the following conditions are met:
th: กรุณาตอบในกรณีที่เป็นไปตามเงื่อนไขที่ปรากฏ:

en: Only answer this question if the following conditions are met:
th: ตอบคำถามนี้ ในกรณีที่สอดคล้องกับเงื่อนไขที่ปรากฏ:

en: Only numbers may be entered in these fields
th: กรุณาใส่ค่าตัวเลขในช่องนี้เท่านั้น

en: Only numbers may be entered in this field
th: กรุณาใส่ค่าตัวเลขในช่องนี้เท่านั้น

en: Only show question {QID} IF
th: แสดงเฉพาะคำถาม {QID} ถ้า

en: Open imported template
th: เปิดตัวแบบที่นำเข้า

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
th: เปิดไฟล์ syntax ในโหมด SPSS (Unicode)

en: Open-access
th: การเข้าถึงระบบเปิด

en: Open-access mode
th: โหมดการเข้าถึงแบบเปิด

en: Option 'Other':
th: ทางเลือกสำหรับ "อื่นๆ"':

en: Optional Question
th: คำถามเพิ่มเติม

en: Optional fields:
th: ช่องอื่นๆ:

en: Order
th: จัดเรียง

en: Ordinal
th: ค่าอ้างอิงลำดับ

en: Other
th: อื่นๆ

en: Other Comment
th: ความเห็นอื่นๆ

en: Other Files:
th: ไฟล์อื่นๆ :

en: Other answer
th: คำตอบอื่น

en: Other questions having conditions on this question:
th: คำถามอื่นๆมีความสัมพันธ์แบบเงื่อนไขกับคำถามนี้

en: Other text
th: อื่นๆ :

en: Other:
th: อื่นๆ:

en: Output options
th: ทางเลือกในการแสดงผล

en: Overall assessment score
th: คะแนนการประเมินโดยรวม

en: Overview & Update
th: ภาพรวมและการปรับปรุงระบบ

en: Owner
th: เจ้าของ

en: PDF Export
th: ส่งออกเป็น PDF

en: PDF export available:
th: การส่งออกในรูปแบบ PDF ที่สามารถทำได้:

en: PHP (default)
th: PHP (ใช้ค่าตั้งต้น)

en: Partial
th: บางส่วน

en: Partial Responses
th: การตอบแบบสอบถามบางส่วน

en: Participants can save partially finished surveys
th: ผู้ร่วมการสำรวจสามารถบันทึกแบบสำรวจที่ถูกตอบไปเป็นบางส่วนได้

en: Participants may print answers?
th: อนุญาตให้ผู้ร่วมการสำรวจพิมพ์คำถาม/คำตอบได้

en: Passed one time password doesn't match one time password for user %s
th: รหัสผ่านชั่วคราวสำหรับผู้ใช้ %s ไม่ตรงกับที่ระบบทำการออกให้

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Percentage
th: ร้อยละ

en: Percentage of total:
th: ยอดรวม (ร้อยละ)l:

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Place after..
th: วางไว้หลัง..

en: Please Choose...
th: กรุณาเลือก...

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
th: กรุณารอ และลองอีกครั้งในอีก 10 นาทีข้างหน้า

en: Please check any problems above - update was done.
th: กรุณาตรวจสอบข้อบกพร่องข้างต้น อย่างไรก็ตามการปรับปรุงได้เสร็จสิ้นลงแล้ว

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
th: กรุณาตรวจสอบข้อขัดข้องและดำเนินการขั้นตอนสุดท้าย

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
th: กรุณาตรวจสอบข้อบกพร่องและดำเนินการในขั้นตอนต่อไป

en: Please check at least one item.
th: กรุณาเลือกอย่างน้อย 1 คำตอบ

en: Please check the directory permissions.
th: กรุณาตรวจสอบการเข้าถึงไดเร็กทอรี่

en: Please check the items
th: กรุณาเลือกคำตอบ

en: Please choose
th: กรุณาเลือก

en: Please choose *all* that apply:
th: กรุณาเลือกข้อที่เหมาะสมทุกข้อ:

en: Please choose *at most*
th: กรุณาเลือกให้มากที่สุด

en: Please choose *only one* of the following:
th: กรุณาเลือกเพียงหนึ่งข้อจากที่ปรากฏ:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
th: กรุณาเลือกข้อที่เหมาะสมทุกข้อ พร้อมทั้งความเห็นเพิ่มเติม:

en: Please choose at least %d answer(s) for question "%s"
th: กรุณาเลือกอย่างน้อยที่สุด %d คำตอบ สำหรับคำถาม "%s"

en: Please choose at most %d answer(s) for question "%s"
th: กรุณาเลือกอย่างมากที่สุด %d คำตอบ สำหรับคำถาม "%s"

en: Please choose the appropriate response for each item:
th: กรุณาเลือกลักษณะการตอบที่เหมาะสมสำหรับแต่ละข้อ:

en: Please choose...
th: กรุณาเลือก...

en: Please click below to populate the database
th: คลิกด้านล่างเพื่อทำการเพิ่มฐานข้อมูล

en: Please complete all parts
th: กรุณาตอบคำถามทุกข้อ

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
th: กรุณายืนยันการเข้าร่วมตอบแบบสำรวจโดยการตอบคำถามด้านล่าง แลัวคลิก ดำเนินการต่อ

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
th: กรุณายืนยันการเข้าร่วมตอบแบบสำรวจโดยการกรอกข้อมูลด้านล่างและ คลิก ดำเนินการต่อ

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
th: กรุณาติดต่อ %s ( %s ) เพื่อรับความช่วยเหลือเพิ่มเติม

en: Please contact your system administrator
th: กรุณาติดต่อผู้บริหารระบบ

en: Please enter a date:
th: กรุณาใส่วันที่:

en: Please enter a number between %d and %d for each item:
th: กรุณาให้คำตอบระหว่าง %d และ %d สำหรับแต้ละข้อ:

en: Please enter a valid update-key:
th: กรุณาใส่คีย์สำหรับการปรับปรุง:

en: Please enter the name for the copied template:
th: กรุณาใส่ชื่อสำเนาของเทมเพลท:

en: Please enter your comment here
th: กรุณาแนะนำ

en: Please explain something in detail:
th: กรุณาอธิบายรายละเอียดเพิ่มเติม:

en: Please fax your completed survey to:
th: กรุณาส่งโทรสารของแบบสำรวจที่เสร็จแล้ว:

en: Please fax your completed survey to: %s
th: กรุณาส่งโทรสารไปที่ : %s

en: Please number each box in order of preference from 1 to
th: กรุณาใส่ตัวเลขลงในช่องว่างตามลำดับ จาก 1 ถึง

en: Please number each box in order of preference from 1 to
th: กรุณาใส่ตัวเลขลงในช่องว่างตามลำดับ จาก 1 ถึง

en: Please rank all items
th: กรุณาเรียงลำดับสำหรับทุกตัวเลือก

en: Please rank at least %d item(s) for question "%s".
th: กรุณาเรียงลำดับ อย่างน้อย %d รายการ สำหรับคำถาม "%s"

en: Please select a file to import!
th: กรุณาเลือกแฟ้มข้อมูลที่ต้องการนำเข้า

en: Please select a language:
th: กรุณาเลือกภาษา

en: Please select a user first
th: กรุณาเลือกผู้ใช้

en: Please select a user group first
th: กรุณาเลือกผู้ใช้

en: Please submit by %s
th: กรุณาส่งก่อน %s

en: Please try again.
th: กรุณาลองอีกครั้ง

en: Please wait ...
th: รอสักครู่...

en: Please wait to begin with a new session.
th: กรุณารอเพื่อเริ่มต้นช่วงใหม่

en: Please write a multiple of %d between %d and %d for each item:
th: กรุณาให้คำตอบของ %d ระหว่าง %d และ %d สำหรับแต้ละข้อ:

en: Please write your answer here:
th: กรุณาให้คำตอบที่นี่:

en: Please write your answer(s) here:
th: กรุณาให้คำตอบที่นี่:

en: Polish
th: โปแลนด์

en: Populate Database
th: เพิ่มฐานข้อมูล

en: Popup HTML editor
th: ตัวแก้ไขในโหมด HTML แบบ Popup

en: Portuguese
th: โปรตุเกส

en: Portuguese (Brazilian)
th: โปรตุเกส(บราซิล)

en: Position:
th: ตำแหน่ง:

en: Post-Answer-Separator|Inter-Dropdownlist-Separator for dropdown lists
th: ตัวค้่นหลังคำตอบ/ตัวคั่นในรายการDropdown สำหรับรายการ Dropdown

en: Predefined
th: กำหนดไว้ล่วงหน้า

en: Predefined answers for this question
th: คำตอบที่เตรียมไว้สำหรับคำถามนี้

en: Prefix|Suffix
th: คำนำหน้า/ตามหลัง

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
th: คำนำหน้า/ตามหลัง สำหรับรายการ Dropdown

en: Present answers in random order
th: แสดงคำตอบแบบสุ่มลำดับ

en: Presentation & Navigation
th: การแสดงผลและการดำเนินการสำรวจ

en: Preset
th: ค่าที่ตั้งไว้

en: Preview This Question
th: แสดงตัวอย่างของคำถามนี้

en: Preview:
th: ดูตัวอย่าง:

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Previous Answers Fields
th: ช่องคำตอบเดิม

en: Previous questions
th: คำถามที่ผ่านมา

en: Previous session is set to be finished.
th: ช่วงที่แล้วได้ถูกกำหนดให้เสร็จสิ้นแล้ว

en: Print answers page
th: พิมพ์หน้ารายการคำตอบ

en: Print your answers.
th: พิมพ์คำตอบของท่าน

en: Printable Version of Survey
th: แบบสำรวจในรูปแบบสำหรับสิ่งพิมพ์

en: Printable survey page
th: แบบสำรวจในรูปแบบสำหรับสิ่งพิมพ์

en: Prior to 16
th: ก่อน 16

en: Proceed to step %s
th: ดำเนินการในขั้นตอน %s

en: Public registration email subject:
th: ชื่อเรื่องอีเมล์ สำหรับบุคคลทั่วไปที่ลงทะเบียน :

en: Public registration email:
th: อีเมล์สำหรับบุคคลทั่วไปที่ลงทะเบียน

en: Public statistics?
th: สถิติทั่วไป

en: Publication & Access control
th: การเผยแพร่และการควบคุมการเข้าถึง

en: Q1 and Q3 calculated using %s
th: การคำนวณหา ค่าควอไทล์ที่ 1 (Q1) และ 3 (Q3) โดยใช้ %s

en: Qmail
th: Q-Mail:

en: Question
th: คำถาม

en: Question "%s - %s" was NOT imported because the question type is unknown.
th: คำถาม "%s - %s" ไม่สามารถนำเข้าได้ เนื่องจากไม่ทราบลักษณะของคำถาม

en: Question "%s - %s" was imported but the type was set to '%s' because it is the most similiar one.
th: คำถาม "%s - %s" ได้ถูกนำเข้า แต่ลักษณะของคำถามได้ถูกกำหนดเป็น '%s' เนื่องจากเป็นลักษณะที่คล้ายคลึงที่สุด

en: Question Attributes
th: รายละเอียดของคำถาม

en: Question Attributes:
th: รายละเอียดของคำถาม

en: Question Attributes:
th: รายละเอียดของคำถาม

en: Question Import Summary
th: สรุปการนำเข้าคำถาม

en: Question Page
th: หน้ารายการคำถาม

en: Question Selection
th: การเลือกคำถาม

en: Question Type:
th: ลักษณะของคำถาม:

en: Question by Question
th: ทีละคำถาม

en: Question codes
th: รหัสคำถาม

en: Question could not be added. You must insert a code in the mandatory field
th: คำถามไม่สามารถถูกเพิ่มได้ กรุณาใส่รหัสในช่องสำคัญ

en: Question could not be created.
th: ไม่สามารถเพิ่มคำถามได้

en: Question could not be deleted
th: คำถามไม่สามารถถูกลบได้

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed
th: คำถามไม่สามารถลบได้ มีบางคำถามเกี่ยวพันทางเงื่อนไขกับคำถามนี้ กรุณาลบเงื่อนไขของคำถามนี้ก่อนดำเนินการแก้ไขใดๆ เกี่ยวกับลักษณะของคำถาม

en: Question could not be updated
th: การปรับปรุงคำถามนี้ยังไม่สามารถทำได้

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
th: การปรับปรุงคำถามนี้อาจมีปัญหาเกิดขึ้นเนื่องจากได้มีการตั้งเงื่อนไขเชื่อมโยงความสัมพันธ์ไปยังคำถามที่เกี่ยวข้องอื่นๆ กรุณาลบเงื่อนไขของคำถามนี้ก่อนดำเนินการแก้ไขใดๆ เกี่ยวกับลักษณะของคำถาม

en: Question group
th: กลุ่มคำถาม

en: Question group:
th: กลุ่มคำถาม :

en: Question groups
th: กลุ่มคำถาม

en: Question import is complete.
th: การนำเข้าคำถามสมบูรณ์

en: Question:
th: คำถาม :

en: Questions
th: คำถาม

en: Questions with conditions to this group
th: มีการตั้งค่าเงื่อนไขไว้กับคำถามอย่างน้อยหนึ่งข้อ สำหรับกลุ่มคำถามนี้

en: Quick CSV report
th: รายงาน CSV

en: Quick Statistics
th: สถิติทั่วไป

en: Quick statistics
th: สถิติเบื้องต้น

en: Quota Action
th: การดำเนินการกับโควต้า

en: Quota Limit
th: ลิมิตของโควต้า

en: Quota Name
th: ชื่อโควต้า

en: Quota action
th: สถานะของโควต้า

en: Quota could not be added.\n\nIt is missing a quota message for the following languages
th: ไม่สามารถเพิ่มโควต้าได้\n\nกรุณาตรวจสอบจากข้อความสำหรับภาษาที่ปรากฏ

en: Quota limit
th: โควต้าลิมิต

en: Quota message
th: ข้อความของโควต้า

en: Quota name
th: ชื่อโควต้า

en: Quotas
th: โควต้า

en: RANK
th: ลำดับ

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
th: โปรดอ่านข้อความนี้ให้เข้าใจก่อนดำเนินการต่อ

en: Random answer order
th: การสุ่มลำดับคำตอบ

en: Range:
th: ขอบเขต:

en: Rank at least %d items
th: กรุณาเรียงลำดับ สำหรับอย่างน้อย %d ตัวเลือก

en: Ranking
th: คำตอบเพื่อการเรียงลำดับ

en: Re-ordering groups is restricted to ensure that questions on which conditions are based aren't reordered after questions having the conditions set
th: การเรียงกลุ่มคำถามใหม่อาจไม่สามารถทำได้อย่างสมบูรณ์ เนื่องจากมีการกำหนดเงื่อนไขระหว่างข้อคำถามกับคำถามอื่นๆ

en: Re-ordering questions in this group is restricted to ensure that questions on which conditions are based aren't reordered after questions having the conditions set
th: การเรียงลำดับคำถามใหม่จะมีผลให้เงือนไขที่ทำไว้กับคำถามใดๆ เนื่องจากการอ้างอิงของเงื่อนไขจะไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้อ้ตโนมัติ

en: Reading file..
th: อ่านไฟล์..

en: Reading file...
th: กำลังอ่านแฟ้มข้อมูล

en: Record Deleted
th: ข้อมูลถูกลบแล้ว

en: Record ID %d was skipped because of duplicate ID.
th: ระเบียนหมายเลข %d ถูกข้ามเนื่องจากเกิดระเบียนซ้ำ

en: Record has been updated.
th: ข้อมูลถูกอัพเดทแล้ว

en: Records Displayed:
th: ระเบียนที่แสดง:

en: Records displayed:
th: รายการที่ลบ:

en: Records imported
th: ได้ทำการนำเข้าระเบียนข้อมูลแล้ว

en: Records met minumum requirements
th: ระเบียนข้อมูลสอดคล้องกับมาตรฐานขั้นต่ำ

en: Referer-URL will be saved
th: URL ที่ใช้อ้างอิงจะถูกบันทึกไว้

en: Referring URL
th: ค่าอ้างอิง URL

en: RegExp
th: นิพจน์ปรกติ (เช่น แบบ Perl5 และแบบ Posix)

en: Regenerate Question Codes:
th: สร้างรหัสของคำถามใหม่

en: Register Page
th: ลงทะเบียนหน้ารายการ

en: Registration
th: การลงทะเบียน

en: Regular expression
th: นิพจน์ปรกตื (เช่น แบบ Perl5 และแบบ Posix)

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
th: เรียกแบบสอบถามของท่านโดยการคลิกที่ลิงค์ด้านล่าง (หรือคัดลอกไปใส่ในแถบบราวเซอร์แอดเดรส)

en: Reloading Screen. Please wait.
th: รอสักครู่ กำลังเรียกหน้าจออีกครั้ง

en: Remaining
th: คงเหลือ

en: Remaining:
th: คงเหลือ:

en: Remember that we do not support subdirectories in ZIP Archive.
th: ทางระบบไม่สามารถรองรับไดเร็กทอรี่ย่อยของไฟล์ ZIP ได้

en: Remember that we do not support subdirectories in ZIP archives.
th: ทางระบบไม่สามารถรองรับไดเร็กทอรี่ย่อยของไฟล์ ZIP ได้

en: Reminder Email:
th: อีเมล์เตือนความจำ

en: Reminder count
th: จำนวนของการเตือนความจำ

en: Reminder count:
th: จำนวนรายการเตือนการตอบแบบสำรวจ :

en: Reminder sent to:
th: การเตือนความจำถูกส่งไปยัง:

en: Reminder sent?
th: ส่งการเตือนความจำ ?

en: Reminder status:
th: สถานะการเตือนความจำ

en: Reminder to participate in survey
th: การเตือนความจำเพื่อให้ร่วมการสำรวจ

en: Reminder(s) sent
th: การเตือนความจำที่ส่งไปแล้ว

en: Remove
th: ลบออก

en: Remove this item
th: ลบตัวเลือกนี้

en: Rename this template
th: เปลี่ยนชื่อตัวแบบนี้

en: Rename this template to:
th: เปลี่ยนชื่อตัวแบบนี้เป็น :

en: Renumber scenario automatically
th: เรียงหมายเลขของเหตุการณ์อัตโนมัต

en: Renumber the new record.
th: ให้หมายเลขระเบียนใหม่

en: Repeat Password
th: กรุณากรอกรหัสผ่านอีกครั้ง

en: Replace the existing record.
th: แทนระเบียนที่มีอยู่ด้วยระเบียนใหม่

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
th: ให้เปลี่ยนจากคำว่า อื่นๆ เป็นตามข้อความที่กรอกโดยผู้ตอบ

en: Report and skip the new record.
th: รายงานและข้ามไปยังระเบียนถัดไป

en: Required
th: จำเป็น

en: Reset
th: ยกเลิก

en: Reset Survey Logic
th: ยกเลิกตรรกะของแบบสำรวจ

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
th: เปลี่ยนสถานะของผู้ร่วมการสำรวจทั้งหมดกลับเป็นยังไม่ได้เข้าร่วม

en: Reset answers and token completed state
th: เปลี่ยนสถานะการตอบแบบสำรวจของผู้ร่วมการสำรวจเป็นยังไม่สมบูรณ์

en: Reset the completed answers to the incomplete state
th: เปลี่ยนสถานะจากคำตอบที่สมบูรณ์กลับเป็นยังไม่สมบูรณ์

en: Resources Import Summary
th: สรุปการนำเข้าทรัพยากร

en: Response ID
th: รหัสของการตอบแบบสอบถาม

en: Response filters
th: ตัวกรองการตอบแบบสำรวจ

en: Response summary
th: สรุปการตอบแบบสำรวจ

en: Responses containing
th: การตอบแบบสำรวจได้รวม

en: Responses will be date stamped
th: การตอบแบบสำรวจจะมีการบันทึกวันที่ไว้

en: Responses will be date stamped.
th: การตอบแบบสำรวจจะทำการลงวันที่ไว้

en: Responses will have the IP address logged
th: การตอบแบบสำรวจจะทำการบันทึกที่อยู่ IP ไว้

en: Responses will have their referring URL logged.
th: การตอบแบบสำรวจจะทำการบันทึก URL อ้างอิง ไว้

en: Responses will not be date stamped.
th: การตอบแบบสำรวจจะไม่มีการลงวันที่ไว้

en: Responses will not have the IP address logged.
th: การตอบแบบสำรวจจะไม่มีการบันทึกที่อยู่ IP ไว้

en: Responses will not have their referring URL logged.
th: การตอบแบบสำรวจจะไม่มีการบันทึก URL อ้างอิง ไว้

en: Restart this Survey
th: เริ่มทำแบบสำรวจใหม่

en: Restore
th: เรียกคืน

en: Restore options
th: เรียกการตั้งค่าทางเลือกเดิมกลับคิน

en: Result
th: ผลลัพธ์

en: Results
th: ผลลัพธ์

en: Results from LDAP Query
th: ผลลัพธ์จากข้อมูล  LDAP

en: Resume Later
th: ทำต่อภายหลัง

en: Return To Survey
th: กลับไปที่แบบสำรวจ

en: Return to Labels Admin
th: กลับไปยังการจัดการป้ายรายการ

en: Return to survey administration
th: กลับสู่หน้าผู้บริหารระบบ

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Russian
th: รัสเชีย

en: SGQA identifier to use total of previous question as total for this question
th: รหัสเฉพาะของ 'แบบสำรวจXกลุ่มคำถามXคำถามXคำตอบ' (SGQA) จากคำถามที่ผ่านมาเพื่อใช้เป็นค่าสูงสุดของคำถามนี้

en: SJIS for Windows Japanese
th: วินโดวส์ ญี่ปุ่น (SJIS)

en: SMTP debug mode:
th: โหมดการแก้ไข SMTP:

en: SMTP debug output:
th: ข้อบกพร่องของ SMTP:

en: SMTP password:
th: รหัสผ่าน SMTP:

en: SMTP username:
th: ชื่อผู้ใช้ SMTP

en: SPSS export scale type
th: ประเภทสเกลของ SPSS สำหรับส่งออก

en: SPSS version:
th: SPSS เวอร์ชั่น:

en: SQL CODE THAT FAILED
th: คำสั่ง SQL ที่ผิดพลาด

en: Same
th: เท่าเดิม

en: Save
th: บันทึก

en: Save & Load
th: การบันทึกและเรียกข้อมูล

en: Save Changes
th: บันทึกการแปลี่ยนแปลง

en: Save IP Address?
th: บันทึกหมายเลข IP ของผู้ตอบฯ?

en: Save Now
th: บันทึก

en: Save Page
th: บันทึกหน้ารายการ

en: Save Referring URL?
th: บันทึกที่อยู่เว็บอ้างอิงมา ?

en: Save Settings
th: บันทึกการตั้งค่า

en: Save Your Unfinished Survey
th: บันทึกการตอบแบบสำรวจล่าสุด

en: Save and Continue
th: บันทึกและดำเนินการต่อ

en: Save attribute descriptions
th: บันทีกรายละเอียด

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
th: บันทึกทั้งหมดไว้ใน ไดเร็กทอรี่ R (ใช้ getwd() และ setwd() ในหน้าต่างของ R command เพื่อเข้าถึงและกำหนดค่า)

en: Save for Lsrc (*.csv)
th: บันทึกในรูปแบบของ Lsrc (*.csv)

en: Save for further completion by survey user
th: บันทึกการตอบแบบสำรวจเพิ่มเติมโดยผู้ใช้

en: Save settings
th: บันทึกการตั้งค่า

en: Save update key
th: บันทึกคีย์สำหรับการปรับปรุง

en: Save your responses so far
th: บันทึกผลการสำรวจล่าสุด

en: Saved Responses
th: คำตอบที่บันทึกไว้

en: Saved Responses:
th: การตอบแบบฯ ที่บันทึกไว้

en: Saved Survey Details
th: รายละเอียดแบบสำรวจที่บันทึก

en: Saved name
th: ชื่อที่บันทึก

en: Scale
th: ระดับการชี้วัด

en: Scenario
th: เหตุการณ์

en: Scope
th: ขอบข่าย

en: Screen reader compatibility mode:
th: การปรับแต่งให้เข้ากับหน้าจอของผู้ใช้

en: Screen:
th: หน้าจอ:

en: Search
th: ค้นหา

en: Second Label Set
th: ป้ายรายการที่สอง

en: Second Label Set:
th: ป้ายรายการที่สอง:

en: Second Scale
th: สเกลที่สอง

en: Security
th: ความปลอดภัย

en: Security Question
th: คำถามเพื่อความปลอดภัย

en: Security alert
th: การแจ้งเตือนเรื่องความปลอดภัย

en: Security question:
th: คำถามสำคัญ

en: See conditions:
th: พิจารณาเงื่อนไข

en: See the conditions marked on the following questions
th: กรุณาดูเงื่อนไขที่แสดงไว้ในคำถามที่ปรากฏ

en: Select Answer
th: การเลือกคำตอบ

en: Select CSV File
th: เลือกไฟล์ CSV

en: Select CSV File:
th: เลือกไฟล์ CSV :

en: Select CSV/SQL File:
th: เลือกไฟล์ CSV/SQL :

en: Select Question
th: การเลือกคำถาม

en: Select ZIP File:
th: เลือกแฟ้มข้อมูล ZIP

en: Select output format
th: เลือกรูปแบบการแสดงผล

en: Select template ZIP file:
th: กรุณาเลือกไฟล์ ZIP ของเทมเพลท:

en: Select the LDAP query you want to run:
th: กรุณาเลือกข้อมูล LDAP ที่ต้องการดำเนินการ:

en: Send
th: ส่ง

en: Send Invitations
th: ส่งคำเชื้อเชิญ

en: Send Reminders
th: ส่งการเตือนความจำ

en: Send email invitation
th: ส่งอีเมล์เชื้อเชิญ

en: Send email invitations
th: ส่งอีเมล์เชื้อเชิญ

en: Send email reminder
th: ส่งอีเมล์เตือนความจำ

en: Send invitation email to this entry
th: ส่งอีเมล์เชื้อเชิญไปยังรายชื่อนี้

en: Send me a copy:
th: ให้ส่งสำเนามาที่ฉัน:

en: Send reminder email to this entry
th: ส่งอีเมล์เตือนความจำไปยังรายชื่อนี้

en: Sending Reminders
th: กำลังส่งการเตือนความจำ

en: Sending invitations...
th: กำลังส่งคำเชื้อเชิญ

en: Sending to Token ID
th: กำลังส่งไปยังเลขประจำตัวผู้ร่วมการสำรวจ

en: Sendmail
th: ส่งอีเมล์

en: Sep
th: ก.ย.

en: Serbian
th: เซอร์เบีย

en: Session lifetime (seconds):
th: กำหนดเวลาที่ระบบจะทำงาน (วินาที):

en: Set Assessment Rules
th: สร้างกฏการประเมินผล

en: Set Conditions for this Question
th: กำหนดเงื่อนไขสำหรับคำถามนี้

en: Set Parent successful.
th: ตั้งค่าแม่ข่ายเสร็จสมบูรณ์

en: Set Survey Quotas
th: กำหนดโควต้าของแบบสำรวจ

en: Set Survey Rights
th: กำหนดสิทธิของการจัดการแบบสำรวจ

en: Set Template Rights
th: การตั้งค่าสิทธิการดำเนินการกับเทมเพลท

en: Set User Rights
th: กำหนดสิทธิ์การใช้งาน

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
th: กำหนดสเกลเฉพาะของ SPSS สำหรับคำถามนี้

en: Set all entries to 'No invitation sent'.
th: กำหนดให้สถานะของทั้งฐานข้อมูลระเบียนเป็น "ยังไม่ได้ส่งคำเชื้อเชิญ"

en: Set cookie to prevent repeated participation?
th: กำหนดค่าคุกกี้เพื่อป้องกันการร่วมตอบแบบสำรวจซ้ำซ้อน

en: Set global permissions for this user
th: กำหนดค่าสำหรับผู้ใช้นี้

en: Set name:
th: ชื่อชุด:

en: Set template permissions for this user
th: กำหนดเงื่อนไขสำหรับตัวแบบสำหรับผู้ใช้นี้

en: Set templates that this user may access
th: ตั้งค่าเทมเพลทที่ผู้ใช้อาจเข้าไปดำเนินการได้

en: Set the percentage width of the answer column (1-100)
th: ระบุร้อยละของความกว้างของคอลัมน์คำตอบ จาก 1 ถึง 100

en: Set token length to:
th: กำหนดความยางรายชื่อผู้เข้าร่วมสำรวจไว้ที่:

en: Setting as Administrator Child
th: ตั้งค่าให้เป็นลูกข่ายของผู้บริหารระบบ

en: Shift-JIS Japanese
th: ญี่ปุ่น (Shift-JIS)

en: Short Free Text
th: คำตอบข้อความแบบสั้น

en: Should we proceed with the delete?
th: คุณต้องการทำการลบ/ยกเลิก ?

en: Show
th: แสดง

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
th: แสดง "ไม่มีคำตอบ" สำหรับคำถามที่ไม่เข้มงวดกับการตอบ:

en: Show Details of this Group
th: แสดงรายละเอียดกลุ่มคำถามนี้

en: Show Details of this Question
th: แสดงรายละเอียดของคำถามนี้

en: Show Help
th: แสดงปุ่มขอความช่วยเหลือ

en: Show PHPInfo
th: แสดง PHPInfo

en: Show [<< Prev] button
th: แสดงปุ่ม [<< ก่อนหน้า]

en: Show advanced settings
th: แสดงการตั้งค่าขั้นสูง

en: Show conditions for this question
th: แสดงเงื่อนไขสำหรับคำถามนี้

en: Show details of this survey
th: แสดงรายละเอียดของแบบสำรวจนี้

en: Show graphs
th: แสดงกราฟ

en: Show graphs in public statistics?
th: แสดงแผนภูมิของสถิติทั่วไป ?

en: Show help
th: แสดงความช่วยเหลือ

en: Show in public statistics
th: แสดงในหน้าสถิติ

en: Show last..
th: แสดงสุดท้าย..

en: Show last...
th: แสดงสุดท้าย..

en: Show next..
th: แสดงถัดไป..

en: Show next...
th: แสดงถัดไป..

en: Show previous..
th: แสดงก่อนหน้า..

en: Show previous...
th: แสดงก่อนหน้า..

en: Show statistics of this question in the public statistics page
th: แสดงสถิติของคำถามนี้ในหน้าสถิติ

en: Show summary information
th: แสดงข้อมูลสรุป

en: Show this token entry
th: แสดงการเพิ่มข้อมูลนี้

en: Show token summary
th: แสดงสรุปรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ

en: Showing Filtered Results
th: แสดงผลลัพธ์ที่มีการกรองข้อมูล

en: Single checkbox
th: ตัวเลือกแบบ  checkbox

en: Single response
th: การตอบแบบสอบถามเดี่ยว

en: Sinhala
th: สิงหล

en: Site name:
th: ชื่อของ Site

en: Slider
th: ตัวเลื่อน

en: Slider accuracy
th: ความแม่นยำของตัวเลื่อน

en: Slider initial value
th: ค่าตั้งต้นของตัวเลื่อน

en: Slider left/right text separator
th: ตัวคั่นคำตอบ สำหรับตัวเลื่อน (ทางซ้าย/ขวา)

en: Slider maximum value
th: ค่าสูงสุดของตัวเลื่อน

en: Slider minimum value
th: ค่าต่ำสุดของตัวเลื่อน

en: Slider starts at the middle position
th: ตัวเลื่อนแสดงที่ตำแหน่งกลางสเกล

en: Slovak
th: สโลวัก

en: Slovenian
th: สโลเวเนีย

en: Some Question have been disabled
th: คำถามบางคำถามถูกยกเลิก

en: Some URL description
th: รายละเอียดของที่อยู่เว็บไซต์ (URL)

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
th: ขั้นตอนง่ายๆ ในการสร้างแบบสำรวจชิ้นแรกของคุณ:

en: Some questions rely on this question's answers. You can't move this question below groupId:
th: มีบางคำถามเกี่ยวพันทางเงื่อนไขกับคำถามนี้ซึ่งมีผลให้ไม่สามารถย้ายไปยัง groupId:

en: Some surveys currently use this label set. Modifying the codes, adding or deleting entries to this label set may produce undesired results in other surveys.
th: มีแบบสำรวจที่กำลังใช้ชุดป้ายรายการนี้ หากท่านทำการ เพิ่ม/แก้ไข/ลบ รหัสของรายการนี้ อาจทำให้ผลสำรวจคลาดเคลื่อนในแบบสำรวจอื่น

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
th: มีบุคคลที่สามกำลังพยายามเข้าถึงระบบ LimeSurvey ที่ท่านใช้ แต่หากท่านบังเอิญเข้าไปยังลิงค์ของเว็บไซต์ที่ไม่ปลอดภัย กรุณาแจ้งแก่ผู้บริหารระบบของท่าน

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session by using dangerous GET requests (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
th: มีบุคคลที่สามกำลังพยายามเข้าถึงระบบ LimeSurvey ของท่าน หากท่านบังเอิญกดลิงค์ที่ไม่ปลอดภัย กรุณาแจ้งแก่ผู้บริหารระบบของท่าน

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
th: ขออภัย ไม่มีลักษณะของคำถามที่ท่านต้องการในแบบสำรวจนี้

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
th: ขออภัย การตอบแบบสอบถามของท่านได้เกินโควต้าของแบบสอบถามนี้

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
th: ขออภัย โมดูลของ LDAP ได้หายไปจากการตั้งค่าของ PHP ของท่าน

en: Sorry. There is no matching survey.
th: ขออภัย ไม่มีหัวข้อการสำรวจที่ต้องการ

en: Sort answers alphabetically
th: เรียนลำดับคำตอบตามตัวอักษร

en: Sort by:
th: เรียงลำดับโดย

en: Source table:
th: แหล่งตารางข้อมูล:

en: Spanish
th: สเปน

en: Spanish (Mexico)
th: สเปน (แม็กซิโก)

en: Standard Fields
th: ช่องมาตรฐาน

en: Standard Files:
th: ไฟล์มาตราฐาน

en: Standard deviation
th: ค่าเบี่ยงเบนมาตรฐาน

en: Start HTML Editor in a Popup Window
th: เริ่มตัวแก้ไข HTML ในหน้าต่างใหม่

en: Start Language:
th: ภาษาเริ่มต้น :

en: Start at Token ID:
th: เริ่มที่หมายเลขผู้เข้าร่วมการสำรวจที่:

en: Start date/time:
th: วัน/เวลา ที่เริ่ม:

en: Start date:
th: วันเริ่ม:

en: Started but not yet completed
th: เริ่มทำแต่ยังไม่เสร็จสมบูรณ์

en: Starting From:
th: เริ่มต้นจาก :

en: Starting from:
th: เริ่มต้นจาก:

en: Statistics Survey #%s
th: สถิติของแบบสอบถาม #%s

en: Status
th: สถานะ

en: Step 1:
th: ขั้นที่ 1:

en: Step 2:
th: ขั้นที่ 2:

en: Step value
th: ค่าที่กำหนดตามขั้น

en: Stop at Token ID:
th: หยุดที่หมายเลขผู้เข้าร่วมการสำรวจที่:

en: Straight
th: ตามลำดับ

en: Subject
th: เรื่อง

en: Subject:
th: เรื่อง:

en: Submission date
th: วันส่ง

en: Submit
th: ส่ง

en: Submit Your Survey.
th: ส่งคำตอบของแบบสำรวจ

en: Submit your answers
th: ส่งคำตอบของท่าน

en: Success
th: สำเร็จ

en: Success!
th: สำเร็จ!

en: Successfully created token entries
th: ทำการสร้างรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจแล้ว

en: Sum
th: ผลรวม

en: SuperAdministrator
th: ผู้บริหารระบบระดับสูง

en: Support this project - Donate to
th: สนับสนุนโครงการนี้ได้โดยการบริจาคไปยัง

en: Survey
th: แบบสำรวจ

en: Survey Access
th: การเข้าถึงแบบสำรวจ

en: Survey Administrator
th: ผู้บริหารแบบสำรวจ

en: Survey Format is %s:
th: รูปแบบของแบบสำรวจคือ %s:

en: Survey Has Been Deactivated
th: แบบสำรวจได้ถูกยกเลิกการทำงานแล้ว

en: Survey ID
th: แบบสำรวจเลขที่:

en: Survey ID %d saved at %s
th: หมายเลขแบบสำรวจ (ID) %d ถูกบันทึกที่ %s

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
th: หมายเลขแบบสำรวจ (ID) %d ถูกบันทึกที่ %s รวมทั้งหมด %d รายการ

en: Survey ID:
th: แบบสำรวจเลขที่:

en: Survey Import Summary
th: สรุปการนำเข้าแบบสำรวจ

en: Survey List Page
th: หน้ารายการแบบสำรวจ

en: Survey Name (ID)
th: ชื่อแบบสำรวจ (ID)

en: Survey Quota
th: โควต้าของแบบสำรวจ

en: Survey Registration Confirmation
th: การยืนยันการลงทะเบียนแบบสำรวจ

en: Survey Saved
th: แบบสำรวจถูกบันทึกแล้ว

en: Survey Security
th: ความปลอดภัยสำหรับแบบสำรวจ

en: Survey Security Settings
th: ตั้งค่าความปลอดภัยแบบสำรวจ

en: Survey Submitted
th: แบบสอบถามถูกส่งเข้าฐานข้อมูลแล้ว

en: Survey URL
th: URL ของแบบสำรวจ

en: Survey URL For Language:
th: URL ของแบบสำรวจสำหรับภาษา:

en: Survey cannot be activated yet.
th: แบบสำรวจยังไม่สามารถทำงานได้ในขณะนี้

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
th: แบบสำรวจไม่สามารถเริ่มทำงานได้ เนื่องจากท่านไม่ได้รับอนุญาต หรือ ไม่มีคำถามใดๆ ในแบบสำรวจนี้

en: Survey could not be actived.
th: แบบสำรวจยังไม่สามารถเริ่มทำงาน

en: Survey could not be created
th: แบบสำรวจไม่สามารถสร้างขึ้นได้

en: Survey could not be created because it did not have a title
th: แบบสำรวจไม่สามารถสร้างขึ้นได้ กรุณาใส่ชื่อของแบบสำรวจก่อน

en: Survey could not be updated
th: แบบสำรวจไม่สามารถปรับปรุงได้

en: Survey currently active
th: แบบสำรวจทำงานอยู่ในขณะนี้

en: Survey does not pass consistency check
th: แบบสำรวจไม่ผ่านการตรวจสอบความเที่ยงตรง

en: Survey expiration date (DD-MM-YYYY)
th: กำหนดวันสิ้นสุดของแบบสำรวจ (วว-ดด-ปปปป)

en: Survey expiration date (MM-DD-YYYY)
th: กำหนดวันสิ้นสุดของแบบสำรวจ (ดด-วว-ปปปป)

en: Survey expiration date (YYYY-MM-DD)
th: กำหนดวันสิ้นสุดของแบบสำรวจ (ปปปป-ดด-วว)

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
th: แบบสำรวจได้เริ่มทำงานแล้ว ตารางผลลัพธ์ได้ถูกสร้างขึ้นแล้ว

en: Survey is currently active.
th: แบบสำรวจยังทำงานอยู่

en: Survey mode is set to %s:
th: โหมดการสำรวจถูกกำหนดเป็น %s:

en: Survey name (ID)
th: แบบสำรวจเลขที่ (ID):

en: Survey preview only for administration users
th: การแสดงการทดลองแบบสำรวจนี้สำหรับผู้บริหารระบบเท่านั้น

en: Survey quotas
th: โควต้าของแบบสำรวจ

en: Survey registration confirmation
th: อีเมล์สำหรับบุคคลทั่วไปที่ลงทะเบียน

en: Survey submission confirmation
th: ยืนยันการส่งแบบสอบถาม

en: Survey table name
th: ชื่อตารางแบบสำรวจ

en: Surveys
th: แบบสำรวจ

en: Swedish
th: สวีเดน

en: Switch to closed-access mode
th: เปลี่ยนเป็นโหมดการเข้าถึงแบบปิด

en: System overview
th: ภาพรวมของระบบ

en: TIS620 Thai
th: ไทย TIS620

en: Take Ownership
th: กำหนดให้เป็นเจ้าของ

en: Target survey ID:
th: เป้าหมายการสำรวจเลขที่:

en: Tempdir %s is not writable
th: แฟ้มข้อมูลชั่วคราว (Tempdir) %s ไม่สามารถบันทึกข้อมูลได้

en: Template '%s' does already exist.
th: ไม่พบเทมเพลท '%s'

en: Template '%s' was successfully deleted.
th: เทมเพลท  '%s' ได้ถูกลบแล้ว

en: Template Editor
th: ตัวแก้ไขเทมเพลท

en: Template Name
th: ชื่อเทมเพลท

en: Template Preview:
th: แสดงหน้าตัวอย่างของเทมเพลท

en: Template Sample
th: ตัวอย่างตัวแบบ

en: Template permissions were updated successfully.
th: การอนุญาตสำหรับการดำเนินการกับเทมเพลทได้ถูกปรับปรุงแล้ว

en: Template:
th: ตัวแบบ :

en: Terminate Survey
th: สิ้นสุดการสำรวจ

en: Terminate Survey With Warning
th: สิ้นสุดการสำรวจพร้อมการแจ้งเตือน

en: Terminate survey
th: สิ้นสุดการสำรวจ

en: Terminate survey with warning
th: สิ้นสุดการสำรวจพร้อมการแจ้งเตือน

en: Test This Survey
th: ทดสอบแบบสำรวจนี้

en: Test survey
th: ทดสอบแบบสำรวจ

en: Thai
th: ไทย

en: Thank You!
th: ขอบคุณ!

en: Thank you for completing this survey.
th: ขอขอบพระคุณที่ท่านได้ร่วมการสำรวจนี้

en: Thank you for registering to participate in this survey.
th: ขอบคุณสำหรับการลงทะเบียนเพื่อตอบแบบสำรวจนี้

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
th: ขอขอบคุณที่บันทีกการตอบแบบสำรวจ รายละเอียดข้างล่างนี้จะสามารถใช้เมื่อท่านกลับมาดำเนินการตอบแบบสำรวจต่อ กรุณาจดอีเมล์นี้ไว้เป็นอ้างอิงในกรณีที่ลืมรหัสผ่าน

en: Thank you!
th: ขอบคุณ!

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
th:  LimeSurvey ComfortUpdate เป็นบริการที่ง่ายและสะดวกสำหรับการปรับปรุงให้ระบบ LimeSurvey ของท่านทันสมัยตลอดเวลา

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
th: เงื่อนไขของคำตอบจะถูกกระจายไปทั่วทั้งคอลัมน์ที่ตั้งไว้

en: The answer to the security question is incorrect.
th: คำตอบของคำถามเพื่อความปลอดภัยไม่ถูกต้อง

en: The database defined in config.php does not exist.
th: ไม่พบฐานข้อมูลที่ระบุไว้ใน config.php

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
th: ฐานข้อมูลได้ส่งออกเฉพาะที่ปรากฏในฐานข้อมูล MySQL สำหรับฐานข้อมูลประเภทอื่น กรุณาใช้กลไกการสำรองข้อมูลตามที่ซอฟแวร์นั้นๆ อำนวยให้

en: The defined LimeSurvey database does not exist
th: ไม่พบฐานข้อมูลสำหรับ LimeSurvey

en: The email address is not valid.
th: อีเมล์ไม่ถูกต้อง

en: The email you used has already been registered.
th: อีเมล์ที่ท่านให้ได้รับการลงทะเบียนแล้ว

en: The email you used is not valid. Please try again.
th: อีเมล์ที่ท่านให้ไม่ปรากฏในฐานข้อมูล กรุณาลองอีกครั้ง

en: The entry was assigned the following record id:
th: การเพิ่มข้อมูลได้ถูกกำหนดหมายเลขระเบียนดังที่ปรากฏ:

en: The following answers should be deleted
th: คำตอบที่ปรากฏควรถูกลบ

en: The following assessments should be deleted
th: การประเมินผลที่ปรากฏควรถูกลบ

en: The following conditions should be deleted
th: เงื่อนไขที่ปรากฏควรถูกลบ

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
th: ไฟล์ที่ปรากฏนี้จำเป็นต้องถูกแก้ไขหรือลบทิ้ง แต่ได้เกิดการแก้ไขก่อนหน้าโดยบุคคลอื่น

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
th: ไฟล์ที่ปรากฏนี้จำเป็นต้องถูกเพิ่ม แต่ได้มีการดำเนินการไปก่อนแล้วซึ่งแสดงถึงเหตุการณ์ที่ไม่ปรกติของระบบ

en: The following groups are concerned
th: กลุ่มคำถามที่ปรากฏอาจมีความเกี่ยวข้อง

en: The following groups should be deleted
th: กลุ่มที่ปรากฏควรถูกลบ

en: The following languages in this group were not imported since the survey does not contain such a language:
th: ภาษาที่ปรากฏในกลุ่มคำถามนี้ไม่ได้ถูกนำเข้าเนื่องจากไม่มีภาษารองรับ

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
th: แบบสำรวจที่ปรากฏสามารถลบได้หากไม่อยู่ในการใช้งานแล้ว

en: The following old survey tables contain no responses and can be deleted:
th: แบบสำรวจที่ปรากฏไม่มีการส่งคำตอบซึ่งท่านสามารถลบได้:

en: The following old survey tables should be deleted because their parent survey no longer exists
th: แบบสำรวจที่ปรากฏควรถูกลบเนื่องจากแบบสำรวจปฐมภูมิได้ถูกยกเลิก/ลบ ไปแล้ว

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
th: รายชื่อผู้แข้าร่วมสำรวจที่ปรากฏสามารถลบได้หากไม่อยู่ในการใช้งานแล้ว

en: The following old token tables contain no tokens and can be deleted:
th: รายชื่อผู้แข้าร่วมสำรวจที่ปรากฏสามารถลบได้หากไม่อยู่ในการใช้งานแล้ว

en: The following old token tables could be restored:
th: รายชื่อผู้ร่วมการสำรวจเดิมที่ปรากฏสามารถเรียกกลับคืนได้

en: The following old token tables should be deleted because their parent survey no longer exists
th: รายชื่อที่ปรากฏควรถูกลบเนื่องจากรายชื่อปฐมภูมิได้ถูกยกเลิก/ลบ ไปแล้ว

en: The following problems have been found:
th: พบข้อบกพร่องบางประการ:

en: The following question attributes should be deleted
th: รายละเอียดของคำถามที่ปรากฏควรถูกลบ

en: The following questions should be deleted
th: คำถามที่ปรากฏควรถูกลบ

en: The following steps will be done by this update:
th: ขั้นตอนที่ปรากฏต่อไปนี้จะนำไปสู่การปรับปรุงดังกล่าว

en: The following surveys are available:
th: แบบสำรวจที่แสดงนี้เปิดสำหรับการรับข้อมูล

en: The following surveys should be deleted
th: การกำหนดค่าของแบบสำรวจที่ปรากฏควรถูกลบ

en: The handle is displayed at the middle of the slider (this will not set the initial value)
th: ตัวชี่วัดแสดงอยู่ตรงกลางของตัวเลื่อน (ไม่มีการตั้งค่าเริ่มต้นให้ตัวเลื่อน)

en: The label set was not imported because the same labelset already exists.
th: ป้ายรายการไม่สามารถถูกนำเข้าได้เนื่องจากอาจซ้ำซ้อนกับป้ายรายการที่มีอยู่แล้ว

en: The labelset used in this question does not exists or is missing a translation.
th: คำถามนี้ยังไม่มีการกำหนดป้ายรายการในขณะนี้ ซึ่งอาจเกิดการสูญหายระหว่างการแปลภาษา

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
th: ไม่สามารถเพิ่มคำถามได้ กรุณาใส่รหัสของคำถาม

en: The record kept of your survey responses does not contain any identifying information about you unless a specific question in the survey has asked for this. If you have responded to a survey that used an identifying token to allow you to access the survey, you can rest assured that the identifying token is not kept with your responses. It is managed in a separate database, and will only be updated to indicate that you have (or haven't) completed this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses in this survey.
th: การบันทึกข้อมูลของแบบสอบถามนี้จะไม่เชื่องโยงการระบุผู้ให้ข้อมูล นอกจากบางคำถามในแบบสำรวจนี้จะขอให้ท่านกรอกข้อมูลส่วนตัว ในกรณีที่ท่านถูกร้องขอให้กรอกข้อมูลโดยผ่านระบบรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถามนั้น ระบบฐานข้อมูลได้แยกการเชื่อมโยงระหว่างข้อมูลการตอบแบบสอบถามกับการเชื้อเชิญจากกันเพื่อสนับสนุนความเป็นส่วนตัวในการให้ข้อมูล ทั้งนี้รายชื่อในรายการเชื้อเชิญจะระบุสถานะการร่วมตอบแบบสำรวจเท่านั้น และข้อมูลที่ท่านตอบในแบบสอบถามจึงไม่สามารถที่จะระบุข้อมูลบุคคลใดๆ ของท่านได้

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
th: การตรวจสอบข้อมูลซ้ำได้ดำเนินการกับตารางที่อาจเป็นส่วนเกินหลังจากแบบสำรวจได้ถูกยกเลิก ท่านสามารถลบข้อมูลเหล่านี้ได้หากไม่ต้องการใช้งาน

en: The responses table has been renamed to:
th: ตารางของการตอบแบบสำรวจได้ถูกเปลี่ยนชื่อเป็น:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
th: การตอบแบบสำรวจสำหรับแบบสำรวจนี้ไม่สามารถเข้าถึงได้จากระบบของ LimeSurvey อีกต่อไป

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
th: แบบสำรวจนี้จะไม่สามารถเริ่มทำงานได้จนกว่าข้อบกพร่องเหล่านี้ยังไม่ถูกแก้ไข

en: The survey you selected does not exist
th: ไม่มีแบบสำรวจที่เลือกในฐานข้อมูล

en: The token entry was successfully updated.
th: การบันทึกข้อมูลผู้ร่วมการสำรวจได้รับการปรับปรุงแล้ว

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
th: รายชื่อที่ท่านให้ไม่อยู่ในข้อมูลสำหรับแบบสอบถามนี้ หรืออาจถูกใช้ตอบแบบสอบถามไปแล้ว

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
th: ไม่พบรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจที่ให้ หรือรายชื่อถูกใช้ไปแล้ว

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
th: รายชื่อที่ให้ไม่ตรงกับฐานข้อมูลของท่าน

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
th: ตารางรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจที่เกี่ยวข้องกับแบบสำรวจนี้ได้ถูกเปลี่ยนชื่อเป็น:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
th: ทำการลบรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจแล้ว ซึ่งมีผลให้ผู้ที่ถูกลบไม่สามารถเข้าถึงการสำรวจนี้ได้อีก

en: The update server seems to be currently busy . This happens most likely if the necessary update files for a new version are prepared.
th: เซิร์ฟเวอร์กำลังทำงานและยังไม่ตอบสนองในขณะนี้ เนื่องจากกำลังเตรียมการปรับปรุงครั้งใหม่อยู่

en: The user name already exists.
th: ชื่อผู้ใช้ถูกใช้อยู่แล้ว

en: There are %s user attribute fields in this token table
th: มีช่องรายละเอียดของผู้ใช้จำนวน %s ช่องบรรจุในตารางนี้

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
th: มีจำนวนอีเมล์ค้างส่งเนื่องจากเกินปริมาณสำหรับการส่งหนึ่งครั้ง กรุณาคลิกด้านล่างเพื่อทำการส่งอีเมล์ที่ค้างอยู่

en: There are no groups available.
th: ไม่พบกลุ่มคำถาม

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
th: ท่านได้มาถึงข้อสุดท้ายของแบบสำรวจ กรุณากด <ส่ง> เพื่อเสร็จสิ้นการร่วมตอบแบบสำรวจ

en: There are no questions in this survey
th: ยังไม่มีคำถามสำหรับการสำรวจนี้

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
th: ยังคงมี {EMAILCOUNT} อีเมล์ ที่ยังต้องทำการส่ง

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
th: แบบสำรวจนี้มีทั้งหมด  {NUMBEROFQUESTIONS}  คำถาม

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
th: แบบสำรวจนี้มีคำถามทั้งหมด {NUMBEROFQUESTIONS} ข้อ

en: There is 1 question in this survey
th: แบบสำรวจนี้มี 1 คำถาม

en: There is a LimeSurvey update available: Version %s
th: มีการปรับปรุงของ  LimeSurvey: เวอร์ชั่น %s

en: There is already a recorded answer for this token
th: มีระเบียนของการเข้าร่วมการสำรวจของรายชื่อนี้แล้ว

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
th: พบรายการที่มีอยู่ซ้ำกับรายการใหม่และรายการที่ซ้ำซ้อนจะไม่สามารถดำเนินการทางข้อมูลหลายครั้งได้

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
th: ยังไม่มี LimeSurvey เวอร์ชั่นใหม่กว่าที่ดำเนินการอยู่นี้

en: There is no matching saved survey
th: ไม่มีแบบสำรวจที่บันทึกไว้

en: There is no matching survey.
th: ไม่พบแบบสำรวจที่ตรงกับที่ต้องการ

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
th: มีความขัดข้องในการลบเทมเพลท  '%s' กรุณาตรวจสอบการรับอนุญาติการเข้าถึงข้อมูล

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
th: พบปัญหาในการดาวน์โหลดไฟล์ กรุณาเริ่มการปรับปรุงใหม่อีกครั้ง

en: There was an error on update check (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการตรวจสอบการปรับปรุงระบบ (%s)

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of - having an email address, having been sent an invitation, but not having yet completed the survey.
th: ไม่พบอีเมล์ที่สามารถส่งถึงได้ ซึ่งอาจมีสาเหตุจากหนึ่งในกรณีผิดพลาดของ ที่อยู่อีเมล์ การส่งคำเชื้อเชิญ การยังไม่เข้าร่วมการตอบแบบสำรวจ

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of - having an email address, not having been sent an invitation already, having already completed the survey and having a token.
th: ไม่พบอีเมล์ที่สามารถส่งถึงได้ ซึ่งอาจมีสาเหตุจากหนึ่งในกรณีผิดพลาดของ ที่อยู่อีเมล์ การส่งคำเชื้อเชิญ การร่วมการสำรวจได้เสร็จสิ้นแล้ว หรือ ไม่พบรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
th: ไฟล์ ZIP ไม่มีทรัพยากร จึงทำให้การนำเข้าผิดพลาด

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
th: ไม่พบเทมเพลทไฟล์ที่ต้องการในไฟล์ ZIP การนำเข้าผิดพลาด

en: This email contains confirmation of the responses you made to the survey
th: อีเมล์นี้แสดงการยืนยันการตอบแบบสำรวจของท่าน

en: This error can occur if you have already submitted your responses and pressed 'refresh' on your browser. In this case, your responses have already been saved.
th: ข้อผิดพลาดนี้อาจเกิดขึ้นเมื่อคุณได้ทำการส่งไปแล้วและกด Refresh ที่บราวเซอร์ ในกรณีนี้การตอบแบบสำรวจของท่านได้รับการบันทึกเรียบร้อยแล้ว

en: This file is not a LimeSurvey group file. Import failed.
th: แฟ้มข้อมูลนี้ไม่อยู่ในรูปแบบของ LimeSurvey ดังนั้นการนำเข้าจึงผิดพลาด

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
th: การนำเข้าผิดพลาดเนื่องจากไม่ใช่ไฟล์ป้ายรายการในรูปแบบของ  LimeSurvey

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
th: ไม่พบไฟล์ในรูปแบบของ LimeSurvey จึงทำให้การนำเข้าผิดพลาด

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
th: การนำเข้าผิดพลาด เนื่องจากไม่พบไฟล์ในระบบ LimeSurvey

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
th: ไม่พบไฟล์ ZIP การนำเข้าผิดพลาด

en: This file type is not allowed to be uploaded.
th: รูปแบบของไฟล์ไม่อนุญาตให้ทำการอัพโหลด

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
th: คำอธิบายกลุ่มคำถามนี้ไม่ปรากฏ ซึ่งมีต้องให้ความสำคัญสูงมาก

en: This group does not contain any question(s).
th: กลุ่มคำถามนี้ไม่มีคำถามบรรจุอยู่

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
th: แบบสำรวจนี้ดำเนินการในระบบรายชื่อเชื้อเชิญ กรุณาติดต่อผู้บริหารระบบเพื่อความช่วยเหลือเพิ่มเติม

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
th: การเข้าร่วมตอบแบบสำรวจนี้รองรับด้วยรายชื่อผู้เข้าร่วมเฉพาะ ท่านจำเป็นต้องมีรายชื่ออยู่ในฐานข้อมูลก่อนเข้าร่วม

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
th: นี่คือตัวอย่างคำอธิบายรายละเอียดแบบสำรวจ ซื่งในความเป็นจริงอาจยาวกว่าได้

en: This is some help text.
th: นี่คือข้อความแสดงความช่วยเหลือ

en: This is your personal statistic sheet for survey #%s
th: หน้าสถิติส่วนบุคคลสำหรับแบบสำรวจ #%s

en: This label code is already used in this labelset. Please choose another code or rename the existing one.
th: รหัสได้ถูกใช้กับป้ายรายการนี้ กรุณาเลือกรหัสอื่นๆ หรือ เปลี่ยนรหัสที่มีอยู่เดิม

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
th: ชื่อนี้ถูกใช้สำหรับแบบสอบถามนี้แล้ว กรุณากำหนดใหม่

en: This option can't be set if Anonymous answers are used
th: ไม่สามารถเลือกได้เนื่องจากกำหนดให้มีการปกปิดความเกี่ยวข้องระหว่างผู้เข้าร่วมการสำรวจกับคำตอบที่ให้

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
th: กระบวนการนี้จะทำการลบแบบสำรวจนี้ รวมถึงกลุ่มของแบบสอบถาม คำถาม และเงื่อนไขต่างๆ

en: This question does not have a question 'type' set.
th: คำถามนี้ยังไม่มีการกำหนดลักษณะของคำถามในขณะนี้

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
th: คำถามนี้มีการกำหนดเงื่อนไขสำหรับการดำเนินการ แต่ยังไม่พบคำถามที่สัมพันธ์กับเงื่อนไขนี้

en: This question is a multiple answer type question but has no answers.
th: คำถามนี้ถูกกำหนดให้มีคำตอบแบบหลายตัวเลือก แต่ยังไม่มีคำตอบในขณะนี้

en: This question is always shown.
th: แสดงคำถามนี้ตลอดเวลา

en: This question is mandatory
th: กรุณาตอบคำถามนี้

en: This question must be answered correctly
th: กรุณาตอบคำถามนี้ใหม่อีกครั้ง

en: This question relies on other question's answers and can't be moved above groupId:
th: คำถามนี้เกี่ยวพันทางเงื่อนไขกับคำถามอื่นซึ่งมีผลให้ไม่สามารถย้ายไปยัง groupId:

en: This question requires a Labelset, but none is set.
th: คำถามนี้ยังไม่มีการกำหนดป้ายรายการในขณะนี้

en: This question requires a second Labelset, but none is set.
th: คำถามนี้ยังไม่มีการกำหนดป้ายรายการขั้นที่สองในขณะนี้

en: This setting cannot be changed later!
th: การตั้งค่านี้จะไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้อีก

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
th: แบบสำรวจนี้อนุญาตให้บุคคลทั่วไปเข้าร่วมได้ ตารางผู้ร่วมการสำรวจควรต้องถูกสร้างขึ้นมา

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
th: แบบสำรวจนี้ยังไม่ได้บรรจุคำถามจึงยังไม่สามารถทำการทดสอบหรือตอบแบบสอบถามได้

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
th: แบบสำรวจนี้ถูกรองรับด้วยรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจ ในกรณีที่แบบสำรวจถูกลบจะทำให้รายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจถูกลบไปด้วย การสำรองข้อมูลอาจทำได้โดยการส่งออกรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจก่อนทำการลบแบบสำรวจ

en: This survey has been deleted.
th: ลบแบบสำรวจนี้เรียบร้อยแล้ว

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
th: แบบสำรวจยังไม่ได้เริ่มทำงาน จึงยังไม่มีผลลัพธ์ให้แสดง

en: This survey is NOT anonymous.
th: คำตอบที่ทำในแบบสำรวจนี้จะสามารถแสดงความเชื่อมโยงกับผู้ตอบฯ

en: This survey is active - click here to deactivate this survey.
th: แบบสำรวจนี้เริ่มทำงานแล้ว กรุณาคลิกเพิ่อยกเลิกการทำงาน

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
th: แบบสำรวจนี้ถูกกำหนดให้ทำงานรวมถึงตารางบันทึกการตอบแบบสำรวจ ในกรณีที่ท่านต้องการลบแบบสำรวจนี้ การตอบแบบสำรวจที่เกิดขึ้นจะถูกลบไปด้วย ท่านสามารถทำการสำรองข้อมูลได้โดยการส่งออกคำตอบที่มีในปัจจุบันก่อนที่จะทำการลบแบบสำรวจนี้

en: This survey is active but expired.
th: แบบสำรวจนี้เริ่มทำงานแล้วแต่เกินกำหนดเวลารับข้อมูล

en: This survey is active but has a start date.
th: แบบสำรวจเริ่มทำงานแล้วพร้อมกับมีการกำหนดวันเริ่มต้น

en: This survey is anonymous.
th: การสำรวจนี้ได้ปกปิดการเชื่อมโยงข้อมูลส่วนตัวกับผู้ให้ข้อมูลโดยสิ้นเชิง

en: This survey is currently active
th: แบบสำรวจนี้กำลังทำงาน

en: This survey is currently active.
th: แบบสำรวจนี้กำลังทำงาน

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
th: แบบสำรวจนี้ไม่ได้ทำงาน - คลิกเพื่อให้แบบสำรวจเริ่มเก็บข้อมูล

en: This survey is currently not active.
th: แบบสำรวจนี้ยังไม่ได้เริ่มใช้งาน

en: This survey is no longer available.
th: แบบสำรวจนี้ปิดการรับข้อมูลแล้ว

en: This survey is not active, data entry is not allowed
th: แบบสำรวจยังไม่ได้เริ่มทำงาน การใส่ข้อมูลใดๆ จะไม่ได้รับการอนุญาต

en: This survey is not currently active
th: แบบสำรวจนี้ยังไม่ได้ทำงาน

en: This survey is not currently active. You will not be able to save your responses.
th: แบบสำรวจนี้ไม่ได้ทำงาน คุณจะไม่สามารถบันทึกข้อมูลได้

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
th: การสำรวจนี้ยังไม่เริ่มใช้งาน

en: This survey is not yet started.
th: แบบสำรวจนี้ยังไม่เริ่มรับข้อมูล

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
th: แบบสำรวจนี้ได้เริ่มทำงานแล้ว การตอบแบบสำรวจใดๆ จะได้รับการบันทึกไว้ในฐานข้อมูล

en: This surveys uses anonymous answers, so you can't update your response.
th: การสำรวจนี้ใช้การปกปิดการเชื่อมโยงระหว่างผู้เข้าร่วมฯกับคำตอบที่ให้ ทำให้ท่านไม่สามารถทำการแก้ไข/ปรับปรุงคำตอบได้

en: This will replace the existing text. Continue?
th: คุณต้องการเปลี่ยนแปลงด้วยข้อความเหล่านี้ ?

en: Time difference (in hours):
th: ความต่างของเวลา (ชม)

en: Time limit
th: การจำกัดเวลา

en: Time limit action
th: การดำเนินการกับการจำกัดเวลา

en: Time limit disable next
th: ระงับการใช้งานของปุ่ม "ถัดไป" เมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Time limit expiry message
th: ข้อความสำหรับแสดงเมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Time limit expiry message delay
th: ระยะเวลาในการแสดงข้อความ (เมื่อเวลาเกินกำหนด)

en: Time limit message CSS style
th: สำหรับข้อความแสดงกำหนดเวลาในรูปแบบ CCS (Cascading Style Sheets)

en: Time limit timer CSS style
th: ตัวนับเวลาถอยหลังในรูปแบบ CCS (Cascading Style Sheets)

en: Time limit warning CSS style
th: ข้อความเตือนกำหนดเวลาในรูปแบบ CCS (Cascading Style Sheets)

en: Time limit warning message
th: ข้อความสำหรับเตือนก่อนเวลาหมด

en: Time limit warning message display time
th: เวลาของการแสดงข้อความเตือนก่อนเวลาหมด

en: Time limit warning message timer
th: ตัวจับเวลาของการแสดงข้อความเตือนก่อนเวลาหมด

en: Time remaining
th: เวลาที่เหลือ

en: Time until time limit expiry when time limit warning message is displayed (in seconds)
th: ระยะเวลาของการแสดงข้อความเตือนก่อนเวลาหมด

en: Timing
th: การจับเวลา

en: Title
th: เรื่อง

en: To:
th: ถึง:

en: Token
th: ผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Token Control
th: ควบคุมรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Token ID
th: รายชื่อ (ID)

en: Token attribute: %s
th: รายละเอียดของผู้ร่วมสำรวจ: %s

en: Token code
th: รหัสของผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Token code for this participant
th: รหัสของผู้ร่วมแบบสำรวจ

en: Token control
th: ควบคุมรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Token database administration options
th: ทางเลือกของการจัดการรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ

en: Token descriptions were successfully updated.
th: คำอธิบายของผู้เข้าร่วมการสำรวจได้ถูกปรับปรุงแล้ว

en: Token email settings have been saved.
th: การตั้งค่าของอีเมล์สำหรับผู้ร่วมการสำรวจได้ถูกบันทึกแล้ว

en: Token export options
th: ทางเลือกสำหรับการส่งออกรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ

en: Token file upload
th: อัพโหลดไฟล์รายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ

en: Token has been deleted.
th: รายชื่อผู้เข้าร่วมสำรวจได้ถูกลบแล้ว

en: Token management
th: การจัดการรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Token mismatch
th: รายชื่อไม่ตรงกับฐานข้อมูล

en: Token status:
th: สถานะของการร่วมการสำรวจ

en: Token summary
th: สรุปรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ

en: Token table could not be created.
th: รายการผู้เข้าร่วมการสำรวจไม่สามารถสร้างขี้นได้

en: Token:
th: รายชื่อ:

en: Tokens have not been initialised for this survey.
th: รายการผู้เข้าร่วมการสำรวจไม่ได้ถูกสร้างขี้นสำหรับแบบสำรวจนี้

en: Tokens problem - token table missing
th: ผิดพลาด ตารางรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจหายไป

en: Total
th: ทั้งหมด

en: Total Errors
th: ยอดรวมการผิดพลาด

en: Total Imported files
th: ยอดรวมไฟล์นำเข้า

en: Total Responses
th: ยอดรวมการตอบแบบสอบถาม

en: Total invitations sent
th: ยอดรวมของการเชื้อเชิญ

en: Total numbers of sent reminders
th: จำนวนของเตือนความจำที่ส่ง

en: Total of all entries must be at least %s
th: ผลรวมที่บันทึกไม่ควรมีค่าอย่างน้อย %s

en: Total of all entries must equal %d
th: ผลรวมที่บันทึกควรเท่ากับ %d

en: Total of all entries must not exceed %d
th: ผลรวมที่บันทึกไม่ควรเกิน %d

en: Total records imported:
th: ระเบียนที่นำเข้าทั้งหมด:

en: Total records in survey
th: จำนวนที่บันทึกในแบบสำรวจนี้

en: Total records in survey:
th: จำนวนรายการบันทึกสำหรับการสำรวจนี้

en: Total records in this token table
th: จำนวนรายการของตารางรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ นี้

en: Total responses:
th: จำนวนผู้ตอบ

en: Total surveys completed
th: ยอดรวมแบบสำรวจที่เสร็จสมบูรณ์

en: Total with no unique Token
th: ยอดรวมที่ไม่มีรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจเฉพาะ

en: Total:
th: รวม:

en: Try again
th: ลองอีกครั้ง

en: Try to submit again
th: กรุณาลองส่งอีกครั้ง

en: Turkish
th: ตูรกี

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
th: กรุณากรอกชื่อผู้ใช้และรหัสผ่าน

en: Type:
th: ประเภท :

en: UCS-2 Unicode
th: ยูนิโค้ด (UCS-2)

en: UJIS for Windows Japanese
th: วินโดวส์ ญี่ปุ่น (UJIS)

en: URL
th: ที่อยู่เว็บไซต์

en: URL description
th: รายละเอียดของที่อยู่เว็บไซต์ (URL):

en: URL description:
th: รายละเอียดของที่อยู่เว็บไซต์ (URL):

en: URL of the survey
th: URL ของแบบสำรวจ

en: US ASCII
th: สหรัฐอเมริกา (US ASCII)

en: UTF-8 Unicode
th: ยูนิโค้ด (UTF-8)

en: Unable to create directory `%s`.
th: ไม่สามารถสร้างไดเร็กทอรี่ `%s`

en: Uncertain
th: ไม่แน่ใจ

en: Unchanged
th: เปลี่ยนกลับ

en: Up
th: ขึ้น

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Update Entry
th: ปรับปรุงการเพิ่มข้อมูล

en: Update Group
th: ปรับปรุงกลุ่มคำถาม

en: Update Question
th: ปรับปรุงคำถาม

en: Update Quota
th: ปรับปรุงโควต้า

en: Update User Group
th: ปรับปรุงกลุ่มผู้ใช้

en: Update available: %s
th: มีรายการอัพเดท: %s

en: Update condition
th: ปรับปรุงเงื่อนไข

en: Update key: Valid
th: คีย์สำหรับการปรับปรุง: ใช้ได้

en: Update of Label Set failed
th: ผิดพลาดในการปรับปรุงชุดป้ายรายการ

en: Update scenario
th: ปรับปรุง สถานการณ์ที่กำหนด

en: Update server busy
th: เซิฟเวอร์กำลังปฏิบัติงานกับข้อมูลอื่นในขณะนี้

en: Update survey rights successful.
th: ทำการปรับปรุงสิทธิในการจัดการแบบสำรวจแล้ว

en: Update token entry
th: ปรับปรุงรายการรายชื่อผู้ตอบแบบสำรวจ

en: Updates
th: ปรับปรุง

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Upload CSV File
th: อัพโหลดไฟล์ CSV

en: Upload LDAP entries
th: อัพโหลดข้อมูล LDAP

en: Upload a file:
th: อัพโหลดไฟล์

en: Upload file not found. Check your permissions and path for the upload directory
th: ไม่พบอัพโหลดไฟล์ กรุณาตรวจสอบการรับอนุญาตรวมถึงการเข้าถึงแฟ้มข้อมูล

en: Uploaded CSV file successfully
th: อัพโหลดไฟล์ CSV สำเร็จ

en: Uploaded Resources Management
th: อัพโหลดการบริหารทรัพยากร

en: Uploaded template file
th: อัพโหลดตัวแบบ

en: Uploading LDAP Query
th: กำลังอัพโหลดข้อมูล LDAP

en: Use CAPTCHA for
th: ใช้ CAPTCHA เพื่อ

en: Use HTML format for token emails?
th: ต้องการส่งอีเมล์ไปยังผู้ร่วมการสำรวจในรูปแบบ HTML ?

en: Use accessible select boxes instead of calendar popup
th: ใช้ตัวเลือกแบบกล่องแทนปฏิทิน

en: Use checkbox layout
th: ใช้รูปแบบ Checkbox

en: Use default
th: ใช้ค่าตั้งต้น

en: Use dual dropdown boxes instead of dual scales
th: ใช้เมนู dropdown แทนการใช้ตัวเลือก

en: Use slider layout
th: ใช้รูปแบบการเลื่อน

en: User
th: ผู้ใช้

en: User Control
th: จัดการผู้ใช้งาน

en: User Group
th: กลุ่มผู้ใช้

en: User Group added.
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้แล้ว

en: User Groups
th: กลุ่มผู้ใช้

en: User added.
th: เพิ่มผู้ใช้แล้ว

en: User group successfully added!
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้เรียบร้อยแล้ว

en: User name and password do not match!
th: ชื้อผู้ใช้และรหัสผ่านไม่สัมพันธ์กัน

en: User name and/or email not found!
th: ไม่ปรากฏชื่อผู้ใช้และอีเมล์

en: User name invalid!
th: ชื่อผู้ใช้ไม่ถูกต้อง

en: User permissions were updated successfully.
th: ปรับปรุงการอนุญาตสำหรับผู้ใช้เรียบร้อยแล้ว

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username already exists.
th: ชื่อผู้ใช้มีปรากฏในฐานข้อมูลแล้ว

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Valid from
th: ใช้ได้ตั้งแต่

en: Valid until
th: ใช้ได้ถึง

en: Validation:
th: ความเที่ยงของเครื่องมือ:

en: Value equals SGQA
th: ค่าตรงกับ รหัสเฉพาะของ 'แบบสำรวจXกลุ่มคำถามXคำถามXคำตอบ' (SGQA)

en: Version
th: รุ่น

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
th: รุ่นของไฟล์ไม่สามารถบันทึกได้ (%s) กรุณาตั้งค่าสำหรับการอนุญาต

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: View
th: ดู

en: View Question
th: ดูคำถาม

en: View Response
th: ดูการตอบแบบสำรวจ

en: View Saved but not submitted Responses
th: ดูค่าที่บันทึก แต่ยังไม่ส่งคำตอบ

en: View This Record
th: ดูระเบียนนี้

en: View statistics by clicking here:
th: คลิกตามลิงค์ที่ปรากฏเพื่อดูสถิติ:

en: View stats
th: ดูสถิติ

en: View summary of all available fields
th: ดูสรุปผลจากช่องข้อมูลที่มี

en: View the statistics for this survey.
th: ดูสถิติของการสำรวจนี้

en: View/Update response
th: ดู/ปรับปรุงคำถาม

en: Viewing response (ID %s)
th: กำลังดูการตอบแบบสำรวจ  (ID %s)

en: Visit our website!
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์ของเรา

en: Warn and move on
th: เตือนและดำเนินการต่อ

en: Warning
th: ข้อควรระวัง

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
th: ไฟล์หรือไดเร็กทอรี่ที่ปรากฏนี้จำเป็นต้องถูกปรับปรุง แต่ไฟล์ดังกล่าวถูกกำหนดให้อ่านได้เพียงอย่างเดียว (read-only)

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
th: คำเตือน: คุณกำลังใช้รหัสผ่านพื้นฐาน ("password") กรุณาเปลี่ยนรหัสผ่านและล็อกอินอีกครั้ง

en: Warnings
th: คำเตือน

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
th: ขออภัย คุณไม่สามารถตอบแบบสอบถามนี้ได้

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
th: ขออภัย ท่านไม่สามารถดำเนินการนี้ได้

en: We are sorry but your session has expired.
th: ขออภัย ท่านใช้เวลาเกินกำหนด

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
th: คำแนะนำ: ก่อนการลบแบบสำรวจนี้ คุณควรทำการส่งออก (Export) แบบสำรวจนี้เพื่อสำรองไว้

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
th: การสำรองข้อมูลโดยการ ส่งออก ซึ่งอยู่ในหน้าผู้จัดการระบบอาจเป็นการเหมาะสมก่อนที่ท่านจะดำเนินการนี้

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
th: ข้อแนะนำคือ ไฟล์เหล่านี้ควรถูกเปลี่ยนแปลงไปตามที่กระบวนการปรับปรุงจะดำเนินการ

en: Welcome Page
th: หน้าต้อนรับ

en: Welcome message:
th: ข้อความต้อนรับ

en: Welcome to %s!
th: ยินดีต้อนรับสู่ %s!

en: Welcome to LimeSurvey Setup!
th: ยินดีต้อนรับสู่การติดตั้ง LimeSurvey

en: Welcome to the ComfortUpdate
th: ยินดีต้อนรับสู่ ComfortUpdate

en: Welcome to this sample survey
th: ยินดีต้อนรับเข้าสู่ตัวอย่างการสำรวจ

en: Welcome {NAME}
th: ยินดีต้อนรับคุณ {NAME}

en: Welcome:
th: ข้อความต้อนรับ :

en: Welsh
th: เวลช์

en: When an imported record matches an existing record ID:
th: เมื่อระเบียนที่นำเข้าตรงกับระเบียนที่มีอยู่เดิม:

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอนุญาต กรุณาตรวจสอบข้อความแสดงความผิดพลาดเพื่อดำเนินการแก้ไขก่อนที่จะดำเนินการใดๆ ต่อไป

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
th: การติดตั้งพบข้อผิดพลาดบางประการ กรุณาตรวจสอบกับข้อความแสดงความผิดพลาดแล้วดำเนินการแก้ไขก่อนดำเนินการใดๆ ต่อไป

en: When you deactivate a survey all the data entered in the original table will be moved elsewhere, and when you activate the survey again, the table will be empty. You will not be able to access this data using LimeSurvey any more.
th: เมื่อทำการยกเลิกการทำงานของแบบสำรวจ ข้อมูลที่ถูกบันทึกไว้ก่อนหน้าจะถูกย้ายออกจากระบบฐานข้อมูลของท่านซึ่งจะทำให้ท่านอาจไม่สามารถเข้าถึงข้อมูลอีกได้ และหากท่านทำการเริ่มการทำงานของแบบสำรวจอีกครั้ง ฐานข้อมูลสำหรับแบบสำรวจนั้นๆ จะถูกกำหนดให้ว่างเปล่าเพื่อรองรับข้อมูลครั้งใหม่

en: Width of text input box
th: ความกว้างของช่องรับข้อความ

en: Windows Arabic
th: วินโดวส์ อาราบิก

en: Windows Baltic
th: วินโดวส์ บอลติก

en: Windows Central European
th: วินโดวส์ (ยุโรปกลาง)

en: Windows Cyrillic
th: วินโดวส์ ไซริลิก (Cyrillic)

en: Year
th: ปี

en: Yes
th: ใช่

en: Yes - Delete Them!
th: ทำการลบ/ยกเลิก

en: Yes/No
th: ใช่/ไม่ใช่

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
th: การกระทำนี้จะเป็นการลบเงื่อนไขทั้งหมดของคำถามที่มีในแบบสำรวจนี้

en: You are about to delete this survey
th: คุณกำลังจะลบแบบสำรวจนี้

en: You are not allowed dump the database!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ลงฐานข้อมูลนี้ได้

en: You are not allowed export a label set!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ส่งออกชุดป้ายรายการใดๆ

en: You are not allowed to activate this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้กำหนดการเริ่มทำงานของแบบสำรวจนี้

en: You are not allowed to add a group to this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้เพิ่มกลุ่มคำถามในแบบสำรวจนี้

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้เพิ่มคำถามใหม่ในแบบสำรวจนี้ได้

en: You are not allowed to browse responses!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ดู/แก้ไขการตอบแบบสำรวจ

en: You are not allowed to change user data!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ทำการเปลี่ยนแปลงข้อมูลผู้ใช้

en: You are not allowed to change your own rights!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้เปลี่ยนแปลงสิทธิต่างๆของตนเองได้

en: You are not allowed to create new surveys!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้สร้างแบบสำรวจใหม่ได้

en: You are not allowed to deactivate this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ยกเลิกกำหนดการเริ่มทำงานของแบบสำรวจนี้

en: You are not allowed to delete this group!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ลบกลุ่มคำถามนี้

en: You are not allowed to delete this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ทำการลบแบบสำรวจนี้ได้

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขกลุ่มคำถามของแบบสำรวจนี้

en: You are not allowed to edit this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขแบบสำรวจนี้

en: You are not allowed to import a group!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ส่งออกกลุ่มคำถามนี้

en: You are not allowed to import a survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้นำเข้าแบบสำรวจใดๆ

en: You are not allowed to order groups in this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้เรียงกลุ่มคำถามของแบบสำรวจนี้

en: You are not allowed to perform this operation!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ดำเนินการนี้

en: You are not allowed to set assessment rules!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ตั้งค่าการประเมินผล

en: You are not allowed to to import a question!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้นำเข้าคำถาม

en: You can import all old responses with the same amount of columns as in your active survey. YOU have to make sure, that this responses corresponds to the questions in your active survey.
th: คุณสามารถนำเข้าการตอบแบบสำรวจเดิมได้ หากจำนวนคอลัมน์ของแบบสำรวจเดิมเท่ากับแบบสำรวจนี้ และคำตอบที่กำลังจะนำเข้าสอดคล้องกับแบบสำรวจที่กำลังทำงานอยู่นี้

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Create Tokens'
th: ท่านสามารถปล่อยช่องนี้ให้ว่างไว้ก่อนได้ แลัวจึงเลือก "สร้างรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ" เพื่อทำการสร้างข้อมูลอัตโนมัติ

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
th: ท่านสามารถเรียกแบบสำรวจที่บันทึกไว้จากหน้าจอนี้

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
th: ท่านสามารถเปลี่ยนเป็นโหมดการเข้าถึงแบบปิดโดยทำการสร้างตารางรายชื่อผู้เข้าร่วมการสำรวจจากปุ่มด้านล่าง

en: You can use now the following credentials to log into the site:
th: ท่านสามารถทำการล็อกอินเพื่อเข้าใช้งานที่:

en: You can't copy a question if the survey is active.
th: ไม่สามารถทำการคัดสำเนาของคำถามนี้ เนื่องจากแบบสำรวจยังทำงานอยู่

en: You can't delete a standard template.
th: คุณไม่สามารถลบตัวแบบมาตรฐานได้

en: You can't import a group which doesn't support the current survey's base language.
th: คุณไม่สามารถนำเข้า

en: You can't import a question which doesn't support the current survey's base language
th: ไม่สามารถนำเข้าคำถามที่ไม่รองรับกับภาษาที่กำหนดเป็นพื้นฐานในปัจจุบัน

en: You can't import a question which doesn't support the current survey's base language.
th: ไม่สามารถนำเข้าคำถามที่ไม่รองรับภาษาหลักได้

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
th: ไม่สามารถนำเข้าป้ายรายชื่อที่ไม่รองรับภาษาหลักได้

en: You can't rename a standard template.
th: คุณไม่สามารถเปลี่ยนชื่อตัวแบบมาตรฐานได้

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
th: ไม่สามารถบันทึกการเปลี่ยนแปลงได้เนื่องจากไดเร็กทอรี่ของเทมเพลทนี้ถูกสงวนการแก้ไขใดๆไว้

en: You can't use Anonymous answers when Token-based answers persistence is enabled.
th: ไม่สามารถปกปิดความเกี่ยวข้องระหว่างผู้เข้าร่วมการสำรวจกับคำตอบที่ให้ เมื่อมีการใช้รายชื่อผู้เข้าร่วมฯ ในการควบคุมการทำงานของแบบสำรวจ

en: You cannot add answers or edit answer codes for this question type because the survey is active.
th: ไม่สามารถเพิ่ม/แก้ไขรหัสคำตอบของคำถามนี้ได้ เนื่องจากแบบสำรวจยังทำงานอยู่

en: You cannot change codes, add or delete entries in this label set because it is being used by an active survey.
th: คุณไม่สามารถุเปลี่ยน เพิ่ม/แก้ไข/ลบ รหัสได้ เนื่องจากแบบสำรวจกำลังทำงาน

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
th: กรุณาพิมพ์คำตอบเพื่อดำเนินการต่อ

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
th: คุณไม่สามารถลบรายการนี้ได้เนื่องจากฐานข้อมูลจำเป็นต้องเก็บป้ายรายการไว้อย่างน้อย 1 ภาษา

en: You did not provide a name
th: คุณยังไม่ได้ใส่ชื่อ

en: You did not provide a password
th: คุณยังไม่ได้ใส่รหัสผ่าน

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
th: เนื่องจากการแสดงแผนภูมิจำเป็นต้องมีการรองรับของ  Freetype Library  จึงทำให้เกิดความไม่สะดวกในการแสดงแผนภูมินี้

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
th: เนื่องจากการแสดงแผนภูมิจำเป็นต้องมีการรองรับของ  GD Library จึงทำให้เกิดความไม่สะดวกในการแสดงแผนภูมินี้

en: You don't have permission to delete this entry.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สามารทำการลบแบบสำรวจนี้ได้

en: You have already completed this survey.
th: คุณได้กรอกแบบสำรวจเสร็จสิ้นไปแล้ว

en: You have completed %s%% of this survey
th: ความก้าวหน้าของการตอบแบบสอบถามอยู่ที่ %s%%

en: You have completed answering the questions in this survey.
th: คุณได้ทำการตอบคำถามทั้งหมดในแบบสำรวจนี้แล้ว

en: You have not provided a survey identification number
th: คุณยังไม่ได้ระบุหมายเลขของแบบสำรวจ

en: You have not selected a question
th: คุณยังไม่ได้เลือกคำถาม

en: You have not selected a survey
th: กรุณาเลือกแบบสำรวจ

en: You have not selected a survey for data-entry.
th: คุณยังไม่ได้เลือกแบบสำรวจสำหรับการเพิ่มข้อมูล

en: You have not selected a survey to browse.
th: ยังไม่มีการเลือกแบบสำรวจ

en: You have not selected a survey to delete
th: กรุณาเลือกแบบสำรวจที่ต้องการลบ

en: You have to enter user name and email.
th: กรุณาใส่ชื่อเข้าระบบ และ อีเมล์

en: You have to login first.
th: กรุณาเข้าระบบก่อน

en: You logged in successfully.
th: เข้าระบบสมบูรณ์

en: You may register for this survey if you wish to take part.
th: คุณอาจทำการลงทะเบียนเพื่อร่วมในการตอบแบบสอบถาม

en: You must be registered to complete this survey
th: กรุณาลงทะเบียนก่อนเริ่มตอบแบบสำรวจ

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
th: กรุณากำหนดให้ไฟล์/ไดเร็กทอรี่ สามารถบันทึกข้อมูลได้ เพื่อทำให้การปรับปรุงสมบูรณ๋ หากท่านมีข้อสงสัยใดๆ กรุณาติดต่อผู้บริหารระบบ

en: You must supply a name for this saved session.
th: กรุณาใส่ชื่อของช่วงที่บันทึก

en: You must supply a password for this saved session.
th: กรุณาใส่รหัสผ่านของช่วงที่บันทึก

en: You need an update key to run the comfort update. During the beta test of this update feature the key "LIMESURVEYUPDATE" can be used.
th: ระบบของท่านอาจต้องการคีย์สำหรับการใช้ comfort update ในขณะที่ตัวทดสอบดำเนินการนี้ "LIMESURVEYUPDATE" อาจถูกใช้

en: You need to add answers to this question
th: ควรมีการเพิ่มคำตอบสำหรับคำถามนี้

en: You need to add groups
th: กรุณาเพิ่มกลุ่มคำถาม

en: You need to add questions
th: กรุณาเพิ่มคำถาม

en: You need to choose a label set for this question!
th: ควรมีการเลือกป้ายรายการสำหรับคำถามนี้

en: You need to choose a second label set for this question!
th: ควรมีการเลือกป้ายรายการที่สองสำหรับคำถามนี้

en: You should have a great time doing this
th: ท่านจะมีช่วงเวลาที่ดีสำหรับการนี้

en: You should note the name of this table in case you need to access this information later.
th: ท่านอาจต้องการจดจำชื่อของตารางนี้ไว้ สำหรับกรณีที่ต้องการเข้าถึงอีกครั้งในอนาคต

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
th: คุณควรกำหนกให้แบบสำรวจเริ่มทำงานเมื่อคุณแน่ใจว่า แบบสอบสำรวจได้ถูกตั้งค่าต่างๆ อย่างเหมาะสมแล้วและ ไม่ต้องมีการแก้ไขใดๆ อีก

en: You've marked the "other" field for question "%s". Please also fill in the accompanying "other comment" field.
th: ท่านได้เลือก "อื่นๆ" สำหรับคำถาม "%s". กรุณาให้ข้อมูลเพิ่มเติมในช่อง "ความคิดเห็น"

en: You've selected the "other" answer for question "%s". Please also fill in the accompanying "other comment" field.
th: กรุณาอธิบายเพิ่มเติมในช่อง "ความเห็น" ในกรณีที่เลือก "อื่นๆ" สำหรับคำถาม "%s"

en: Your Answer
th: คำตอบของท่าน

en: Your Assessment
th: การประเมินของท่าน

en: Your Choices
th: ทางเลือก

en: Your DB and any changed files will be backed up.
th: ฐานข้อมูลของท่านรวมถึงการเปลี่ยนแปลงใดๆ จะได้รับการสำรองข้อมูล

en: Your Email
th: อีเมล์ของคุณ

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
th: ระบบติดตั้งของ LimeSurvey จะทำการตรวจสอบหากตัวปรับปรุงได้ดำเนินการเสร็จสมบูรณ์

en: Your Ranking
th: การเรียงลำดับ

en: Your answer
th: คำตอบของท่าน

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
th: บราวเซอร์ของท่านเคยถูกใช้ร่วมตอบแบบสอบถามนี้มาก่อน ทางระบบกำลังดำเนินการเพื่อให้ท่านสามารถเริ่มตอบแบบสอบถามตั้งแต่ต้น

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
th: เงื่อนไขนี้ไม่สามารถเพิ่มได้ เนื่องจากไม่มีการกำหนดความสัมพันธ์กับคำถาม/คำตอบที่เกี่ยวข้อง กรุณาตรวจสอบอีกครั้ง

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
th: ข้อมูลถูกนำเข้าแล้ง ทั้งนี้ data.frame คือ "data"  variable.labels คือรายละเอียดของข้อมูล ("attributes(data)$variable.labels") เช่น foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
th: ข้อมูลของท่านควรถูกทำการนำเข้าในตอนนี้

en: Your data:
th: ข้อมูลของคุณ:

en: Your passwords do not match.
th: รหัสผ่านของคุณไม่ถูกต้อง

en: Your personal settings
th: การตั้งค่าส่วนบุคคล

en: Your personal settings were successfully saved.
th: ได้ทำการบันทึกการตั้งค่าส่วนตัวเรียบร้อยแล้ว

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
th: การตอบแบบสำรวจของท่านไม่สามารถบันทึกได้ และกรณีที่เกิดขึ้นจะถูกแจ้งไปยังผู้บริหารระบบรวมถึงผู้ดูแลฐานข้อมูลกลาง

en: Your responses table will be renamed to:
th: การตอบแบบสำรวจจะถูกเปลี่ยนชื่อเป็น:

en: Your selected database name is:
th: ชื่อของฐานข้อมูลที่ท่านเลือกคือ:

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
th: แบบสำรวจของท่านสามารถส่งออกรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจไปกับการตอบแบบสำรวจแต่ละรายการ กรุณาเลือกช่องข้อมูลเพิ่มเติมที่ท่านต้องการส่งออก

en: Your survey contains more than 255 columns of responses. Spreadsheet applications such as Excel are limited to loading no more than 255. Select the columns you wish to export in the list below.
th: แบบสำรวจของท่านมีจำนวนคอลัมน์เกิน 255 คอลัมน์ ซึ่งเกินข้อกำหนดของบางโปรแกรม กรุณาเลือกคอลัมน์ที่ท่านต้องการส่งออกจากรายการด้านล่าง

en: Your survey responses have been recorded.
th: บันทึกผลการสำรวจเรียบร้อยแล้ว

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
th: การตอบแบบสำรวจได้รับการบันทึกแล้ว ท่านจะได้รับอีเมล์ยืนยันการส่งแบบสำรวจ และกรุณาเก็บรหัสผ่านเอาไว้สำหรับกรณีใดๆ เนื่องจากทางผู้บริหารระบบไม่สามารถเข้าถึงรหัสผ่านของท่านและทำการส่งให้ท่านอีกครั้งได้

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
th: แบบสำรวจของคุณไม่สามารถบันทึกผลได้ เพราะแบบสำรวจนี้ยังไม่ได้ทำงาน

en: Your survey was successfully saved.
th: บันทึกแบบสอบถามเรียบร้อย

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
th: แบบสอบถามจะถูกบันทึกโดยอ้างถึงชื่อและรหัสผ่านที่ท่านให้ และท่านสามารถใช้ชื่อและรหัสผ่านนี้ในการทำแบบสอบถามครั้งต่อไป

en: Your time to answer this question has expired
th: เกินกำหนดเวลาในการตอบคำถามนี้

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
th: คุณเหลือ {TIME} เพื่อใช้ในการตอบคำถามนี้

en: Your token seems to be valid but can be used only during a certain time period.
th: รายขชื่อที่ท่านให้ปรากฏในฐานข้อมูลแต่สามารถใช้ได้ในระยะเวลาที่กำหนด

en: Your update key is invalid and was removed.
th: คีย์สำหรับการปรับปรุงไม่ถูกต้องและถูกยกเลิกแล้ว

en: and
th: และ

en: answers and provide a comment:
th: กรุณาให้คำตอบพร้อมทั้งความเห็นเพิ่มเติม:

en: answers:
th: คำตอบ:

en: at question
th: ณ คำถาม

en: because
th: เนื่องจาก

en: copy_of_
th: สำเนาของ

en: cp1252 West European
th: ยุโรปตะวันตก (cp1252)

en: digit:       source("Surveydata_syntax.R", encoding = "UTF-8")        on the R command window
th: digit:       source("Surveydata_syntax.R", encoding = "UTF-8")        ในหน้าต่าง R command

en: equals
th: เท่ากับ

en: hh:mm
th: ชม:นาที (hh:mm)

en: hours
th: ชัวโมง

en: in position
th: ในตำแหน่ง

en: minitab method
th: วิธีการของ Minitab

en: mins
th: นาที

en: or
th: หรือ

en: queXML Survey XML Format (*.xml)
th: ไฟล์ queXML ในรูปแบบของ XML (*.xml)

en: quota language settings
th: การตั้งค่าของภาษาตามโควต้า

en: quota members
th: สมาชิกตามโควต้า

en: seconds
th: วืนาที

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
th: นี่คืออีเมล์สำหรับแจ้งให้ท่านทราบว่าชื่อผู้ใช้ของท่านได้ถูกสร้างขึ้น ณ  '%s'

en: to
th: ถึง

en: to question {QUESTION}, you answered {ANSWER}
th: สำหรับคำถาม {QUESTION}, คำตอบของท่านคือ {ANSWER}

en: until
th: จนถึง

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
th: ในกรณีที่ท่านต้องการข้อมูลเพิ่มเติม กรุณาดูที่ http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
th: เนื่องจากฐานข้อมูล ZIP ไม่รองรับ PHP ทำให้การนำเข้า ZIP ถูกยกเลิก

en: {TOKENCOUNT} tokens have been created
th: รายชื่อผู้เข้าร่วมสำรวจจำนวน {TOKENCOUNT} รายชื่อได้ถูกสร้างขึ้น
